Yerçekimi

hakki_

.
Elite Üye
Yer cekimi; yer kütlesinin çekimi etkisiyle bir cismin, türlü bölümlerine uygulanan guclerinin bileşkesi, arz cazibesi.

http://www.turkcebilgi.com/sozluk/yerçekimi

Yerçekimi

Yerçekimi, Dünya'nın kütleçekimidir. Dünya yüzeyinde veya yakınındaki nesneleri etkiler ve onlara yerçekimi ivmesini kazandırır.
Yerçekimi ivmesi, g ile gösterilir. Dünya'nın yüzeyinde, bulunduğumuz konuma bağlı olarak değişir. Standart yerçekimi ivmesi 9.80665 m/s[SUP]2[/SUP] (32.1740 ft/s[SUP]2[/SUP]) olarak bilinir.

SI birim sisteminde Yerçekimi ivmesinin birimleri:
  • m/s[SUP]2[/SUP]
  • m·s[SUP]-2[/SUP]
  • N/kg
  • N·kg[SUP]-1[/SUP].

http://tr.wikipedia.org/wiki/Yerçekimi

Peki soyle bir soru sorsam?

Dunya uzerinde yer cekimi diye bir sey yoktur.Kutle cekim kanunu yanlistir desem? :)

Yanlis olmasinin mumkunati yok derdiniz degilmi?

"Koskoca ucaklar,kopruler,goktelenler bu kanun uzerinden insa edilmiyormu?" diye sormanizda normaldir.

Dunyanin kutlesinin cisimleri asagiya cekmedigini,"atmosferin agiriliginin"(uzay boslugunnun sinir cizgisinden yeryuzune kadar olan baskisinin) cisimleri asagiya ittigini idda etsem cokmu ucmus olurum? :)

Yakinda gorecegiz. :)

Bir gun Everest teppesinin zirvesine cikip,deniz seviyesinde tabir ettigimiz alcaklikta 1 kg gelen bir agirligi zirvedeyken hassaz terazinin ustune koyup tartiniz.Bakalim 1 kg mi gelecek?1 kg dan az gelecegini goreceksiniz.Cunku o yukseklikteki atmosfer basicinin(Yere olan baskisinin) daha az olmasi sebebiyle kutlesi uzerine olan baskinin daha az olmasi sebebiyle agirligininda azaldigini goreceksiniz.

Yada evinizde de bunu test edebilirsiniz.Bir su bardagina silme dolacak sekilde su koyup,uzerine bir defter yapragi koyarak kapatip,elinizi cekmeden agzi yere gelecek sekilde ceviriniz.Sonra yavasca kagittan elinizi cekiniz.Suyun yere dusmeyip bardak icinde kaldigini goreceksiniz.Nedenmi?Cunku bardagin icinde olan suya baski yapacak atmosfer baskisini ortadan kaldirdiginiz icin,suy asagiya itilemez.Yani idda edildigi gibi ceken bir sey yoktur.

Bu orneklerden sonra hala yer cekimi var diyebiliyormusunuz? :)

arhavili

Elite Üye
Elite Üye

Peki atmosferin neden Dünya çevresinde yer aldığını açıklayabiliyor musun? :smile:

hakki_

.
Elite Üye
Okadarini da aciklarsam agir gelir.Simdilik bu bilgi sindirilsin.Gercekligi ortaya ciksin ondan sonra. :)

hakki_

.
Elite Üye
Bende sandim konuya istinaden sevmiyorum dedin. :D

Tamam kimseye soylemem.

Ben sana ozet geceyim.Yanliz kalbin saglam dimi? :)

Dunya uzerinde yer cekimi diye bir sey yoktur.Kutle cekim kanunu yanlistir desem?

Yanlis olmasinin mumkunati yok derdiniz degilmi?

"Koskoca ucaklar,kopruler,goktelenler bu kanun uzerinden insa edilmiyormu?" diye sormanizda normaldir.

Dunyanin kutlesinin cisimleri asagiya cekmedigini,"atmosferin agiriliginin"(uzay boslugunnun sinir cizgisinden yeryuzune kadar olan baskisinin) cisimleri asagiya ittigini idda etsem cokmu ucmus olurum?

Yakinda gorecegiz.

Bir gun Everest teppesinin zirvesine cikip,deniz seviyesinde tabir ettigimiz alcaklikta 1 kg gelen bir agirligi zirvedeyken hassaz terazinin ustune koyup tartiniz.Bakalim 1 kg mi gelecek?1 kg dan az gelecegini goreceksiniz.Cunku o yukseklikteki atmosfer basicinin(Yere olan baskisinin) daha az olmasi sebebiyle kutlesi uzerine olan baskinin daha az olmasi sebebiyle agirligininda azaldigini goreceksiniz.

Yada evinizde de bunu test edebilirsiniz.Bir su bardagina silme dolacak sekilde su koyup,uzerine bir defter yapragi koyarak kapatip,elinizi cekmeden agzi yere gelecek sekilde ceviriniz.Sonra yavasca kagittan elinizi cekiniz.Suyun yere dusmeyip bardak icinde kaldigini goreceksiniz.Nedenmi?Cunku bardagin icinde olan suya baski yapacak atmosfer baskisini ortadan kaldirdiginiz icin,suy asagiya itilemez.Yani idda edildigi gibi ceken bir sey yoktur.

Bu orneklerden sonra hala yer cekimi var diyebiliyormusunuz?

hakki_

.
Elite Üye
[MENTION=515445]NOLAN[/MENTION] bu konuda ne derdin merak ediyorum.

Boyle bir sey mumkunmudur? :)

hakki_

.
Elite Üye
Yerçekimi yoktur diyorsunuz..Ne demem lazım size?
Evrim teorisi yoktur diyor insanlar..Bu insanlara da bir şey söylenemez..Hele yerçekimi yoktur diyen,tümden uçmuştur artık..
Iyide kucuk deneysel ornekler vermisim,bunlari goz ardi edip sadece bunumu soyluyorsun? :)

Yorum yapmadan once su bardagini deneseydin keske.Bu daha bir bilimsel yaklasim olurdu. :)

NOLAN

Gümüş Üye
Gümüş Üye
Iyide kucuk deneysel ornekler vermisim,bunlari goz ardi edip sadece bunumu soyluyorsun? :)

Yorum yapmadan once su bardagini deneseydin keske.Bu daha bir bilimsel yaklasim olurdu. :)
Abi çatıya çık,atla aşağıya..Eğer yere çakılmazsan yerçekimi yoktur..Çakılırsan,çakılmış olursun..:p

hakki_

.
Elite Üye
Abi çatıya çık,atla aşağıya..Eğer yere çakılmazsan yerçekimi yoktur..Çakılırsan,çakılmış olursun..:p
Benden bu sekilde kurtulamazsiniz. :D

Benim dedigim yer cekimi yok veya baska bir sey yok degil.Benim dedigim atmosfer baskisi var.Yani dunyanin kutlesi cekim kuvetti bizi yerde tutumuyor,bulundugumuz atmosferin baskisi bizi yerde tutuyor.Yada havada olan,kutlesi etrafindaki sarili atmosferinkinden daha yogun bir nesneyi asagiya dogru itiliyor.

Ve bu yakinda tartisilir hale gelecek.O zaman hatirlarsin beni. :D

NOLAN

Gümüş Üye
Gümüş Üye
Benden bu sekilde kurtulamazsiniz. :D

Benim dedigim yer cekimi yok veya baska bir sey yok degil.Benim dedigim atmosfer baskisi var.Yani dunyanin kutlesi cekim kuvetti bizi yerde tutumuyor,bulundugumuz atmosferin baskisi bizi yerde tutuyor.Yada havada olan,kutlesi etrafindaki sarili atmosferinkinden daha yogun bir nesneyi asagiya dogru itiliyor.

Ve bu yakinda tartisilir hale gelecek.O zaman hatirlarsin beni. :D
Atmosferin bizi ne kadar etkilediği hakkında hiç bir şey bilmiyorum..

Üst Alt