kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!

WARLOCK Rehberi/Talent/Macro/Genel

krêm$antî

kaşarlanmış üye
Uykudaki Üye
Katılım
16 Tem 2008
Mesajlar
6,860
Genel Bakış
Warlocklar, -aslında eskinin mageleri- Arcane üzerine çalışmalarını bırakıp karanlık Shadow büyüleri ile uğraşmaya başladılar. Fire büyülerine hala sahip olsalar da odak noktaları kurbanlarına yavaş ve acılı bir ölüm sağlamaktır.

Canlarını manaya dönüştürebilme konusunda caster klaslar içinde tektirler. En güçlü Damage Over Time spellerine sahiptirler, Debuff çeşitliliği boldur ve summon edilebilen minion ları vardır.

Şok ve korku taktiklerinde bol varyasyona sahiptirler. Shadow enerji ile çalışarak düşmanını korkutarak, kendinden geçirerek kaçırtır. Düşük levellarda minion ları ve DoT ’ları ile düşmanları ile rahat başedebilirler.

Yüksek level warlocklar ya DoT ve Curse lerinin etkisini arttırmak için Affliction talentleri, ya minion larını ve stone ’larını daha işe yarar yapmak için Demonology talentleri ya da burst damage ve direct damage seçerek Destruction talentleri alabilirler.

Mountlarını summonlarlar.

Warlock olmak bazı şeyler gerektirir : Birden fazla sayıda targeta saldırmak, duruma bağlı olarakk cast edeceğin spelleri değiştirmek, shard yönetiminde dikkatli olmak, agro konusunda dikkatli olmak.

Irklar

-Alliance-

Gnomes

Humans

Horde

-Horde-

Undead

Blood Elves

Silahlar ve Zırh
Warlocklar sadece cloth zırh giyerler, dagger kullanabilirler, weapon master'da 10 silver vererek One-Handed Sword ve Staff kullanmayı öğrenebilirler. Ranged savaş için wand da kullanabilirler. Değişik off-hand'lerle farklı özelliklerini arttırabilirler.

Nitelikleri
Strength'in warlock için hiçbir faydası yoktur. Spirit; hp ve mana rejenere eder, ama çok yavaş bir şekilde. Warlock Life Tap spell'ine sahip olduğu için -ki bu spelle warlock canını manaya çevirir,spirit pek önem arz etmez warlock için.


1. Stamina

2. +Spell Damage

3. Intellect

4. Spell crit

5. Spell hit

6. Health regeneration

7. Mana regeneration

8. Spirit

9. Agility

Agility warlock için zorunlu değildir, sadece biraz armor verir. Spell crit 'in önemi talente göre değişir, Ruin ve direct damage spell kullanımında çok önemlidir ama DoT ların kullanıldığı Affliction da bi önemi yoktur.

Soul Shard
Birçok Warlock skill'i ve spell'i Soul Shard gerektirir. Soul Shard'lar Drain Soul spell'i kullanılarak yapılır. Soul shard yapabilmek için warlockun target ölürken drain soul yapıoyor olması lazımdır. Ve de ölen targettan warlockun experience almış olması gerekir.

Minionları
Warlocklar çok çeşitli yaratıklar canlandırabilirler. Bunların her birinin değişik durumlarda işe yarayan, sergiledikleri değişik yetenekleri vardır.

-Imp-

(Elde edildiği level :1)

Imp’in ana görevi destek vermektir. Warlock’un yanında, düşmanlarına ateş topları (firebolt) atarak yardımda bulunur. Imp saldırıldığında çabuk ölür ancak onu canlandırmak için soul shard’a gerek yoktur. Genelde soul shard tükendiğinde ve başka yaratık yaratılamadığında yeniden soul shard yaratmak için farm (seri bir şekilde mob kesme) yapılırken kullanılır.

Diğer Imp yetenekleri :

- Phase Shift (Evre değiştirme) : Bu yetenek Imp’in evre değiştirmesini sağlar ve böylece düşmanlarca hedeflenmesini engeller.

- Blood Pact (Kan ahdi) : Partideki her eleman için güçlü bir stamina sağlayıcıdır.

- Fire Shield (Ateş kalkanı) : Diken gibi olan zarar kalkanını oyuncunun ve parti arkadaşlarının üzerinde belirtir.

Improved Imp (Gelişmiş Imp) ve Improved Firebolt (Gelişmiş ateştopu) yetenekleriyle, Imp warlock cephanesinde (Infernal ve Doomguard hariç) en fazla zarar veren yaratıktır – en azından manası bitene dek


-Voidwalker-

(Elde edildiği level :10)

Bu yaratık az zarar verir ancak çok iyi bir armor’u (zırhı) ve hit point’leri (vuruş puanları) vardır. İyi bir tank(mobu yada mobları üstünde tutan)dır. Voidwalker’ın ana becerisi olan Torment (İşkence) yeteneği , düşmanın ilgisini warlock’un üzerinden çekerek düşmanın voidwalker’a saldırmasını sağlar. Böylece çok sayıda düşmanı kendi üzerine kolayca çeker. Improved Voidwalker yeteneğine verilecek bir kaç puanla en yüksek levellı mobları (düşmanları) bile kendine çekmeyi başarır.

Torment’in başka bir türü de Suffering (Istırap) yeteneğidir. Ancak yalnızca tek bir mob'u kendine çekmek için bu yeteneği kullanmak mana kaybı olur. PVP (Player versus Player) kavgalarda torment ve suffering kullanımı kesinlikle gereksizdir. Buraya harcanacak mana consume shadows yeteneği için saklanmalıdır.

Tek başına kullanım için harika bir yaratıktır ve ayrıca yeni soul shard yaratma amaçlı farmingde de çok kullanışlıdır.

Diğer yetenekleri:

- Sacrifice (Kurban etme) : Bu voidwalkerınızı öldürür ancak size 30 saniye boyunca zarar emici bir kalkan oluşturur. - Consume shadows (Gölgeleri tüketme) : Kavga halinde değilken voidwalker’ın kendi kendini heal etmesini sağlar.


-Succubus-

(Elde edildiği level : 20)

Succubus büyülerle doludur ve düşmanıdeğişik şekillerde avucunun içine alır. İlk yeteneği olan Lash of Pain (Acı kırbacı) direkt olarak zarar verir, az mana harcar ve hedefine shadow damage (gölge zararı) verir.

Diğer yetenekleri:

-Voidwalker’ın Tormentyeteneğinin aksi olan Soothing Kiss (yatıştırıcı öpücük) tehdidi azaltır.

-Seduction yeteneği düşmanı 15 saniye etkisine alır (ya da saldırana kadar).

-Bir de kendi üzerinde uyguladığı Lesser Invisibility(görünmezlik) yeteneği vardır.

Succubus diğer petlere kıyasla, yetenek upgrade’i (yükseltme) olmadan en fazla zarar veren hayvandır.


-Felhunter-

(Elde edildiği level : 30)

Felhunter sizin diğer casterlara karşı kullanacağınız minionunuzdur. Succubus çok fazla melee damage verir, Voidwalker harika bir tanktır ve Imp çok fazla ranged damage verir. Felhunter’ınsa yüksek bir büyü dayanıklılığı ve Counterspell (Spell Lock – büyü kilitleme) yetenekleri vardır.

Devour Magicyeteneği ile düşman üzerindeki buff’ları ve düşman olmayanlar üzerindeki debuff’ları kaldırır .

Warlock’un melee saldırısında kullandığı bir Felhunter, aynı zamanda Tainted Blood (Zehirlenmiş Kan) yeteneği ile kendine vurmakta olan düşmanın saldırı gücünü azaltabilir.

Paranoia yeteneği warlock’un rogue ve druid gibi stealth olabilen sınıfları bulmasını kolaylaştırır. Soul shard ile yaratılır.


-Infernal-

(Elde edildiği level : 50)

Warlocklar level 50'ye ulaştıktan sonra, Felwood’da tamamlayacakları bir seri quest sonucu Grimoire of Inferno’yu kazanırlar. Bu grimoire’ı okumak warlock’a Inferno büyüsünü öğretir. Bu büyüyü yapınca Infernal Stone ( reagent satıcılarından 50 gümüşe temin edilebilir) harcanır. Böylece warlock’un başlangıç kontrolünde Infernal yaratılır.

Succubus’dan fazla melee damage’i, Voidwalker’dan fazla canı, fire büyülerine direnci ve daha fazla aggro kontrolü vardır. İlk beş dakikadan sonra Enslave Demon (Şeytan esir etme) büyüsüyle esir alınmalıdır. Bir anda asıl yaratıcısının emrine geri dönebilir. Bir soul shard karşılığında yeniden warlock etkisi altına girer ancak enslave’in azalan dönüşleri vardır –aynı yaratığa yapılan her büyüde etki süresi azalır – Çok iyi melee damage’i vardır. Kendini kurban etme etkisiyle yakındaki tüm düşmanlara zarar verir. Üzerinde ateş kalkanı gibi çalışan alan etkili buff’ı vardır ve çevresindeki düşmanlara düzenli olarak zarar verir.


-Felguard-

(Elde Edildiği Level: 50)

Level 50 olduğunuzda Demonoligist Talentinde açtığınız pettir. Kendisinin warriordan pek bi farkı yoktur. Scubbustan ve Voidden çok damage yapar. Cleave sikili sayesinde aynı anda 2 mobla baş edebilir. Intercept atarak warriordaki gibi hedefi 1sn stun eder ve peşini bırakmaz. Lockların PVE de en çok kullandıkları pettir. PVP de adamı sinir eder.


-TALENTLER-

-Affliction- (Afilli Yalnızlık)

Suppression - büyülere resisti %2-10 azaltır
Improved Corruption - Corruption büyü uygulama süresini 0.4 saniye-2 saniye azaltır.
Improved Curse of Weakness - Curse of weakness’ın etkisini %10-%20 arttırır.
Improved Drain Soul - Target soul drain sırasında ölürse, maximum mananın %7-15’i geri döner, affliction büyüleri %5-10 daha az tehdit yaratır.
Improved Life Tap - Life Tap ile kazandığın manayı %10-20 arttırır.
Soul Siphon - Hedefin üstündeki affliction etkilerine bağlı olarak; mana ve life drainleri %2-5 (max %24-60) arttırır.
Improved Curse of Agony - Curse of Agony’nin damage’ini %5-10 arttırır.
Fel Concentration - Drain mana, drain life, drain life cast ederken interrupt edilme olasılığını %14-70 azaltır.
Amplify Curse - Bir sonraki curse of weakness ve curse of agony’nin etkisini %50-, curse of exhaustion etkisini % 20 artırır. 30 saniye sürer.
Grim Reach - Affliction spellerinin menzilini %10-20 arttırır.
Nightfall - Corruption ve drain life büyülerin %2-4 şansla seni shadow trans moduna sokar. Bu modda shadow bolt beklemeden (instant) atılabilir.
Empowered Corruption - Corruption'ın büyü damage etkisini %12- 36 arttırır.
Shadow Embrace - Corruption, curse of agony, siphon life ve seed of curroption büyüleri, shadow embrace etkisi yaratıyor ki bu; fiziksel hasarı %1-5 azaltıyor.
Curse of Exhaustion - 1 Amplify Curse 1 Hedefin hızını 12 sn boyunca %30 azaltıyor.
Siphon Life - 3snde bir 15 health transfer ediyor. 30 sn sürer
Shadow Mastery - Shadow büyü hasarları ya da drain ettiğin life miktarını %2-10 arttırıyor.
Dark Pact - Pet’inizin bir kısım manasını size transfer eder.
Contagion - Curse of agony, corruption ve seed of corruption’ın hasarlarını %1-5 arttırıyor ve affliction büyülerin kaldırılma (dispell ) edilme şansını %6-30 azaltıyor.
Improved Howl of Terror - Howl of terror’ün casting zamanını 0.8-1.5 saniye azaltıyor.
Malediction - Curse of shadows ve curse of elements’in bonus büyü damage etkisini %1-3 arttırıyor.
Unstable Affliction - Shadow enerji, 18 saniye boyunca 660 damage ile, hedefi yavaşça yok eder. Dispell edildiğinde, dispel eden vatandaşı silence eder ve 990 damage verir.


-Demonology-

Improved Healthstone - Healthstone ile yapılan healingi %10-20 arttırır.
Improved Imp - Imp’in fire bolt, fire shield ve bloodpact büyü etkilerini %10-30 arttırır.
Demonic Embrace - Total stamina’yı %3-15 arttırır, total spiriti %1-5 azaltır.
Improved Health Funnel - Health funnelle transfer ettiğin healthi %10-20 arttırır ve kendinden harcadığın healthi %10-20 azaltır.
Improved Voidwalker - Vodiwalker’ın torment, consume shadows, sacrifice, suffering etkilerini %10-30 arttırır.
Fel Intellect - Imp, voidwalker, succubus, fel hunter ve fel guardın intellectini %5-15, maximum mananı %1-3 arttırır.
Improved Succubus - Succubus’un lash of pain, soothing kiss spell etkilerini %10-30 artırır ve seduction ve lesser invisibility spelllerinin devamlılığını %10-30 arttırır.
Fel Domination - Imp, voidwalker, felhunter ya da fel guard summonlaman için gereken süre 5.5 saniye ve bunun için harcadığın mana %50 azalır.
Fel Stamina - Imp, voidwalker, succubus, fel hunter ve fel guardın staminası %5-15 artar, kendi healthin %1-3 artar.
Demonic Aegis - Demon armor ve fell armor etkisini %10-30 arttırır.
Master Summoner;
Fel Domination - Imp, voidwalker, succubus, fel hunter ve fel guardın summonlanma süresini 2-4 saniye ve mana gereksinimini de %20-40 azaltır.
Unholy Power - Voidwalker, succubus, fel hunter ve fel guardın melee attackları %4-20 arttırır.
Improved Enslave Demon - Ele geçirdiğiniz Demon’un, atak hızı ve büyü hızı cezasını %5-10 azaltır ve size karşı direncini %5-10 düşürür.
Demonic Sacrifice - Aktive edildiğinde,o an summon edilmiş demonunu kurban ederek demonuna göre değişen bir etki yaratır, 30 dakka sürer;
Imp >>> fire damageini %15 artar

Voidwalker >>> 4 saniyede bir total healthin %2’sini restore eder.

Succubus >>> shadow damageini %15 arttırır.

Felhunter >>> 4 saniyede bir total mananın %3’ünü restore eder.

Felguard >>> shadow damageini %10 arttırır, 4 saniyede bir total mananın %2’sini restore eder.

Master Conjuror - Firestonesdan gelen bonus fire hasarını arttırır ve firestone etkisini %15-30, spell stone’nun crit. strike damage bonusunun %15-30 arttırır.
Mana Feed - Drain mana ya da life tab ile mana kazandığında, pet de %33-100 mana kazanır.
Master Demonologist - Seni ve demonunu,demon aktif olduğu sürece etkileyen, demonuna göre değişen bir özellik;
Imp >>> oluşan tehdidi (threat) %4-20azaltır.

Voidwalker >>> alınan fiziksel damagei %2-10 azaltır.

Succubus >>> yapılan damagei %2-10 arttırır.

Felhunter >>> resistanceları levela göre .2-1 arttırır.

Felguard >>> yapılan damagei %1-5 arttırır ve levela göre tüm resistanceları .1-.5arttırır.

Demonic Resilience - Crit yakın döğüş ve büyü ile darbe alma şansını %1-3 azaltır, demonun hasar alma şansını %5-15 azaltır.
Soul Link - Aktive edildiğinde aldığın hasarın %20’sini Imp, voidwalker, succubus, fel hunter ve fel guard alır. Ek olarak; warlock ve demonu %5 fazla damage yapar. Demon aktif olduğu sürece etkilidir.
Demonic Knowledge - O an aktif olan demonunun stamina ve intellectinin %5-15’ine bağlı olarak, spell damagein artar.
Demonic Tactics - Senin ve demonunun hasar vermesini %1-5 arttırır.
Summon Felguard - Felguard summon eder.


-Destruction-

Improved Shadow Bolt - Shadow bolt ile crit yaptığında, shadow damagein %4-20 artıyor. (süresi max 12 sn ve 4 farklı kaynaklı damage yaptığında da bitiyor)
Cataclysm - Destruction büyülerin mana ihtiyacını %1-5 azaltır.
Bane - Shadow bolt ve immolate’in cast süresi %0.1-0.5 sn, soul fire’ın 0.4-2 sn azaltır.
Aftermath - Destruction büyülerin %2-10şansla targetı daze eder.
Improved Firebolt 10 Destruction 2 Imp’in fire bolt cast süresini 0.5-1 sn azaltır.
Improved Lash of Pain - Succubus’un lash of paininin cooldown süresini 3-6 sn azaltır.
Devastation - Destruction büyülerin crit strike şansını %1-5 arttırır.
Shadowburn - Aniden, hedefe 91-104 shadow damage yapar. Cast edilmesi için soul shard gerekir. Eğer target 5 sn içinde ölürse ve ölümünden experience ya da honor alınırsa 1 soul shard kazandırır.
Intensity - Destruction spellerinden herhangi birini cast ederken yarıda kesilmesine %35-70 oranda resist edersin.
Destructive Reach - Destruction spellerin menzilini %10-20 arttırır, oluşan tehtidi %5-10 azaltır.
Improved Searing Pain - Searing painin crit strike şansını %4-10 arttırır.
Pyroclasm - Rain of fire, hell fire, soul fire büyüleri %13-26 oranında hedefi stun eder.
Improved Immolate - immolate’in hasarını %5-25 arttırır.
Ruin - Destruction büyülerin crit strike damage bonus şansını %100 arttırır.
Nether Protection - Shadow ya da fire büyüleriyle vurulduktan sonra, %10-30 şansla, 4 sn boyunca bu spellere dirençli hale gelirsin.
Emberstorm - Fire spell hasarını %2-10 arttırır.
Backlash - Spell crit strike şansını %1-3 arttırır, fiziksel darbe aldığında %8-25 şansla shadow bolt ya da incinerate spellerin cast süresini %100 düşürür. 8 saniye sürer ve 8 saniyeden az bir süre içinde tekrarlanmaz. (yani aktif oldu, tekrar aktif olması için en az 8 sn geçmesi gerekir)
Conflagrate - Immolate etkisindeki target ekstra 249-316 fire damage alır.
Soul Leech - Shadow bolt, shadowburn, soul fire, incinerate, searing pain ve conflagrate büyülerin verdiğin hasarın %20’si ile denk olarak, %10-30 şansla heatlth olarak geri döner.
Shadow and Flame - Shadow bolt ve incinerate spellerin, bonus spell damagein %4-20’sine sahip olur.
Shadowfury - 343-407 shadow damage verir ve 8 yardalık bir alan içindeki tüm mobları 2 sn boyunca stun eder.


Warlock Türkçe Skilleri için Tıkla!

-Zindanlarda Ve Raidlerde Warlocklar-

Zamanla Hasar (DOT) vs. Nuke
“Ben şeytani bir Mage’im!!” sendromundan kurtulun!. Warlock’lar mage değildir. Bu taktik, DOTları ana hedefe yerleştirmek, hedefi Shadow Bolt yağmuruna tutmak ve sonunda manasız kalmak anlamına gelir. Evet, mananınızı Life tap yaparak fulleyebilirsiniz ama gruptaki healerların, emin olun ki yapacak daha önemli işleri vardır. Bu strateji sadece yeterli DPS yapamadığınız veya defansif grup dağılımında (warrior, druid, paladin, priest) belki geçerli olur. 2. healer varsa daha uygulanabilir olur ama Life Tapkullanımında daha verimli olursanız kullanışlı olur. Ayrıca unutmayın, ana hedefe bu şekilde saldırırsanız, DOT larınız bitmeden hedef çok çabuk ölecek ve tam verim alamayacaksınız. Tabi eğer istisnai bir durum olarak, gruptaki ana hasar verici (main DPS) sizseniz, diğer DPS’ler sizden level/item olarak çok düşükse ve/veya hedeflerinizden daha yüksek levelsanız, belki bu taktik işe yarayabilir. Bandaj kullanmakda, (özellikle Destruction Warlocklar için) nuking dediğimiz, en kısa sürede en fazla hasarı vermeye yönelik oyun stilinde, daha fazla ayakta kalmanızı sağlayabilir.
Eğer mob çok çabuk ölecekse, Curse of Agony gibi DoTlar çok kullanışlı değildir. Bunun yerine DD direk hasar veren büyüleri kullanmakta yarar vardır. Immolate ve Shadowbolt gibi büyüler hedefin daha çabuk inmesini sağlayabilir. Searing Pain aynı zamanda bu gibi durumlarda kullanışlı hale gelir ki aggro’yu alsanız bile hedef çabucak öleceği için problem olmayacaltır.

-Pets-
Petinizin defensive veya passive modunda olduğundan emin olun. Passive mod tercih sebebidir, böylece yanlışlıkla sheep veya shackle edilmiş bir hedefe saldırıp bozmaz.
Grubunuzun 2. bir tanka (off-Tank) ihtiyacı olmadığı sürece Voidwalker kullanmayın. Hasar veren Imp, Succubus, veya Felguard kullanmayı tercih edin. Imp genelde tercih edilir çünkü Succubus daha fazla hasar vermesine rağmen, Imp’in verdiği hasarda çok az değildir ve Blood Pact buff’ı sayesinde gruba stamina kazandırır. Succubus, Seduce özelliği sayesinde, insan hedeflerin fazla olduğu zindanlarda, raid lideri tarafından talep edilebilir. Felhunter daha özel kullanım alanlarına sahiptir; büyü yapaları engelleme (Devour Magic and Spell Lock), görünmeyen mobları farketme (Paranoia) veya yakın döğüşte hasar verme (Tainted Blood.) için kullanılabilirler.
Note -- Master Demonologist talenti nedeniyle, Demonology ağırlıklı warlocklar, petler konusunda ekstra seçeneklere sahiptir.

Tecrübeli ve iyi bir grupta, yukarıda anlatılan Voidwalker kullanımı, bir istisani durum dışında, genelde doğrudur. Sacrifice büyüsü sayesinde kurban edilen Voidwalkerın sağlayacağı buff, Power Word: Shield ile birleştirilirse, Rain of Fire veya Hellfire büyülerinin daha fazla uygulanabilmesi anlamını taşır. Çoğunlukla Elite olmayan düşmanlara karşı ve mage’lerin AoE’si ile birleştirildiğinde (aynı anda uygulandığında) çok etkili olur.
Daha tecrübesiz gruplarda Voidwalker yine etkili olabilir ama farklı bir yönde: Off-tank. Burada unutulmaması gereken önemli nokta, ne kadar fazla hedef tank/off-tank altında tutulursa Warlock'un en güçlü yanları olan DOTlar o kadar fazla hedefe uygulanabilir. Bu warlockun sadece daha fazla mana ile kalmasını değil, aynı zamanda off-tankın devrede olması ile üzerinde tuttuğu mob yüzünden, MT (Main tank-Ana tank) nin daha az hasar almasını ve healer’ın daha az heal etmesini sağlar. Bu şekilde helaerda daha fazla mana ile kalacak ve gerekirse sizin Life Tap yapmanızdan sonra hemen heal edebilecektir. Voidwalker'ın hedefi, ideal olarak, üzerinde DOT lar yüzünden aldığı hasarlar nedeniyle çabuk öleceğinden sonraki hedef olacaktır. Sonrasında Voidwalker’ın ne kadar health’i kaldığına bağlı olarak, yeni hedef mi seçeceğinize veya büyücülerden aggro alması için yanınızda mı tutacağınıza veya sacrifice yapmanız gerektiğine karar verirsiniz. Bazı Demonology talentleri Voidwalker'ın off-tank yeteneğini geliştirmeyi, ve Talent puanı verip vermediğinize bağlı olarak yukardaki taktiği ne kadar uygulamanız gerektiğini belirler.

-Aggro/Threat Yönetimi-
O olacağına ben! Eğer diğer grup elemanları meşgulse, Searing Pain kullanarak aggroyu diğer caster’lardan (büyü kullanan kişiler) üzerinize alabilirsiniz. Hedefin size doğru koşacağı 2-3 sn. yi bile kazanmak çok daha iyidir ve kuvvetle muhtemel ana tankınız (MT) aggroyu geri alacaktır.
Healer’ın kendini iyleştirmesindense sizi heal etmesi daha kolaydır.
Siz büyük ihtimalle diğer caster’lardan daha fazla Stam bonusa sahipsinizdir, Life Drain sayesinde, ölmeden daha çok hasar kaldırabilirsiniz.
Eğer Voidwalker’ınız dışardaysa Sacrifice (kurban) edebilir, ve MT’nin sizi kurtarması için daha fazla zaman kazandırabilirsiniz.
Eğer bir hedef mage’e saldırıyorsa, o hedefe çok fazla hasar vermiş demektir. Hedefi mage’in üzerinden almakla ikiniz beraber öldürebilirsiniz. Kuvvetli elite hedeflerde, karşılıklı aggro çekerek mobu ölene kadar aranızda koşturursunuz. Ayrıca Curse of the Elements uygulayarak mage’in verdiği hasarı arttırabilirsiniz.
Yüksek level zindanlarda, mobun aggrosunu alarak caster’ı kurtamanız zorlaşır. Bu durumda Fear kullanabilirsiniz, ancak bunun riski belki de sadece priesti kurtarmaya değer. (Aşağıda detaylı açıklamayı okuyun!)
AoE yapmak savaşın başında değil sonunda uygundur. DOTlarınızın çalışıp hasar vermesi için biraz süre tanıyın ve tankınız aggro yapsın. Eğer Destruction Warlocksanız ve grubunuzda Paladin varsa, Intensity ve Concentration Aura birleşimi, sizin AoE niz için çok çok daha fazla verimli mana kullanmak demektir.
Level 66 olduğunuzda, Soulshatter özelliğini alarak çevrenize verdiğiniz tehditi (threat) %50 azaltırsınız.

-Crowd Control-
Hedeflerinizin istem dışı hareketler yapmasını veya hareketsiz kalmasını sağlayan büyülerin kullanımına Crowd Control denir. Tam türkçesi kalabalık kontrolü olmasına rağmen, bire bir Türkçe karşılığı yoktur. (Bundan böyle CC olarak anılacaktır.)

Warlock’un CC büyüleri şunlardır; Fear, Enslave Demon, Howl of Terror, Seduce(succubus), Banish. Bazı durumlarda (özellikle PvP) Deathcoil’de bu listeye dahil olabilir. PvE’de Voidwalker'ın AoE tauntu Suffering off-tankı CC olarak düşünürseniz, bu özellikler arasında sayılabilir.
fear kullanırken çok!! Dikkatli olun. Eğer kesinlikle gerekli olduğunu düşünüyorsanız, bir eliniz Curse of Recklessness büyünüzü yapmaya hazır olsun.. Bu büyü fear efektini kaldırmaz ancak mobun normal davranmasını sağlar. Curse of Recklessness büyüsünü başka bir curse (lanet) büyüsüyle değiştirmek, tekrar kaçmasına neden olur. Bunu eğer yeterli yeriniz varsa mobu tutmak için kullanabilrisiniz. Ayrıca fearı bozup tekrar yapmak, mobun kaçtığı yönü değiştirecektir.
Priest (veya healer) düşük healthde ve MT mobu onu üzerinden alamıyorsa gidip fear atın ama hemen sonrasında nuke yaparak aggronun Prieste değil size dönmesini sağlayın.
Eğer etrafta başka düşmanlar yoksa grup zindanı temizleyip ilerledikçe size fear kullanmak için başka opsiyonlarda çıkacaktır.
Eğer sizin yaşamanız için tek şanssa, %100 ölecekseniz, fear yapın. Ufak bir şans hiç olmamasından iyidir. (Ancak fear yaptığınız mobun, savaş içinde olmayan başka mobları getirip, grubu wipe ettirmeyeceğinden emin olun!!)
Mage’lerin Polymorph büyüsü kadar güvenilir olmasada Succubus’unuz seduce yapma özelliğine sahiptir ve humanoid hedeflere karşı etkilidir.
Nerdeyse tüm Warlock CC büyüleri shadow bazlıdır. Direnci yüksek moblarda Curse of Shadow kullanmak yardımcı olabilir. Curse of Shadow ayrıca mage’lerin Polymorph büyüsü uygulamalarına yardımcı olur. (Arcane hasar için direnci düşürür.)

-Stones-
Healer için Soulstone yapın. Bu şekilde, tekrar diriltme özelliğine sahip kişiler, herhangi kötü bir durumda (bütün grubun ölmesi=wipe), tekrar dirilerek grubu diriltir. Warlock Soulstone (SS) zamanını dikkatli takip etmeli, önceki biter bitmez yenisini uygulamalıdır. Paladinlere SS uygulamak Priestlere göre daha avantajlıdır, daha uzun hayatta kalabilirler.
Grupta birden fazla Warlock olması durumunda, SS lerin aynı anda kullanılması tavsiye edilmez. Bir adet SS’in aktif olması diğerlerinin reserve olarak tutulması daha uygundur. Bu şekilde, olası bir wipe’dan sonra diğer SS uygulanabilir.
Grup elemenlarınız için Healthstone yapın.. Zindanlarda genelde Drain Soul uygulamak kolaydır, bu nedenle etrafınızdakilere devamlı Healthstone sağlamanız çok zor olmaz. Gruptakilere yenisi için kullandıkları zaman haber vermelerini söyleyin.

-Lanetler (Curses)-
Curse of Recklessness zindanlarda kullanışlıdır, hedeflerin healthleri azaldığında koşup yardım getirme özelliklerini (varsa) engeller ve savaşa devam etmelerini sağlar. Aksi takdirde, hedef kaçıp başkalarınıda getirirse bu işin sonu wipe’a kadar gider. Ayrıca bu büyünün rank 1 dışındaki versiyonlarını kullanıp boşuna hedefe +atak gücü (+AP) kazandırmayın ve mananızı harcamayın. Her zaman rank 1 kullanmanız bahsedilen durumlar için idealdir.
Grubunuzda/raidinizde başka, warlock, mage veya shadowpriest olması durumunda, Curse of Shadows çok kullanışlı bir büyüdür. Her arcane/shadow caster’ın verdiği hasarı etkiler. Ayrıca CC yapılmış hedefte uygulanabilir, yani dondurulmuş veya koyuna çevrilmiş hedefi bozmaz. Eğer bir şekilde kendinizi koyun yapılmış hedefi seçerken bulursanız, değiştirmeden önce Curse of Shadows atın ki daha sonra atmakla uğraşmayasınız ve o hedefin tekrar koyun yapılmaya karşı direnci azalsın. Curse of Shadows ayrıca Shadowpriestlerin büyülerinide etkileyeceğinden, onlar tarafından gayet olumlu karşılanmaktadır.

-Summoning-
Zindanların girişlerinde bulunan meeting stone’lar, summon edebilme özellikleri yüzünden, warlockların grup elemanlarını summon etme gereksinimlerini çok azaltmıştır. Ancak duruma bağlı olarak, zindan içinde, sonradan gelen elemanların summonlanmasında hala gereklidir. Ayrıca, alakasız bir yere düşen veya sıkışan grup elemanlarınıda summonlamakta kullanılırlar.

-Warlockla beraber grupta olmak-
Çoğunlukla savaşın ortasında Warlock'un Health’inin hızlı bir şekilde düştüğünü görürsünüz. Hemen panik olmayın, bu onun saldırıya uğradığı ve acil heal gerektiği anlamını taşımayabilir. Warlockların manalarını doldurmak için Life Tap büyüsü yapmaları ve healthlerini manaya çevirmeleri çok sık rastlanan bir olaydır. Genelde, aggro almadıkları takdirde veya healthi %50’nin altına düşmediği takdirde, warlockları heal etmeniz gerekmez. Bunun yanı sıra uzun savaşlarda (2 dk. dan fazla) aktif olarak büyü yapan warlock mana ve health olarak düşük seviyeye inebilir. Böyle durumlarda, yapılacak heal ile warlock DPS yapmaya devam edebilir.
Eğer warlock Eye of Kilrogg (uçan küçük yeşil top) ile gözcülük yapıyorsa, vücüduna dikkat edin. Bu durumda warlock kendisine ne olduğunu görmez. Bunu sizin için yaptığını unutmayın. Grup için gözcülük yapan bir warlockun geri döndüğünde geride kaldığını ve saldırı altında olduğunu görmesi kadar kötü birşey yoktur. Bu büyü saldırı altında bozulmaz ve warlock birşey duymaz. Gerçekte, Hunter’ın Eyes of the Beast kullanması gibi, warlock sadece fiziksel olarak oradadır.
 
Üst Alt