kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!

Vitiligo nedir?

demetcik_2005

Member
Uykudaki Üye
Katılım
1 Mar 2005
Mesajlar
352
Aile Hekimi Uzmanı Dr. Efe Onganer

Vitiligo, normal deri görünümünde, pigment kaybı nedeniyle düzensiz beyaz alanların bulunduğu bir deri durumudur.

Genelde edinilmiş bir durum olarak görülen vitiligo, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak, belirli genetik özelliklere sahip ailelerde hastalığa yatkınlık görülmektedir. Kontrasta bağlı olaraki koyu tenli kişilerde daha belirgindir. Vitiligo'nun nedeni tam bilinmemekle beraber pigment üreten melanosit hücreleri olan melanositlerin deri veya çevre dokulara hasar vermeksizin seçici kaybına bağlı olarak otoimmünite üzerinde durulmaktadır. Bu hastalık Amerika Birleşik Devletleri'nde nüfusun % 1' ini etkilemektedir.

Lezyonlar düz, pigmentasyonsuz ve koyu sınırlı olarak görülmektedir. Sınırlar tam olarak tanımlanabilmektedir, ancak düzensizdir. Sıklıkla etkilenen bölgeler yüz, dirsekler ve dizler, eller ve ayaklar ve genital bölgedir. Ayrıca, travma ve basınç görmüş bölgeler de etkilenmektedir.

Hastalıktan korunma yolları bilinmemektedir.

Semptomlar arasında aile öyküsü belirten vitiligo, birden veya aniden gelişen düz, doğal desenli pigment kaybına uğramış deri bölgeleri görülmektedir.

Fizik muayene ve sorgulama tanı konması için yeterlidir. Ek bir tanı yöntemine başvurulmasına gerek yoktur.

Vitiligo olgularının çoğu tedavi edilmeden deam etmektedir. Mevcut tedavi yöntemleri zor ve tam olarak etkin değildir. Hastalar, fotosensitize edici bileşikler verildikten sonar ultra-viole ışığa maruz bırakılmaktadırlar. Topikal veya oral 8-metoksipsoralen veya trimetilpsoralen tedavileri kısmi pigmentasyon sağlamak amacıyla birden fazla defa verilmelidir.

Hastalığın gidişatı değişkendir. Bazı bölgeler pigmentasyon kazanabilir, fakat yeni diğer bölgeler oluşabilir. Pigmentasyon kaybı ilerleyici olabilir.

Güneş yanığı gibi komplikasyonlar sıklıkla görülebilirken, vitiligo pernisyöz anemi, hipertiroidizm ve Addison hastalığı gibi sistemik hastalıklar ile ilişkili olabilir.

Eğer cildinizde rengin kaybolduğu bölgeler görürseniz, en kısa zamanda aile hekiminize başvurunuz.
 

i_lkay

Yaklaşma deliii war
Uykudaki Üye
Katılım
21 Ocak 2005
Mesajlar
2,177

Halk arasında 'Ala' olarak da bilinen bu rahatsızlığın sebebideriye renk veren hücrelerin görevini yapamamasıdır. Sinirsel ve genetik faktörlerin etkisiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir.
Genelde hassas yapılı insanlarda sıkıntılı, üzüntülü bir dönemin sonunda ortaya çıktığı görülmektedir. Yıllarca aynı bölgede kalabildiği gibi, kısa sürede vücudun değişik yerlerine de yayılabildiği görülebilmektedir.


Çeşitli kremler ve ışık tedavileri önerilse de, mevcut uygulamalarla tedavi şansı çok düşüktür.
Benim gördüğüm kadarıyla bu rahatsızlıkta kremler, ışık veya krem+güneş tedavileri gibi haricen yapılan uygulamalar netice verememektedir. çünkü deriye renk veren hücrelere yeterli sinirsel uyarı gelememektedir. Haricen yapılan uygulamalarla bu hücreler ne kadar uyarılmaya çalışılsa da yeterli olamamaktadır.

önce

sonra

Vitiligonun tedavisinde kullanılmasını önerdiğim 6 adet bitki özünden oluşan damla, 5 cins bitki, saf arı poleni ve bitkisel krem vardır. Bu tedavide asıl etkiyi damla halinde içilerek kullanılan bitki özleri yapmaktadır. Bunun yanı sıra gramajları ve kaynatma şekilleri ayarlanmış 5 cins bitkinin de içilerek kullanıması gerekiyor.
Ayrıca günde 1-2 çay kaşığı saf arı poleni yendiği zaman tedavinin daha etkili olduğu görülmektedir.
Bitki özlerinden oluşan krem de günde 1 defa haricen beyazlık olan bölgelere sürülecektir.
Bu kremin etkisi o bölgedeki kan dolaşımını artırmasıdır.
Her hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlığın tedavisinde de beslenme düzeni önemlidir.
çay, kahve, sigara, alkol gibi sinir sistemini etkileyen alışkanlıkların çok fazla kullanılması tedaviyi ters yönde etkilemektedir.
Vitamin eksikliği, kansızlık sorunu olan kişilerde bu rahatsızlığın daha hızlı yayıldığını görmekte ve duymaktayım.
Bu anlattıklarım yanlış anlaşılmamalıdır. Vitiligo kansızlık çekildiğinden veya çay kahve fazla içildiğinden ortaya çıkmamaktadır. Sadece artışını hızlandırmaktadır diye düşünülmektedir.
Buna bağlı olarak bitkisel tedavinin yanı sıra belirli bir beslenme düzeni de oluşturularak tedavi daha başarılı hale getirilebilir.

Bahsettiğim bitkisel tedavi sistemi kullanılmaya başlandığında ilk 2 ay içerisinde beyazlık olan bölgelerde renk hücreleri çalışmaya başladıkça deri normal haline dönmeye başlamaktadır. Bu gelişme tamamen sonuç alınacağına işaret etmektedir. Toplam 4-6 ay kadar kullanmak gerekmektedir.
 
Üst Alt