kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!
  • Sitenin kalıcılığı için... Konu açın, açık konulara yorum yapın siteye katkıda bulunun. Siteyenin hitleri düşmektedir, biraz daha düşüşte komple kapatmaktan başka çaremiz kalmıyacaktır.

Tevrat İncil ve Kur'an da oruç

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

HanifMüslüman

Elite Üye
Tevrat, İncil ve Kur'an'da Oruç
ALLAH yüce kelamı Kur'andaki Bakara
183 ayetinde - "Ey imanlarınız! Oruç, Allah'ın karşı geldiğine sakınmanız için, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, boyutu de farz kılındı." diye buyurarak orucun ALLAH tarafından tüm resullere ve bu resullere inanan imanlılara farz kılındığını bize bildirmiştir. Peki Tevrat İncil ve Kur'an'a göre oruç nedir nasıl tutulmalıdır. İlk önce Tevrat ayetlerinden oruçun farziyeti ile ilgili ayetleri paylaşayım

TEVRAT Bunun üzerine yüzümü Rab Allah'a çevirdim. Duayla, yakarışla, oruçla Ona yalvardım; çul kuşanıp külde oturdum. (Daniel, 9: 3)
Herşeye egemen Rab diyor ki, "Dördüncü, beşinci, onuncu ve onuncu ayların ya da bunların ... sevinç, coşku dolu mutlu bayramlar olacak. Buradaki kişiselliği ve esenliği sevin." (Zekeriya, 8:19)

Şimdi de İncil den ayetler paylaşım
mabetten ayrılmaz, oruç tutup dua ederek gece gündüz Allah'a ibadet ederdi. (Luka, 2: 36-37)
Yahya geldiği zaman oruç tutup içkiden kaçındı ... (Matta, 11:18; Luka, 7:33)
'Allah'ım öbür insanlara-soygunculara, hak yiyenlere, zina edenlere ya da şu anda vergi görevlisine benzemediğim için Sana şükrederim. Haftada iki gün oruç tutuyor, bütün kazancımın ondalığını veriyorum. ' (Luka, 18: 11-12)
Bunlar Rab'be ibadet edip oruç tutarlarken ... (Elçilerin İşleri, 13: 2-3)

Şimdide Kur'an ayetlerini paylaşım

Bakara 184 - Oruç, sayı günlerdedir. .. eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.
Bakara.185 - (O sayı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve haklarla batılı birbirinden ayrı bir ayırıcı apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin.

Buraya kadar Tevrat İncil ve Kur'an'da orucun farziyeti ile ilgili ayetleri görülüyor peki alemlerin rabbinin bizden istediği oruç nasıl bir oruçtur. Türat İncil ve Kur'an'dan bakalım.

Tevrattan Önce

Tevrat: Yeşaya; 58 / 3-14 “Bana her gün danışıyor, yollarımı öğrenmekten zevk duyuyorlarmış! Doğru davranan, Tanrısı'nın buyruğundan ayrılmayan bir ulusmuş gibi. Benden adil yargılar diliyor, Bana yaklaşmaktan zevk alıyorlarmış. “Diyorlar ki oruç tuttuğumu - niye görmüyor isteklerimizi denetlediğimizi neden fark etmiyorsun? Bakın, oruç tuttuğunuz gün keyfinize bakıyor, tüketicinizi eziyorsunuz. Orucunuz kavgayla, çekişmeyle, şiddetli yumruklaş- mayla bitiyor. Bugünkü gibi oruç tutmakla
Sesinizi yükseklere duyuramazsınız.
İstediğiniz oruç bu mu sanıyorsunuz?
İnsanın isteklerini denetlediği gün böyle mi olmalı? ... Siz buna mı oruç,
Rabb'i hoşnut eden gün diyorsunuz.
Benim istediğim oruç; Güvenli yere zincire, boyunduruğa vurulanları salıvermek, ezilenleri özgürleştirmek kavuşturmak her türlü boyunduruğu kırmak değil mi? yiyeceğinizi açla paylaş değil mi? Barınaksız yoksulları giydirir, yakınlarını gözetirseniz Doğruluğunuz önünüzden gelecek Rabb'in yüceliği artçınız olacak O zaman yardım çağrılarınızı Rab cevaplayacak
Feryatıyorde “İşte buradayım” diyecek Eğer boyunduruğa, başkalarını suçlamaya, Kötü konuşmalara son verirseniz, Açlar uğruna kimin feda eder, Yoksulların olmasını karşılar- sanız, Işığı karanlıkta parlayacak,
Karanlığınız öğlen gibi olacak! Rabb onu zaman boyutunda yol gösterecek, Kurak topraklarda sizi doyurup etkinleştirecek.
.. O zaman Rab'den zevk alacaksanız.
Bunu söyleyen Rab'dir. ”(Tevrat: Yeşaya; 58 / 3-14)

İncile bakalım

Matta 6-16; 18 Oruç tuttuğunuz zaman, ikiyüzlüler gibi surat asmayın. Oruç tuttuklarını insanlara belli etmek için kendilerine perişan bir görünüm sunuyor. Size doğrusunu söyleyeyim, onlar ödüllerini alıyorlardır. Siz oruç tuttınıza zaman, başınıza yağ sürüp yüzünüzü yıkayın. Öyle ki, insanlara değil, gizlide olan Rabbimize oruçlu görünesiniz. Gizlilik içinde yapılanı gören Rabbimiz sizi ödüllendirecektir. ”

Şimdi sıra Kuran'da

Tevbe .112 - Bunlar, tövbe olanlar, ibâdet olanlar, hamdedenler, oruç tutanlar, rük ve sekreterler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah'ın koyduğu doğrusuylayla koruyanlardır. Mü'minleri müjdele.

Ahzap .35 - Şüphesiz müslüman erkeklerle müslüman kadınlar, kadınlar erkek, kadın erkek, kadın erkek, erkek kadın erkek, kadın erkek, doğru erkeklerle doğru kadın, erkek kadın sabreden kadın, erkek kadın sabreden kadın, erkek kız sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, namuslarını koruyan kadınlar, namuslarını koruyan kadınlar, Allah'ı çokça anan erkeklerle çokça anan kadınlar var ya, işte onlar için Allah’a bağlı ve büyük bir hazır hale getirilmişler.

Tevrat İncil ve Kur'an Ayetleri'nde zamanında RABBimizin kabul buyuracağı orucun şartları vardır

1 Zevkimize göre yaşamayacağız oruç keyif çatlamak değil isteklerimizi arzularımızı denetlediğimiz günlerinizi.
2 Mevki ve makamca bizim altımızda bulunanları ezmeyeceğiz
3 kavga etmeyeceğim ağız dalaşına girmeyeceğiz.
4 Mütevazı ve alçak gönüllü olacağız.
5 Kimseye başarısızlık etmediğini gibi haksızlığa uğrayanların hakkını arayacağız.
6 Her türlü baskı zulüm ötekileştirmeye karşı mazluma yardım edip zalime kıyamlarken onu kesimi kucaklayacağız.
7 Yiyeceğimizi yoksulla evsizlere çaresizlere çare olacağız.
8 Kıyafeti olmayanı giydireceğiz.
9 Akrabalarımızla ilgileneceğiz
10 Hatayı başkalarında değil kendimizde arayıp iç sorgumuzu yapıyor yanlışlıkları- mızı düzeltecegiz
11 İkiyüzlü davranmayacagız
12 Orucumuzu sadece ALLAH için tutacağız ve insanlara oruçlu olduğumuzu belli etmeyeceğim.
13 Günlerimizi mümkün olduğu kadar Tevbe istiğfar ile namaz ve diğer ibadetler ile geçirecegiz
14 Kendimiz kötülükten uzak durup iyilik yaptığımız gibi çevremizdekileri de kötülük yapmamaları konusunda uyarıp iyilik yapmamız için edeceğiz.
15 ALLAHa ve Resulüne İtaatkar olacağız
16 Yalan söylemeyeceğiz
17 Sabırlı olacağız
18 Namusumuzu koruyacağız göz zinasından kaçınacağız
19 ALLAHa derin saygı duyacağız
20 ALLAHı çokça zikredeceğiz bolbol Kur'an okuyacağız

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt