kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!

Pratik Çözümler

i_lkay

Yaklaşma deliii war
Uykudaki Üye
Katılım
21 Ocak 2005
Mesajlar
2,177
MİGREN İÇİN PRATİK ÇÖZÜMLER
Gerekli olanlar: Defne yaprağı, Oğul otu, Fesleğen
Kullanılışı: 2 su bardağı kaynar su içerisine birer tatlı kaşığı hafif ezilmiş defne, oğul otu ve fesleğen koyularak 15 dakika demlenecek. Ilık olarak yudumlayarak yavaş yavaş içilecek. Şeker hastalığı olmayanlar bir kaşık bal ile tatlandırabilirler. Günde 2-3 bardak içilebilir. Düzenli olarak en az 1 ay devam edilmelidir. Gün içerisinde çay kahve yerine adaçayı, ıhlamur, oğul otu bitki çayları içilmesi faydalıdır. Çay, kahve, sigara, alkol mümkün olduğunca kullanılmamalıdır.

ÜLSER İÇİN PRATİK ÇÖZÜMLER
Gerekli olanlar: Civanperçemi, meyan kökü, kantaron otu, kudret narı. Kullanılışı: 3 su bardağı kaynar su içerisine birer tatlı kaşığı ezilmiş veya toz halinde civanperçemi, meyan kökü ve kantaron otu koyularak 20 dakika demlenecek. Sabah, öğlen, akşam aç iken bir su bardağı içilecek. Günde 1 defa aç iken bir kaşık kudret narı yenilecek veya su ile içilecek. Düzenli olarak 1 ay devam edilmelidir. (Şeker hastalığı olanlar Meyan kökünü kullanmamalıdır.)

KABIZLIK İÇİN PRATİK ÇÖZÜMLER
Gerekli olanlar: Keten tohumu (çekilmiş, toz), sinemaki, rezene, anason. Kullanılışı: Bir su bardağı kaynar su içerisine 5-6 yaprak sinemaki yaprağı, birer çay kaşığı anason ve rezene havanda ezilerek koyulacak. 15 dakika demlenerek aç iken günde 1-2 bardak içilecek. (sinemaki miktarını artırmayınız, bağırsak tembelliği yapabilir) Günde 1 defa aç iken bir tatlı kaşığı keten tohumu tozu su ile içildiğinde de bağırsakları çalıştırmaktadır. Yan etkisi yoktur. Ayrıca kayısı, erik, incir kurusu ve taze incir öğün aralarında yendiğinde bağırsakların çalışmasını hızlandırır. Çay, kahve, kola, muz, çikolata, bira ve şarap kabız olmanızı kolaylaştıran yiyeceklerdendir.

KIŞ İÇECEĞİ
Soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılacak olan formül:

Adaçayı
Ihlamur (özellikle yaprağı)
Ekinezya
Kuşburnu
Zencefil (toz veya ezilmiş)
Bal (şeker hastaları kullanamaz)

Önce ıhlamur yaprağı ve kuşburnu 2 dakika kaynatılacak. Ocak söndürüldükten sonra içerisine adaçayı, ekinezya ve zencefil konularak 15 dakika demlenip süzülecek. Ilık hale geldikten sonra bal karıştırılıp içilecek.

Ayrıca okaliptüs ve kekik yaprakları kaynar suya atılarak çıkan buharı teneffüs edilirse çok faydalı olur.

Not: Balı çok sıcak içeceklere karıştırmayınız. Ihlamurun yaprağı kaynatılarak üst solunum yolu enfeksiyonlarında, çiçeği ise demlenerek sinirsel rahatlık sağlaması amacıyla kullanılması daha uygundur. Piyasada kuşburnu ile hatmi çiçeği karıştırılarak satılmaktadır. Kuşburnu hatmi çiçeği ile birlikte kısa sürede daha kırmızı bir renk vermekte ve daha ekşi bir tat vermektedir. Kuşburnu aslında tek başına kaynatıldığında koyu kırmızı renk vermez. Bu şekilde karışık kullanılmasında bir sakınca yoktur. Hatmi çiçeği de kış
 
Üst Alt