kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!
  • Sitenin kalıcılığı için... Konu açın, açık konulara yorum yapın siteye katkıda bulunun. Siteyenin hitleri düşmektedir, biraz daha düşüşte komple kapatmaktan başka çaremiz kalmıyacaktır.

Oto MÜzİk Sİstemlerİ Hakkinda

[MaLacHi]

Gümüş Üye
Head Unit (Teyp):
Aracımıza ses bilgisini sağlayan üründür.Genelde normal araçlarda tek başına seslendirmeyi de yapar.içinden amfilidir, hoparlörler için küçük bir düzeyde güç sağlar.
-Coax. Hoparlör (Normal bildiğimiz Kolon):
Çeşitli boylarda olur. 10,13,16 cm ve 6*9 inch oval yapılarda bulunur. 2,3, yada 4 yollu olur. Her yol bir ünitedir.Mesela 3 yollu bir coax hoparlör için: basları için geniş bir ünite,orta sesler için bir ünite ve tizz sesler için daha küçük bir ünite tek bir yapıda bağlıdır.Genelde en ucuz ses yoludur.
-Komponent:
Coax'dan farkı, ünitelerin ayrık yapıda ve sesi filtreleyen bir "cross over"'ın bulunmasıdır. 2 veya 3 parçalı olur. her sesi frekansından ayırarak ünitelere dağıttığı için coax'a göre daha net ve verimli olur.
-(Sub)Woofer:
Ağır Bass sesleri için büyük ve pahalı ürünlerdir. Genelde 20 ila 38 cm arasında değişen çaplarda vardır.En yaygını 30cm'lik olanlardır.Değişik çeşitleri vardır:
--"Band Pass" Enclosure (4rth order) Kutulu modeller:
En alt frekansları yakalamak ve sese derin bas efektleri ile yardımcı olmak içindir, yüksek güç gerektirir.
--"Ported" Enclosure Kutulu modeller:
Derin ve Sert basları birlikte verir,çoğunluğun kullandığı modeldir.Yuvarlak bir borudan gelen hava ve Kutunun üstünde bulunan Woofer yüzeyinden yayılan ses ile çalışır. Her kaliteli sistemin vazgeçilmezidir.
--"Sealed" (Portsuz) Kutulu modeller:
Sert ve dinamik bas verirler, uğuldama ve derinden efektler için yanlarında Band Pass Kullanılması iyi olur. Küçük kutluarda kullanılırlar.
--"Free Air" Modeller:
Genelde pioneer'ın piyasada çok sunduğu modellerdir.Kutu olmadan monte edilir ve sesi genelde çok net vermese de Bagajda yer kaplamamsı açısından en ideal küçük sistem bas parçalarıdır.
-Amfiler:
Teypten gelen bilgiyi daha da güçlendirerek yüksek güç ihtiyaçlarını karşılarlar. Sadece yüksek seste deil, alçak seste de gücünü belli ederek sesin kalitesini genelde arttırırlar.Asıl amaç yüksek güçlü üniteleri karşılamaktır. Çeşitli modelleri vardır: D class(Mono Bas amfisi), Full Range...kullanılcak üniteye göre seçim yapılmalıdır.
-Capasitör(Kapasitör, Kondansatör) :
Farad birimiyle ölçülürler. Analog ve Digital(sayısal)'ları vardır. Normal Akü güçlü bir ses sisteminin yükünü kaldıramayacağı için buna ani güç ihtiyaçlarını kaldırabiliecek bir ünite bağlanır.Bu elektrik gücü biriktiren üniteye bu ad verilir.Genelde Yuvarlak tüp şeklinde olur.
-Aktif Crossover:
Ses frekanslarını teypten alınır alınmaz ayıran ya da amfilenmiş sesi değişik ünitelere göndermeye yarayan ve daha profosyonel sistemlerde kullanılan ünitedir.
-Sound Proccessor:
içinde aktif crossover, efektler, ekolaizer v.b. gibi sistemler barındıran, teyp'ten alınan sese bu özellikleri veren ünitedir.Çok prof. sistemlerde kullanılır.
-Eko (Ekolayzır) :
Sesi Frekanslarına göre kendinize özelleştirmenizi sağlar.Basları arttırıp tizzleri düşürmek gibi.Tabi kaç band ise o kadar çok ses ayarı yapmaznızı sağlar.Birçoğunda ayrı subwoofer çıkışı bulunduğundan basları daha verimli amfilemenizi sağlar.

ozkanakar

New Member
arkadaslar merhaba aracıma ses tesisatı yaptırıcam ama bu işlerden fazla anlamıyorum bana yardım edebilirmisiniz. internetten biraz inceleyip bazı urunlere baktım urunler asagıdadır bu tesisatı yaptırırsam kaliteli ses alabilirmiyim
ARAC------- fıat UNO
amfi---------JBL GTO-75-4 4 KANAL ANFİ
on tarafa----JBL GTO507C 13CM MİD BAS COMPONENT
arka taraf---JBL GTO607c 16cm COMPONENT
subwo0fer---JBL GTO-1502D 38cm 1200W SUBWOOFER(veya gt4 30 cm 1000W ta olabılır)
teyp--------Pioneer DEH-P4050UB

YARDIMLARINIZ ICIN TESEKKURLER

[MaLacHi]

Gümüş Üye
Uno için Fazla Bıle ...alırsın Dostum...Uçurur arabayı :D

Jedilance

Active Member
şöyle orta kalitede bi ses sistemi kaça maal olur woofer ı amfisi vs

kicker_comp

New Member
arkadaşlar bn aranıza yeni katıldım lütfen bana yardımcı olun bnm elimde kicker comp 15 38 cm 500 watt subwoofer war anfi alıcam ama pek anlamadığım için kazıklanmak istemiyorum.hangi anfi bu bassı besler ve bir sorum daha olucak
JBL GTO-6507C 16,5CM COMPONENT SİSTEM
PIONEER 6993 S 460 WATT bu mid takımlarından hangisi daha iyi yada daha iyi bir mid takımı biliorsanız bana yardımcı olun şimdiden
TEŞEKKÜR EDERİM.:eek:kay:

Miracle1905

New Member
Fiat albea da bagajda 1000w bass var ama yeterli değil.bagaj hacmi büyük diolar.daha büyük mü bass almam gerekio ? kaç w almam gerekio ? ya da başka bi öneriniz varmı ?

mutsuzum54

Active Member
ne alakası var ki??bagaj hacmi büyükse daha güzel.orjinal kabinli mi bass ??ne marka kaç watt??sistemini de yazarsan daha iyi yardımcı olabiliriz??

Miracle1905

New Member
ne alakası var ki??bagaj hacmi büyükse daha güzel.orjinal kabinli mi bass ??ne marka kaç watt??sistemini de yazarsan daha iyi yardımcı olabiliriz??
evet orjinal kabinli.ama kabin portsuz. 1000w jbl. 450w anfi var.anfiye sadece bass bağlı başka hiçbirşey bağlı değil. 4 tane de aracın orjinal kolonları var kapılarda hepsi 80 w. aracın kendi kolonları JVC teype bağlı. ama yinede iyi bir bass sesi alamıyorum :(

mutsuzum54

Active Member
anfin ne marka??ne model acaba?bagajla alakası yok.bağlattığın kişi düzgün bağlayamamış olabilir.anfinin gücü yetmiyo olabilir.kapı klonlarınla bu tesisat gerekli düzeni kuramıyo olabilir.kolonların küçük.RMS değerleri nedir bilmiyorum ama bass almak için sesi açtığın zaman kolonların sesini bozmamak için tesisatını bağlayan bass ayarlarını düşük tutmuş olabilir.yapabiliyosan kapı kolonarını iptal et arkaya bir çift oval kolon al ve ya mid takımı koy.ama anfin önemli bu konuda?valla bişey diyim bu işin sonu yok :) iyi bass iyi ses istiyosan braz masraf yapacaksınız malesef

batuhan-43

New Member
arkdaslar bende 1200 harward apache amfim var daha bi kaç gün önce kicker 38 15 comp yeni seri bass aldım kabinin arkda kablo yuvası yoktu net bir bas alamıyodum bugun kabinin arka kablo yuvasını mdf ile kapadım tekrar bagladım ilk basta çaldı daha sonra amfi kendini kapamaya başladı neden olabilir bu ? yardımcı olursanız sevinirim.

Kamguanny

New Member
Merhaba. Elimde Pioneer marka bir oto teybi var. Bunun içine blutooth modül yerleştirmek için çalışmalara başladım. Cihazın içinde usbden ötürü 5v alabileceğim nokta buldum ve bununla modülü besledim. Ne var ki boştayken çıkışta bir sinyal gürültüsü var. BT modülü ayrı bir besleme üzerinden telefon şarj adaptörü beslediğimde ise herhangi bir sıkıntı olmadı. Araçlar için kullanılan 12v>5v dönüştürücü kullandım. Yine sinyal gürültüsü ile karşılaştım. Acaba beslemeyi izole edebilir miyim ? Sonuçta arabada tek akü var.

Üst Alt