kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!

•• Merlin ••

Merlin

..1907..

Herkesin konusu var, ay benim niye yok, niye yok yani, neyim eksik o diğerlerinden demektense, dedim Merlin aç bir konu, yaz gezi planlarını.. Şimdiye kadar gezdiğim şehirlerden bahsetmeyeceğim onlar geride kaldı.. Zira Avrupa'da kuzeyindeki bir kaç ülke hariç, en az 2-3 şehrine ayak basmadığım ülke kalmadı diyerek dip notumu düşeyim şuraya.. Vaktim oldukça (Lütfen olsundu..) henüz görmediğim ve görmeyi planladığım yerlerin isimlerini, birkaç fotoğrafını ve benim için anlamını bilgisayarımda tuttuğum notlardan derleyerek burada paylaşacağım.. Bir nevi ölmeden önce görmeyi planladığım yerlerden henüz görmediklerimi paylaşacağım diyelim.. Online bucket list gibi bir şey olsun istiyorum.. (Lütfen bu da olsundu..)

Merlin

..1907..
Lofoten Islands, Norveç

LOFOTEN ISLANDS, NORVEÇ
(The Aurora Borelias / Northern Lights)

Evet, ilk mesajım neresi olsun diye düşündüm ve Kutup Işıkları'na (The Aurora Borelias) karar verdim.. Yukarıdaki fotoğraf Norveç Lofoten Islands'tan.. Kutup ışıkları ya da Kutup aurorası, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalar olarak tanımlanıyor.. Güney Kutbunda da aynı doğa olayını görmek mümkün ama hava azıcık daha soğuk, -70 derece dolaylarında.. Bu yüzden kuzey bu konuda daha mantıklı.. Gideceğiniz ülkede kuzeye çıktıkça görüntü efsaneleşiyor ama ulaşım zor ve hava -20'lerde.. Bu sebeple bölgede düzenlenen turlarla gitmek en mantıklısı.. Benim gibi Eta Carinae sevenlerdenseniz ve gökyüzünü büyüleyici buluyorsanız görüp görebileceğiniz en güzel manzara ve en romantik yer oluverir bir anda kendileri.. Listemde kesinlikle baş sıralarda.. Yalnız gitmeyi istemediğim için sürekli ötelediğim bir plan kendisi..

Bu doğa olayını izlemek için Norveç, İsveç, Finlandiya, İzlanda'nın kuzeyleri düşünülebilir.. Alaska, Kanada ve Rusya da seçenekler arasında.. Gidiş zamanı ekinoks dönemi.. Yani Ekim-Mart arası.. Ama geceler daha uzun olduğu için bu doğa olayının gerçekleştiği yerleri bulmak daha kolaylaştığından Aralık-Ocak ayları daha çok tercih ediliyormuş.. Ayrıca Mart'ta buzlar erimeye başladığı için Mart ayı geziler tehlikeli oluyormuş..

Aşağıda fotoğrafı bulunan çiftin ikisi de fotoğrafçı ve genç adamın yaptığı sürpriz teklif kesinlikle büyüleyici.. Siz de sevgilileriniz için düşünebilirsiniz, biraz masraflı ama olsun değer bence.. :p

Photo credit: DK Photography

Merlin

..1907..
Hallstatt, Avusturya

HALLSTATT, AVUSTURYA

Hallstatt, Hallstatt, Hallstatt.. Almanca olup okunuşu bu kadar ponçik bu kadar sevimli başka köy yoktur bence.. Hallstatt; UNESCO dünya mirasi listesinde olan, Hallstätter Gölü kıyısında bulunan, dünyanın en eski tuz madenine ev sahipliği yapan (7000 yıllık) ve Alplerin muhteşem manzarasına sahip dünyanın en eski yerleşim yerlerinden masalsı bir yer burası.. Benim için ayrı bir büyüsü ve çekiciliği var bu köyün, bozulmayan ve değişmeyen yerlerden.. Hepi topu 900 civarında bir nüfusu var.. Ortaçağ yerleşim birimlerini ve mimarisini sevdiğim için bu hissi veren yerler bana her zaman büyüleyici gelmiştir.. Yalnız gitmeyi istemediğim bir yer olduğu için listemde ötelediğim bir diğer plandır kendisi..

Avusturya genel olarak beğendiğim bir ülke.. Viyana, Salzburg ve Graz'a gitmeme rağmen Hallstatt'ı zaman darlığından ve gitmiş olmak için gitmeyi istemediğimden şimdiye kadar gezilerime dahil etmedim.. Hallstatt için ayrı bir gezi planı yapıp, yaz ve kış olarak 2 farklı zamanda bir kaç günümü sırf mental açılan rahatlayıp kendimde huzurun nirvanasına ulaşmak için buraya ayırmayı istiyorum.. Gidişi trenle yapmak tabi ki de muazzam keyifli olacaktır.. Yaz ayları aşırı kalabalık olduğunu duydum.. Baharda veya kışın gitmek bence daha mantıklı ve büyüleyici olacaktır.. Pahalı bir yer, konaklama için güzel bir bütçe ayırmak gerekir ama erken rezervasyonla veya pansiyon araştırmasıyla biraz daha uyguna gelebilir (ki ben öyle yapacağım).. Salzburg'da kalıp günübirlik de trenle ziyaret edilebilir.. Tren istasyonu gölün hemen öteki yakasında.. Küçük bir feribotla güzel bir manzara eşliğinde köye ulaşıyorsunuz..

Gezmeyi planladığım yerleri
Beinhaus (Kemik Evi) : 1200 kafatası ve insan kemiğinin sergilendiği yer.. Mezarlıkta yer kalmadığı için her 4 senede bir mezarlar açılıp özel bir seramoniyle kafatası ve kemikler alınıyor, ardından Beinhaus'a yerleştiriliyor.. 1700'lü yıllardan bu yana bir gelenek.. Çok enteresan..
Hallstätter Gölü : Gölün çevresinde yürüyüş yapmak bir yana, bot kiralayıp gölde gezmek de çok keyifliymiş.. Kesinlikle yapacağım..
Skywalk : Tepeden muhteşem bir Hallstatt manzarasına maruz kalıyorsunuz.. Fotoğrafları çok güzel..
Tuz Madeni : 7000 yıllık madenler.. Tuz madenlerinden oluşan bir bölge düşünün ki bir yerden bir yere kaydıraklarla geçesiniz.. Eğlence parkı tadında sanki.. Tuz madenlerine çıkan teleferikler Aralık ve Nisan ayları arasında kapalıymış, bu da ayrı bir dipnot olsun..

Ayrıca Çin'de Minmetals Corporation madencilik firması bu güzel köyün tam ölçekli birebir kopyasını Çin'in Guangdong eyaletinde Huizhou'da yapmıştır.. Adamlar çakma ürünler konusunda hızlarını alamadılar..

Merlin

..1907..
Interlaken, İsviçre

INTERLAKEN, İSVİÇRE

Genel olarak İsviçre henüz hiç ayak basmadığım son birkaç Avrupa ülkesinden biri.. Zürich ve Bern dışında listeme alıp görmeye planladığım yerlerden biri de Interlaken.. Şimdi bir yer düşünün, şehrin güneyinde efsane manzarasıyla Alpler, bir yanında Brienze Gölü ve diğer yanında Buzul Çağı'nda oluşan Thun Gölü ve şehrin orasından geçerek iki gölü birbirine bağlayan Aare Nehri.. İşte burası Interlaken (almanca anlamı Göl Arasında).. :heart: Burası da benim romantik şehirler diye tanımladığım yerlerden birisi (kasaba ama olsun çaktırmayın, idare edin).. Burası İsviçre'nin en önemli doğa sporları merkezlerinden birisi, eee buradan da anlayacağımız gibi doğası efsane, hatta cennetin izdüşümlerinden biri benim gözümde.. Kafa dinlemek için ideal.. Eğlence namına şehir içinde pek bir şey yok diyorlar ama adrenalin namına çevrede yapabileceğiniz bir sürü şey var.. Iseltwalt'da yüzebilir, rafting yapabilir, kanoyla gezebilirsiniz.. Gsteigwiler'da dağlara trenle çıkıp milka ineklerini selamlayabilir, trecking yapabilir, ormanda canlı sahnelenen "William Tell Tiyatrosu'nu izleyebilirsiniz.. Veya adeta bir Lara Croft'muşçasına kanyona iple inebilirsiniz.. Az geldiyse yamaç paraşütü ile süzülmek suretiyle manzaranın tadını çıkarabilir, daha da ileri gidip skydiving yaparak uçmanın keyfini daha güzel yaşayabilirsiniz.. (evet bunlar da listemde..)

Ayrıca J.R.R. Tolkien'e Orta Dünya için ilham veren yerin burası olduğunu da dip not olarak ekleyelim.. :heart:

Gelelim işin maddi kısmına.. Her güzel yer gibi tabi ki de burası da pahalı yerlerden biri efendim.. Çünkü ünü sınırları aşmış, ünlüler de maşallah pek sevmiş.. Küçük de bir yer olunca konaklama vs pahalı oluyor ne yazık ki.. Konaklama için araştırıp erken davranmak lazım..

Doğanın keyfini daha iyi çıkarmak için saati yaklaşık 200 TL'den (bu yaz öyleymiş) özel tekne kiralayıp gezerek, istediğiniz yerde durup tertemiz turkuaz sularda saatlerce yüzebilirsiniz (eveeettttt, istiyorummmmm)... Her iki gölün de hemen her bölümünde saati yaklaşık 60-80 TL'ye kano, su kayağı, pedallı bot kiralayıp kuğular eşliğinde romantik romantik ve huzur içinde gezebilirsiniz.. :heart:

Plaj arıyorsak (ki ben arıyorum) Thun Gölü'nde Neuhaus, Brienze Gölü'nde Bonigen plajı görülmeye değermiş.. Yani bikinileri de yanımıza alıyoruz efendim.. Birkaç tarihi çikolata dükkanı var, onlar sayesinde de damaklarımızı şenlendirip, mutlu olabiliriz.. :heart:

Son olarak;
Sevdiğim bir arkadaşımın çektiği fotoğraf ve burasıyla alakalı cümleleriyle Interlaken notlarıma son veriyorum..

"Yağmur altında ıslanmayı burada sevdim ben. Kulağımda kulaklık, sırtımda sırt çantası, yüzümde alaturka bir mutluluk ve kafamda fingirdeyip duran seyahat temalı birşeyler, herşey.
Interlaken, Switzerland" - M.B.

Üst Alt