kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!

Öğrenme Psikolojisi Ders Notu

LoveBug

Süper Üye
Süper Üye
Katılım
19 Tem 2006
Mesajlar
10,726
ÖĞRENME PSİKOLOJİSİ
Öğrenme Psikolojisi dersi içinde sıkça adını duyacağınız kuramcıların, ağırlıklı olarak ilgilendikleri
konular ve açıklamalarını içinde topladıkları kuramların adları aşağıda listelenmiştir. Bu listede yer alan
kuramcılar farklı KPSS dersleri içinde de incelenmektedir. Bu ders içinde ise aşağıdaki kuram ve kuramcılar işlenecektir.

Öğrenme Psikolojisi;Öğrenmenin bireyde nasıl gerçekleşeceğini ve öğrenme sürecinde geçen bütün kavram ve ilkeleri ve öğretim yaklaşımlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Bu ders kapsamı içinde, canlılarda meydana gelen “öğrenme” lerin nasıl gerçekleştiğini belli başlı kuramcılara dayanarak açıklamaya çalışacağız. Bu ders bittiğinde, tüm öğrenmelerinizin nerede ve nasıl gerçekleşmiş olduğunu bulmanız ve karşısındaki kişiye bir şeyler öğretmenin çok sayıda yolunu bilen bir öğretici olmanız mümkündür. Bu nedenle bu ders şu konularla uğraşmaktadır:

  • Öğrenme süreçleri ile ilgili bilgilere ulaşma (nasıl öğreniliyor)
  • Öğrenme ve öğretme süreçleri
  • Öğrenme güçlüklerinin kaynakları (öğrenmeyi neler engeller)
  • Farklı dönemlerde insanların öğrenme özellikleri ve bu özelliklerin öğretim etkinliklerine uygulanması
  • Öğrenme ilkeleri,yöntemleri ve kuramları

I.TEMEL KAVRAMLAR
Öğrenmenin çok sayıda tanımını yapmak mümkündür. Çünkü her kuram ve kuramcıya göre öğrenme olayı farklı gerçekleşir. Bu nedenle her kuram öğrenmeyi farklı tanımlamıştır. Ancak KPSS yayınlarında ve sınavlarında Davranışçı Kurama ait tanım kullanılmaktadır. Biz de burada bu tanımı kullanacağız. Bununla birlikte; Kuram adı belirtilerek tanım istendiğinde o kurama ait tanım kullanılmalıdır. Her tanım ait olduğu kuramın öğrenmeye yönelik açıklamalarının kısa bir özetidir aslında. Bunu unutmayınız..

ÖĞRENME:Bireyin kendi yaşantısı yoluyla[SUP]1[/SUP] meydana gelen nispeten kalıcı izli[SUP]2[/SUP] gözlenebilir [SUP]3 [/SUP] davranış değişikliğidir.(davranışçı kuram)


Devamı için dosyayı indirin. (İndir) parola: kanka.net
 
Üst Alt