kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!
  • Sitenin kalıcılığı için... Konu açın, açık konulara yorum yapın siteye katkıda bulunun. Siteyenin hitleri düşmektedir, biraz daha düşüşte komple kapatmaktan başka çaremiz kalmıyacaktır.

Neden yonetilmeliyiz?

hakki_

.
Bir sorum olacak.

Insan olarak neden biri beni yonetiyor ve yonetilmek zorundayim?

ala'turka

Hadi Canım Sende!
İnsanoğlu kendisini zayıf hissetmesinden, akabinde bir koruyup kollayıcıya ihtiyaç duyması.
Allah inancının kaynağıda burdan gelir sanırım.
Sorumluluktan kaçması, gibi ilk aklıma gelenler

hakki_

.
Olaya fikirsel acidan baktigimda,birileri yonetmek istedigi icin yonetiliyoruz diyorum.

Allah inanci cercevesinde baktigimda yetki,gudret ve imkan farkliklarinin Allah tarafindan belirlendigi icin yontiliyoruz.

ala'turka

Hadi Canım Sende!
Olaya fikirsel acidan baktigimda,birileri yonetmek istedigi icin yonetiliyoruz diyorum.

Allah inanci cercevesinde baktigimda yetki,gudret ve imkan farkliklarinin Allah tarafindan belirlendigi icin yontiliyoruz.
İlk cümle çok güzel,
Birilerinin yönetme arzusu, evet katılıyorum,
Ama bu insanların iştahını kim kabartıyor,
Elbette zayıf insanlar

imparator

sss
Yönetici
Her türlü yönetiliyoruz ha ilkel bir kabile ha modern bir devletin bireyi olarak ama bana göre mühim olan yönetilme şeklimiz

arhavili

Elite Üye

Nedeni, taa avcı toplayıcılıktan tarım toplumuna geçişin yaşandığı dönemde. Bu dönemde insan toplulukları iş bölümü ile sınıfları ve dolayısıyla da toplumları oluşturdular. Yönetici(nin - sınıfının) gerekliliği bu zamanda ortaya çıktı. Bu işin sosyolojisi.

Alt tabakalardaki insanlar için yönetilme fikri cazip geliyor. Çünkü insanı sorumluluktan kurtarıyor. İşsizlikten kahvehanede okey taşı dizen adama gidip sorun, içinde olduğu olumsuz hâlin sorumlusu yöneticilerdir. Ülkede yaşanan maden kazalarının sorumluları bile yöneticiler oluyor. Kaldı ki insan tek başına kaldığında, bir yöneticinin yokluğunda kendisi olmak zorunluluğuyla yüzleşmek zorunda kalacak. Hangimiz hayatımızdaki bütün olumluluk ve özellikle de olumsuzlukların sadece bizim sorumluluğumuzda olduğu gerçeğini itiraf edebilir? Çok az kişi. Gerisi feleğin çemberini, kaderi, alın yazısını, zamanı, diğer insanları, yöneticileri ağzından düşürmeyenler. Bu da psikoloji yönü.

hakki_

.
Sahiplenme duygusundan yoksun olsaydık, yine de yönetmek istermiydik,yahut yönetilmek?

Üst Alt