kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!

Müzik Hakkında Görüşüm

ozgur1905

†нє єη∂ σƒ є†єяηi†у
Süper Üye
Katılım
9 Tem 2005
Mesajlar
5,921
Darbe dönemi ve ceza puanı derken neyi kastettiğinizi kestiremedim tam olarak ama doğrudur; Barış Manço'nun mecazını herkes algılayamayabilir. Bunlardan bazısı tekerleme niyetine dinler şarkılarını, çok nadir de olsa bazısı sevmez ve hiç dinlemez. Barış Manço entelektüel düzeyi çok yüksek olan bir sanatçıydı, bilhassa edebi hakimiyetiyle atasözlerini kendi şarkı sözleri içerisinde mükemmel bir biçimde yoğurup mesajlarını dolaylı yoldan da olsa göndermek istediği yere çok başarılı bir biçimde iletiyordu. Amiyane tabirle yeri geldiğinde çok iyi giydiriyordu yani… :) Günümüzde onun yaptığını yapabilen sanatçı sayısı iki elin on parmağını geçmiyor maalesef, işte bu yüzden kaybedişimizin üzerinden 15 yıl geçtiği halde kendisi bizler için halen çok değerli bir konumda…
Barış Manço'yu en iyi şekilde tanımlayan mükemmel bir yorum daha.. Bu yorumunuzun da tamamının altına imzamı atıyorum. Diğer meseleyi de şöyle bir örnekle açıklamaya çalışayım. Hani sözlüklerde, forumlarda vs. "Barış Manço, Neşet Ertaş vs. büyütülmüş balon şarkıcılardır.", "Kemal Sunal hiç komik değil.", Nejat Uygur'u kaybetmemizin hemen ardından "Nejat Uygur'un komedyen sayıldığı ülke.", "Münir Özkul 2014'ü de gördü.", "Adile Naşit çok günahkarmış, mezarında ters dönmüş." vs. gibi saçma salak başlıklar açarak, halkın çok büyük bir kesiminin teveccühüne mazhar olan değerlerine hakaret ederek prim yapmaya çalışan troller vardır ya. Doğal olarak halk da buna tepki gösterir ve bu troller de bu tepkilerden anlamsız bir haz alırlar ya. İşte bu tarz bir troll zamanında bu forumda admin olup kendi yarattığı dünyanın algılarına göre icat ettiği kurallara dayanarak milleti banlayıp üstüne bir de Twitter'den oradan buradan topladığı "Suskunluğum asaletimdendir.", "Ben seçilmem, seçerim.", "Uff snne be slk .s .s" gibi "Kezban Style" cümleleri de ban açıklamasına kopyala yapıştır yaparak ego tatminini tavana vurduruyordu. Yani bu kurallara göre Barış Manço'nun şarkılarını paylaşmak da 8 ceza puanı almanıza sebep oluyordu. Barış Manço "Kazma olmaya özenmeyin dostlar!" diye üstüne basa basa uyardığı halde bu uyarılar ne yazık ki dikkate alınmıyordu. Troll algısı belli bir yere kadar tabii ki.. Darbe dönemi derken kastettiğim buydu işte. Bu trollerin Barış Manço gibi bir efsanenin şarkılarındaki derinliği algılayabilmesi zaten beklenemez. Bunların algısı önceden de belirttiğim gibi "İnsanın arkadaşı eşek olamaz. Eşek yerine kuzu diyelim. Kuzudan arkadaş olabilir." gibi saçmalıklardan ibaret. Barış Manço'nun bir şarkısında geçen "Aç gözünü, daha vakit erken. Gör şeytanın gör dediğini. Bir kulak ver de dinle sağır sultanın duyduğunu..." kısımlarına "Şeytanın dediği görülmez ki, duyulur. Sağır sultan mademki sağır, nasıl duyuyor? Ehuehuehu :D" gibi ibretlik tespitler yaparak über zekalarını gözler önüne sermeleri de beklenebilir. Çok fazla dikkate almamak lazım bunları. Bunlar halktan aldıkları tepkilerle besleniyorlar zaten. Adı üstünde troll. Aşağıdaki bağlantıdaki başlığı inceleyecek olursak söz konusu trollerden bir örnek görebiliriz:

[h=1]Konu: barış manço'nun güzel şarkısının olmaması[/h]

Bunlar da insan ve eşek arkadaş olamaz diyen troller için gelsin:

[video=youtube;7jTbMOzRRVQ]https://www.youtube.com/watch?v=7jTbMOzRRVQ[/video]

[video=youtube;F9CCgLKkkl8]https://www.youtube.com/watch?v=F9CCgLKkkl8[/video]​
 

urunguşat

YüzBaşı
Süper Üye
Katılım
19 Tem 2007
Mesajlar
26,354
Oyunlarda bulunan konu tartışma için uygun değildir mesajını konu olarak Müzik Muhabbetlerine taşıdım burdan devam edin..
Başlığı istersen değiştire bilirsin
 
Üst Alt