kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!

Maddenin Dördüncü Hâli Plazma

Îکє†

veni...vidi...bıdı...
Elite Üye
Katılım
3 Eyl 2013
Mesajlar
4,936
Madde, maddeyi oluşturan atomların enerjileri bakımından 3 hâlde düşünülüyordu ve bunlar genelde herkesin bildiği katı, sıvı ve gaz hâlleri idi. Ancak daha yüksek enerjilerde maddenin enerji bakımından 4. bir hâle de dönüştüğü ve bunun da plazma olduğu düşünüldü.

Plazma, 1808 yılında Sir Humpry Davy ve 1830′lu yıllarda Michael Faraday gibi bilim insanlarının çalışmaları sonucunda keşfe hazır hâle gelmiştir. 1879 yılında Sir William Corrkes gazlarda elektriksel deşarj olayı incelenirken iyonlaşmış olan gazın maddenin yeni hâli olarak belirtilmiş. Ancak plazma teriminin ilk kez kullanılması 1929 yılında Irving Langmuir tarafından olmuştur. 1926 yılında F.M. Penning’in alçak basınç civa buharında radyo dalgası titreşimleri bulmuş ve Langmuir bu titreşimlerin olduğu bölge için plazma terimini kullanmıştır. Bu çalışması neticesinde Langmuir, 1932 yılında Nobel Kimya ödülünün sahibi olmuştur.

Çok yüksek sıcaklıklarda karşılaştığımız plazma, gaz hâlindeki bir maddenin yüksek sıcaklıkta ısıtılmasıyla atomlarına ayrılması ve bu atomların dış yörünge elektronlarının kopması ile oluşan pozitif iyonların oluşturduğu madde durumudur. Eğer gaz halindeki bir azot, karbon ve hatta su buharı yüksek sıcaklıkta öncelikle atomlarına (azot, azot atomlarına gibi) sonra da iyonlarına (azot atomları, azot iyonlarına…) dönüşür ve aslında molekül ve atomlarla beraber iyon ve elektronlardan oluşan bir karışım oluşur işte bu karışım bir plazmadır.

Plazmayı daha basite tek düze bir şekilde tanımlarsak, az önce de açıklandığı şekli ile pozitif ve negatif yüklü parçacıkların bütünde elektriksel yükü nötr olacak şekilde rastgele doğrultularda ve birbirlerinden bağımsız hareket eden parçacıklar sistemidir diyebiliriz
 
Üst Alt