kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!
  • Sitenin kalıcılığı için... Konu açın, açık konulara yorum yapın siteye katkıda bulunun. Siteyenin hitleri düşmektedir, biraz daha düşüşte komple kapatmaktan başka çaremiz kalmıyacaktır.

Mac'te Pencere Karmaşasına Son!

LüzumsuzAdam

Kanka.Net Admin
Katılım
16 Nis 2006
Mesajlar
15,914
OS X işletim sisteminin en vazgeçilmez yanlarından birisi de masaüstü karmaşasının önüne geçen özelliklerle donatılmış olmasıdır. Mac kullanıcılarının açık uygulamalar ve pencereler arasında kaybolmaması için sunulan Mission Control, Spaces, App Switcher özelliklerine bazı klavye kısayolları da eşlik eder.


Tek seferde tüm pencereleri kapatınBunlardan en işlevsel olanlarından biri, açık Finder ya da uygulama pencerelerini tek hamlede kapatılmasına yarayan “Command + Option + W” tuş kombinasyonudur. Bu kombinasyon sayesinde Mac'te açık olan ve masaüstünü kaplayan onlarca pencereden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bu işlevsel kısayol aktif uygulamanın tüm pencerelerinin en kısa yoldan kapatılmasını sağlar. Böylece, çok sayıda açık pencereden tek hamlede kurtulabilirsiniz.Finder'da gizli seçenekTüm pencereleri kapatma işlemini “Command + Option + W” tuş kombinasyonu yerine alternatif bir yöntem ile gerçekleştirmek de mümkün. Bunun için Finder'ın File (Dosya) menüsünü kullanmamız gerekiyor. Menüde yer alan “Close” (Kapat) seçeneğini “Close All” (Tümünü Kapat) şekline dönüştürmek için yapılması gereken işlem ise çok basit. Bu seçeneği seçmeden önce “Option” tuşuna basılı tutmak. Bu şekilde menüye girildiğine “Kapat” seçeğinin “Tümünü Kapat” olarak değiştiğini göreceksiniz. Buraya tıklayarak aktif uygulamanın açık tüm pencerelerini kısa yoldan kapatabilirsiniz.
 
Üst Alt