kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!

Kuvayi Milliye - Kurtuluş Destanı

imparator

İmparatoR
Yönetici
Admin
Katılım
15 Ocak 2005
Mesajlar
144,647
Kuvayi Milliye - Kurtuluş DestanıNazım Hikmet'in Türk Kurtuluş Savaşı'nı yazdığı destandan uyarlanan Kuvayi Milliye - Kurtuluş Savaşı Destanı, 21 Nisan'da Caddebostan Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

Büyük bir prodüksiyon olan Kurtuluş Destanı, Tiyatro 2000 tarafından sahneleniyor. Nazım Hikmet'in ünlü eseri Kuvayi Milliye - Kurtuluş Savaşı Destanı, şairin Bursa Hapishanesi'nde 1940'lı yıllarda kaleme aldığı Memleketimden İnsan Manzaraları eserinin içinde yer almaktadır.

Kurtuluş Savaşı, 1919'da memleketin içinde bulunduğu ağır koşullar ve insanların yılgın, ümitsiz, çaresiz bir sefaletten nasıl kendilerini kurtarmaları ve özgürlükleri için nasıl olağanüstü bir güçle ayağa kalkmalarının destanıdır. Nazım Hikmet bu eserde, şiirselliğin yanında koyduğu tarihsel perspektif içinde anlattığı somut gerçekle Kurtuluş Savaşı Destanı'nın hem anlatanı hem savunanı durumundadır.

Bu büyük eserde, değerli tiyatro oyuncuları Tamer Levent, Mehmet Ali Kaptanlar, Nişan Şirinyan, Yurdaer Okur, Cenk Sözeri, Efe Tunçer, Devrim Evin, Payidar Tüfekçioğlu ve anlatıcı olarak Zeliha Berksoy yer almaktadır.

Büyük ressam Abidin Dino'nun Kurtuluş Savaşı Destanı için yaptığı eserler, ayrıca değerli kompozitör Muammer Sun'un Kurtuluş Senfonisi oyunun yönetmeni Zeliha Berksoy tarafından sahneye konuldu. Oyunun dekorunu Gökhan Yücesal, ışık tasarımını Yakup Çartık, makyajı Mira Civelek ve müzik direktörlüğünü İlteriş Sun yaptı.

Yöneten: Zeliha Berksoy
Müzik: Muammer Sun
Oyuncular: Zeliha Berksoy, Devrim Evin, Mehmet Ali Kaptanlar, Tamer Levent, Yurdaer Okur, Cenk Sözeri, Nişan Şirinyan, Efe Tunçer
Dış ses: Payidar Tüfekçioğlu
Müzik direktörü: İlteriş Sun
Işık: Yakup Çartık
Makyaj: Mira Civelek
Görüntü: Muammer Bozkurt
Dekor, kostüm: Gökhan Yücesal
Prodüksiyon: Ali Barışık

Kategori:TiyatroTarihler:21 Nisan 2014 Pazartesi
21 Nisan 2014 Pazartesi Saat: 20:00
Yer:Caddebostan Kültür Merkezi
Adres:Bağdat Cad. Haldun Taner Sok. No:11 Kadıköy İstanbul
Mail:[email protected]
Faks:0216 386 09 33
Ücret:Tam 45.00 TL, Öğrenci 35.00 TL
Nereden Alınır:Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe
 

LoveBug

Süper Üye
Süper Üye
Katılım
19 Tem 2006
Mesajlar
10,726
Hangi öğrenci 35 tl verip izler ki! Biraz daha uygun yapsalar keşke. :confused_smile:
 
Üst Alt