kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!
  • Sitenin kalıcılığı için... Konu açın, açık konulara yorum yapın siteye katkıda bulunun. Siteyenin hitleri düşmektedir, biraz daha düşüşte komple kapatmaktan başka çaremiz kalmıyacaktır.

Hard diskte C sürücüsüne D sürücüsünden yer açma. 1 Diskte 2 partition varsa nasıl yer açarım?

crazy

kanka.Net
Başlığı tam düzgün yazamadım ama düzeltirim gerekirse.. Diyelimki 1 hd niz var ve 2 ye bölünmüş olarak kurdunuz. C sürücüsüne yeterli yer vermediniz ve D sürücüsüne gereksiz yer verdiniz ve C deki alanınız doldu ve D sürücüsündeki boş alanı C sürücüsüne aktarmak istiyorsunuz. C sürücüsüne D sürücüsünden yer açma.

Bizzat başıma geldi 250gb lık ssd sürücümde d de fazla yer açıp kullanmadığım yeri c ye aktarmam gerekti, bunun için AOMEI Partition Assistant Professional Edition 8.2 programını kullandım. Kullanımı çok basit ama acemi kişiler zorluk çekebilir.

Programın pro versyonu olması lazım yoksa bu özellik çalışmaz.

Program açıldıktan sonra D sürücüsünün üstüne tıklayıp boş yer free space bölümünü seçiyoruz, buradan aktarılmak istediğimiz kadarını seçip aktarılacak sürcüyü yani c sürücüsünü seçiyoruz.

Daha sonra tüm açık programları kapatıp devam a basıyoruz, sonra yeniden başlatmak isteyecek evet diyoruz.. Bilgisayarız yeniden başlarken windows tan çıktığı zaman bu işlemi gerçekleştiricek 45dk sürer gibi dedi ama 3-5 dakikada halletti bu sizin hdd hızınıza göre değişebilir.

Gerekirse resimli veya videoluda anlatabilirim ama programı kullanmak basit ve kendinize güveniniz yoksa zaten denemeyin çünkü bütün verilerinizi kaybetme riskiniz var.

LüzumsuzAdam

Kanka.Net Admin
SSD'yi ikiye bölmenin ssd'yi daha hızlı eskittiğini söylüyorlar. Bir de 250 gblık ssd'yi sistem için kullanıp yanına bi hdd koysaydın daha iyi olmaz mıydı abi?

crazy

kanka.Net
SSD'yi ikiye bölmenin ssd'yi daha hızlı eskittiğini söylüyorlar. Bir de 250 gblık ssd'yi sistem için kullanıp yanına bi hdd koysaydın daha iyi olmaz mıydı abi?
Hdd yi ikiye bölersen yavaşlar bunun sebebide hard disk için içinde birden fazla disk bulunmaktadır ve sürekli dönerek yazıldığı için tek parça olduğunda hdd bunu kendine uygun şekilde yazar.. Disk bölündüğü zaman örnek verelim, mesela C sürücüsüne bir resim kaydediyorsun ve c sürücüsüne yazılacak şeyleri d sürücüsüne ayırılmış bölüme yazamaz buda diskin dönerken bazı yerleri atlamak sorunda kalması ve 1 baytı yazarken ikinci baytı yazması için belki bir tur daha dönmesi gerekmekte olmasındandır.. Disk tek parça olduğunda bunu aynı dönüş içerisinde halledebilirdi. Hdd yi ikiye bölmek bu yüzden hızını yavaşlatmakta.. Ne kadar bölersen o kadar daha çok yavaşlar.

SSD solid state drive lar farklıdır.. İçerisinde disk bulunmamakta bu yüzden ssd ler için performans kaybı yok denecek kadar azdır.

Laptopta başka yerim yok 2. hdd için 1tb lık ssd alıcaktım baktım biraz yerim var bu şekilde biraz daha idare ederim.

DrEaMeR_x_X

♥ Devlet-i Ebed Müddet ♥
bu işlem için harici programa gerek yok. başlat çalıştıra girip diskmgr yazarsanız disk yöneticisi açılır oradan c diskine sağ tıklayıp genişlet derseniz d diskinden istediğiniz miktarını alıp c y i genişletebilirsiniz.yinede paylaşım için teşekkürler...

crazy

kanka.Net
bu işlem için harici programa gerek yok. başlat çalıştıra girip diskmgr yazarsanız disk yöneticisi açılır oradan c diskine sağ tıklayıp genişlet derseniz d diskinden istediğiniz miktarını alıp c y i genişletebilirsiniz.yinede paylaşım için teşekkürler...
yalnız dediğin şey içi boş sürücü için geçerli oluyor diye biliyorum, yani sürücüyü tamamen silip c ye aktarman mümkün ama içi dolu sürcüden yer alıp c ye aktarmayı windowsun disk manageri yapamıyor diye biliyorum.

(dediğini denedim olmadı bölünen sürcüyü tekar aynı sürücüye aktarabildim.)

DrEaMeR_x_X

♥ Devlet-i Ebed Müddet ♥
yalnız dediğin şey içi boş sürücü için geçerli oluyor diye biliyorum, yani sürücüyü tamamen silip c ye aktarman mümkün ama içi dolu sürcüden yer alıp c ye aktarmayı windowsun disk manageri yapamıyor diye biliyorum.

(dediğini denedim olmadı bölünen sürcüyü tekar aynı sürücüye aktarabildim.)
kusura bakma yanlış hatırlamışım aynen dediğini gibi oluyormuş.bende şimdi yapmayı denedim olmadı.paylaşım için teşekkürler..

Üst Alt