kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!
  • Sitenin kalıcılığı için... Konu açın, açık konulara yorum yapın siteye katkıda bulunun. Siteyenin hitleri düşmektedir, biraz daha düşüşte komple kapatmaktan başka çaremiz kalmıyacaktır.

Göstergelerde bu lamba yanıyor ne yapmam lazım? Motor ikaz lambası, engine management light hakkında bilgi.

crazy

kanka.Net
Katılım
16 Ocak 2005
Mesajlar
4,844
30

Bu lambanın adı motor ikaz lambası ingilizcede engine management light olarak bilinir. Anahtar kontaktayken çıkması normaldir, araç çalıştıktan sonra kaybolması gerekir. Bunun sebebide araba her çalıştığında motor arıza denetlemesi yapar ve bir arıza varsa bunu size bildirir. Eğer kaybolmuyorsa araç çalışınca büyük ihtimal sesli bir ikaz uyarısı alırsınız aynı benzin azalma ikazı gibi ve bununla beraber ekranda bir not çıkabilir. Notun içeriği genelde çok detaylı bilgi vermez bu sebepten dolayı arabayı yetkili servise götürüp bilgisayarda hata kodunu okutmanız gerekmektedir.

Bu lambanın sebebi motorun çalışmasını engelleyen herhangi bir sebep olabilir bu yüzden dolayı bu lambayı gördüğünüzde önemli bir durum olduğunu unutmayın ve en yakın zamanda aracınızı fazla kullanmadan servise götürerek arızanın sebebini bulmaya çalışınız. Bu lamba servis hatırlatma lambası değildir yani yanmasının sebebi kesinlikle motordaki bir arızayı site belirtme amaçlıdır.

Bazen bu lamba ertesi gün kaybolabilir bunun sebebide aynı problemin kaynaklanmamasından dolayıdır ama hata kodu arabanın hafızasına yerleşmiştir, yani ara sıra gelip kayboluyorsa arıza süreklilik göstermemektedir ve kullanım şekline göre gelip gidebilir yinede bu lambayı ara sıra görmek bir problemin habercisi olduğunu unutmayın ve erken müdahale ederek başka sorunlara sebep olmadan arızayı tamir ettirmeye çalışınız.
 
Son düzenleme:
Üst Alt