kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!
  • Sitenin kalıcılığı için... Konu açın, açık konulara yorum yapın siteye katkıda bulunun. Siteyenin hitleri düşmektedir, biraz daha düşüşte komple kapatmaktan başka çaremiz kalmıyacaktır.

Gitar Klavuzu ve Gitar Muhabbetleri ( Güncellendi!)

Enochian

New Member
kanka sen takma şöyle önce klasikten başla diyenleri falan.. hangisinden istiyorsan ondan başla sen;)

ayrıca 350 dolara da amfi + 2. el düzgün bi gitar bulabilirsin başlangıç için idealdir
evet 350 dolara amfi gitar seti toplanabilir çok güzel cort gitarlar var ibanezle ortak olduklarından beri kalitesi feci derecede yükseldi cort un.

Fender Gibson markalı gitarlar gerçekten çok güzel ancak gelişen teknolojiyi takip eden tek firma şu anda ibanez ürettikleri manyetikler fender ve gibson tonu yakalama konusunda hiç sorun çıkartmıyor bende ibanez S5470 var ve her tarzı çalabiliyorum gitarla şimdiye kadar hiçbir markada olmayan bir köprü sistemi var ve tek kelimeyle mükemmel.

seher

MisTraL#'limm
Klasik gitarı bir zamanlar calmaya başlamıştım bıraktım bir daha da elime almadım

erkan038

New Member
Beyler gitar çalmaya yeni başlıcam klasik gitar çalcam 100 150 TL arası bakiyem war hangi marka tavsiye edersiniz -?

Enochian

New Member
elektro gitarımı bilgisaayarıma bağlamada sorun yaşıyorum aranızda yardım edebilecek var mı ? ( Takıyorum ama sadece uğultu mu desem cızırtı mı desem öyle bi ses alıyorum napcam çok araştırdım ama aradıgımı bulamadım )
kullandığın gitar pasif bir gitarsa yani aktif manyetik yoksa gitarını direk olarak bilgisayara bağlayamazsın(üzerinde preamp olması gerekir)yapman gereken şey harici bir ses kartı edinmek veya elinde line6 pod,boss gt8/10 gibi processorler var ise bu processorleri USB bağlantısından veya MIDI bağlantısından bilgisayara takman gerekir.Line6 içerisinde kendi ses kartını içerdiğinden bilgisayarın ses kartına ihtiyaç duymaz ancak boss gt serisi içerisinde ses kartı yoktur bu yüzden iyi bir ses kartına sahip değilsen donma yaşarsın ayrıca her iki durum içinde ses gecikmesi yaşamak istemiyorsan bilgisayarının işlemci ve raminin yüksk olması şarttır.

herkese tavsiyem ibanezdir..ibanezden şaşmayın =))

bütçeniz düşükse cort un belli modelleri de sizi tatmin edecektir,tabi başlangıçta =)
kesinlikle haklısın arkadaşım bende S5470 kullanıyorum Ibanez üzerine tanımam :D Dünyanın en rahat gitarlarını üretiyor adamlar resmen Japonlara saygı :D

UltraRed

Elite Üye
Elektrogitarı sadece amatörce değil de profesyonelce kullanan arkadaşlar mesela şu wow pedal denilen efekt pedallarında ''Cry Baby Wah Wah GCB-95'' u bi amatöre tavsiye ederler mi?

Bundan yani?
adı cry baby olsa da harika bişeye benziyo... Bir de Dunlop üretimi... Ne dersiniz?

Daha doğrusu şöyle: Marschall JH-1 Jackhammer ve Vox V810 efeket pedalları aldım. Tamam bunlarla bir tele basınca 2 dakka iiiiii diye uzuyo, ses yankılanıyo, iniyo, çıkıyo falan da o wow frekansını vermiyo bunlar. Hatta Synthe bağladım amfiden ve bayağı iyi netice verdi... En azından amfideki parazit azaldı. Ama zaten bu Marschall ve Fox pedallarına benzer frekansları ben zaten amfidende buluyorum. Bu wow pedal (cry baby) o wouv gibi sesi verip gerçekten frekansı boğar ve istenilen efekti verir mi?

Bi de mesela ben marschall, vox pedal ile bu wow pedalı üçü birlikte ard arda kablolarla amfiye bağlayabilir miyim? Şu an Marschall ve Vox' u bağlıyorum ama bir üçüncü pedal sistemi kaldırır mı? Amfi de 30 wattlık bi Marchall. Dediğim gibi meseleye tam vakıf değilim. Aldığım pedalların efektlerini zaten amfide bir şekilde veriyor. Ama benim aklım hep Anadolu rock da kullanılan wow efektinde...

Bu pedalları siz nasıl kullanıyorsunuz? Bi de merak ettiğim bu cry baby wow pedalı amfinin sesini yüseltince paraziti ne kadar önler?

Kanka Bot

Active Member
Elektrogitarı sadece amatörce değil de profesyonelce kullanan arkadaşlar mesela şu wow pedal denilen efekt pedallarında ''Cry Baby Wah Wah GCB-95'' u bi amatöre tavsiye ederler mi?

Bundan yani?
adı cry baby olsa da harika bişeye benziyo... Bir de Dunlop üretimi... Ne dersiniz?

Daha doğrusu şöyle: Marschall JH-1 Jackhammer ve Vox V810 efeket pedalları aldım. Tamam bunlarla bir tele basınca 2 dakka iiiiii diye uzuyo, ses yankılanıyo, iniyo, çıkıyo falan da o wow frekansını vermiyo bunlar. Hatta Synthe bağladım amfiden ve bayağı iyi netice verdi... En azından amfideki parazit azaldı. Ama zaten bu Marschall ve Fox pedallarına benzer frekansları ben zaten amfidende buluyorum. Bu wow pedal (cry baby) o wouv gibi sesi verip gerçekten frekansı boğar ve istenilen efekti verir mi?

Bi de mesela ben marschall, vox pedal ile bu wow pedalı üçü birlikte ard arda kablolarla amfiye bağlayabilir miyim? Şu an Marschall ve Vox' u bağlıyorum ama bir üçüncü pedal sistemi kaldırır mı? Amfi de 30 wattlık bi Marchall. Dediğim gibi meseleye tam vakıf değilim. Aldığım pedalların efektlerini zaten amfide bir şekilde veriyor. Ama benim aklım hep Anadolu rock da kullanılan wow efektinde...

Bu pedalları siz nasıl kullanıyorsunuz? Bi de merak ettiğim bu cry baby wow pedalı amfinin sesini yüseltince paraziti ne kadar önler?
wow efektinden kasıtı tam anlamış değilim. ama bir kaç video size yardımcı olabilir örneğin:

[video=youtube;kMqGuF8VoRo]http://www.youtube.com/watch?v=kMqGuF8VoRo[/video]

Gcb 95 güzel pedaldır zaten cry baby wah pedalında baya önde gelir, bizzat denedim gcb 95.

Elindeki setupa gelirsek jh-1 boostlanmaya çok uygun değil diye biliyorum. Overdrive suları iyidir de dist ı boğuk gibi, zaten AnadoluRock için yeterli olur bu diye düşünüyorum ama v810 unun işlevini tam bilmiyorum boost olduğunu tahmin ediyorum. Çok fazla sustain çok iyi tuşe kontrol gerektirir, aksi halde sadece gürültü olur. Ki zannediyorum çok dip gürültüsü yapıyordur.

JH 1 ile wah ı birlikte kulllanabilirsin. Gitar >wah > jh> amfi şeklinde, yaygın kullanılış budur ama dist. pedalı ile wah yerdeğiştirebilir zevkine kalmış.

Boğma derken de, pedalı yukarı kaldırırsan ses boğulur, ama wah pedalı bence ritme uygun şekilde aşağı yukarı kullanılmalı yani hep yukarda kalmamalı.

UltraRed

Elite Üye
Ben bu işlerde tam amatörüm. İşte deneye deneye ve bir sürü alet edevat almak yerine önceden bir sorayım istedim.

Bir de fark ettim ki amfiden gelen parazit gain ve volümü yükseltince çok berbat ve çekilmez oluyor. Ben yukarda amfi için Marschall yazmıştım. İbanez' in 30 wattlık modeliymiş bendeki. Sanırım 30 watt yeterli değil galiba. Mesela 100 wattlık amfi alsam aynı volümde 30 wattlığa kıyasla çok daha az parazit yapar.

Aklımda Fender' in Frontman r 212 modeli var.

Bu nasıl bir amfi? Büyük bir ihtimalle bunu almayı düşünüyorum bu akşam.

Kanka Bot

Active Member
Parazitin dediğin şeyle alakası yok ki. Bu amfi amatöre göre hiç değil abicim. Ama ben bu tip bir amfide çalmıştım bu da dip yapar, ve bunun 1 volumü uçurur stüdyo ekipmanı bu bilmiyorum nerede çalıyorsun. Dipses istemiyorsan topraklı prize bağlayacaksın amfiyi, pedal adaptörlerin trafosuz olacak vs. o amfileri dipli üretmiyorlar yani :D

UltraRed

Elite Üye
Hah o zaman bu Fender r212 olacak. Çünkü amatör bile olamasam bana ''uçuranı'' lazım. Birazdan alacam bunu... Bi de prizlere bakıcam topraklı mı, değil mi.. Alim şu amfiyi biraz deneyim, burdan yazarım nası bişey... Sorularımı da sana yazarım...

UltraRed

Elite Üye
E hayırlı olsun o zaman :D
Bu alet biraz fazla hayırlı oldu.:dayak6du: Haklıymışın uyarında...:confused_smile: Bana iki gömlek büyük bu...:embaressed_smile: Daha ayarlarını bile yapamadım doğrudürüst. Kulaklarım hem tıkandı hem çın çın çınlıyo. Bu gece fazla oynayamayacağım maaleesef...:d Bi de wakwak pedal alınca iş tamamdır...

Kanka Bot

Active Member
Özür diliyorum işlerim yoğun bu ara :)

Hocam mesaj attığınızda bi uyarı ya da beğen falan yaparsanız daha çabuk görürüm.. Ev ortamı için 10 watttan sonrasına ihtiyaç yok zaten bana kalırsa onla baş edebilmen için bası hafif kısmanı, kulaklar çınlıyorsa da fazla gain ve teribble vermemeni önerebilirim

UltraRed

Elite Üye
Onu kullanmıyorum zaten. 30 wattlık amfi daha iyi.

Bu arada Behrınger HellBabe HB01 wakwak aldım. Tüm amatörlere şiddetle tavsiye ederim. Çalarken teli ıskalayınca bile ıskayı fark ettirmiyo:d O kadar harika bişey yani...
[video=youtube;pPsYyNi0Tfg]http://www.youtube.com/watch?v=pPsYyNi0Tfg[/video]

Şimdi abim sen kısaca bi anlatsan, şu akor basmayı nasıl öğrendin? Yani tam bi süper tembele anlatır gibi.

Bi de benim parmak uçlarım cayır cayır yanıyo, yakında sol parmak izlerim bile silinecek gibi. :embaressed_smile:Bu telleri yağlamak, ne bilim daha kaygan hale getirmek nası mümkün olacak?

Kanka Bot

Active Member
Yanacak hocam normaldir, nasır tutunca acımaz daha işin doğası bu. Benim gitarım 98 yapım maple saplı yani tek parça açık renk olandan, kayganlık ve acı olarak üst seviyelerden ama problem olmuyor. Akor basmak dediğin ellerin yerini hızlı değiştirmek mi yoksa ritim açısından mı?

UltraRed

Elite Üye
Şimdi ben bu terimleri de pek bilmiyorum. Akor deyince kastım mesela solo yapıyosun, bi de parmakların 3 veya dördü aynı anda perdeler üzerinde... Ya da çöyle anlatayım: Şarkıcı şarkı söylerken mesela gitarist akor basar, şarkıya ara verince gitarist solo yapar... Yani ritm galiba... Evet ritm tutmak deniyo büyük ihtimalle...

Kanka Bot

Active Member
Yok hocam soyle demek istedim: tellere vurdugun elde mi bastigin elde mi problem. Gerci fark etmez ikisi de calismayi gerektirir. Laminor reminor mimajor le basla mesela once onlara alis bareli olanlar sonra

UltraRed

Elite Üye
Mi minör ile La majör kolay... Ötekilerde teller sırat köprüsü misali...:embaressed_smile:

Kanka Bot

Active Member
daha neler çıkacak karşına :) egzersiz yap olur onlar

Üst Alt