Gitar Klavuzu ve Gitar Muhabbetleri ( Güncellendi!)

[email protected]_VIPer

Elite Üye
Elite Üye
Floody : Arkadaşlar başlık çok aktif değildi, fakat yeni arkadaşlarla gitar üzerine daha çok muhabbet edebileceğimizi düşünüyorum, yeni başlayan ya da başlamak isteyen arkadaşların da sorularına cevap verebiliriz.


Gitar satın alma rehberi


Bugünlerde aldığım pmlerin sayısının artması ve gitar almak isteyen ve kararsız kalan arkadaşların açtıkları topiklerin sayısının artması nedeniyle böyle bir rehber hazırlama ihtiyacı hissettim. Yıllar boyu edindiğim deneyimlerimi ve bilgi birikimimi sizlerle paylaşmak istedim

En son açılan topikte baktım 2. el gitar alınırken dikkat edilmesi gerek bütün hususlar verilmiş. Gitar almak isteyen arkadaşlarda önce bu rehberi okuyup sonrada bu topiğe mesaj atarlarsa hem burda birikmiş bir bilgide olur.

Giriş: Elektroylamı başlasam klasikle mi?1-) Elektrogitarlar
2-) Klasik ve akustik gitarlar (yakında)


Giriş: Öncelikle bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Genelde gitara başlamak isteyenlerin en çok sorduğu soru klasik gitarla mı başlamalıyım yoksa elektrogitarla mı başlamalıyım oluyor. Benim düşüncem klasik gitarla başlamanın daha mantıklı olduğu. Çünkü gitar çalmak beceri ve yetemekten daha fazla çalışma gerektiren bir şey. Eğer yeterince sabrınız ve çalışacak zamanınız olduğnu düşünüyorsanız direk elekrogitarla başlamanızında bir sakıncası yok. Benim klasik gitarla başlamanızı tavsiye etmemin sebebi eğer bırakmaya karar verirseniz koyun bir köşeye dursun klasik gitarınız fakat güzel bir elektrogitarın bir köşede yatmasına gönlüm el vermez J Birde elektrogitar çalmak istiyorsanız ve klasik gitarla başladıysanız elektrogitara geçince biraz yabancılık çekebilirsiniz, tel aralıkları daha yakın ve parmak uçlarınız alışıp hafiften nasırlaşmadıysa teller parmaklarınızı biraz zorlayabilir. Klasik gitarımızı alıp sol el alıştırmaları (sağlaklar için) yapmalıyız ve ileride elektrogitar çalacaksak pena kullanmaya özen göstermeliyiz.


1-) Elektrogitarlar;Elektrogitar alırken ilk olarak dikkat etmemiz iki husus var.

1-) Bütçe.
2-) İcra etmek istediğimiz müziğin türü, genel müzik tarzı.Bütçe konusunda önemli olan iki şey var. Bizi tatmin edecek ses kalitesi ve o gitarı ne kadar süre kullanmayı düşündüğümüz.

Ses kalitesinde belirleyici unsur gitardır. Yani bir gitar alayım sonra onun manyetiklerini değiştiririm olur saba Kirk Hammett Signature mantığı yanlıştır. Gitarın tonunu etkileyen ana etmenler ; Gövde ağacı(basswood, alder gibi), sap ağacı (maple, ebony gib) , klavye ağacı (rosewood, maple gibi), burgular, köprüler, manyetikler, hatta gitarın boyası bile tonun karakterini etkiler.

Eğer müziğe yeni yeni başlıyorsak kulak tırmalamayan bir ton bizi bir süre tatmin edecektir. Bu tonu elde etmek için alacağımız gitar hem bütçemizi sarsmayacak hemde ileride müzik hayatımıza devam etmek istemezsek “al be keşke bu kadar para vermeseydim” dedirtmeyecektir. Fakat ülkemizde gitarlar avrupa ve amerika fiyatlarına nazaran fahiş ffiyatlarda satıldığı için sıfır bi gitar için 300-400 dolar arası bir parayı gözden çıkarmamız gerek. Sıfırı 100-150 dolar olan gofret (ağacı kat kat kesilmiş sıkıştırılmış suntadan yapılan) gitarlara para vermemenizi tavsiye ederim. Çünkü o gitarlar insanı müzikten soğutuyor.
Bu yüzden 2. ele yönelen arkadaşlarımız çoğunlukta. Yakında 2. el elektrogitar satın alma rehberinide ekleyeceğim konuya.

Bahsetmek istediğim bir hususta şekilde çok takılıp kalmamak. Şekli hoşuma gidiyor diye gitar almayın sakın. Tabiki gitar bir bütündür, yani tonu tatmin edecek ve makyajı güzel olacak, albenisi olacak, görünce çalmak isteyeceksin fakat sadece şekil için gitar almanın sonu o gitarı duvara asmanız olacaktır. Mesela yeni başlayan birinin V kasa gitar alması saçmalıktır. Çünkü gitara yeni başlayan biri egzersiz yapmalıdır uzun süreler boyunca ve V kasa gitarlar oturarak çalınamaz. Eğer oturarak çalmayı denerseniz bir hafta içinde bel fıtığı olrsunuz JParamızı biriktirdik ve bir elektrogitar almaya karar verdik. Gelelim yapmak istediğimiz müziğin türüne.

Yukarda bahsettiğim gibi ses kalitesini, karakterini ve tonunu etkileyen birçok etmen var gitarda. Bunlardan yola çıkarak seçimimizi yapacağız.


Ton karakterini belirleyen en önemli etmen: Manyetikler

Eğer tarzımız sertse, yani metal ve hard rock’sa ve clean tonlarla fazla işimiz yoksa, distorted tonlar istiyorsak kullanacağımız en iyi manyetikler EMG’dir ve diziliş şekli h/h dir (hambucker/hambucker). Tabi Seymour Duncan’la da çok güzel metal yapılır fakat benim kişisel tercihim kapalı manyetik olduğu için EMG’yi öneriyorum.

Ek bilgi: EMG nin hz serisi pasiftir, 81-85 manyetikleri aktiftir. Aktif manyetik pille çalışır ve daha güçlü, bol sustain’li ve distorted ses verir.
gibi
Eğer yapmak istediğimiz tarz daha çok rock ve alternatif rock sa h/s/s veya s/s/s düşünmeliyiz

s/s/s ye örnekh/s/s ye örnek


Eğer tarzımız jazz veya blues’se zaten müzikal ve armoni olarak aşmışızdır ve burdan bilgi almamıza gerek yoktur


Giriş ve orta seviye için önerdiğim marka Cort’tur. Fiyat performans açısından en iyi firmadır. Küçük bir hatırlatma, giriş seviyesi için ünlü firmaların ucuz gitarlarından kaçın derim. Ödediğiniz paranın P'sinden fazlasını sapta yazan markaya vermiş olursunuz.
Ağaçlara gelecek olursak;

Maun Genel olarak ağır bir ağaçtır,gövde yapımı için ideal bir ağaçtır,rezonanı iyi,tonal olarak ta mid-bas ttonlar için ideal bir ağaçtır... Fark ettiyseniz harbi metalci işi gitarlarda genelde bu ağaçlar kullanılır
...

Alder Yine gövde yapımı için ideal bir ağaç olup,Tiz-miz ağırlıklı bir tona sahiptir fakat benzer özellikteki bir Maple dan tonunun kendine özgü parlaklığıyla ayrılır.. Bu arada benim gitarlarda kullanmayı en sevdiğim ağaç bu ağaçlardır..

Maple Sap yapımı için ideal bir ağaçtır,gövdede ben şahsen hoşlanmıyorum çünki en az bir maun kadar ağırlar...Alder gibi parlak tona sahiptirle,sağlamdırlar en güzel yanıda bence işlenmesi ve cilalanmasının basitliğidir...

Abanoz Çok sert bir ağaçtır,genelde sap yapımında kullanılırlar ama artık günümüz üreticileri bu ağacı ne gövde yapımında nede sap yapımında kullanmıyorlar,çünki pahalılar. Aşırı parlak bir tona sahiptirler,hatta abanoz gövdeden yapılmış bir gitar size amfiden tiz bile kıstırabilir o derece...

Ladin ve sedir genelde akustik ve klasik gitarlarda kullanılır. Akustik gitarların çoğu ladin ön gövdeye sahiptir. Bu ağaca sahip elektro gitar ben hiç görmedim.Şimdi ise ağaçlarla ilgili biraz genel bilgi vermek istiyorum

1-) Kızılağaç(Alder)
Ortalama boyu 30m kadardır,mutfak gerçleri,mobilyacılık,oymacılık,müzik enstrümanları yapımında kullanılır. Çalışılması oldukça rahat bir ağaçtır, iyi yapışıp cila tutar. 0.41 ortalama yoğunluğuyla oldukça yumuşak bir ağaçtır, fiziksel açıdan bu yüzden fazla kuvvetli bir ağaç değildir.

2-) Dişbudak(Ash)

Ortalama 25-40m boy yapar.Her türlü mutfak gereci,mobilyacılıkta,oymacılıkta,hockey sopası,bilarda ıstakası,beyzbol sopası,alet saplarında ve müzik enstrümanları yapımında kullanılır. Çalışılma özellikleri kızılağaç gibi iyidir, ayrıca fazla çalışmaz, ortalama yoğunluğu 0.60 olup ağırlığına göre fiziksel dirençleri oldukça kuvvetlidir.

3-) Kavak(Poplar)
50 metre kadar boy yabapilen kullanım yerleri kızılağaca benzeyen bir ağaçtır. Ortalama yoğunluğu 0.42 dir. Genel olarak bütün fiziksel dirençleri orta seviyede olan bir ağaçtır.

4-) Ihlamur(Basswood)
20 metre kadar boy yapabilir, kullanım alanı oldukça geniş ve değerli bir ağaçtır.0.37 yoğunluğuyla yumuşak ve hafiftir,aletlerle çalışması oldukça kolaydır, kuruduktan sonra oldukça stabildir. Bu özelliklerinden dolayı ideal bir oymacılık ağacıdır.

5-) Maun yada Mahun(Mahogany)
Değişik türleri vardır.Genel görünüş itibariyle hepsi kzılımsı koyu kahverengi renktedirler.ortalama yoğunluk olarak 0.59 diyebiliriz. Gitarlarda genellikle honduras maunu kullanılır. 49 metreye kadar uzayabilir. Dünyanın pek çok yerinde bulunduğundan dolayı oldukça düşük fiyatlıdır. Çalışılma özellikleri genel olarak iyi seviyede olan maun'un fiziksel direnci iyidir.Özellikle kuruduktan sonra son derece stabil bir ağaç olmasından dolayı sıklıkla gitar sap yapımında kullanılır.

6-) Akçaağaç yada Kelebekağacı(Maple)

Pek çok türü olup çoğu ülkemizdede yetişmektedir. Ortalama yoğunluğu türüne göre oldukça değişiklik göstersede 0.59-0.80 arasıdır. Odunu oldukça sert olup, güç eğilir, çalışması fazla bir ağaçtır. Çalışılma özellikleri orta seviyededir, oldukça iyi cila tutar. Başlıca kullanım alanı yaylı çalgılar yapımı olmakla beraber, gitar yapımında, uçak pervanesi yapımında, parke yapımında ve her türlü kaplamacılıkta kullanılan oldukça önemli bir ağaçtır. Ayrıca önemli bir ses ağacıdır

7-) Ceviz(Walnut)
Ceviz önemli bir ses ağacıdır,özellikle akustik kasalılarda kullanılır, ses başarımı açısından orta seviye diyebiliriz, 50 metre kadar boy yapabilen ceviz güzel görünümünden dolayı mobilyacılıkta sık kullanılır.Her türlü kakmacılık,oymacılık,Tüfek kabzası gibi işlerde kullanılır. Ortalama yoğunluğu
0.64 tür,yani akçaağaçla aynı klasmana girer. Kuruması oldukça yavaştır,çalışılması oldukça rahat olan ceviz, iyi cila tutar ve yapışır. Stabilitesi iyidir. Orta seviye fiziki dayanımı vardır.


:cool: Huş(Birch)

Huş 20 metre kadar boy yapabilen ortalama yoğunluğu 0.64 olan bir ağaçtır.Odunu ondan daha ağır olmakla beraber ıhlamura benzer. İyi işlenip renk verilebilir fazla dayanıklı değildir. Çok türü vardır,kaplamacılıkta,müzik enstrümanlarında, dondurma çubuklarında, parke yapımında, alet özelliklede bıçak sapı yapımında sık kullanılır.


9-) Çam(Pine)

Çok çeşit türü vardır, ülkemizdede her yerde bulunabilen bir ağaçtır, ortalama yoğunluğu 0.52 olsada buna aldanmayın, gerçekten çok yumuşaktır, çalışılması son derece kolaydır, odunu aromatik bir koku salar, yıllık halkalarının çok geniş olması, odununun çok yumuşak olması, damarları arasında reçine barındırması gibi nedenlerden ötürü çalgı yapımında kullanılmaz, ancak kullanan yapımcılar yok da değil. İyi çivi tutmasından dolayı inşaat kerestesi, çit, ambalaj sandığı gibi işlerde kullanılır.

10-) Karaağaç(Elm)

18 metre kadar boy yapabilir, yoğunluğu 0.68 olup orta derecede dir. Oldukça dekoratiftir. Fiziksek direnci yüksektir, mükemmel şekilde bükülebilir. Cilalanması iyidir. Mobilya yapımında, parke, kaplama, tornacılık, oymacılık, çalgı yapımında, spor aletleri ve alet saplarında kullanılır.

11-) Çınar(Plane Tree,Sycamore in USA)
Çabuk büyüyen bir ağaçtır, yoğunluğu 0.62 dir. Çalışması orta derecede, iyi şok direncine sahiptir. Ancak odunu mantarlar tarafından çok kolay enfekte edilebildiği için fazla bir kullanım alanı yoktur. Kaplamacılıkta kullanılır.

12-) Meşe(Oak)
Meşe çok süper bir ağaçtır, ciddiyim, pek çok türü vardır. Ortalama yoğunlukları 0.70 tir. Oldukça ağır ve sert bir oduna sahiptir. Leş gibi ağır da diyebiliriz, kurutulması güç ve çalışması çok olmakla beraber kuruduktan sonra stabil ve sağlamdır.İyi işlenir, iyi cilalanır, iyi yapıştırılır, iyi çivi tutar. Oymacılıkta, alet sapı yapımında, parke yapımında, içki fıcısı yapımında, direklerde, kaliteli marangozluk işlerinde ve marongoz tezgahı yapımında kullanılan meşenin mali profili yüksektir,dolayısıyla önemli bir ağaçtır.

Floody: Arkadaşlar konunun eksik kısmı olan diğer gitar modelleriyle devam etmek istiyorum.
2-) Akustik Gitarlar

Tip bakımından elektro gitar tarzından farklı, fakat klasik gitara çok yakındır. Çoğu kişi tarafından klasik gitar ile karıştırılabilir. Klasik gitardan biraz daha şişman bir yapıya sahiptir, telleri daha keskindir çünkü tel cinsi çeliktir. Çelik tel olması, basınç sayesinde gerginliği artırır bu sayede daha yüksek ve net temiz ses çıkmasını sağlar. Genellikle 6 telli akustik gitar kullanılır, fakat 12 telli türleri de vardır. Akustik gitar partisyonları sol anahtarıyla yazılır ve tab sistemi de yaygın kullanılan nota biçimlerin dendir. Daha çok solo veya ritim olarak çalınır diye bir şey demek yanlış olur çünkü ritimde de soloda da kendine özgü tarzlarını ortaya koymuşlardır. Akort sistemi bakımından klasik gitar ve elektro gitar ile aynıdır çünkü nota sistemleri de aynıdır.

Arkadaşlar bana kalırsa akustik gitarlar, günümüzde yaygınlaşmaya başlayan akustik performanslardan da yola çıkarsak, daha sıcak bir hava katıyor ve yabancıların unplugged dediği elektriksiz müziği sunuyor. Akustik gitar sizin bir dereceye kadar elektrogitar vari sololar atmanıza imkan tanırken, eşlik ettiğiniz parçalara da ayrı bir hava katar. Elektro gitarın clean( temiz ) tonuna benzetilir ama tını bana kalırsa çok farklıdır.

Alırken nelere dikkat etmek gerekir? Aslında kalite genel olarak fiyatla orantılı gidiyor ama, gitar işi birazcık karpuz almaya benzer, olay seçmecedir yani. Genelde seri üretim olduklarından bazısı iyi bazısı kötüdür, iyi bilen biriyle almakta fayda var her gitarı. Akustik gitarda dikkat edilmesi gereken şeyler, sapla gövdenin birleştiği yerde açılma olmayacak, yani bu sapın gittiğine işarettir, geri dönmeyebilir.. Bir diğeri, sıcak tonlar için, sesin açık olması. Gitar ağacına yapılan/sürülen cilalar ya da işlemler sesi kapatabilir. Kapalı ve açık 2 gitarın tellerine vurduğunuzda farkı anlayacaksınızdır. 3. ve son olarak klavye rahat olmalı, çünkü uzun süre ya da hızlı bir şekilde çalmanızı gerektiren parçalar olacaktır.

3-) Klasik Gitarlar:
Klasik gitar, gitar türlerinin en ilkeli ve sadesi olarak tanımlanabilir. Gitarın gövdesinin ortasında ses deliği denilen yuvarlak bir boşluk bulunur. Gitarın telleri titreştiğinde gövdenin içinde bulunan hava titreşir ve tek çıkış noktası olan bu yuvarlak boşluktan dışarı ses olarak geri çıkar. Klasik gitarda; kalın 3 tel, ipek üzerine sarılmış çelik, ince 3 tel ise naylondur. Genellikle parmak ile çalınır. Klasik gitarda sağ elin görevi daha fazladır. Sağ eli kullanarak gitarda çok farklı ritim ve harmonikler oluşturulabilir. Genelde klasik ve flamenko tarzı müziklerde kullanılır.

Arkadaşlar;Klasik gitar günümüz gençleri açısından parça altına akor atma olarak akla gelse de, kendi başına çok farklı bir dünyası vardır. Klasik müzik eserlerinde daha çok klasik gitar eşlik eder. Akustik ve klasik gitardaki tizlik ve açıklık bu tarzda yerini daha yumuşak tonlara bırakır.

Alırken nelere dikkat etmek lazım? Akustik gitarda belirttiğim gibi sap ve gövde birleşmesi doğru olmalı, özellikle klasik gitarda bu vidalı değil yapıştırma olduğundan, gitarınızın çöpe atılmasına bile neden olabilir. Sapın gövdeye tam oturmaması, tel yüksekliği, ton bozukluğu gibi önemli kötü sonuçlar doğurabilir. Klasik gitarda perde arızası sıkça olmaktadır. Perde arızası, çaldığınız perdede tele vurunca cızırtı almanız, fakat bunun sonraki perdelerde geçmesidir. İşte bu gitardan uzak durmak gerekli.. Bana kalırsa günümüzde, 2. el ve temiz olarak 100 liraya güzel bir ispanyol gitarı almak çok mümkün..

Aklınıza takılan her şey için Floody pm atabilirsiniz, ya da bu başlık altından sorunlarınıza cevaplar arayabilirsiniz.
 

satisfacti10

Arada ßir...!
Uykudaki Üye
tamam da abi benim gitarımın resmini nerden buldun sen :D ben bile netten bulamadım kendim çektim resmini :Dgüzelmiş bea...
 

BuRaK_H

Timeo Hominis Unis Libri
Uykudaki Üye
bence kişi hangisinden istiyorsa o gitardan başlamalı kanka güzel derleme yapmışsın aslında gitar diye alt bölüm açılsa çok sağlam olur akor tab nota falan da verilir
 

imparator

İmparatoR
Yönetici
Admin
bence kişi hangisinden istiyorsa o gitardan başlamalı kanka güzel derleme yapmışsın aslında gitar diye alt bölüm açılsa çok sağlam olur akor tab nota falan da verilir
kankam o iş zor:) sabit başlık desen neysede şimdi gitar die alt bölüm açtıkmı ordan bateristler isticek öbür taraftan kemancılar isticek diğer tarftan zurnacılar isticek fln:D:D uzun iş anlıycağın:)


harun abi güzel derlemişsin eyw:)
 

BuRaK_H

Timeo Hominis Unis Libri
Uykudaki Üye
yok olm ya gitardan sabit başlık olmaz diğerleri gitar kadar ilgi görmez ki dinçercm onlardam hadi bi ihtimal sabit başlık olabilir diğer enstrümanları çalanlara da saygımız var ama şu bir gerçek ki gitar tüm türleriyle hepsinden daha popüler ve daha kapsamlı bilgi var nette
 

Sonat

New Member
Uykudaki Üye
Fender gibisi var mı ya :) Fenderden şaşmayacaksın

Hele Duman grubunun solo gitaristi Batuhan'daki fender :D 68' Fender :D

Ahh o bende olcak :D
 

ilkerxxtr

New Member
Uykudaki Üye
Fender En Iyi Giar Diyorlar Ama Yaptigin Tarza Bagli Aslinda Simdi Ben Soft Bisiler Yapiyorsam Ibanez Alirsam Sacma Olur Onun Gibi Birsey Fenderin Bi Ya Markasi Var Ezuq Modelleri Onun Adina Uretiyor Bence Olari Sakin Almayin Fender +600eu Da Baslar Baslangic Icin Cok Iyi Gitarlar Var Ismi Yok Ama Saglam Ses Mesal Rockson Jack And Danny
 

aNimatéD ßat0n

--SiLenci0 !
Uykudaki Üye
bu sne 4 sne 0Lck çaLdıqm .... bn bya pahaLya aLdydım bu qitarı:puah:

anaaaeemm her yeri qeziyrm mübarekkk kaç paraLara inmiiş fiyatLarı bi snr 0Ldumkii s0rman:puah:

45 yeteLeye qitar vr yaaa çüşşş didimm:puah:


nysee aydee bakem...ben qrruppta krdmm size dem0Lrımızı şeedermm burayaa..:puah:


hadi süpr bbiiyer 0Lmş bn anca qrdüm yaa:puah:


anca qrdümm :puah: qmiry0rum artıkında qrmycemm pekk :puah:


kndinize tikkat edinnn :puah:

çüzzz:puah:
 

vincecarter_15

New Member
Uykudaki Üye
beyler herkez bişeyyler diyo. ama bence en iyi elektro gitr markası CORT.bende kullanıormm,bendeki CORT Zenox series.fender de kullandım washburn de ama olay CORT. fender çok pahalı ztn fender den aldığın ses kalitesini rahat bişekildee CORT tan da alırsın artı olarak fiyatlarıda ucuz.Yani tavsiyem CORT;)
 

tarkan'sfan

[email protected]€$C€nc€
Uykudaki Üye
ya kankalar ben de klasik gitar calıorm da schubert's serenade die bi parca vardı notalarını kaybettim internette de bulamadım eğer bulursanız bana yollayabilir misiniz?
 
Üst Alt