kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!

Felsefe Sözcüğünün Kaynağı ve Anlamı Nedir?

seckince

Active
Süper Üye
Katılım
6 Nis 2008
Mesajlar
25,125
"Doğruyu arama, bulma, hakikat arayışı, iyi güzel olanı bulunca onu yaşama" anlamında felsefe olumlu görülebilir. Temel orijin ise akıldır, akla göre hareket etmektir. Filozof(feylesof) bu anlamda bilge kişi, bilgiyi süren, bulmaya çalışan kişi anlamında. Bu da olumlu. Ama "Hakikat'ın kendisi" bizzat ilgi kurup "doğruyu, mutlak gerçeği, mutlak iyiyi güzeli" gösterdiğinde bunun muhatabına "PEYGAMBER, NEBİ" diyoruz. Evrende vaki Hakişkat ve gerçeği, Mutlak Doğru'yu ancak böyle bilmek mümkündür.

Mesela yukarıdaki metinde "toplumun kabul ettiği ...." diyerek toplumda genelgeçer değerleri söz konusu ediyor. Peki bu değerler nerden çıkmış acaba; akıldan mı? Akıl eğer ilahi(!) bir kılavuz olmassa tek başına bi değer icat edemez. Çünkü beş duyuya mahkumdur, beş duyu ile sınırlı bi hareket alanı vardır.

Bilgiyi, iyi güzeli, Hakk ve hakikati araştıran faaliyete(felsefeye) EVET; ama kural koymaya kalkışan, ilahlık taslayan, ideoloji kuran akıla HAYIR diyoruz.
 

küflüpeynir

Uzman Üye
Uzman Üye
Katılım
24 Ocak 2013
Mesajlar
4,508
dusundurucu yazi, icattan kasit duyuya mahkum olmak ?

insanligin vardigi noktada yagmur aldinda dusunuyordum evrenin hareket kabiliyetini etkiye tepki enerjinin ortaya koydugu reaksionlar, insanligin varolmadan oncesinde vardi , tufan oncesi canli turlerini kapsamasada bu kabiliyetin hic bir duyulara ihtiyac duymadan tepkilemeyi zaten yerine getiriyordu , burada icat mantiginin gereklilik olarak kesfedilmesi mantikli duracak

felsefe deyince benim aklima firdevsi gelir :)
 
Üst Alt