kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!

Ev sinema sistemi hakkında önemli Bilgiler

hollow

Member
Uykudaki Üye
Katılım
10 Eki 2005
Mesajlar
339
5.1 Kanal girişi

Bu terim DTS ve Dolby Digital gibi digital surround ses sistemlerini ifade etmek için kullanılır 5, ses bilgisi taşıyan 5 ayrık kanalı ifade eder 1 ise 6 kanalı, yani subwooferı ifade eder.

Bi-Amp Özelliği

Hoparlördeki yüksek frekansların aynı hoparlördeki düşük frekanslardan ayrı olarak güçlendirilmesi tekniğidir.

Bass ve tiz kontrolü

Bass kontrolü, 250Hz altındaki sinyallerin seviyesini, tiz kontrolü ise 6000Hz üstündeki sinyallerin seviyesini ayarlar.

Bass Refleks

Hoparlör kutusu içindeki havayı dışarı atan port yardımı ile bas çıkışını geliştiren sistemdir. Birçok subwoofer ile yer ve raf tipi hoparlörlerde verilen giriş gücünü artırmak için kullanılmaktadır.

Bass Boost

Düşük ses seviyelerindeki bas sesleri güçlendirerek, kulaklık çıkışının ses kalitesini en üst seviyeye getirir.

Coaxial giriş/çıkışlar

Bir dijital kaynaktan işlenip surround sound'a dönüşebileceği bir cihaza çok kanallı sinyal taşıyabilir.


Dolby Decoder

Bu devre, çoğu DVD ve bazı HDTV yayınlarında bulunan yüksek kaliteli dijital surround sesi 6 kanala çözümleyip taşıyabilir.

Dolby ProLogic Surround

Dolby ProLogic Surround, sinemadaki ses atmosferini yaratmak için 5 ayrı yönden ses kullanır; 2 hoparlör ön sol ve sağda, 2 hoparlör arka sol ve sağda bulunur. Beşinci orta hoparlör ise diyaloglar içindir.

Dolby® Digital

Dolby Surround teknolojisi, TV ve VHS gibi yayınlar için 4 kanal sesi, iki kanala kodlar. Dolby Surround ile kodlanan ses, mono ve stereo sistemlerle uyumludur.

DTS

(Digital Theatre Systems) Bir çok sinemada kullanılan yüksek kaliteli surround ses sistemleridir. Dolby® Digital gibi, DTS 5 speaker ve 1 subwoofer'a ayrı kanal sağlayan, 6 kanallı dijital surround formatıdır. Çoğu Dolby Digital sistemleri DTS decoderine sahiptir.

DSP

(Digital Signal Processing) Ses üretiminin atmosferini değiştirerek, sese ayrı bir hava katar. Analog sinyallerin dijital formata çevrildikten sonraki manipülasyonudur. Analog audio sinyalinden sonra işlenen her sinyal dijital audio olarak toplanır. DSP, çoğunlukla surround ses sistemleri ile kullanılır.

Dolby® Pro Logic

Çift kanallı Dolby Surround ile kodlanmış ses kaynağını 4 kanala ayırarak, çok kanallı ev sinema sisteminin temelini oluşturur.

Digital Noise Reduction

(DNR) Video sinyalleri sıkıştırılırken, DVD diskin bazı bölümlerinde dijital gürültü belirebilir ve bunlar bazen video izlerken görülebilir. Dijital Noise Reduction sayesinde hareketsiz arka zemin bölümlerinde daha az titreyen bölümler elde edilir.

ID3 Tag

MP3 dosyalarının etiket bilgilerine verilen isimdir. Sanatçı ve şarkıların isimleri gibi bilgileri gösterir.

MP3 desteği

(Motion Pictures Experts Group-1, Audio Layer 3) MP3 internetteki CD kalitesinde müzik ve ses dosyalarının daha kısa bir sürede yüklenebilmesini sağlamak amacıyla tasarlanmış bir ses sıkıştırma formatıdır.

MP3

Düşük boyutu, yüksek ses kalitesi ve paylaşım rahatlığı ile MP3 formatı, dijital ortamda en popüler müzik dosyasıdır. MP3, büyük yer kaplayan CD kalitesinde ses dosyalarının kalitelerini düşürmeden sıkıştırılabileceği ve dijital olarak depolanabileceği bir dosya formatıdır. MP3 formatına çevirilen bir ses dosyasının insan kulağının duyamayacağı kadar düşük frekanstaki sesleri kesilir. Böylece dosya boyutu küçülür ama ses kalitesi neredeyse aynı kalır. Ses kalitesindeki değişim anlaşılmaz çünkü insan kulağı kesilen düşük frekanstaki sesleri duyamaz. MP3 formatındaki müzik dosyalarını bilgisayarınızda, uyumlu DVD/VCD oynatıcınız, müzik setiniz ya da CD çalarınızda veya MP3 çalarınızda dinleyebilirsiniz.

MiniDisc (MD)

MiniDisc (MD), disk tabanlı, başta ses dosyalarını olmak üzere veri kaydetmek için kullanılan bir depolama birimidir. Portatif Hi-Fi sistemlere alternatif, yüksek ses kalitesine sahip dijital bir sistemdir. MD’ler 1 milyonun üzerinde defalarca kaydedilebilir.

MPEG


MPEG, (Motion Pictures Experts Group), ses ve görüntü verilerinin sayısal ortamda sıkıştırılması ve geri açılması prensiplerini belirleyen bir standarttır. Sıkıştırma işleminde, görüntü kareleri arasındaki değişimler analiz edilir ve bir MPEG kodlayıcı (encoder) ile dosya boyları yaklaşık 1/200 oranında sıkıştırılır. MPEG, bilgisayar ve broadcast sektörleri tarafından en geçerli standartlardan biri olarak kabul edilmiştir. Mevcut MPEG versiyonları; MPEG-1, MPEG-2, MPEG-3 ve MPEG-4 'tür.

Mega Bass

Düşük ses seviyelerinde, D/A dönüştürücüde bas ve tiz sesleri güçlendirir, ses kalitesini artırır ve kulaklık çıkışının parazitlerini azaltır.

Optik Dijital Çıkış

Bu optik bağlantı, optik dijital girişe sahip diğer HIFI bileşenlere kayıpsız dijital iletim sağlamak için kullanılır. Dijital sinyalleri manyetik ve elektriksel etkilerden etkilenmeyen fiber optik kablolarla iletir.

RDS

İşitsel FM radyo sinyalleriyle birlikte dijital veriler ileten bir sistemdir. RDS (Radio Data System), sinyali veren istasyonun ismini görüntüler ve o istasyon için en güçlü sinyali otomatik olarak bulur.

Surround Sound

Dinleyiciyi odanın farklı noktalarından gelen seslerle çevreleyip, konser ya da tiyatrodaymış hissi veren simülasyondur.

Subwoofer

Bas ses üretimi için sol ve sağ kanallardan beslenen düşük frekanslı hoparlördür.

Stereo Ses Sistemi

Stereo ses, standart çift kanallı sistemden gelir; biri sol hoparlörleri, diğeri sağ hoparlörleri besler. Ses reprodüksiyonuna derinlik ve genişlik kazandırır. Stereo sistemler bağımsız amfi ve sinyallerle sağ ve sol hoparlörleri kullanırlar. İki hoparlör 3 boyutlu his vermek için beraber çalışırlar.

TruSurround SRS

Sanal ses teknolojisidir. TruSurround ile digital audionun 6 ayrı kanalı iki kanalda işlenir ve iki hoparlör üzerinden dinleyiciye iletilir. DVD Player, televizyon ya da dijital uydu üreticileri TruSurround sistemini ürünlerinde, 4.1 ya da 5.1 hoparlör sistemi olmayan müşterilerine sanal surround ses sistemini yaşatmak için kullanabilirler.

Toplam Harmonik Distortion

Harmoniklerin genliğinin, temel genliğe(orjinal saf sinyal) oranıdır. Distortion istenmediği için olabildiğince küçük tutulmaya çalışılır, ama THD'yi düşürmek diğer tip distortionları artırabilir. <0,5% THD tercih edilebilir.

Tiz

6000Hz üstündeki sinyallerin seviyesidir.

Virtual Dolby®

Arka hoparlörler olmadan gelişmiş bir sinema surround ses efekti için Dolby sinyal işleme devresidir. Sadece iki ön hoparlör ile Dolby surround ses efekti yaratır.
 

luck

New Member
Uykudaki Üye
Katılım
24 Ara 2005
Mesajlar
47
Benim bi sorum olacak
Diz üstü bilgisayarımdaki ses bağlantıları şöyle
SPDIF - ses çıkışı- mic girişi
ben spdıf ten ses alıyorum ses çıkışından ses alamıyorum
SPDIF ile ses çıkışı arasında ki fark nedir?
 

hollow

Member
Uykudaki Üye
Katılım
10 Eki 2005
Mesajlar
339
luck' Alıntı:
Benim bi sorum olacak
Diz üstü bilgisayarımdaki ses bağlantıları şöyle
SPDIF - ses çıkışı- mic girişi
ben spdıf ten ses alıyorum ses çıkışından ses alamıyorum
SPDIF ile ses çıkışı arasında ki fark nedir?

Sony Philips Digital InterFace. Sony ve Philips firmalarının ortak geliştirdikleri bir dijital sinyal aktarım yöntemi.

Spdif ile ses dijital bir şekilde alınır. Gürültü sesten ayrılmıştır. Yani kaynaktan gelen mesaj sinyali Spdif çıkışında aynen alınır. Burada amaç sinyalin analog değil; dijital olarak işlenmesidir. Bir başka deyişle, sinyal continous (devamlı) değil, discrete (kesikli) olarak işlenir. Böylece pekçok sample gönderilerek ses işlenir.

Tabi bunları Spdif yapmıyor. Spdiften önce gelen çeşitli çeviriciler ve filtreler yapıyor. Spdif sadece bir araç. Bütün bu dijital olarak işlenmiş sesi encode edilmiş şekilde çıkışa veriyor. Biz de bu çıkışı (Spdif) kullanarak, bir decoderli sete bağlanıp kaliteli sesler alıyoruz. Bu çıkış coaxial ya da optical olarak alınabilir. İkisinin de kalitesi yaklaşık olarak aynıdır. Normal kulakla ayırt etmek zordur. Spesific elektronik cihazlarla daha iyi anlaşılabilir.

Eğer elimizde daha yüksek sample'a sahip bir ses dosyası varsa, bu fark daha bariz anlaşılacaktır. Doğal olarak optical olarak alınan çıkış, coaxiale nazaran daha iyi olacaktır.

Ayrıca, Spdif ile decoder arasında yapılacak bağlantı uzunsa, optic çıkışın kullanılması daha uygun olacaktır. Çünkü optic kabloda transfer daha hızlı olacaktır. Yani hızlı bir response (tepki) alınacaktır.

analog hoparlörünü direkt olarak Spdif'e bağlayamazsın. Bir dijital dekodere ihtiyacın var. Jazz DE-005 ya da Creative DDTS-100 alabilirsin.

ses kartının ayarlarından da digital out seçeceksin. Windvd veya Powerdvd programlarını kullanıyorsan o programların ses ayarlarından spdif seçenegini işaretle. DTS çözen bir ses kartı kullanıyorsan daha iyi verim alabilirsin kanka...
 

luck

New Member
Uykudaki Üye
Katılım
24 Ara 2005
Mesajlar
47
çok çok teşekkürler kanka
bilgiler ve ilgin için...
 

luck

New Member
Uykudaki Üye
Katılım
24 Ara 2005
Mesajlar
47
hollow kanka slmlar
ya ben 7+1 aldım da nasıl dizecem odaya:)
şu harflendirmeleri çözemedim
 

q0k!

Eskiler tanır ;)
Uzman Üye
Katılım
9 Nis 2005
Mesajlar
7,658
kanka bi sorum olcak biz 5+1 aldık ama ses ewi dolaşmiyor olayı cozemedık yardım edermısn???
 

warner_brose

New Member
Uykudaki Üye
Katılım
6 Kas 2006
Mesajlar
552
Aga bende vestel dvd oynatıcı var. Bana 2.1 lazım güzel ses çıkartan. Genellikle savaş ve aksiyon filmleri seyrettiğim için bol basslı bir ses sistemi var mı kaliteli tavsiye edebileceğin?
 

Kamguanny

New Member
Katılım
6 Ağu 2019
Mesajlar
5
AlıntıHata denetimleri görüntü işleme image processing teknikleri ile pc ortamında yapılmaktadır. Görüntü işleme teknikleri üzerine araştırma yaparsanız uygun sonuca varabilirsiniz...
Söz konusu endüstriel ortam,o pc de bir grabber olmalı, surekli gelen ürünün gecikme olmadan tespit etmeli.Bu bir yuz tanımlama sistemi değildir.Bu olay sadece PC nin işlmecisine kalırsa hele de windows ise bunun sonucunu tahmin edebilirsiniz.
 
Üst Alt