kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!

Asbest Mineralinin Özellikleri

Îکє†

veni...vidi...bıdı...
Elite Üye
Katılım
3 Eyl 2013
Mesajlar
4,936
Antik dünya asbest veya amyant olarak adlandırdıkları mineralleri kullandı ve kullanımlarını geliştirdi. Asbest kullanımı günümüzde anormal bir şekilde artmakta ve 2008 yılı itibarı ile yılda 2 milyon ton olduğu belirtilmektedir. Asbest formundaki mineraller doğada nadiren yeterli miktarda bulunmaktadır. Sadece serpantin ve beş amfibol mineralli yeterli bollukta bulunmaktadır.

Bu altı endüstriyel mineral asbest olarak bilinir, benzer fizikokimyasal özellikleri olmasına karşın farklı kimyasal bileşimlere sahiptirler. Bir serpantin minerali olan krizotil çif zincir grubunda bir silikat minerali olup levhalar halinde bulunur. Amfibol mineralleri polimorf değildir ve asbest olarak adlandırılmaz. Asbest olmayan amfiboller yaygındır ve yerkabuğunun % 5 kadarını oluşturur.

Asbest mineralleri:


Asbest mineralinin endüstriyel özellikleri:

• Uzun lifli şekil

• Yüksek çekme mukavemeti ve esneklik

• Düşük ısı ve elektriksel iletkenlik

• Yüksek emicilik

• Yüksek mekanik termal kararlılık

• Asit ve bazlara karşı direnç

Lifli mineraller doğada oldukça yaygın fakat asbest formundakiler azdır. Asbest minerallerinin ortak mineralojik karakteri kristalleşmelerinin lif demetleri şeklinde olmasıdır. Asbest formundaki diğer bazı amfibol mineralleri; potasyum winkit, rihterit ve edenittir. Krizotil jeolojik olarak en bol bulunan asbest mineralidir. Krizotil, Rusya, Çin, Kazakistan, Kanada ve Brezilya’da 2011 yılında 2.3 gibi yüksek miktarda üretilmiştir.

Asbestin kullanım alanları

Asbest yukarıda söz edilen özelliklerinden dolayı çok sayıda endüstriyel yapımında kullanılmaktadır.

İnşaat malzemeleri: Asbestli çimento boru, çimento yalıtımı, blok yalıtımı, boru kaplama, akustik paneller / alçı, havalandırma ve klima sistemleri, vinil-asbest ve asfalt-asbest zemini, ateş tuğlası, tavan karosu, Isıtma için kanal yalıtım, asbestli fırın bacası, yalıtımlı elektrik teli ve paneli, yanmaz sprey, refrakter ve kazan izolasyon malzemeleri yapımında kullanılır. Ayrıca silikon, sıvama macunu, çimento, karo yapıştırıcıların bileşiminde bulunur.

Tekstil: Asbest kumaştan yanmaz önlük, cam üfleyicilere eldiven, itfayeci kıyafetleri
Sürtünen ürünler: Fren balataları, debriyaj ve jontalar
Asbest içeren diğer ürünler: kalın mukavva ve kağıt
 
Üst Alt