kanka.net'e hoş geldiniz.!

Forumda paylaşım yapmak ve tamamen tüm özelliklerden yararlanmak için hemen kayıt olmayı unutmayınız.

Kayıt Ol!
  • Sitenin kalıcılığı için... Konu açın, açık konulara yorum yapın siteye katkıda bulunun. Siteyenin hitleri düşmektedir, biraz daha düşüşte komple kapatmaktan başka çaremiz kalmıyacaktır.

Aliexpress'ten nasıl alış veriş yapılır? Bütün incelikleriyle

LüzumsuzAdam

Kanka.Net Admin
Yani bu siteden bu zamana kadar ürün almayan kalmamıştır herhalde. Fakat ürün almaya çekinenler de bi o kadar fazla. Sonuçta arada binlerce km var ve bunun yanında aşırı ucuz fiyatlar (dolar kuruna göre) var insan doğal olarak kıllanıyor. Ben de bundan 3 sene önce hep duyuyordum aliexpress diye ama açıkçası ihtiyacım da olmamıştı çok. En son nedir ya bu olay deyip internette biraz araştırdım sayfalarca şey okudum ve ilk alışverişimi 2016 senesinde yaptım. Tabi ondan sonra yüzlerce ürün almadım ama 150 TL ye yakın fiyatlara kadar Çin'den alış-veriş yaptım. Toplamda da 20 civarı alış verişim var kendimce edindiğim bilgileri de buraya yazayım belki faydalanmak isteyen olur.

Şimdi ilk önce istediğiniz ürünü nasıl aratmanız gerektiğini göstereceğim. Öncelikle siteyi İngilizce kullanmak şart çünkü yarım yamalak Türkçe çevirisiyle ne alacağınız asla anlayamazsınız. O yüzden sitenin sağ üst köşesinden şu ayarları yapmanız lazım: (Üyeliğinizin olduğunu veya üyelik alabildiğinizi varsayıyorum)

Language kısmından da Go to English siteye tıklayın.
Artık sitemiz İngilizce ülkemiz ve para birimimiz belli ise gelelim arama kısmına. Burası da gayet önemli. Doğru bir arama size doğru sonuçlara ulaştıracaktır ve diğer önemli konu aramamızı İngilizce dilinde yapacağız. Örneğin geçende ben hediyelik bir eşya olarak şöyle bir şey arıyordum:

Türkçe olarak bunu galaksi küresi filan diye aratıp bir şey bulabiliriz. Ama bunu Çin'de nasıl bulacağız önemli olan bu. Biraz araştırma ile bunun adının milky way diye geçtiğini buldum. Hemen arama butonuna geçtim.

Zaten belanızı aramıyorsanız site size mutlaka öneride bulunuyor ve doğru öneride de bulunuyor. İngilizcenin önemi tam olarak burda. Bunu Türkçe olarak aratsam kim bilir neler çıkacaktı neler görecektim. Arama butonuna bastık şu an benim arattığım şey aşırı spesifik ama siz genel bir şey aratacaksanız (telefon kılıfı, kulaklık, batarya vs. vs.)
size belki de binlerce dükkan yüz binlerce ürün çıkartacaktır napacam lan ben bunlarla dediğiniz anda hemen şu seçenekleri işaretliyorsunuz:

1-Ücretsiz kargo
2- 4 yıldız altı mağazalarla beni uğraştırma
3- Fiyatı ucuzdan pahalıya göre sırala

Hepsini açıklayacağım:

1-Ücretsiz Kargo:
Bu alacağınız çok küçük ürünler için kesinlikle seçmeniz olan gerekendir. 1 dolarlık bi ürün alıyorsanız takipli kargo o bu seçmeyin. Ben en son 15 dolarlık bir ürün aldım takipsiz kargo seçtim ve 10-12 gün içinde sağlam şekilde geçti elime. Yüksek fiyatlı ürünlerde kesinlikle takipli kargoyu seçin.

2-Kötü mağazaları gösterme
En önemli seçeneklerden bi tanesi. Her alış veriş sitesi gibi burda da mağazaları ve ürünleri puanlıyoruz ama milyonların alış veriş yaptığı bir sitede puanlar daha da önemli oluyor. Bu yüzden yıldızı yüksek hatta diamond seviye mağazalardan alış veriş yapmak kesinlikle şart.

3-Ucuzdan pahalıya göre sıralama
Ya bu klasik bir Türk geleneğidir. Ama çin ürünlerinde kesinlikle yapılması gerekendir. Yaptığım alış verişlerden öğrendiğim şudur: Alacaksan en ucuzunu al çünkü hepsi aynı. Dediğim gibi 1-2 dolarlık ürünlerde önceliğiniz en ucuz ürün olsun. Zaten hepsi birbirinin aynı inanın bana. Ama en ucuzunu seçmenin de bir ayarı var.

Şimdi aramayı filtreledik geziniyoruz.

Mağaza yıldızlarının kenarında sayılar görüyoruz. Buralar bizim için çok önemli. Kırmızı kutu içindekiler feedback'ler yani insanlar ürünü sipariş etmiş satıcı göndermiş ve insanlar teslim almışlar bunun üzerine yorum yazmışlar. siyah kutudaki sayı ise henüz gitmemiş siparişler. Ne kadar çok iyi feedback o kadar başarılı alış veriş demektir. Yüksek satış yapan mağazadan ürünü sipariş vermek hem kaliteli ürün alacağınızı gösterir hem de siparişinizin hızlı geleceğini gösterir. Bir de adam o kadar ürünü çıkartırken ustalaşıyor yani deneyimli birinden alıyorsunuz demek bu da.

Kırmızı kutu içine aldığım sayıya tıklayıp feedbacklere bakabiliyoruz. Ben de ilk çıkan mağaza feedbacklerini okumak istedim. Burada da karşımıza 3 önemli nokta çıkıyor:

Soldan sırasıyla:

1-Ülkenizden gelen feedbackler
2-Fotoğraflı geri dönüşler
3-Yorumları ingilizceye çevir.

1. Olay önemli çünkü Tr'den bunu isteyip eline ulaşan var mı görmek size de ürünün ulaşacağı konusunda kesine yakın bilgi veriyor.
2. Fotoğraflı yorumlar insanlar ne istemiş ellerine ne geçmişin en güzel kanıtıdır. Az fotoğraflı yorum olan mağazalara çok da güvenmeyin.
3. Bu neden önemli. Çünkü her milletten insan yazıyor. Rus, Hindu, Fransız, İspanyol vs. vs. çoğu da global yerine kendi dilleriyle yorum bırakıyor e bizim de her dile hakim olabilme şansımız yok o yüzden sen bize her şeyi çat pat ingilizceye çevir diyoruz. Adamlar da maksimum 2 cümle kuruyorlar zaten. Her şey anlaşılıyor.

Aliexpress'te kimse kolay kolay fast shipping yazmaz yorumlarda o yüzden sıkça bu ibare geçiyorsa adam gerçekten hızlı göndermeye gayret ediyordur buna dikkat.

Neyse yorumlara baktık üzerinde düşündük mağazamızı bulduk diyelim. Gelelim sepete ekleyip ödeme yapma kısmına. Öncelikle bu çinliler bizim türkler gibi yapmıyor bir adet ilan açıyorlar ürün için. Sarısı kırmızısı şarjlısı pillisi büyüğü küçüğü hepsi aynı ilanda oluyor. Özellikle telefon kılıflarında buna dikkat etmeniz lazım. Peki neyi alacağız. Ürün açıklama kısmına baktığınızda fiyat altında resimler var. Bunlar ne alacağınızı temsili gösteriyor. Ama her mağaza her seçeneğe her zaman resim atamıyor. Yani seçenekler oluyor ama tıklayınca resim değişmiyor işte insanlar burada çok yanlış şey alıyor mouse ile resilerin üstüne gelip biraz beklediğimizde o resmin hangi ürün çeşidine ait olduğu yazıyor. Örneğin:

LüzumsuzAdam

Kanka.Net Admin
Seçenekler arasındaki soldan 3. resmin üstünde bekledim ve with gold base yazdı. Yani adam demiş ki sen bu 3. resmi seçip ürünü sepete eklersen ben sana altın renkli bir standı olan küre göndericem. Diğer seçenekleri de mouse ile üzerinde durarak okuyabilirsiniz. Şu an tek bir fiyat yerine bir fiyat aralığı gösterilmektedir. Neden böyle diye şaşırmayın çünkü ürünün bütün özelliklerini seçmedik.

Mesela 80MM lik gümüş standlı küre 131 TL:

Aynısının 60 MM olanı ise 57 TL:

Yani siz ürünün özelliklerini tamamen seçince fiyatta size belirleniyor. Artık ürünü incelediiniz her özelliğini gördünüz seçtiniz. Sepete ekleyeceğiz. Oradaki adet olayını da anlatmıyorum artık arkadaşlar.

Add to cart dedik ve sepetimize gittik. Burada en son kargoyu seçip son fiyatımızı görüp artık onaylayacağız. Kargo açılır pencerisine tıkladığımızda sürüsüne bereket gönderim şekli çıkıyor bunlar ne diyeceksiniz:

Aliexpress in standar kargosu yani en üstte gördüğünüz seçenek takipsiz kargo seçeneğidir. Ürün teslimatı anında sizden bir imza ya da kimlik istenmez. PTT tarafından en fazla sizin apartmanınızın posta kutusuna bırakılır. Diğer seçeneklerde bunlar da kendi arasında değişiyor yine ürün size elden teslim ediliyor ve imzanız alınıyor. Burada ürünün boyutuna göre kargo ücretleri çok fazla artabiliyor bilginize. Yüksek ücretli alış verişlerinizde takipli kargo kullanmanız sizin yararınıza olacaktır bilginize.

Kargoya da karar verdik onayladık buy from this seller dedik ve ödeme ekranı çıktı karşımıza. Burda da önemli bi nokta var.

Burada satıcıya ürün siparişiyle beraber mesaj gönderebilirsin istersen diyor. Evet biz de mesaj göndereceğiz çünkü Çinli kardeşlerimiz biz türkler gibi umursamaz ve asık suratlı değil. Bir "İyi günler" mesajına bile kargonun daha iyi paketlenip daha hızlı gönderilmişliğine kendim şahit oldum. Bu alana çeviri programlarından yardım alarak işte:"İyi günler iyi çalışmalar kargolarken dikkatli paketlerseniz çok sevinirim " tarzında kibar ama ürünün de takipçisi olduğunuzu belirten mesajlar yazıyoruz. Benim en çok kullandığım yöntem "Kız arkadaşımın doğum günü için alıyorum bu hediyeyi o yüzden çabuk kargolayabilirseniz çok çok sevinirim iyi çalışmalar" deyip biraz da güzel şeylerle süsleyip smileyler koyup gönderiyorum. Bir ürünü 12 günde aldım ben bu mesajla hem de pttci bile ayağıma kadar getirdi sağolsun (bu konuya da değineceğiz)

Güzel dilekli mesajımızla kredi kartı bilgilerimizi girip ürünü onaylıyoruz.

Bu kısmı geçtik yazarken yoruldum. Daha sonra ürün neden gelmez neler olabilir diye detaylı detaylı anlatacağım.

LüzumsuzAdam

Kanka.Net Admin
Kaldığım yerden devam edeyim. En son yazımızda ürünü sipariş etmiştik. Şimdi gelelim teslimat kısmına. Maddeler halinde yazıcam:

1- Kesici aletler %90 ihtimalle gümrüğe takılıyor. %10luk bi şans dilimi ile geçiyor.
2- Tek seferde aldığınız ürünler 22 Euroyu geçiyorsa gümrük vergisi ödemeniz gerekir.
3- Sim kart yerleştirilebilen hiçbir cihaz gümrükten geçmemektedir. Akıllı saat, tablet vs. dahil.
4- Eğer kargonuz gelmediyse belirtilen süreler içinde Dispute açabilirsiniz. Yani ben bu ürünü almadım ya da hasarlı geldi. Hasarlı geldiyse bir fotoğraf ile de destekleyerek. Para iadesi alabilirsiniz.
Bu zamana kadar benim elime bir ürün gelmedi. Bir telefon camı da kırık geldi ikisinin de para iadesi alabildim.

Kırık gelen üründe ise olay şöyle işledi.

0,71 dolar ödeyip 0,52 dolar geri almışım. Bunun sebebi güncel kur dalgasıdır. Ürün bana 2 ayda gelmiş sanırım. 2 ayda dolar artmış.

Şu anda herhangi bir siparişim olmadığı için dispute olayını anlatamıyorum. Ama kısaca:

Aliexpress ürünün size ulaşması için belirli bir gün sayısı veriyor. O süre içinde dispute açamıyorsunuz. O gün sayısı dolduktan sonra dispute butonuna tıklayıp ürünün elinize ulaşmadığını söylüyorsunuz.
Not: Hasarlı gelen ürünler için ürün hasarlı geldi butonu yukarıda belirttiğim süre bitmemiş olsa dahi görünür.
Yani ürünün tamamen ulaşmadığını ispat etmek için bir süre geçmesi gerekiyor. Ama hasarlı ürünlerde anında dispute açabiliyorsunuz.
Elime hiç geçmeyen bir üründeki dispute konuşması:

Ben ürünün elime gelmediğini belirtmişim. Satıcı benden ek süre talep etmiş ve ürünün mutlaka geleceğini belirtmiş. Yani bize bi teklif sunmuş. Fakat siz bu teklifi kabul etmek zorunda değilsiniz. Ben de teklifi kabul etmemişim. Burada aliexpress devreye giriyor ve bana paramı geri ödüyor. Sonuç olarak ürün elime ulaşmamıştı.

5- Mahallenizde posta dağıtan ptt elemanını tanıyorsanız büyük avantaj. Kimsenin günahını almaya gerek yok ama küçük parça kargolar çalınmasa bile takipsiz olduğu bilindiğinden bazen yerine teslim edilmiyor. Yani ürün çinden taa semtinize kadar geliyor ama ptt aksaklığından ötürü elinize ulaşmıyor olabilir. Ki bu çok yüksek bir ihtmal.

6- Çin resmi tatilleri: Bunlara dikkat etmek lazım arkadaşlar. Çünkü çinde gerçekten çok fazla resmi tatil var. Mesela şubat başında verdiğim sipariş bahar festivalleri yüzünden 10 gündür kargoya verilemedi. Adama mesaj atıp sordum neden kargolanmıyor diye. Adam dedi ki burada kutlamalardan ötürü 12 gündür çalışılmıyor resmi tatil dedi. Hay maşallah dedim. Arada bir çin resmi tatillerine bakıp onlara göre sipariş vermek siparişinizi hızlandıracaktır.

Aklıma geldikçe buraları mutlaka güncellerim. Sorularınız olursa cevaplarım.

Ve son olarak arkadaşlar alışverişlerinizde doğacak sıkıntılardan ötürü herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorum.

arhavili

Elite Üye
Yıl olmuş 2019. İnternetten alışverişi hâlâ aklım almıyor :D

LüzumsuzAdam

Kanka.Net Admin
Yıl olmuş 2019. İnternetten alışverişi hâlâ aklım almıyor :D
Ya kanka geçende de Türk sitelerinden alış veriş yaptım bir şeyi yanlış almışım tek bir kod ile kargoya gittim kargoya verdim ve iade etmiş oldum. Öbür türlü olsa git adama abi bu değilmiş de bilmem ne de işini görmeye çalış. Bir de dükkan ve internet arasında efsane fiyat farkı var artık.

crazy

kanka.Net
evet ürün iade bakımından online alışveriş çok güzel oluyor.. ne personelle nede birisiyle muhattap oluyorsun. ama aliexpress te böyle bir olay yok tabi geri iade olayı biraz zor genelde bir sorun varsa iade yerine paranı veriyorlar direk.

LüzumsuzAdam

Kanka.Net Admin
Önemli Not: Bugün son yayınlanan resmi gazeteye göre 22 Euro gümrük vergisi sınırı kaldırılmıştır. Yani artık buradan aldığınız ürünler 22 eurodan az bile olsa gümrük vergisi ödeyeceksiniz.

Nefes alma vergisine doğru gidiyoruz.

LüzumsuzAdam

Kanka.Net Admin
Uzundur buraya güncelleme atmıyorum çünkü uzundur alışveriş yapmıyorum ve yapmayacağım. Kaldırılan gümrük vergisinden sonra 1$'a alınan bir ekran filmi için 5-6 lira gibi bir gümrük vergisi ödendi yani film zaten 10 liraya geldi 25-30 gün beklemesi de cabası. Tahtakalede bütün filmler 10 lira.

Üst Alt