Gösterilen Sonuçlar 1 sonuçtan 15 ile 15 arası

Konu: Akp domuz etini neden serbest birakti ??

Gümüş Üye apollo71's Avatar
    Üye No
    215640
    Giriş Tarihi
    Jun 2007
    Konular
    1141
    RepPuan
    4277254
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri
    Ünvan : Gümüs Üye

Varsayılan Akp domuz etini neden serbest birakti ??

AKP DOMUZ ETİNİ NEDEN SERBEST BIRAKTI ??

Türkiye'deki domuz çiftliklerinde yıllık 3 milyon kg. civarinda et üretiliyor. Bu rakam neredeyse kırmızı et üretiminin yarısı.

Türkiye'deki domuz çiftliklerinde yıllık 3 milyon kg. civarinda et üretiliyor. Bu rakam neredeyse kırmızı et üretiminin yarısı. Üretilen domuzlar otellere, yemek fabrikalarına ve marketlere 'kıyma' seklinde satılıyor. Domuz etini Salam, sosis ve sucuk olarak da piyasaya sürmek en çok kullanılan yöntem.

Peki neden domuz?

Türk yemek kültürüne aykırı ve en önemlisi 'Dinen yasak olmasına, rağmen neden domuz cazip bir konu?'

Çünkü domuz yetistiriciligi çok kârlı bir iş.Domuz üretken bir hayvan.Cinslerine ve yaşına göre yılda 1, 2, bazen de 3 kez; ve her batında da 15-20'ye kadar varan yavru dünyaya getirebiliyor. Bir domuz yılda 2 kez doğum yapsa, her batından 10 yavru yaşasa, 20 sene yaşayan bir domuzun 400 yavrusu oluyor. Ve dahası yeni doğmuş bir domuz 4-5 ayda 100 kiloya kadar çıkabiliyor!

Normal şartlarda evcil bir domuzun % 30'u yağ olarak ayrılabilmekte iken; bu rakam bazen % 50'yi bulabiliyor. Yani 150 kg'lik bir domuzdan 75 kiloluk yağ elde edilebiliyor. Bu da Dana ya da Koyuna göre tercih edilmesinde çok önemli bir etken.

Beslenmesi çok kolay, cam dışında -leş dahil- her şeyi hatta kendi pisliğini bile yiyebiliyor. Her domuz ortalama 80-100 kiloya ulaştığı zaman kesiliyor. Kaba bir hesapla sadece bu çiftlikten yılda yaklaşık 1 milyon kg. et çıkıyor.

Bu etlerin hangi kanalla, nerelere satıldığı meçhul!? Diğer çiftlikler de göz önüne alındığında Türkiye 'de yaklaşık 3 milyon kg domuz etinin piyasaya değişik yollarla sürüldüğü ortaya çıkıyor.

Türkiye 'deki toplam kırmızı et tüketiminin de 6 milyon kg. olduğu göz önüne alınırsa tablonun vahameti daha da netleşiyor. Kilosu 1 ile 3.5 Türk lira arasında satılan bu domuz etlerinin ağırlıklı olarak Kıyma, Sucuk, Salam ve Sosis olarak satıldığı dile getiriliyor. Çiftlik çalışanlarından İsmail Türk'ün verdigi bilgiye göre kesilen etler toplu olarak büyük otellere, yemek fabrikalarina kiyma ve sosis gibi ürünler olarak satılıyor.Domuz konusunda herkes topu başkasına atıyor!
    Piyasadaki etleri denetlemek mümkün olmuyor.' 'Kısacası ne yediğinize dikkat edin. Çok emin olmadığınız ve bilmediğiniz markaların ambalaj güzelligine kanmayın.

Artık:
    DOMUZ, EŞEK, AT, BUFFALO v.b SAKINCALI ETLERİ yemek istemiyorsanız bu yazı'yı süratle paylaşınız..

Serkan ERTÜRK
    Körden Değil Nankörden, Yüzsüzden Değil İki Yüzlüden, Tipi Bozukdan Değil Sütü Bozuktan Kork..!

Kanki Üye afsinarslan's Avatar
    Üye No
    490365
    Giriş Tarihi
    Feb 2011
    Konular
    15
    RepPuan
    17717251
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri
    Ünvan : Aktif Üye

güya MÜSLÜMANLAR zina yasaktı kalktı, kul hakkı yerler, turistik tesislerde MÜSLÜMANLARA bile domuz eti yedirirler,
    ALLAH ISLAH ETSİN BU ......................LERİ

"...Onların kalpleri vardır; düşünmezler onunla; gözleri vardır, görmezler o gözlerle; kulakları vardır, duymazlar o kulaklarla. Onlar dört ayaklı hayvanlara benzerler, hatta daha da sapıktır onlar. Onlardır gaflette kalanların ta kendileri." A'RAF / 179

öptm Curcuna's Avatar
    Üye No
    1887
    Giriş Tarihi
    Feb 2005
    Konular
    21929
    Blog Entries
    13
    RepPuan
    23633012

3 4 sene önceydi bunun muhabbeti
    ısıtıp önümüze koyulmasının anlamı yok.

Türkiyede etin denetiminin sağlıklı olmadığına inanıyorum
    uzak durmak en güzeli.

FENERBAHÇE atsız's Avatar
    Üye No
    153209
    Giriş Tarihi
    Dec 2006
    Konular
    4400
    Blog Entries
    11
    RepPuan
    233758496
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri

acaba, sözde Müslümanlıktan olabilir mi

Bir zamanlar bir ATSIZ vardı desinler.

hakkımda

.

Let's RocK! sparda's Avatar
    Üye No
    178434
    Giriş Tarihi
    Feb 2007
    Konular
    334
    RepPuan
    86065074
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri

Domuzdan tiksinirim ama aslında hem ucuz hem de besleyici,mantıksal olarak serbest olması daha iyi.Yiyen yer yemeyen yemez,tabi denetimlerinin iyi yapılması gerek,tayyip bunu tavuk eti için bile yapmıyor o ayrı.
    "Ben yüzyılların doğurduğu ölümüm" TURAN DURSUN

Kanka Üye _KnighT_OnLine_'s Avatar
    Üye No
    201626
    Giriş Tarihi
    Apr 2007
    Konular
    33
    RepPuan
    106708
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri

Alıntı Orjinal Mesaj Sahibi sparda Mesajı Göster
    hem ucuz hem de besleyici,mantıksal olarak serbest olması daha iyi.
    senin mantığın bu kadar işte... bilgisizlik senin mantığın olmuş...

araştır bakalım domuz etindeki toksinlerin insanda ne tür hastalıklar meydana getirdiğini ve

çoğu domuzun belli bir yaşa gelince vücüdundaki toksinlerin kansere dönüşüp domuzun ölümüne neden olduğunu araştır bi bakalım...

mantıksal demi he he evet mantıksal....

Üye No
    178434
    Giriş Tarihi
    Feb 2007
    Konular
    334
    RepPuan
    86065074
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri

Alıntı Orjinal Mesaj Sahibi _KnighT_OnLine_ Mesajı Göster
    senin mantığın bu kadar işte... bilgisizlik senin mantığın olmuş...

araştır bakalım domuz etindeki toksinlerin insanda ne tür hastalıklar meydana getirdiğini ve

çoğu domuzun belli bir yaşa gelince vücüdundaki toksinlerin kansere dönüşüp domuzun ölümüne neden olduğunu araştır bi bakalım...

mantıksal demi he he evet mantıksal....

Yapma dostum,bir sözümüzden dolayı bu kadar kavurucu olma.Bu kadar hararet niye,bilmiyorsak tartışarak öğreneceğiz.

o toksinler sadece domuz etinde mi var,diğer besinlerde yok mu?

Mikaelson Klaus's Avatar
    Üye No
    283747
    Giriş Tarihi
    Apr 2008
    Konular
    33187
    RepPuan
    319078934
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri
    Ünvan : Uzman Yönetici

Bi konuda da birbirinize sataşmasanız ne olur merak ediyorum..Bi ara deneyelim

Gereksiz mesajlar silindi

Müstakbel Üye eraeytellezi's Avatar
    Üye No
    496608
    Giriş Tarihi
    Apr 2011
    Konular
    0
    RepPuan
    10
    Reputation Bilgileri

şimdi ama bu ağır oldu

öptm Curcuna's Avatar
    Üye No
    1887
    Giriş Tarihi
    Feb 2005
    Konular
    21929
    Blog Entries
    13
    RepPuan
    23633012

Domuzdan tiksinirim ama aslında hem ucuz hem de besleyici,mantıksal olarak serbest olması daha iyi.Yiyen yer yemeyen yemez,tabi denetimlerinin iyi yapılması gerek,tayyip bunu tavuk eti için bile yapmıyor o ayrı.

besleyici özelliği konusunda yanılıyor olabilirsin arkadaş.
    domuz hastalığı için ufak bir araştırma yapabilirsin.
    denetimler konusunda haklısın,hiçbirşeyde denetim yeterli düzeyde değil,insanların sağlığı ile oynamak çok kolay.
    böyle gelmiş böyle gider isimlerin önemsiz olduğunu düşünüyorum.

Üye No
    201626
    Giriş Tarihi
    Apr 2007
    Konular
    33
    RepPuan
    106708

Yapma dostum,bir sözümüzden dolayı bu kadar kavurucu olma.Bu kadar hararet niye,bilmiyorsak tartışarak öğreneceğiz.

o toksinler sadece domuz etinde mi var,diğer besinlerde yok mu?

Sert çıkışımın nedeni böyle hassas bi konuda yorumunu mantığa yormandır...

Bir çok besinlerde toksin vardır ama... Domuz etinde bulunan toksinler bir hayli tehlikelidir... Bunun nedeni ise domuzları çiftliklerde nasıl yetişdirdiklerine bakarak anlayabilirsin... Hatta filmlerde bile görmüşsündür domuzları çamur banyoları içinde bırakırlar besin olarakda çok çok fazla hayvan atığı yani gübre verirler... domuzların hayvan dışkısını yemesini bilmeyen yoktur herhalde...özellikle kendi dışkılarınıda yerler...

ayrıca domuzlarda büyüme hormonu çok fazla salgılanır... domuz eti yiyenlerdede bu etkisini gösterir... bu bile sağlık açısından önemli bir riskdir...

Üye No
    178434
    Giriş Tarihi
    Feb 2007
    Konular
    334
    RepPuan
    86065074

Alıntı Orjinal Mesaj Sahibi X Mesajı Göster

besleyici özelliği konusunda yanılıyor olabilirsin arkadaş.
    domuz hastalığı için ufak bir araştırma yapabilirsin.
    denetimler konusunda haklısın,hiçbirşeyde denetim yeterli düzeyde değil,insanların sağlığı ile oynamak çok kolay.
    böyle gelmiş böyle gider isimlerin önemsiz olduğunu düşünüyorum.
    İnek eti ne kadar besleyiciyse domuz eti de o kadar besleyicidir dostum,protein bakımından zengindir.Domuz kolay yetişir,ucuzdur,besleyicidir yani avantajları çok.

Sert çıkışımın nedeni böyle hassas bi konuda yorumunu mantığa yormandır...

Bir çok besinlerde toksin vardır ama... Domuz etinde bulunan toksinler bir hayli tehlikelidir... Bunun nedeni ise domuzları çiftliklerde nasıl yetişdirdiklerine bakarak anlayabilirsin... Hatta filmlerde bile görmüşsündür domuzları çamur banyoları içinde bırakırlar besin olarakda çok çok fazla hayvan atığı yani gübre verirler... domuzların hayvan dışkısını yemesini bilmeyen yoktur herhalde...özellikle kendi dışkılarınıda yerler...

ayrıca domuzlarda büyüme hormonu çok fazla salgılanır... domuz eti yiyenlerdede bu etkisini gösterir... bu bile sağlık açısından önemli bir riskdir...

Yemeyenler mantıksızlık ediyorlar demedim,hijyenik domuzların en azından yemek isteyenler için yasaklanmaması daha mantıklıdır diyorum.

Hangi hayvanı pis ortamda yetiştirirsen yetiştir tehlikelidir.Yeterince hijyenik ortam sağlanırsa yiyilebilir hale getirilebilir.Dışkısındaki sindirilmemiş yiyecekleri yer bir nevi tasarruf.Ayrıca tavuklar da dışkıları deşmektedirler aynı domuzlar gibi,hatta ölü tavuk yediklerini bile duymuştum.İneklerin lağımdan su içtiklerine ise çok kere hepimiz şahit olmuşuzdur.
    Düzenleyen sparda : 18-04-11 at 21:48

Üye No
    201626
    Giriş Tarihi
    Apr 2007
    Konular
    33
    RepPuan
    106708

İnek eti ne kadar besleyiciyse domuz eti de o kadar besleyicidir dostum,protein bakımından zengindir.Domuz kolay yetişir,ucuzdur,besleyicidir yani avantajları çok.

Yemeyenler mantıksızlık ediyorlar demedim,hijyenik domuzların en azından yemek isteyenler için yasaklanmaması daha mantıklıdır diyorum.

Hangi hayvanı pis ortamda yetiştirirsen yetiştir tehlikelidir.Yeterince hijyenik ortam sağlanırsa yiyilebilir hale getirilebilir.Dışkısındaki sindirilmemiş yiyecekleri yer bir nevi tasarruf.Ayrıca tavuklar da dışkıları deşmektedirler aynı domuzlar gibi,hatta ölü tavuk yediklerini bile duymuştum.İneklerin lağımdan su içtiklerine ise çok kere hepimiz şahit olmuşuzdur.

ben sana ineği tavuğu savunmadım ki... ama sen bana domuzu savunuyosun... bak şimdi bir konu açıcam domuzlarla ilgili lütfen bir göz at...

Cool Üye SABIRLI's Avatar
    Üye No
    190909
    Giriş Tarihi
    Mar 2007
    Konular
    47
    RepPuan
    48454671
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri

Bu ülkede domuz eti yiyebilecek mideli insan varsa bunada lezzetli diyorsa bunun tek cevabı vardır;

Avrupa özentiliği... Midesi olan ucuzmuş yararlıymış dinlemez Allah'ın pislik ingilizlerini 1 hafta izleyin domuzdan farkları yok bence bunun etini yiyen kişi domuzun özelliklerinide kazanıyor

Allah haram kılmış Akp helal akplilerde alkış tutar ne biçim insanları besliyor bu ülke düşünmeden edemiyor insan 200 yıl öncesinin cahiliyetini taşıyan insanlar hala var.Bunu MHP veya CHP yapsaydı yobazların yorumlarını görürdünüz ama AKP yaptığı için ses çıkarmaz yutar süper müslümanlar.Sorsan 5 vakit namaz kılarlar ama dünyadan haberleri yok haberleri olmasınada gerek yok 1 çuval kömür,3-5 kilo makarna at önüne susar kalır adamcağızlar yazık.
    “RABBİM TÜRK’Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN”
    ŞaFaK 25
    "Dostum, erkekçe seven kişi, pervane gibi özler ateşi. Sevipte yanmaktan korkanın, masal anlatmaktır bütün işi..."

Üye No
    178434
    Giriş Tarihi
    Feb 2007
    Konular
    334
    RepPuan
    86065074

ben sana ineği tavuğu savunmadım ki... ama sen bana domuzu savunuyosun... bak şimdi bir konu açıcam domuzlarla ilgili lütfen bir göz at...

Savundun demedimki,genel besinimiz olan inekle,tiksindiğimiz domuzu karşılaştırdım.Oke.

+ Yeni Konu Aç

Konu Açıklaması

Users Browsing this Thread

Şuanda bu konuyu 1 kişi izlemekte. (0 üye ve 1 misafir)