Gösterilen Sonuçlar 1 sonuçtan 4 ile 4 arası

Konu: Türk Atları "Akhal Teke"

 1. #1
  Platin Üye Semih's Avatar
  Üye No
  410964
  Giriş Tarihi
  Oct 2009
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Kocaeli
  Mesaj
  9,120
  RepPuan
  267794250
  Rep Power
  29923Array

  Varsayılan Türk Atları "Akhal Teke"
  TÜRÜN TARİHÇESİ : Güzel ,zarif ve çok yönlü Akhal – Teke atları ; At ırkları içerisinde Sovyet ülkeleri dışında günümüze değin çok fazla tanınmamaktaydı. Bu inanılmaz tür hızı rahat yürüyüşü akıllılığı, eğitilebilirliği, dayanıklılığı ile günümüzde anavatanı ve Rusya dışında da hak ettiği önemi kazanmıştır.

  Yaşayan en eski at ırkı olan akhal – teke sıra dışı fiziksel gücünü ve duyarlı kişiliğini orta asya ülkelerinin kendine özgü doğa koşullarından almıştır. Akhal – teke kanı birçok modern at ırkının gelişimini etkilemiştir. Ancak yinede yüzyıllar boyu kendine has özelliklerini ( safkanlığını ) koruyabilmiştir.


  Akhal – Teke orijini Rusya nın kuruluşundan 3000 yıl öncesine dayanır. Akhal – Teke sanıldığının aksine Ilık kanlı değil Soğukkanlı kategoride yer alır. Ataları: Massaget , Parthian , Nisean , Persian , Türkmen ve son olarak da Akhal – teke dir.


  Güney Türkmenistan da yapılan araştırmalar sonucu uzun boylu güzel bir kemik yapısına sahip MÖ. 2400 yıllarına ait iskelet kalıntıları bulunmuştur. Irkın ismi ise ancak 19. yılların sonlarına doğru anlaşılmıştır. İki kelimeden oluşan ismin anlamı : AKHAL adı ; bugünkü Türkmenistan da eski Pers imparatorluğunun da bir parçası olan Kopet dağlarının eteklerinde bulunan bir vaha’ dan gelmektedir. Teke ise ; Türkmen kabilelerinden sonra bölgeye egemen olan ve yüzyıllarca Türkmen atı yetiştiren göçebe boy’unun adıdır.


  Yörenin coğrafyası da bu ırkın sıra dışı özelliklerine katkıda bulunmuştur. Orta Asya tarihi boyunca sürekli değişen egemenlikler, ( Ticaretler ve Savaşlar ) Akhal vadisine ulaşamamıştır. Teke kabilesi hazar denizinin batısında yer alan dağların güneyinde ve Çölün kuzeyine yerleşmişti. Bu doğal korumalı bölge burada yetiştirilen bu atların genetik özelliklerinin korunmasını sağlamıştır. Bölgenin sert iklim koşulları ( Kara kum çölü bölgenin % 90 nı teşkil etmektedir.) aşrı sıcak , kuru soğuk ve kuraklık bu ırkın dayanıklılığını geliştirmiştir. Atların iyi beslenmesi için taze otlar yılın sadece birkaç ayında bulunmaktaydı. Evcilleştirilmiş Türkmen atları koyun yağı ile karıştırılmış tahıl ile beslenerek hayatta kalmayı başardılar.
  Bu atlar dünyaya Rus atı olarak tanıtılmaya çalışılıyor engel olalım

 2. #2
  Secret marmara kazım's Avatar
  Üye No
  290324
  Giriş Tarihi
  Jun 2008
  Yaş
  94
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Hakkari
  Mesaj
  18,012
  RepPuan
  309835761
  Rep Power
  34654Array

  Varsayılan

  Atın üstündeki, TÜRK değilse, yüktür.


  Güçlüyüz,Cesuruz,Hazırız.


  SecretLife.

 3. #3
  Platin Üye Semih's Avatar
  Üye No
  410964
  Giriş Tarihi
  Oct 2009
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Kocaeli
  Mesaj
  9,120
  RepPuan
  267794250
  Rep Power
  29923Array

  Varsayılan

  AKHAL TEKE


  Türklerde eskiden beri at dilektir, muradına ermektir. At, bayramlarda yer almış, at bayramları düzenlenmiş, at için dileklerde bulunulmuştur.
  Kır atlar, altın sarısı atlar, dor atlar, alınlarında çal, bileklerinde halhal atlar. Koşmayı, yarışmayı sabırsızlıkla beklerler.
  Nihayet zaman yaklaşır, son söz söylenir.
  Binlerce yıldır Türkmen atlarının saflığı, duruluğu için atalar gayret etmişler. Bu atlar bir çok savaşlarda Türkmenin en caydırıcı gücü olmuştur.
  Türkmenistan’ın da sadece bu atların vatanı değil, bu atların kültürleştirildiği bir yurttur. Bu atların geçmişi MÖ 5000 yıllarına dayanır.
  Türkmen atlarının Arap ve İngiliz atlarının kültürü üzerinde rol oynadığı söylenilmektedir. 19.yüzyılda, üçbin civarında Türkmen atının Britanya’ya götürüldüğü, bilinmektedir.
  Türkmenistan’da bir menkıbe vardır. Bu gerçek mi, değil mi çok önemli değildir. Önemli olan her Türkmen’in buna yürekten inanmasıdır. Türkmen atının hızlılığı dile getirilir bu menkıbede. Bu menkibeye göre Ahalteke atı ile bir şahin kuşunu yarıştırmışlar. Kuşun sahibi yarış noktasından uzakta (varış noktası) et gibi kırmızı kumaş parçası asmış. Yarış başlatılmış, at bir ok gibi fırlamış, şahinden önce başlangıç noktasına varmış. Bir başka rivayette de yarışta birinci olan at için, İran Şah’ı Kir: “Sana tahtımı vereyim, sen atını ver.” demiş. Türkmen delikanlısı atını vermemiş.
  Türkmen atı susuzluğa dayanıklı, uzun yürüyüşe tahammül eden, koşuda da çok süratlidir. Bu atların bir özelliği de yüksek ve boylarının uzun oluşudur. Bu atlar verilen eğitimi (şartlanmayı) kolayca alırlar. Türkmenler de gerek savaş gerekse başka zamanlar için gerekli terbiyeyi sürekli, bilhassa tay iken vermeyi ihmal etmemişler. Bu atlara zaman zaman ekmek, koyun-keçi iç yağı ve yumurta vermişler. Yonca ve arpa bu atların birinci yemleri olmuş.
  Türkmenlerin “alagayış” adını verdikleri eyer altında kullanılan keçeler, gemler, üzengiler yapmışlar. At yarışlarında birinci gelen ata genelde deve vermişler. Koyun da verdikleri mevcuttur. Türkmenler çeşitli zamanlarda atlı yürüyüşleri tertiplemişler. Gerek uzun, gerekse yüksek atlamalarda da Türkmenlerin Ahalteke ve Yomut atları birincilikler alarak dünya rekorlarını elde etmişlerdir. 1986 yılında Paris’te bir Türkmen atı 50 bin dolara, bir başka Türkmen atı da 230 bin dolara satılmıştır.
  İngiliz atlarının 200-300 yıllık geçmişi vardır.Türkmen Ahalteke atları ise dünyanın bilinen en eski atlarıdır.Bu atlar Korkut Ata destanına da konu olmuştur.
  Sovyet Rusya zamanında asil Ahalteke atlarına dahi tahammül edilememiş ve binlercesi
  katledilmiştir.


  Günümüz Türkmenistan’ında iki cins at yetiştirilmektedir: Adlarını boylardan alan bu atlardan biri Ahal-Teke, diğeri Yomut atlarıdır. Ahal-Teke atı, “Ahal” olarak bilinen bir yanı Kopet dağları ile çevrili olan başkent Askabat’ın da yer aldığı bölgede yoğun olarak yaşayan Teke Türkmenleri tarafından geliştirildiği için bu adı almıştır. Dünyaca ünlü Türkmen atının güzelliği, görkemi bu atlarda gizlidir. Büyük İskender Asya Seferinde bu atların suretine ve güzelliğine hayran kalmıştır. 15. ve 16. yüzyılda bu at Rusya’da tanındı ve Rus zenginleri tarafından satın alındı. Bu arada Almanya’ya götürüldü. Almanların ünlü atı Trackhaner atının kökeni Ahal-Teke atıdır. Michael Schafer’e göre Türkmen atları Arabistan’a geldi Arap atı oldu. Kuzey Afrika’ya geldi Berberi atı oldu, İspanya’ya geldi Endülüs atı oldu.
  Zarif ve ince yapıya sahip olan Ahal-Teke Atı’nın kulakları dik ve ince; gözleri canlı ve parlak; boynu ince ve uzun; cidagosu yüksek; sırt ve bel kasları kuvvetli; sağrısı geniş ve hafif eğimli; incikleri kısa, kolları uzun; tırnakları küçük ve sağlam; burun delikleri geniş; burun uçları hareketli; tüyleri parlak, ince ve kısa; alnı yumru ve sert; kafası kuru ve etsiz, çene kemikleri iri, çene kemiklerinin arasına bir yumruk sığacak kadar geniş; göğsü geniş ve serttir. Halk arasında kamış kulaklı, ince belli, kalkan göğüslü olanlar tercih edilir. Kuyruğu ve yelesi genellikle kısa; kuyruk kılları incedir. Ahal-Teke atı boynunu, saldırıya hazırlanan bir kobra gibi dik tutar. Bu haliyle saltanat sahibi padişahı andırır. Gözleri keskin olduğundan uzağı görür ve tehlikeyi önceden tespit eder. Tırnaklarının sağlam olması uzun mesafeleri kat etmesinde ona önemli bir özellik sağlar. İnce yapısı nedeniyle az yem yer, az su içer. Açlığa ve susuzluğa dayanıklı, dağlık araziye ve çöl şartlarına elverişli bir varlıktır. Yeryüzünde çöle en dayanıklı atların başında Türkmen atları gelir. Bunda içinde Türkmenistan topraklarının da bulunduğu Karakum çölünün etkisi vardır. Çöl ve çöle yakın yaylalarda , Kopet dağları eteklerinde gelişimini sürdürmekte olan bu atlar, geçmişte olduğu gibi günümüzde de bu niteliklere sahiptirler. Her türlü yürüyüşü (adi, tırıs, dörtnal) iyi şekilde gerçekleştirir. Enerjisini birden bire harcamaz. Dörtnala, binicisini incitmeden uzun mesafeleri kat edebilir. Binicisine sadık olan bu at Türkmenin can dostu, arkadaşıdır.
  Ahal-Teke atları cennet atları olarak bilinir. Bu konuda pek çok efsane veya inanış vardır. Çinlilerin M.Ö. 126 yıllarında verdiği bilgilere göre bu atlar kan terlemektedir. Yine burada bildirildiğine göre bu atlar 24 saat içinde 500 km. yol alabiliyorlardı.
  1935 ve 1988 yıllarında Türkmen atçılarının Aşkabat - Moskova koşusunda Ahal-Teke atları uzun mesafeli koşulardaki dayanıklılıklarını bir kere daha ispatlamışlardır. Günümüzde saf kan Ahal- Teke atlarının yetiştirilmesinde modern metodlar uygulanmaktadır. Damızlık atların seçiminde atların saf kan olmasına dikkat edilmektedir. Bu çerçevede 13 soyun nesli üretilmektedir.


  Birçok kimsenin bildiği gibi Türk kültüründe Bozkurt/Böri,Kartal/Bürgüt,Şahin, Sunkur v.b gibi yırtıcı avcı kuşlar,taymir,koç gibi büyük önem taşıyan ve saygı duyulan hayvanlar vardır.Bunlardan biriside ölümün,sezme yeteneğinin ve esrarengiz alemlerin sembolü olan At/Yund/Toruğ/El/Köçüt tür.

  Alman araştırmacı Potratz atın ilk kez Türkler tarafından altı bin yıl önce evcilleştirildiğini eserlerinde kanıtlamıştır.

  Türk destanlarında adı geçen kahramanların atsız olması düşünülemez.At,Türk kahramanlarının sadık yoldaşıdır.Kam/Baksıların inanç ritüellerinde at önemli bir unsurdur.

  Türk destanlarında ve inançlarında adı geçen atların kökleri gök,rüzgar-hava,
  mağara-toprak ve suya dayanır.Türkleri gökyüzünden yeryüzüne indirdiğine inanılan gök menşeili atların uçma ve konuşma yeteneğine sahip olduğunu da inanılırdı.Bazılarının kanatlı olduğuna inanılması da ayrıca belirtilmesi elzem bir özelliktir.

  Bazı Uygur boylarında ’’savaş tanrısı’’ at olarak tasvir edilmiştir.

  Pekiyi Türk destanlarında adı geçen atların özellikleri neler idi?Benim üzerinde durmak istediğim asıl konu bu…

  Uçan ve kanatlara sahip olan atlar; Köroğlu’nun atı Kırat,Çibetey Han’ın atı Pozırah,Kökötöy Han’ın atı Maaniker,Nürgün Bahadır’ın atı,Kara Kaytaz,Margir

  Yer altına seyahat edebilen atlar; Er Töştük’ün atı Çal Kuyruk,

  Konuşabilen atlar; Bamsı Beyrek’in atı su menşeili Benli Boz,Abakan Tatarlarının destanı Kartaga Mergan Destanı’nında adı geçen atlar,Manas’ın atı Akkula,Nürgün Bahadır’ın atı,Kamertay,Zayatülek,Er Kosay’ın atı,Altay masalı Ay-Mangus’ta adı geçen atlar,Tatar masallarında adı geçen Ak Büre,

  Olağanüstü irilikteki atlar; Altın Arığ Destanı’ndaki Ak Sabdar,Ak Büre,

  Olağanüstü güçlere sahip olan atlar; Ural Batır’ın atı Akbozat,Boz At,Fercan,Şah İsmail Safevi’nin atı Kambertay,Manas’ın atı Akkula,Aybanboz,Kulatay,Alpamış’ın atı Bayçibar,Koblandı’nın atı Tayburul,Sarala,Gökal,Algara,Kökötöy Han’ın atı Maaniker,Gök Tulpar,Kartküren,Çalkuyruk,Semetey’in atı Taytoru….

  Türklerde at kurbanda edilirdi.Kurbanlık atlar genelde beyaz renkli olanlardan seçilirdi.Kurbanlık at kement ile boğulur veya beli kırılırdı.Kurbanlık atın üzerinde ekmek dolaştırılırdı.Kurban edilen atın kemikleri köpeklere verilmez,kemikleri kırılmazdı.Bu kemikler ya ateşte yakılır veya toprağa gömülürdü.

  Türkmenistan'ın bağımsızlığının 14. yıldönümü...
  Türkmenistan'ın bağımsızlığının 14. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, Aşkabat Hipodromu'nda "14. Bağımsızlık Koşusu" düzenlendi. Türkmenistan'ın bağımsızlığının 14. yıldönümü sebebiyle düzenlenen etkinlikler sayesinde Aşkabat Hipodromu adeta bir panayır haline geldi. Etkinlikler çerçevesinde konserler verildi ve halk oyunları gösterilileri sergilendi. Etkinlikler çerçevesinde düzenlenen "14. Bağımsızlık Koşusu" ise halktan büyük ilgi gördü. Halka göre, Türkmen Ahal-Teke atları, bağımsızlıklarının 14. yılı için koştu. Halk, bugünün aynı zamanda Türkmen atlarının bayramı olduğunu düşünüyor.

  Türkmenistan'da at yarışları halktan yoğun ilgi görüyor. Asırlardır Ahal-Teke atlarının cinslerini korumayı başaran Türkmenler, atları hayvan sınıfında görmüyor. Halk, atları işlerde kullanmazken, etinden ve sütünden de yararlanmıyor. Atlar öldüğünde ise, insan gibi kefenlenerek gömülüyor. Ruslar'ın Orta Asya'yı almasıyla Türkmen atlarının toplatılıp devlet çiftliklerine götürüldüğü ve çoğunun kesildiği öne sürülüyor. Bundan dolayı birçok Türkmen, atlarıyla birlikte Karakum Çölü'nün içlerine, Ruslar'ın ulaşamayacağı bölgelere göç etmiş. 1991'de elde edilen bağımsızlık ile beraber Türkmen atlarının da bağımsızlığa kavuştuğuna inanılıyor. Türkmenistan bağımsız olduktan sonra bir de 'At Bakanlığı'kurulmuş.

 4. #4
  Sonsuz Türk.
  Üye No
  153209
  Giriş Tarihi
  Dec 2006
  Yaş
  94
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  18,776
  RepPuan
  238818258
  Rep Power
  28085Array

  Varsayılan

  aynen kardeşim atın üstündeki Türk değilse yüktür.  Bir zamanlar bir ATSIZ vardı desinler.

  hakkımda

  .

+ Yeni Konu Aç

Konu Açıklaması

Users Browsing this Thread

Şuanda bu konuyu 1 kişi izlemekte. (0 üye ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. "Azgın Teke" Yine İş Başında - İtalya - 19.02.2010
  By snox in forum Yurtdışı Haberleri (Arşiv)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-02-10, 19:39
 2. Cem Yılmaz: "Sete en uslu atları getirin"
  By AtAßeY in forum Sinema
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-08-09, 13:21
 3. "İnanırsak turu atlarız"
  By Sisli Kimlik in forum Futbol
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-03-09, 12:54
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13-12-06, 14:25
 5. "Arap atları sonradan açılır"
  By porfavor in forum Spor Toto Süperlig
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-11-06, 11:31

Bookmarks

Bookmarks

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açılamaz!
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

Forum Kuralları