Dostlar Beni Hatırlasın kitabı Veysel'in "uzun ince bir yol" diye tanımladığı yaşamını kapsar. Onun gözlerini yedi yaşındayken, doğaya, bütün güzel­liklere kapaması, beraberinde gönül gözünü açmasını getirdi, şiirlerinin pek çoğunda dizelere döküldü. O da Yunus Emre gibi, manevi (tinsel) değerlere dönük şiirler yazma yoluna girdi. Cumhuriyet'in getirdiği devrimlere şiirleriyle destek olan Aşık Veysel, çağdaş düşünceye uygun öğretici, eğitici şiirler yazdı. Atomdan, hidrojen­den, füzelerden söz etti, ama yine de gözlerinin gördüğü güzelliği unutmadı. "Benim sadık yârim kara topraktır" derken, hem kendisinin köy köken­li olduğunu unutmadığını, hem de toprağın her şeyin yaratıcısı olduğunu vurguladı. Dostlar Beni Hatırlasın, saz şiirimizin son büyük temsilcisi Aşık Veysel'in bütün şiirlerini kapsıyor. Ümit Yaşar Oğuzcan'ın (1926-1984) derlediği kitap, Veysel'in yaşamöyküsüyle başlıyor. Oğuzcan'ın kaleme aldığı bu yazıyı kitabın 14. ve 15. sayfalarında karşılıklı olarak Veysel'in "Dostlar Beni Hatırlasın", Oğuzcan'ın "Dostlar Seni Unutur mu?" şiirleri izliyor. Ayrıca Sabahattin Eyüboğlu'nun "Halk Şiiri ve Aşık Veysel" adlı bir yazısı da şiirlere gelmeden önce sunulan bir değer­lendirme. 240 sayfalık kitapta yer alan şiirlerin temalan Veysel'in ömrünü kapsayan konulardır... Bu başlıklar ile 'deyişleri' şöyle sıralanıyor:

I- Senin Yolunda Yolunda (Tanrıya deyişleri)

II-Aslıma Kanşıp Toprak Olunca (Varlık-yokluk üstüne deyişleri)

III- Neler Yaptı Bana Kader (Kader, talih, gönül üstüne deyişleri)

IV- Senlik Benlik Nedir Bırak (Birlik, doğruluk, iyilik üstüne deyişleri)

V- Dünya Geniş İdi Şimdi Daraldı (Dünya, devran üstüne deyişleri)

VI- Güzelliğin On Para Etmez Şu Bende Aşk Olmasa (Sevda ve güzellik üstüne deyişleri)

VII- Mektup Yâre Selâmımı Ulaştır (Ayrılık, gurbet üstüne deyişleri)

VIII- Benim Sadık Yarim Kara Topraktır (Tabiat üstüne deyişleri)

IX- Vatan Bizim, Ülke Bizim, El Bizim (Vatan, millet ve Atatürk üstüne deyişleri)

X- Dünyanın En Zengin Aklını Gördüm (Değişik konulardaki deyişleri)

XI- Uzun İnce Bir Yoldayım (Kendisi için deyişleri)