MHP'li Vural'dan Gökçek'e "istifa dilekçesi" örneği

MHP'li Oktay Vural yaptığı açıklamada Gökçek'in mal varlığını sakladığını ifade ederek, Gökçek'in sözünde durmasını ve istifa etmesi gerektiğini vurguladı. Vural, Gökçek'e yazacağı istifa dilekçesinin de örneğini gösterdi.

MHP Grup Başkanvekili Okaty Vural yaptığı yazılı açıklamada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in mal varlığını sakladığını belegeleriyle ortaya koydu.

Vural, Gökçek'in "ispatlarsa istifa ederim" sözünüde hatırlatarak, Gökçek'in istifasını istedi. Vural Gökçek'in yazması gereken istifa dilekçesinin de örneğini gösterdi.

İşte Vural'ın yaptığı yazılı açıklama ve istifa dilekçesi:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek 4 Şubat 2009 tarihinde bir televizyon programında malvarlığını açıklamıştı. Bu açıklaması aynen şudur: "Bankada eşimin 50-60 bin lira ikramiyesi hala durur. Orada bir miktar benim de param var. Toplamı tahmin ederim 100 bine yakındır. Akçakoca'da eşimin evi vardı sattık. 95-100 bin TL civarında para bankada. Eşim Alçakocalı orada bir evi daha var. Oğlumun evi var. Bizim Çayyolu'nda kooperatif evimiz. Pursaklar'da 500 küsur metrekare arsam, silahım var. Bunun haricinde de herhangi bir şeyim yok. Hepsi bu kadar. İkide bir bana mal varlığımın sorulmasından da rahatsız oluyorum."

Bu açıklama üzerine bir gazetede 5 Şubat 2009 tarihinde yer aldığı gibi Sayın Gökçek'in Ankaralılardan gerçekleri sakladığını ve doğru bilgileri paylaşmadığını belirterek kendisinin Çankaya Turan Güneş Bulvarında 8 Mayıs 2007 tarihinde 895.882 TL(895 milyar 882 milyon TL) satın aldığı bir villası olduğunu ifade ederek istifa etmesi gerektiğini söylemiştim.

Sayın Gökçek 6 Şubat 2009 tarihinde bu iddiamı ispatlamadığı takdirde istifa edeceğini açıklamıştır. Açıklamasında aynen şu ifadeyi kullanmıştır: "Sayın Oktay Vural'ın, mal varlığımla ilgili verdiği bilgiler doğruysa ben istifa teklifini kabul ediyorum." Sayın Gökçek iddiamın doğru olması halinde istifa edeceğini yazılı olarak taahhüt etmiştir.

Bu açıklama üzerine Sayın Gökçek'in Ankaralılardan sakladığı mülklerinden biri ile ilgili belgeyi 6 Şubat 2009 tarihinde düzenlediğim basın toplantısında kamuoyuyla paylaştım. Bu villa Turan Güneş Bulvarındadır. Sayın Gökçek bu villaya sahip olduğunu 4 Şubat 2009 tarihindeki açıklamada saklamıştır. Buna ilişkin tapu kaydı ve emlak vergisi beyanname sureti ektedir.

Sayın Gökçek malvarlığı ile ilgili bilgileri saklamıştır ve saklamaya devam etmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin araçlarıyla patates, soğan dağıtarak fakir, fukara edebiyatı yapanların maskeleri düşürülecektir. Oluşturdukları rantları kimlere dağıttıklarını tüm Ankara ve Türkiye öğrenecektir.

Bu villanın gerçek değerinin 1.5 milyon dolara ulaştığı ifade edilmektedir. Sayın Gökçek 8 Mayıs 2007 tarihinde satın aldığı bu daireye parasını nasıl ödediğini açıklamalıdır. Kime ne zaman 895 milyar para, hangi banka aracılığıyla gönderilmiştir.

Sayın Gökçek bu açıklamadığı villayı satın aldığı kimsenin uygulama imar planının Ankara Büyükşehirden geçip geçmediğini açıklamalıdır. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediyesinin bu konuda oybirliğiyle anlaşmasını da kamuoyunun takdirine ve ilgisine bırakıyorum.

Sayın Başbakan ve AK parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bu kişinin aday yapılmasındaki gerekçeleri açıklamaya davet ediyorum.

Sayın Gökçek'i yaptığı yazılı açıklama doğrultusunda istifaya davet ediyorum. Sözünde durmaya davet ediyorum.

Sayın Gökçek'e ekteki istifa mektubunu yazılı taahhüdü doğrultusunda imzalamasını bekliyorum. (Ek 3)

Artık Ankara Gökçek'ten ve AKP yönetim anlayışından kurtulacaktır. Gökçek'i Karayalçın ve CHP ile oluşturmak istediği sanal gerilim kurtarmayacaktır. Ankaralılar ve tüm Türkiye bu ikiz kardeşlerin tahterevalli oyununu gayet iyi bilmektedir. Artık söz Ankaralılarındır. Güçte onların hakda onların olacaktır.

Ankara Gökçek ve Karayalçın'a teslim edilmeyecek bir kenttir. Ankara artık bu orta oyunculardan kurtulmalıdır. Becerikli, temiz, ehil ve dürüst kadrolarla yönetilmelidir.

Saygılarımla,

İSTİFA DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI,

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BELEDİYE MECLİSİ
VE
TÜM ANKARALILARIN DİKKATİNE

4 Şubat 2009 tarihinde bir televizyon programında malvarlığımla ilgili bilgilerin paylaşmış, bunun gerçekleri yansıtmadığına ilişkin bir iddia üzerine de, eğer bu iddia doğru ise istifa edeceğimi 6 Şubat 2009 tarihinde yazılı olarak belirtmiştim.

Televizyon programında malvarlığım içinde yer vermediğim Turan Güneş Bulvarında bulunan villanın bana ait olduğu tapu kaydıyla ortaya konulmuştur. Bu belge üzerine, bende yazılı açıklamamın gereğini yapıyor ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığından ayrılıyorum.

Ankaralılardan malvarlığımı sakladığım ve medyaya doğru bilgi vermediğim için özür diliyorum.

Saygılarımla, 7 Şubat 2009.

İbrahim Melih Gökçek
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı

Kaynak: Etikhaber.com