2 sayfadan, 1.sayfa 12 SonSon
Gösterilen Sonuçlar 1 sonuçtan 8 ile 10 arası

Konu: Cenabet nedir,nasıl olunur ? Neler yapılmaz? Nasıl abdest alırız?

 1. #1
  O Şimdi Asker Oğuzhan's Avatar
  Üye No
  74402
  Giriş Tarihi
  Mar 2006
  Yaş
  24
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  10,825
  RepPuan
  41616326
  Rep Power
  8634Array

  Varsayılan Cenabet nedir,nasıl olunur ? Neler yapılmaz? Nasıl abdest alırız?

  Cenabet

  cinsel ilişkiden sonra, dinin buyurduğu yolda henüz yıkanmadığı için temiz sayılmayan kimse, cünup.
  pis, kötü, hoşlanılmayan kimse ya da şey

  ayrıca uğursuz olduğu varsayılır. yok öyle bir şey cenabetten önce ne kadar şanslıysam somrasındada am,nca o kadar olabiliyorsun.. *
  kökeni arapça:cünübdür

  cenabetlik gününde:
  -bütün erkekler rüyalarında hayal ettiği kadınları görecektir.
  -bütün kadınlar rüyalarında hayal ettikleri erkelerle olacaklar.
  -yaşlılara genç jigololar ve taş gibi hatunlar görünecektir.
  -sabah kalkıldığında genital bölgede ıslaklıklar hissedilecektir.
  -bacaklarda ve kas bölgelerinde rahatlamalar hissedilecektir.
  -insanlar gusül abdesti almak için bir damla su bulamayacaktır.

  Nasıl olunur..

  Kendim yazayım dedim ...

  Erkeklerden cinsel organından meni çıkması...cinsel münasebette bulunma,regl hali bitmesi,lohusalik döneminin bitmesi halinde gusül abdesti alinmamasi nedeniyle içinde bulunulan durum

  Başka cenabet durumları..

  Gözle cünüpluk;
  Çıplak birisini görmek karşı cinsten..
  Elle cünüplük;
  Ellemek ile yapılan cünüplük..


  Cünüpken neler yapılmaz...

  Cünüpken oruç tutulmaz..Namaz kılınmaz !.İbadet edilmez,dua edilmez...

  Cünüplükten nasıl kurtuluruz

  boy abdest alarak yani (gusül)...

  Hepsinin dahada ayrıntılısı burada ...


  Guslü Gerektiren Haller:

  a. Cünüplük: Cinsî münasebet, ihtilam ve ne şekilde olursa olsun meninin vücut dışına çıkması boy abdestini gerektirir.

  b. Hayız ve Nifas (Lohusalık): Hayız ve nifas hali sona erince gusül farz olur.

  Şehvetle yerinden ayrılan ve şehvetle dışarıya atılan bir meniden dolayı gusletmek gerekir. Şehvetle yerinden aynlıp, şehvet kesildikten sonra dışarıya atılan meniden dolayı da, İmamı Azam ile İmam Muhammed'e göre, gusletmek gerekir. Fakat İmam Ebu Yusuf'a göre gusül gerekmez.

  Rüyada şehvetle ayrılan bir meninin, şehvet kesildikten sonra dışarıya akıtılmasını sağlamak için tenasül organını tutmak ve sonra dışarıya akıtmakta, misafir ve soğukta bulunanlar için İmam Ebu Yusuf görüşünü seçmekte kolaylık vardır. Bu yönden bu görüşün tercih edilmesini uygun görenler vardır. Bakmak ve dokunmak suretiyle şehvetle gelen meniden dolayı da gusletmek gerekir.

  Cinsel ilişki halinde sünnet yerinin veya o kadar bir kısmın duhulü ile, buluğ çağına ermiş erkek ve kadının gusletmeleri gerekir. Meninin gelip gelmemesine bakılmaz. Bunlardan yalnız biri buluğ çağına ermiş ise sadece ona gusül gerekir, diğerine gerekmez. Ancak buluğ çağına yaklaşmış bir devrede ise, yıkanmadan namaz kılmasına izin verilmez. Namaza devam için taharette tedbirli olmak lazımdır. Bu ve buna benzer hangi haller olursa olsun ihtiyat olan yol gusletmek suretiyle şüpheli hallerden sakınmaktır.

  Uykudan uyanan kimse, yatağında, çamaşırında veya bedeninde bir yaşlık görünce bakılır: Eğer rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir. Yaşlığın meni olup olmamasında şüpheye düşmesi bir önem taşımaz. Ancak ihtilam olduğunu hatırlamadığı takdirde, yaşlığın mahiyetinin ne olduğu üzerinde durulmaz ve gusül gerekmez. Çünkü akıntının şehvetle geldiği bilinmemektedir. Bu mesele İmam Ebû Yusuf'a göredir, İmamı Azam ile İmam Muhammed'e göre, gelen akıntının mezi olduğunu anlıyorsa, gusl etmesi gerekmez. Fakat meni olduğunu biliyor veya şübheye kapılıyorsa, gusletmesi gerekir. İhtiyata uygun olan da budur. Onun için fetva buna göredir.

  Yatağından uyanıp kalkan kimse, ihtilam olduğunu hatırladığı halde, tenasül organında bir yaşlık görse gusletmesi gerekir. Ayakta veya oturduğu yerde uyuyan kimse, uyanıp da bu organında bir yaşlık görse, bakılır: Eğer bu yaşlığın meni olduğuna kanaati varsa veya uyumadan önce bu organı hareketsiz bir halde idi ise, gusletmesi gerekir. Fakat böyle bir kanaati yoksa ve tenasül organı da önceden uyanık durumda idi ise, gusletmesi gerekmez. Bulunan yaşlığın mezi olduğuna hükmedilir. Çünkü organın uyanık olması, mezinin çıkmasına sebeb olur.

  Sarhoş veya bayılmış olan bir kimse uykusundan uyanıp da, kendisinde meni bulacak olsa, gusletmesi gerekir. Mezi bulacak olsa yıkanması gerekmez.

  İdrarını yaparken, tenasül organı uyanık olduğu halde meni gelse, yıkanması gerekir. Organ uyanık olmayınca; gusletmek gerekmez, çünkü uyanıklık şehvetin bulunmasına delildir.

  Bir erkek veya bir kadın rüyada ihtilam olsa da, meni dışarıya çıkmış olmasa, yıkanmak gerekmez. İmam Muhammed'e göre, böyle bir kadının ihtiyat olarak yıkanması gerekir. Çünkü kadından çıkacak bir sıvının yine ona dönmesi ihtimali vardır.

  İhtilam olan veya cinsel ilişkide bulunan bir kimse, idrarını yapmadan veya çokça yürümeden veya yatıp uyumadan yıkansa da, sonra kendisinden meninin arta kalan kısmı çıkacak olsa, ikinci kez yıkanması gerekir. Fakat idrarını yaptıktan veya epeyce yürüdükten veya uyuduktan sonra şehvetsiz olarak gelecek meni guslü gerektirmez. Çünkü bu durumda o meni, yerinden, şehvet olmaksızın ayrılmış bulunur. Yine bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi çıkacak olsa, tekrar gusletmesi gerekmez.

  Bir yatakta yatıp uyuyan iki kimse, uyandıkları zaman ihtilam olduklarını hatırlamayarak yatakta meni gibi bir yaşlık görseler veya kurumuş meni görüp de o yatakta kendilerinden önce başka bir kimse yatmış olsa bu durumda meninin kime ait olduğu bilinmese, her ikisinin de ihtiyaten yıkanması gerekir.

  Şehvet olmayıp da döğülmeden, ağır bir yük kaldırmadan ve yüksek bir yerden düşmeden dolayı meni gelmesiyle gusül gerekmez.
  (İmam Şafî'ye göre bu hallerde de gusül gerekir.)

  Yerinden şehvetle ayrılan bir meni, bedenin dışına veya dış hükmünde olan yere çıkmadıkça gusül gerekmez.

  Bakire bir kızın bekaretini yok etmemek sureti ile yapılan bir ilişkide meni gelmeyince gusül gerekmez; çünkü bekaret, sünnet yerine kadar duhule engel olmuş demektir.

  Cünüplük, hayız veya nefselik (loğusalık) halinde iken, gayrimüslim bir kadın veya gayrimüslim bir erkek ihtida etse, gusletmesi farz olur. Hayız veya nefseliği son bulmuş olsa da, yıkanmamış bulunsa, yine gusül gerekir. Fakat yıkanmış bulunan veya henüz cünüplük, hayız ve nefselik haline düşmemiş olan erkek veya kadın gayrimüslim ihtida etse, yıkanması mendub olur.


  Gusül Nasıl Yapılır:

  Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

  Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.

  Guslün Farzları:

  1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.

  2. Burna su çekip yıkamak.

  3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.

  Guslün sünnetleri:

  1. Gusle niyet etmek.

  2. Besmele ile başlamak.

  3. Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.

  4. Avret yerini yıkamak

  5. Gusülden evvel abdest almak.

  6. Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.

  7. Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.

  8. Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.


  Moderatörler konunun sabitlenmesini istiyorum , sağlık bölümünde böyle bir bilgi yok bende çok büyük bir eksiklik olarak gördüm..

  Konuyu artniyetli bir şekilde açmadım. Tamamiyle alıntıdır.  O
  ŞİMDİ ASKER


 2. #2
  test aly2400's Avatar
  Üye No
  221517
  Giriş Tarihi
  Jul 2007
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  1,191
  RepPuan
  44270
  Rep Power
  3968Array

  Varsayılan

  sanırım yeni yetişen gençliğin en büyük sorunu

 3. #3
  Amigdala ßrutAl's Avatar
  Üye No
  112054
  Giriş Tarihi
  Aug 2006
  Yaş
  26
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  12,103
  RepPuan
  175770981
  Rep Power
  21890Array

  Varsayılan

  bunun ne gibi bi artniyeti olabilirki zaten? tamamiyle bilgilendirme amaçlı açmışsın konuyu belli ki ..Teşekkürler..güzel paylasım.
  мери'м my heart is thine.
  Hakkımda ¿


  Yalnızlığına kaç, dostum:Görüyorum ki her yerini zehirli sinekler sokmuş. Sert ve sağlam bir havanın estiği yere kaç! Senin yazgın sinek kovmak değildir ki.

 4. #4
  Serseri Üye emre_tatar's Avatar
  Üye No
  134601
  Giriş Tarihi
  Nov 2006
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  972
  RepPuan
  851624
  Rep Power
  4293Array
  Ünvan : Gümüs Üye

  Varsayılan

  Alıntı Orjinal Mesaj Sahibi aly2400 Mesajı Göster
  sanırım yeni yetişen gençliğin en büyük sorunu
  evet

 5. #5
  O Şimdi Asker Oğuzhan's Avatar
  Üye No
  74402
  Giriş Tarihi
  Mar 2006
  Yaş
  24
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  10,825
  RepPuan
  41616326
  Rep Power
  8634Array

  Varsayılan

  Brutal yine de belirtmek istedim


  O
  ŞİMDİ ASKER


 6. #6
  Türk-İslam Birliği ankarali89's Avatar
  Üye No
  269299
  Giriş Tarihi
  Jan 2008
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  3,092
  RepPuan
  677228
  Rep Power
  3841Array

  Varsayılan

  Alıntı Orjinal Mesaj Sahibi oGuzHan Mesajı Göster
  Cenabet

  [/IMG]

  COLOR]

  Guslü Gerektiren Haller:

  a. Cünüplük: Cinsî münasebet, ihtilam ve NE ŞEKİLDE OLURSA OLSUN MENİNİN DIŞARI ÇIKMASI boy abdestini gerektirir.

  COLOR][/I]


  oğuzhan yazmayım yazmayım dedim ama bazı yerleri yanlış yazmışsın

  Gözle bakmayla falan cünüp olunmaz.Dur ben en sağlam kaynaktan göstereyim sana...


  Buluğ çağma ermiş kimsenin dört çeşit suyu vardır.  1- İdrar, 2- Meni, 3- Mezî, 4- Vedî.


  Bunlardan guslü gerektiren yalnız menidir. Meninin üç özelliği vardır:  1- Sıçrayarak çıkması,  2- Hazzın hasıl olması.  3- Yaş iken hamur kokusunu, kuru iken yumurtanın beyaz kısmının kokusunu vermesidir.  Vedî. idrardan sonra çıkan katı ve beyaz bir sudur. Mezî de beyaz ve ince bir su olup şehvet hissi galebe çaldığı anlarda meydana gelen bir sudur. Binâenaleyh söz konusu “vedi” ve “mezi”den dolayı gusül gerekmez.  Şehvetten dolayı kadından gelen ıslaklığa ise "kazi" denilmektedir. Bundan dolayı sadece abdest bozulur ancak orucu bozmaz ve gusül gerekmez.  Guslü Gerektiren Haller:  1. Cinsel ilişkide bulunmak:Meni gelmese bile erkekle kadının cinsel organları birbirine kavuşursa gusül gerekir.

  Resulullah (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmaktadır: "Kadının ve erkeğin sünnet mahalleri birbirine dokunur da kertik kaybolursa gusül, lazım gelir. "(1)  2. İhtilam olmak: Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir. Resulullah (s.a.v.)'a: "Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?" diye soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Evet gerekir" diye cevapladı. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Ona gusül gerekmez" dedi.."(2)  (1) Buhârî, Gusl 28; Müslim, Hayz 87; Ebu Dâvud, Taharet 84; Nesâî, Taharet 129; Ibn Ma'ce, Taharet 111; Muvatta, Taharet 71  (2) Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82

  kaynak:sorularlaislamiyet.com
  Düzenleyen ankarali89 : 12-12-08 at 23:37

  Sen, Oğuz ATA'nın has milleti, sen !
  Sen, Son Peygamberin has ümmeti, sen!
  O seni boğmadan, boğ zilleti sen !
  Uyan ey Türk oğlu uyumak nene?
  Kalk doğrul yerinden, yürü geç öne!!!

 7. #7
  O Şimdi Asker Oğuzhan's Avatar
  Üye No
  74402
  Giriş Tarihi
  Mar 2006
  Yaş
  24
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  10,825
  RepPuan
  41616326
  Rep Power
  8634Array

  Varsayılan

  @Ankarali89 yazının en altını okudun mu ben tamamiyle alıntı yaptım.


  O
  ŞİMDİ ASKER


 8. #8
  Türk-İslam Birliği ankarali89's Avatar
  Üye No
  269299
  Giriş Tarihi
  Jan 2008
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  3,092
  RepPuan
  677228
  Rep Power
  3841Array

  Varsayılan

  Alıntı Orjinal Mesaj Sahibi oGuzHan Mesajı Göster
  @Ankarali89 yazının en altını okudun mu ben tamamiyle alıntı yaptım.
  oğuzhan alıntı yapmış olabilirsin ama ben de içindeki bazı bilgilerin yanlış olduğunu söyledim.Bu konuyu okuyanlar yanlış bilgilense vebali senin üstüne kalır...

  Sen, Oğuz ATA'nın has milleti, sen !
  Sen, Son Peygamberin has ümmeti, sen!
  O seni boğmadan, boğ zilleti sen !
  Uyan ey Türk oğlu uyumak nene?
  Kalk doğrul yerinden, yürü geç öne!!!

+ Yeni Konu Aç
2 sayfadan, 1.sayfa 12 SonSon

Konu Açıklaması

Users Browsing this Thread

Şuanda bu konuyu 1 kişi izlemekte. (0 üye ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-12-09, 20:09
 2. Akreple Ne Yapılır?Nasıl Aptal Olunur?(Vidio) [+16]
  By buzdankaLp in forum Enteresan Olaylar
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 06-02-08, 02:04
 3. 70 lw nasıl olunur ve 70 silahı nasıl alınınır?
  By dragon17 in forum Knight Online Yardım Bölümü
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 22-07-07, 23:14
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-07-07, 10:48

Bookmarks

Bookmarks

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açılamaz!
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

Forum Kuralları