Hangi uyduda, hangi paketler izlenebiliyor?
_______________________________

Hotbird uydusunda TPS’nin ardından Polsat paketinin izlenemez hale gelmesi ardından “Hangi uyduda, hangi yayınları izleyebilirim?” soruları artmış bulunmaktadır.
Aşağıda,bilgiler tek konu halinde özet olarak derlenerek “arayış” içerisinde olan arkadaşlarımız için toplanmıştır.

1 W (West- Batı) yörüngesindeki Thor/Intelsat uydusu’nda emu ve güncel anahtarlarla şu anda izlenebilen Digi TV paketi ile ilgili bazı bilgiler;
* Digi TV'de tematik kanalların büyük bölümünde “Orijinal dil” seçeneği bulunmamaktadır. Ancak, içerikleri ve çeşitlilikleri ile özellikle spor ve belgesel kanal için arayış/alternatif bulmak isteyenler için bu paket “ideal” sayılır.
* Bu paket Türkiye’nin Batı bölgelerinde normal sayılabilecek 90’lık yer yer 105, 120’lik antenle rahat izlenebilmekte. İç Anadolu ve Türkiye’nin daha doğu bölgelerine gidildikçe izlenemez hale gelmektedir,
* Digi TV paketinin çok uzun süreli izlenebileceğini düşünen arkadaşlarımız yanılır. “Ne zaman izlenemez hale gelecek?” sorusundan çok bu uyduyu ayarlayıp izleme keyfini yaşamanızı öneririm.
* Playboy TV, geceyarısından sonra Travel kanalın frekansında dönüşümlü yayın yapmaktadır.
* Digi TV paketindeki kanalların büyük bölümü Romence, Macarca, Çek dili, Sırpça, Hırvatça, yayın yapıyor.

Digi TV kanallarının içerikleri şöyle:

+18 kanallar:
Private Spice , Playboy TV UK(23-04), Musicmax +18 (23-04)
* Spor kanalları;
GSP 1, GSP 2, TV Sport Romania, Sport Klub Romania, Sport Klub Hungary, Sport Klub+ Hungary, Sport Klub Croatia, Sport 1 Hungary, Sport 2 Hungary, GSP 1, Eurosport 2 Hun+Rom, Nova Sport, Eurosport, Sport 1 Czechia, CT4 Sport, STV 3, Eurosport 2 Serbia, Sport 1 Romania
* Film kanalları:
AXN Sci-Fi, AXN Crime, HBO Comedy, Zone Romantica Romania, TCM , Hallmark Channel E.E., HBO Comedy Adria, TV 6, HBO Adria , Zone Romantica Hungary, HBO 2 C.E., HBO Hungary, Pro Cinema, Digi Film 1, Digi Film 2, AXN C.E., Film+ Hungary, Cool TV Hungary Viasat 3, Film+ Czechia, HBO Czechia, AXN C.E., Zone Romantica Czechia, Hallmark Channel E.E., Cinemax C.E., HBO Romania, TV 1000 Balkan
* Belgesel/kültür içerikli kanallar:
Fishing&Hunting TV, National Geographic Wild Hungary, National Geographic Wild Romania, TVR Cultural, DoQ TV, Spektrum TV Int., TV Paprika, Discovery Channel Romania, Travel Channel UK, National Geographic Channel Hungary, National Geographic Channel Romania, Viasat Explorer E.E., Discovery Channel Czechia
*Zone Reality Czechia, Animal Planet Czechia, Travel Channel, Discovery Channel C.E., Animal Planet Hungary, Discovery World, Discovery Science, Discovery Travel&Living, Zone Reality Hungary, Viasat History
* Müzik- eğlence kanalları:
1 Music Channel, Mezzo, Euforia Lifestyle TV, MTV Europe, Fashion TV, MTV Hungary, Viva TV Hungary, 4! Story TV, DM Sat, CMC(Croatian Music Channel), MTV Adria, U TV (FTA), Music Box Slovakia, TV Ocko, Musicmax(04-23)
* Çocuk kanalları:
Cartoon Network C.E., Minimax Hun+Cze/Animax Hun+Cze, Jetix Hun+Cze, Jetix Romania, Minimax Rom/Animax Rom

Genel içerikli kanallar:
The Money Channel, Trinitas, TV 6 Hungary, Credo TV(CTV), TVR 2, Antena 3
Favorit TV, ATV Hungary, Duna TV, TV B92, TVR 3, NET TV, Kapital Network, M1(Magyar1), M2(Magyar2), Antena 2, Kanal D Romania, Taraf TV, Echo TV, Nova TV, RTS 1 Serbia, OBN, RTS 2 Serbia, TVR 3, RTL Hrvatska, Otvorena TV, TV Sljeme(Z1), Analog TV, TV Galaksija 32, Pro TV, Acasa TV, DD TV (FTA), Hir TV
TV 2 Hungary, RTL Klub Hungary, TV Markiza, Joj TV, TA3/Ring TV, Pratech TV (FTA), TVR 1, Prima TV Romania, Realitatea TV, B1 TV, National TV, N24 Romania, Kiss TV, Etno TV, O TV (FTA), Pro TV Int., STV 1, STV 2, CT 1, CT 2, CT 24 (FTA), Prima TV Czechia, TV Nova Czechia, Joj Plus, CNN Int., RTS(Radio TV Severin), TV Neptun, Antena 1.


Sirius uydusunda ne var?
Türkiye’nin büyük bölümünde 4.8 E (Doğu) uydusunda yayın yapan birçok platform/kanal olduğu halde emu ile izlenebilen tek paket Arquiva paketidir.
Bu pakette izlenebilen kanallar:
Zone Romantica Hun&Pol, ESPN Classic Europe, Zone Romantica Pan Europe, Hustler TV, Blue Hustler, Travel Channel UK. (Bu uyduda izlenebilen FTA ve diğer bazı Ukrayna kanalları vardır)
Bu kanallardan Hustler TV ve Blue Hustler (22.00-05.00) saatleri arasında +18 yayın yapar.
Arquiva paketi ile ilgili cihazlarınıza uygun yazılım bulunması gereklidir. Bu paket uzun süreden bu yana sorunsuz izlenebilmektedir.


Astra ve Hispasat uydusunda halen emu ile izlenebilen kanal bulunmamaktadır.
-------------------------------------

Arap Dünyası'ndaki kanallar;

Türkiye'nin Akdeniz, Güneydoğu, İç Anadolu, Ege ve Doğu Anadolu Bölgesi'nin büyük bölümü Nilesat ve Bard (Arapsat) uyduları için "şanslı" konumda bulunmaktadır.
Türkiye'nin kuzey kesimine doğru gidildikçe bu uydulardan sinyal alma sorunları giderek artmakta, bunları izleyebilmek için giderek daha büyük antenlere ihtiyaç duyulmaktadır.
Özellikle Kuzey Afrika, Arap ve Ortadoğu ülkelerinin devlet kanallarının yanı sıra müzik ve dini yayınların bulunduğu Nilesat ve Badr uydularında ayrıca orijinal dillerde yayın yapan MBC paketinin ve zaman zaman emu anahtarları verilen paketler de bu uydudadır.
Ancak, İstanbul için bu uyduyu ayarlamak isteyenlere önerim; 120'likten küçük anten taktırmamaları veya antenleri daha küçük ebatta ise çevirmek için fazla uğraşmamalarıdır.