Gösterilen Sonuçlar 1 sonuçtan 2 ile 2 arası

Konu: Kanserli hastalar, özel hastanelere para vermeyin!

 1. #1
  test
  Üye No
  169035
  Giriş Tarihi
  Jan 2007
  Yaş
  35
  Cinsiyet
  Bayan
  Mesaj
  24,517
  RepPuan
  83763267
  Rep Power
  12528Array

  Icon22 Kanserli hastalar, özel hastanelere para vermeyin!

  Kanserliler, özel hastanelere para vermeyin!

  Buradan; öncelikle kanser hastalarını uyarıyorum:
  Sakın ola ki bundan sonra gittiğiniz özel hastanelerde muayene parası, kan tahlili parası, film parası gibi adlar altında para vermeyin.
  Çünkü bu tahliller, filmler, doktor muayenelerinin tümü bedavadır.

  Tekrar ediyorum: Bedava tedavi sadece devlet hastaneleri için geçerli değildir. Özel sağlık kuruluşları da artık para alamazlar.

  Bizzat yaşadığım bir olayı anlatayım: Bir okurum arayarak dedi ki: 'Eşim meme kanseri tedavisi görüyor. İstanbul'daki ..... isimli hastaneye kontrole götürdük. Çünkü; onkoloğu (kanser doktoru) orada çalışmaya başlamıştı.

  Burada onkologa muayene oldu ve doktorunun istediği kan tahlillerini bu hastanede yaptırdı. Filmler de orada çekildi.

  Bu hastane bizden üçte bir oranında dediği 760 YTL para aldı. Halbuki televizyonlarda yer alan haberlerde kanser tedavisinin artık özel hastanelerde de bedava olduğu duyurulmuştu. Bu durumda bize yardımcı olur musunuz?'


  SAĞLIK BAKANLIĞI'NA TEŞEKKÜRLER

  Bu şikayeti doğrudan doğruya Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'a ilettim. Sayın Bakan; hem şaşırdı, hem de üzüldü.

  Dedi ki: 'Rıza Bey; 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren hiçbir özel hastane, artık kanser tedavisi gören hastalardan para alamaz. Bu konuyu Başbakanımız özellikle takip ediyor ve çok hassas. Sözünü ettiğiniz hasta, faturaları bize yollasın. Ben hemen emir veriyorum. O hastane hakkında soruşturma açtıracağım ve alınan paraları da hasta sahibine geri verdireceğim.'


  Gerçekten de iki gün içinde o ünlü hastane; hastadan aldığı parayı iade etmek zorunda kaldı.

  Hastaların veya hasta yakınlarının şunu da bilmesi gerekiyor. Bu hastalıkların muayenesi de bedavadır. Yani; hastalar, doktor ücreti de ödemeyecektir.

  Yukarıda dile getirdiğim şikayette; onkolog (kanser doktoru) tarafından yapılan muayene; hastane tarafından 'diyabet muayenesi' gibi gösterilerek 350 YTL alınmıştı. Hastane; bu parayı da geri vermek zorunda kaldı.

  Sanıyorum ki artık İl Sağlık Müdürlükleri hastaneleri daha ciddi biçimde kontrol edeceklerdir. Çünkü özel hastaneler; Bakanlığın aldığı son bedava tedavi kararının kendilerine gelmediğini ileri sürerek hastaları soymaya devam ediyorlar.

  Buradan Sağlık Bakanı Akdağ'a hastalar adına teşekkür ediyorum. Çünkü; özel hastaneleri daha sıkı kontrol ettireceği sözünü de vermiştir.


  HANGİ HASTALIKLAR BEDAVA TEDAVİ EDİLİYOR

  Sadece kanser hastaları değil; vatandaşın altından kalkamayacağı kadar masraflı olan diğer tedaviler de artık ücretsiz. Ücretsiz tedavi konusunda Sağlık Bakanlığı'ndan bize verilen bilgi şöyle:

  'Sayın Zelyut Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa istinaden çıkarılan ve 1 /Ekim/ 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe giren en önemli hükümlerden birisi de genel sağlık sigortalısı hastalardan acil ve ciddi sağlık tehtidinin bulunduğu durumlar için sosyal güvenlik kurumu ile sözleşmeli özel sağlık hizmet sunucuları tarafından ilave ücret talep edilmemesidir.

  Bu durum acil haller için sosyal güvelik kurumuyla sözleşme yapmamış özel sağlık kuruluşları için de geçerlidir. Zaten kamu hastanelerince eskiden olduğu gibi herhangi bir ilave ücret alınmamaktadır.

  1/Ekim/2008 tarihinden önce özel sağlık hizmet sunucuları diledikleri kadar ilave ücret alabilmekteydiler. Aşağıda yer alan liste ilave ücret alınamayacak ciddi sağlık tehditlerinin bulunduğu durumlardır.

  1) Acil servislerde sunulan sağlık hizmetleri ile acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri,

  2) Yoğun bakım hizmetleri,

  3) Yanık tedavisi hizmetleri,

  4) Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),

  5) Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri,

  6) Organ, doku ve hücre nakilleri,

  7) Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,

  8) Diyaliz tedavileri,

  9) Kardiyovasküler cerrahi işlemleri


  NE YAPACAKSINIZ?

  Görüldüğü gibi acil servislerde, yoğun bakımda, yanık tedavisinde; kanser tedavisinde, yenidoğanda verilen doğum hizmetlerinde ve doğum anomalilerindeki cerrahi işlemlerde, organ ve doku nakillerinde, diyalizde ve kardiyovasküler cerrahi uygulamalarında vatandaş artık özel hastanelere fark vermeyecektir.

  Eğer sizden bu hastalıkların teşhisi ve tedavisi için para alınmış ise; makbuzunuzla birlikte şikayetçi olacaksınız.

  Şikayetinizi de bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü'ne yapacaksınız.

  Sağlık Bakanlığı diyor ki: 'Sağlık Uygulama Tebliğdeki hükme rağmen ilave ücret alınması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu'nca özel sağlık kuruluşuna sözleşme iptali ve para cezaları uygulanacaktır.

  Sözleşmeye aykırı durumun tespiti açısından, vatandaşımız kendi adına sosyal güvenlik kurumunca özel sağlık kuruşuşlarına ödenen bedellerin dışında her ne ad altında olursa olsun kendi cebinden bir ödeme yapması durumunda, bu ödeme için faturasını detayları ile talep etmelidir. Ayrıca sözleşmeye aykırı durumların tespiti açısından Sosya Güvenlik Kurumunca gerekli denetimler kuşkusuz
  sürekli yapılacaktır.'

  Okurlarıma tavsiyem şudur: Bu yazıyı lütfen, bu tür hastası olan insanlara iletin ki bazı açıkgöz hastane işleticilerinin haksız kazançları önlenebilsin.

  Rıza Zelyut
  (Alıntıdır)

 2. #2
  test Bemix's Avatar
  Üye No
  42484
  Giriş Tarihi
  Oct 2005
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  589
  RepPuan
  24423
  Rep Power
  4575Array

  Varsayılan

  SGK güvencesindeki ve kamu güvencesindeki hasta ve yakınları sosyal güvenlik kurumları tarafından özel hastaneye sevk edildiği taktirde gittikleri hastahanelerde hiçbir şekilde para ödemesi yapmazlar hastahane de talep edemez
  fakat hasta SGK ve Kamu ile anlaşmalı özel hastanelere yada tıp merkezlerine direk giderse bazı tetkiklerden fark ücreti alınıyor....

  acil hastalar hariç !!!
  |l|lllll|lll||ll||lll
  ¢σρуяιgнт © 2008 Bemix нєя нαккı ѕαкℓı∂ıя.
  Peygamberimiz (S.A.V.) buyuruyor ki:

  "Kim bildigini kendisine saklarsa Allah onun agzina atesten gem vurur."

+ Yeni Konu Aç

Konu Açıklaması

Users Browsing this Thread

Şuanda bu konuyu 1 kişi izlemekte. (0 üye ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 23-12-09, 03:27
 2. Akp Özel Hastanelere Çalıştı!!
  By düşler perisi in forum Siyaset Meydanı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-10-08, 21:19
 3. Hastanelere özel dopingi
  By Y@R@M@SsS in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15-11-07, 16:40
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-05-07, 02:00

Bookmarks

Bookmarks

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açılamaz!
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

Forum Kuralları