Gösterilen Sonuçlar 1 sonuçtan 4 ile 4 arası

Konu: atatürkün öğretmenler hakkında söylediği sözleri arıyorum

 1. #1
  YepYeni Üye LuChy's Avatar
  Üye No
  32830
  Giriş Tarihi
  Sep 2005
  Yaş
  28
  Cinsiyet
  Bayan
  Nerden
  Seçilmemiş
  Mesaj
  27
  RepPuan
  10
  Rep Power
  0Array

  Unhappy atatürkün öğretmenler hakkında söylediği sözleri arıyorum

  sevgili arkadaşlar atatürkün öğretmenler hakkında söylediği güsel sözlerden oluşan birikim arıyorum gerçekten önemli bir sbeepten istiyorum aradım ama bir türlü bulamadım ilgilenenler hatta bulanlar lütfen *** vermek yok *** adlı adrese yollarlarsa çok sevinirim şimdiden teşekürlerr
  THE LEGEND İS BACK

 2. #2
  test MeliSSSa's Avatar
  Üye No
  37431
  Giriş Tarihi
  Sep 2005
  Yaş
  30
  Cinsiyet
  Bayan
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  6,285
  RepPuan
  64261
  Rep Power
  4671Array

  Varsayılan

  Atatürk Diyor ki

  Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır.

  Bir millet irfan ordusuna malik olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlar zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin yaşayacak neticeleri vermesi, ancak irfan ordusuyla kaimdir.


  Muallimler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakar muallim ve mürebbilerini sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.


  Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

  Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bur millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.


  Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.

  Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür.

  Öğretmenler; Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcileri, yeni nesli sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir... Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır.  ATATÜRK'ÜN KÜTAHYA LİSESİ'NDE ÖĞRETMENLERE YAPTIĞI KONUŞMA

  "Muallime hanımlar ve muallime efendiler, bu irfan yuvası altında hepinizi bir arada görmekten ve hepinizi selamlamaktan çok memnunum.

  Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir.
  Fakat bu iki ordudan hangisi daha değerlidir, hangisi bir diğerinden üstündür? Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz. Bu iki ordunun ikisi de hayatidir.
  Yalnız siz irfan ordusu mensupları, sizlere mensup olduğunuz ordunun değer ve yüceliğini anlatmak için şunu söyleyeyim ki sizler ölen ve öldüren birinci orduya, niçin öldüğünü öğreten bir orduya mensupsunuz.

  Biz iki ordudan birincisine, vatan çiğnemeye gelen düşman karşısında kan akıtan birinci orduya -bütün dünya bilir, bütün dünya şahit oldu ki- pek mükemmelen sahibiz. Vatanın dört sene önce düştüğü büyük felaketten sonra, yoktan var olan bu ordu, vatanı yok etmeye gelen bu düşmanı kutsal vatan toprağında boğup mahvetti. Yalnız bu orduya sahip olmakla, işimiz bitmiş, gayemiz bu ordunun zaferiyle son bulmuş değildir.

  Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır. Milletimizi geçek mutluluğa, kurtuluşa ulaştırmak istiyorsak, bizi ölümden kurtaran ve hayata götüren bugünkü idare şeklimizin sonsuzluğunu istiyorsak, bir an önce büyük, kusursuz, nurlu bir irfan ordusuna sahip olmak zorunluluğunda bulunduğumuzu inkar edemeyiz.

  Eski idarelerin en büyük kötülüklerinden biri de irfan ordusuna layık olduğu önemi vermemeleridir. Eğer önem verilseydi, geleceği emanet ettiğimiz sizlere, gelecek kadar güvenilir bir mevki verilmesi gerekirdi. Henüz üç dört senelik hayata sahip olan milli idaremizde irfan ordusu ile layık olduğu kadar ilgilenilememiştir. Fakat buradaki mecburiyeti milletin münevverleri olan sizler elbette ki daha iyi takdir edersiniz. Bütün kuvvetimizi yalnız cephede toplamaya mecbur olduğumuz bu kısa süre içinde tabiatıyla irfan ordusuyla gereğince meşgul olamadık. Lakin Cenab-ı Hakk'a şükürler olsun ki düşman karşısındaki aziz ordumuz için harcadığımız bütün emekler mutlu sonucunu verdi.


  Artık bundan sonra aynı kuvvet, aynı faaliyet, aynı istekle irfan ordusu için çalışacak ve birincide olduğu gibi bu ikinci ordudan dahi emeklerimizin, faaliyetlerimizin mutlu ve başarılı sonuçlarını aynı parlaklıkta elde edeceğiz.
  Arkadaşlar, asker ordusu ile irfan ordusu arasındaki birliktelik ve alakayı belirtmek için şunu da ifade edeyim, kıymetli bir eserden ordunun ruhu kumanda heyetidir deniliyor. Hakikaten böyledir. Bir ordunun kıymeti kumanda heyetinin kıymeti ile ölçülür. Siz öğretmenler, sizler de irfan ordusunun kumanda heyetisiniz. Sizin ordunuzun kıymeti de sizlerin kıymetinizle ölçülecektir. İstiklal mücadelesinde üç dört senedir düşmanı topraklarımızda mahvetmek için yaptığımız savaşla ordunun ruhu olan kumanda heyeti değerlerinin yüksekliğini nasıl ispat etmişse, bundan sonra yapacağımız yenilikler milletimize bir karanlık gibi çöken genel cehaleti mağlup etmek savaşında da irfan ordusunun ruhu olan siz öğretmenlerin aynı yeteneği ortaya koyacağınıza eminim.

  Bu konuda size güveniyor ve saygı ile selamlıyorum."

  (KÜTAHYA LİSESİ - 24 MART 1923)

  Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Kayseri'de yeni Türk harflerini askerlere öğretiyor (20 Eylül 1928).
  Doğduğumdan beri aklımda , göğsümün sol yanında
  Alkışlasın bizi tüm dünya , Fenerbahçe tam 100 yaşında !


  Oyuncakları Bırakıp Yüreklerle Oynayalı, Oyunların Adı "Aşk" Oldu ...

 3. #3
  test MeliSSSa's Avatar
  Üye No
  37431
  Giriş Tarihi
  Sep 2005
  Yaş
  30
  Cinsiyet
  Bayan
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  6,285
  RepPuan
  64261
  Rep Power
  4671Array

  Varsayılan

  Alıntı Orjinal Mesaj Sahibi LuChy
  nazlicoskun@mynet.com adlı adrese yollarlarsa çok sevinirim şimdiden teşekürlerr
  valla soruyu bu forumda gördüm buraya ekledim arkadaşım istersen kanka nete gelir alırsınrica ederimmm
  Doğduğumdan beri aklımda , göğsümün sol yanında
  Alkışlasın bizi tüm dünya , Fenerbahçe tam 100 yaşında !


  Oyuncakları Bırakıp Yüreklerle Oynayalı, Oyunların Adı "Aşk" Oldu ...

 4. #4
  YepYeni Üye LuChy's Avatar
  Üye No
  32830
  Giriş Tarihi
  Sep 2005
  Yaş
  28
  Cinsiyet
  Bayan
  Nerden
  Seçilmemiş
  Mesaj
  27
  RepPuan
  10
  Rep Power
  0Array

  Varsayılan

  teşekkür ederim
  THE LEGEND İS BACK

+ Yeni Konu Aç

Konu Açıklaması

Users Browsing this Thread

Şuanda bu konuyu 1 kişi izlemekte. (0 üye ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Atatürk'ün Çocuklar hakkındaki Sözleri
  By atsız in forum Mustafa Kemal Atatürk
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22-04-12, 23:48
 2. Atatürk'ün Fatih Sultan Mehmet hakkındaki sözleri...
  By іѕтαивuŁ in forum Mustafa Kemal Atatürk
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 17-08-09, 11:35
 3. Atatürk'ün Ölürken Söylediği Son Söz
  By iv0ry in forum Hayatı Ve Anıları
  Cevaplar: 38
  Son Mesaj: 08-08-09, 04:27
 4. Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 13-10-06, 16:11
 5. Atatürk hakkında yabancıların sözleri
  By Kanka Bot in forum Mustafa Kemal Atatürk
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26-08-05, 09:55

Bookmarks

Bookmarks

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açılamaz!
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

Forum Kuralları