Hükümetin aldığı karar ile nüfusu 2 binin altındaki beldelerin önümüzdeki seçimlerden itibaren köye dönüşecek olması ilçe olmayı hayal eden Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Balıköy Beldesi sakinlerini üzdü.
Balıköy Belediye Başkanı Recep Toy, TÜİK'in veri girişlerinde 2 bin 167 olan veri girişinin alınan sonuçlarda 1955 olarak açıklandığını ve çıkan bu sonucun hatalı olduğunu kaydetti. 1992 yılında belde olduktan sonra dönemin hükümetine ilçe olmak için müracaat edildiğini, ilçe hayali için beklemeye başladıklarını, ancak hükümetin aldığı köy kararı ile şok yaşadıklarını dile getiren Başkan Toy, "1992 yılında yapılan müracaatın ardından yıllardır ilçe olma beklentisi içindeyiz. Beldemizin en yakın ilçeye uzaklığı 50 km mesafede. Beldemiz çevrede bulunan mahalle ve köylere 24 saat hizmet veriyor. Taşımalı eğitimde 550 ilköğretim öğrencisi ve 96 lise öğrencisi beldemizde eğitim görüyor. Sağlık ocağımızda günde ortalama 100 hasta muayene oluyor. Beldemizde, ayrıca, DDY'nın tren istasyonu ve PTT'nin de şubesi var. Karakol hizmetinin de verildiği beldenin ilçe adayı iken köye dönüşmesi halkımızın moralini bozdu" dedi.


Nüfus kayıtlarının kontrolü için kendilerine herhangi bir şifre verilmediğini, sonuçlar açıklandıktan sonra nüfusu gördüklerini ve listeye baktıklarında şaşırdıklarını belirten Recep Toy, "Belediye personelinden kepçe operatörünün eşi ve çocukları listede görünmüyor. 20 yıldır beldemizde esnaflık yapan ve beldemizde ikamet eden Ali Yavuz listede yok. 15 yıllık öğretmen listede yok. Adını sayamadığım, listeye baktığımızda komik bir tablo ortaya çıkıyor. Ortalama günlük çevre köylerle birlikte 3 bin insana hizmet veren beldemizin nüfusunun 2 binin altında görünmesini içimize sindiremiyoruz. Konuyu yargıya taşıdık. Eğer lehimizde karar çıkmazsa AİHM'ne kadar gideceğiz" şeklinde tepkisini dile getirdi.

Beldenin köye dönüşmesi durumunda belde ve çevre köylerin halkının ilçenin uzak olmasından dolayı birçok konuda sıkıntı yaşayacağına değinen Başkan Toy, bazı beldelerin konumlarının özel olarak ele alınmasını ve bu konuda yetkililerin üzerine düşeni yapmasını istedi.