Klavye üzerinden sağ tıklama

Özel ek aygıtların kullanılabilmesi için bazen boş kesme isteklerine (Interrupt) ihtiyaç duyulabilir. Bu boşluğu fare sürücüsünü kaldırarak sağlayabilirsiniz. Sistem çubuğu üzerindeki programların çalıştırılmaları için de sağ fare tuşunu kullanmak gerektiği için bu durumda sorunla karşılaşabilirsiniz. Aygıtın çalışmasını etkilememek için sistem çubuğundaki simgelere klavye üzerinden tıklamalısınız.Fare sağ tuşunu klavye yardımıyla kullanmak için aşağıdaki işlemleri yerine getirin: Denetim Masası içerisinde bulunan Erişilebilirlik Seçenekleri simgesine iki kere tıklayın ve ekrana gelen pencere üzerindeki fare kartını aktif hale getirin. Burada bulunan Ayarlar düğmesine tıklayın ve Fare Tuşları’nın Ayarları penceresindeki Kısayol Kullan seçeneğini aktif hale getirin. Burada yaptığınız değişiklikleri tamam düğmelerine tıklayarak onaylayın. Artık [Alt]+[Üst Karakter]+[Num Lock] tuşlarını kullanarak klavye üzerinden fareyi aktif hale getirebilirsiniz. Ancak bunun için sol taraftaki Üst Karakter tuşunu kullanmalısınız. Aynı tuş kombinasyonu tekrar kullanılarak erişilebilirlik yardımı kapatılabilir. Artık klavyenin sayı bloğundaki tuşları kullanarak tüm fare fonksiyonlarını yerine
getirebilirsiniz. Burada bulunan [8], [4], [6] ve[2] tuşlarını kullanarak fare imlecini ekran üzerinde istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Hareket esnasında [Ctrl] tuşuna basmak ise imlecin hızını arttıracaktır. [7], [9], [1] ve [3] tuşlarını ise çapraz yönlerdeki hareketler için kullanabilirsiniz. Fare tuşlarını kullanmak: [/],[*] ve [-] klavye tuşları yardımıyla farenin sol, orta ve sağ tuşlarından hangisini kullanacağınızı belirleyebilirsiniz.

Son olarak fare tıklaması görevini yerine getirmek için sayı bloğunun ortasında bulunan [5] tuşuna basmalısınız. Ayrıca görev çubuğu üzerinde bulunan fare simgesi hangi fare tuşuna basıldığını görsel olarak da ekrana getirecektir.

alıntıdır.