16 sayfadan, 2.sayfa İlkİlk 123412 ... SonSon
Gösterilen Sonuçlar 9 sonuçtan 16 ile 124 arası

Konu: Alevi bir erkekle sünni bir bayan evlenebilir mi?

Kanki Üye akmax's Avatar
    Üye No
    154724
    Giriş Tarihi
    Dec 2006
    RepPuan
    160

navigasyon nedemek istemişsin anlamak mümkün değil
    sende al eline bir kitap oku öğren alevilik ne demek
    ilk başlangıcı ne zaman sonra fikir yürüt
    eğer bilmiyorsan
    sor öğren

YalanA KarşI YanlıZ turnmeon3000's Avatar
    Üye No
    29756
    Giriş Tarihi
    Aug 2005
    RepPuan
    1504

vallaaa bu konu basit bi konu aleviler müslüman olmadığı için kız verilmez kız alınırsada o kız müslümanlığa dönmeli aksi takdirde evlilik olmaz...bu konuda nagivasyonu destekliyorum ... doğru sölediği her sözüde desteklerim camiye gitmeyen namaz kılmayan orcun tutmayan insana ne kız verilirrr değişmediği takdirde nede kız alınır....
    Enfal suresi 40 ayet (Eğer yüz çevirirlerse bilin ki Allah sizin dostunuzdur. O ne güzel dosttur, O ne güzel yardımcıdır!)

Game Over KaRMaKaRıŞıK's Avatar
    Üye No
    121493
    Giriş Tarihi
    Oct 2006
    RepPuan
    294156
    Ünvan : Gümüs Üye

Alıntı Orjinal Mesaj Sahibi turnmeon3000 Mesajı Göster
    vallaaa bu konu basit bi konu aleviler müslüman olmadığı için kız verilmez kız alınırsada o kız müslümanlığa dönmeli aksi takdirde evlilik olmaz...bu konuda nagivasyonu destekliyorum ... doğru sölediği her sözüde desteklerim camiye gitmeyen namaz kılmayan orcun tutmayan insana ne kız verilirrr değişmediği takdirde nede kız alınır....
    kanka yaş 21 evlenmediysen büyük konuşma... gönül işi bu.
    sen istesende istemesende aleviler islamın içinde.

konu hakkındaki düşüncem ise
    ben aleviyim.
    tek şunu belirteyim.
    eğer iki eğitimli kadın-erkek evlenecek olursa din-mezhep-ırk sorun olacağına hiç ihtimal vermiyorum.
    aşkınla olduk derbeder
    bu sevgi bir ömre bedel
    FENERBAHÇELİ olmanın gururu bizlere yeter

seni sevmek deli gibi yürek ister
    bu kalpler bir tek sende titrer
    bir Allah'ım olsun bir de sen ol Fener

herkesten farklı

Kanki Üye coskundeniz's Avatar
    Üye No
    59666
    Giriş Tarihi
    Dec 2005
    RepPuan
    145

kardesim ben sana sunu soyleyeyim,ben aleviye kiz vermem de almamda.
    NE MUTLU TURKUM DIYENE kay:

GÖRDÜNÜZ MÜ YİĞİDi fasıla's Avatar
    Üye No
    128276
    Giriş Tarihi
    Oct 2006
    RepPuan
    35316038

aleviler guslederler mi? ilk sorum bu. alevi arkadaşlar cevap versin. avukatları değil.

gusl farzdır. gusletmeyen cünüptür.

gelen cevaplara göre yeni sorularım olacaktır

Kanki Üye orchide's Avatar
    Üye No
    159638
    Giriş Tarihi
    Jan 2007
    RepPuan
    25

Alıntı Orjinal Mesaj Sahibi coskundeniz Mesajı Göster
    aleviler kiz alirlar ama sunnilere kiz vermezler,neden acaba?
    eVET BUNU ACIKLAMALILAR HEM GUSL EDERLERMI DIYE BENDE SORUYORUM ?

Dik Duran onurlu üye perfekt_löwe's Avatar
    Üye No
    135750
    Giriş Tarihi
    Nov 2006
    RepPuan
    7963

Müslümanlik kriterleri bellidir bu sartlari tasiyan herkes herkesle evlenebilir bu sartlari tasimayan evlenemez haramdir.
    Çok sinirliyken bile,
    Sakin olma zorunluluğundan yoruldum ! ve bu yüzden kendimi kaybettim bir türlü bulamıyorum !!!

Allah,ım bu din düşmanlarını Rezil rüsva eyle hep mağlup ve bedbaht Eyle...

test
    Üye No
    140838
    Giriş Tarihi
    Nov 2006
    RepPuan
    4155

Arkadaşlar, bazı CAHİLLER-İFTİRACI-İSLAM DÜŞMANLARI YOBAZLAR sırf kötülük olsun diye işin aslını bilmeden,Kızılbaşlar ana bacı tanımaz diye çok çirkin bir iftira atarlar...
    Şunu belirtelim ki Kızlbaş-Alevi aynıdır.ALEVİLER DE MÜSLÜMANDIR.Bu müslümanlara da böyle bir iftira atmak çok çirkin bir olaydır.Bunu da ancak ya iftiradan çıkarı olan yapacaktır ya da KÖR CAHİL yapacaktır. Hz.Peygamberimiz bile Kafirlere hakaret etmemiş ve iftira etmemiştir.Halbuki herkesin ibadet ettiği gibi Aleviler de kendilerine göre ibadet ederler ki bu ibadetin ismi CEM'dir.Cem Evi,peygamber dönemindeki mescittir.O devirde mescit peygamberin evidir.O evde Hem ibadet evi hem ilim irfan yuvası hem de halkın sorunları hallediliyordu.Zaten Cem sözcüğünün anlamı:TOPLANMAK demektir.Cem ibadetini gözünüzle görmeniz için(kulaktan duyma fikirlerle değil) uydu kanallarındaki CEM TV'de Perşembe akşamı saat 20:00'de izleyebilirsiniz.Frekansı:11757 V 2962 3/4 'dür.
    Cem'de LAİLAHE İLLALLAH ..gibi Alevi ilahiler,deyişler söylenir.Kelime-i Şahadet getiren herkes MÜSLÜMANDIR...
    Bu Cem'e,dergaha eğri giremez..Cem'e giren HAKK AŞKIYLA pişip doğru yoldan ayrılamaz.Bu Cem'e ELİNE-BELİNE-DİLİNE sahip olanlar girer.Cem'e toplanan herkes ANA-BACI KARDEŞTİR ve Cem'de devamlı dua okunur.ALAH-MUHAMMET-ALİ'den bahsedilir ki bu toplantıda kötülük bulunmasa gerek...Kadınla ibadeti yakıştıramayan gericiler,bu ibadeti kabullenemeyip çeşitli çok çirkin İFTİRALARA başvurdular.Daha sokakta, erkek önde kadın arkada yürüyen bir zihniyete kalkıp islam'daki Kadın-erkek eşitliğini,beraber ibadet edebilecekleri Aleviliği nasıl anlatabiliriz.Öncelikle Kafalardaki ÖNYARGILARI silmeli(bir bilim adamı demiştir ki:önyargıyı parçalamak,atomun çekirdeğinden parçalamaktan daha zordur..) ve Aleviliği alevilerden tanımalıyız.Yalancı-iftiracı-İslam ve insan düşmanı kişilerden öğrenmemeliyiz.Hiç ömrünüzde Cem tv'deki Cem ibadetini izlediniz mi?İzlediyseniz orada iftiralardaki çirkinlikleri gördünüz mü?HAYIR..
    Artık ALEVİLİK GÜN YÜZÜNE ÇIKMIŞTIR.İslamın aydın modern yüzüdür.
    Emevi-Abbasi İslamının geri kalmış mezheplerinin uydurdukları din-mezhepler Çürüyor.Artık aydın,özgür düşünen Sünni arkadaşlarımda sorular sorup,gerçeği araştırıyorlar...
    ALEVİLİK DER Kİ: Dağılmış bir karınca yuvası görsek,o gece yatmayız kaygımız vardır...Sararmış bir yaprak dalından düşse,gözümüz yaşarır duygumuz vardır.İster Kutup'ta bir Eskimo Genci,ister Afrika'da garip bir zenci.FARKETMEZ NE DİLİ,DİNİ,IRKI,İNANCI..İNSAN OLUŞUNA SAYGIMIZ VARDIR..ONU YARATANA SEVGİMİZ VARDIR.
    BİZ MEVLANA GİBİ HÜ DİYEREK DÖNERİZ,BİZ YUNUS EMRENİN HOCASI HACI BEKTAŞIN BEKTAŞİLERİYİZ,BİZLER HORASAN ERENLERİNİN İSLAM ANLAYIŞIYIZ.KADINA HİÇBİR ZAMAN HOR BAKMAYIZ..İNSAN-ALLAH-DOĞA TASAVVUFİ SEVGİSİNDENİZ...eğer biz bu erenlerin yolunda olmasaydık,bu ülkede kan gövdeyi götürürdü.Bizler incindik,fakat incitmedik.Tarihte hep kıyımlara,iftiralara uğradık...Bizler Sivas'taki gibi insan yakmadık.Çünkü Peygamber soyundan gelen seyyit olan dedelerimiz bizlere hep barışı,sevgiyi övütledi..Bizler GÜRUH-U NACİLERİZ...BİZLER EHLİBEYT TARAFTARLARIYIZ..
    hadis-i şerif'lerde :
    1)"Ali nehrin bir tarafına geçse ve başkaları da nehrin karşısına geçse,sizler Ali'nin tarafına geçiniz..(Hz.Muhammet)
    2)Benim ehlibeytim Nuh'un Gemisine benzer,O gemiye binenler kurtulanlardır...(Hz.Muhammet)
    3)Ey insanlar,bu Ali benden sonra dünya ve ahirette sizin velinizdir...(Hz.Muhammet)
    4)Ey Ali,bir kul Allah'a hakkıyla ibadet ettiği halde,senin ve Ehlibeytinin insanların en faziletlileri olduğunuzdan şüpheye düşerse,o kişi ateşin içinde olacaktır...(Hz.Muhammet)
    5)Ey Ali,her kim seni severse beni sevmiştir...(Hz.Muhammet)
    6)Ben kimin mevlası isem,ALİ onun mevlasıdır...(Hz.Muhammet)
    7)En doğru hüküm vereniz Ali'dir...(Hz.Muhammet)
    8)BEN İLMİN ŞEHRİYİM,ALİ DE KAPISIDIR...(Hz.Muhammet)
    (EĞER ŞEHRE GİRMEK İSTEYEN OLURSA ÖNCE KAPIDAN GEÇMELİ...

Resulullah(Selam üzerine olsun) şöyle buyurdu:
    "Ey EhliBeyt,Allah muhakkak ki sizden her türlü pisliği gidermek ve sizi tertemiz kılmak ister...AYETİ beş kişi hakkında indi:Benim,Ali,Fatıma,Hasan ve Hüseyin'in."

+ Yeni Konu Aç
16 sayfadan, 2.sayfa İlkİlk 123412 ... SonSon

Konu Açıklaması

Users Browsing this Thread

Şuanda bu konuyu 1 kişi izlemekte. (0 üye ve 1 misafir)