Gösterilen Sonuçlar 1 sonuçtan 4 ile 4 arası

Konu: TÜRK DİLİ VE EDEBİYAT sorumluluk sınavı soruları

YepYeni Üye kilithalka's Avatar
    Üye No
    168326
    Giriş Tarihi
    Jan 2007
    Konular
    7
    RepPuan
    10
    Reputation Bilgileri

Varsayılan TÜRK DİLİ VE EDEBİYAT sorumluluk sınavı soruları

Türk dili ve edebiyat lise 2 sorumluluk sınavı soruları soruları acele lazım subatın ilk haftası sınava giricem yardımcıolun kankalar.
    çıkabilecek soru örenekleride olabilir asıl sorularda olabilir Allah rızası için yardım edin .

Yeni Üye halilakpinar's Avatar
    Üye No
    174808
    Giriş Tarihi
    Feb 2007
    Konular
    0
    RepPuan
    10
    Reputation Bilgileri

AŞAĞIDAKİ SORULAR ÖRNEKTİR! ZATEN SORUMLULUK SINAVLARININ SADECE ADI DEĞİŞİK TABİ 1 YILLIK KONULARDAN SORUMLUSUN.
    A
    Kutadgu Bilig’den
    Tavrın doğru ve hareketin temiz olsun.
    Yoldaşın akıl ve danışmanın bilgi olsun
    Sen her zaman doğrulukla hükmet
    Beylik kanun ile ayakta kalır

1 - Yukarıdaki beyitlerde devletin hangi nitelikleri üzerinde durulduğunu belirterek, ikinci beyitte
    verilmek istenen mesajı yazınız ? ( 10 Puan. )
    2 - Kutadgu Bilig’in niçin “alegorik” bir eser olduğunu belirterek türünü ve nazım şeklini
    yazınız? (10 puan. )
    3 - Geçiş Dönemi eserlerinin üç özelliğini yazarak, Divân-ı Lügati’t Türk’ün yazılış amacını
    belirtiniz ? ( 8 Puan. )
    4 – “Mantıku’l Tayr” adlı eserin yazarını yazarak bu eserin hazırlanmasında faydalanılan eserlerden
    üçünü belrtiniz ? ( 5 puan)
    GAZEL’den
    İlet benim selâmımı dildâre ey sabâ dildâr : gönül dostu. Sevgili
    Arz eylegil peymanımı ol yâre ey sabâ peyman : haber sabâ : rüzgâr
    Dağıt menekşe saçları gül yanak üstüne abir u amber : güzel koku
    Saçgil abir u amberi gülzâre ey sabâ gülzâr . gül bahçesi
    AHMEDİ
    5 - Yukarıdaki beyitleri günümüz Türkçe’siyle düz yazıya çevirerek ikinci beyiti açıklayınız ? ( 10 P. )
    6 - Bu beyitlerde bulunan söz sanatlarını gösteriniz ? ( 10 Puan )

İlâhi’den
    Aşkın aldı benden beni
    Bana seni gerek seni dün ü günü : gece gündüz, devamlı
    Ben yanarım dün ü günü
    Bana seni gerek seni YUNUS EMRE
    7 - “Yunus'un bir mutasavvuf olduğunu düşünerek "Aşkın aldı benden beni “sözlerinden
    ne anladığınızı belirtip bu dörtlüğü Tasavvuf düşüncesine göre yorumlayınız ? ( 10 puan )
    8 – Yukarıdaki Gazel ve İlâhi’de bir tema iki farklı yaklaşımla ele alınmıştır. Bu konuyu yazarak
    yaklaşım farkını belirtiniz ? ( 7 Puan. )
    9 - Aşağıdaki cümlede bulunan isim ve sıfatları göstererek yapıları bakımından çeşitlerini yazınız ?
    ( 10 puan)
    Artık herkes biliyordu ki , yoksul çocuğun ona duyduğu sevgi tutkuya dönüşmüştü.
    10 – Aşağıdaki dörtlükte bulunan tamlamaları göstererek çeşitlerini belirtiniz ? ( 10 puan)
    Yalın ayaklarla koştun mu tarla tarla
    Duydun mu çıplak toprağın çıplak insanın yasını
    Ağlayan kadınlarla, ihtiyarlarla…
    Yaşadın mı yağmur duasını
    11 Aşağıdaki cümlede bulunan isim- fiil ve sıfat - fiilleri ayrı ayrı gösteriniz ? ( 10 puan)
    Üst üste gelen bu felâketlerden kaçmak için çalıştığı işten ayrılmasını anlayışla karşılamıştık.
    B A Ş A R I L A R 
    Gönül Battal
    Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Adı Soyadı :
    Sınıf : No : 2006 – 2007 Öğretim Yılı Lise 2. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Dersi
    1 . Dönem 2 . Yazılı Sorularıdır
    B
    1 - Aşağıdaki beyitlerde devlet ve yöneticilerle ilgili hangi kavramlar üzerinde durulmuştur ? Bu
    kavramların modern devletlerde ( demokrasilerde) hangi adlarla karşılandığını belirterek ikinci
    beyitte verilmek istenen mesajı yazınız ? (10 Puan. ).

Kutadgu Bilig ‘den
    Doğrulukla hallederim ben işi
    Ayırmam ben bey ya da kul diye kişi
    Devletin direği doğru kanundur
    Kanun bozulursa devlet durmaz ayakta.
    2 - Konularına göre mesnevi çeşitlerinden dördünü yazarak Kutadgu Bilig’in bunlardan hangisine
    dahil olduğunu ve niçin “ütopik” olduğunu açıklayınız ? (10 Puan )
    3 – Geçiş dönemi eserlerini yazarak Manas Destanının konusunu ve kimlere ait olduğunu belirtiniz ?
    (10 )puan )
    GAZEL’den
    Züf-i zincirine nice akıl olmuş esîr zülf : saç
    Ben ki Mecnunam eğer olsam giriftar nola giriftar : tutsak gülzâr . gül bahçesi
    Ger nazar kıldımsa onun cemâline ne gam nazar kılmak : bakmak cemal : yüz
    Bülbül-i şeyda temaşa etse gülzâre nola şeyda : deli temaşa : seyir
    AHMEDİ
    4 - Yukarıdaki beyitleri günümüz Türkçesiyle düz yazıya çevirerek ikinci beyti açıklayınız ? (10 puan)
    5 - Beyitlerdeki söz sanatlarını gösteriniz ? (10 puan )

İlâhi’den
    Aşkın şarabından içem
    Mecnun olup dağa düşem
    Sensin dün ü gün endişem
    Bana seni gerek seni YUNUS EMRE
    6 – “Aşk” ve “şarap” terimlerinin tasavvuftaki anlamlarını yazarak bu ilâhiyi tasavvuf düşüncesine
    göre yorumlayınız ? ( 10 puan )
    7 - Yukarıdaki Gazel ve İlâhiyi tema bakımından karşılaştırarak benzer ve farklı yanlarını
    yazınız ( 5 puan)
    8 – “Fıkra” türünün “ Divân-ı Lügati’t Türk”teki adını belirterek bilinen fıkra kahramanlarından
    üçünü yazınız ? ( 5 Puan )
    9 - Aşağıdaki cümlede bulunan isim ve sıfatları göstererek yapıları bakımından çeşitlerini yazınız ?
    ( 10 puan)
    “ Artık kimsesiz çocukların gözyaşını dindirecek çözümler üretmeliyiz.”
    10 - Aşağıdaki dörtlükte bulunan tamlamaları göstererek çeşitlerini belirtiniz ? ( 10 puan)
    Bu vatan toprağın kara bağrında
    Sıradağlar gibi duranlarındır
    Bir tarih boyunca onun uğrunda
    Kendini tarihe verenlerindir
    11 - Aşağıdaki cümlede bulunan isim- fiil ve sıfat - fiilleri ayrı ayrı gösteriniz ? ( 10 puan)
    “Onun yaşama bakışını değiştiren bu kadını görmek için çalıştığı yere gitmeyi düşünüyordu.”
    B A Ş A R I L A R 
    Gönül Battal
    Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

A
    C E V A P L A R
    1 – ( 10 puan )1. Beyitte : doğruluk dürüstlük ( adalet ) 2 puan ve akıcılık, bilimsellik nitelikleri 2 puan
    2. beyitte adalet Yasalara uygunluk 2 puan

Bir devletin varlığını sürdürmesi kanunların varlığına bağlıdır. Kanunsuz devlet yaşamaz. 4 puan
    2 - ( 10 puan ) Kavramlar simgelerle kişileştirilerek anlatıldığı için alegoriktir. 4 puan
    Türü siyasetname 3puan Nazım şekli mesnevi 3 puan

3 –( 8 puan ) Halk ve divan edebiyatının iç içe olduğunu gösteren : hece ile aruz - dörtlükle beyit , yalın
    söyleyiş yanında sanatlı söyleyiş unsurları verilecek Uygur alfabesi yanında Arap alfabesinin kullanımı
    din ve ahlâk konularına ağırlık verme … gibi özelliklerden üçü yazılacak 2+ 2+2 =6 puan
    Araplara Türkçeyi öğretmek amacıyla yazıldığı belirtilecek 2 puan

4 - ( 5 puan ) Gülşehri 2 puan Esâr-name Mesnevi, Kelile ve Dinme , Kabusname ( üçü yazılacak )3 puan

5 – ( 10 puan ) Ey saba, benim selamımı o yâre ilet / Ey saba haberimi o yare duyur. 3 puan
    Menekşe gibi saçlarını gül yanağının üstüne dağıt / Güzel kokuları gül bahçesine saç ( yay)
    ey saba 3 puan
    İkinci beyitte sevgilinin saçlarının menekşe gibi güzel kokulu olduğu bu saçların bir gül bahçesi
    gibi güzel olan yüzüne dağılmasıyla gül bahçesinin güzel kokularla dolacağı vurgulanacak 4 puan

6 – ( 10 puan ) Ey saba; sözü ile Nida sanatı 1 puan Saba ile konuşması Kişileştirme ( teşhis )2 pua
    Menekşe saç - gül yanak teşbih- beliğ 3 puan menekşe, gül , gülzâr, ebür u amberle tenasüp 2puan
    Gülzâr sevgilinin yüzü için kullanılmış açık istiare 2 puan

7 – ( 10 puan) “ Aşkın aldı benden beni “ Tanrı aşkıyla kendinden geçme anlatılacak 4 puan
    Tasavvufta dünya nimetlerinden arınarak kendini tamamen Allah’a adamanın esas olduğu Yunus’un bu
    amaçla kendinden geçip Allah aşkıyla onu aradığı Tek gerçek varlık olan Allah’a kavuşmanın
    dayanılmaz özlemiyle yandığı vurgulanacak 6 puan

8 – ( 7 puan )Tema aşktır 3 puan Gazelde beşeri aşk , bir insana duyulan aşk; 2 puan İlahi’de ise İlahi aşk
    Tanrı aşkı ilendiği açıklanacak 2 puan

9 – ( 10 puan ) yoksul : sıfat- türemiş 2 puan çocuk: isim – basit 2 puan duyduğu : sıfat – türemiş 2 puan
    sevgi: isim türemiş 2 puan Tutku :isim türemiş 2 puan

10 – ( 10 puan ) Yalın ayak : sıfat tamlaması 2puan çıplak toprak, çıplak insan: sıfat tamlaması 2 puan
    Çıplak toprak çıplak insanın yası : belirtili isim tamlaması 2 puan
    ağlayan kadınlar, ihtiyarlar . sıfat tamlaması 2 puan
    Yağmur duası : belirtisiz isim tamlaması 2 puan

11 – ( 10 puan) gelen . sıfat- fiil 2puan kaçmak . isim- fiil 2 puan çalıştığı: sıfat-fiil 2 puan
    ayrılmasını . isim – fiil 2 puan anlayışla : isim fiil 2 puan

B
    1 - ( 10 puan )Birinci beyitte devletle ilgili olarak “kanun – doğru kanun “”kavramı üzerinde 2 puan
    İkinci beyitte : yöneticilerle ilgili doğru ve adil davranması üzerinde durulmuştur 2 puan
    Bu kavramlar demokrasilerde : yasalar, adalet 1 puan ve eşitlik gibi kavramlarla karşılanır 1 puan
    MESAJ : Kanunlar doğru olmazsa devlet yıkılır fikri belirtilecek 4 puan

2 - ( 10 puan ) aşk- kahramanlık – didaktik - din ve tasavvuf – eğlence – mizahi – şehir çeşitlerinden dördü
    yazılacak 4 puan Kutadgu Bilig : didaktik mesnevidir 3 puan Olması istenen hayali olarak
    anlatıldığı için ÜTOPİK”tir.3 puan

3 – ( 10 puan ) Kutadgu Bilig - Atabetü’l Hakayık - Divân-ı Lügati’t Türk - Divan-l Hikmet – Manas
    Destanı 5 puan
    Manas Destanında konu Manas ve oğullarının etrafında dönen olaylar ( bunların yaşamı ve
    verdikleri mücadeleler 3 puan Kırgız Türklerine aittir 2 puan

4 - ( 10 puan ) 1. beyit : Saçının zincirine nice ( birçok ) akılı kişi esir olmuş / Ben de Mecnun gibiyim
    ( deli gibi ) tutsak da olsam ne olur.3 puan
    2. beyit Gerçi onun güzel yüzüne baksam ne gam ( gam değil ) / Deli bülbülün gül bahçesini
    seyretmesinden ne çıkar ne var 3 puan
    İkinci beyitte şair kendini aşktan deli olmuş bülbüle, sevgilinin yüzünü ise gül bahçesine benzeterek
    benim gibi bir delinin onun yüzünü seyretmesinde ne sakınca var diye sormaktadır 4 puan

5 – ( 10 puan ) zülf ( saç ) zincire benzetilmiş : teşbih – beliğ 2 puan
    Akil sözcüğü ile akıllı insanlar anlatılmış ( parça – bütün ilişkisi ) : mecaz-ı mürsel 2 puan
    Mecnun sözü ile telmih yapılmış : 2 puan
    Bülbül-i şeyda, gülzar : açık istiare 2 puan Nola? Sözü ile istifam 2 puan

6 – ( 10 puan ) aşk tanrı’ya duyulan aşırı sevgi 2 puan şarap : Tanrı aşkıyla insanı kendinden geçiren
    hal 2 puan Tasavvufta kişinin dünya nimetlerinden arınarak kendini tamamen Allah aşkına daması
    şiirde “aşkın şarabından içem “ olarak tanıtılıp yine dervişin tanrı aşkıyla yanıp ona ulaşma amacıyla
    gezmesi “ Mecnun olup dağa düşme” ile açıklanacak Son iki dizede ise Tasavvuf fikrine uygun olarak
    şairin Allah’tan başka hiçbir şeye önem vermediği ve ona kavuşmayı istemesi açıklanacak 6 puan

7 – ( 5 puan ) Her iki şiirde de aşk temasının işlendiği 2 puan ancak gazelde beşeri aşk diğerinde, ilahide
    ise Tanrı aşkı işlendiği açıklanacak 3 puan

8 - Küg 2 puan Nasrettin Hoca, İncili Çavuş . Bektaşi , Bekri Mustafa ( üçü yazılacak ) 3 puan

9 – ( 10 puan ) kimsesiz : sıfat – türemiş 2 puan çocuklar. isim – basit 2 puan gözyaşı : isim – birleşik 2 puan
    dindirecek . sıfat – türemiş 2 puan çözümler .isim – türemiş 2 puan

10 – ( 10 puan ) Bu vatan . sıfat tam. 2 puan kara bağrı : sıfat tam. 2 puan vatanın kara bağrı : belirtili
    isim tam. 2 puan Bir tarih : sıfat tam. 2 puan onun uğrunda : belirtili isim tam 2 puan

11 –( 10 puan ) bakışını : sıfat – fiil 2 puan değiştiren : sıfat – fiil 2 puan görmek : isim – fiil 2 puan
    çalıştığı : sıfat – fiil 2 puan gitmeyi : isim – fiil 2 puan

YepYeni Üye kilithalka's Avatar
    Üye No
    168326
    Giriş Tarihi
    Jan 2007
    Konular
    7
    RepPuan
    10
    Reputation Bilgileri

teşekkür ederim.

Eski Üye ["YuKo_CaN"]'s Avatar
    Üye No
    30852
    Giriş Tarihi
    Aug 2005
    Konular
    461
    RepPuan
    480222
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri
    Ünvan : Gümüs Üye

ödev isteklerini ödev istek bölümünden yapınız.soruda cewaplandığına göre kilit.
    Programlama Dilleri

Visual Basic, C, C++,C#, ASP, Perl, Php, Html

+ Yeni Konu Aç

Konu Açıklaması

Users Browsing this Thread

Şuanda bu konuyu 1 kişi izlemekte. (0 üye ve 1 misafir)