GENÇ YAŞTA CİNSELLİĞE ÖZENME, YANLIŞ ANLAMANIN SONUCU! ŞARKILARDAN FİLMLERE BOL BOL CİNSEL MESAJLA KARŞILAŞAN GENÇLER, KENDİSİ DIŞINDA HERKESİN 'SEKSİ DENEDİĞİNİ' SANIYOR...
Cinsellik yüklü müzik parçaları, dergiler, TV programları ve filmler, gençleri erken yaşta cinsel ilişkiye girmeye özendiriyor. ABD North Carolina Üniversitesi'nin dün duyurduğu araştırmaya göre medyada bol bol cinsel içerikli yayınlara maruz kalan genç, kendisi dışında herkesin cinsellik yaşadığı izlenimine kapılıyor.

Daha önce bu konuda yapılan araştırmalar televizyonla sınırlıyken bu kez tüm medyaya bakıldı. Araştırmanın başladığı 2001 yılında, az sayıda ergen internet erişimine sahip olduğu için internetin etkisi kapsam dışında tutuldu. Araştırmacılar, 12-14 yaşları arasındaki 1017 ergenin, cinsellik içeren 264 farklı materyale iki yıl boyunca hangi oranda maruz kaldığını belirledi. Bu materyallerle en çok karşılaşan grubun, 14 ile 16 yaşları arasında cinsel ilişkiye girme oranının, en az maruz kalan gruba göre 2.2 kat fazla olduğu görüldü.

Uzmanlar, çocuklarıyla cinsellik hakkında konuşmayan ebeveynlerin bıraktıkları boşluğu medyanın doldurduğunu söyledi. Çalışmada, ABD'de 18 yaşından önce hamile kalan gençlerin oranının diğer gelişmiş ülkelere nazaran 3 ila 10 kat daha fazla olduğu ve buna bağlı olarak cinsellikle bulaşan hastalıkların ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğu da belirtildi.