3 sayfadan, 3.sayfa İlkİlk 123
Gösterilen Sonuçlar 17 sonuçtan 24 ile 24 arası

Konu: Aşırımlar

Elite Üye arhavili's Avatar
    Üye No
    136727
    Giriş Tarihi
    Nov 2006
    Konular
    3757
    RepPuan
    379529506

Adler der ki; aciz varlığını kabullenemeyen insan, bu acziyetini gerek kendinin gerekse de diğerin görüşünden maskelemek uğruna diğere karşı zaferler aramaya başlar. Bazen bu zaferlerin gerçek olmasına bile gerek yoktur. Yeter ki kendisi tarafından zafer olarak tanımlanabilecek makul bir şey olsun.

Musa'yı Musalaştıran acziyetinden doğan imanı, Ramses'i firavunlaştıran acziyetinden doğan isyanıydı.
    Biz bülbül-i muhrik-dem-i şekvâyı firâkız
    Âteş kesilir geçse sabâ gülşenimizden

Sultan Selim II. Han

Sormaz ki bilsin, sorsa bilirdi.
    Bilmez ki sorsun, bilse sorardı.

Şeyh Sadi-i Şirazi.

Üye No
    136727
    Giriş Tarihi
    Nov 2006
    Konular
    3757
    RepPuan
    379529506

Neden ezmeden, harcamadan var olamıyor insan? diye sormuştum bir zaman. Bu bir mükemmellik hasreti ve tamamlama gayreti; çünkü insan noksan. Aslında hakikaten noksan mı? Belirsiz. Ama öyle hissediyor.

Peki diğer insanlara düşman olduğu için mi eziyor? Hayır. 'Diğer'in onun nazarında hiç bir değeri yok. Onun düşmanı Tanrı. Yani kendisi.

Sultan Selim II. Han

Şeyh Sadi-i Şirazi.

Üye No
    136727
    Giriş Tarihi
    Nov 2006
    Konular
    3757
    RepPuan
    379529506

Her ederi kendine edersin.

Çünkü; mavi mumda eriyen gecenin şairidir,
    Şair şehre yağsa da, şiir kendi içindir.

Sultan Selim II. Han

Şeyh Sadi-i Şirazi.

Üye No
    136727
    Giriş Tarihi
    Nov 2006
    Konular
    3757
    RepPuan
    379529506

Hürriyet ile serbestiyet arasındaki farkı da düşünmek lazım. İnsan, yapısı gereği arzu ve duygularının esiridir diyor, Topçu: Arzu ve duygularını denetime alabilmiş bir benlik olmak, işte hürriyet budur. Allah'tan başkasına kul olmamak olarak tanımlamış asırlar önce bir islam alimi. Allah'tan başkasına kul olmamak iradesini ve cesaretini gösterebilmek, hürriyettir; olmaktır.

Sultan Selim II. Han

Şeyh Sadi-i Şirazi.

Platin Üye
    Üye No
    509349
    Giriş Tarihi
    Jul 2012
    Konular
    82
    RepPuan
    10533915
    Reputation BilgileriReputation Bilgileri
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri

"DİLSİZ BİR İNSAN oluşunun önemi de yoktu, ama nasıl davranmamla en eksiksiz, en ÖZGÜR SEVİ'yi verebilecektim ona. Kimi aşk diye, hür sevi diye dilsiz ve çirkin olmayan ve ne olduklarını iyice bildiği kişilere de usunu, çağrışım gücünü, dip bilinç akışını yitirmeden, sırf açlık, sarhoşluk, yoksulluk ya da beğeni etkenlerinden sıyrılmış HANGİ ÖZGÜR SEVİ'yi toplayabilirdi?

Ona, sen nesin?
    Ne iş yaparsın?
    Okur musun?
    Baban seni döver miydi?
    Bana neler duyuyorsun? vb... opolağan ama şurada gene de onu mutlu kılmakta yararı dokunacak sorularla doluyum. Sorsam o da kuşku, kaçamak, göstermeliklerle yanıtlar beni ve yeniden aynı biçimde sorularla karşı çıkmaz mıydı? Bu ise iki kişi arasındaki mutluluk alışverişinde bir işe yaramazdı. En iyisi betiklere uymayan bir yaşantıcılık, başkalarınca -benimce değil- yaşanmış bir sevi günü olsa da, dilsizi var sandığı özgür aşkta doğrulamalıyım. Ama bu doğrulamada ne denli sıyrılabilirim kendimi değiştirme ereğinden.
    Bu benim çıkarım işte. KENDİNİ DEĞİŞTİRME SINAMASI. Denek: Ben. Deneyci: O."

Aslında hiç bitmeyecek olan tek başınalığımın bitmesini gözleyen babaannemin aklıma düşürdüğü bu cümleleri ona da okumak istiyorum ama kulakları ağır işitiyor artık. Zaten sevi kelimesinden de haberi yok babaannemin. Onun dili sevdaya, sevdalanmaya dönüyor.

"Sen bu dilsizliğinle sevdalanamazsın yavrum, sevdalansan da söyleyemezsin. Sevdana gebe kalırsın. Hangi gebeliğin ebedi olduğu görülmüş? Doğuramazsan hem sen öleceksin hem sevdan ölecek. Sen onu mahpus edeceksin, o seni zehirleyecek.
    Bu dilsizliğinin hakkından gelmeden sevdalanayım deme. İlla sevda diyorsan da bir sağır bul yavrum. El oğlu gönlünden geçeni bulamazsa, hor kullanır. Sen buna da ses etmezsin ama sen buna kanaat da etmezsin yavrum, ben seni bilmem mi? Sesine ses bulamazsın ama yalnızlık Allah'a mahsus. Ya dile gel ya bir sağır bul."

"Evvelden beri sağırsa o da dilsizdir, değil mi babaanne? O da dilsizse, ona da bir sağır gerekmez mi? Ben sağır değilim ki babaanne."
    demek istedim ama utandım, diyemedim.

Kitap beni güzelce okuyor sanıyorken, babaannem beni güzelce okuyormuş.

*Leyla Erbil - Hallaç.
    Syf. 50
    Düzenleyen Petaniya. : 10-10-14 at 00:24

Platin Üye
    Üye No
    509349
    Giriş Tarihi
    Jul 2012
    Konular
    82
    RepPuan
    10533915
    Reputation BilgileriReputation Bilgileri
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri

"Psişedeki vahşi güçle ilişkinin koptuğuna dair duygu-tonlu belirtilerden bazıları nelerdir? Sürekli olarak aşağıda belirtilen yollardan birisiyle hissetmek, düşünmek ya da davranmak derin içgüdüsel ilişkinin kısmen zedelenmesi ya da sürekli yitirilmesi demektir. Sadece kadınların dilini kullanırsak, bu belirtiler şunlardır: Kendini had safhada yavan, yorgun, kırılgan, çökkün, kafası karışık, suskun, dizginlenmiş, heyecansız hissetmek. Kendini korkmuş, aksak ya da zayıf, esinsiz, cansız, ruhsuz, anlamsız, utangaç, sürekli kızgın, hafifmeşrep, sıkışıp kalmış, yaratıcılıktan uzak, bastırılmış, aklını yitirmiş hissetmek.

Kendini güçsüz, sürekli kuşku içinde, sarsak, tıkanmış, bir işin sonun getirmez, yaratıcı hayatını başkalarına teslim eden, eş, iş ya da arkadaş seçiminde hayatın altını oyan tercihler yapan, kendi döngülerinin dışında yaşamaktan mustarip, kendini aşırı koruyucu, uyuşuk, belirsiz, mütereddit, kişiliğine uygun adımlar atamayan ya da sınırlar koyamayan biri olarak hissetmek."

Diye uzayıp gidiyor cümleler. Salık verelim kadınlarımıza da özlerine dönüp Vahşi Kadın'ı bulup gün yüzüne çıkarsınlar.

*Clarissa P. Estés - Kurtlarla Koşan Kadınlar.
    Syf. 24

Banned
    Üye No
    523474
    Giriş Tarihi
    Mar 2015
    Konular
    390
    RepPuan
    -4979030
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri

ALıntıların kaynağının da verilmesi daha doğru olacak, diye düşünüyorum.

Kanki Üye Siminya's Avatar
    Üye No
    523826
    Giriş Tarihi
    Sep 2015
    Konular
    1
    RepPuan
    20231
    Reputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation BilgileriReputation Bilgileri
    Ünvan : Aktif Üye

Resimler gozukmuyor

..

+ Yeni Konu Aç
3 sayfadan, 3.sayfa İlkİlk 123

Konu Açıklaması

Users Browsing this Thread

Şuanda bu konuyu 1 kişi izlemekte. (0 üye ve 1 misafir)