PDA

View Full Version : Çift çekirdek nasıl anlaşılır yardım!!!

paşalı34
27-01-10, 13:51
Arkadaşlar çift çekirdek olduğu nasıl anlaşılır...
Bilgisayarımın özellikleri şunlar...

CPU AMD Athlon(tm) 64 Processor 3800+ x 1 (2.41Ghz)

3.0 GB Ram

GPU ATI Radeon HD 2600 PRO (PS3.0/VS3.0)

VRAM 512 MB ....

cpu, işlemci sanırım....
gpu, o nedir bilmiyorum...
vram, nedir onuda bilmiyorum...
aydınlatırsanız sevinirim arkadaşlar...

LüzumsuzAdam
27-01-10, 14:35
İşte b özellikler de core to duo ve dual core yazar. Ama bunda yazmıyor demek ki değil.

car_26
28-01-10, 18:05
Abi o core2duo felan intele özel:okay:Aman ha dual core yazıyor diye sakın çift çekirdekli demeyin.Dual core her çekirdek başına bir izlek yani safkan çift çekirdek değil;)Intel Core2Duo mimarisi ile 2 çekirdekli seriye geçti.(E7400'den sonra sanırım.)

Arkadaşım senin sorununa gelince.İşlemcin tek çekirdekli.Çift çekirdek olsaydı Athlon X2 yazardı.Görev yöneticisini açıp performans sekmesine gelirsen cpu kullanım geçmişinde tek oda olduğunu farkedersin.Örn. imzamdaki resimde 8 oda var (4 çekirdek/Her çekirdek başına 1 izlek=4 izlek)8 çekirdek gibi oluyor ama faydasını göremedim şuana kadar :D

LüzumsuzAdam
28-01-10, 18:15
safkan çift çekirdek değil

Aynen ama satış personelleri öyle söylemiyor :kiki:

adalireco
14-02-10, 13:12
Abi o core2duo felan intele özel:okay:Aman ha dual core yazıyor diye sakın çift çekirdekli demeyin.Dual core her çekirdek başına bir izlek yani safkan çift çekirdek değil;)Intel Core2Duo mimarisi ile 2 çekirdekli seriye geçti.(E7400'den sonra sanırım.)

Arkadaşım senin sorununa gelince.İşlemcin tek çekirdekli.Çift çekirdek olsaydı Athlon X2 yazardı.Görev yöneticisini açıp performans sekmesine gelirsen cpu kullanım geçmişinde tek oda olduğunu farkedersin.Örn. imzamdaki resimde 8 oda var (4 çekirdek/Her çekirdek başına 1 izlek=4 izlek)8 çekirdek gibi oluyor ama faydasını göremedim şuana kadar :D

10 senelik işlemci bende böyle gösteriyor çözemedim gitti eskiden tek odalıydı fakat çok gitti tamire en son şu an pc uzmanıyım hala anlamıyorum:
(http://img59.imageshack.us/i/adszhr.png/)
Görüldüğü üzere p4 ht işlemci fakat eskiden tek odalı olan performansım şu an bu halde...

car_26
14-02-10, 15:28
P4 lerde normalde 1 izlek bulunur yani normal gözüküyor.Ama eskiden 1 oda var demişsin,tamire gittiğinde felan bir üst modelini vermiş olabilirlermi işlemcinin ?

:YAKUZA:
24-02-10, 19:56
benimkide bi garip pes 10da çift çekirden diyo assasin creedde tek çekirdek diyo :D 2 odalı benimde

ewill_06
25-02-10, 00:01
Arkadaşlar çift çekirdek olduğu nasıl anlaşılır...
Bilgisayarımın özellikleri şunlar...

3.0 GB Ram

GPU ATI Radeon HD 2600 PRO (PS3.0/VS3.0)

VRAM 512 MB ....

cpu, işlemci sanırım....
aydınlatırsanız sevinirim arkadaşlar...

Amd Athlon 64'un güçlendirilmiş hali diye biliyorum...

Ekran kartı belleği..

Ekran kartı işlemcisi..(yanlış'sa affola)

emquazarre
25-02-10, 20:59
peki intel core 2 quad 4 çekirdekli oluyor
intel core 2 duo budamı 4 çekirdekli ondan sonra i3-i5-i7 ne oluyor eskiden bi celeron bi pentıum vardı ne güzeldi :hahah:

ewill_06
26-02-10, 00:03
peki intel core 2 quad 4 çekirdekli oluyor
intel core 2 duo budamı 4 çekirdekli ondan sonra i3-i5-i7 ne oluyor eskiden bi celeron bi pentıum vardı ne güzeldi :hahah:

intel core 2 duo

Intel® Core™2 Duo işlemciler, birden fazla görevi yönetebilen iki işlem çekirdeğine veya bilgi işlem “beyni”ne sahip. İşlemciler, video, oyun ve tüm diğer multimedya işlemleri aynı anda yerine getirmek için daha fazla performans sağlıyor ve daha az güç harcıyor. Örneğin yüksek çözünürlükte video izlemek daha rahat oluyor, şarkılar dijital formata daha hızlı dönüşüyor ve virüs güncellemeleri daha hızlı gerçekleşiyor.

Core 2 Duo işlemcili (eski kod adı “Merom”) Intel Centrino Duo mobil teknolojisine dayanan dizüstüler, guncel Intel® 945 Express yonga seti ailesini ve Intel® PRO/Wireless 3945ABG ağ bağlantısını içeriyor.

Intel, Core 2 Duo işlemcileri, Intel Viiv teknolojisine dayanan eğlence bilgisayarları için de sunmaya hazırlanıyor. Intel Viiv teknolojisine dayanan ve bu ayın başında çıkan Intel Core 2 Duo işlemcisini kullanan eğlence bilgisayarları, HD video ve 7.1 surround ses için desteğe sahip yeni Intel® 965 Express yonga seti ailesini de içeriyor.

Core i3

Bekleme sona erdi - artık herkes akıllı performansa sahip olabilir. Intel’in yeni işlemci ailesindeki en temel seviye işlemci olan yeni 2010 Intel Core i3 işlemciler, giriş seviyesindeki sistemler için hızlı ve çabuk tepki veren bir bilgisayar deneyimi sunuyor.
Intel Core i3 Kimin İçin?

Özellikle Internet ile iç içe olan, bilgisayarından temel düzeyde en verimli performansı ekleyen, video izleme, müzik dinleme gibi multimedya uygulamalarında pürüzsüz performans isteyen kullanıcılar Intel’in yeni Core i3 işlemcisini taşıyan sistemleri tercih edebilir.

Core i5

i7 870 işlemcisinin lansmanından sonra piyasalar, P55 platformu için gelecek diğer işlemcileri beklemeye başladı. Intel P55 yongası için ikinci bir alternatif olarak duyurduğu işlemci ailesi olan Core i5'e yeni bir eleman ekledi, i5 750. Orta seviyede gerçekten yüksek başarım gösteren Core i5 ailesinin 2.67GHz frekanslı bu üyesi gerçekten de kullanıcılar için mest edici. 199$ etiket fiyatına sahip ürün 4 çekirdek ile gelirken, 95W TDP ile 4/4 (Çekirdek/İşlem) çekirdeğe sahip.

2.67GHz frekansa sahip işlemci aynı zamanda; 774 milyon transistöre, 1.104v stok gerilimine, 133MHz FSBye, 20X çarpana, L1 D-Cache: 32kBytes x 4, L1 I-Cache: 32kBytes x 4, L2 Cache: 256kBytes x 4, L3 Cache: 8Mbytes x 1, SSE1-4, SSE4.1, 4.2 ve 64bit tenolojilerine de sahip. Bu teknolojilerin yanı sıra Intel'e özgü Intel Turbo Boost, Intel Smart Cache gibi özellikleri de içinde barındırıyor. İçerisindeki dahili bellek kontrolcüsü ile DDR3 1333MHz frekans desteği ile 21.2GB/s bant genişliği sunuyor.

Çarpan ve bus kiliti olmayan işlemcinin hız aşırtma kapasitesi oldukça yüksek. Yani çok fazla para vermeden yüksek başarımlı bir işlemciye sahip olabilirsiniz ki, P55 yongalı anakartlar da çok pahalı değiller. Ancak AMD Phenom II sistemlerin fiyatlarına rakip olabilir mi? Tartışılır.

Core i7

Gezegendeki en hızlı işlemci ile uç noktalardaki oyun dünyasını keşfedin: Intel® Core™ i7 işlemci Extreme Sürümü.¹ İş yükünüze uyan performansı dinamik olarak hızlandıran hızlı, akıllı çoklu çekirdek teknolojisi ile, oyun performansında mükemmel bir iyileşme gösterir.

Ancak performans oyun ile sınırlı değildir. Yüzde 25 daha hızlı çoklu görev yapacak, yüzde 79 daha hızlı mükemmel dijital medya yaratımında bulunacak ve yüzde 46 daha hızlı resim işleyeceksiniz, ayrıca fotoğraf rötuşlama ve düzenleme için mükemmel performans.¹

Aslında ne yaparsanız yapın maksimum performansı en fazla ihtiyacınız olan yerde ve zamanda etkinleştiren Intel® Turbo Boost teknolojisi² ve Intel® Hyper-Threading (Intel® HT teknolojisi)³ teknolojisi kombinasyonu sayesinde yaşayacaksınız.