PDA

View Full Version : Öğretmene 'hocam' denir mi?

trecy_menza
08-01-06, 15:02
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Hayat Bilgisi dizisinde Perran Kutman’ın kendisine ‘Hocam’ değil, ‘Öğretmenim’ diye hitap edilmesini isteyerek ‘Hoca, camide’ demesine kızdı.

Çelik, ‘Üniversite öğrencisinin, ‘öğretmenim’ demesi garip kaçar ama TV dizisinde hoca ile imam karıştırılıyor. ‘Hoca camide’ denilmesi, doğru bir mesaj değil’ dedi. Ankara Avni Akyol İlköğretim Okulu’nda okul yönetimi ve velilerin ortaklaşa inşa ettirdikleri sınıfların açılışına Milli Eğitim Müdürü Murat Bey Balta ile birlikte katılan Çelik, şunları söyledi: ‘Hoca ile imamı karıştırmamak lazım. Öğretmen de, hoca da Türkçemizin zenginlikleridir. Bugün en büyük meselelerimizden birisi, dil meselesidir.

Kullanılan kelimenin Arapça kökenli olması, o sözcüklerin Arapça olduğu anlamına gelmez. Örneğin ‘sınıf’ kelimesi Arapça. O zaman sınıf yerine ‘derslik’ dememiz gerekirse, ‘derslik’ kelimesi de Arapça. ‘Şube’ dersek o da Arapça. İlköğretim öğrencisinin ‘öğretmenim’ demesi sevecen. Ama üniversite öğrencisinin, öğretim elemanına ‘öğretmenim’ demesi garip kaçar. O yüzden, televizyon dizisinde hoca ile imam karıştırılıyor, ‘hoca camide, hoca camide’ denilmesi o yüzden doğru bir mesaj değil.’

Sizce nasıl hitap etmeli?

mmavi
09-01-06, 13:15
Milli Eğitim Bakanımız çok haklı, Hoca; bilgi veren manasında kullanılır. Okul öğretmenide bilgi verir, cami imamıda bilgi verir. İmamın tek görevi de camide namaz kıldırmak değil, dini ve ahlaki bilgileri paylaşmaktır, işin özü ikisinin de amacı bilgi vermektir, bu sebeple okuldaki öğretmene de hoca denilmesi yanlış bir ifade tarzı değildir...

cmshooter
09-01-06, 14:32
Bence öğretmen biraz resmi kalıyor ... Hocam daha bir samimi oluyor ... Hocam olarak kullanmak daha güzel ...

bethesna
09-01-06, 15:30
neden hocam denmesin ki. nedense islamı hatırlatan herşeyden uzaklaştırılmaya çalışılıyoruz..

Kanka Bot
09-01-06, 15:40
walla ben derim hoca yı

Kanka Bot
10-01-06, 15:34
ilkokul 5 e kadar öğretmenim ondan sonra hocam:D:D

Kanka Bot
10-01-06, 15:37
ilkokul 5 e kadar öğretmenim ondan sonra hocam:D:D

burası %1000 doğru :D

emre_07
10-01-06, 20:29
wallaa işime geldimi öğretmenim yoksa hocam :D:D

1984
10-01-06, 23:25
Hoca, daha önceleri sadece dini olarak belli bir yerde olan insanı karşılarken, anlam genişlemesi sonucu bu "dini" anlamından sıyrılıp artık "eğitim veren kişi" anlamına da gelebilmektedir(hernekadar resmi olarak olmasa da).

5.sınıfa kadar öğretmenim, daha sonra hocam daha önceleri bzim de yaptığımız güzel bir tespit.

hoca camide, çok ince bir espri olmasının yanında biraz iğnelidir. espriyi bakanımız hem aşırı ciddiye almış, hem de içindeki anlamı görmezdengelmiştir

lucid_dreams
11-01-06, 02:05
üff bıktım şu hoca denir mi olayından. denir tabi hatta öğretmen denmez hoca denir. ne o öle hoca camide olayı fln. gıcık oluyorum hocaların yaptığı bu hoca camide tribine yaww. camideki de hoca okuldaki de . hoca işte hoca :D

*_chayluck_*
11-01-06, 07:00
ortaogretım sonuna kadar egıtım gosteren kısıler ogretmen olarak adlandırılır...onlara hocam demek saygısızlık olarak kabul edılır.. yuksek ogrenımde egıtım veren ınsanlar ya ogretım gorevlısı ya da ogretım uyesı olurlar.. yanı bu sevıyedekı egıtımcılere ogretmen demek onlara hakaret olarak algılanır.. eee ogretmen dıyemıyoruz ogretım gorevlımde dıyemıcemıze gore hocam kılıfını uyduruyoruz.. unıversıtede bı ogretım gorevlısıne sakın sakın ogretmenım demeyın :D

camomile
16-01-06, 23:58
ilkokul öğrencilerinin hocam demesinden hoşlanmıyorum şahsen.izin de vermiyorum.böyle bir takıntım yok ama hoş olmuyor bence.ama 5.sınıftan sonra hocam çok da garip değil.hatta öğretmenim biraz garip oluyor.bir de garip olan (kendi öğrencilerim de yapıyor bunu)ben onların öğretmeniyim ama diğerleri hoca.çocuk işte napcan.........

supreme
18-01-06, 15:49
Hocada olur ama ilkokulda öğretmen denmesi daha iyi bence..

jacqueline
21-01-06, 03:39
hocam öğremenim hiç farketmez bence,öğrenciler yaşlarına göre kendi belirlio zaten,küçüklerin öğretmenim demesi daha tatlı tabi:)iki şekilde hitapta kabulümdür yeterki saygı olsun..

deliboy
21-01-06, 03:53
ben diyodum ehuehu :D

hERAKLEs
21-01-06, 22:34
HOCA CAMİDE:Dehuehuehu hayat bilgisinde dediği gibi:D

DELY
22-01-06, 04:57
unide hocam dersen dikkate alınırsın..öğretmenim dersen okula maskot olursun..yani lisanstan önceki bölümlerde(bence liseye kadar ..çünkü lisede de hocam denıyodu)öğrtmnm denebilir de sonrasında kullanmamalı...))

iceberg03
26-01-06, 09:57
bence artık hocam kelimesinin anlamı, cami imamı olmaktan çıkıp işinde uzman olan kişilere hitap şekli olmuş. yalnızca öğretmenlere değil doktorlara da hocam diye hitap ediliyo. bence sorun edilecek bişey değil. bence türk eğitim sistemi suni boş şeyleri bırakıp kalıcı faaliyetler yapmalı. Bizim eğitim sistemimiz yapboz gibi her iktidar olan parti illaki eğitim sistemiyle oynuyor. Ya anlamadığım şu, neden daha önemli konular varken bu tür anlamsız şeylerle uğraşılıyor

adventure8
26-01-06, 16:39
İkisininde özünde.,bildiklerini öğreten ve paylaşan yatıyor..ama ne yazıkki her konuda olduğu gibi bu konuda şekilcilik ön plana çıkyor.

[FX][SOLDIER]
26-01-06, 16:41
walla ben hep Hocam derdım...

tayfuncan27
06-02-06, 19:50
Arkadaşlar bence de hocam denmesi daha uygundur. Zira daha olgun bir anlam ifade ettiği belli oluyor. O sebeple sanıyorum yüksek okullarda daha çok kullanılıyor.Hoca sadece öğreten değil aynı zamanda kendindeki "irfan" ile öğrencilerine örnek olan bir insandır. Bu sebeple ben de hocam denmesinin çok güzel olduğunu düşünüyorum.

irem_15
06-02-06, 19:55
bnde hocam diorm walla daa hosuma gidio hiç bi hocada kızmıo :D

challenger_67
16-03-06, 17:11
saygıda kusur etmediği sürece hiç farketmiyor .ister hocam desin ister öğretmenim...

luck
19-03-06, 07:05
öğrenci: -"Hocam sınavı ne zaman yapacaksınız"
öğretmen: -"Cuma çıkışı Allah'ın izniyle"

sanki böyle bi durum varda derdine düşüyorlar
gereksiz ve üzerimizde deneme yapılan bir konudur bu.düşmeyelim.

TuRGuT
19-03-06, 09:24
Bu yaştan sonra öğrentmenim mi deyeceiz yaw.. :D:D:D :puah:

kmlakkoc
20-03-06, 23:33
Perran Kutman'a sanatçı demek doğru mu?Bu dizi öğrenci davranışlarını ne kadar etkiliyor,bu araştırılmalı...Onu konuşturan yönetmenin zihniyetine bakmalı!Amaç eğitimi güzelleştirmek değil,ısırmak...Komedyenin olmadığı yerde keçiye Perran Kutman derlermiş :)

orochi
28-03-06, 02:44
valla ben öğretmen olayımda bana isterlerse hocam dersinler isterlerse öğretmenim desinler farketmez :)