PDA

View Full Version : Para Psikoloji Nedir ve Parapsikolojik Terimler/Tekniklerardamatt
28-10-05, 18:18
alt başlıkların hepsi bu sabit başlık içerisindedir :okay:

içindekiler

1-Parapsikoloji nedir? (sayfa 1)
2-Materyalizasyon (sayfa 2)
3-Posesyon (sayfa 2)
4-Meditasyon (sayfa 2)
5-Prekognisyon (sayfa 2)
6-Transfigürasyon (sayfa 2)
7-Obsedör (sayfa 2)
8-Ekminezi (sayfa 2)
9-Spatyum Ve Dezenkarnasyon (sayfa 2)
10-İmajinasyon ve Durugörü (sayfa 3)
11-Hidrokinezi (sayfa 3)
12-Cryokinezi (sayfa 3)
13-Umbrakinezi (sayfa 3)
14-Aerokinezi (sayfa 3)
15-Lunarkinezi (sayfa 3)
16-Pyrokinezi (sayfa 3)
17-Levitasyon (sayfa 3)
18-Geçmişten Geleceğe Telekinezi (sayfa 4)
19-Durugörü (sayfa 4)

вυя¢υ мαуıѕ

PARAPSİKOLOJİ NEDİR ?
1930’ lı yılların başında A.B.D de Duke üniversitesinde J.B.Rhine ve eşi L. Rhine tarafından yürütülen çalışmalarda psişik çalışmaları belirtmek için almanca parapsychologie terimini kullanmışlardır. Alışılagelmişin dışı farklı psikoloji anlamına gelmektedir. Bu yılarda telepati, telekinezi ve durugörü çalışmalarının yoğun olduğu ve isimlendirmelerde özellikle durugörüdeki hadiselerin Extrasensory perception adlandırdıkları (duyu dışı algılamalar) görülmektedir.
Duyu dışı algılamaları geçmişi,şimdiki zamanı ve geleceği algılama diye önce üçe ayırmışlardır. Duke üniversitesi labaratuarlarında zihnin madde üzerindeki fiziksel etkileri araştırıldığında bulunan sonuçlar zihinsel devinim anlamında yeni bir terimin kullanıldığını görmekteyiz Psikokinesis kısaca PK yani zihnin maddeye hakimiyeti yine bu dönemlerde spirit çalışmalarda hassas deneklerin meydana getirdiği fenomenleri inceleyen bilim adamları medyom kelimesinin yerine PSİ yetenekleri adını vermişlerdir.
Fransa’da 1900 lü yılların başında Alan Cardec in ve ABD de EDGAR CAYCE isimlerinin Trans altında çeşitli algı ve kehanetlerini işte bu PSİ yetenekleri ile izah etmeye çalışmışlardır. Parapsikoloji araştırmacıları bu isimlerin yanında yine aynı dönemlere rastlayan bir dönem sovyetler birliği ve doğu bloku araştırmacılarının ESP yerine psikotronik veya biyoiletişim PSİ yerine bioenerji /bioplazma kelimelerini kullanmışlardır.
Sovyet ideolojisi bu fenomenleri biokimyasal hadiseler olarak ele almıştır. Psikotronik, Yunanca psişe ve elektron sözcüklerinden gelmektedir. İlk kez 1968’de Dr. Z. Reydak başkanlığında bir grup Çek bilim adamı tarafından Moskova Uluslararası Parapsikoloji konferansında parapsikoloji sözcüğü yerine kullanıldı. Bu bilimadamları parapsişik olaylarda sözü edilen enerjinin yapısını keşfetmek amacında olduklarını belirtmişlerdi.psikotronik enerji paranormal olayların temelini oluşturabilir. Bu enerji birimi ise psikotron olarak adlandırılmaktadır. Dr. Rejdak, psikotronik ile ilgili olarak özde insanla ilgili olan bir biyonik bilimdir. Biz, PSİ olayını öncelikle insanda ikincil olarak ta tek başına bir enerji şeklinde tanımlamaya çalışıyoruz. Amaç ya ara bağlantı olarak insanı yada insanı saf dışı bırakarak yapay bir sentezi kullanarak (elektromanyetik,çekimsel yada diğerleri gibi bilinen enerji biçimlerinden hiçbirinin bu olguda geçerli olmadığı bir kez kanıtlandığında ,insanın telepatik nakil sırasında kullandığı enerjinin bir üretecini meydana getirmek yoluyla), bu konuyla ilgili sorunların uygulamalı sonuçlarını arayıp bulmaktır der.
Psikotronik denemelerin bu gün hangi boyutta olduğu bir gizemdir.Amerika da Meşhur bir Philedelphia deneyinden söz edilir burada bir geminin su üzerinden demateryalize edilerek enlem ve boylamı önceden belirlenen başka bir alana nakil yaptırıldığı söylenir.
Psikotronik enerji ile ilgili çalışmalar parapsikolojinin en dinamik alanlarından biridir. Eski dönem mısırda bu enerjilerin kullanıldığına dair savlar vardır. Yine tarih içinde parapsikoloji gezimizde 1939 yılında, Sovyet mühendis Semyon Davidoviç Kirlian’ın geliştirdiği yüksek frekans alanlı bir fotoğraf tekniğini görürüz. Bu yöntemle canlı ve cansız nesnelerin çekilen fotoğraflarında cisimlerin etrafında gözle görünmeyen renkli bir alanın varlığının ispatlandığını görüyoruz.teşhis ve tedavide araç olarak kullanılan bu teknik günümüzde kullanılmaktadır.
Sovyet bilimadamları enerji beden üzerindeki çalışmalarını ilk kez 1968 de Kazakistan devlet üniversitesince basılan Kirian etkisinin biyolojik etkinliği başlığını taşıyan ve ayrıntılı bir rapor halinde bilim dünyasına sunmuşlardır. Buna göre bu fotoğraflarda görülen biyo-ışıldama organizmanın elektriksel bir hali olmayıp biyoplazma tarafından oluşturulmaktadır.
Bizim kendi kültürümüzde ölmekte olan bir kişiyi algılayan insanların onun ışığını göremiyorum.Ferri sönmüş tabiri ve hıristiyan kilisesinin ve hinduist budist inanışlarında baş bölgelerine çizilen ışıkların biyoplazma olduğunu 1968 yılında söyleyenlerden sonra 2000’lere girerken biz olabilir diyebilir miyiz?

tatlıcadı
29-10-05, 00:01
ardacim bu bolum icin tesekkurler :okay:

hERAKLEs
02-11-05, 16:48
bunu öğrendiğim iyi oldu...

Resuscitate
03-11-05, 16:29
saol güzelmiş

X
09-11-05, 17:01
eline sağlık kanka verdiğin bilgiler için tşk

odissia
26-11-05, 16:29
paylaşım için çok saol

!Dido!
23-01-06, 03:10
Gercekden Bu Bilgiler İcin Cok saol :)

oyuncul
11-03-06, 15:28
saol anlamını bilmiodum

recep_gll
05-06-06, 19:09
1 paragrafta anlatılacak şeyi uzatıp durmuşsun kanka bu kadar uzatmaya gerek yokki kimse parapiskolojinin adının nerden geldiğini kaç yılında geldiğini kimin niye koyduğunu öğrenmek istemiyorki istediğimiz parapiskoloji nedir? cevabıda en fazla bi paragrafta açıklanabilir. Pek fazla zamanım olmadığı için bunu yazıyorum her konuda bu kadar zaman ayıramıyorum o yüzden kusura bakma

Paylaşımın için saol tabiki de ;)

Nasdax
20-11-06, 22:14
Güzeldi Kanka Sağol :)

DiLaNX
08-05-07, 15:56
saol

Disturbed#
18-06-07, 14:42
TşkLer ...

yzx
19-07-08, 11:08
Materyalizasyon

Materyalizasyon, sözcük anlamıyla maddeleşme anlamına gelmekte olup, spiritüalizm’de “bedenli veya bedensiz bir varlığın bedenli bir varlığa ait beden maddelerinin bir kısmını demateryalize etmesinden sonra, istediği bir biçime sokarak başka bir yerde ortaya çıkarması” olarak tanımlanır. Demateryalizasyon fenomeninin karşıtı olarak kabul edilir.
Bilinen fizik yasalarıyla açıklanamayan demateryalizasyon ve materyalizasyon fenomenlerini neo-spiritüalist görüş, kısaca, maddi partiküller arasındaki çekim-itim dengesine yapılan ruhsal müdahaleyle, maddenin genleştirilmesi ve eski haline döndürülmesi olarak açıklar. İnsan gözü, bir maddeyi ancak belirli bir hacimde belirli bir miktarda atom ve partiküle sahipse görür.
Maddileşerek beş duyu ile algılanabilir hale gelen (ortaya çıkan, beliren) şeyin herhangi bir eşya olması durumunda fenomen apor ( apport) adını alır. Apor fenomenlerine fiziksel medyumların yanı sıra mistiklerin, yogilerin ve şamanların çevresinde de rastlandığı ileri sürülür

yzx
19-07-08, 13:46
http://www.loadtr.com/b-96953-hayalet.jpg
Posesyon, bir ruhun, bir bedenle ilişki halinde olması, onu bir süreliğine hakimiyeti altına almasıdır.Posesyonda bir tapınç söz konusudur. Ainler seanslar şeklinde yapılmaktadır. "Posede", yani trans halindeki kimse, ele geçirilen kimse bilincinin dışında dans etmeye başlar. Dansın şekli isteğe göre değişir. "Posesör", yani kontrol eden ruh; hareketi sağlayandır. Yani posedenin hareketlerle bir bağlantısı yoktur. Hareketlerin nedeni posesördür.Posesyonun bir de şeytani yönü vardır. Yani doğaüstü kabul edilen ve görünmeyen bir varlık, insana yerleşir ve onu kontrol eder.Posesyon birçok zaman din ile ilişkilendirilmişse de; daha çok tedaviye yönelik kullanılmıştır.Vudu'da da üç tip posesyon vardır.

NemesiS*
22-07-08, 14:59
Meditasyon, bir sey üzerinde derin ve kapsamli bir sekilde düsünmek demektir. Bir seyin asil gerçegine kavusmak amaç ve umuduyla, zihne dolan gereksiz fikirleri geri göndererek, o anda cevap beklenen sorunun açikliga kavusturulmasina çalismaktir. Daha da açacak olursak insanin asil ruhsal benligiyle irtibata girmesidir. Asil hedeflenen amaç budur... Ancak her zaman bu amaç gerçeklesmez...

Bu uygulama metodunun Hint Dinleri'ndeki ibadetlerin önemli bir kismini teskil ettigi söylenirse de, sadece Hint Dinleri ile kisitli kalmamistir. Söz konusu teknikler birçok toplum tarafindan kendi dinsel ve geleneksel anlayislarina uyarlanarak kullanilmistir. Meditasyon esnasindaki düsünme eylemi eforsuz bir eylem olarak tanimlanir... Kendiliginden bir akis içinde, belli bir ilham alinarak yeni seyler ögrenme ve kavrama imkani saglanabilir... Konunun bu yönü, çalismanin sonuçlariyla ilgili püf noktasini olusturur.

Arzu edilmeyen sonuçlarla karsilasilip karsilasilamayacagini belirleyen nokta iste burasidir. Bu noktada deneyimcinin ruhsal kültürünün ve teorik bilgi düzeyinin çok yüksek olmasi gerekir...
Bu konuya tekrar dönecegiz...

Meditasyon esnasinda zihin ve beden serbest tutulur. Düsünce bir an için, kendi konusunun disina çikma eylemi gösterirse, aklin müdahalesi ile sükûneti yitirmeden yeniden ilk konuya geri dönülür.
Burada esas olan: Sükunet içinde kalabilmek ve konuyla ilgili sezgileri alabilmektir...

Tufan öncesi uygarliklardan olan Atlantis ve Mu Uygarliklari'ndan tutun, eski Kristof Kolomb öncesi uygarliklarindan olan Aztek, Inka, Mayalar'a... Avusturalya yerlilerinden, Afrika Kabileleri'ne... Ve oradan da Avrupa ve Asya'daki toplumlara varincaya kadar dünyanin hemen her yerinde kismen metodlari degistirilerek ama temel metot ayni kalmak üzere, yaklasik 100 civarinda meditasyon yapma çesidi vardir.

Islamiyet'in, Tasavvufi çalismalarinda ve özellikle de Sufi ekollerinde meditasyondan yararlanabilmek için, çok kapsamli ve çok degisik teknikler gelistirilmistir.

Bireylerin belli sirlara kavusabilmelerine yardimci olabilmek için bir zamanlar kullanilan bu teknikler, Sufi Okullari'nda, egitilmekte olan ögrencinin üzerinde son derece yararli sonuçlar meydana getirebiliyordu. Diger toplumlarin inisiyatik gizli yani batini çalismalarinda oldugu gibi gerçekten de, bu teknikler Sufi Okullari'nda, bireyi özgür bir hale getirerek, bireyin kendisiyle, asil benligi arasindaki köprüyü kurmasina yardim ediyordu.

Ancak burada göz ardi edilmemesi gereken çok önemli bir püf noktasi vardir:
O dönemlerde uygulanan bu teknikler, bireyin içsel gelismesinde, sirlara kavusmasinda ya da günümüz anlayisiyla ifade edecek olursak; "kendini tanimasi" ve "kendini bilmesi" yolunda yapilan çalismalarindan sadece bir tanesiydi... Meditasyonla birlikte uygulanan ve birbirini tamamlayan baska çalismalar da vardi.

Ancak sunu kesin olarak ifade etmemiz gerekir ki, o dönemlerdeki bu basarili çalismalarin yürütüldügü zamanlarda bile, bu çalismalardan zarar görenler olmustur. Ancak konunun bu yönü üzerinde yurdumuzda çok az durulmustur...

Konuyu biraz açalim...
Bu tekniklerin son derece dikkatli uygulanmasi gerektigini çok iyi bilen o devrin mürsitleri, müritlerini sürekli olarak kontrol ederlerdi... Zikir çalismalarina hangi ögrencinin ne zaman baslamasi gerektigini, ne kadar süre ile günde kaç defa uygulamasi gerektigini ve bu zikir çalismasinda hangi ögrencinin hangi mantrayi kullanacagini büyük bir titizlikle belirlerlerdi. Zaman zaman tehlikeli bir gelisme fark ettikleri an, belli bir süre, o ögrenciye zikir çalismasi derhal biraktirilirdi. Hatta uygun görmedikleri bazi ögrencilerine hiç bir zaman zikir çalismalari yaptirilmazdi.

Eski devirlerdeki bütün toplumlar, konunun ciddiyeti üzerinde ve dogurabilecegi arzu edilmeyen sonuçlarla ögrencilerin karsilasmamalari için büyük bir titizlikle durmuslardir.

Örnegin Buda, ögretisini çevresine aktarirken; anlayista, düsünmede, konusmada, davranis biçimlerinde, geçim düzeninde, manevi çabada, konsantrasyonda ve son olarak da meditasyonda yapilabilecek yanlisliklara insanlarin dikkatlerini çekmistir.

Temeli ayni olmakla beraber, birbirinden oldukça farkli yaklasik 100 civarinda meditasyon tekniklerinin bulundugundan sözetmistik. Bunlardan belli bir bölümü zikre dayali tekniklerdir. Yani seçilen bir kelime ya da cümlenin meditasyon esnasinda tekrar edilmesi prensibine dayanir... Sufiler de böyle bir teknik kullanmistir.

Sufi Okullari'nda Allah'in isimleri, en çok kullanilan temel mantralardandi. "La ilahe illallah", "Ya hay" gibi mantralar; Sufi Dervisleri'nce en fazla kullanilan, tercih edilen zikirlerdi. Sufiler genellikle bir merkez etrafinda daire seklinde halkla olustururlar; bazen oturarak, bazen ayakta ritmik hareketlerle toplu halde bu zikir çalismalarini gerçeklestirirlerdi.


Sufilerin uygulamis olduklari zikir çalismalarinin baslica iki sekli vardi:
Zikr-i Cehri dedikleri yüksek sesle uyguladiklari ve Zikr-i Kalb-i dedikleri alçak sesle veya tamamen sessiz içten söyleyerek uyguladiklari olmak üzere... Baslarindaki gerçekten bilgili ve konusunun ehli olan mürsitleritleriyle birçok Sufi Okullari, uzun yillar çok basarili sonuçlarin elde edildigi çalismalarini sürdürmüslerdi...

Fakat zamanla, isle - batinilikle mesgul olunan bu yerler, özelliklerini kaybetmeye ve dejenere olmaya basladilar. Belli bir süre sonra ise, tamamen disla ugrasan yerler haline gelince de fonksiyonlarini artik göremez bir hale dönüsmüslerdir.

Günümüzde artik böyle tarikatlar yok. Günümüzdekiler tamamen seriatçi kisveleriyle batini hiç bir çalisma yapmaksizin siyasetle mesgul olmayi tercih etmislerdir... Günümüzdeki bu seriatçi tarikatlar, Sufiler'in etkin olduklari dönemde de vardi ve Sufilerle mücadele içindeydiler. Hatta Sufileri din disi kisiler olarak göstermekteydiler. Günümüzde hala bu seriatçi tarikatlar, geçmiste yapilan o batini çalismalari siddetle elestirmeye ve karalamaya devam etmektedirler. Bu nedenle günümüzdeki seriatçi tarikatlarla o devirdeki Sufi-ler'in karistirilmamasi gerekir. Sufiler batini bir gruptu... Daha sonralari onlarin da belli bir kismi dejenere olarak seriatçi bir kisveye bürünmüs olabilirler... Ancak o devirde durum farkliydi... Bu iki meselenin birbirine karistirilmamasi gerektigini hatirlatmayi, kendime tarihi bir borç biliyorum.

Tekrar konumuza dönelim...
O ilk dönemlerindeki basarili çalismalarin yürütüldügü dönemlerde bile, zikir çalismalari sirasinda zihinsel dengesi bozulan bir çok ögrenci olmustur... Bunlara yolun mecnunlari ismi verilmistir. Her Sufi Ekolü'nün mecnunlari vardir. Bu neden böyle olmustur... Iste zaten bunu ortaya çikartmaya çalisiyoruz...

Simdi geçmisteki uygulamalari bir kenara birakarak, günümüzdeki meditasyon uygulamalarin insanlar üzerinde meydana getirebilecegi olumlu ve olumsuz etkilere kisaca bir göz atalim.

Uygun bir teknik seçildigi taktirde meditasyonun insanlar üzerinde saglayabilecegi olumlu etkileri maddeler halinde su sekilde siralayabiliriz:
1- Vücut ve beyin üzerinde bir rahatlama etkisi.
2- Sinir sisteminin gerginlikten kurtularak daha dengeli bir zihinsel yapinin olusmasiyla, yasam içinde karsilasilan zorluklara dayanabilme ve bu zorluklarin üstesinden gelme yeteneginin gelismesi.
3- Zihinsel ve fiziksel enerjinin artisi.
4- Sezgilerin kuvvetlenmesi ve içe dogus tarzinda bir takim bilgilerin kendiliginden elde edilmesi...

Evet... Bunlar muhtemel olumlu etkiler olarak siralanabilir...
Ayrica düzenli olarak meditasyon uygulayan kisinin uykuya olan ihtiyacinda bir azalma görülür ve daha az uyuyarak yasamim sürdürebilir. Ancak surasi da bir gerçektir ki, herkesde meditasyon ayni etkiyi meydana getirmez.

Ayni metot bir kimsede gerek zihinsel, gerekse fiziksel yönde son derece olumlu gelismelere sebebiyet verirken, yine ayni metod bir baska kimsede çok ciddi zihinsel bozukluklara sebebiyet de verebilir.

Günümüzde bunun hatiri sayilir derecede örnekleriyle karsilasilmistir. Bunun en büyük sebebi herkesin kendisine has farkli psisik ve fizyolojik bir bünyeye sahip olmasindan dolayidir. Bu nedenle her meditasyon teknigi herkesde ayni sonucu vermez.

Meditasyondan yararlanabilmek için herkesin bünyesine en uygun teknigi seçmesi sarttir.

Bu teknigin seçilme islemi, meditasyonu yapacak birey tarafindan yapilamiyorsa, bu seçimin meditasyonu uygulatacak kisiler tarafindan yapilmasi gerekir. Bilgi ve deneyimi bu seçimi yapmaya yeterli olmayanlarin bu ise kalkismalari, son derece ciddi sorunlarin yasanmasina sebebiyet verebilir.

En riskli çalismalar ise, belirli kelimelerin tekrar edildigi mantraya dayali metodlarin uygulandigi tekniklerdir.

Mantraya dayali bir teknigin uygulanmasinda en fazla dikkat edilmesi gereken nokta, mantra olarak kullanilacak kelimenin titresimsel yapisiyla, o mantrayi kullanacak kisinin psisik yapisinin uyum içinde olup olmadiginin tespit edilmesidir.

Bu seçim isini yapacak kisinin Duyular Disi Algilamalari'nin son derece gelismis olmasi gerekir. En azindan bir durugörü yeteneginin olmasi sarttir...

Bir zamanlar bu seçim islerini gerçeklestirebilecek düzeyde ögretmenler mevcuttu, ancak günümüzde tamamen ticari bir boyutta ele alinan yerlerde bu seçimin ne derecede yapilabildigi ayri bir tartisma konusudur. Konunun ciddiyeti özellikle devlet yetkililerimiz tarafindan biliniyor olsaydi, zannediyorum ki, bu tür rastgele uygulamalara belirli bir disiplin getirirlerdi. Bu, aynen tip konusunda yeterli bilgi sahibi olmayan bir kimseye, beyin ameliyatini yaptirmak kadar tehlikelidir.

Diyelim ki, kisinin psisik yapisiyla dogru bir mantra tespit edilebildi. Ve bu mantrayla çalisilmaya baslandi... Risk artik bitmis midir? Hayir... Bu sefer de bir baska risk kapida beklemektedir...

Mantra olarak kullanilan sözcük seçildikten sonra o sözcügün üzerine çok özel ve çok az sayidaki insanin bildigi metodlarla, yogun pozitif enerjiler yüklenir. Bu yöntemin temeli sizlere aktarilan suya manyetik enerjilerin yüklenmesine benzer.

Ve ondan sonra bu mantra birisine verilir. Sonra o da baslar bu mantrayi kullanmaya...

Ancak bu mantranin üzerine yüklenen enerji belli bir süre sonra tükenmeye ve karsitina dönüsmeye baslar. Belli bir noktadan sonra mantranin üzerinde yogun olarak negatif enerjiler birikmeye baslar...

Iste en büyük tehlike çanlari da bu noktadan itibaren çalmaya baslar... Eger aninda farkedilmezse önüne geçilmesi mümkün olmayan zihinsel arazlarin ortaya çikmasi kaçinilmazdir. Özelllikle tekrar altini çizerek söylüyorum ki, hemen farkedilirse telafisi mümkün olan bu müdahalede biraz gecikil-digi taktirde, geriye dönülmesi ve düzeltilmesi mümkün olmayan zihinsel bozukluklarin ortaya çikmasi engellenemez.

Meditasyon yapan kisinin, böyle bir durumla karsilastigini derhal anlayacak bir klavuza ihtiyaç vardir. Bu noktadan itibaren ya yeni bir mantra verilmeli ya da eski mantranin kullanilmasi gerekiyorsa, yeniden sarj edilmelidir.

Bütün bunlar meditasyon ögrettiklerini iddia eden günümüzün ticari kökenli yerlerinde uygulanabiliyor mu? Bu konuda da ciddi tereddütlerimizin oldugunu söylemek zorundayim...

Simdi buraya kadar aktarmaya çalistigimiz bütün bu risk faktörlerinin 4/4 'lük halledildigini bir an için düsünecek olursak bu sefer de baska bir meseleyle karsi karsiya geldigimizi görürüz.

Diyelim ki; bütün sartlari olumlu bir sekilde yerine getirebildiniz. Uygun bir teknik tespit ettiniz, basinizda da bu isten çok iyi anlayan uzmanlar var. Her sey halloldu mu?
Hayir...

Meditasyon çok eski devirlerden beri uygulanan kendim bilme çalismalarindaki yöntemlerden sadece bir tanesidir diye bir tanimlama getirmististik. Bu tanimlamayi kendi zihnimizde üretmedik. Bu tanimlamayla, eski batini çalismalari birazcik dahi inceleyen hemen herkes karsilasabilir. Tek basina uygulandiginda kas yapayim derken göz çikartmak her zaman için mümkündür.

Meditasyon yapan bir kimsenin disardan tesir ve etki alma kapasitesi genisler. Yani daha teknik bir tabir kullanacak olursak "psisik kanallari" açilir. Ne demek istedigimi bu konuda çalisanlar gayet iyi anliyorlardir. Zaten unutmayin ki meditasyonda amaç kanallarin açilmasidir. Aksi taktirde meditasyonun asil gayesi olan; insani öz benligiyle bulusturmasi mümkün olamaz.

Iste bu noktadan itibaren yine çok büyük bir baska tehlike çanlarinin sesleri duyulmaya baslar. Açilan bu kapidan çok farkli ve istenmeyen parazit enerjilerin girmesi her zaman için ihtimal dahilindedir.

Gene eski dönemlerden örnek vermemiz gerekecek... Eskilerden örnek veriyorum... Çünkü meditasyon eskilerde kullanilan ve dogrusunu söylemek gerekirse, günümüzde çok fazla geçerligi kalmamis olan bir yöntemdir.

Geçmisteki tüm inisiyatik çalismalarda ögretmen; ögrencilerinde meydana gelen gelismeleri psisik olarak duyular disi algilamalariyla kontrol etmekteydiler... Bu denetlemeyi yapan ögretmen, ögrencilerini sürekli bu alanda da her hangi bir tehlikeyle karsilasmamasi için kontrol altinda tutardi. Hatta meditasyonu sirasinda onu dis tesirlerden koruyabilmek için manyetik alani içine alirdi...

Peki bu anlamda bir kontrol, günümüz meditasyon ögreten ticarethanelerinde yapilabiliyor mu? Bu anlamda da ciddi soru isaretlerin mevcut oldugunu söylemek zorundayim...

Sayilari 100 civarinda bulunan meditasyon tekniklerinden, ülkemizde en fazla bilineni ve en fazla duyulani Transandantal Meditasyon denilen ve kisa adiyla TM olarak nitelendirilen bir tekniktir... Ve bu da mantraya dayali bir tekniktir... Yukarida anlatmaya çalistigimiz bütün bu risk faktörlerini ortadan kaldirdiginiza inaniyorsaniz mesele yok... Ama bize sorarsaniz mesele çok...

Buraya kadar mantradan çok söz ettik. Mantrayi bu kadar etkin yapan sey nedir, diye düsünen okurlarimizin olabilecegini dikkate alarak bu soruyu biraz açalim diyoruz... Bakalim altindan neler çikacak...

Mantranin gücü onun sesinde gizlidir... Diyelim ve seslerin bünyemiz üzerindeki etkilerini görelim...


Etkileri ve KULLANIMI (http://www.msxlabs.org/forum/ext.php?ref=http://xdosyalar.com/html/meditask.asp)


Tüm inanç sistemlerinde karsimiza çikan dua ve ilahilerin kullanilis gayesi sesin meydana getirdigi etkilerden yararlanabilmek içindir. Etnoloji ve Teozofi arastirmacilari bunu majik bir uygulama olarak ele alirlar. Ve adina "ses majisi" derler... Dünya üzerindeki en eskisinden en yenisine kadar bütün dini egitim sistemleri bu bilgiyi kullanmislardir.

Ilahilerin, dualarin, zikir ve mantralarin ortaya çikislari ve kullanilis sebepleri tamamen buna dayanir. Ancak bu bilgi günümüzde birçoklari tarafindan unutuldugu için ibadet Türkçe mi olsun, Arapça mi olsun tartismalari sürüp gitmekte ve hiç kimse buna dogru dürüst bir açiklama getirememektedir. Yeri geldigi için hemen söyleyelim: Bu sizin ibadetten ne beklediginize baglidir. Amaciniz sadece inanan bir müslüman olarak Allah'a kulluk etmek ve sonunda cennete gitmekle noktalanacak bir süreci yasamaksa, hiç merak etmeyin Türkçe de olsa, Arapça da olsa hiç farketmeyecektir!...

Ancak ibadetten anladiginiz gerçek anlamda meditatif ve konsantratif bir çalismaysa, iste o zaman sizin için çok sey farkedecektir kuskusuz... O zaman siz zaten dua ve ibadeti çok daha farkli bir yapida ele alacak ve metafizik bir anlayisla farkli bir dünyanin kapilarini açacaksiniz...

Daha ibadetin ne oldugu ve ne maksatla ibadet edildigi çogunluk tarafindan anlasilamadigi için, bu tartismalar da bir türlü yerli yerine oturtulamiyor. Bu tartisma içinde olanlar için söylüyorum: Önce ibadetin ne oldugu ve ne olmadigi anlasilirsa bu sorulara daha gerçekçi cevaplar getirebilir...

Kendinizi rahat hissedeceginiz bir yerde, kendi kendinize uygulayabileceginiz pratik bir metotla seslerin gücünden siz de yararlanabilirsiniz: Bu egzersizin temeli, ses enerjisinin bilinçli kullanimina dayanir. Simdi aktaracagimiz teknikle siz de bedeniniz üzerinde olumlu bir etki meydana getirebilirsiniz...

Evinizde rahatsiz edilmeyeceginiz, bir odada sirtiniz dik duracak bir sekilde oturun. Günlük yasamin üzerinize yüklemis oldugu her türlü baskiyi o an için bir kenara birakin... Düsüncelerinizi kendi haline birakin. Nefes alma egzersizleriyle hafif bir gevseme içine girin...

Bu asamadan sonra derin bir nefes alarak 3'er defa olmak üzere, sirayla asagidaki harfleri nefesinizin sonuna kadar sesli bir sekilde söyleyiniz:
A
E
OU
O
I

Size büyük bir enerji, denge, ahenk ve huzur saglayacak olan bu metod, ayni zamanda iç organlariniza gerçek anlamda bir masaj etkisinde de bulunacak ve fizyolojik bazi rahatsizliklariniz üzerinde olumlu bir etki saglayacaktir.

Su anda sizlere aktarmaya çalistigimiz metod ayni zamanda sesle tedavi tekniklerinden bindir. Hemen belirtelim, bu teknik yurtdisindaki birçok hekim tarafindan tip alaninda, hastalarini tedavi etmek ve baski altindan kurtarmak için etkin bir sekilde kullanilmaktadir.

Gelelim harflerin titresimsel özelliklerine ve bünyemizde yapmis olduklari fonksiyonlara:
A sesi akcigerlerin üst kismi üzerine ve beyine etki yapar. Bu Hristiyanlar'in ruhani ayinlerinde bolca kullandiklari, huzur verici bir ses olarak bilinir.

E sesi bogaza, ses tellerine ve güçlenmesi için Troid üzerine etki yapar. Her birisi arka arkaya üç defa çikarilan bu sesler, ait oldugu dokular içinde, besleyici bir kan birikmesine sebep olur.

OU sesi bütün karin organlari üzerine etki yapar: Mide, karaciger, karnin alt kismi ve ince bagirsaklarin çalismasini düzenledigi gibi, onlarin peklikten kurtulmalarina da yardimci olur.

O sesi agir ve derin olarak çikarildiginda, bütün gögüs kafesini titretir ve akcigerleri harekete getirir. Onun etkisi ince bagirsaklara ve eger onu; sonuna kadar nefes vererek iyice çikarirsaniz, cinsel güç üzerinde de etki yapar. Psisik düzeyde iç huzuruna, genis bir konsantrasyona sebep olur ve insana dinamizm verir. Ona, ikinci bir ses ekleyerek, etkisin de arttirabilirsiniz: OM...

OM, Hindu yogileri tarafindan kozmik ses olarak nitelendirilmis bir sestir. Kafatasi sinirlerini ve kubbesini titrestirir. Eger bu sihirli ses üzerine iyice konsantre olunursa, zihinsel fonksiyonlarinizin hissedilir derecede berraklastigini far-kedebilirsiniz.

I bu serinin son sesidir. Uzun bir sekilde, hafifçe dudaklarda bir gülümseme meydana getirerek çikarilmasi gereken "I"sesini de üç kez tekrar ederek, bu seriyi bitiriniz... Sevinç verici ve pariltili olan bu ses, burun, bogaz ve bronslarda etki yapar. Onun, insana keyif verme meziyeti de vardir. Eger nefes yollariniz kötü bir durumdaysalar, balgam sökücü bir etki gösterir.

Seslerin tekrarini bitirdikten sonra dudaklarinizda daima bir gülümseme ile ve huzur içinde ayaga kalkacaksiniz... Kendinizi gerçekten iyi bir durumda hissedeceksiniz. Bedeninizi yumusatmak için, bir kaç jimlastik hareketi yapiniz ve gidip elleriniz, yüzünüzü soguk suyla yikayiniz...

Bu egzersizi sabahlan uyandiginizda veya günün herhangi bir saatinde uygulayabilirsiniz. Ve unutmayiniz ki, sadece günlük tek bir pratik, gerçek bir sagliga yol açar...

Bugün, seslerin biyolojik ve psisik dengemizi bozabilen veya güçlendirebilen bir titresim oldugu bilinmektedir. Hinduizm'de ses, yogolar kategorisinde yer alir ve çok etkili bir tedavi olarak kullanilirdi. Buna "Mantra Yoga" denirdi. Bazi özel ve belirli dualarin okumalariyla sesin kudreti ve etkisi harekete geçirilirdi.

Meditasyonlarda kullanilan mantralarin kullanilis sebepleri iste buna dayanir...

Yani "mantra"nin kullanilisi, kelimenin bu gizli gücünden, suurlu bir sekilde yararlanmaktan baska bir sey degildir. Ancak basta söyledigimiz gibi Parapsikoloji'nin ortaya koymus oldugu bilimsel bulgular isiginda, biz sizlere mantraya dayali bir meditasyon çalismasini önermiyoruz...

Bunun yerine yukaridaki "ses egzersizi"ni her gün düzenli olarak yapabilirsiniz. Ayrica "Gevseme Egzersizleri" size bu boslugu doldurmanizda yeterli derecede yardimci olacaktir..

NemesiS*
22-07-08, 15:03
Prekognisyon meydana gelecek olayların önceden paranormal olarak algılanması fenomenine Parapsikoloji'de verilen addır.
Prekognisyon ile premonisyon arasındaki fark, prekognisyonun özel bir olay hakkında açık bir bilgi içermesine karşılık, premonisyonda meydana gelecek olayla ilgili yalnızca belli belirsiz bir hissetmenin sözkonusu olmasıdır. Parapsikologlar geleceği bilme fenomeninin gerçek olduğunu, bu fenomenin gerçekliğinin sayısız vakalarla ortaya konmuş olduğunu kabul etmekle birlikte ve bu fenomeni laboratuvar koşullarında deneysel olarak inceleyip sonuçları sınıflandırmakla birlikte, fenomenin nasıl oluştuğu ve nedeni konusuna bir açıklama getirememektedirler. Prekognisyon fenomeni, büyük çoğunluğu geleceğin önceden düzenlenmiş olamayacağını savunan Parapsikologlar arasında geleceğin önceden düzenlenip düzenlenmemiş olması konusunda bir görüş ayrılığına neden olmuştur. Bu konu, Fatalizm’e karşı çıkan Neo-spiritüalist görüşte, geleceğin geçmişte yapılan iradi hareketlerin sonuçları olarak nedensellik kuralınca kısmen belirlenmiş ve insanın iradi hareketleriyle mukadderatını her an belirlemekte olduğu düşüncesiyle açıklanmaktadır.
Parapsikolojik araştırmalara göre, prekognisyon medyumluğunun kapsamındaki fenomenlerin oluşum biçimleri içinde, % 60’ını haberci rüyalar, % 40’ını ise uyanıkken kendiliğinden görülen vizyonlar, işitsel halüsinasyonlar, aniden zihinde çakan düşünceler, trans sırasında alınan duyumlar veya bilme duygusu biçiminde ortaya çıkan medyumluk oluşturmaktadır.
Parapsikolojik istatistikler prekognitif duyumların büyük kısmının genellikle ilk 48 saat içinde olacak olaylara ilişkin olduğunu göstermektedir. Aylar veya yıllar sonra olacak olaylara ilişkin prekognisyonların sayısı çok azdır. Yine Parapsikolojik istatistiklere göre, prekognisyon fenomenlerinin % 80’lik kısmında, fenomene konu olan kişiler ile prekognitif duyumu alan kişi arasında duygusal bir bağ (eş, aile bireyi, dost vs.) olduğu görülmüştür. Bu bağın mevcut olmadığı % 20’lik kısım ise genellikle büyük, önemli felaketlere (uçak düşmesi, deprem, önemli birine suikast girişimi vs.) ilişkin duyumlardır.

ateshjan
14-10-08, 10:30
Transfigürasyon metapsişik terminolojide kullanılan bir terim olup, ruhsal irtibat sırasında medyumun yüz hatlarının ve tavırlarının değişmesine verilen addır.
Bu olayda medyum irtibatta bulunduğu bedensiz varlığın son bedenlenmesindeki (reenkarnasyonundaki) özelliklerini yansıtacak biçimde değişir, tümüyle başkalaşır. Kimi hallerde sesinin de değiştiği görülür. Bu tür olaylara kimi yazarlarca posesyon olarak, Spiritüalizm’de ise “enkarnasyon medyumluğu” olarak adlandırılan, bedensiz varlığın medyumun bedenine tam anlamıyla hakim olduğu durumlarda rastlanır.
Antik çağda Yakındoğu ve Ege havzasındaki trans uygulamalarında genellikle bu tür bir medyumluk sözkonusu olmuştur. Obsesyona yakalanma tehlikesinin çok yüksek olduğu bu medyumluk türü halen Afrika ve Latin Amerika tapınçlarındaki (kültlerindeki) ayinlerde görülmektedir.
Transfigürasyon sözcüğü kimi yazarlarca İsa Peygamber’in çarmıha çakılmasına ilişkin bir iddiayı dile getirmek üzere de kullanılmaktadır. Gnostisizm zamanından günümüze kadar süregelmiş, pek inandırıcı bulunmayan bu iddiaya göre, çarmıha çakılan kişi İsa Peygamber’in kendisi değildi, yüzü onun yüzüne dönüştürülmüş başka bir kişiydi.

ateshjan
14-10-08, 10:30
Obsedör obsesyon olayında obsede denilen kişiyi etki altına almış olan bedensiz varlığa klasik spiritüalizmde verilen addır. Fakat günümüzde obsedörlere özgü yöntemlerle çevresine saf, iyiniyetli insanları toplayan kimseler için de kullanılmaktadır.


Obsedörlerin Taktikleri

Obsedörler avlarını ele geçirmek için her yola başvururlar ve çeşitli taktikler kullanırlar. Bu taktiklerden bazıları şöyle açıklanır:

Kendilerini iyi, güzel, erdemli, bilgin gibi göstermeye çalışırlar.
Avlarının huylarına göre ifadeler kullanarak telkinlerde bulunurlar.

Laf kalabalığı yaparak ve her bilim dalından yalan yanlış söz ederek kendilerini bilgili, deneyimli, uzman olarak kabul ettirmeye çalışırlar.

Yüksek sırlardan söz ediyormuş gibi poz yaparak birçok mucizevi olay (levitasyon, fantom, doğrudan ses vb. gibi metapsişik fenomenler) meydana getireceğini vaat ederler.

Bilinmeyen veya gelecekteki bazı olayları bildirerek avlarının güvenini kazanmaya çalışırlar.

Sorularla sıkıştırıldıklarında daha sonra yanıtlayacaklarını ya da yanıtların bilinmesinin soran için hayırlı olmayacağını söyler veya bu tür kaçamak yollara başvururlar.

Karşılarındakileri bilgisizlikle nitelendirerek, her söylediğini rahatlıkla empoze etmeye çalışırlar.

Din, tasavvuf, mistisizm ve kutsallıkla ilgili konulara yapışarak, kendilerine çeşitli payeler biçerler (örneğin geçmiş reenkarnasyonunda ünlü veya önemli biri olduğunu bildirme).

Obsedörlerin Karakterleri

Obsedörlerin genel nitelikleri ise şunlardır:

Bağnazlık: Görüşlerini değiştirmekten nefret ederler, görüşlerini, inanç sistemlerini sarsacak herhangi bir düşünceye dayanamazlar, böyle düşüncelerden son derece ürkerler. Bu kararlı halleri de kimi deneyimsiz insanlar üzerinde daha etkili olmalarına neden olur.

Sevkedicilik: Herkesi kendi yollarına sürükleme ve kendilerini diğerlerine bir lider gibi gösterme hırsları vardır. Bu amaç uğrunda, öğüt, rica, maddi veya manevi çıkar vaatlerinde bulunur, çevrelerindekilere manevi payeler dağıtırlar, ısrar ederler ve gerekirse tehdit gibi her yola başvururlar.
Hükmedicilik: Hükmetme, yönetme, emretme ve kendini üstün gösterme özellikleri vardır.

Kurbanı bilgi kaynaklarından uzaklaştırıcılık: Kurbanlarını, uyanmalarını sağlayabilecek her türlü bilgi, fikir ve yayınlardan uzak tutmaya çaba gösterirler. Bunun için bu tür bilgi, fikir ve yayınların değersiz, hatta onlara zararlı olduklarını telkin ederler. Böylece, çevrelerinden yalıttıkları, kendi alemine çekilen obsede ya da obsedeler üzerindeki hakimiyetleri artar. Çünkü obsede, artık yalnızca obsedöründen aldıklarını doğru ve mutlak hakikat olarak kabul etmeye başlayacaktır.

Eleştiriden kaçmak: Eleştiriye hiç dayanamazlar. Çünkü kurdukları sistemi sarsabilecek bir öğedir. Eleştiri kavramını kurbanları olan obsedelerde de yok etmek isterler ve bunun için insanın akıl, muhakeme, düşünme, yaratıcı imajinasyon yeteneklerini köreltmeye, yok etmeye büyük çaba gösterirler. Kimi obsedörler bu amaçla müritlerine “ben sizleri hakikatlere akıl yolu ile değil, kalp yolu ile ulaştıracağım, akıl yolu şeytani, kalp yolu rahmanidir” türünden fikirler telkin ederler.

Bilgilerinin sınırlı ve belirli oluşu: Obsedörlerin bilgilerinin çok eksik ve sınırlı olmalarına karşılık, bu küçük bilgilerine sıkı sıkıya bağlı olmaları, yapışmaları deneyimsiz kişilerin gözünde o bilgilerin abartılmasını sağlar. Eleştiri de sözkonusu olmayınca obsedörün her saçmalaması eleştirilmemesi gereken büyük hakikatler ve hikmetler olarak kabul edilir. Oysa hakikati gören deneyimli bir kimse o varlığın tüm sözlerini bir araya toplasa, orada herkesin bulup söyleyebileceği basit bir iki fikrin veya dünyada belirli formüllere saplanıp kalmış bazı tarikat talimatının yüzlerce kez tekrarından başka bir değer bulamayacaktır.
Araştırmacı sorulardan kaçıcılık: Kişi obsedörün söylediklerinden biraz daha fazla hakikati öğrenmek ister ve söylediklerini biraz kurcalamaya kalkıştığı takdirde, söylediklerinin altında çelişkilerin, garip fikirlerin, anlamsız, hatta tehlikeli telkinlerin bulunduğunu görebilecektir. Obsedör varlıklar böyle sorularla, yani kurcalayıcı, çelişkileri ortaya koyucu sorularla karşılaştıklarında şaşırır, kızar, hatta tehditlerde bulunabilirler. Sonunda müritlerine bu tür sorular sormayı, daha ilerisini araştırmayı men edebilirler.

ateshjan
14-10-08, 10:31
hipnoz veya psikolojik ayrışma içindeki süjede içinde bulunduğu yaşamdaki veya geçmiş yaşamlarındaki (reenkarnasyonlarındaki) izlenimlerin tekrar canlanmasına ve bunu sağlayan yönteme verilen addır. Yöntem, reenkarnasyon olgusunu kabul etmeyen kimilerine bilimsel gelmese de, günümüzde "past-life regression" adı altında psikoterapide psikoterapist hekimlerce, çeşitli üniversitelerdeki parapsikoloji kürsülerinde parapsikologlarca ve özellikle A.B.D.’nde yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. A.B.D.’li psikolog Helen Wambach bu yöntemi 1088 süje üzerinde uygulamıştır. Yöntem Fransızcada ecmnésie olarak yazılır. Terim Grekçe'deki ektos ("dışında") ve mnimi ("********) sözcüklerinden türetilmiş olup ilk kez Dr. Pitre tarafından kullanılmıştır.

ateshjan
14-10-08, 10:32
Spatyum


Tanımı
Spatyuma, tam anlamıyla karşılamasa da, çeşitli tradisyonlarda öte-alem olarak ifade edilen ölüm-sonrası ortamın spiritizmdeki ya da deneysel spiritüalizmdeki karşılığı denebilir. Ruhçu anlayışa göre ruhlar madde-dışı varlık olduklarından spatyumda ‘perispri’leri ile bulunurlar. Bu bakımdan spiritüalistler spatyumu ruhlar alemi olarak değil, ölüm-ötesi alem olarak nitelendirirler.


Oluşumu
Ruhçuluğa göre, spatyumun maddeleri maddenin bilinen üç halinden (katı ,sıvı ve gaz) daha farklı hallerde olup, bilinen fiziksel maddelere oranla çok daha akıcı, çok daha az yoğunlukta ve atomik vibrasyonları çok daha hızlı, süptil maddelerdir. Eski Yunan tradisyonunda bu maddeler için aether terimi kullanılmıştır. Bu süptil maddelerin düşünceyle, imajinasyon yeteneğiyle şekil alabileceği kabul edilir.

Öleni bekleyen ilk aşama
Ruhçuluğa göre ölen her insan ruhu önce, ölmüş olduğunu, daha doğrusu fiziksel bedenini terk etmiş olduğunu anlayamaz, bir bocalama, kargaşa dönemi geçirir. Bu aşamaya spiritler “kendiliğinden imajinasyon” aşaması adını vermişlerdir. İşte ruhçulara göre, cennet ve cehennem sembolleriyle simgelenen, aslında, bu aşamadaki varlığın kendi imajinasyon yeteneğiyle bilmeden kendisinin oluşturduğu huzur verici ya da huzursuz edici sahnelerden ibarettir. Ölüm olayı ile fiziksel bedenini terk etmiş her insan ruhunu spatyumda vicdani bir hesaplaşma bekler. Fakat burada kendi kendisiyle bir hesaplaşma sözkonusudur,herhangi bir cezalandırma sözkonusu değildir.

Üst aşama ve ortamlar
Varlığın tekamül düzeyi elverdiği takdirde ulaşabileceği diğer aşamalar sırasıyla, “geçiş aşaması”, “şuurlu ve idrakli imajinasyon aşaması” ve nihayet tekamül düzeyi çok yüksek ruhlara özgü olan “kozalite aşaması” olarak bilinir. Bu son aşamanın sözkonusu olduğu kozalite planına (ort******) yükselebilmiş bir varlık üç boyutlu alemdeki olayların neden sonuç zincirini çözebilecek, daha doğrusu, bu olayların akışındaki neden-sonuç ilişkilerini açıkça görebilecek durumdadır. Fakat klasik spiritüalizmdeki öte-alem anlayışı, öte-alem tasarımı kozalite planında son bulur,yani daha ötedeki bir ortam kavramı klasik spiritüalizmde mevcut değildir. Neo-spiritüalist görüşün getirdiği yeni bir kavram, işte bu kozalite planının da ötesinde bulunduğu varsayılan dört boyutlu alem kavramıdır.

Teozofideki öte-alem tasarımı
Teozoflar fiziksel alem ile ruhsal alem arasındaki aracı-süptil alem için spatyum terimini kullanmazlar, bu aracı alemi astral, mantal, kozal plan gibi çeşitli tabakalar halinde düşünürler. Genel teozofik kabule göre fiziksel dünya ile ruhsal alem arasındaki bu derecelenme 7 tabakadan oluşur.

ateshjan
14-10-08, 10:39
İmajinasyon ve Durugörü

Durugörü yeteneğinin temeli imajinasyona dayanır. Peki o halde imajinasyon nedir? Önce bunu biraz açalım, daha sonra da ileri durugörü tekniklerine geçelim… İmajinasyon, ruhsal enerjinin en belirleyici özelliklerinden ve yeteneklerinden biridir. Bazı araştırmacılar imajinasyonu ruhta şekillendirme olarak tarif etmişlerdir. Düşüncenin bir enerji olduğu günümüzde artık net bir şekilde bilinmektedir.

İşte her bir düşünce kalıbı, kendisine özgü bir enerji taşır. Böylelikle her bir düşünce bir enerji topunun üretilmesine sebebiyet verir. Düşüncelerimizle biz farkında olmadan pekçok imajlar yani şekiller-görüntüler yaratırız. Konunun bu yönü üzerinde araştırma yapan birçok parapsikolog, bu meseleyi “düşünce şekilleri” başlağı altında incelemişlerdir.

Toparlayacak olursak, kökeni ruhsal enerjiye dayanan tüm düşüncelerimiz çeşitli görüntülerin meydana getirilmesine sebebiyet verir. Ancak ne var ki, bu görüntülerin frekansları çok yüksek titreşimli olduklarından normal gözle görünemezler.

Ancak durugörü yeteneğine sahip kişiler tarafından görülebilen bu görüntülere imaj, bu görüntünün ortaya çıkmasına sebebiyet veren mekanizmaya da imajinasyon denmektedir. İşte bu imaj ve imajinasyonla ilgili yapılabilecek en basit tanımdır.

Düşüncelerimizin nasıl şekillenebildiğine en iyi örneklerden biri spatayomda meydana gelen olaylardır. Öte Alem-in yani spatyomun en belirleyici özelliklerinden biri, hepimizin bildiği gibi düşüncelerin anında şekillenmesidir. Bunun sebebi spatyomu oluşturan astral maddenin, fiziki maddeye oranla çok daha süptil yani yüksek titreşimli maddelerden inşa edilmiş olmasıdır. Konumuz dışı olduğu için biz spatyomu bırakalım ve dünyaya dönelim…

Tüm yaşantımız boyunca çok çeşitli imajlar yayınlar ve dışarıdan da çok çeşitli imajlar alırız. Örneğin karşınızdaki bir kişi elmayı düşünürken, aslında onu imajine etmektedir. Yani onun şeklini zihninde canlandırmaktadır. Siz bunu iki farklı şekilde algılayabilirsiniz. Ya sezgisel olarak elma kelimesi zihninizde belirir, ya da elma kelimesi değil, elmanın görüntüsü zihninizde canlanır.

Birincisine telepati, ikincisine ise durugörü adı verilir. Görüldüğü gibi telepati ile durugörü arasında hem büyük bir paralellik, hem de büyük bir fark bulunmaktadır. Bu tanımdan ortaya çıkan önemli bir sonuç vardır. O da aslında tüm Duyular Dışı Algılamalarımızın temelinde imajinasyon gerçeğinin bulunmasıdır. Basitleştirerek özetleyelim… Herhangi bir imaj çok farklı şekillerde algılanabilir… Örneğin:

Beş duyu organlarımızla algıladığımızda biz ona görme ya da duyma diyoruz… Yine aynı imaj sezgisel olarak algılandığında telepati, gözlerimiz kapalı ya da bir objeye konsantre olarak normal gözümüzün dışında ortaya çıkan görüntülerle algıladığımızda durugörü, fiziksel kulaklarımızın haricinde bazı sesler duyarak algılıyorsak duruişiti, bir sarkaç ya da çatal çubuğun hareketleriyle algılıyorsak radyestezi, ellerimizi herhangi bir nesneye dokundurarak o nesnenin başından geçenleri hissedebiliyorsak psikometri ve yine herhangi bir imaj fiziksel nesneler üzerinde fiziki etkiler meydana getiriyorsa biz ona telekinezi diyoruz…

Görüldüğü gibi ister fiziksel beş duyumuzla, isterse de beş duyumuzun ötesindeki yeteneklerimizle olsun, sonuçta tüm algılamalarımızın temelinde imajinasyonun bulunduğunu söyleyebiliriz… Bu anlatılanların sadece teorik bilgilerden ibaret olmadığı, yapılan deneysel çalışmalarla da ortaya konulmuştur. İlk kez 1960′lı yıllarda gerçekleştirilen ve daha sonraki yıllar, dünyanın dört bir köşesindeki parapsikoloji laboratuvarında tekrarlanan deneylerde; imajinatif olarak şekillendirilen bir düşüncenin fotoğraf plağına geçirilebildiği ispatlanmıştır… Bu deneyler aynı zamanda ruhsal enerjinin maddeler üzerindeki etkisini göstermesi bakımından da önemlidir.

“Ruh ve Kainat” adlı kitabında Dr. Bedri Ruhselman İmajinasyonla ilgili bilgileri bir araya getirirken, iradenin yani konsantrasyonun imajinasyon üzerindeki önemini şu cümleyle özetlemiştir: “İmajinasyon irade ile başlar ve irade ile biter… İrade ise, herhangi bîr canlı varlığın bir şeyi istemesidir.”

İmajinasyonla ilgili buraya kadar yapmaya çalıştığımız tanımlardan da anlaşılacağı gibi, yaşamımızın her anı imajinatif faaliyet içinde geçer… Uyurken bile rüyalarımızla yine imajinatif faaliyetimiz devam eder… Tüm varoluşumuz süresince çeşitli imajlar yayınlar ve çeşitli imajları alırız. Yayınlanan İmajlar: Kendi şuurumuz ya da şuuraltımızdan yayınlanan imajlardır.

Alınan İmajlar: Dışarıdan bize gelen imajlardır. Bunların ancak çok küçük bir kısmının farkında olabilmekteyiz. Ancak büyük bir çoğunu hiç farketmeyiz bile… Farkedebildiklerimiz çoğunlukla beş duyumuza çarpanlardan ibarettir. Farkında olamadıklarımızın çoğu şuuraltımız tarafından algılanmaktadır. Ve yine bunların büyük bir bölümü şuuraltımıza büyük etkilerde bulunurlar. Hatta kendimizin zannettiği birçok düşüncelerimizin oluşmasında bile büyük bir etkide bulunurlar.

ateshjan
14-10-08, 10:43
hidrokinezi su kontrolüdür.suyu kontrol edebilir ona yön verebilir çoğaltıp azaltabilir,hacmini değiştirebilirsiniz.bu gücü kullanmak çok kolaydır.

Sıvı durumdaki bir maddenin moleküllerine nüfuz etme yeteneğidir. Pyrokinezinin aksine burada su oluşturmaktan bahsedemeyiz. Varolan su kütlesinin biçimini değiştirmek yani manipule etmek esas amaçtır.

Başlangıç itibariyle geliştirme teknikleri telekineziye benzeyebilir. örnek verecek olursak, bir su kütlesinin ortasındaki mantar tıpayı hareket ettirmek. Fakat dikkat edin, mantara odaklanmak değil, suya etki ederek mantarı oynatmak. Tıpkı girdaba yakalanan bir geminin sürekli dönmesi gibi.

Burada “Bu zaten suya telekinezi uygulamak değil midir?” diyebilirsiniz. Evet aslında olabilir. fakat suyla gerçek bir bağlantı kurmlısınız, sadece maddeye yönelik bir fizik değil elemetin kendisiyle bir olmalısınız. Eğer gerçek yeteneğiniz suysa zaten egzersiz sıklığınıza göre, kısa bir sürede ilerleme kaydedebileceksiniz. Su hariç bir şey düşünmeden meditasyon yapın, yoğunlaşın. bütünüyle suyla kaplandığınızı, gerektiğinde suyun derinliklerinize daldığınızı hissedin. Su olun.

Egzersizler için:

İçi su dolu orta ya da büyük boy camdan bir kase alın. Camdan, çünkü suyun tamamını görebilirsiniz. Mantar tıpa gibi su üstünde kolayca yüzebilen bir nesneyi üzerine yerleştirin. (Telekinezi alıştırmalarında önerilen iki ucuna kibrit çöpü batırılmış iğne gibi)

Şimdi sıra geldi işin en çok pratik ve imajinasyon isteyen bölümüne: Kasenizin karşısında gözlerinizi kapayın. Suyun enerjisini, serinliğini, titreşimlerini hissedin. Onun enerjisiyle kendinizinkini birleştirin. Zihninizde, suyla kurduğunuz enerji bağını hayal edin. Suyun sesini zihninizde duyun, zerafetini hissedin. Bu düşüncelerinizi zihninize kopyalayın ve suyla bir olun. Kendinizi hazır hissettiğiniz zaman gözleriniz açın. Fakat suyla kurduğunuz bağlantıyı kaybetmeyin. O senin bir parçan ve sen de onun. Enerjiyi, zihninizde tutun. Su hareketlenecektir… Ve şimdi, Sudan bir parçasın.. Ona istediğin emri verebilirsin. Kasenin içinde bir girdap oluşturduğunu hayal et. Gittikçe büyüyor ve sürekli hız kazanıyor. İşte o sensin… Bunu yapmayı başardığını hissettiğin ana kadar yapmaya devam et… Sabırlı ol, ilk bir kaç denemede olmuyorsa, ki olmaması muhetemeldir, daha çok egzersiz yap.

Ve sonra zihnini dinlendir.

ateshjan
14-10-08, 10:44
Cryokinezi, zihin gücüyle soğukluğu kontrol etme yeteneğidir. Doğru bildiğimiz bir yanlış da, cryokinetiklerin sadece buz oluşturmasıdır. Halbuki onlar soğukluğu kontrol edebildiklerinden gazı soğutarak sıvı hale getirebilirler. Soğutma işlemi, ortamdaki moleküllerin hızının azaltılmasıyla gerçekleşir. Moleküllerin hızı arttıkça ortam daha sıcak olurken, aksi durumda daha soğuk olur.

Cryokinetiklerin daima akıllarında tutmaları gereken şey maddenin hal değişimi evreleridir. Katı-Sıvı-Gaz

Cryokinezi tekniklerini uygulamaya başlamadan önce bu işin ne denli tehlikeli olabileceğini aklınıza iyice yerleştirin. Kontrol edilemeyen yetenekler kronik hatta ölümcül hastalıklara bile yol açabilir. Kontrol algılamayla başlar!!!
Cryokinezi çalışmaları başlangıç olarak aşağıda verilmiştir.

1. Aşama
Soğumanın moleküllerin hızının azalarak oluştuğunu aklınızdan çıkarmayın. Yaptığınız imajinasyonlarda bunu kullanın. Birinci aşama olarak vücut ısınızı kullanacaksınız. Elinize bir termometre alın ve vücut ısınızın düşerek, soğukluğun parmak uçlarınızdan termometreye aktığını hissedin. Bu alıştırmayı sık sık yapın ve çalışmalarınız not edin.

2. Aşama
Eğer birinci aşamada başarılı olduysanız daha zor olan bu aşamaya geçebilirsiniz. Şimdi boş bir odaya geçin. Odada rüzgar oluşturacak her şeyi kapatın. Termometreyi yakınızda bir yere koyun ve odadaki hava moleküllerini hızının azalarak soğumaya başladığını hayal edin. Bunu bütün benliğinizle isteyin. 20 dakika bu alıştırmayı yaptıktan sonra havanın ne kadar soğuduğuna bakın. Isıyı daha aşağılara çekene kadar bunu yapın.

Bütün kinetik yeteneklerde olduğu gibi cryokinezinin de gelişebilmesi, yeteneklerin daha iyi su yüzüne çıkabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir takım şeyler vardır. Bunlar: ruh dinginliği, düzenli uyku, dengeli beslenme, yani fiziksel bedenin sağlıklı olması.

ateshjan
14-10-08, 10:44
Umbrakinezi Nedir?

umbrakinezi gölge kontrolüdür.bu yapması en zor olan kinezilerden biridir.bu sayede her türlü gölgeyi kontrol edebilir değiştirebilirsiniz.

-- Umbrakinezi Tekniği --
Malzeme listesi:
Kamera-Cep Telefonu-Yada herhangi bir vidyo kayıt cihazı
Mum
Kendiniz
Beyaz bir duvar yada ön plan (Sebebini alıştırmada açıklayacağım)
::Ortam::
Önemi yoktur..Ama gölgenizin yansıyacağı yer düz olsa iyi olabilir..Eğim dikkatinizi dağıtır..

TEKNİĞİ

-Kamera-Telefon-Yada video kayıt cihazını çekim moduna alın..Gölgeyi net bir şekilde çeksin..

-Düz bir duvarın önüne geçin..Rahat bir yere oturun...Bulunduğunuz ortama hiç ışık girmesin..Bu işi evinizde pencere olmayan bir yerde denerseniz daha kolay olur..Ama sakın içeriye herhangi bir ışık girmesin

-Mumunuzu yakın ve arkanıza koyun..Yüzünüz duvara bakarken mum arkanızdan gölgenizi duvara yansıtsın

-Duvarın beyaz olması siyah-beyaz zıtlığının bu alıştırmayı kolaylaştırması adınadır..

-Şimdi gözlerinizi kapayın ve gölgeye gözleriniz kapalıyken odaklanın..Bu süreyi minimum 1,5 dakika tutun.

-Şimdi gölgenin şekil değiştirmeye başladığını düşünün gözleriniz kapalıyken..Örneğin sağ elinin şekil değiştirip büyümesini yada küçülmesini şiddetli bir şekilde isteyin..Hatta emredin..

-Bir kaç kere bunu şiddetli bir şekilde zihninizde canlandırdıktan sonra aniden başka bir konuya yönelin..Ama gölgeye bakmayın..Ve 15 saniye geçtikten sonra bir kez daha aynı düşüncelere odaklanın..Ve sonra yeniden düşüncelerinizden kurtulup başka bir şeye yönelin.

-Bu aşama da bittikten sonra gölgeye bakın..Şekil değiştirmiş olabilir.Eğer baktığınızda şekil değiştirmemişse telefon yada her ne ile kayıt etmişseniz o cihazı çalıştırın..Ve izleyin..Başaramadınız mı?..5 gün 1 yada 2 kere daha deneyin.

UYARI: UMRAKİNEZİ ÇALIŞIRKEN PYROKİNEZİ YADA CRYOKİNEZİ ÇALIŞMAYIN..İSTERSENİZ TELEKİNEZİ ÇALIŞABİLİRSİNİZ..

ateshjan
14-10-08, 10:45
Aerokinesis havayı kontrol etmektir.Aerokinesisle tatlı esintiler yaratabilir veya sık sert rüzgarlar oluşturabilirsiniz.Aerokinesisi yapmak için ilk başta kapalı bir ortamdan açık bir ortama çıkmalısınız.İstediğinizbir yer olabilir arkadaşlarınız yokken okul bahçesinde veya bir parkta sessiz bir köşede veya sessiz bir bahçede ona siz karar verin .Mekanınızı kararlaştırdıktan sonra konsantre olun ve birkaç dakkika bekleyin zihninizi dinlendirin ve havayı hissetmeye çalışın.meditasyon yapar gibi ciğerlerinize gittiğini düşünün ve onun farkında olun.Havanın sıcak mı veya soğuk mu olduğunu ,rüzgarın hızlımı estiğini yoksa yavaşmı estiğini gibi hisleri duymaya çalışın enzor kısmı ise bu alıştırmayı bir saat boyunca yapın biraz uzun ama değer , bir saat boyunca kendinizi kasmayın esnek olun dinlenmek için gelmişsiniz gibi kasmayın kendinizi rahat bir şekilde düşünün bu çok önemli kendinizi kasarsanız bu bir işkence haline gelebilir bir saatin sonunda havanın size çarptığını hissedin öle düşünün sonra onun kuvvetle
nen bir rüzgar olduğunu ve giderek şiddetini arttırdığını hissedin.bunu yapabilirsiniz sadece esnek düşünün geniş düşünün çok kolay iyi şanslar ...

ateshjan
14-10-08, 10:48
Bu teknikler zararlı olabilir bu yüzden çok dikkatli olun.
Kendini karanlık idareye adamış olanlara...

Negatif enerjiyi kullanabilmek için önce onu nasıl çağıracağını bilmen gerekir.Vücudundaki enerjiyi hisset.Şimdi seni güçlüce öfkelendiren duyguları düşünmeye başla.(kötü ruhlar, vampirler, kendi duygularınız...)Şimdi bütün bu öfke ve nefret dolu düşünceler aklından çıksın vücudunu tıpkı bir ceket gibi sarsın.Bunu hayal et.Şimdi bir alev düşün.Yakıcı, alev alev, kor.Alev vücudunu kaplasın.Büyüsün, büyüsün.Nefret ve acıyla yansın, pis bir alev.Etraftaki tüm negatif enerjiyi kendinde topluyor.Kötü düşünceler ile oluşturduğun ceketin gözeneklerinden geçsin.Ve cekete temas ettiğinde üstündeki enerji dolu ceket renk değiştirsin.Mor veya maviye dönüşsün.Ateşle birleşsin.Birbirlerini tamamlasınlar.Artık üstünde güçlü bir enerji alanı var.Ve bu enerji alanı tüm negatif duyguları çekiyor.

Karanlık top
Karanlık bir odada psi ball yapmaya çalış.Kötü enerjileri çekmeye başla.Tıpkı bir psi ball yapar gibi yapmaya çalış ama kaynağın karanlık enerjiden gelsin.

1-Biriktirdiğin tüm negatif enerjiyi avuç içinde topla.Tüm nefretini psi ball-a odakla.Sonunda haykır ve fırlat.

2-Kötü olan birşeyden enerji çek ve bu kötü enerjinin bir süre vücudunda dolaşmasına izin ver.Vücudunda kötü enerjinin olmasına alıştıktan sonra bu enerjiyi ellerine topla.Bu enerjiyi odakla ve haykırırken fırlat.

Karanlık bomba
Önce tüm enerjini olumsuz yap ve negatif enerjiye dönüştür.Eğer yeterince enerjin olduğunu hissetmiyorsan kötü olan bir şeyden enerji çek.Tüm kötü enerjileri çekmeye başla.Bunu yaparken ellerini başına kadar kaldır.Enerjiyi ellerinde biriktir.Bunu elllerini gerçekten ağır hissedene kadar yap.Sonra ellerinde biriken bu enerjinin bir yere değdiğinde kararsız davranacağını ve zarar vereceğini düşün.Bunu basitleştirmek için onu bir bombaya benzetebilirsiniz.Onu bir bomba gibi hayal edin.Sonra onu güçlü bir şekilde bir hedefe yada yere doğru fırlatın.Değdiği herşeye zarar verecektir.Size gelirse size de zarar verecektir.

Enerji çalmak
Birini yakalayın ve avuçlarınızdan kökler çıktığı düşünün.Avuçlarınızla tuttuğunuz insana köklerin girdiğini hayal edin.Bu köklerin onlardan enerjiyi alıp size getirdiğini hayal edin.Bunun tatmin edici bir şekilde çalışabilmesi için pratik yapmanız gerekir.

Bu arada birşey eklemek istiyorum en üstte zararlı olabilir yazıyor. Eğer lunarkinezi ile uğraşacaksanız ceket tekniğini her çalışmanızdan önce sürekli uygulayın o lunarkinezi yetneğini kontrol altına almanızı sağlayacaktır.

DOGACAK SORUNLARDAN OLUMSUZ OLAYLARIN ÇOGALMASINDAN HERŞEYİM OLUMSUZ VE KÖTÜ OLMASINDAN SORUMLU DEGİLİM HERKEZ DENEMESİN LÜTFEN!!!

ateshjan
14-10-08, 10:49
Pyrokinezi ateşi kontrol etme yeteneğidir. Ateş kontrol yeteneği ileri düzey sayılabilecek bir yetenektir. Eğer ateş üzerinde kontrolü tam sağlayamazsanız siz ve diğer insanlar yâda etrafınızdaki eşyalar zarar görebilir. Ateş kontrolünün anahtarı, ateşin ne yapmasını istediğinize odaklanmak. Burada pyrokinezi yeteneğinizi geliştirip yükseltmeniz için birkaç teknik var.
Pyrokinezi yeteneğinizi geliştirmenin en iyi yolu ateş dansıdır. Rahatlama pozisyonuna geçin ve bir mum alın. Mumu yakın ve mum ateşine konsantre olun. Mum ile aranızda bir tünel oluşturun. Şimdi ateşin tünelden dışarı çıktığını hayal edin. Sadece ateşe konsantre olmalısın. Yeterli güç ve sağlam konsantrasyonu sağladığınız zaman ateş hareket etmeye başlayacak. Ateş dansı pyrokinezinin en kolay yöntemidir. Ateş oluşturmak ve mumu tekrar yakmak ise zor bölümüdür. Ateşi söndürmeyi başardığın zaman, Onun tekrar yandığına odaklan. Birkaç hafta sonra bunu başarabilir hale geleceksin. Ateşi tekrar oluşturmaya çalışırken, hani mum sönerken ipinde kızıllık kalır oda söner ya işte o kızıllığın arttığını göreceksiniz. Çalışmanız yeterli hale geldiği zaman ateşi kontrol edebilir hale geleceksiniz. Bu teknikte pyrokinezi yeteneğinizi geliştirmenin kolay yollarından birisi. Bu teknik kesinlikle çalışılmalı


pyrokinezi ateş kontrolüdür.ateş kontrolü ile ateşe yön verebilir,şekil verebilir,bir yerden bir yere taşıyabilir ateş yapabilir ve ateşi çoğaltıp küçültebilir hatta söndürebilirsiniz.bu konuda yatgınlığı olan insanlar bu konuda uzmanlaşıp bir mum alevini 1-2 cm den 7-8 cmye çıkarabilmektedir.

Malzemeler ;mum ateş

Arkadaşlar öncelikle kendimize sessiz ve loş bir ortam yaparak işe başlayabiliriz!!!Loş ortamdan kastım mumun alevindeki değişmeleri rahatça gözlemleyebilirsiniz!!Şimdi rahatça oturabileceğimiz bi kotuğa oturun ve önünüze mumu yakıp koyun!!sonra mumun alevi biraz seyredip gözlerinizi kapatın ve mumun alevini hayal edin!!Evet mumun ateşi sensiz ne kadar az yanıyor !!Sen olmadan ateş güçsüz ateşi canlandıracak olan sensin!!!Rahatlayın gevşeyin sadece ateşe odaklanın!!2-3 defa derinden nefes alın ve her nefes alısınızda enerjinizin daha da yükseldiğini ve ateşe etkime gücünüzün arttığını düşünün!!Şimdi hazırsınız ve gözlerinizi açın!!Ellerinizi mumun iki yanına koyun ve tekrar odaklanın!!
Ateşi siz yönetiyorsunuz mum sadece bir araç böyle düşünün!!Sonra sizin nefesle aldığınınız enerjiyi elleriniz vasıtasıyla mumun ateşine geçtiğini hayl edin hatta hayal etmekten öte bunu hissedin!!Evettt ateş sizden gelen enerjiyle daha da çoğalıyor git gide büyüyor vesizde buna şahit oluyorsunuz!!Ateş yükseliyor yükseliyor evet git gide büyüyor büyüdükçe büyüyor !!Ve ateş sizin etkilerinize göre alevlenecek ve yüksekliği artacaktır!!!

ateshjan
14-10-08, 10:50
Levitasyon alıştırması


Hafif eşyaların fiziki bir etki olmaksızın hareket ettirebildikten sonra onları,hatta onlardan daha ağırlarını havalandırabilirsiniz de...Eşyaların fiziki bir etki olmaksızın havalandırılmasına Levitasyon denir.

Levitasyon çalışmaları tek kişiyle de yapılabilir ancak bireylerinin uyum içinde olduğu ve daha önce telekinezi çalışmalarında başarı sağlamış bir grupla elde edilebilecek başarılar daha fazla olacaktır.

LEVİTASYON ALIŞTIRMASI

Masanızın üzerine tahtadan yapılmış küçük bir cisim koyun.Rahatça oturup gevşeyin...Dikkatinizi cisminize yoğunlaştırın...Onun ağırlığını zihnen hissedin...Cismin ağırlığının gittikçe azaldığını,giderek hafiflediğini hissederken,şuurunuzun daha çok yoğunlaşmasına ve derinleşmesine izin verin...Cismin ağırlığını kaybettiğini hissettikçe daha derin nefes alın ve nefesinizi verin...Ve siz bunu hissdiyorsunuz...İçinizden gelen kuvvet yer çekimini kolaylıkla yenmeye başlayacak...Cismin iyice hafiflediğini hissettiğinizde,onunj yavaş yavaş yükselmesi için kesin bir emir vermeye başlayın.Eğer imajinasyonunuz tam şekillendiyse ve konsantrasyonunuzu gerektiği kadar yapabildiyseniz düşünce gücünüz havalanmasını sağlaycaktır.

Levitasyona hazırlık


Görsel çalışma:

1-Vücudunuzu enerjiyle doldurun
2-Sonra hayali bedeninizin önünüzde durduğunu düşleyin
3-Enerjimizin bu hayali bedeni besleyip, desteklediğini onunla karıştığını hayal edin
4-Şimdi bu hayali bedeninizin yerden yükseldiğine odaklanın.
5-Hayali bedeniniz zihninizde yerden yükseldiğinde, onu bir dakika havada tutun.
6-Şimdi bedeninizi tekrar yere indirmeye odaklanın.
7-Dörtten altıya kadar olan çalışmaları yerinizden kıpırmadan birkaç sefer tekrarlayın.Daha sonra gözlerinizi açın.

Orman tekniği ile görsel çalışma:

1-Rahatlayın
2-Şimdi gözlerinizi kapatın ve çeşit çeşit bitkilerle dolu harika bir ormanın içinde olduğunuzu hayal edin.
3-Şimdi bu ormanda yürümeye başlayın.
4-Kısa bir süre sonra bir açıklığa geleceksiniz.Açıklığa doğru ilerleyin.
5-Şimdi enerjinizin hayalinizdeki sizle birlikte aktığını onu desteklediği, onunla bir olduğunu düşleyin
6-Şimdi hayalizdeki sizin havaya yükeldiğini, ağaçların tepelerine ulaştığını ve bir süre orada süzüldüğünü düşleyin.
7-Yanınızdaki ağaçın tepesinden bir yaprak koparın ve yere inmek için odaklanın.
8-Ağaçtan aldığınız yaprağı yere koyun ve 5. çalışmadaki gibi enerjinizi onunla birleştirin.
9-Şimdi yaprağı dokunmadan bel hızasına kadar kaldırın ve bir süre orada tutun
10-Yaprağı yeniden yere indirin.
11-Eğer ormanda kalıp çalışmaya devam etmek istiyorsanız yapabilirsiniz.Çıkmak isterseniz sadece gözlerinizi açın.

Küçük objelerle çalışma:

1-Vücudunuzu enerjiyle doldurun
2-Önünüze bir taş yerleştirin.
3-Gözlerinizle taşı ezberleyin ona odaklanın
4-Gözlerinizi kapatın ve önünüzde duran taşı hayal edin.
5-Şimdi enerjinizin taşla birlikte aktığını onu desteklediği, onunla bir olduğunu düşleyin
6-Taşı ona verdiğiniz enerjiyle havaya kaldırdığınızı, düşünce gücünüzle onu uçurduğunuzu hayal edin.
7-Düşünce gücünüzle taşı sağa, sola, öne, arkaya doğru hareket ettirin.
8-Şimdi taşı tekrar düşünce gücünüzle yavaşça yere indirin.
9-Gözlerinizi yavaşça açın.

Hazırlanma, açıklamalar:

Levitasyon ile ilişkilendirilen 3 çakramız vardır.1. çarka diye de bilinen kök çakramız(cinsel organ ile anüs arasında, omurga kökünde), 4. çarka diye de bilinen kalp çakramız ve 6. çarka diye de bilinen 3.göz çakramız.Bu 3 çakradan birini seçip üzerinde çalışmaya başlayın.Astral seyahat anında yoğun çarka aktivitesi gözlenir.Astral bedene yapılan baskı ile enerji-eterik beden açılır genişler ve çevreden saf enerji çekmeye başlar.Bu enerji çakralar tarafından toplanır ve kullanıbilecek hale getirilir.Çakra aktivitesi ne kadar yüksekse deneyimlenen astral seyahat olgusu o kadar uzun süreli ve canlı olur.Çoğu insan çakraları yetersiz kaldığı için yaptığı astral deneyimleri hatırlamaz ve hiç çıkmadığını sanar.Aynen astral seyahat örneğinde olduğu gibi levitasyon olgusunda da çakra aktivitesi aranan belki de tek şarttır.Levitasyon dahil pek çok olgunun temelini oluşturur.Psikokinezi-nin hangi dalına bakılırsa bakılsın çakra aktivitesi şarttır.Yalnız pek çok teknik işin sadece imajinasyon kısmını verir.Hazırlık aşamasını vermez.Bu yüzden onlar kısa bir heyecan ve göz boyamadan başka bir şey değildir.Bazen meditasyon kısmını bir tarafa bırakıp işin sırf teknik yönünü uygulayıp da başaran insanlar çıkabilir.Bu onlara çok güzel bir hediyedir çünkü bellidir ki o insan doğuştan fiziksel bir etkide bulunabilecek kadar enerji üretebilen çakra aktivitesine sahiptir.

Böyle olması bu olguların doğuştan bir gelen bir yetenek olduğunu düşünmenize yol açmasın.Her insanın 7 tane büyük çakrası vardır.Eğer onları güçlendirirseniz kapılar açılacaktır.

Yukarıda verilen teknikleri deneyebilirsiniz.Ama siz de biliyorsunuz ki hiçbir şey olmayacaktır.Ciddi bir hazırlık evresinden geçmek şarttır.Bu hazırlık evresi enerji dengesinin sağlanması ve çakraların aktive edilmesiyle ilgilidir.Çakraların aktive edilmesi için uygun bir meditasyon bulmalısınız.

Bir meditasyon:

Rahatsız edilmeyeceğiniz ve sessiz bir yere geçin.Rahat bir koltuğa yerleşin ve gözlerinizi kapatın.Tamamen gevşeyin.Kaslarınız kasılı olmasın.Ne kadar dikkat etseniz de özellikle yüz bölgesinde kaslarınız bir miktar kasılı durabilir.Bunların üzerinden bir daha geçin ve kendinizi rahat bırakın.Bir süre kendinize zaman ayırın.Önünüzdeki karanlığa bakın.Sessizliği deneyimleyin, kendinize kulak verin.Bunu yaptıktan sonra siz de belki fark etmişsinizdir zihniniz bir türlü durmuyordur.Devamlı düşünceler, sesler gelip geçiyordur.Hatta belki içinizden bir ses bir türlü durduramadığınız bir şarkıyı tekrar edip duruyordur.Merak etmeyin durumunuz vahim değil Derin ve sakince nefes alın ve bedeninize giren ve çıkan havaya dikkatinizi verin. İçeri girdiğini ve dışarı çıktığını hissedin.Tüm dikkatinizi ciğerlerinize ve nefes alma sürecine odaklayın. Bu basit eylem yüzeysel zihninizi kaplamak için yeterlidir. Zihni istila eden düşünceleri daha başlamadan ve güç kazanıp sizi meşgul etmeden önce kararlılıkla itin.

Nefes farkındalığı yüzeysel zihni kaplar ve sizin daha derin bir seviyede düşünebilmenizi sağlar.

Dikkatinizi ayaklarınıza verin.Zihinsel ellerinizle(kendi düşünceniz, hayali eller) enerjiyi ayaklarınızdan yukarı doğru, bacaklarınızdan geçirerek kök çakraya çekin. Enerjiyi kavradığınızı ve içinizden geçirerek çektiğinizi hayal edin. Aynen ellerinizle nefes farkındalığı, renk teneffüsü ve ciğerlerinize hava ve enerji çekerken yaptığınız gibi.

Not: Bunu yaparken ellerinizin bacaklarınızın içinde ve gövdenizin ön kısmının içinde olduğunu hayal etmeye çalışın.

Enerji arttırmada destek olması için nefes farkındalığını kullanın. Nefes alışta enerjiyi içinizden geçirerek çekin ve nefes verirken enerjiyi tutun. Bunu tekrar tekrar yapın, en az birkaç dakika kök çakraya enerji çekin. Bunu yaparken bir şeyler hissedebilir veya hissedemeyebilirsiniz. Eğer hissetmeseniz dahi bu egzersizle bir miktar enerji çekmişsinizdir. Çakralar zamanla ve kullanıldıkça geliştikçe içinizden geçen enerji miktarı artacaktır.

Ayaklardan yukarı bacaklardan geçip kök merkezine gelen yol, içinizden geçen enerji için doğal bir yoldur. Bu enerji çakralarınızı uyandıracak ve bu temel enerjiyi farklı türde bir enerjiye çevirecektir. Bu dönüşüme uğramış enerji seyyal bedenlere akacak ve onlara enerji yükleyecektir. Pratik yaparak bu enerjinin tam anlamıyla vücudunuzda titreştiğini ve içinizde dalgalandığını hissedebilirsiniz.

Çakralar fiziksel olmayan merkezlerdir, bu yüzden onları canlandırmak için fiziksel olmayan bir metoda ihtiyacınız vardır. Bu, farkındalığınızı çakra bölgesine odaklamak ve zihninizi çakrayı etkilemekle sağlanır. Çakrayı canlandırmak için bölgesel bir zihinsel açılma etkisine ihtiyacınız vardır. Hayali ellerinizle yaptığınız koparıp açma hareketi bunu sağlar. Farkındalık odağınızı çakra bölgesine yoğunlaştırmak ve ellerinizle zihinsel bir açma etkisi yaratmakla çakrayı doğrudan canlandırırsınız.


Not: Çakraları canlandırmadan önce yukarıdaki gibi enerji arttırma egzersizleri yapın. Her bir çakraya enerji çekerken ellerinize yardımcı olmak amacıyla nefes farkındalığını kullanın. Aşağıdaki tüm çakra canlandırma egzersizlerinde nefes alırken enerji çekin ve nefes verirken tutun.

1. Kök çakrası: Kök çakra enerjisini arttırın. Çakrayı açmak için ellerinizi kullanın. Kök çakranıza enerji çekin. Bu ilk adımı yedi kere tekrarlayın.

2. Dalak çakrası: Enerjiyi ayaklardan, kök çakra üzerinden yukarı dalak çakrasına çekin. Dalak çakrasını açın. Bunu ayaklardan başlayarak üç kere tekrar edin.

3. Güneş sinirağı çakrası: Enerjiyi ayaklardan, kök ve dalak çakrası üzerinden güneş sinirağı çakrasına çekin. Güneş sinirağı çakrasını açın. Bunu ayaklardan başlayarak üç kere tekrar edin.

4. Kalp çakrası: Enerjiyi ayaklardan, kök, dalak ve güneş sinirağı çakrası üzerinden kalp çakrasına çekin. Kalp çakrasını açın. Bunu ayaklardan başlayarak üç kere tekrar edin.

5. Boğaz çakrası: Enerjiyi ayaklardan, kök, dalak, güneş sinirağı ve kalp çakrası üzerinden boğaz çakrasına çekin. Boğaz çakrasını açın. Bunu ayaklardan başlayarak üç kere tekrar edin.

6. Alın çakrası: Enerjiyi ayaklardan, kök, dalak, güneş sinirağı, kalp ve boğaz çakrası üzerinden alın çakrasına çekin. Alın çakrasını açın. Bunu ayaklardan başlayarak üç kere tekrar edin.

7. Taç çakrası: Önceki aşamada olduğu gibi taç çakrasına enerji çekin. Taç çakrasını açın. Bu çakra diğerlerine göre çok daha büyüktür (Başın üst kısmının tamamı, saç çizgisinin üstü). Başınızın içinde geniş ve düz bir ekmek somunu olduğunu ve onu ellerinizle ortadan iki böldüğünüzü hayal edin. Veya kafa derinizin yırtılıp açıldığını düşünebilirsiniz. Bu süreci ayaklardan başlayarak iki kere tekrar edin.

Not: Egzersiz sırasınce kaslarınızı germemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Yine de çakralarınızı canlandırırken kaslarla ilgili olmayan hafif bir içsel kasılma hissedebilirsiniz. Bu, canlandırmaya tepki veren çakralara bağlı bezler ve sinir hücreleridir. Bu içsel kasılma normaldir.

Kök çakrası bir asıl çakradır, aynı zamanda aktif hale getirilmesi en önemli olan çakradır. Bu çakra kundalini enerjisinin giriş kapısıdır. Bu çakra yeterli açılmadığı sürece enerji diğer çakralara akamaz. En azından çakra çalışmasının ilk aşamalarında zamanınızın ve enerjinizin çoğunu kök çakranızı canlandırmaya çalışın.

Herhangi bir enerji çalışması sonrası eğer çakralarınızı kullanmayacaksanız, projeksiyonda olduğu gibi, onları kapamanız çok önemlidir.

Bu kapatma özellikle çakralardan kuvvetli hisler alıyorsanız önemlidir. Eğer çakralarınızı normal günlük faaliyetlerinizde açık bırakırsanız enerji akıtırsınız. Bu, halsizliğe ve hatta sağlık problemlerine neden olabilir.Onları kapamak için herhangi bir aktivite hissedilmeyene kadar süreci tersine döndürmektir. Zihinsel ellerinizin çakraları kapadığını ve enerjiyi geri ittirdiğini hissedin. Ne kadar çok aktivite hissederseniz onları kapamayı öğrenmek için o kadar çok zaman harcamalısınız. Eğer bunu yaptıktan sonra hala aktivite hissediyorsanız, yemek yeme ve fiziksel egzersiz kapanmalarına yardımcı olur.

RobLucci
10-11-08, 23:12
cok guzel konu olmus parapsıkolojıyle ılgılenen arkadasların once bu konuyu okumalarını tavsıye ederm

rifkican
13-11-08, 10:48
ilginç bir o kadar da garip.

sparda
13-11-08, 14:23
imajinasyon kusursuzsa bu yolda çok daha kolay ilerlersin değilmi başka hiçbir yöntem denemeden sadece imajinasyonla ama mükemmel bişey düşünün mesela bir bardağı aynı gerçekte görür gibi uzun bi an bile dağılmadan.öyle düşünüyorum.

ateshjan
13-11-08, 22:26
imajinasyon kusursuzsa bu yolda çok daha kolay ilerlersin değilmi başka hiçbir yöntem denemeden sadece imajinasyonla ama mükemmel bişey düşünün mesela bir bardağı aynı gerçekte görür gibi uzun bi an bile dağılmadan.öyle düşünüyorum.
dogru solüosun ve dogru yoldasın kanka:okay::bravo:

sparda
15-11-08, 15:19
sağol kanka bunu mükemmelleştirmeye çalışırken burnum bile kanadı ama hala mükemmelleştiremedim vazgeçip normal yöntemlerle kuralına göre yapsam daha iyi olacak heralde.ya şunları bir caevaplarmısın.konu açtım ama yazan olmamış daha.

1.bu düşünme işi nasıl olur mesela manyetizmde ele enerji toplamak enerjiyi elde veya başka bir yerde toplandığını düşün diyo ben imajinasyonmu yapacam seslimi düşünecem nasıl oluyo bu psi whellde döndüğünü düşünmek imajemi yoksa sesli filanmı nasıl oluyo siz düşünmek için imajinasyonmu yapıyosunuz nasıl düşünüyorsunuz.

2.gevşeme eğzersizlerinde hissedin diyo gevşemeyi his gelmeden nasıl hissedecem imajemi etmeliyim benim imajinasyonum çok güzel ama değişik olduğunu düşünüyorum açıklarsanız sevinirim.hissi nasıl imaje edebilirim.

3.mesela astral seyehatta yükseldiğini düşünün diyo hareketli imajemi edecez.

4.konsantrasyonda bişeyler düşünmem gerekiyomu yoksa sadece konsantre olacam cisme gözlerimi ayırmadan bakmalımıyım.

5.düşünme işi ses.içinden telkin ve imajinasyondan ibaretmi yoksa farklı yöntemler varmı.sen bayaa bilgili gibisin şunları bi cevaplarsan mükemmel olur.bunları bilmeden yapamam değilmi.

bir soru daha sen telepatide ilerledinmi hiç veya bu sitede ilerleyen kankalar varsa yöntem filan varmı 6. his geliştirme için mesela.sen düşünce okuyabiliyormusun?

ateshjan
16-11-08, 17:45
sağol kanka bunu mükemmelleştirmeye çalışırken burnum bile kanadı ama hala mükemmelleştiremedim vazgeçip normal yöntemlerle kuralına göre yapsam daha iyi olacak heralde.ya şunları bir caevaplarmısın.konu açtım ama yazan olmamış daha.

1.bu düşünme işi nasıl olur mesela manyetizmde ele enerji toplamak enerjiyi elde veya başka bir yerde toplandığını düşün diyo ben imajinasyonmu yapacam seslimi düşünecem nasıl oluyo bu psi whellde döndüğünü düşünmek imajemi yoksa sesli filanmı nasıl oluyo siz düşünmek için imajinasyonmu yapıyosunuz nasıl düşünüyorsunuz.

2.gevşeme eğzersizlerinde hissedin diyo gevşemeyi his gelmeden nasıl hissedecem imajemi etmeliyim benim imajinasyonum çok güzel ama değişik olduğunu düşünüyorum açıklarsanız sevinirim.hissi nasıl imaje edebilirim.

3.mesela astral seyehatta yükseldiğini düşünün diyo hareketli imajemi edecez.

4.konsantrasyonda bişeyler düşünmem gerekiyomu yoksa sadece konsantre olacam cisme gözlerimi ayırmadan bakmalımıyım.

5.düşünme işi ses.içinden telkin ve imajinasyondan ibaretmi yoksa farklı yöntemler varmı.sen bayaa bilgili gibisin şunları bi cevaplarsan mükemmel olur.bunları bilmeden yapamam değilmi.

bir soru daha sen telepatide ilerledinmi hiç veya bu sitede ilerleyen kankalar varsa yöntem filan varmı 6. his geliştirme için mesela.sen düşünce okuyabiliyormusun?
aslında parapsikoloji dallarının yöntemleri yazılırken genele uyarak yazılmıştır veya biri çıkıp denedigi ve oldugu bir şeyi yazmıştır fakat yöntemler tek degildir parapsikoloji konusunda kendisini ilerletmek isteyen insanlar aslında kendi tekniklerini yaratmadırlar mesela kimisi ders çalışırken müzik dinleyerek konsantrasyn saglıgı kimisi sessiz bir ortamda konsantrason saglıga dedigim gibi bu sana baglı hangi yöntemle yapabiliosan hangi yntemde başarılıysan senin için en iyi yöntem odur ve bunu deneyerek anlayabilirsin ancak!!!

hislerini nasıl imaje edersin güzel bir soruydu mesela hislerini yogun ve güçlü bir bulut kütlesi yada bir alev topu olarak düşünebilirsin dedigim gibi herkezin yöntemi vardır ve farklı farklıdırlar!!!

yttıgın yeri hayal edip kendinin yavaş yavaş hafifledigini düşünüp kendini yavaş yavaş havalanmakta olugunu düşüneceksin sanki ruhun hafiflemiş gibi

sanırsam cismi yerinden hareket ettirmek için soruyorsun düşünecegin şeyler basit kendinde bu yetenegin oldugunu zaten biliyorsun ve inanıyorsun hem cisme adapte olacaksın hemde içinden kendini bu işi yapabilecek güçte olduguna inandıracaksın iş beyine bitiyor yada psiball oluştur avucunda öyle düşün ve cisme dogru avuçların arasındaki var oldugunu bildigin psiballı ittir ve cismi harekete geçir ayrıca bu işi bir grup arkadaşınlada yapabilirsin birlikten güç dogar öyle degil mi?

mesela bnm yöntemim öncelikle parapsikolojiyle ilgili herhangi birşey yapmadan önce kendime enerji depoluyorum mesela 3 tane küp şeker yiyiyorum ve enerjinin vücudumda dolaştıgını hissedebiliyorum buda bu işi yapmada düşüncelerimi çok olumlu yönde etkiliyor sende bunun gibi şeyler yapabilirsin faydalı olacaktır...ama her zaman işe en basitinden başla

telepatide ilerledim aslında bütün herşeyi beyninde bitiriyorsun mesela hiç böyle aklına gelen biriyle yolda karşılaştın mı veya canının istedigi bütün kalbinle beyninde arzuladıgın birşeyin gerçekleştigi oldumu eger olduysa seninde telpati gücün var düşüncelerinde düşündügün şeyi kendine çekebiliyorsun demektir bunun tek yöntemi vardır yogun bir şekild düşünmek istemek olacagına inanmaktır

evet okuyabiliyorum

sparda
11-01-09, 17:19
Kaşık veya diğer metallerde deformasyon oluşturma telekinezi veya psikokinezi de denilen herhangi bir cismi uzaktan hareket ettirme veya çok az uygulanan bir temas gücüyle etkide bulunmaya verilen addır. Bu fenomenle ilgilenen parapsikologlar ve amatör ilgililer tarihte geçtiğine inanılan olağanüstü öyküler veya mucizelerin bir telekinezi biçimi olduğuna inanmaktadırlar. Ancak fenomene "Telekinesis" adının verilmesi çok yeni bir tarihe rastlar. Tabir Alman-Rus psişik araştırmacı Alexander N. Aksakof tarafından 1890'da kullanılmıştır. Psikokinesis tabiri ise 1914 yılında Amerikalı yazar ve yayımcı Henry Holt tarafından "On the Cosmic Relations" adlı eserinde geçmiş ve Amerikalı ünlü parapsikolog J.B.Rhine tarafından da benzeri fenomenleri tanımlamakta kullanılmıştır.

Metalleri hareket ettirdiği bilinen en ünlü ilk batılı telekinetik Polonya doğumlu Stanislawa Tomczyk'dır. Stanislawa hiptonik haldeyken bazı küçük objeleri havaya kaltırabiliyordu (levitasyon). Stanislawa, 1910'da Warsaw'da Fizik laboratuarında bir grup bilim adamının gözetimi altında telekinetik yeteneklerini sergilemiştir.

Bir diğer ünlü telekinetik Rus Nina Kulagina'dır. Kulagina filme de alınan gösterilerinde metal çubuklar, kibrit çöplerini dokunmaksızın hareket ettirebilmekteydi.

1970'li yıllarda bu tip olayları yapabildiğini iddia eden bazı insanlar ortaya çıkmıştı. En ünlüleri arasında Uri Geller de bulunan bu kişiler televizyon şovlarında ve bilim adamlarının laboratuvarlarında bu tip yeteneklerini sergilediler.

Bazı bilim adamları ve James Randi gibi ünlü ve profesyonel bazı illüzyonistler bu tip yeteneklerin gerçekte bir hile ve el çabukluğundan başka birşey olmadığını öne sürmüşlerdir. Randi ayrıca pek çok hileli yolun olduğunu iddia ettiği kaşık bükme gösterilerinden bazılarını da gerçekleştirmiştir.

2001 yılının Nisan ayında Arizona Üniversitesi psikoloji profesörü Gary Schwartz'ın yönetimi altında 60 kadar öğrenci zihin güçlerini kullanarak çatal ve karışları bükmeleri istenmiş ve denemelerde çeşitli derecelerde başarı sağlanmıştır.

İllüzyonistlerin kaşık bükme gösterileri diğer illüzyon gösterilerinde olduğu gibi seyircinin dikkatinin başka yöne çevrilmesi sırasında el çabukluğu ile kaşığa ya da metale yapılan fiziksel müdahale ile veya önceden hazırlanan çeşitli tekniklerle gerçekleştirilir. James Randi illüzyonistlerin kaşık bükme numaralarından örneğin kaşığın en zayıf yerinden daha önce kırılma noktasına yakın bir dereceye kadar bükülmesi gibi çeşitli hilelerini televizyonda kamuya açıklamıştır.

"İnsanüstülük taslıyanların İçyüzü" adlı eserinde psişik ve doğaüstü kabul edilen bazı fenomenlerin arkasında yattığını iddia ettiği hileleri ortaya koymaya çalışan Metin And'a göre Geller'in 50 çeşit kaşık bükme numarası veya tekniği bulunmaktadır.

Sahne göstereleri ve illüzyonistlerin kullandığı gözboyama yöntemlerinin dışında da kaşık veya herhangi bir metal veya cismin parapsikologların Psi denilen zihinsel veya ruhsal güçle etkilenebileceği öne sürülmektedir. Özellikle ABD'de telekinetik gücün kullanılması üzerine bazı kişiler eğitim ve grup çalışmaları düzenlemekte ve katılımcıların bu güçleri kullanarak kaşık veya çatal bükebilmeleri öğretilmektedir.

Houck Metodu

Bir başka kaşık bükme 1981 yılından bu yana mühendis Jack Houck tarafından yine onun tarafından düzenlenen "PK Partileri"nde tanıtılmaktadır. Bu partilerde misafirlere bedenlerinden geçen bir enerji akışının kaşığın belirli bir noktasına yöneltildiği hayal edilerek kaşığa bükülme emri verilmesiyle gerçekleştirilir. Daha sonra misafirler dikkatlerini başka bir yöne yönlendirerek kaşık ya da metali unuturlar. Metal bir süre sonra şaşırtıcı bir şekilde ellerinin küçük bir hareketiyle kolayca bükülmeye başlar. Houck ve takipçileri bunun psikokinetik bir fenomen olduğuna inanmakta ancak bazı kişiler bunun sadece gündelik tecrübenin dışında ve fakat sıradan bir fenomen olarak görmektedirler.

Houck'un metodunun anlatıldığı bir web sayfasında grup halindeki uygulamaların tek başına yapılanlardan daha hızlı sonuç verici olduğu belirtilmektedir. Katılımcılar bir araya geldikten sonra bir süre yeme içme vs. şeylerle vakit geçirirler daha sonra ortaya konulan metal eşyalardan herkes kendisine iyi hissettiren birini seçip alır ve daire şeklinde oturur, ışıkların gücü azaltılır ve müzik varsa kapatılır. Katılımcılar gözlerini kapatır. Katılımcılara kaşık veya çatalı baş ve işaret parmakları arasında tutmaları gevşeyip zihinlerini temizlemeleri, yavaş ve derinden nefes alıp vermeleri ve kendilerini en rahat, huzurlu hissedecekleri bir yerde -plaj, orman, göl kenarı vs.- bulunduklarını hayal etmeleri söylenir. Tüm sıkıntı ve dertlerden uzaklaşırlar, uykulu değil ancak tamamen gevşemişlerdir, huzurludurlar. Daha sonra katılımcılardan başlarının birkaç adım ötesinde altın bir enerji topunu hayal etmeleri istenir. Ondan yayılan sıcaklık ve enerjiyi hissetmeleri istenir. Bu enerji topundan sıcak bir ışın çıkıp katılımcıların alnına ulaştığını ve onların da bu sınırsız enerjiyi emdikleri hayal edilir. Enerjinin sıcaklığı alından omuz ve kollara yayılır. Güçlü ve canlı fakat yine huzurlu ve gevşemiş olan katılımcının kolunda hissettiği enerji oradan bilek ve eline akar ve dirseği ile eli arasında bu akış devam eder. Enerjinin sıcaklığının baş ve işaret parmağına geldiği ve oradan istenilen yere gidebileceği hayal edilir. Katılımcının üçe kadar sayıp gözlerini açması ve enerjinin elinde tuttuğu çatal ya da kaşığa akması için ona üç kez "Bükül" diye bağırması istenir.

Ancak bu noktadan sonra dikkatin dağıtılması ve katılımcıdan dikkatini tümüyle vermeden yoğunlaşması istenir. Hatta dikkatin belirli bir düzeyde dağıtılması için herhangi bir konuda (kaşık bükmek değil) atışli bir tartışmaya bile girilebilir veya tanıtığınız biriyle metal bükmek dışında bir konuda da konuşabilirsiniz. Konu üzerinde daha yoğun düşündükte işlerin daha da zorlaştığını göreceksinizdir. Bu yüzden dikkatinizin başka bir yöne kayması gereklidir. daha sonra metali alıp istediğiniz bir noktadan kolayca bükebildiğinizi göreceksiniz. Ancak metalin kolaylıkla bükülebilecek noktaya gelişi birkaç dakika alabildiği gibi saatler de sürebilmektedir. Aynı sayfada deneylerini paylaşan katılımcı onsekiz katılımcıdan sadece ikisinin bükmeyi başaramadığını belirtmekte ancak başarısızlık karşısında yılmayıp denemelere devam edilmesini önermektedir.

Dikkat: Yukarıdaki metotta kaşık elle bükülür ancak zihinle öylesine eriyik bir kıvama gelir ki bu çok rahatça yapılır.

Rick Tobin ve Ellie Crystal Metodu:

Ellerinizi yıkayın ve çatal veya benzeri bir metal nesneyi elinize alın. Rahatça oturun, gevşeyin, gözlerinizi kapayım zihninizi her türlü düşünce ve duygudan arındırın. Daha sonra parmak uçlarınızla nesnenin yüzeyini yavaşça ovalayın ve yüzeyin size ne hissettirdiği üzerine yoğunlaşın. Metaldeki moleküler enerji akışını hissetmeye çalışın ve nesnenin büküldüğünü hayal edin ve asla güç uygulamayın.


İnanç ve Hayal - Telekinezi

İnanç ile gündelik, sıradan hayatta alışkın olmadığımız pek çok şeyin gerçekleşebileceği inancı aslında oldukça kadim zamanlara kadar gitmektedir. Kadim dünyada kişinin inanç ve hayal dünyası ile fiziksel gerçeklik dünyasının varlığın birbirleriyle organik ilişki içinde olan çeşitli katmanları olduğu kabul edilmekteydi oysa bu anlayış Avrupa'daki felsefi ve bilimsel değişimler neticesinde önce Ruh dünyasının yadsınması daha sonra da Zihin ile Madde arasında derin bir uçurum koyulmasıyla neredeyse kaybolmaya yüztuttu. Ancak farklı dinlerin peygamberleri, veli ve azizleri inancın muhteşem gücü hakkında sözler, deyişler sunmuşlar ve inananlar veya en azından dindar kimseler de bunun gerçekliğinden asla şüphe etmemişlerdi. Örneğin İsa peygamber denizdeki kasırgayı istekleriyle durduramamalarını havarilerin yetersiz inancına bağlamış ve onları azarlamıştı. İslam tasavvufunda Muhyiddin Arabi hayalin yaratıcı gücü olduğunu apaçık bir şekilde belirtmiştir. Arabi insan-ı kâmil ile ilgili izahlarında onun bütün ruhani enerjisini yoğunlaştırarak (ki buna himmet adını vermektedir) herhangi bir nesneye tesir edebileceğini hatta mevcut olmayan bir nesneyi dahi varlığa büründürebileceğini ifade eder. Arabi'nin varlık görüşünde Varlık alemi beş katmandan oluşmaktadır. Hisler Alemi, Misâl Alemi (hayalin denk düştüğü alem budur), Ruhlar Alemi, Müteal Akıllar Alemi, Zat Alemi. Her insan kendi hayal aleminde bir şeyi var kılabilir ancak İnsan-ı Kâmil veya Arif hayalinde var olan şeyi himmeti yani ruhani gücüyle zihninin dışına yansıtabilir. Ancak arifin gerçekte mevcut olmayan bir şeyi varlığa büründürmesi ile Tanrı'nın birşeye mevcudiyet vermesi arasındaki derin fark arifin varlık verdiği şeyin onun himmeti sürecinde mevcudiyetini koruması ve sonra kaybolmasıdır. Ayrıca arif himmet kuvvetinin kendisinin kuvveti değil sadece Tanrı'nın kuvveti ve onun Kaviyy isminin tecellisi olduğunu bilir ve bu marifeti onu kendi isteğiyle himmet gücünü kullanmaktan sakındırır.

Tibet Budizminde lamaların eğitimlerinde de benzeri şekilde hayaldeki bir varlığa his dünyasında gerçeklik kazandırılmaya çalışılır. Tibet'in o dönemde yabancıların girmesinin yasak olduğu Lhasa'ya giren ilk Batılı olan ve lamalar arasında bir süre kalarak çalışmalarını gözlemleyen Alexandra David-Neel de eserinde öğrencilerin inzivaya kapanıp Yidam'ını (koruyucu yarı-tanrı) günde bir öğün yedikler yemek ve uyku haricinde hayal etmeye devam etmesi ve belirli mistik deyişlerin tekrarlamasıyla fiziksel dünyada varlık kazandırması ve hatta onun ayaklarına temas etmesi istenir. Yaratılan ve tulpa denilen bu varlıkların eğer onları meydana getiren kişinin belirli bir zihinsel ve ruhsal aydınlanma derecesine ulaşmamış olması durumunda tehlikeli olacağı uyarısını yapan Neel'in kendisi de belirli ayin ve konsantrasyonları uygulayarak bir Tulpa gerçekleştirdiği söyler.

ALINTIDIR...

ateshjan
27-01-09, 17:33
http://www.tarot19.com/images/fernheiung.gifBeş duyunun dışında, Maddeleri, Hadiseleri görmedir. Ruhsal görü olarakda adlandırabiliriz. Üçüncü Gözümüz yani alın Chakra'sı İki kaşın arasında bulunan merkezdedir.

Parapsikoloji ilimcileri Duyular Dışı Algılamalar içinde üzerinde en fazla araştırma yaptıkları alandır.

Beş duyu organlarımızdan biri olan gözler, bu algılamada fonksiyon görmezler. İki kaşın arasında; gözler genellikle kapalıyken ya da her hangi bir objeye konsantre edildiği bir sırada adeta televizyon ekranında bir film seyredercesine, bir takım şekillerin görülmesidir. Bu yeteneği gelişmiş kişilere durugörü medyumu adı verilir.

Başlıca Durugörü Çeşitleri

l- Basit Durugörü:

Herhangi bir anlam ve mesaj taşımayan bir takım imajların görülmesidir. Çoğunlukla gözler kapalıyken beliren birtakım imajlardan oluşur. Durugörünün ilk aşamasıdır. İnsanların belli bir bölümünde bu yetenek kendiliğinden işler durumdadır. Ve bu oran hiç de küçümsenemeyecek boyutlardadır... Bu seviyede bir durugörüye sahip olan kişiler, gözlerini kapadıklarında istedikleri imajları rahatlıkla görebilirler. Bu imajlar ya kendi isteklerine bağlı olarak görülür, ya da bir takım imajlar otomatik olarak gelip geçer.

2- Mekan İçinde Durugörü:

Uzakta meydana gelen olayları ya da yerlerin algılanması ve görülmesidir. Normal olarak görülmesi mümkün olmayan uzaktaki bir yerin veya kapalı, saklı olan şeylerin görülerek tariflerinin yapılabilmesi bu seviyeli bir durugörü yeteneğinde mümkündür.

3- Zaman İçinde Durugörü:

Geçmiş ya da gelecekten bilgi veren kahinlerin kullandıkları yetenektir. Durugörünün en gelişmiş safhasıdır. Durugörünün bu safhasında görülen imajlar geçmiş bir zaman diliminde meydana gelmiş olan bazı olaylarla ilgili olabileceği gibi gelecekte ortaya çıkacak olan bazı olaylarla ilgili de olabilir. Burada da adeta bir film seyredermişçesine olaylar izlenebilir. Bu derece gelişmiş bir durugörü yeteneğine sahip olan kişilerin sayısı bir hayli azdır. Çok ender olarak görülür.

Nasdax
28-01-09, 15:55
teşekkürler kanka ben parapsikoloji bölümünün sıkı takipçilerindenim burası köhne bir yer gibi duruyordu kanka.nette ama sen güzelleştiriyorsun inşallah böyle devam edersin :okay:

ateshjan
28-01-09, 16:41
teşekkürler kanka ben parapsikoloji bölümünün sıkı takipçilerindenim burası köhne bir yer gibi duruyordu kanka.nette ama sen güzelleştiriyorsun inşallah böyle devam edersin :okay:
edicem kardeş sen merak etme daha çk ilgi olsa eminim daha güzel olacak ama olucak inşallah

sparda
05-02-09, 21:06
şunu bide ben vurgulamak istiyorum meditasyon kontrolsüz yapıldığı şekilde çok zararlıdır zihinsel kyıplara filan neden olabilir gerçi ateshjan uzun uzun anlatmış ama bunu asla unutmayın

TheBull
11-02-09, 14:01
çok teşekkürler..Sen olmasan böyle bir bölüm olmazdı...

dag-han
10-04-09, 21:37
cok tesekkürler

Anton_LaVey
18-04-09, 17:58
Kötü olan bir şeyden eneji çekmeken bahsederken tam olarak nelerden bahsettiğini biras daha açıklarmısın ?

Birde bu teknik için önce hangisinden başlayalım hangisi daha kolay olur..

Birde biras da şu Astral seyahatten bahsedersen sevnirim bundan 7-8 ay önce çok denedim ama yapamadım :s

Aslına bakarsan tam olarak yapabildigim sadece Teleknezi :smile:

ateshjan
20-04-09, 10:16
Kötü olan bir şeyden eneji çekmeken bahsederken tam olarak nelerden bahsettiğini biras daha açıklarmısın ?

Birde bu teknik için önce hangisinden başlayalım hangisi daha kolay olur..

Birde biras da şu Astral seyahatten bahsedersen sevnirim bundan 7-8 ay önce çok denedim ama yapamadım :s

Aslına bakarsan tam olarak yapabildigim sadece Teleknezi :smile:
mesela senin canını .ok sıkan aklına kötü şeyler getiren bi kişi olabilir onları düşünerek kötü düşüncelerden enerji elde etmek diyelim
teknigi kişidne kişiye değişir bence denemelisin kendin için en iyisini kendin bulmalısın
astral seyahatle ilgili açtıgım konular mevcut site içi arama yaparsan gerekli bilgileri bulabileceğini düşünüyorum o konu altında soracağın sorular olursa sorabilirsin...

Gülşah*
22-05-09, 20:37
Güzel bir yöntemmiş.

Teşekkürler.

вυя¢υ мαуıѕ
27-07-09, 02:55
yani bazen bazı şeyleri daha önce yaşamış gibi hissedioruz ya o mu??sujenin ne demek olduunu anlamadıım için bunu anladım ancak bu tanımdan.

вυя¢υ мαуıѕ
27-07-09, 03:00
bununl kötü enerjiyi mi uzaklaştırıyoruz etrafımızdan??
bi de neden herkes denemesin onu anlamadım. bunları yapmanın ne zaraı olabilir ki?? alevden ceket gerçeğe mi dönüşür ne olur yani???

вυя¢υ мαуıѕ
27-07-09, 03:04
bende basit durugörü var... keşke geliştirebilsem... durugörü geliştirme teknikleri olsa güzel olurdu.

uomo.romantico
07-08-09, 04:57
bununl kötü enerjiyi mi uzaklaştırıyoruz etrafımızdan??
bi de neden herkes denemesin onu anlamadım. bunları yapmanın ne zaraı olabilir ki?? alevden ceket gerçeğe mi dönüşür ne olur yani???
hayır bununla kotu enerjileri kendine cekiyorsun ve onları bir silah olarak bile kullanabiliyorsun arkadaslar bilmiyorum beni yanlıs anlamayın ama bunları denemeyi bırakın yayınlamanızı bile tavsiye etmiyorum cunku cok kotu sonuclar dogurabiliyor buna sahitolum telekinezi gibi daha gusel seyler verirseniz sevinirim ne zararı olagbilir diiceksn arkadasımda pyrokinezinin ne zararı var dedi evini yakıodu itfaiye son anda mudahale etti o bakımdan bilmeyen kullanrken bun buyusune cok kapılan arkadaslarımız olabilir;)

ozgur1905
07-08-09, 04:59
http://www.egitimux.com/UserFiles/Image/herkes_herkeshi_dogru_yazsin.jpg

Elusive
16-08-09, 09:24
Böyle seyler çok ürkütücü denencek seyler degil yani..

TheBull
16-08-09, 13:30
Arkadaşlar ben karanlık enerjiyle çalışıyorum.. Ve yan etkileri var.. bu yüzden herkes denemesin deniyor.. Farkında olmadan birine zarar verme olasılığın var.. Bu da yeterli bir neden......İnanın yeterli bir neden..

Paylaşım için teşekkürler

LüzumsuzAdam
28-08-09, 19:20
Açık konuşayım yazıdan çok etkilendim ve emin olabilirsin ki bunu deneyeceğim...
Yalnız herkes yapabilir mi? Yani ben daha önce odaklanıp bi kaç şey yapmaya çalıştım ve başaramadım. Büyük ihtamal sorun bende :D ama merağım çok açıkçası! :)

MeLaNq0Liq
09-09-09, 03:04
bu telekinezi yi bana tam anlamıyla öğretebilecek kanka lar arıyorum

iv0ry
09-09-09, 09:10
uzun işler ya hangi biriyle uğraşçaksn bunların

Mess_Winchester
09-09-09, 20:33
Evet çok uzun işler..Bu işe başlandığı zaman çoğunlukla insanlar pes ederler.Ama pes etmeyip düzenli bir şekilde sonunda mutlu sona ulaşırlar..2 sene önce yapıyordum.Kağıt döndürme vs... Ama şimdi bıraktım..

la muerte
15-09-09, 02:09
Spatyum değil spatyomdur doğrusu.

nannage
29-09-09, 17:42
Arkadaşlar ben karanlık enerjiyle çalışıyorum.. Ve yan etkileri var.. bu yüzden herkes denemesin deniyor.. Farkında olmadan birine zarar verme olasılığın var.. Bu da yeterli bir neden......İnanın yeterli bir neden..

Paylaşım için teşekkürler
Bunu denersem ki amacım farkında olarak birine zarar vermek olucaktır.

sparda
23-10-09, 14:45
bu telekinezi yi bana tam anlamıyla öğretebilecek kanka lar arıyorum

ben seni ve öğrenmek isteyen herkesi parapsikolojik konular hakkında bilgilendirebilirim.tabi googledede çok yararlı bilgiler bulabilirsin.

TETIKHAN
10-03-14, 12:58
A

Absent Healing ( Uzaktan İyileştirme )
İyileştiricinin, iyileştirilecek kişi ile direk temasta bulunmadan iyileştirme eylemini gerçekleştirmesi durumu.

Absent Sitter ( Uzaktan Oturum)
Okuması yapılan kişinin oturumda bulunmaması durumu. Vekil oturumu.

Acupuncture ( Akapunktur)
Beden üzerinde belirli lokasyonlara iğne batırılarak uygulanan geleneksel Çin medikal uygulaması.

Agent ( Aracı)
(a) Diğer bir deneğe, telepati veya benzer yolla bilgi iletmeye çalışan kişi.
(b) Psikokinesis deneyinde, denek olan şey, kimse. ( Psikokinesis : zihnin doğrudan doğruya maddeyi etkileme gücü )
(c) Poltergeist aktivitelerinin odağı olan şey.

Akashic Records ( Akaşik Kayıtlar)
Bazı mistik doktorinlerin inanışına gore, zamanın başlangıcından itibaren tecrübe edilen tüm hatıraların- olayların , kalıcı bir şekilde ruhsal öze kaydedilmesi, depolanması.

Alien Abduction Experience ( Yabancılar tarafından kaçırılma tecrübesi)
Rapor edilmiş ,yabancı yaratıklar tarafından ( çoğunlukla uzaylılar tarafından uzay gemilerine kaçırılan vakkalar) kaçırılma tecrübesidir. Kaçırılan kişi çoğunlukla zaman kaybı ( zaman atlaması ) ve hafıza kaybı gibi rahatsızlıklara mağruz kalmıştır. Hipnoz ve geriye dönme sanslarıyla hafıza onarıldığında, çoğunlukla, kaçırılan kişinin kaçıran yabancılar tarafından cerrahi mudahele gördüğü rapor edilmiştir.

Alpha Rhythm ( Alfa Ritmi )
Zihin dinlenmesine ( gevşemişliğine ) bağlı olarak beyin içindeki elektriksel aktivitedir. ( saniyede ortalama 10 dönüş )

Altered State of Consciousness (ASC) ( Şuur – Bilincin Değişik Durumu )
Uyur veya uyanıklık durumunun “normal�? den farklı bir durumda olmasını belirten terim ( anormal şuur durumu ) . ASC aynı zamanda hipnoz, trans, kendinden geçme ( ekstaz), uyuşma , meditatif ( dalgınlık) gibi tecrübeleri de içerir. ASC’nin mutlaka paranormal vasıflar taşıması gerekli değildir.

Ancestor Worship ( Ata (Cet) Tapınma )
Ölmüş Ataları yükseltmeyi ( ululama ) içeren dinsel pratik, uygulama.

Angels ( Melekler )
İhtiyaç içindeki insanlara yardım eden, yardımsever ruhani varlıklar.

Animal Magnetism ( Hayvan Manyetizması )
İyileştirme için, bir kişiden diğer bir kişiye nakledilebildiği varsayılan güç veya likid ‘i tanımlamak için F.A. Mesmer tarafından bulunmuş bir terim.

Animal Mutilation ( Hayvan Mutilasyonu , değişimi, yağması)
Herhangibir, yırtıcı hayvan, kaza veya hastalık izi olmayıp, normal bir açıklaması olmayan garip yara izlerine sahip hayvan( genellikle ineklerde ) cesetlerinin bulunması olayı. Kesikler ve yaraların çoğunlukla cerrahi mudahele amacıyla açıldığı anlaşılır. Tipik cesetlerde kanın tamamı çekilmiştir. Bazı vücut parçaları da kayıptır.

Animal Psi ( Hayvan Psi )
Hayvanlar tarafındna sergilenen paranormal yetenekler. Ayrıca Anpsi olarak da bilinir.

Animism ( Animizm)
Bütün varlıkların ve evrenin bir ruh taşıdığına inanan doktorin. Varlıkların bedenlerinden ayrı orarak ruh taşıdıklarına dair inanış. Ruh varlığına inanış.

Announcing Dream ( Haberci Rüyalar )
Birinin tekrar doğuşunu haber veren rüyalar. ( reenkarnasyon ile ilgili )

Anomalous Experience ( Olağandışı Deneyimler)
Geçerli bilimsel bilgilerle açıklanamayan olağan dışı deneyimleri anlatmak için kullanılan terim.

Anomalous Phenomena ( Olağandışı Fenomen )
Geçerli bilimsel bilgilerle açıklanamayan doğal fenomen.

Anoxia ( Anoksi )
Kanda oksijen azlığı, beyine yeterli oksijenin gitmemesi.

Apparition ( Hayalet görünmesi , Tayf )
Genel olarak kişi uyanırken veya uyku haline geçiş sırasında, bir şahıs veya bir mizansenin görüntüsünü tecrübe etmesi.

Apport ( Aport)
Fiziksel bir objenin nereden geldiği açıklanamaz bir şekilde belirmesi. ( yoktan var olması gibi ) Aportlar genellikle seans odaları ve fiziksel medyumlukla ilişkilidir.
( Materyalizasyon ve teleportasyon ile ilgili )

Artefact (Artifakt : İnsan eliyle yapılan şey )
Parapsikolojide, paranormal fenomen ile ilgili sahte kanıt. ( Normal bir dış etki ile oluşturulmuş)

Astral Body ( Astral Beden)
Okültist, Spiritualist ( İspirtist ) ve Teosofist’ler tarafından kullanılan, kişinin fiziksel bedeninin kopyası ( çifti) olduğu farzedilen diğer beden. Astral bedenin , beden dışına çıkma tecrübesi veya ölüm anında fiziksel bedenden ayrılabilir olduğuna inanılır.

Astral Projection ( Astral Projeksiyon, Astral Çıkış )
Okultist, Spiritualist ( İspirtist ) ve Teosofist’ler tarafından kullanılan, beden dışına çıkma tecrübesi için kullanılan bir terim. Astral bedenin, fiziksel bedenin dışına çıkması halinde gerçekleştiğine inanılır.

Astrology ( Astroloji )
Yıldızlar ilmi. Atrolojik olayları , dünyadaki olayların ilişikliği doğrultusunda tanımlama, teşhis etme teorisi ve uygulaması. ( bireyin kişiliği ve biyografisi yada sosyal ve politik trendlere gore )

Atavism ( Atavizm , Atacılık )
Eski nesillerin bir özelliğinin birkaç kuşak sonar tekrar belirmesi. Genetik geridönüş.

Augury ( Kehanet )
Kehanet, fal, alamet, kehanet ayini .

Aura ( Aura )
Bazıları tarafından, yaşayan varlıkları çevrelediği inanılan enerji alanı. Bazı Clairvoyant’lar ( gözle görülemeyen şeyleri gören kimse ) auraları gördüklerini idda ederler. ( genel olarak ışıklı , renkli bir hale olarak. )

Automatic Writing ( Otomatistik Yazı )
Ne yazıldığını bilmeden, bilinçli bir kontrol olmaksızın anlaşılabilir mesajlar yazmak.

Automatism ( Otomatizm )
Otomatist olan kişinin bilnçli kontrolü veya bilges olmadan yaptığı fiziksel faliyetler.
( Kol hareketleri, yazı yazmak, çizmek, müzik çalmak). Ayrıca Motor Otomatizmi olarak da bilinir.

Autoscopy ( Otoskopi )
(a) Başka birinin diğer bedenini ( astral bedenini ) görmek.
(b) Kişinin beden dışına çıkarak kendi diğer bedenini ( astral bedenini ) görmesi.

B

Ba ( Ba )
Eski Mısırlılar tarafından ölümsüz olduğuna inanılan, bir kişinin özü. Ruh.

Banshee ( Banşi )
Galler bölgesindeki inanışlarına gore, inildiyip bağırarak ölümü haber veren dişi varlık.

Bardo ( Bardo )
Tibet Budizminde, varoluşun orta seviyesi. Hayat ve yeniden doğuş arasındaki seviye.

Basic Technique ( Temel Teknik )
Tahmini yapılan her kartın ayrılıp kenara koyulmasıyla uygulanan, Zihin Okuma testlerinde kullanılan Kart Tahmin testine verilen ad. ( Card-Guessing)

Billet Reading ( Pusula, Not Okuma )
Herhangi bir sorunun gizlice bir kağıda yazılıp, bir zarfın içine koyularak mühürlenip psişiğe verilmesi, psişiğin verilen mühürlü zarfı alarak, içindeki soruyu tahmin ederek doğru cevabı vermeye çalışmasıdır.

Bilocation ( Bilokasyon )
Aynı anda iki farklı yerde görünmek, bulunmak.

Bio-PK ( Bio PK)
Biyolojik proseslerde psikokinetik etkiler.

Black Art ( Kara Sanat)
Siyah bir örtüyü siyah arka planda üzerinde kullanarak, objeleri saklamak için kullanılan,sihir tekniği. Çoğunlukla hilekarlar ve sahte medyumlar tarafından kullanılmıştır.

Black Magic ( Kara Büyü )
Başkalarına zarar vermek amacıyla yapılan ayin veya büyü .


C

Cabinet ( Kabin )
Fiziksel medyumun, çeşitli fenomenlerin meydana geldiği durumda, kutu veya perdelerle kapanmış bir alanın içinde tutulması.

Call ( Çağrı )
Kart Tahmini veya ESP testi sırasında hedef tarafından verilen karşılık.

Candomble ( Kandomble )
Brezilya kökenli ruhani inanış.

Card Guessing ( Kart Tahmini )
Setteki kartların tahminine dayanan deneysel test.. ( Oyun veya Zener Kartları )

Cartomancy
Kartları kullanarak geleceği okuma. Örn. Tarot.

Cerebral Anoxia ( Beyinsel Anoksi )
Beyine yeterince oksijen gitmemesi. Genellikle duyu tahribatı, halusinasyon bazen de ölüp tekrar dirilme terübelerini açıklamak için kullanılır.

Chance ( Şans)
Olaylar üzerinde rastgele, tahmin edilemez etkiler.

Channeling ( Kanal Açma )
Enkarne olmamış varlıklardan mesaj ve ilham alma.

Charm ( Tılsım )
Büyü veya içinde büyü taşıyan nesne .

Christian Science ( Hristiyan İlimi )
Marry Baker Eddy tarafından kurulan dini iyileştirme hareketi . Ortodoks medical uygulamalarını reddeder.

Cipher Test ( Şifre Testi )
Ölümden sonra şifre ile bağlantı kurmak için kişinin bıraktığı şifreli mesaj.

Circle ( Çember )
Seans düzenleyen insan grubu.

Clairaudience ( Sesli Mesaj Algılama )
Paranormal sesler duyarak olarak informasyon ( bilgi ) elde etme

Clairvoyance ( Durugörü - Klervoyans )
Gözle görülmeyen duyu ötesi şeyleri görerek ve duyarak algılama.

Clairvoyant ( Klervoyant )
Transa girmeye gerek duymadan, duyu ötesi şeyleri gören, algılayan kimse.

Coincidence ( Tesadüf, Raslantı )
Kısa zaman içinde, birbirleriyle alakası olmayan olayların, anlamlı ve birbirine bağlıymışcasına iki veya daha çok kez vukuu bulması. Raslantılar bazen açıklanamaz ve tahmin edilemez şekilde garip olabilirler.

Collective Apparition ( Ortak Görünme )
Bir hayaletin veya görüntünün bir değil birkaç kişi tarafından görülmesi.

Collective Unconscious ( Ortak Bilinçsizlik)
Carl.G Jung ( 1865 –1961 ) tarafından ileri sürülen, insanlar tarafından ortak olarak paylaşılan bilinçsiz düşünce veya tecrübe seviyesi.

Communication ( Haberleşme)
Medyumlukta, diskarne varlıkların verdiği mesajlar.

Communicator ( Haberci )
Medyumun mesajları aldığı diskarne varlık. .

Confederate ( İttifakçı )
Sahte Psişik veya mentaliste gizlice bilgi sağlayan kişi.

Conjuring ( Sihirbazlık )
Hile kullanarak paranormal efekler yaratmak. Genellikle eğlence amaçlıdır.

Contact Mind Reading ( Temasla Zihin Okuma )
Telepatinin taklidi bir teknik olarak, zihin okuyucusunun ( karşıdaki kişinin elini veya kolunu tutarak ) zihni okunan kişinin bilinçsizce yaptığı belli belirsiz kas hareketlerini anlamlandırması, okumasıdır. Ayrıca kas okuma olarak da bilinir.

Control ( Kontrol)
(a)Deneysel Parapsikolojide, deneyin standart usuller içerisinde yürütülüp, sonuçların mevzu dışı sebeplerle lüzumsuz yere etkilenmemesininin temin edilmesidir.
(b) İspirtisma’da , trans medyumuyla haberleşen ve genellikle trans durumunu control eden diskarne varlık.

Control Group ( Kontrol Grubu )
Performansları deneysel konularla mukayese edilen insan grubu. Deneysel Grup.

Corn Circle ( Mısır Dairesi)
Daha çok Güney Britanyada yaygın olan, büyümekte olan ekin tarlalarından bulunan dairesel veya daha ayrıntılı oluşumlar. Şekiller. Bazen UFO gözlemleriyle ilişkilidirler. Çoğu şekil zekice şekillendirilmiş ve anlam ifade eder gibi görünür. Bu işaretlerin esrarı çözülememiştir.

Correlation ( Korrelasyon - Değişkenlik Bağlantısı )
Iki veya daha fazla olay veya değişkenliğin arasındaki benzerlikler. Ortak ilişki.

Correlation Coefficient ( Korrelasyon Katsayısı )
Iki veya daha fazla ölçünün birbirleri arasındaki bağlantının derecesini gösterir matematiksel indeks.

Cosmic Consciousness ( Kozmik Bilinç )
Kişinin , tüm kainatın yaşayan bir varlık olduğunun farkına varma tecrübesi.

Coven ( Koven)
Cadılardan oluşan grup.

Crisis Apparition ( Kriz Anı Görünmesi )
Önemli bir krizin ( Ölüm, kaza veya ani hastalık ) ilk birkaç saati içinde kişinin görüntü tecrübesi yaşaması. ( hayalet, tayf, bilinmeyen cisim v.s.)

Cross-correspondence ( Çapraz Muhabere )
( a) iki veya daha fazla medyumun, ayrı ayrı aldıkları, ancak bir araya getirildiklerinde bir anlam teşkil eden bilgi, enformasyon parçaları.
(b) Çapraz Muhabere, Fiziksel Araştırma Cemiyeti ile ilişkili olan bir grup Otomatistin devam ettirdiği ve 1901 den 1932’ye kadar süren kompleks bir çapraz muharebeye verilen addır.

Cryptomnesia ( Kripto Hafıza )
Kaynağını bilmeden kişinin açıkladığı, bildirdiği bir bilgi.( İlham yoluyla bildirmesi)
Bazen Kripto Hafıza, Ksenoglosi ( Kişinin bilmediği bir lisanda yazması veya konuşması ) ve Geçmiş Hayat Anısı gibi paranormal tecrübeleri açıklamak için de kullanılır.

Crystal Gazing ( Kristale Bakmak )
Paranormal bilgiler almak üzere ayna, cam veya bir likidin yansınalı yüzeyine bakmaktır. Scrying olarak da bilinir.

Curse (Lanet)
Başkalarına paranormal yollardan zarar vermek için yazılmış veya söylenmiş sözler

D

Daemon (Daimon) (Koruyucu ruh)
İlham ve tavsiye veren koruyucu ruh. Ayrıca koruyucu melek olarak da geçer.

Deathbed Experience ( Ölümyatağı Deneyimi)
Ölen bir kişinin, ölmüş olan arkadaşlarını veya yakınlarını görmesi, yanında hissetmesi.

Deja Vu ( Deja Vu )
Kişinin, o anda olan birşeyi daha evvel tecrübe ettiği hissine kapılması.

Delta ( Delta )
Her çeşit olağan dışı olayı anlatmak için kullanılan bir terim.

Dematerialization ( Dematerilizasyon)
Fiziksel bir objenin paranormal olarak görüntüsünün soluklaşıp, saydamlaşması veya tamamen kaybolması.

Demonic Possession ( Şeytani Pozesyon /İstila- Elegeçirilme )
Şeytani ruhlar tarafından ele geçirilme. Bir kişinin içine şeytan girmesi. ( Halk dilinde cin çarpması)

Deport ( Ayrılış )
Bir cismin, paranormal bir hareketle korunmalı ve belirlenmiş bir alanın dışına çıkması. Demeterilizasyon ve Teleportasyon ile bağlantılı.

Dice Test ( Zar Testi )
Psikokinesis araştırmalarında kullanılan bir teknik. Özne zarların düşüşünü yönetmeye çalışır.

Direct Voice ( Direk Ses )
Seans sırasında, orada bulunan herhangi birinden değil de ince bir hava akımından veya daha çok bir trampetten gelirmiş gibi görünen ses.

Discarnate Entity ( Diskarne Varlık)
Ruh veya maddesel olmayan varlık. Daha çok ölmüş ve dünyada sıkışmış birinin ruhu için söylenir.

Dissociation (Kişilik Çözülmesi )
Normal bilinçli farkındalığın dışında yapılan hareketler yada bilincin ayrı merkezleri olduğunu belirten akli yaptırımlar.

Divination ( Kehanet )
İşaretlere ve sembollere bakarak, olaylar veya gelecekle ilgili gizli anlamları, işaretleri yorumlamak. Kehanete örnek olarak Tarot, Falcılık, Çay yapraklarını okumayı gösterebiliriz.

Divining Rod ( Kahin Çubuk)
Su veya maden damarı aramak için kullanılan çatal şeklinde çubuk. ( Bazen bir çift L şeklinde çubuk olabilir )

Doppelganger ( Eş Ruh )
Hayatta olan bir kişinin eş ruhunu taşıdığı farzedilen ve yalnız olan kimselere görünen Ruh/ Hayalet

Double ( Çift )
Birinin bedeninin eş kopyası. Astral bedenle ilgili .

Double Blind ( Çifte Kör )
Deneysel bir testte, ne özne ne de deneyi yapan kişinin, deneyin anahtar vasıflarından haberdar olmaması.

Dowsing ( Tarama)
Yer altında bulunan , su, maden damarı veya kayıp kişi ve objelerin kehanet çubuğu veya sarkaç ile paranormal taramayla aranması.

Drop-in Communicator ( Davetsiz Haberci)
Oturum esnasında davet edilmeden gelen haberci .

E

Earth***** Effect ( Deprem Efekti )
Fiziksel medium D.D. Home ( Daniel Dunglas Home 1833-1886 ) yaptığı, odanın deprem oluyormuşcasına sallanmasını içeren fenomen.

Ecstasy ( Ekstaz )
Blincin değişik ( değişmiş) durumlarından biri. Kişi kendi üzerinde kontrol kaybı ve büyük bir vecd hali tecrübe eder. Bir çeşit trans halidir.

Ectoplasm ( Ektoplazma )
Fiziksel medyumun ter atar gibi ürettiği ve materilizasyona uğrayarak şekil alabilen yarı likid- akışkan şey, varlık.

EEG (Electro-encephalography) ( Elektro- Beyin ölçümleri )
Beyin korteksinde oluşan elektriksel aktivite varyasyonlarını kaydetme metodu.

Elemental Spirit ( Elemental Ruh )
Bir ruhun dört klasik elementlerden biriyle bağlantılı olması. ( Ateş, Toprak, Hava ve Su ). Animizm ile ilgili .

Elongation ( Uzantı)
Fiziksel bedenin paranormal uzantısı. Bazı mistik ve fiziksel medyumlarda olduğu rapor edilmiştir.

Empath ( Empat )
Özellikle pisişik özellikler taşıyan kimselerde görülen, başkalarının duygularına karşı hassas olma , anlayabilme.

Empathy ( Empati )
Başka bir kişinin veya hayvanın tecrübesini veya duygusal durumunu anlayabilme yeteneği. Çoğunlukla başka birinin duyarlılığını, acılarını ve dugularını tecrübe etme olarak bilinen pisişik yetenektir.

Entity (Varlık)
Varoluş, varlık, şey.

ESP (Extrasensory Perception)
Duyu Dışı Algılamalar .

ESP Cards ( ESP Kartları )
Zener kartlarına bakınız.

Etheric Body ( Eterik Beden )
Astral bedenin benzeri. Fiziksel bedeni tüm kıvrımlarıyla sardığı söylenmektedir. Kimilerine gore ise aura dan başka bir şey değildir.

Evil Eye ( Kem Göz )
Bazı insanlarada bulunan, sadece bakarak karşılarındakine zarar verme yeteneği.

EVP ( Electronic Voice Phenomena)
Elektriksel Ses Fenomeni

Evocation ( Evokasyon )
Büyülü sözler veya ayinlerle ruh ( genellikle şeytani ruh) çağırma.

Exorcism ( Şeytan Çıkarma)
Dualar okuyaka bir kişinin bedenini istila etmiş kötü ruhu def etme. Şeytan Çıkarma.

Experiment ( Deney )
Kontrol altındaki öğelerle yapılan test..

Experimental Group ( Deneysel Grup )
Özel bir test prosedürünün altında olan bir grup pisişik.

Experimental Parapsychology ( Deneysel Parapsikoloji )
Kendiliğinden olan olayları araştırma veya teftiş teknikleri yerine, deneysel metodları içeren parapsikolojik araştırmalar.

Experimenter ( Deneyci )
Deneyi yöneten kişi.

Experimenter Effect ( Deneyci Tesiri )
Deneycinin kişiliği veya davranışlarının deney sonuçlarına tesir etmesi.

Extradimensional ( Boyut Dışı )
Bulunduğumuz boyutun dışından olan.

Extrasensory Perception ( Duyu Dışı Algılama )
Paranormal yolla alınan enformasyon. Telepatiyi de içerir.

Extraterrestrial ( Dünya Dışı )
Bulunduğumuz dünyanın dışından olan.

F

Fairy ( Peri )
Küçük, insane benzeri mitsel varlık. İyiliksever veya kötücül olabilir.

Faith Healing ( İnançla İyileştirme )
Duayla veya ilahi güce inançla ilişkili iyileştirme .

False Awakening ( Sahte Uyanış )
Kişinin uyanmış olduğunu sanıp , aslında hala rüya görüyor olma durumu.

Faraday Cage ( Faraday Kafesi )
Elektriksel etkilere karşı korunmuş alan sağlayan metal ağ .

Feedback ( Geri Besleme )
Özneye test sırasındaki performanslarına ilişkin bilgi verilmesi.

Fire Walking ( Ateşte Yürüme )
Ayakta herhangi bir acı veya zarar olmadan, kor haline gelmiş kömürlerin üzerinde yürüme.

Flying Saucer ( Uçan Daire )
1947 de icat edilen bir terim. Genellikle dünya dışı uzay gemisi olduğuna inanılnan, bilinmeyen, diske benzer hava cisimlerine verilen ad. Şimdiki genel adı “ UFO�? dur.

Focal Person ( Odak Kişi )
Poltergeist aktivitelerinin merkezi haline gelmiş kişi.

Fortean Phenomena ( Fortean Fenomeni )
Amerikan araştırmacı yazar Charles Fort’un adını taşıyan bu fenomenler. Geleneksel bilim bilgisini zorlayan, garip fenomenlerdir. Fortean Fenomenleri, paranormal olarak farzedilen, ancak garip, paranormal olmayan olayları içerir. Canavarlar ve mucizeler, olağandışı olaylar, ve beklenmedik yağmurlar gibi.

Fortune Telling ( Falcılık )
Gelecekle ilgili olayları tahmin etmeyi amaçlayan çeşitli çalışmalardır.

Fraud ( Hile- Sahtekarlık )
Genellikle finansal kazanç amacıyla, bilerek yapılan sahte paranormal fenomenler oluşturmak. Eğlence amaçlı, bu tür sahte fenomenleri oluşturanlar ise Sihirbaz ve Mentalist olarak bilinir ve normal olarak bu sınıfa sokulmazlar.

G

Ganzfeld ( Ganzfeld Tekniği )
Duyu Dışı Algılama konusununda bir araştırma tekniğidir.
Bu teknikle yapılan deneylerde, Deneğin ( Özne ) gözkapaklarına birer pinpon topu yerleştirilir. Kulaklık takılarak „Beyaz Ses“ denilen tıslama ve ıslık sesine benzer ses dinletilir. Kırmızı bir ışık Deneğin gözkapaklarının üzerindeki toplara yansıtılır ve denek bir süre sonra halüsinasyonlar görmeye başlar. Bu noktada odada bulunan diğer kişilere görsel similasyon gösterilir. Kısa bir video gösterisi şeklinde. Gösteriyi seyreden kişilerin amacı, gördüklerini telepatik olarak deneğe iletmektir.

Geomancy ( Remil )
Çizgileri ve şekilleri yorumlayarak gaipten haber verme, kehanette bulunma sistemi.

Ghost ( Hayalet )
Ölmüş bir insanın ruhunun görüntüsüne verilen popular ad.

Gimmick ( Hile cihazı)
Sihirbazlıkta, büyülü efekt yaratmak için kullanılan hertürlü gizli aparat. Sahte medyumlar tarafından da kullanılır.

Glossolalia ( Glosolali)
Transtayken kişinin zamanımızda kullanılmayan ( antik ) bir lisanda konuşması.

"Goat" ( Keçi )
Psişik teste tabi tutulan, fenomene inanmayan denek.

Guardian Angel ( Koruyucu Melek )
Kişiyi koruduğuna inanılan melek.

Guide ( Klavuz)
Kişinin ruhsal yolculuğunda eşlik ettiğine inanılan ruh.

H

Hallucination ( Halusinasyon)
Fiziksel gerçekliğe uygun olmayan duyumsal tecrübe.

Haunting ( Uğrama / halk dilinde “Perili�?)
Uzun bir sure boyunca aynı lokasyonda oluşan, açıklanamayan görüntü, ses, koku veya daha başka algıları içeren paranormal fenomenler.

Healer ( Şifacı )
İyileştirme gücüne sahip olduğunu öne süren kişi.

Healing ( Şifa verme, İyileştirme )
Kabul edilmiş medical prensiplerle açıklanamayan tedavi.

Hex ( Büyü )
(a) Şeytani büyü veya lanet.
(b) Büyü üzerine çalışmak.

Huna ( Huna )
Şifa, mucize, büyü, duyu ötesi algı çalışmalarını içeren Hawaii dini.

Hyperacuity ( Hiperakutluk- Aşırı Duyu )
Bkz. Hyperaesthesia

Hyperaesthesia (Hiperestezi - Aşırı Duyu )
Duyuları aşırı derecede hassa olma durumu. Uyarılara karşı aşırı duyarlılık.

Hypnagogic Imagery ( Hipnagojik İmajlar - Halusinasyon )
Uykuya dalarken görülen canlı imgeler. Hayaller.

Hypnopompic Imagery ( Hipnopompik İmajlar- Halusinasyon )
Uykudan uyanırken görülen canlı imgeler. Hayaller..

Hypnosis - Hypnotism ( Hipnoz - Hipnotizma )
ASC de belirtilen hallerden biri. Dış etkiyle bilincin tesir altına alınması.

I

llusion ( Hayal – İlüzyon) )
(a) Kişiyi yanlış neticelere sürükleyen görüntü, görünüş.
(b) Sihirbazlıkta, algılama hilesi.

Imagery ( İmajinasyon )
Zihinde imgeleri sezme, görme yeteneği. Bu görsel, işitsel veya temas ile olabilir.

Immortality ( Ölümsüzlük )
Bir kişinin, kişisel varlığın ölümden etkilenmediğinin farzedildiği inanış.

Incline Effect ( Meyil Efekti )
Psi testlerde, testin tekrarlanması sonucu performansın artması.

Incorruptibility ( Bozulmama )
Anlaşılamaz bir şekilde cesette çürüme olmaması, bozulmaması. ( Çürüme bozukluğu )

Indirect Voice ( Dolaylı Ses )
Diskarne varlığın, medyumun ses organlarını kullanarak konuşması. Genellikle ses medyumun normal sesinden tamamen farklı çıkar.

Intuition ( Sezgi )
Rasyonel ve entelektüel tahlillerin ötesinde, olayların esaslarını sezmek veya karmaşık olaylardan sonuç çıkarmak.

Invocation ( İnvokasyon )
Büyülü söz veya ayinle yardımsever, iyi ruhsal varlıkları çağırma.

J

Judge ( Yargıç )
Psişik deneylerde, hedefleri ve tepkileri karşılaştıran kişi.

K

Ka ( Ka)
Çift veya Astral beden için Eski Mısırlıların kullandığı bir terim. ( ayrıca BA)

Karma ( Karma )

“ Ne ekersen onu biçersin�?. İnsan geçmişte ne yaptıysa gelecekte de onu görecektir felsefesini izleyen Hindu ve Budist etik doktrini. Burada « Geçmiş » bir önceki hayat anlamında, « Gelecek » ise bir sonraki hayat anlamında kullanılmıştır.

Bkz. Reenkarnasyon.

Kirlian Photography ( Kirlian Fotoğrafçılığı)
Yüksek frekans elektrik akımı içeren forografik metod.S.D ve V. Kirlian adlı Rus çift tarafından icat edilmiştir. Kirlian fotoğraflar genellikle objeleri çevreleyen renkli haleleri veya auraları gösterir.

Kundalini ( Kundalini )
Yoga inanışında, çeşitli pratiklerle harekede geçirilebileceğine inanlılan büyük hayati enerji. Kundalini’nin paranormal fenomenlere enerji sağladığına inanılmaktadır.

L

Laying on of Hands ( Elle Tedavi )
Şifacının, hasta kişinin bedenine ellerini yerleştirerek veya yakınında tutarak uyguladığı tedavi.

Levitation ( Levitasyon )
Bir cismin veya kişinin paranormal olarak yükselişi veya kalkışı.

Life Review ( Hayat Eleştirisi)
Kişinin bütün hayatını geridönüşlerle hatırlaması. Hayatının gözünün önünden geçmesi. Genellikle ölüme yakınlaşma, ölümden dönme tecrübesiyle bağlantılıdır.

Lucid Dreaming ( Lusid Rüya )
Rüya esnasında kişinin tecrübe ettiği şeyin bir rüya olduğunun farkında olması ve kendini yaşam dolu ve özgür hissetmesiyle birlikte rüyasındaki olayları kontrol edebilmesi.

Lucidity ( Lusid Rüya Görmek )
(a) Duru Görü için eskiden kullanılan terim.
(b) Lusid rüya görmek.

Luminous Phenomena ( Işıltı - Parlaklık Fenomeni )
Bir kişi veyabir objenin etrafında garip ışık veya parlaklığın görülmesi. Bkz. Aura

Lycanthropy ( Likantropi )
Kişinin büyü yoluyla insandan kurda dönüşmesi. ******** hastalığı da denilir.

M

Magic ( Sihir )
(a) Paranormal veya ruhsal öğeleri kullanarak olaylara etki etme uygulamaları.
(b) Sihirbazlık sanatı

Magician ( Sihirbaz)
Sihir yapan kişi.

Majority Vote Technique ( Çoğunluk Oyu Tekniği )
Duyu Dışı Algılama Testlerinde, birçok denek tahminlerde bulunur ( veya bir denek bir çok tahminde bulunur) En çok çıkan tahmin cevap olarak kabul edilir.

Mantra ( Mantra )
Meditasyonda kullanılan ses veya kelimeler. Bkz Trasendental Meditasyon

Matching Tests ( Karşılaştırma Testleri )
Deneğin tahmin yaparken anahtar kartlarını kullandığı kart tahmin testi tekniği.

Materialization ( Materyalizasyon)
Seans sırasında, görünür ve dokunulabilir obje veya insan şekli oluşumu.

Medicine Man / Medicine Woman ( Hekim)
Büyücü doktır veya Şaman’lara verilen diğer bir ad.

Meditation ( Meditasyon )
Ruhsal olarak, bilinci istenen düzeye getirmeyi amaçlayan zihinsel veya fisiksel –zihinsel teknikler. Bkz. Yoga.

Medium ( Medyum)
Diskarne varlıklarla yaşayanlar arasında aracılık ettiğine inanılan kişi.

Mentalism ( Mentalizm )
Sihirbazlıkta psişik simülasyonları içen bir branştır.

Mental Mediumship ( Zihinsel Medyumluk )
Medyumun paranormal olarak bilgi elde etmesi.

Mesmerism ( Mersmerizm )
F.A. Mesmer tarafından geliştirilen bir iyileştirme sistemi. , Tedavide mıknatıstan yararlanma yöntemidir.. Hasta trans halindeyken dokunma veya okşama yoluyla elde edilen ‘bedensel mıknatısın tedavide kullanmasıdır. Mesmerik yransta olan kişilerde bazen durugörü gibi paramormal tepkiler gösterebilir.

Message ( Mesaj )
Bkz. Communication ( Haberleşme ),

Metal Bending ( Zihinsel Eğme)
Metal objelerin eğilmesiyle ilgili Psikokinetik yetenek. Uri Geller tarafından popülarize edilen fenomen.

Metamorphosis ( Metamorfoz – Başkalaşım )
Bkz. Shape – Shift ( Şekil değiştirme )

Metempsychosis ( Metempsikoz )
Ruhun bir bedenden diğerine göçü. Reenkarnasyon için kullanılan bir başka terim.

Mind Reading ( Zihin Okuma )
Telepatinin bir diğer adı. Bkz. Telepathy ( Telepati )

Miracle ( Mucize)
Doğaüstü veya ilahi müdahalelerle gerçekleştiği farzedilen iyi olaylar.

Misdirection ( Yanıltma )
Sihirbazlar ve Mentalistler tarafından, kişinin dikkatini dağıtmak veya düşüncelerini karıştırmak için kullanılan teknikler.

Miss ( İsabetsizlik )
Hedef ile yanıtın arasındaki tutarsızlık, isabetsizlik.

Mnemonist ( Mnemonist)
Öğrendiği tekniklerle belleğini olağandışı geliştirmiş kişi .

Multiple Personality ( Çift Kişilik )
Kişinin iki veya daha fazla, belirgin ve ayrı kişilikleri , ayrı zamanlarda sergilemesini gösterir psikyatrik durum.

Mystic ( Mistik )
(a) Mistik tecrübelere yaşayan kimse
(b) Psişik , medium ve romantikler için kullanılan basitçe kullanılan bir terim.

Mystical Experience ( Mistik tecrübe )
Zaman kaybı, kendini kaybetme gibi Bilincin Değişik Durumlarına ( ASC) giren tecrübeler.

Mysticism ( Mistisizm)
İnsan beyninin veya ruhunun direk olarak ilahiyatı tecrübe edebileceğini savunan duhsal ve dinsel doktorinler

N

Near-Death Experience (NDE) ( Ölüme Yakın Deneyimi)
Klinik olarak ölmden dönmüş veya ölüme çok yaklaşmış kişilerin yaşamış olduğu tecrübeler.
Bu tecrübelerin bir çoğunda hayatın film gibi gözlerinin önünden geçmesi, sonunda ışık bulunan bir tunneled ilerleme, ölmüş akraba veya arkadaşları görme, ilahi varlıkların onlara dönmeleri gerektiğini söylemesi ve bununla tercihte bulunma. Nadir olarak bu tecrübe korkutucu veya sıkıntı verici olabilir. Genellikle bu tür tecrübelerin , kişinin hayatının daha sonraki dönemlerinde etkili olduğu görülmüştür.

Necromancy ( Nekromansi )
Ölülerle bağlantı kurmayı da içeren kara büyü uygulaması.

Null hypothesis ( Geçersiz Hipotez)
Deneysel sonuçların değişime açık olmasıdır.

Numerology ( Numaraloji )
Numaraları yorumlayarak kehanette bulunma

O

Occam's Razor ( Occam’ın Usturası)
Herzaman, olayların en basit açıklamalarını tercih etmeye dayanan prensip.

Occultism ( Okültizm)
Gizli kuvvetlerin ve gizli varlıkların mevcudiyetini esas alan esoterik inanış ve uygulamalar sistemi.

Omen ( Kehanet )
Geleceğe ait haberler veren işaretler.

Oracle ( Orakl-vahiy )
(a) Tanrılardan geldiğine inanılan cevaplar.
(b) Bu cevapların verildiği kutsal türbe.

Orgone Energy ( Orgone Enerjisi )
Wilhelm Reich tarafından, cinsiyetle bağlantılı üniversal yaşam enerjisini tanımlamak için kullanılan terim.

Ouija Board ( Quija Tahtası )
Üzerinde harfler ve numaralar bulunan tahta levha.
Bir planchette ( ortası delik elips veya kalp şeklinde küçük tahta ) veya cam bardağının bağımsız hareketleriyle, üzerinde bulunan harf ve numaralardan gösterilenler bir araya getirilerek verilen mesajların okunmasını sağlar.Halk dilinde “Cadı Tahtası�?

Out of Body Experience – OBE ( Beden Dışı Deneyimi )
Kişinin bilinci tamamen yerindeyken kendisinin, fiziksel bedeninin dışında olduğunun farkına varması deneyimi. Ölüme Yakın deneyimde sıkça raslanan bir durumdur.

P

Palmistry ( El Falı )
Bir kişinin elinin şeklini ve çizgileri inceleyerek karakterine ve yaşamındaki olaylara dair yorumlarda bulunma sanatı.

Paranormal ( Paranormal )
Mormalin dışında veya ötesinde. Geçerli bilimsel bilgilerin veya bizim olağan anlayışımızın ötesinde olan şeyler.

Paranormal Dream ( Paranormal Rüyalar )
Gördüğümüz rüyadaki görüntülerin paranormal bilgiler içermesi. Bkz. Haberci Rüyalar.

Parapsychology ( Parapsikoloji )
B. Rhine tarafından, paranormall fenomenler üzerine yapılan deneysel ve nicel çalışmalara verilen ad.

Past-Life Memories ( Geçmiş Hayat Anıları )
Bir önceki hayattan anılar olduğu farzedilen zihinsel görüntüler.

Past-Life Regression ( Geçmiş Hayat Regresyonu )
Kişiyi hipnoz yoluyla, bir önceki hayatı olduğu farzedilen yere geri çekme tekniği.

Pendulum ( Sarkaç )
İple sallandırılan cisim. Tarayıcılar genellikle sarkacı hareketlerine göre cisimleri bulmak veya soruları cevaplamak amacıyla kullanırlar.

Percipient ( Algılayıcı )
Duyu Dışı Algılama testlerinde etkileri algılayan kimse.

Phantasm ( Hayal, Hayalet, Tayf)
Genel olarak kişi uyanırken veya uyku haline geçiş sırasında, bir şahıs veya bir mizansenin görüntüsünü tecrübe etmesi.

Phenomenology ( Fenomenoloji )
Kişinin, bir olay veya bir fenomen tecrübesine ilişkin algılayışını açıklamak veya aydınlatmak için yapılan araştırmalar.

Phrenology ( Frenoloji)
Bir kişinin kafatası şeklini inceleyerek o kişinin karakterini ve zihinsel yeteneklerini okumak.

Physical Mediumship ( Fiziksel Medyumluk )
Bir medyum tarafından paranormal fiziksel fenomenler üretilmesi. Levitasyon, Materyalizasyon gibi. Fiziksel medyum her zaman olmasa da çoğunlukla trans halinde bulunur.

Placebo ( Placebo)
Genellikle kontrol grubuna verilen tesirsiz ilaç.( Hastaya ilaç diye verilen tesirsiz madde, yalancı ilaç)

Planchette ( Planchette )
Quija tahtası üzerinde kullanılan küçük levha. Bazen otomatistik yazıda kullanılır, bu durumda planchette’e kalem monte edilir.

Pocomania ( Pocomania )
Jameika ruhani dini.

Poltergeist ( Poltergeist )
Almancada “ gürültücü veya problem çıkarıcı varlık�? anlamındadır. Poltergeist açıklanamayan sesler, objelerin kendi kendine hareketi, bir anda alev almalar, beden üzerinde oluşan çimdik veya tırmık izleri, gibi olayları içerir. Uğramaların tersine poltergeist olayları genellikle bir kişi üzerinde odaklanır ve bu kişi genellikle çocuk veya ergenlik çağındaki gençlerdir. Birçok fiziksel medyumun çocukluk döneminde poltergeist tecrübesi yaşadığı bilinmektedir.

Possession ( Pozesyon – İstila /Ele Geçirilme )
Bir kişinin bedeninin, başka bir kişilik veya varlık tarafından ele geçirilmesi.
Örn. Çifte Kişilik veya şeytani bir varlığın kişinin bedenine girmesi.

Prayer ( Dua )
Ruhsal varlık veya güçlerle iletişim kurmaya çalışmak.

Precognition ( Prekognisyon )
Gelecekte olacak olayları paranormal yollarla algılama. Fal ve kehanet gibi.

Prediction ( Kehanet )
Gelecekte olacak olaylara ilişkin haber verme , kehanete bulunma. Bkz. Prekognisyon.

Preexistence ( Ön Mevcudiyet )
Kişinin doğumdan önce de var olduğuna inanılan kişilik veya ruh.

Premonition ( Premonisyon - Önsezi )
Geleceğe dair işaretler verdiğine inanılan deneyimler.

Presence ( Varlık )
Bir kişinin, hayvanın veya discarne varlığın mevcudiyetini algılama.

Prophecy ( Kehanet )
(a) Ruhsal algılayışlarla gelecekten haber vermek.
(b) Gaipten haber almak.

Psi ( Psi)
Paranormal yeteneklerin tümünü belirtmek için kullanılan terim. Duyu Dışı Algılamaları ve Psişik yetenekleri de içerir.

Psyche ( Tin )
Genellikle Zihni belirtir.

Psychedelic ( Psikodelik)
Genel anlamıyla “ zihni açığa çıkarmak�? demektir. Ayrıca bilinci değişik bir duruma sokabilmek için
( ASC) kullanılan bitki ve uyuşturuculara verilen addır.

Psychic ( Psişik )
Psi yetenekleri gösteren kimseye verilen addır. Sıfat olarak da kullanılır.

Psychic Healing ( Psişik İyileştirme )
Psişik güçlerin kullanılarak şifa verme. İyileşyirme.

Psychic Photography ( Psişik Fotografi )
Paranormal forografik görüntüler için kullanılam terim. Kirlian Fotografı da içerir.

Psychokinesis –PK ( Psikokinezi)
Zihnin doğrudan doğruya maddeyi etkileyen paranormal gücü.

Psychometry ( Psikometri )
Fiziksel bir objeyi merkez alarak, o obje hakkında bilgi elde etme. Ayrıca obje okuma olarak da bilinir.

Pyramid Power ( Piramid Gücü )
Pramid şeklinin paranormal etkiler üretebildiğine dair inanış.

Q

Quija Board ( Quija tahtası – Cadı Tahtası )
Bkz. Ouija Board.

S

Santeria ( Santeria )
Kuba ruhani dini.

Sceptic ( Skeptik )
Gerçeklere sıkı sıkıya bağlı, paranormal olayların bilimsel çözümlerini ve kriterlerini araştıran kimse. Genellikle Parapsikolojistler tarafından araştırılan olayların mantıklı ve bilimsel açıklamalarını bulmaya çalışırlar.

Seance ( Seans )
Medyum eşliğinde oturum.

Serpent Power ( Yılan Gücü )
Bkz. Kundalini

Shaman ( Şaman )
Ruhlarla bağlantı kurarak transa geçen , iyileştirme gücüne sahip büyücü doktor. Bu kişilerde paranormal yeteneklere de rastlanabilir.

Shape-Shifting ( Şekil Değiştirme )
Başka bir insanın, hayvanın veya varlığın şekline girebilmeyi sağladığı farzedilen paranormal yetenek. Likantrop örneğin.

Siddhis ( Siddhis )
Yoganın uygulanmasıyla bağlantılı paranormal yeteneklere verilen ad.

Sixth sense ( Altıncı His)
Duyu dışı algılamalat için kullanılan popüler terim.

Sleep Paralysis ( Uyku Felci )
Uyanık olduğu halde kişinin hareket edememesi durumu. Genellikle korkutucu olan bu deneyime yalancı uyanıklık adı da verilir.

Somnambule ( Somnambule )
(a) Uyurken kişinin fiziksel aktivite göstermesi ( uyurgezerlik)
(b) Derin hipnoz altında olan kişi

Spectre ( Hayalet )
Paranormal görüntü.

Spell ( Sihir )
Büyülü güçleri olduğuna inanılan yazılan veya söylenen sözler.

Spontaneous Human Combustion (SHC) ( Kendiliğinden Yanan İnsanlar) )
İnsanların hiçbir etki olmadan kötü bir şekilde yanarak ölmesi. Genellikle bu tür vakkalarda bulunan, kötü şekilde yanmış insan bedenleri ve çevrede yangına ait hiçbir iz bulunmaması, yangının o kişinin bedeninin içinden başladığı izlemini uyandırmaktadır.

Stigmata ( Stigmata )
Kişinin bedeninde açıklamanaz bir şekilde beliren ve Hz. İsa’nın çarmıha gerildiğinde oluşan yaralara çok benzeyen yaralar.

Subject ( Denek)
Psişik kabiliyeti araştırılan kişi.

Subjective Paranormal Experience (SPE) ( Öznel Paranormal Deneyim )
Veya Öznel Psişik Deneyim diye de adlandırılır. Kişinin tecrübe ettiği, paranormal olduğuna inandığı olaylara denir.

Subliminal Perception ( Bilinçaltı algısı )
Bilinçli olarak farkında olmadan algılama.

Synchronicity ( Eşzamanlılık)
C.G. Jung tarafından kullanılan, birbirine bağlı olmayan fakat bir şekilde anlamlı olan tesadüfi olaylara verilen ad.

T

Table-Tilting/Turning ( Masa Eğilmesi/ Dönmesi )
Bir grup insanın ellerini masanın üzerine yerleştirerek yaptıkları bir seansta, masanın gizemli ve açıklanamayacak bir şekilde hareket etmesi. Genellikle bu hareketler ruhun iletişim kurma çabası olarak yorumlanır.

Target ( Hedef )
Deneğin algılamaya çalıştığı nesne veya olaya verilen ad. ( Duyu dışı algılama veya Psi testlerinde )

Tarot ( Tarot )
Falcılıkta kullanılan, genellikle bir destesinde 78 karttan oluşan özel fal kartları.

Telekinesis ( Telekinezi )
Nesnelerin paranormal hareketleri.

Telepathy ( Telepati)
Başka bir kişinin deneyimlerini veya düşüncelerini algılamak. Pratikte duru görü ile telepatiyi ayırt etmek zordur.

Teleportation ( Teleportasyon )
Nesneleri paranormal yollarla uzaktaki başka bir yere aktarılması.

Temporal Lobe Activity ( Geçici Lob Activitesi)
Beyin loblarında meydana gelen geçici elektrik aktivitesi. Çoğu zaman garip algılarla, zaman kayıplarıyla ve halusinasyon ile bağlantılıdır.

Theosophy ( Teosofi )
Madam Blayatsky tarafından 1875’te bulunan, bireyle allah veya melekler arasında doğrudan bağlantı kurmayı amaçlayan din ve felsefe sistemi.

Therianthropy ( Therianthropy)
İnsandan formundan hayvan formuna , sonra tekrar hayvan formundan insan formuna şekil değiştirebilme kabiliyeti. Bkz. Likantrop, şekil değiştirme.

Theurgy ( Teurji )
Tanrılarla ile bağlantıya geçip iletişim kurmayı amaçlayan büyü uygulamaları.

Thoughtography ( Düşünce Fotoğrafı )
Zihinsel bir görüntüye konsantre olarak, fotografik fim üzerinde görüntü yaratan paranormal yetenek.

Thought Transference ( Düşünce Transferi )
Bkz.Telepati

Trance (Trans )
Transa girmek. Bilincin başka bir hali. Şuurun çevreye ve dış etkenlere tepkisinin azalarak, dış algılamasının azalması.

Trance Medium ( Trans Medyumu )
Trans durumuna geçerek medyumsal fenomenler üreten kişi.

Transcendental Meditation ( Transandantal Meditasyon )
Seslerin ( Mantra ) tekrarlanmasını kapsayan, Maharishi Mahesh Yogi tarafından bulunan meditasyon tekniği.

U

Ufology ( Ufoloji )
Ufo Çalışmaları.

Umbanda ( Umbanda )
Brezilya ruhani dini.

Unidentified Flying Object (UFO) ( Kimliği belirsiz Uçam Nesneler -UFO )
Gökyüzünde görülen, açıklanamayan ışık veya nesneler. Genellikle dünya dışı varlıkların olduğuna dair kanıt olarak gösterilirler.

V

Veridical ( Doğrulanmış)
Bulgularla ve olaylarla kanıtlanmış bilgi veya deneyimler.

Vision ( Hayal )
Dinsel Görüntü

Voodoo ( Voodoo )
Afrika kökenli ruhani ve çok eskilere dayanan bir din. Haiti, Jameika ve Kuba’ da yaygındır. Büyü ritülleri,transa girmek ve pozesyon önemli rol oynar bu dinde.

W

Werewolf ( ******** )
Kişinin sihirle kurt veya başka bir tehlikeli yaratığın şekline girebilmesi.

White Magic ( Beyaz Büyü )
İyilik adına yapılan büyü veya ritüleller.

Wicca ( Cadılık)
Günümüzdeki batı ülkelerinde uygulanmış olan cadısanatı sistemi.

Witch ( Cadı )
Cadısanatını uygulayan kişi.)

Witchcraft ( Cadısanatı)
Foklorik Büyü.

Witchdoctor (Cadıdoktor-Büyücü Doktor,)
Şifacı veya şaman kimse .

X

Xenoglossy ( Ksenoglosi )
Kişinin bilmediği, öğrenmediği bir lisanda konuşması veya bu lisanda yazı yazması.

Y

Yoga ( Yoga )
Hindistan kökenli dini felsefe. Kişinin fiziksel ve psiko-spiritüel teknikleri kullanarak kendini daha yüksek bir bilince taşımasını savunur.

Z

Zener Cards ( Zener Kartları )
Üzerinde daire, kare, yunan haçı,beş köşeli yıldız ve üç adet dalgalı çizgi bulunan kartlardır. Bir destede her bir şekilden 5 adet olmak üzere 25 adet karttan oluşur. Algılama psikoloğu olan Karl Zener tarafından bulunmuştur. Duyu dışı algılama estlerinde kart takmini testlerinde kullanılır. ESP ( DDA) kartları olarak da bilinirler.

Zombie ( Zombi )
Büyü yoluyla yaşama döndürülen ruhsuz cesetlere verilen addır.