PDA

View Full Version : ATATÜRK Düşmanlarının Soyu Osmanlı Gibi Gayrı Türk mü?

TuranMücahidi
16-10-09, 06:19
Bakıyorumda Türkiyedeki ATATÜRK düşmanlarının özellikleri Emperyalizme boyun eğmeleri mandacı zihniyete sahip olmaları cumhuriyet ve cumhuriyetin getirdiği yeniliklerin düşmanı olmaları kürt faşisti (kürtçü) olmaları Arapçı Müşrik zihniyetin uzantısı olan Ehli sünnet mezhebinin şeriatini savunan yobazlardan olmaları ve en belirgin özellikleri Arap ve USA (abd) hayranı olmaları vede tabiki OSMANLICI olmaları.

Aynen OSMANLICILAR gibi ATATÜRK, Kuvvai milliye yani TÜRK Milliyetçiliğinin düşmanları olmaları

seckince
16-10-09, 08:45
cumhuriyetin getirdiği yeniliklerin düşmanı olmaları
Neymiş o yenilikler? Açıklayın da herkes bilsin!! Öyle çalakalem sallamakla olmuyor bu işler..Bi yazın da bakalım;Cumhuriyetle gelen şeyler yenilik miymiş yoksa taklitçilik mi? Ben ise asıl; taklitçiliği mandacılık olarak görmekteyim..Kültür ve kanun,dökümantasyon mandacılığı..Haydi şu yenilikleri bir yazın da ona göre ne kasdettiğiniz ortaya çıksın..O zaman anlaşılacaktır kimin mandacı olduğu!! :okay:

кαpαğαη
16-10-09, 09:10
Neymiş o yenilikler? Açıklayın da herkes bilsin!! Öyle çalakalem sallamakla olmuyor bu işler..Bi yazın da bakalım;Cumhuriyetle gelen şeyler yenilik miymiş yoksa taklitçilik mi? Ben ise asıl; taklitçiliği mandacılık olarak görmekteyim..Kültür ve kanun,dökümantasyon mandacılığı..Haydi şu yenilikleri bir yazın da ona göre ne kasdettiğiniz ortaya çıksın..O zaman anlaşılacaktır kimin mandacı olduğu!! :okay:

Kadınlara seçme ve seçilme hakkı:okay:
Ee ama sana göre bu da taklitçiliktir. Zaten sana göre herşey taklitçilik;)
Sen eğer bir şeyin taklit olmaması için daha önce herhangi bir örneğinin olmamasını kastediyorsan birileri de çıkar inandığın din ile daha eski medeniyetlerde ki efsaneleri karşılaştırır:okay: Sonuç olarak inancına da taklit dedirtirsin;)

Rhayader
16-10-09, 15:44
Bakıyorumda Türkiyedeki ATATÜRK düşmanlarının özellikleri Emperyalizme boyun eğmeleri mandacı zihniyete sahip olmaları cumhuriyet ve cumhuriyetin getirdiği yeniliklerin düşmanı olmaları kürt faşisti (kürtçü) olmaları Arapçı Müşrik zihniyetin uzantısı olan Ehli sünnet mezhebinin şeriatini savunan yobazlardan olmaları ve en belirgin özellikleri Arap ve USA (abd) hayranı olmaları vede tabiki OSMANLICI görünenler olmaları.

Bunlara katılıyorum ülküdaşım..

Ama başlığındaki Osmanlı gibi kelimesi olmasa iyi olacaktı..

takva1968
16-10-09, 15:47
Taklitçilik değilde örnek alma olabilr ama seckincenin dediği gibi bazı anayasalar tamamen taklitçilikle olmuş.. herşey taklitçilik dersek tabiki yanlış olur.. Biri birşey söyler laf edemeden kalıverirsin ortada..

Rüzgar_Gülü
16-10-09, 15:52
Taklitçilik değilde örnek alma olabilr ama seckincenin dediği gibi bazı anayasalar tamamen taklitçilikle olmuş.. herşey taklitçilik dersek tabiki yanlış olur.. Biri birşey söyler laf edemeden kalıverirsin ortada..

Taklitçilikle sanırım ikisini karıştırıyorsunuz.Biri iyi bir şey yapmışsa örnek alınabilir, bunda tuhaf olan ne var ki?Zaten sende başta belirtmişsin...

TuranMücahidi
16-10-09, 16:17
Bakıyorumda Türkiyedeki ATATÜRK düşmanlarının özellikleri Emperyalizme boyun eğmeleri mandacı zihniyete sahip olmaları cumhuriyet ve cumhuriyetin getirdiği yeniliklerin düşmanı olmaları kürt faşisti (kürtçü) olmaları Arapçı Müşrik zihniyetin uzantısı olan Ehli sünnet mezhebinin şeriatini savunan yobazlardan olmaları ve en belirgin özellikleri Arap ve USA (abd) hayranı olmaları vede tabiki OSMANLICI görünenler olmaları.

Bunlara katılıyorum ülküdaşım..

Ama başlığındaki Osmanlı gibi kelimesi olmasa iyi olacaktı..

Değerli Kardeşim osmanlı kelimesi özellikle seçilmiştir Çünkü Türklüğün belini büken arapçı Müşrik zihniyet (ATATÜRK'ümüze batıcı diyen Yobazlar Osmanlıoğullarını evlendiği kadınlara ve şehzadelerin analarına bir baksınlar) Osmanlılar sayesinde Türkler arasında neşvü nema bulmuştur o yüzdende Tarihte bana göre Türklüğe en büyük ihaneti Bugünde Şehzadelerinde gördüğümüz gibi Osmanlılar ve Osmanlıcılardır Bu acizane benim görüşümdür Saygılar

Rhayader
16-10-09, 16:30
Değerli Kardeşim osmanlı kelimesi özellikle seçilmiştir Çünkü Türklüğün belini büken arapçı Müşrik zihniyet (ATATÜRK'ümüze batıcı diyen Yobazlar Osmanlıoğullarını evlendiği kadınlara ve şehzadelerin analarına bir baksınlar) Osmanlılar sayesinde Türkler arasında neşvü nema bulmuştur o yüzdende Tarihte bana göre Türklüğe en büyük ihaneti Bugünde Şehzadelerinde gördüğümüz gibi Osmanlılar ve Osmanlıcılardır Bu acizane benim görüşümdür Saygılar

Keşke böyle düşünmesen.. Ama düşüncene saygı duyarım..

Ama bir soy kadın tarafından değil erkek tarafından devam eder.. Ki bunu bilimsel araştırmalarda doğrulamıştı yanlış hatırlamıyorsam.. Ayrıca tüm padişah anneleri yabancı değildir.. Türkler çoğunluktadır...

Osmanlı'nın kuruluş felsefesi Türk kimliğini dünyaya hakim kılmaktan ziyade İlay-ı Kelimetullah'ı dünyaya yaymaktır.. Tabii Osmanlı da yanlış davranışlarda bulunmuş olabilir.. Ama bu yanlışlıklara bu günden bakmak yanlış olur. Mesela Fatih Sultan Mehmed'in devşirme Vezirleri daha öne çıkarması bugün için yanlış görülebilir. Ama Mehmed Han bunu yaparken o günün koşullarına göre Devletin bekası için böyle bir karar da almış olabilir.

Anadolu'nun ve Türk'lerin gereken ilgiyi görmedikleri görüşüne katılıyorum. Ama Osmanlı Hanedanının arapçı olduğu fikrine katılamam..

Yinede görüşlerine saygı duyuyorum..

ChapullerOne
16-10-09, 23:26
Olaydı ki Mustafa Kemal çıkıp

Galkın layn burdan ben Padişahım hemi de Halifeyim deseydi.

Kaçınız heykelinin önünde el pençe divan durmayacaktınız?

hani bi ata sözü var develi falan. mesaj sildiren.

:D anladınız siz onu.

Evet hepimiz osmanlının torunlarıyız.

Ama hangi Osmanlı Padişahı çıkıp Efendi Millettir demiştir?

hepsi de kulum dedi.

Mustafa Kemal ise Efendi sizsiniz. Egemenlik sizindir dedi.

siz de çıkıp yok bizden o olmaz demekte ısrar ediyorsunuz.

haklısınız da.

crescent
17-10-09, 00:14

hepsi de kulum dedi.

haklısınız da.

Efendi millettir dememiştir ama yapılanlar bu doğrultudadır.
Devletin başı padişahtır ama son söz onların değildir.Onlar emir değil tavsiye buyururlardı.

firativerson
17-10-09, 01:12

hepsi de kulum dedi.

haklısınız da.

mukemmel =))))

TuranMücahidi
17-10-09, 08:15

Değerli Seçkince Kardeşim söylermisin bana ATATÜRK"ün yaptığı hangi eylemler işler Kur"ana terstir evet bekliyorum tabiki kendince hepsini sayamayabilirsin amma herhalde önemli gördüğün 3-5 tanesinide yazarsın bakalım ATATÜRK"ün hangi eylemi onu din düşmanı ilan etmenize sebep olmuş saygılar

Anadolu'nun ve Türk'lerin gereken ilgiyi görmedikleri görüşüne katılıyorum. Ama Osmanlı Hanedanının arapçı olduğu fikrine katılamam..

Yinede görüşlerine saygı duyuyorum..

Değerli arhavili0867 kandaşım Sorum şu Anadolu ve TÜRKLER gerekli ilgiyi osmanlıdan görmemiştir diyorsun bu kanıya nasıl vardın ve ne yapmaları gerekirdi anadolu ve TÜRKLERE ilgi göstermeleri için osmanlıların

hepsi de kulum dedi.

haklısınız da.

mukemmel =))))

Bencede Mükemmel

seckince
17-10-09, 12:04
Değerli Seçkince Kardeşim söylermisin bana ATATÜRK"ün yaptığı hangi eylemler işler Kur"ana terstir evet bekliyorum tabiki kendince hepsini sayamayabilirsin

Hepsini bırak hiç bir şey de sayacak değilim size..Asıl siz söyler misiniz ki yaptığı hangi eylemler Kur'anî'dir ki? Bilhassa belli bi dönemden(faraza 30'lu yıllar meselâ) sonra!!

TuranMücahidi
17-10-09, 12:33
Hepsini bırak hiç bir şey de sayacak değilim size..Asıl siz söyler misiniz ki yaptığı hangi eylemler Kur'anî'dir ki? Bilhassa belli bi dönemden(faraza 30'lu yıllar meselâ) sonra!!

Kardeşim senin iddian ATATÜRK"ün eylemleri Kur"ani değildir diye yani iddia sahibi sensin sen hangi eylemlerini Kur"an dışı görüyorsun söyle bakalım o eylemleri Kur"ani mi? değil mi? Hakikatin kaynağı olan Kur"ana baş vuralım Kur"ana kim karşı gelirse Kim Rabbin emirlerine karşı gelirse bende ona karşı gelirim kim Tagutluk yapıyorsa bende ona karşı gelirim Çünkü Tek hükümdar tek hakim vardır Alemlerin Rabbı olan ALLAH inşaALLAH tereddütlerini birlikte çözeriz saygı ve eniçten sevgilerimle

Rhayader
17-10-09, 13:45

hepsi de kulum dedi.

haklısınız da.

Dikkatinizi çekemek istediğim bir nokta var..

Osmanlı'yı eleştirenler hep günümüzle o dönemi kıyaslıyor. Yada Atatürk'le kıyaslıyor...

Osmanlı 1299 da kuruldu. 1789 Fransız ihtilalinde ise Osmanlı bir imparatorluktu.. Lütfen tarihi bu gününü koşullarına göre eleştirmeye çalışmayalım..

seckince
17-10-09, 15:23
Kim Rabbin emirlerine karşı gelirse bende ona karşı gelirim kim Tagutluk yapıyorsa
Ooooo!! Maşallah her şeyide biliyorsunuz!! :okay:

''Tagut '' demekle ne kasdediyorsunuz ki? Yani nasıl bir şey bu tagut dediğiniz? :smile:

Meselâ firavun tagut mudur;tagutluk yapmış mıdır? Koyduğu düzen tagutî midir ; sizce? :aaa:

ChapullerOne
17-10-09, 15:47
Dikkatinizi çekemek istediğim bir nokta var..

Osmanlı'yı eleştirenler hep günümüzle o dönemi kıyaslıyor. Yada Atatürk'le kıyaslıyor...

Osmanlı 1299 da kuruldu. 1789 Fransız ihtilalinde ise Osmanlı bir imparatorluktu.. Lütfen tarihi bu gününü koşullarına göre eleştirmeye çalışmayalım..

Osmanlı İmparatorluğu Mustafa Kemal'in attığı çağdaşlaşma adımı son 300 yılda atmaya çalışıyordu fakat bunu 300 sene başaramadılar.

bilin bakalım kimlerin yüzünden?

Neresinden bakarsan bak. Tarihin hangi aralığını kıyaslarsan kıyasla.

Sonuç itibarıyla

kulu millet

Kadını Kadın

yapan

Mustafa Kemal'dir.

zaten ben Araplaşmaktan rahatsız olmayan fakat Ezanı bile Türkçeleştirmiş bir insanı Türkleri yabancılaştırmakla suçlayan kıt akıllılar için yazmıştım o mesajı.

Rüzgar_Gülü
17-10-09, 15:55
kulu millet

Kadını Kadın

yapan

Mustafa Kemal'dir.

:bravo: daha ne denebilir ki? Sen rahat uyu atam senin izindeyiz!!.....

Rhayader
17-10-09, 15:56
konuyu değişik yönlere çektiniz madem alın bendende bir soru..

II. Absulhamid Han Askeri liseleri, Harp okullarını yaptırmasaydı.. Önceden yaptırılanları modernize etmeseydi. Bu gün bir Atatürk ten bahsedebilecekmiydik...

Mustafa'yı Atatürk yapan şartları bir kenara koyup sadece Ata'yı ele almayın..

TuranMücahidi
17-10-09, 17:28
Ooooo!! Maşallah her şeyide biliyorsunuz!! :okay:

''Tagut '' demekle ne kasdediyorsunuz ki? Yani nasıl bir şey bu tagut dediğiniz? :smile:

Meselâ firavun tagut mudur;tagutluk yapmış mıdır? Koyduğu düzen tagutî midir ; sizce? :aaa:

Siz benim ne demek istediğimi gayet çok iyi biliyorsunuz değerli kardeşim Ben size açıktan soruyorum ATATÜRK"ümüzün hangi eylemi sizce tagutluktur ve Kur"ani düzene terstir bilelim ki varsa bir tagutluk bizde karşı duralım

seckince
17-10-09, 17:39
ATATÜRK"ün hangi eylemi onu din düşmanı ilan etmenize sebep olmuşNeden seckince 'ye böyle açık,alenen iftira atıyorsunuz? Bu cesareti nereden alıyorsunuz? Bu ne cür'et?

seckince nerede,ne zaman böyle bir terkib kullanmış ki? Ayıp oluyor..Yine de bazen özür dilemek de bi erdemdir;diye hatırlatıyorum size. :nono:

Siz benim ne demek istediğimi gayet çok iyi biliyorsunuz değerli kardeşim Ben size açıktan soruyorum ATATÜRK"ümüzün hangi eylemi sizce tagutluktur ve Kur"ani düzene terstir bilelim ki varsa bir tagutluk bizde karşı duralım

Valla bu 'TAGUT' terimini ortaya attınız.Şimdi de 'Ne demek istediğimi gayet iyi biliyorsunuz ' diyorsunuz.. Ne çok şey biliyorsunuz siz?

Ortaya attığınız terimin manasını açıklamanız gerekmez mi? Ayrıca 'siz benim ne demek istediğimi gayet iyi biliyorsunuz ' dediğinize göre; bunları açıklamalısınız..Ben bilemem ki sizin ne kasdettiğinizi ve ortaya attığınız terimlerin manasını!!! Böyle kaçak güreşmeyin..Madem ortaya bir husus atıyorsunuz;mutlaka anlamını da biliyorsunuz ki lâp diye ortaya atıyorsunuz..Manasını açıklayınız ki biz de;kasdettiğiniz durumların değerlendirmesini yapalım.Açıklayın lütfen!!! ;)

TuranMücahidi
17-10-09, 17:47
Valla bu 'TAGUT' terimini ortaya attınız.Şimdi de 'Ne demek istediğimi gayet iyi biliyorsunuz ' diyorsunuz.. Ne çok şey biliyorsunuz siz?

Ortaya attığınız terimin manasını açıklamanız gerekmez mi? Ayrıca 'siz benim ne demek istediğimi gayet iyi biliyorsunuz ' dediğinize göre; bunları açıklamalısınız..Ben bilemem ki sizin ne kasdettiğinizi ve ortaya attığınız terimlerin manasını!!! Böyle kaçak güreşmeyin..Madem ortaya bir husus atıyorsunuz;mutlaka anlamını da biliyorsunuz ki lâp diye ortaya atıyorsunuz..Manasını açıklayınız ki biz de;kasdettiğiniz durumların değerlendirmesini yapalım.Açıklayın lütfen!!! ;)

Sen şimdi tagutun ne olduğunu bilmediğini mi söylüyorsun Nasıl olurda Kur"ani bir terim olan Tagutu bilmezsiniz hemde ATATÜRK"ümüzün Kur"ani olmadığını söylersiniz bu nasıl bir çelişkidir hem Kur"anın en temel kavramı olan Tagutluğu ve Taguti düzeni bilmeyeceksiniz hemde Bir kişinin yada ideolojinin kurani olmadığını iddia edeceksiniz ayrıca anlamadıysanız tagutun ne anlama geldiğini niye kalkıpta firavunun düzeni taguti bir düzenmidir diye soruyorsunuz samimiyetiniz hakkında şüphelerim var( Samimi değilsiniz demek hükümdür ben hüküm veremem sadece şüphelerim var) ve daha önemlisi Forumda devamlı ATATÜRK düşmanlığı yaparak ATATÜRK"ümüzün ve kurduğu CUMHURİYETİN din dışı Kur"ani olmadığını söylüyorsunuz bende diyorum ATATÜRK"ün hangi eylemi sizi Kur"ani olmadığını Kur"an dışı olduğunu gösteriyor yazarsanız bakalım o eylem Kur"an dışımı Kur"ani mi bekliyorum öyle ATATÜRK ve Kurduğu Cumhuriyet din düşmanı deyip delillendirmemek olmaz bende bir MÜSLÜMAN olarak diyorum ki varsa ATATÜRK"ün Kur"an dışı Kur"ana ters Kur"anı hükümsüz bırakan eylemleri bizde karşı olalım çünkü Alemlerin Rabbıdır Tek hükümdar öyle ise yazınız yaptığı din düşmanlıklarınıda bir görelim saygılar

BOZKURT_SeMiH
17-10-09, 18:00
Taklit değil arkadaşların da dediği gibi örnek alma
avrupalılar da bir zamanlar bizi örnek alarak bu hale geldiler

seckince
17-10-09, 18:00
varsa ATATÜRK"ün Kur"an dışı Kur"ana ters Kur"anı hükümsüz bırakan eylemleri
Hiç olur mu öyle bir şey? Böyle bir şey demek çok zor..Sizce de öyle değil mi?

Hele ''Atatürk'ün Kur'an'a ters;Kur'an'ı hükümsüz bırakan eylemleri'' diye soruyorsunuz ki böyle bir eylemini bulmak hiç mümkün müdür yani? Amma yaptınız..

Hatta ''tüm eylem ve icraatları; Kur'an'daki söylemlere uygundur'' bile diyebiliriz.Evet tüm iş ve icraatları Kur'an'daki söylemlere(!) uygun düşer.Sanırım anlamışsınızdır artık(!!!)

Ama halâ TAGUT diye ortaya attığınız(ki bunu siz attınız ortaya ben değil) terimi açıklamış değilsiniz!! Şunun; ''nasıl bir şey olduğunu ;hangi özelliklere sahip olduğunu;kim ne yaparsa ona tagut denileceğini;hangi örneklerin TAGUT kavramı ile tavsif edildiğini'' açıklayın da öna göre ne kasdettiğinizi anlayalım..Neden Atatürk deyince hemen TAGUT terimini attınız ortaya? Bir benzerlik çağrıştırmış olmalı size!! Atatürk'ün ne İslâmcı biri olduğunu bildiğimize göre bu TAGUT dediğiniz terim güzel,hoş bir şey olmalı heralde??? Yine de açıklayın ki bilelim..Bi yanlış yapmasın okuyanlar!!! Haydi...!!!

TuranMücahidi
17-10-09, 18:08
Hiç olur mu öyle bir şey? Böyle bir şey demek çok zor..Sizce de öyle değil mi?

Hele ''Atatürk'ün Kur'an'a ters;Kur'an'ı hükümsüz bırakan eylemleri'' diye soruyorsunuz ki böyle bir eylemini bulmak hiç mümkün müdür yani? Amma yaptınız..

Hatta ''tüm eylem ve icraatları; Kur'an'daki söylemlere uygundur'' bile diyebiliriz.Evet tüm iş ve icraatları Kur'an'daki söylemlere(!) uygun düşer.Sanırım anlamışsınızdır artık(!!!)

Çok basit soruyorum ben anlamadım olabilir kaçırdım siz iddia ediyorsunuz ATATÜRK ve Kurduğu Cumhuriyet Din düşmanı diye bende gayet açık soruyorum hangi eylemi Kur"ana ters Kur"ana ters eylemleri var diyen sizsiniz bende bunun cevabını istiyorum hangileri Kur"ana ters ve Kur"anı hükümsüz bırakan eylemleri lafı eveleyip gevelemenin anlamı yokki kanka içindekini dök yeter bakalım senin din dışı Kur"an dışı dediklerin neymiş görelim yoksa Bilmeden ATATÜRK"e karşımı geliyor ATATÜR"ün ne yaptığını bilmeden mi onu din dışı ilan ediyorsun bildiklerin istiyorum başkasını değil saygılar

Ama halâ TAGUT diye ortaya attığınız(ki bunu siz attınız ortaya ben değil) terimi açıklamış değilsiniz!! Şunun; ''nasıl bir şey olduğunu ;hangi özelliklere sahip olduğunu;kim ne yaparsa ona tagut denileceğini;hangi örneklerin TAGUT kavramı ile tavsif edildiğini'' açıklayın da öna göre ne kasdettiğinizi anlayalım..Neden Atatürk deyince hemen TAGUT terimini attınız ortaya? Bir benzerlik çağrıştırmış olmalı size!! Atatürk'ün ne İslâmcı biri olduğunu bildiğimize göre bu TAGUT dediğiniz terim güzel,hoş bir şey olmalı heralde??? Yine de açıklayın ki bilelim..Bi yanlış yapmasın okuyanlar!!! Haydi...!!!

Ben çok iyi biliyorum ATATÜRK"e din dışı diyenlerin ayrıcada Tagut dediklerini çünkü Kur"an okumadan önce bende onlardandım hemde ATATÜRK"ten belkide senden bile daha çok nefret ediyordum Tagut Kur"ani bir terimdir yine diyorum Kur"ani bir terimi bilmeden nasıl olurda birisini yada bir ideolojiyi Kur"an dışı ilan edersin bu nasıl bir Hakikati inkardır .

tağut nedir?
Tağut; arapça bir kelime olup “tağa” (haddini aştı) kökünden türemiştir ve “haddini aşan mahluk” demektir.
Şer’i manası ise; Allah’ın koyduğu ölçüler dışında ölçüler koyan, insanı Allah’a ibadetten alıkoyan, Allah ve Rasulüne tabi olmayı engelleyendir. Bu insi ve cinni şeytan, nefis, hayvan, ağaç, para, taş, kadın, mezar olabileceği gibi; Allah’ın hükümleri dışında hükümler koyan zalim bir diktatör, halkın seçtiği seçkin bir zümre, bir meclis, bir grup bilim adamı veya Allah’ ın kitabın dan kaynaklanmayan adet, alışkanlık ve düşünce (ideoloji) de olabilir.
Allah (c.c) şöyle buyuruyor:
“Allah hüküm koymada kendisine ortak ka buletmez.” [ (http://www.hicretonline.com/iste%20Musluman/Tagut.htm#_ftn1)Kehf: 26 (http://www.hicretonline.com/iste%20Musluman/Tagut.htm#_ftn1)] (http://www.hicretonline.com/iste%20Musluman/Tagut.htm#_ftn1)
“Hüküm vermek yalnızca Allah’a aittir.” [Yusuf: 40]

seckince
17-10-09, 18:28
tağut nedir?
Tağut; arapça bir kelime olup “tağa” (haddini aştı) kökünden türemiştir ve “haddini aşan mahluk” demektir.
Şer’i manası ise; Allah’ın koyduğu ölçüler dışında ölçüler koyan, insanı Allah’a ibadetten alıkoyan, Allah ve Rasulüne tabi olmayı engelleyendir. Bu insi ve cinni şeytan, nefis, hayvan, ağaç, para, taş, kadın, mezar olabileceği gibi; Allah’ın hükümleri dışında hükümler koyan zalim bir diktatör, halkın seçtiği seçkin bir zümre, bir meclis, bir grup bilim adamı veya Allah’ ın kitabın dan kaynaklanmayan adet, alışkanlık ve düşünce (ideoloji) de olabilir.
Allah (c.c) şöyle buyuruyor:
“Allah hüküm koymada kendisine ortak ka buletmez.”[ (http://www.hicretonline.com/iste%20Musluman/Tagut.htm#_ftn1)Kehf: 26 (http://www.hicretonline.com/iste%20Musluman/Tagut.htm#_ftn1)] (http://www.hicretonline.com/iste%20Musluman/Tagut.htm#_ftn1)
“Hüküm vermek yalnızca Allah’a aittir.” [Yusuf: 40]

Bu tanımınız için teşekkür ediyorum..Öğrenmiş olduk..Bu tanımı bildiğiniz için mi Atatürk deyince hemen TAGUT terimi sizde çağrışım yapıverdi acaba? Bunun için mi hemen TAGUT terimini ortaya atıverdiniz?

siz iddia ediyorsunuz ATATÜRK ve Kurduğu Cumhuriyet Din düşmanı diye Benim böyle bir iddiam veya bir mesajım mı var? Nerenizden uyduruyorsunuz bu ithamları? Kafanızdan mı başka yerinizden mi?

içindekini dök yeterBen her zaman mesajlarımı kanıtlarıyla ortaya yazan bir kişiyim..İçimde de dökecek mökecek bir şey yok..Uydurmayın..İftiracı kişi!!

Bilmeden ATATÜRK"e karşımı geliyor ATATÜR"ün ne yaptığını bilmeden mi onu din dışı ilan ediyorsun

Bu iftiranız dolayısıyle sizi yönetime buradan alenen şikâyet ediyorum.Uydurup uydurup benim söylemediğim şeyleri;ben yazmışım gibi ittiham ediyorsunuz..İlân milân vs diyorsunuz ;haydi nerde böyle bir ilânım olmuş yazın da herkes görsün Sayın iftiracı ve uydurukçu!!!!

Ben çok iyi biliyorum ATATÜRK"e din dışı diyenlerin ayrıcada Tagut dediklerini çünkü Kur"an okumadan önce bende onlardandım hemde ATATÜRK"ten belkide senden bile daha çok nefret ediyordum Tagut Kur"ani bir terimdir yine diyorum Kur"ani bir terimi bilmeden nasıl olurda birisini yada bir ideolojiyi Kur"an dışı ilan edersin bu nasıl bir Hakikati inkardır .
Bence siz halâ Atatürk düşmanısınız..Bunu mesajlarınızdan anlamamak mümkün değil..

Atatürk konusunu görür görmez demediğinizi bırakmadınız çünkü..

TAGUT bile dediniz siz O'na.Şimdi de kıvırmaya çalışıyorsunuz..
Tabii çevir kazı yanmasın!!!! :bravo:

Rhayader
17-10-09, 18:36
Tagutu da öğrenmiş olduk..

Atatürk düşmanları tabiiki gayri Türk.. Yurdum insanının kafasını bulandırıp Ata'ya karşı cephe almasına sebep olanlar bunlar..

Aralarında öyleleri vardır ki Atatürk'e sahip çıkıyor görünüp, davranışlarıyla yazılarıyla halkı Ata'dan soğutmaya çalışırlar..

seckince
17-10-09, 19:08
Aralarında öyleleri vardır ki Atatürk'e sahip çıkıp, davranışlarıyla yazılarıyla halkı Ata'dan soğutmaya çalışırlar..
Evet..Meselâ Ergenekoncular ve destekçileri öyledir.Bazıları da guya TAGUT olarak göstermek isterler..''Atatürk'' der demez hemen TAGUT sözünü ortaya atıverirler..Buınlara karşı dikkatli olmak gerekir..
Saygılar sunuyorum. :)

crescent
17-10-09, 19:43
Tagutun ne olduğunu biliyoruz.Allahın hükümleri dışında hüküm koyulmasına denir.
Şimdi bide şunu sorgulayalım Türk Ceza Kanunundaki yasalarla Tağuta hizmet mi edilmektedir?Yoksa Tağuta karşı mı çıkılmaktadır?

Escape
17-10-09, 20:44
ATATÜRK Düşmanlarının Soyu Gayri Türk dür

UltraRed
17-10-09, 20:52
Tagutun ne olduğunu biliyoruz.Allahın hükümleri dışında hüküm koyulmasına denir.
Şimdi bide şunu sorgulayalım Türk Ceza Kanunundaki yasalarla Tağuta hizmet mi edilmektedir?Yoksa Tağuta karşı mı çıkılmaktadır?

En azından sanırım hiçbir bayan mahkemelerde şahtliğinin erkekle eş değer olmasına; mirastan eşit pay almasına karşı çıkmayacağı gibi yasalara göre bir erkeğin birden fazla kadınla evlenmesinin yasak olmasına karşı çıkmaz... Zaten en keskin müslüğman kadınların bile Tagut diye bu haklara kariı çıkacağını sanmıyorum. Ya da yanılıyor muyum?

crescent
17-10-09, 21:17
En azından sanırım hiçbir bayan mahkemelerde şahtliğinin erkekle eş değer olmasına; mirastan eşit pay almasına karşı çıkmayacağı gibi yasalara göre bir erkeğin birden fazla kadınla evlenmesinin yasak olmasına karşı çıkmaz... Zaten en keskin müslüğman kadınların bile Tagut diye bu haklara kariı çıkacağını sanmıyorum. Ya da yanılıyor muyum?

Hayr hayr benim burada sorgulamak istediğim kişilerin memnuniyeti değildir.
Bahsettiğiniz şeylerle taguta boyun eyiyormuyuz eymiyormuyuz bunu merak ediyorum ben?

UltraRed
17-10-09, 23:08
6. veya 7. yüzyılda değiliz...

Eğer Taliban olmayacaksak dünyaya uymak kaçınılmaz bir zorunluluktur.

crescent
17-10-09, 23:25
6. veya 7. yüzyılda değiliz...

Eğer Taliban olmayacaksak dünyaya uymak kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Kuran-ı Kerim yüzyıllar arasına sıkışabilecek bi kitap değildir.Ezeli ve ebedidir.Geçmiş ve gelecek zamanı bütünüyle kapsar.Adaletle hükmedecek yöneticiler bulmak günümüzde imkansızdır evet.Fakat "6-7. yüzyılda değiliz, Kuran-ı Kerim içinde bulunduğumuz yüzyılı kapsamıyo" şeklinde bi yaklaşıma şiddetle karşıyım.Tek sorun Hz.Ömer gibi adalet timsali bi lider bulmak.

Konuyu daha fazla dağıtmamak adına gönderdiğim son mesajdır.

TuranMücahidi
18-10-09, 11:13
Kuran-ı Kerim yüzyıllar arasına sıkışabilecek bi kitap değildir.Ezeli ve ebedidir.Geçmiş ve gelecek zamanı bütünüyle kapsar.Adaletle hükmedecek yöneticiler bulmak günümüzde imkansızdır evet.Fakat "6-7. yüzyılda değiliz, Kuran-ı Kerim içinde bulunduğumuz yüzyılı kapsamıyo" şeklinde bi yaklaşıma şiddetle karşıyım.Tek sorun Hz.Ömer gibi adalet timsali bi lider bulmak.

Ko.

Aynen katılıyorum seçkince kardeşime inşaALLAH akşama doğru cevap vereceğim şu an işim var saygılar

seckince
18-10-09, 12:16
seçkince kardeşime inşaALLAH akşama doğru cevap vereceğim
Aman aman..Sizden yanıt bekleyen yok..Taraflı ve artniyetli yorumlara dayalı yaklaşımlarınızı pek de merak etmiyorum.Ben sadece düşünce ve fikirlerimi yazdım.Cevaplanması gerekli bir mesaj yazmadım;yanıt da beklemiyorum.

OkurYazar
18-10-09, 12:26
Konunun varlığı bir kere saçma. Eleştirileri okuyunca birazda tarafsız baksanız iki tarafında doğru olduğunu ama kabullenilemediğini farkediceksiniz. Misal Cumhuriyet taklitçilik denmiş ki doğrudur, hiçbir yasamız özgür irademizle, bu topraklardaki hür beyinlerden değil, alfabe harflerinden tutun ceza hukukuna, seçme ve seçilmeden tutun eğitime hepsi farklı milletlerden alınma. Atatürk çözümü orta asyada bulsaydı o harflerle bir alfabe oluşturabilirdi ki yapmadı. Çünkü gelişim avrupadan yanaydı ve anlaşabilmenin temelinde benzer diller şart. Çinlilerin alfabesiyle hanginiz yazışmak ister? Bu yönden de eleştirmek gene haksızlık olucaktır. Dünya üzerinde bizim ülkemiz kadar rahat ve çeşitli ırkların kardeş yaşayabildiği bir yer daha yoktur. Düzeni değiştirmek yenilemek güzeldir ama baltalamak kendimize zarar getirir. Türklük orta asyadan doğmuş olabilir belki ama dünyaya bu topraklardan yayılıcaktır. Türklük kavramı Anadoluyla hayat buldu.

TuranMücahidi
18-10-09, 19:17
Aman aman..Sizden yanıt bekleyen yok..Taraflı ve artniyetli yorumlara dayalı yaklaşımlarınızı pek de merak etmiyorum.Ben sadece düşünce ve fikirlerimi yazdım.Cevaplanması gerekli bir mesaj yazmadım;yanıt da beklemiyorum.

Tabiki size yanıt vermek gibi bir görevim yada niyetim yok sizin yaptığınız iftiraya cevap vermek adına demiştim hani ben gizli Atatürk düşmanı Atatürk"ü tagut kabul eden ve de artniyetli biriyim ya(Bu konularda hüküm vermek Rabliğe soyunmaktır bilesiniz) ona bir cevap yazayım demiştim ama ona bile değmez siz önce Atatürk ve cumhuriyetin din düşmanı olduğunu iddia ediyordunuz ya önce bu iddialarınızı dellilendirin sonra geliniz medeni insanlara çamur siyaseti yakışmaz sizi medeni kabul ettiğim için uyarıyorum saygılar

ChapullerOne
18-10-09, 19:27
Tabiki size yanıt vermek gibi bir görevim yada niyetim yok sizin yaptığınız iftiraya cevap vermek adına demiştim hani ben gizli Atatürk düşmanı Atatürk"ü tagut kabul eden ve de artniyetli biriyim ya(Bu konularda hüküm vermek Rabliğe soyunmaktır bilesiniz) ona bir cevap yazayım demiştim ama ona bile değmez siz önce Atatürk ve cumhuriyetin din düşmanı olduğunu iddia ediyordunuz ya önce bu iddialarınızı dellilendirin sonra geliniz medeni insanlara çamur siyaseti yakışmaz sizi medeni kabul ettiğim için uyarıyorum saygılar

kanka bu arkadaş Anya'ya gidince A diyor Konya'ya gelince B diyor.

fazla yorulma bence.

seckince
18-10-09, 20:13
siz önce Atatürk ve cumhuriyetin din düşmanı olduğunu iddia ediyordunuz ya
Şimdi anladın mı seninle mükâleme istememenin nedenini?

Şu cümledeki iftira ve uydurma ithamın da yenisi işte..Müfterisin sen..Bu dediğin sözler ve cümleler bana ait değil..Bu iftiralarını da yönetime de şikayet edeceğim..Müfterilerle işim olmaz..Düzeyli adam(!) lâzım bana!!!:dayak6du:

кαpαğαη
18-10-09, 21:08
Şu polemiğinize bir son verseniz artık...

TuranMücahidi
18-10-09, 22:23
Şimdi anladın mı seninle mükâleme istememenin nedenini?

Şu cümledeki iftira ve uydurma ithamın da yenisi işte..Müfterisin sen..Bu dediğin sözler ve cümleler bana ait değil..Bu iftiralarını da yönetime de şikayet edeceğim..Müfterilerle işim olmaz..Düzeyli adam(!) lâzım bana!!!:dayak6du:

Benim için Atatürk"ün yaptıkları din dışıdır diyorsunuz Kur"ana terstir diyorsunuz dediğimde bana müfteri diyen kankam şu aşağıdaki yazılar sana ait değil mi? Peki ne anlama geliyor bunlar

Yukarıda yazdıkların Atatürk Kur"an dışıdır demek değilmi bir kişinin kendisi ve yaptıklarını Kur"an dışı kabul etmek Ona din düşmanı demek değil mi?

Hele Atatürk"ün İslama Kur"an Müslümanlığına hizmet ettiğini söylediğim mesajımın altına yazdığınız ve laikliği Kur"an dışı kabul ettiğiniz mesaja ne demeli acaba

Yani şu yorumu yapabiliyorsa bir kişi O'na ancak helâl olsun denir başka da bir şey denmez.Neredeyse lâikliği de inkâr edecek bu kişi..Yeniden staj yaptıracak bu kişi bize!! Müslümanların din anlayışını Kur'an eksenli bir yapıya dönüştürmek,ha? Eeee; meselâ Esad Erbili Hazretlerinin anlayışı İncil eksenli miydi de idam edildiydi? :bravo: :bravo: :bravo:

Libya'da İtalyanların işgali sırasında;o işgalcilerle işbirliği yapan üç-beş Senusi şeyhini hatırlatıyor bu tarz söylem sahipleri bizlere.O Şeyhler de az çok mürekkep yalamışlardı..

O şeyhler de böyle ''Kur'an eksenli;Asr-ı Saadet;Sahabe vs vs '' gibi cilâlı bi kaç lâf biliyorlardı.Hatta öyle ki onları gören Allame bile zannederdi..Ama ilimlerini,sözde bilgilerini İtalyanların hizmetine sokmuşlardı.Haman gibi..Bu saray mollalaları böyledir;kim egemen ise O'na şakşakçılık eder;O'nun çanak yalayıcılığını yapar.Tutar en büyük din tahribçisini(!) ''Kur'an eksenli yapı hizmetçisi...'' diye lânse eder.İşte İtalya'dan verdiğim örnekteki çok bilmiş(!) şeyhler de böyle yapmışlardı..Bilmem anlatabiliyor muyum? :okay:

UltraRed
18-10-09, 23:01
Haniftürk kanka;

Sen istediğin kadar anlat... Anlattıkların karşındakinin anlama kapasitesi ile sınırlı!

Bence hiç uğraşmasan çok daha iyi...

Devlet-i Aliye
18-10-09, 23:06
haniftürk senin işin gücün yok mu?

TuranMücahidi
18-10-09, 23:18
Haniftürk kanka;

Sen istediğin kadar anlat... Anlattıkların karşındakinin anlama kapasitesi ile sınırlı!

Bence hiç uğraşmasan çok daha iyi...

Haklısınız kardeşim bende siz ve myxparadise kardeşimin uyarılarını dikkate alıyorum

[

bozkurt.
18-10-09, 23:43
osmanlı osmanlı ahh osmanlı...hep yanlıs sıyaset tarıh kıtaplarında okurus sole yenmısız bole yapmısız su kadar yıl cıhana hakım olmusuz... pekı kımler yedı kımler kazandı...ermenı bulgar sırp lar...ULU ırk TÜRK lerın ne kazancı olmus neye sahıp olmuslar yakın tarıhımıze kadar dunyaya hakım olmus dedıgımız osmn .lının oz torunu oz TURK ler daha okumayı bılmıolar...(kendı ebe dedenızı dusunun.)bıde gayrıturk lere ve gayrı muslumlere bakın zehır gıbıler...bunlar hep yanlıs polıtıka anadolu ya bır bakın 1 tane osmn.lı eserı varmı...YUCE ATATURK bunları fes edıp TURK CULUGU ON PLANA CIKARIP ULU CUMHURIYETIMIZI KURMUS ...BURDA BU REJIMIN GETIRDIKLERINI SAYMAYA NE VAKIT YETER NE DE SENIN KAPASITEN...

tayfun_tayfun
18-10-09, 23:53
Haritada ilimizi bulamaz,

İlçemizi köyümüzü ne bilsin?

Bizim gibi ağlayamaz,gülemez,

Töremizi,huyumuzu ne bilsin?

Mizansızlar,imansızlar,yönsüzler,

Tarihine çamur atan dünsüzler,

Özü belirsizler,kökten dinsizler

Aslımızı,soyumuzu ne bilsin?

Dayı diye ayılara yaslanan,

Vurgun vurup avantadan beslenen

Yal peşinde ar duygusu paslanan

İyimizi,Kötümüzü Ne Bilsin?

Ümmet sevdasıyla yanamayanlar

Ah çektikçe bağrı kanamayanlar

Namustan ahlaktan anlamayanlar

Kötümüzü, iyimizi ne bilsin?

Halk adına halkı soyan zihniyet

Kendi yavrusunu yiyen zihniyet

Rabbena hep bana diyen zihniyet

Hissemizi, payımızı ne bilsin

ANLAYANA!!

TuranMücahidi
19-10-09, 00:17
osmanlı osmanlı ahh osmanlı...hep yanlıs sıyaset tarıh kıtaplarında okurus sole yenmısız bole yapmısız su kadar yıl cıhana hakım olmusuz... pekı kımler yedı kımler kazandı...ermenı bulgar sırp lar...ULU ırk TÜRK lerın ne kazancı olmus neye sahıp olmuslar yakın tarıhımıze kadar dunyaya hakım olmus dedıgımız osmn .lının oz torunu oz TURK ler daha okumayı bılmıolar...(kendı ebe dedenızı dusunun.)bıde gayrıturk lere ve gayrı muslumlere bakın zehır gıbıler...bunlar hep yanlıs polıtıka anadolu ya bır bakın 1 tane osmn.lı eserı varmı...YUCE ATATURK bunları fes edıp TURK CULUGU ON PLANA CIKARIP ULU CUMHURIYETIMIZI KURMUS ...BURDA BU REJIMIN GETIRDIKLERINI SAYMAYA NE VAKIT YETER NE DE SENIN KAPASITEN...

Aynen doğru söze nedenir Bir tane Anadoluda osmanlı mimarisi doğru dürüst gösteremezsin ve bakıyorumda Türk"e Düşman olan Türklüğe düşman olanların Hepsi OSmanlıcı ilginç bu bile Osmanlının ne kadar Türk"e zulmettiğinin resmidir.

Mizansızlar,imansızlar,yönsüzler,

Tarihine çamur atan dünsüzler,

Özü belirsizler,kökten dinsizler

Aslımızı,soyumuzu ne bilsin?

Ümmet sevdasıyla yanamayanlar

Ah çektikçe bağrı kanamayanlar

Namustan ahlaktan anlamayanlar

Kötümüzü, iyimizi ne bilsin?

Ümmetçiliği Arapçılık sananlarla aynı değilizdir Ve osmanlı asla atamız dünümüz değildir varsa atası olan gocunur Benim Atam İbrahim soylu Haniflerdir Benim Atam Alpaslanlar Saltuk buğra hanlar Yunus emrelerdir Soyu bozuk olanlarla işim olmaz Ne idüğü belirsiz( Soy olarak) Bir osmanlı asla benim atam değildir.

Türkoğlu Türklerin Osmanlı Saltanatını Telin eden bir şiir

Celaliler saldırır
Devşirmeler üstüne
Türkler başa Türk ister
İstanbulun Kastı ne

Devşirmeler Milleti
Kuyulara Tıkdılar
Feryat figan içinde
Acımadan Yaktılar

Vay vay Devir
Türküleri söylenir

İstanbul hiç ummasın
Devleti ebed müddet
Devlet zulüm eylerse
Yıkılır gider elbet

İstanbul enderunda
Devlete beka arar
Millet zulme uğrarken
Saltanat neye yarar

Vay vay devir
Türküleri söylenir

tayfun_tayfun
19-10-09, 01:09
Benim İçin Irkönemli değildir zaten İslamda Irk kavramı diye bişey olamaz Çünkü Bütün Elhamdulillahi Muslumanım diyenler kardeştir!!!
Bu Türküde olabilir,Arapıda olabilir, Kürdüde ,Lazıda ,Çerkezide,Çeçenide,Farsıda,Boşnağıda vs hepsi kardeştir Üstünlük Takvadadır Irkta değil!!!
Ben türküm ancak benim için türklük öneli değil Müslüman olması önemlidir!!
Peygamber efendimiz derki Veda Hutbesinde :Arapın Arap olmayana Üstünlüğü olmadığı Gibi Kırmızı tenlinin Siyah tenliye üstünlüğü yoktur Üstünlük Ancak Takvadadır!!!
Anlayana!!!
Ayrıca Osmanlı evet Türk Kürt Arap vs ayrımı yapmaksızın herkesi Kucaklıyordu EE tabiki Koca İmparatorluk tabiki olacak!! Sonuc İtibari İLE OSMANLI İslam Sancaktarlığını yapmıştır!!
kısacası Osmanlı türktür ancak Bütün Irklarada Özgürlk hakkı tanımıştır hatta Gayrimüslimlere bile!!

TuranMücahidi
19-10-09, 04:01
Benim İçin Irkönemli değildir zaten İslamda Irk kavramı diye bişey olamaz Çünkü Bütün Elhamdulillahi Muslumanım diyenler kardeştir!!!
Bu Türküde olabilir,Arapıda olabilir, Kürdüde ,Lazıda ,Çerkezide,Çeçenide,Farsıda,Boşnağıda vs hepsi kardeştir Üstünlük Takvadadır Irkta değil!!!
Ben türküm ancak benim için türklük öneli değil Müslüman olması önemlidir!!
Peygamber efendimiz derki Veda Hutbesinde :Arapın Arap olmayana Üstünlüğü olmadığı Gibi Kırmızı tenlinin Siyah tenliye üstünlüğü yoktur Üstünlük Ancak Takvadadır!!!
Anlayana!!!
Ayrıca Osmanlı evet Türk Kürt Arap vs ayrımı yapmaksızın herkesi Kucaklıyordu EE tabiki Koca İmparatorluk tabiki olacak!! Sonuc İtibari İLE OSMANLI İslam Sancaktarlığını yapmıştır!!
kısacası Osmanlı türktür ancak Bütün Irklarada Özgürlk hakkı tanımıştır hatta Gayrimüslimlere bile!!

Konu Irkçılık değilki Tayfun kardeşim konu yönetim yani şöyle anlatayım

Bir devlet Düşün O devleti Kuran Bir ırk var aynı ırk devletin askeri aynı ırk devlete vergi veriyor aynı ırk devleti sonuna kadar savunuyor aynı ırk devleti canından aziz biliyor ama bu ırkın kurduğu kanı ile yaşattığı vergisini verdiği devleti o ırktan olmayanlar yönetiyor ve o ırk sadece ve sadece kanını canını parasını uğruna verdiği devlette söz sahibi olmak istiyor hemde devleti yıkmaya çalışan devlete vergi vermeyen devlete her daim ihanet eden zümreler ile aynı seviyeye çıkmayı istiyor üst olmak değil amma o kanı ile canı ile vergisi ile beslediği devlet bu isteği öne sürenlerin üzerine devşirme hainlerini gönderip o ırkı katlettiriyor işte osmanlı böyle bir devlet osmanlı benim ne devletim ne atam nede osmanlı soyu benim soyum.

Birde Tayfun kardeşim Biz Türkçülük derken Türk Irkı en üstün ırk demiyoruz Türkçülük kavramına kim ne anlam yüklerse yüklesin benim anlayışıma göre Türkçülük Türk milletini en ileri seviyeye çıkarmak en faziletli en ahlaklı millet yapmak Milletler Arenasında en tepeye yerleştirmek Biliyoruz ki Bu dünyayı illa bir IRk yönetecek bu ırkın Türk ırkı olmasını istiyorum ama adaletle hakperest olarak yönetmesinide istiyorum ki bunun için çalışıyorum yoksa bizim güttüğümüz Kuru ırkçılık anlamında değildir o yüzdende Ülkücüyüm çünkü ülkücülük İSLAM-Türk sancağını taşımaktır saygılar ile

seckince
19-10-09, 09:03
[=HanifTürk;5259099]
Tabiki size yanıt vermek gibi bir görevim yada niyetim yok
Diyooosuuun!! :nono:

sizin yaptığınız iftiraya cevap vermek adına demiştim
seckince kimseye iftira(yalan isnad) yapmaz.Yalancılığın sonu yok;dilin de kemiği yok; salla sallayabildiğin kadar!!

hani ben gizli Atatürk düşmanı Atatürk"ü tagut kabul eden ve de artniyetli biriyim ya
Bu da sizin bileceğiniz bir şey.Zaten içinizdekini hemen açığa vuruşunuzdan belliydi bu kabulünüz.Atatürk düşmanı iseniz başkasını karıştırmayın bu işe!!
Ama artniyetli olduğunuz bendenize olan yalan yanlış yaklaşımlarınızdan belli!! Uydurduğunuz ve sanki başkası söylemiş gibi aktardığınız ithamları,yaftalamanızdan belli!!

(Bu konularda hüküm vermek Rabliğe soyunmaktır bilesiniz)
Öyleyse bilir bilmez yazmayasınız!! En azından kanıtlarınızı sunmalısınız.Yorumlarınızı değil kanıtlarınızı..''Ben burdan şöyle anladım öyleyse böyledir'' demek kanıt değildir bunu da söyleyeyim..Hani siz mesela nasıl ki ''Atatürk düşmanı olduğunuzu açıkça yazdınız'' ya işte böyle bir açık kanıt lazım..Yoksa sizin yorumunuz değil..Anlaştık?

Meselâ şu uydurma iftiranıza bakın bi:
siz önce Atatürk ve cumhuriyetin din düşmanı olduğunu iddia ediyordunuz ya önce bu iddialarınızı dellilendirin sonra geliniz medeni insanlara çamur siyaseti yakışmaz sizi medeni kabul ettiğim için uyarıyorum saygılarBaşkasına yaptığınız suçlamaları sizin kendinizin yaptığınızın farkında mısınız acaba? Çamur siyasetini bırak resmen ''batak siyaseti;lâğım siyaseti'' yapıyorsunuz..Tutup bendenize 'şunu şunu iddia ediyorsun'' diye açıktan iftira atıyorsun Ya Hu!! İnsaf be!! İftiranın bile bir düzeyi ve ölçüsü vardır!! Yuh artık yani!! Haydi benim böyle bir iddiamı göstersene bakayım..Yalancı!!! Ancak çıkıp da uydururup uydururup 'ben şu yazıdan bunu anladım;ben bu yazıdan şunu anladım'' diye kendi süflî ve artniyetli anlayışını ve uydurma yorumunu yazarsın!!Ama benim böyle bir iddamı gösteremessin!! Hadi göster de göreyim bakalım!! Yalancı!!! :dayak6du:

Benim için Atatürk"ün yaptıkları din dışıdır diyorsunuz Kur"ana terstir diyorsunuz dediğimde bana müfteri diyen kankam şu aşağıdaki yazılar sana ait değil mi? Peki ne anlama geliyor bunlar İşte yalancılığın ortaya çıktı!! Ama bazıları suratına gelen her sıvıyı yagmur zanneder de 'Yarabbi şükür' dermiş..

Yukarıda yazdıkların Atatürk Kur"an dışıdır demek değilmi bir kişinin kendisi ve yaptıklarını Kur"an dışı kabul etmek Ona din düşmanı demek değil mi?Artniyetli..Öyle demek değil tabi..Sadece ''iddiayı yapan sensin..O halde anlat'' diyoruz..''Hangisi'' diyoruz..''Bi anlat da bilelim'' diyoruz..Habire kafandan uydurduğun yorumları ben demişim gibi söylemekten vaz geç!!!
Şu mesajımı gösteriyorsun:

Hani bunun neresinde var 'Atatürk Kur'an dışıdır' cümlesi..Yalancı..Göster bakalım..Çıkarsın 'Bu böyle demek değil mi;ben böyle anlıyorum...'' gibi uydurma iftiralarını yazarsın..

Hele Atatürk"ün İslama Kur"an Müslümanlığına hizmet ettiğini söylediğim mesajımın altına yazdığınız ve laikliği Kur"an dışı kabul ettiğiniz mesaja ne demeli acabaYalancısın sen..Alalım bakalım o mesajın neresinde ''lâiklik Kur'an dışıdır'' diye kabul etmişim!! İftiracı!! İşte o mesajım.Hemen aşağıda.Göster bakalım neresinde var ''Lâiklik Kur'an dışıdır'' diye bir cümle:
Yani şu yorumu yapabiliyorsa bir kişi O'na ancak helâl olsun denir başka da bir şey denmez.Neredeyse lâikliği de inkâr edecek bu kişi..Yeniden staj yaptıracak bu kişi bize!! Müslümanların din anlayışını Kur'an eksenli bir yapıya dönüştürmek,ha? Eeee; meselâ Esad Erbili Hazretlerinin anlayışı İncil eksenli miydi de idam edildiydi? :bravo: :bravo: :bravo:

Libya'da İtalyanların işgali sırasında;o işgalcilerle işbirliği yapan üç-beş Senusi şeyhini hatırlatıyor bu tarz söylem sahipleri bizlere.O Şeyhler de az çok mürekkep yalamışlardı..

O şeyhler de böyle ''Kur'an eksenli;Asr-ı Saadet;Sahabe vs vs '' gibi cilâlı bi kaç lâf biliyorlardı.Hatta öyle ki onları gören Allame bile zannederdi..Ama ilimlerini,sözde bilgilerini İtalyanların hizmetine sokmuşlardı.Haman gibi..Bu saray mollalaları böyledir;kim egemen ise O'na şakşakçılık eder;O'nun çanak yalayıcılığını yapar.Tutar en büyük din tahribçisini(!) ''Kur'an eksenli yapı hizmetçisi...'' diye lânse eder.İşte İtalya'dan verdiğim örnekteki çok bilmiş(!) şeyhler de böyle yapmışlardı..Bilmem anlatabiliyor muyum?
Haydi göster bakalım..Ama çıkıp da 'Efendim ben şunu şöyle anladım;bunu böyle yorumladım' deyip de tuttuğu salatalık bitkisini başka bir şey(!) zannetmesin!! :dayak6du:

Ama ''laiklik Kur'an içidir(yani Kur'anî'dir)'' gibi bir iddiası da varsa bu iddiasının da Kur'an'ın içinde neresinde yazılı olduğunu da göstermesini bekliyoruz tabii ki de bu büyük Allame'nin!!!Bu kadar okumuşluklarımızı,tahsil hayatımızı boşa çıkartmaya çalışan bu büyük Saray Mollası heralde Lâiklik denilen sözcük'ün Kur'an'ın neresinde olduğunu da ıspatlaması gerekirdir muhakkak ki!! Yoksa O'na ''Saray Mollası'' denmez!! :faja_na:

bozkurt.
19-10-09, 13:07
bak guzel kardesım HANİFTÜRK arkadasıma tamamıyla katılıorm...sen osmanlıya butun ırkları kucaklamıstır dıyosun...ole bı devlet dusunkı askerı sensın savaslara sen katılıyosun ( sen=turk) toprakları sen buyutuyosun...devlet ıcın bu topraklar ıcın sen can verıyosun sonra senın topraklarınde sen rahat edemedıgın gıbı dıslanıosun...bana osmanlıda on planda olan turk gosterebılırmısın (padısah ıstemıorm gercı onlarda mechul ama) seyh ler gayrıturk meclıste yıne aynı seklıde ...sozu gecen gayrıturk ler ve muslımler bu nası bı anlayıs bu mu ırkl arı kucaklamak...artısı bak besledıgımız yucellttıgımız ermenılere sırplara ve bulgarlara bu muydu karsılıgı...bunun bole olacagını bılmıyormuydu osmanlı...

Rhayader
19-10-09, 16:37
bak guzel kardesım HANİFTÜRK arkadasıma tamamıyla katılıorm...sen osmanlıya butun ırkları kucaklamıstır dıyosun...ole bı devlet dusunkı askerı sensın savaslara sen katılıyosun ( sen=turk) toprakları sen buyutuyosun...devlet ıcın bu topraklar ıcın sen can verıyosun sonra senın topraklarınde sen rahat edemedıgın gıbı dıslanıosun... bana osmanlıda on planda olan turk gosterebılırmısın (padısah ıstemıorm gercı onlarda mechul ama) seyh ler gayrıturk meclıste yıne aynı seklıde ...sozu gecen gayrıturk ler ve muslımler bu nası bı anlayıs bu mu ırkl arı kucaklamak...artısı bak besledıgımız yucellttıgımız ermenılere sırplara ve bulgarlara bu muydu karsılıgı...bunun bole olacagını bılmıyormuydu osmanlı...

Osmanlı hangi dönemde Türkleri dışlamış arkadaşım.. Hayır bilmiyorsak öğrenelim yani.. Ama öyle değilse bir laf var işkembeden sallamak diye bu duruma düşme bence..

Ön plandaki Türkler demişsin.. İlk aklıma gelenler:

Ali Kuşçu, Katip Çelebi, Piri Reis, Seyd-i Ali Reis, Barbaros Hayreddin Paşa, Köprülü Fazıl Ahmet Paşa.. Çoğu Fatih Mehmed Han dan sonra yaşamış kişiler.. Hani suçlanıyor ya devşirmeleri devlet yönetiminde öne çıkardı diyerek..

seckince
19-10-09, 16:55
Osmanlı hangi dönemde Türkleri dışlamış arkadaşım.. Hayır bilmiyorsak öğrenelim yani.. Ama öyle değilse bir laf var işkembeden sallamak diye bu duruma düşme bence..

Ali Kuşçu, Katip Çelebi, Piri Reis, Seyd-i Ali Reis, Barbaros Hayreddin Paşa, Köprülü Fazıl Ahmet Paşa.. Çoğu Fatih Mehmed Han dan sonra yaşamış kişiler.. Hani suçlanıyor ya devşirmeleri devlet yönetiminde öne çıkardı diyerek..

Hay ağzına sağlık.Valla ağzımdan aldın.Bi tanecik de ben söyleyivereyim istersen: Merzifonlu Kara Mustafa Paşa(Sonradan başarısız bulunarak idam edildi);Malkoçoğlu ailesi meselâ.

Tebrikler arhavili :bravo:

bozkurt.
19-10-09, 18:07

bende sıze sole ızah edım durumu ...senın bana saydıgın ınsanlar osmanlı nın cabası ıle degıl tamamen kendı gayret ve ımkanları ıle on plana cıkmıs zatlardır...bunun devamında senın saydıgın kısıler hadıı dıelımkı osmanlı ımp. on plana cıkardı...hanı nerdeler bu kadarmı turk var hanı nerde 3 kıta hakımıyetı nerde bızım 600 yıl oldugumız cıhan hakımıyetı...eserımız sadece bır avuc ınsan mı...bu mu kossskocaman osmanlının bıraktıgı...hayallerle yasıyorsunuz bıze ogretmısler osm. sven mıllıyetcıdır dıe bır hıkaye oolee gıdıyoruz bakalım...arkadaslarım benım ırkdaslarım mantıklı dusunun bıze osmanlının bıraktıklarını sole bı dusunun...anadoluda ne bı osmanlı eserı, ne baska devletlere karsı turk un sanı, ne dılı 3 kıtaya yayılmıs ne kulturu hadı bunları gecelım kulturun yayılmasını bırak neredeyse kendı kulturumuzu kaybetmısız...ıran e sefere gıdıldıgınde oraya kendı kulturumuzu yayacagımıza adamların fesını, bılmem nesını alıp gelmısız ornekler cogaltılabılır...hakımıyet bole olmaz...

bozkurt.
19-10-09, 18:25
Ben bir tek sey bilirim... Ulu kumandan mustafa kemal i sevmeyenler ya onu hicc tanimamakta yada o kisiler birer hain...acik ve net konusim tagut un anlamini bilioruz ama bu kelimeyi ve aciklamasini direkt olarak beynimizde canlandirmayalim yoruma cok musait bir terimdir...bugun biz burada bazi kisilerle ataturk u ve onun gerceklestirdikleri eylemleri tartisma durumunda isek (kİ oyleyiz) bu topraklarda buyuk bir kaos un bas gosterdigi apacik bellidir...yaziklar olsun onlara...

seckince
19-10-09, 19:09
bozkurt!! Arkadaşım neredeyse Osmanlı değil de diğerleri egemen olmuş gibi konuşuyorsunuz 3 kıt'aya.İran'a gitmişmiş de ordan bilmem neyi almış..İnsanlar bir kültür unusurunu kendi isteğiyle alırsa buna kimse bir şey diyemez;ama zorla olursa bu,cebren kabul ettirilirse o zaman bu müstemleke tarzı olmuş olur.Osmanlı da egemen ve bağımsız bir devlet millet olmuştur.

Öyle bir sunuyorsunuz ki sizi duyan da Osmanlı'nın baskı altında,zorlama altında kaldığını sanır Ya Hu!! Sonra Türk dili diyorsunuz Osmanlı'nın cihan hakimiyeti ile gelişen zengin dil Osmanlıca artık dünyanın başat zengin lisanlarından biri haline gelmiş bir dildir.

Yok Osmanlı'da türkler ezilmişmiş de;Türkler dışlanmışmış da vs vs bu safsataları bırakın isterseniz.Osmanlı bir cihan medeniyeti kurmuş devlettir.Saygılar.

Rhayader
19-10-09, 21:30
bende sıze sole ızah edım durumu ...senın bana saydıgın ınsanlar osmanlı nın cabası ıle degıl tamamen kendı gayret ve ımkanları ıle on plana cıkmıs zatlardır...bunun devamında senın saydıgın kısıler hadıı dıelımkı osmanlı ımp. on plana cıkardı...hanı nerdeler bu kadarmı turk var hanı nerde 3 kıta hakımıyetı nerde bızım 600 yıl oldugumız cıhan hakımıyetı...eserımız sadece bır avuc ınsan mı...bu mu kossskocaman osmanlının bıraktıgı...hayallerle yasıyorsunuz bıze ogretmısler osm. sven mıllıyetcıdır dıe bır hıkaye oolee gıdıyoruz bakalım...arkadaslarım benım ırkdaslarım mantıklı dusunun bıze osmanlının bıraktıklarını sole bı dusunun...anadoluda ne bı osmanlı eserı, ne baska devletlere karsı turk un sanı, ne dılı 3 kıtaya yayılmıs ne kulturu hadı bunları gecelım kulturun yayılmasını bırak neredeyse kendı kulturumuzu kaybetmısız...ıran e sefere gıdıldıgınde oraya kendı kulturumuzu yayacagımıza adamların fesını, bılmem nesını alıp gelmısız ornekler cogaltılabılır...hakımıyet bole olmaz...

İngiltere çok değil 90 yıl öncenin süper gücüydü.. Höst dedimi devletler suspus olurdu karşısında.. Yanlış mıyım?..

Bir de şimdi ki İngiltere ye bakalım.. Britanya ve bilmem kaç tane adadan ibaret.. 90 yıl önceki üzerine güneş batmayan imparatorluktan eser yok.. İngiltere yi tek başına bir güç olarak takan da yok. Biraz ab ile biraz da eski sömürgesi ve isyankarı abd ile yakınlıktan prestijini korumaya çalışıyor...

Ne anlatmaya çalışıyorum:

İnsanlar gibi devletlerinde ömrü vardır demiş bir muhterem. Oldukçada doğru bir tespittir.
Bu dünyada hiçbir sistem sonsuza kadar işlevliğini koruyamaz. Bir süre sonra eksiklikleri yetmezliği ortaya çıkacaktır. Osmanlı'nın devlet yönetimi, eğitim, vakıf, ekonomi vs. aklına ne geliyorsa Kurulduğu dönemin en modern ve insancıl şekliydi. Türk asrı yada Kanuni asrı denen 16. asır dan sonra Osmanlı değişen ve de gelişen dünya şartlerına göre kendini yenileyemedi. Ve yıkılmasına kadar ki sürece kadar batı ile arasındaki fark hep büyüdü.. Sonrası malum..

Diyorsun ki saydığımız kişiler kendileri birşeyler yaptılar da isimlerini dünyaya tanıttılar. kısmen doğru.. Ali Kuşçu ve Hayreddin Paşa sonradan Osmanlı bünyesine katılmışlardır. Biyografileri forumda mevcut.. Ama şunu belirtmek isterim ki bu isimlerin gelip Osmanlı Hanı'na biat etmesi Osmanlı'nın gücünü ortaya koyuyor. Ali Kuşçu'nun İstanbula gelişi Osmanlı'nın ilime ne kadar önem verdiğini gösterir. Zira böyle devirlerinin büyük alimleri bilime önem veren hanların yanında olmaya özen gösterirler ki sağlanacak kaynaklarla ilimlerini daha da ileriye taşıyabilsinler.

Tabii ki daha bir çok önemli isim vardır. İlk aklıma gelen Türk şahsiyetlerini yazdım buraya..

Osmanlı'dan bize ne kalmıştır? Bir iki örnek..

En önemlisini söyleyeyim : İstanbul...

Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran kadro Osmanlı eğitiminden geçmiştir. II. Abdulhamid Han döneminde doğan ve kendini geliştiren kadro.. Onun yaptırdığı veya yeniden modernize ettiği okullarda okuyan kadro...

Ki bu kadro Çanakkale Savaşlarında ki ''yetişmiş insan katliamı'ndan'' geriye kalanlardır.. Katliam dedim.. Ne yazıkki o dönemin şartlarınca bu binlerce güneş cepheye sürülmek zorunda kalınmıştır..

bozkurt.
19-10-09, 23:01
İngiltere çok değil 90 yıl öncenin süper gücüydü.. Höst dedimi devletler suspus olurdu karşısında.. Yanlış mıyım?..

Bir de şimdi ki İngiltere ye bakalım.. Britanya ve bilmem kaç tane adadan ibaret.. 90 yıl önceki üzerine güneş batmayan imparatorluktan eser yok.. İngiltere yi tek başına bir güç olarak takan da yok. Biraz ab ile biraz da eski sömürgesi ve isyankarı abd ile yakınlıktan prestijini korumaya çalışıyor...

Ne anlatmaya çalışıyorum:

İnsanlar gibi devletlerinde ömrü vardır demiş bir muhterem. Oldukçada doğru bir tespittir.
Bu dünyada hiçbir sistem sonsuza kadar işlevliğini koruyamaz. Bir süre sonra eksiklikleri yetmezliği ortaya çıkacaktır. Osmanlı'nın devlet yönetimi, eğitim, vakıf, ekonomi vs. aklına ne geliyorsa Kurulduğu dönemin en modern ve insancıl şekliydi. Türk asrı yada Kanuni asrı denen 16. asır dan sonra Osmanlı değişen ve de gelişen dünya şartlerına göre kendini yenileyemedi. Ve yıkılmasına kadar ki sürece kadar batı ile arasındaki fark hep büyüdü.. Sonrası malum..

Diyorsun ki saydığımız kişiler kendileri birşeyler yaptılar da isimlerini dünyaya tanıttılar. kısmen doğru.. Ali Kuşçu ve Hayreddin Paşa sonradan Osmanlı bünyesine katılmışlardır. Biyografileri forumda mevcut.. Ama şunu belirtmek isterim ki bu isimlerin gelip Osmanlı Hanı'na biat etmesi Osmanlı'nın gücünü ortaya koyuyor. Ali Kuşçu'nun İstanbula gelişi Osmanlı'nın ilime ne kadar önem verdiğini gösterir. Zira böyle devirlerinin büyük alimleri bilime önem veren hanların yanında olmaya özen gösterirler ki sağlanacak kaynaklarla ilimlerini daha da ileriye taşıyabilsinler.

Tabii ki daha bir çok önemli isim vardır. İlk aklıma gelen Türk şahsiyetlerini yazdım buraya..

Osmanlı'dan bize ne kalmıştır? Bir iki örnek..

En önemlisini söyleyeyim : İstanbul...

Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran kadro Osmanlı eğitiminden geçmiştir. II. Abdulhamid Han döneminde doğan ve kendini geliştiren kadro.. Onun yaptırdığı veya yeniden modernize ettiği okullarda okuyan kadro...

Ki bu kadro Çanakkale Savaşlarında ki ''yetişmiş insan katliamı'ndan'' geriye kalanlardır.. Katliam dedim.. Ne yazıkki o dönemin şartlarınca bu binlerce güneş cepheye sürülmek zorunda kalınmıştır..

istanbul... bu altın topraklar bıze osmanlı dan kaldı dıyerek buyuk bır yanlısa gırıyosunuz...yakın tarıhı bı dusunun osmanlı devletı nın yıkılısını dusunun bakalım osmanlı ıstanbul u kaybetmemek ıcın ne gıbı eylemlerde bulınmus... yedıtepe bıze osmanlıdan degıl (osmanlı nın elınden gıden ıstanbul)YUCE ATATURK un gayret ve eylemlerı ıle bıze kalmıstır sadece ıstanbul ıle kısıtlamak da dogru olmaz bu anadolu bu TÜRKIYE bıze kemal pasadan kalmıstır...osmanlının turk lere karsı ne kadar ıyılıgı olduysa bı okadar ın 2 katı zararı olmustur...bız sarıkamısta donarken ermenı ler sırplar ve bulgarlar genıs genıs gezıyorlardı (topragına canını verdıgımız osmanlı)ıcerısınde seızde kalkıp osmanlı osmanlı dıyosunuz...bunlar hıkaye... gelelım osmanlının yukseldıgı donemdekı modern sıstemlerıne ....dogru gercekten modern sıstemler mevcuttu...ama kıme mevcuttu gayrıturk lere mevcuttu...neden mı bakın atrafınıza yada son osmanlı orneklerıne benım bırcok tanıgım 1900 lu ınsanlar oldu onlarmedenıyetın m sını bıle bılmıyorlardı...dedıgınız modernıze eger turk lere de dokunduysa hanı nerde bu medenıyet...varda bızmı almadık yda osmanlı don..ataturk mu almadı batı dan ne zaman daha yuksek bır refaha ulstı hadı yukselıste ulastıgını dusunursek benımn ırkıma degdımı kesınlıklşe hayır...bakın sıze canlı ornek sunuyorum TURK lerın yogun oldugu tarıhtede yogun oldugu su anadolu topraklarına bır bakın senın medenı ulu osmanlı buralara afedersın bır tuvalet bıle yapmamıs...eger medenıyet bu ıse bıze (turk)lere dokunmuyosa kahrolsun...bak su osmanlıya turk ler cefasını ceksın gayrıturklerde sefasını sursun...saygılarımla

Rhayader
19-10-09, 23:22
istanbul... bu altın topraklar bıze osmanlı dan kaldı dıyerek buyuk bır yanlısa gırıyosunuz...yakın tarıhı bı dusunun osmanlı devletı nın yıkılısını dusunun bakalım osmanlı ıstanbul u kaybetmemek ıcın ne gıbı eylemlerde bulınmus... yedıtepe bıze osmanlıdan degıl (osmanlı nın elınden gıden ıstanbul)YUCE ATATURK un gayret ve eylemlerı ıle bıze kalmıstır sadece ıstanbul ıle kısıtlamak da dogru olmaz bu anadolu bu TÜRKIYE bıze kemal pasadan kalmıstır...osmanlının turk lere karsı ne kadar ıyılıgı olduysa bı okadar ın 2 katı zararı olmustur...bız sarıkamısta donarken ermenı ler sırplar ve bulgarlar genıs genıs gezıyorlardı (topragına canını verdıgımız osmanlı)ıcerısınde seızde kalkıp osmanlı osmanlı dıyosunuz...bunlar hıkaye... gelelım osmanlının yukseldıgı donemdekı modern sıstemlerıne ....dogru gercekten modern sıstemler mevcuttu...ama kıme mevcuttu gayrıturk lere mevcuttu...neden mı bakın atrafınıza yada son osmanlı orneklerıne benım bırcok tanıgım 1900 lu ınsanlar oldu onlar medenıyetın m sını bıle bılmıyorlardı...dedıgınız modernıze eger turk lere de dokunduysa hanı nerde bu medenıyet...varda bızmı almadık yda osmanlı don..ataturk mu almadı batı dan ne zaman daha yuksek bır refaha ulstı hadı yukselıste ulastıgını dusunursek benımn ırkıma degdımı kesınlıklşe hayır...bakın sıze canlı ornek sunuyorum TURK lerın yogun oldugu tarıhtede yogun oldugu su anadolu topraklarına bır bakın senın medenı ulu osmanlı buralara afedersın bır tuvalet bıle yapmamıs...eger medenıyet bu ıse bıze (turk)lere dokunmuyosa kahrolsun...bak su osmanlıya turk ler cefasını ceksın gayrıturklerde sefasını sursun...saygılarımla

Yukarıda da belirttiğim gibi İstanbul'u kaybetmemek için Çanakkale'de, Sarıkamış'ta nice güneşleri feda edidi.. Yani gelecek feda edildi.. Yetmezmi?..

Osmanlı tarihinde benimde tasnif etmediğim, yanlış olduğunu düşündüğüm olaylar mevcuttur. Ama Cuhurbaşkanlığı forsunda 16 yıldızdan biriyle temsil edilen. Avrupa'lı tarihçilerin anlata anlata bitiremediği ve anarken Türkler dediği Osmanlı'ya Türk değildir demek, Türklüğe zarar vermiştir demek.. Tarif etmiyorum..

Sen hiç Anadolu'da gezmemişsin.. Eğer iş tarihi esere kaldıysa..

Vede hala yazdıklarımı anlamak istemiyorsun.. Ben görüşlerimi belirttim.. Kanıtlarımı sundum. Sen ise görüş belirtip kalıyorsun. Üç mesajın var hepsi aynı daha farklı bir şey söylemedin..

Sen sanırım Osmanlı'yı ortaokul - lise tarih kitaplarından biliyorsun.. Onlardan o sorduklarını öğrenemezsin.. İstersen bir kaç kitap önerebilirim:)

İngltere örneğini verdim ufkunu açsın diye ama işe yaramamış..

İşi Atatürk'e getirmene gelince senden önce yorum yapanlarda aynı şeyi yaptı.. Ben burada Atatürk'mü Osmanlı'mı ayrımı yapmıyorum. Yapanlar var o ayrı... Ben Osmanlı'nın gayrı Türk olduğu iddiasına ve Türklüğe zarar verdiği görüşüne karşı çıkıyorum..

UltraRed
19-10-09, 23:28
Sanıyorum bazı ''Osmanlıbilmezler'' bize Osmanlı'yı platin ambalaja sokup, ''ideal devlet'' diye yutturmaya çalışıyor... Ulusal devletler çağında bir ümmet devleti yıkılmaya mahkumdur... Osmanlı' da bir ümmetler topluluğu olduğu için Batı' nın ulusal devletleri karşısında dayanamamış ve çökmüştür... Ha Osmanlı' nın birçok iyi yönü yokmuydu? Vardı elbette... Ama bugün ümmet devleti aşkından Osmanlı' ya övgüler düzenler ve Türkiye Cumhuriyeti' ni Osmanlılaştırmaya çalışanlar iyi bilsinlerki emperyalizm çağında ulusal devlet yerine ümmetçiliği seçerseniz; bu cumhuriyeti de batırırsınız... İşte o yüzden emperyalistler bizim kafadan sakatları ümmetçiliği ve Osmanlı' ya dönüşe özendiriyor...

Rhayader
19-10-09, 23:35
Sanıyorum bazı ''Osmanlıbilmezler'' bize Osmanlı'yı platin ambalaja sokup, ''ideal devlet'' diye yutturmaya çalışıyor... Ulusal devletler çağında bir ümmet devleti yıkılmaya mahkumdur... Osmanlı' da bir ümmetler topluluğu olduğu için Batı' nın ulusal devletleri karşısında dayanamamış ve çökmüştür... Ha Osmanlı' nın birçok iyi yönü yokmuydu? Vardı elbette... Ama bugün ümmet devleti aşkından Osmanlı' ya övgüler düzenler ve Türkiye Cumhuriyeti' ni Osmanlılaştırmaya çalışanlar iyi bilsinlerki emperyalizm çağında ulusal devlet yerine ümmetçiliği seçerseniz; bu cumhuriyeti de batırırsınız... İşte o yüzden emperyalistler bizim kafadan sakatları ümmetçiliği ve Osmanlı' ya dönüşe özendiriyor...

Bu kasteddiğin kişiler içinde ben varmıyım?..

Zira varsam anlatmak istediğimi anlatamamış olduğumu kabul edip tartışmaya devam etmeyeceğim..

bozkurt.
19-10-09, 23:55
sen canını sıkma ben bu topraklarıgezıyorum...hanı belge sunuyorum dıyosunya bırıncısı bana turkıye de kı oamanlı eserlerının belgelerını sun...ıkıncısı ıkıncısı sen lıse tarıh kıtaplarında yazanların aynısını konusuyosun ben tamamen objektıf hareket edıyorum bır dıgerı ıse hanı su en son soledıgın...ben senden sunun kaynagını ıstıyorum( hanı belgelerle konusuyosunya) osmanlının turk lre faydalarını sunarmısın ne getırılerı olmus...bana dıyosunkı ıngılızler osmanlıdan ovguyle bahsedıyor turklerı telaffuz edıyor dıyosun sen bana ınanıyomusun ıngılızler tutacak da bızı ovecek dogru ovuyorlar ama ne ıcın ekmeklerıne bal surdugumuz ıcın...bız osamanlıda ıngılızları ve yandaslarını ovmusuz sen kendı agzınla soyluyosun ovuyolar dıyere...bı dusun bakalım bır ıngılız bır turku neden over...hahaha...gercekten guluyorum ...

Rhayader
20-10-09, 00:07
sen canını sıkma ben bu topraklarıgezıyorum...hanı belge sunuyorum dıyosunya bırıncısı bana turkıye de kı oamanlı eserlerının belgelerını sun...ıkıncısı ıkıncısı sen lıse tarıh kıtaplarında yazanların aynısını konusuyosun ben tamamen objektıf hareket edıyorum bır dıgerı ıse hanı su en son soledıgın...ben senden sunun kaynagını ıstıyorum( hanı belgelerle konusuyosunya) osmanlının turk lre faydalarını sunarmısın ne getırılerı olmus...bana dıyosunkı ıngılızler osmanlıdan ovguyle bahsedıyor turklerı telaffuz edıyor dıyosun sen bana ınanıyomusun ıngılızler tutacak da bızı ovecek dogru ovuyorlar ama ne ıcın ekmeklerıne bal surdugumuz ıcın...bız osamanlıda ıngılızları ve yandaslarını ovmusuz sen kendı agzınla soyluyosun ovuyolar dıyere...bı dusun bakalım bır ıngılız bır turku neden over...hahaha...gercekten guluyorum ...

Osmanlı'nın Türklüğe zarar verdiği iddiasına destek veren sensin..

Ben böyle olmayabileceğini kendi kanıtlarımla ispatladım.. lise ilkokul tarih kitaplarından konuşmuyorum.. Sadece Çanakkale Savaşını anlatan farklı görüşlerden 5 kitap okudum..

Ayrıca Objektifliğin kendincedir..

İngilizlerden bahsetmedim. Avrupalı dedim. herhangi bir kişi değil.. Tarihçilerden söz ediyorum. Eğer bir tane bu tür kaynağa denk gelseydin neden övdüklerini anlardın..

UltraRed
20-10-09, 00:15
Bu kasteddiğin kişiler içinde ben varmıyım?..

Zira varsam anlatmak istediğimi anlatamamış olduğumu kabul edip tartışmaya devam etmeyeceğim..

Hayır bu yazdıklarımla kimseyi hedeflemedim. Sadece tartışmanın başından beri kabullenmekte zorlandığım bir noktayı kendi açımdan yorumlamak istedim, o kadar.

Ya da şöyle izah edeyim ki yanlış anlaşılma olmasın...

Biz Osmanlı' nın farklı bir şeiklde devamıyız ve Osmanlı hatasıyla sevabıyla bizimdir.
O bizim asla reddedemeyeceğimiz geçmişimiz ve tarihimizdir.

Cumhuriyetin Atatürk tarafından ilanından beri ulusal bir devlet olarak varız. Bu konuyu daha öncede defalarca tartışmıştık. Osmanlı neden çöktü? Çünkü Osmanlı hep bir ümmetler ve etnik gruplar devleti olarak var olagelmişti. Ama Batı toplumları çok daha önce derebeylikleri ve prenslikleri ama bunun yanında da farklı hıristiyan mezhepleri bir araya getirerek ulusal devletler kurdu. Osmanlı ise ümmetler ve farklı etnik yapıların ''özerklik'' koşullarında yaşadığı ''şemsiye'' bir devlet olarak kaldı... İşte ulusal devletler karşısında ulusal olmayı başaramayan bir devletin yaşama şansı yoktu. Batı' da ulusal devletler kurulurken Osmanlı hiç bir şekilde kendi sınırları içinde yaşayan farklı dinler, mezhepler ve etnik gruplardan tek bir ulus yaratma girişiminde bulunmadı. Tam tersine dinler, mezhepler ve etnik gruplar o şemsiye altında ulusal olmayanbir devletin bu en büyük zayıflığından faydalanarak Batı' daki gibi kendi bağımsız ulusal devletlerini kurma yolunu seçtiler. Ve bunlar birer birer Osmanlı' dan koptu ve kendi ulusal devletlerini kurdu...

Bu son derece önemlidir... Ve bu noktada kimse ''Osmanlı demokratikti, Osmanlı dinlere ve etnik yapılara karşı özgürlükçüydü'' gibi bir naifliğe kalkışmasın...

Ulusal olamaz ve çözük bir şemsiye devlet olursanız ulusal devletlere karşı şansınız yoktur! Tarih ve özellikle de Osmanlı tarihi bunun açık belgesidir...

Saltanat ve hilafet çökerken bile bu çöküşün asıl nedeninin ulusal bir devlet olamamaktan kaynaklandğığnğ anlayamadı... Maalesef Batı devletlerinin gücünü ulusal devletlerini kurmasından, Osmanlı' nın zayıflığının ise ulusal devlet olamamasından kaynaklandığını göremediler...

Bunu kim gördü? Evet isteseniz de, istemesiniz de Atatürk gördü.

Ve o nedenledir ki Atatürk' ün en büyük amacı Osmanlı' dan arta kalan etnik ve mezhepsel yapılardan tek bir ulusal devlet kurmak olmuştur...

Maalesef Batı özenli bir şekilde son zamanlarda Türkiye' yi yeniden Osmanlılaştırmaya ve Padişahlık sistemin, geri getirmeye çalışıyor... En büyük hedeflerinin de Türkiye' yi bir ''şemsiye devlet'' yapmak yerine bir ulusal devlet yapan Atatürk olması tesadüf değil...

Bu çağda bir devleti ulusal olmaktan çıkarır dinlere, mezheplere ve etnik gruplara ''şemsiyelik'' yapan bir devlete dönüştürürseniz o devletin yaşama şansı kalmaz! İşte son örnek Yugoslavya!

Eğer Yugoslavya olmak istemiyorsak bazı beyinsizlerin Türkiye' yi Osmanlılaştırma ihanetine alet olmamalıyız... Bu devlet ulusallık vasfını yitirdiği anda çökmek artık kaçınılmaz olacaktır... Ve her nedense devletin ulusallığını hedefleyen ve padişahlık hayalleri kuranlar hep din bezirganları olular... Çünkü din bezirganları haindir ve emperyalistlerin en yakın ittifaklarının da bu din bezirganları olması tesadüf değildir!

Rhayader
20-10-09, 00:26
Teşekkürler..

Ben anlatmak istediğimi anlattığımı düşünüyorum.. UltraRed nickli arkadaşda anlatmak istediklerime değinmiş:)

Ne Göktürkleri, Hunları, Tabgaçları, Siyenpileri, Uygurları, Selçukileri, Osmanlıları vs.. Hiçbirini Tarihimizden ayrı, uzak tutamayız.. Reddedemeyiz.. Aksine araştırarak, onları anlamaya çalışmalı, ONLARA LAYIK OLMAYA ÇALIŞMALIYIZ..

TuranMücahidi
20-10-09, 08:28
[=HanifTürk;5259099]
Yorumlarınızı değil kanıtlarınızı..''Ben burdan şöyle anladım öyleyse böyledir'' demek kanıt değildir bunu da söyleyeyim..Hani siz mesela nasıl ki ''Atatürk düşmanı olduğunuzu açıkça yazdınız'' ya işte böyle bir açık kanıt lazım..Yoksa sizin yorumunuz değil..Anlaştık?

:faja_na:

Nasılki Hakkı söylemek sonunda ölüm olsa bile bir erdemdir aynı şekilde sonunda ölüm olduğunu bilsen bile Yanlıştan dönmekte bir erdemdir Mademki seçkince kardeşim Ben Atatürk düşmanı değilim Atatürk Din dışı değil Mademki Atatürk Kur"ana ters bir eylem yapmamıştır diyorsun o zaman ben seni yanlış anladığım hatta iftira ettiğim için özür dilerim Rabbim beni afetsin Ben yanlış anlamışım saygılar ile

hanı nerde 3 kıta hakımıyetı nerde bızım 600 yıl oldugumız cıhan hakımıyetı...eserımız sadece bır avuc ınsan mı...bu mu kossskocaman osmanlının bıraktıgı...hayallerle yasıyorsunuz bıze ogretmısler osm. sven mıllıyetcıdır dıe bır hıkaye oolee gıdıyoruz bakalım...arkadaslarım benım ırkdaslarım mantıklı dusunun bıze osmanlının bıraktıklarını sole bı dusunun...anadoluda ne bı osmanlı eserı, ne baska devletlere karsı turk un sanı, ne dılı 3 kıtaya yayılmıs ne kulturu hadı bunları gecelım kulturun yayılmasını bırak neredeyse kendı kulturumuzu kaybetmısız...ıran e sefere gıdıldıgınde oraya kendı kulturumuzu yayacagımıza adamların fesını, bılmem nesını alıp gelmısız ornekler cogaltılabılır...hakımıyet bole olmaz...

Hay ağzına klavyene sağlık be kandaşım Bir tanesi Osmanlı"yı savunan bir kandaşım bana bir örnek verebilir mi? Türk"e yaptığı faydalara bekliyorum.

Kandaşlarım Ülküdaşlarım Türkçü Atatürkçü olan yiğitler bir düşünün niye Türk"e Atatürk"e Türk"çülüğe Milliyetçiliğe Türkiye Cumhuriyetine karşı olanlar Türkleri Türkiyeyi yıkmaya esir etmeye çalışanlar, Kürtçüler Ermeniler Rumlar v.s Osmanlıyı severler Osmanlıyı isterler bu nasıl bir yaman çelişkidir

Şöyle düşünün Hem Türk"e Türklüğe karşı olacaksın hemde -sözde- Türklüğü Türkü en çok yücelten bir devlet olduğu söylenen osmanlıyı seveceksin uyanın artık OSmanlı bizim (Türk Milliyetçilerinin Türkçülüğün Atatürkçülüğün Haniflerin) atası değildir saygılar ile

seckince
20-10-09, 10:23
Nasılki Hakkı söylemek sonunda ölüm olsa bile bir erdemdir aynı şekilde sonunda ölüm olduğunu bilsen bile Yanlıştan dönmekte bir erdemdir Mademki seçkince kardeşim Ben Atatürk düşmanı değilim Atatürk Din dışı değil Mademki Atatürk Kur"ana ters bir eylem yapmamıştır diyorsun o zaman ben seni yanlış anladığım hatta iftira ettiğim için özür dilerim Rabbim beni afetsin Ben yanlış anlamışım saygılar ile
Bu da bir erdemlilik tabii ki de..
Bundan sonra inşaallah ''söylemediğim cümleleri''; ''sanki söylemişim gibi'' ortaya koymazsın inşallah.

Bir kişi açıkça çıkar bir söylem ortaya koyarsa bunun üzerinden fikir yürütülebilir,''ben şundan bunu anlıyorum;öyleyse sen busun '' demek doğru olmayabilir her zaman.

Mesela şu anda da aynısı mevcut yazınızda..Çıkıp şunu söylemişsiniz:
seçkince kardeşim Ben Atatürk düşmanı değilim Atatürk Din dışı değil Mademki Atatürk Kur"ana ters bir eylem yapmamıştır diyorsun Bu cümle de bendenize ait değil meselâ..Kendiniz mesajlarımdan böyle anlamışsınız.Yani bu sözü bendeniz değil siz söylüyorsunuz.

Yani kendiniz kurduğunuz bir önerme üzerinden; benimle ilgili bir sonuca ulaşıyorsunuz..Yani ben öyle bir şey dersem zaten mesajlarımda bellidir..O mesajımı alırsınız ;''Bak şurda şöyle yazmışsın'' dersiniz..

Ama böyle kendi kendinize cümleler uydurup da ''Bak sen şöyle demişsin..'' demeyin lütfen..Ben öyle bir şey dememişim halbuki..

Sizi okuyanlar olabilir;bu sebeple de hakkımda değişik yargılara varabilirler..Siz kendi kurduğunuz cümleyi kendinize göre kuruyorsunuz..Anlamlı olabilir,anlamsız olabilir..Bırakın da ben kendi düşüncelerimi kendi cümlelerimle ifade edeyim.

Atatürk düşmanı
Ben Atatürk'ün değil hiç kimsenin düşmanı değilim bi defa..Yani seckince 'de düşmanlık diye bir davranış mevcut değildir..

Ama siz kalkıp da benim adıma kurduğunuz cümlede bu terkibi kullanıyorsunuz ve bunu ben söylemişim gibi de yazıveriyorsunuz..

Din dışı değil
Veyahut 'din dışı' diye bir terkib kullanıyorsunuz..Halbuki seckince 'nin kullandığı böyle bir terkib mevcut değildir.Yani terimlerin anlamlarını bendeniz bilerek ve yerli yerinde kullanıyorum..

Meselâ şahıslar din dışı veya din içi olmaz..Şahısların hareket ve davranışları,uygulamaları dine uygun veya dine aykırı olabilir..Ama siz çıkıp ''Şu şahıs din dışıdır'' diye bir cümle kuruyorsunuz..Ve de bu cümleyi sanki ben söylemişim gibi yazıyorsunuz...

Bir defa bu önermeniz yazım kurallarına aykırı..seckince yazım kurallarında azamî dikkat gösteren bir kişidir..

Binaenaleyh sizden rica edeceğim; benim düşüncelerimi yine benim öz cümlelerimle aktarın;kendi kurduğunuz cümlelerle 'siz şöyle diyorsunuz;siz böyle dediniz' gibi benim adıma aktarımda bulunmamanızı hassaten rica ediyorum..Düzeyli bir arkadaşımızsınız..Takdir ediyorum sizi..Fakat lütfen bu hususa da dikkat göstermenizi rica ediyorum..Sevgi ve saygılar sunuyorum..

Ezcümle
seçkince kardeşim Ben Atatürk düşmanı değilim Atatürk Din dışı değil Mademki Atatürk Kur"ana ters bir eylem yapmamıştır diyorsun cümlesi de bana ait değildir.
seckince

Saygı bizden. :okay:

TuranMücahidi
20-10-09, 10:29
Bu da bir erdemlilik tabii ki de..
Bundan sonra inşaallah ''söylemediğim cümleleri''; ''sanki söylemişim gibi'' ortaya koymazsın inşallah.

Bir kişi açıkça çıkar bir söylem ortaya koyarsa bunun üzerinden fikir yürütülebilir,''ben şundan bunu anlıyorum;öyleyse sen busun '' demek doğru olmayabilir her zaman.

Mesela şu anda da aynısı mevcut yazınızda..Çıkıp şunu söylemişsiniz:Bu cümle de bendenize ait değil meselâ..Kendiniz mesajlarımdan böyle anlamışsınız.Yani bu sözü bendeniz değil siz söylüyorsunuz.

Yani kendiniz kurduğunuz bir önerme üzerinden; benimle ilgili bir sonuca ulaşıyorsunuz..Yani ben öyle bir şey dersem zaten mesajlarımda bellidir..O mesajımı alırsınız ;''Bak şurda şöyle yazmışsın'' dersiniz..

Ama böyle kendi kendinize cümleler uydurup da ''Bak sen şöyle demişsin..'' demeyin lütfen..Ben öyle bir şey dememişim halbuki..

Sizi okuyanlar olabilir;bu sebeple de hakkımda değişik yargılara varabilirler..Siz kendi kurduğunuz cümleyi kendinize göre kuruyorsunuz..Anlamlı olabilir,anlamsız olabilir..Bırakın da ben kendi düşüncelerimi kendi cümlelerimle ifade edeyim.

Ben Atatürk'ün değil hiç kimsenin düşmanı değilim bi defa..Yani seckince 'de düşmanlık diye bir davranış mevcut değildir..

Ama siz kalkıp da benim adıma kurduğunuz cümlede bu terkibi kullanıyorsunuz ve bunu ben söylemişim gibi de yazıveriyorsunuz..

Veyahut 'din dışı' diye bir terkib kullanıyorsunuz..Halbuki seckince 'nin kullandığı böyle bir terkib mevcut değildir.Yani terimlerin anlamlarını bendeniz bilerek ve yerli yerinde kullanıyorum..

Meselâ şahıslar din dışı veya din içi olmaz..Şahısların hareket ve davranışları,uygulamaları dine uygun veya dine aykırı olabilir..Ama siz çıkıp ''Şu şahıs din dışıdır'' diye bir cümle kuruyorsunuz..Ve de bu cümleyi sanki ben söylemişim gibi yazıyorsunuz...

Bir defa bu önermeniz yazım kurallarına aykırı..seckince yazım kurallarında azamî dikkat gösteren bir kişidir..

Binaenaleyh sizden rica edeceğim; benim düşüncelerimi yine benim öz cümlelerimle aktarın;kendi kurduğunuz cümlelerle 'siz şöyle diyorsunuz;siz böyle dediniz' gibi benim adıma aktarımda bulunmamanızı hassaten rica ediyorum..Düzeyli bir arkadaşımızsınız..Takdir ediyorum sizi..Fakat lütfen bu hususa da dikkat göstermenizi rica ediyorum..Sevgi ve saygılar sunuyorum..

Ezcümle cümlesi de bana ait değildir.
seckince

Saygı bizden. :okay:

Belki benim yanlış anlamamın sebebi Atatürk düşmanlarının kendi öngörülerim ile yaptığım analizleri anlatan bir başlığa yazdığınız mesaj olabilir o yüzdende yanlış anlamış olabilirim bizler yani insanlar zahire göre hüküm veririrz vermeliyiz siz diyorsanız ki Ben Hiç kimseye düşman değilim ben buna inanırım yada yargımı öyle yapmaya çalışırım polimiğe devam etmek değil niyetim amma bir kişinin eylemleri din dışı ise oda tevbe etmezse kişisel olarakda din dışıdır ben böyle inanıyorum saygılar ile

bozkurt.
20-10-09, 14:46
Osmanlı'nın Türklüğe zarar verdiği iddiasına destek veren sensin..

Ben böyle olmayabileceğini kendi kanıtlarımla ispatladım.. lise ilkokul tarih kitaplarından konuşmuyorum.. Sadece Çanakkale Savaşını anlatan farklı görüşlerden 5 kitap okudum..

Ayrıca Objektifliğin kendincedir..

İngilizlerden bahsetmedim. Avrupalı dedim. herhangi bir kişi değil.. Tarihçilerden söz ediyorum. Eğer bir tane bu tür kaynağa denk gelseydin neden övdüklerini anlardın..
evet turk lerı osmanlı hep arka plana atmıstır bunun arkasındayım bununla celısen bır ıfadede kullanmadım...senın okudugun kıtap sayısı konu hakkında dogru kanılara vardıgına delıl degıldır...pekı bırde bana nıcın ovduklaeını sıylermısın...merak ettım sankı bızım dostumuzda bu avrupalılar ıslerı guclerı yok bızı ovecekler...neden ovmusler pekı??

TuranMücahidi
20-10-09, 14:57
evet turk lerı osmanlı hep arka plana atmıstır bunun arkasındayım bununla celısen bır ıfadede kullanmadım...senın okudugun kıtap sayısı konu hakkında dogru kanılara vardıgına delıl degıldır...pekı bırde bana nıcın ovduklaeını sıylermısın...merak ettım sankı bızım dostumuzda bu avrupalılar ıslerı guclerı yok bızı ovecekler...neden ovmusler pekı??

Hiç uzağa bakmaya gerek yok bugün Osmanlılardan kalan yaşadığımız toprakların adı ne Anadolu peki nereden geliyor biliyormusunuz Yunanca Anatolia"dan peki Konya Yunanca ikonia peki ısparta Sparta-küs İzmir Smyrna Kayseri Yunanlıların Lideri yani bizdeki başbuğ yunanca Kayzer Peki ErzuRum daha doğrusu ArzıRUM yani Rum toprağı Rum yurdu Demek İl isimlerinin bir çoğu Türk değil Daha Ne Türklüğü Osmanlı Türkçe bile kullanmamış Yiğdiş edilmiş Arapça farsça rumca ermenice ve birazda Türkçe karışımı bir dil ve Osmanlı padişahları Türkçe kullanmayı bile gerilik irtica saymışlar

seckince
20-10-09, 15:28
Yani karar verildi artık:Osmanlı; Türkleri hep geri plana itmiştir.Osmanlı; türk düşmanıdır.Osmanlıların; Türklükle falan bi ilgileri yoktur.Öyle mi? :nono:

Ben ise sadece bir soruyu soracağım: Bu Türk kelimesinin literatürde kullanımı ne zamandan beri olmuştur? Bir de bu açıdan bakalım..Osmanlı; acaba insanları değerlendirirken Türk,Kürt,Ermeni bağlamında mı yani kavim ve ırk isimleriyle mi değerlendirmekte idi?

Sanıyorum Türk de Türk diyenlerin biraz renkleri solacak çünkü tarihimizde yapılacak bir incelemede 100-150 yıldan öncesine uzanabilenler; orada Türk tabiriyle yapılan bir kriterize bulamayacaklardır.Osmanlılık tabiri; mevcut idi.O zamanki diğer oluşumlara bakanlar da yine bir Türk Devletine rastlayamayacaklardır.

Kavimlere;isim ve ırk milliyetçiliğine dayalı isimlendirme ve hassasiyetlerin tarihi; Fransız İhtilâli'nden daha ileriye geçmeyen yaklaşımlardır.Osmanlı gerçekten de büyük bir devlet idi.Güçlü ve Hakk peşinde olan bir devlet idi.

O dönemlerde sürgit giden bir devlet geleneği üzerinde yürümekte idi.Ama şekilsel olarak da katı kuralcılıkları yok idi.O dönemlerde zaten tüm dünya hemen hemen aynı tarz bir yönetim üzerinde idi.

Hiç kimse zannetmesin ki Cumhuriyet tarzı parlementer sistem ilk defa 1923 yılında icat edildi zannetmesin.Güneşin altında bilinmeyen bir yönetim tarzı yok.O dönemde böyle bir idare mevcut idi.Osmanlı'nın son hükümdarı olan Vahideddin Han ''Milletim ve vatanım kurtulsun da yönetim isterse Cumhuriyet olsun...'' demiş bir kişidir.Şu unutulmamalıdır ki devletlerde ve toplum hayatlarındaki şekilsellikler,yapılar,yönetim metodları,rejim ve ideolojiler hatta dinler dahi; insanların dünya ve ahiret saadeti(mutluluğu) içindir.Hiç bir düzenin,rejimin ve yönetim tarzının bizatihi kendisi amaç değildir;olamaz da..Hiç bir rejim ve yapı da ilânihaye gidecektir diye bir kaide de yoktur.Burada esas olan insanların mutluluğu ve hakkaniyettir.Hakkaniyet yani adalet olmadığı zaman zulüm oluşur;zulümle de abad olunmaz.Yıkılır gider; zulmedenler.

Adalet sahibleri ise yıkılsa bile ardında özlem,gözyaşı ve iyi bir nam bırakır.Böyle yapıların yokolmasına ise sadece zalimlerin ve şeytanî düzenlerin şakşakçıları sevinir.Hz.Huseyn'in şehadeti böyledir.Ali'nin şehadeti böyledir.Keza Osmanlı'nın da durumu hemen hemen böyledir.Yani ayakta iken yaptığı hakkaniyet ve adilâne tutum ve davranışlarıyla anılırlar.Onlar Türklere öncelik vermemişler..Eeee ne var bunda? Irkçı ve Türkçü mü olmalıydı yani? OP zaman nerede kaldı hakkaniyet? Liyakat? Nerde kaldı o zaman?

Ezcumle; konuşurken Hakk'a ve Hakklılığa dikkat etmek gerekir!!Şarttır hatta!! Olmazsa olmaz şartıdır objektif yaklaşımın!! Objektiflik ve hakkaniyetlilik İslamiyet'in ve Kur'an'ın birinci şiarıdır.

Kur'an müslümanlığı iddiasında olanlar önce Hakk'a;Hakklı'ya;Hakkaniyete ve Haklı olana destek olma çabasında olmalıdır.Bunun tersi durumlar kur'anî olmuş olmaz!!
Saygılar!! :okay:

TuranMücahidi
20-10-09, 15:36
Yani karar verildi artık:Osmanlı Türkleri hep geri plana itmiştir.Osmanlı türk düşmanıdır.Osmanlıların Türklükle falan bi ilgileri yoktur.Öyle mi?

Ben ise sadece bir soruyu soracağım: Bu Türk kelimesinin literatürde kullanımı ne zamandan beri olmuştur? Bir de bu açıdan bakalım..Osmanlı acaba insanları değerlendirirken Türk,Kürt,Ermeni bağlamında mı yani kavim ve ırk isimleriyle mi değerlendirmekte idi?

Sanıyorum Türk de Türk diyenlerin biraz renkleri solacak çünkü tarihimizde yapılacak bir incelemede 100-150 yıldan öncesine uzanabilen orada Türk tabiriyle yapılan bir kriterize bulamayacaklardır.Osmanlılık tabiri mevcut idi.O zamanki diğer oluşumlara bakanlar da yine bir Türk Devletine rastlayamayacaklardır.

Kavimlere;isim ve ırk milliyetçiliğine dayalı isimlendirme ve hassasiyetlerin tarihi Fransız İhtilâli'nden daha ileriye geçmeyen yaklaşımlardır.Osmanlı gerçekten de büyük bir devlet idi.Güçlü ve Hakk peşinde olan bir devlet idi.

O dönemlerde sürgit giden bir devlet geleneği üzerinde yürümekte idi.Ama şekilsel olarak da katı kuralcılıkları yok idi.O dönemlerde zaten tüm dünya hemen hemen aynı tarz bir yönetim üzerinde idi.

Hiç kimse zannetmesin ki Cumhuriyet tarzı parlementer sistem ilk defa 1923 yılında icat edildi zannetmesin.Güneşin altında bilinmeyen bir yönetim tarzı yok.O dönemde böyle bir idare mevcut idi.Osmanlı'nın son hükümdarı olan Vahideddin Han ''Milletim ve vatanım kurtulsun da yönetim isterse Cumhuriyet olsun...'' demiş bir kişidir.Şu unutulmamalıdır ki devletlerde ve toplum hayatlarındaki şekilsellikler,yapılar,yönetim metodları,rejim ve ideolojiler hatta dinler dahi insanların dünya ve ahiret saadeti(mutluluğu) içindir.Hiç bir düzenin,rejimin ve yönetim tarzının bizatihi kendisi amaç değildir;olamaz da..Hiç bir rejim ve yapı da ilânihaye gidecektir diye bir kaide yoktur.Burada esas olan insanların mutluluğu ve hakkaniyettir.Hakkaniyet yani adalet olmadığı zaman zulüm oluşur;zulümle de abad olunmaz.Yıkılır gider zulmedenler.

Adalet sahibleri ise yıkılsa bile ardında özlem,gözyaşı ve iyi bir nam bırakır.Böyle yapıların yokolmasına ise sadece zalimlerin ve şeytanî düzenlerin şakşakçıları sevinir.Hz.Huseyn'in şehadeti böyledir.Ali'nin şehadeti böyledir.Keza Osmanlı'nın da durumu hemen hemen böyledir.Yani ayakta iken yaptığı hakkaniyet ve adilâne tutum ve davranışlarıyla anılırlar.Onlar Türklere öncelik vermemişler..Eeee ne var bunda? Irkçı ve Türkçü mü olmalıydı yani? OP zaman nerede kaldı hakkaniyet? Liyakat? Nerde kaldı o zaman?

Ezcumle konuşurken hakk'a ve Hakklılığa dikkat etmek gerekir!!Şarttır hatta!! Olmazsa olmaz şartıdır objektif yaklaşımın!! Objektiflik ve hakkaniyetlilik İslamiyet'in ve Kur'an'ın birinci şiarıdır.

Kur'an müslümanlığı iddiasında olanlar önce Hakk'a;Hakklı'ya;Hakkaniyete ve Haklı olana destek olma çabasında olmalıdır.Bunun tersi durumlar kur'anî olmuş olmaz!!

Bir ara yazmıştım Benim Türçülük anlayışım En üstün ırk Türktür Demek değil Türklüğü En medeni en gelişmiş seviyeye çıkarmaktır en ahlaklı en faziletli millet yapmaktır demiştim bu bağlamda ele alırsak ben asla Ne Türkiye cumhuriyetinden nede Osmanlıdan Türk olduğu için bir kişiye ekstra muamele Türk olmadığı içinde Haksızlık yapılmasını asla kabul etmem bu bakımdan Türk olan yada olmayan kim varsa insani olarak eşit haklara sahibtirler ta ki benim yaşamıma ve kültürüme göz dikene kadar Amma Ben bu hakkı isterken OSmanlı hemde kalleşçesine Türkleri arkadan vurmuş Türklere ve Türklüğe en büyük zulmü hemde Saltanatını Türk kanı Türk parası ile büyütürken yapmıştır Zalim kim olursa olsun Haksızlık yapan kim olursa olsun Baban bile olsa Ona Karşı Mazlumun yanında yer almak Bu mazlum Babanın düşmanı bile olsa Zulme Karşı Mazlumdan yana olmak ADaletli olmak Kur"anın şiarı Kur"an müslümanlarının en önemli görevlerindendir işte tamda Bu yüzden OSmanlı ADaletsiz davranarak Düşmancasına Türkleri Türkmenleri katletmiştir bakınız celali ayaklanmaları bakınız İran safevi devleti akkoyunlu KArakoyunlu Mısır memlüklüleri Timurlular ile savaş Türk beylikleri ile savaş ve katliamlar Hatta Katliam öyle ileri gitmiş ki Kundaktaki kardeşlerini bile katletmek için Dini fetvalar almışlar Dini Kendi pis hırsları için kullanmışlardır işte bunlarada Karşı olmak Kur"an Müslümanlarının en önemli görevlerindendir saygılar ile

seckince
20-10-09, 17:00
1000'li yıllardan sonraki siyasi yapılanmaya baktığımızda irili ufaklı bir çok devletin ve devletçiğin haritada yer aldığını görürüz.Timurlulardan tutun da en batıdaki Osmanlılara kadar irili ofaklı.Bu devletlerin hemen hepsi aynen Osmanlılarda olduğu gibi aşiretlerine nisbetle bir devlet olmuş;zamanla güç kazanmış büyümüştür.O zamanki devletlerin hemen hepsi de çeşitli sebeplerle birbirleriyle çeşitli sebeplerle savşlar ve mücadeleler yapmışlardır.Kimisi savaşlarla yıkılmış,kimisi ömrünü tamamlayarak tarih sahnesinden çekilmiş,kimisi de diğer devletin düşmanlarıyla işbirliğine girerek çalışmış;zamanla da yokolmuştur.

Şimdi bu mücadeleleri tutup da şu devlet şöyle etmiş,bu devlet böyle etmiş diye sorgulamak pek doğru olmaz kanaatimce.Hele sözkonusu olan devletçikler Anadolu,Suriye;Mezopotamya;Hicaz vs vs bölgesinde egemen olmuş devletçikler ise.Yani devletlerin birbiriyle mücadeleleri vakidir ve olacaktır da.Olmalıdır da.Bunlardaki mücadele bi anlamda egemenlik ve riyaset mücadelesi idi.Bunların birbiriyle mücadelelerine İslam-gayriislam perspektifinden bakamayız ki..

Yani Yavuz İslâm idi de Tomanbay ecnebi mi idi? Veyahut harp meydanında teslim-i ruh eden;secde halindeki Kansu Gavri gayri müslim mi idi? Ne münasebet? Müslümanlar arasında da riyaset ve egemenlik mücadeleleri olabilir.Bunu Kur'an da kabul eder.Ancak böyle anlaşmazlıklarda Kur'an ve Peygamber'in usulünün hakem seçilmesi tavsiye edilir.Müslümanlar eğer İslam Egemenliğini gerçekleştirebilirlerse;o takdirde bunu -sözgelimi- İslam Birleşmiş Milletleri gibi bir kuruluş ile gerçekleştirebilirler.Yapılan değerlendirmede haksız olan taraf İslam Askerî gücü tarafından te'dib edilebilir sözgelimi..

Yani İslâm toplumu bir nitelik ve inanç arzetmektedir.Kavmî aidiyet;ırksal aidiyet belirleyici olamaz İslâm toplumunda
kişi Türk de olabilir;Arap da veya Acem de..Hiç farketmez.Liyakat önemlidir.Osmanlı'da da buna benzer bir sistem görülebilmektedir.İlle şu kavim;ille bu kavim diye bir ayrım sözkonusu değildir yani.

Celâli te'dibi;Timurlularla mücadele vs vs gibi devlet gereği uygulamaların ise acaib bir yanı yoktur..Bu devletler için normal bir durumdur.Böyle olaylar her devlette bulunabilen durumlardandır.Ve de bu uygulamaların Osmanlılar açısından bakarsak da meselâ Mısır yönetimi açısından bakarsak da hepsinin kendilerine göre bir gerekçesi vardır.Yani Çaldıran'da mağlub olan Şah İsmail'in de iç Anadolu'ya kadar girmesinde kendisine göre bir gerekçesi;Tih çölüne giden Yavuz'un da kendi açısından bir gerekçesi vardır elbette..

Bosna'ya giden Fatih'in de bir gerekçesi vardır;Eğri'de ordusuyla harbeden IV.Mehmet'in de bir gerekçesi vardır elbette..Önemli olan bu gücün adil olup olmadığıdır..Ardında bir medeniyet ve hoş ses bırakıp bırakmadığıdır.Yani Timur Anadolu'ya giriyor nasıl bir iz bırakıyor peki? Sivaslılara sormak lazım bunu? Taş taş üstünde,beden üstünde de baş bırakmamasıcaya giriyor şehre..Bir mücadele yani bu..Güneydoğu'da olanlar meselâ..Dünkü TARAF gazetesini okuyanlar bilir.İlkesiz odaklar her türlü mel'aneti yapabiliyorlar.
Ezcümle değerlendirmelerin genel olarak yapılması da önemlidir.Genel olarak nedir? Güzeldir.Peki %100 mü? Pek tabii ki de hayır.Ama genel olarak yani.
Saygılar.

Rhayader
20-10-09, 18:25
Abdülaziz Han döneminde Osmanlı Doğu Türkistan'daki kandaşlarımıza Çin saldırılarına karşı yardımda bulunmuştur.. Silah ve nakti yardımın yanı sıra eğitim için subaylarda gönderilmiştir..

Kaynak: Kaynak 1 (http://www.akincikoyu.com/index.php?option=com_content&task=view&id=64&Itemid=2)

Kaynak 2 (http://www.hurgokbayrak.com/)

Şimdi gelelim bunu neden anlattığıma... Osmanoğlu sizin anlatımınıza göre Türk'e hain Türk'ü düşünmeyen bir hanedan.. Peki kendi egemenliği altında olmayan Türk'lere böyle yardım yapan bir hanedan neden DURDUK YERE kendi egemenliğindeki Türk'leri hiç saysın, hor görsün..

Osmanlı Türk'lere karşı katliamda bulunmuştur.. Maalesef.. Ama bunu zevk için, keyifleri öyle istedi diye yapmadılar muhakkak..

Gelelim diğer Türk beyliklerine, devletlerine..

Osmanlı - Akkoyunlu savaşı ( Otlukbeli); Fatih Mehmed Han döneminde Uzun Hasan ve Karakoyunlular Papalığın önderliğinde Osmanlı'ya karşı kurulan koalisyona ( bu koalisyonda 20 den fazla avrupa devleti ile Akkoyunlular ve Karamanoğulları yer almıştır) katıldılar.. Bir Türk devletini yıkmak için kurulan hristiyan koalisyonuna bu Türk devletini yıkmak için katıldılar.. Osmanlıya Türk düşmanı diyenlerin bu durum karşısındaki görüşlerini merak ediyorum..

Osmanlı - Safevi savaşı ( Çaldıran); Safeviler Anadolu'da şiiliği yaymak için çalışmalar yürütüyorlardı.. Sünni bir devletin bu durumu kabul etmeyeceği herkesin kabulüdür sanırım..

Timur'u Osmanlı'ya tercih etmeye çok şaşırdım.. Timur'un Türk tarihine iki müdahalesi vardır:

1. Ard arda yaptığı seferlerle Altın Orda Devleti'nin zayıflamasınave yıkılmasına neden olmuştur..
2. Anadolu'ya yaptığı seferle Osmanlı ile savaşmış. Kazanmış. Anadoluda sağlanmış olan Türk birliğinin yitirilmesine neden olmuştur..

Anadoluda Türk beyliklerine karşı Osmanlı neden seferler düzenlemiştir?

Çünkü bu beyliklerde genişleme arzusundaydılar.. Osmanlı'nın her balkan seferinden istifade edip Anadolu'dki Osmanlı topraklarına saldırıyorlardı.. Osmanlı beyliklere saldırdı diyerek onu suçlamak çok garip.. Zira odönemde hemen hemen tüm Türk beylikleri Selçuklu'dan sonra Büyük Türk Hanlığı ünvanını alabilmek için birbirleriyle savaş durumundaydı..

Osmanlı fetihlerde Türkleri kullandı.. Diğerleri yan gelip yattı.. Diyorsunuz.. Doğrudur.. Osmanlı Türk Halkını zorla toplayıp benim için savaşacaksınız mı dedi?..

seckince
20-10-09, 18:57
arhavili2867 tebrikler.Güzel özetlemişsiniz.

Yani Osmanlı'nın Türkler tarafından kurulmuş bir devlet olduğu bir gerçektir.İçersinde her düzeyden ve her kademeden,hatta her inanıştaki vatandaşından(teb'a) insanların etkin olduğu da doğrudur.Kimi zaman bir Türk(çoğunlukla) ;bazen bir Ermeni;bazen bir Arap,bazen de bir arnavutu çeşitli kademelerde görmek mümkündür.

Osmanlı'nın sadece Türklere mahsus; bir kavim ve aşiret devleti olduğunu sanmak da yanlıştır.Zaten böyle bir iddiada bulunan da yok.Bugün nasıl ki ABD'de yaşayanlar bir amerikalılık söylemiyle birbirine bağlanmışsa;o zamanlar bu topraklarda da Osmanlılık anlayışı vardı.

Egemen olan yaşam tarzı ise İslâmiyet'in yaşam prensibleri ile düzenlenen bir tarz idi.Egemen olan yöneticilerin de iyi bir İslâmî eğitimi mevcut idi tabii ki de..

O günkü şartlarını da gözden ırak etmemek gerekir tabii.Öyle çıkıp da ''Osmanlı Türk düşmanı idi.Emevici idi'' demek kolaydır ama ilk defa dünyada Ehl-i Beyt ile ilgili resmi teşkilatın kurulduğu devlet de Osmanlı'dır.Yani Peygamber'e ve Ehl-i Beyt dediğimiz Peygamber sülâlesine çok büyük bir saygı ve sevgi beslenmiştir.

Emevîlerdeki yapıyla karıştırmamak da gerekir bi bakıma.EmevÎler direkt olarak Hz.Ali(KS) Efendimiz ile muhatab olduklarından;Muaviye'nin entrika ve dolapları direkt olarak egemen olduğundan;hele ki yezid denilen oğlunun yaptıklarından direkt etkilenen bir Ehl-i Beyt vardı o zamanlar..

Halbuki Osmanlı emevicilik yapmamamıştır.Yani saltanat vardı tamam..Burasına bir şey demiyorum ama bunu ''Emevicilik olsun diye '' yapmamış;sadece kuruluş serencamı öyle geliştiğinden uygulamışlardır.Biraz daha dikkatli söylemlerde bulunmak gerekir bence!! :smile:

seckince

bozkurt.
20-10-09, 22:13
Bir ara yazmıştım Benim Türçülük anlayışım En üstün ırk Türktür Demek değil Türklüğü En medeni en gelişmiş seviyeye çıkarmaktır en ahlaklı en faziletli millet yapmaktır demiştim bu bağlamda ele alırsak ben asla Ne Türkiye cumhuriyetinden nede Osmanlıdan Türk olduğu için bir kişiye ekstra muamele Türk olmadığı içinde Haksızlık yapılmasını asla kabul etmem bu bakımdan Türk olan yada olmayan kim varsa insani olarak eşit haklara sahibtirler ta ki benim yaşamıma ve kültürüme göz dikene kadar Amma Ben bu hakkı isterken OSmanlı hemde kalleşçesine Türkleri arkadan vurmuş Türklere ve Türklüğe en büyük zulmü hemde Saltanatını Türk kanı Türk parası ile büyütürken yapmıştır Zalim kim olursa olsun Haksızlık yapan kim olursa olsun Baban bile olsa Ona Karşı Mazlumun yanında yer almak Bu mazlum Babanın düşmanı bile olsa Zulme Karşı Mazlumdan yana olmak ADaletli olmak Kur"anın şiarı Kur"an müslümanlarının en önemli görevlerindendir işte tamda Bu yüzden OSmanlı ADaletsiz davranarak Düşmancasına Türkleri Türkmenleri katletmiştir bakınız celali ayaklanmaları bakınız İran safevi devleti akkoyunlu KArakoyunlu Mısır memlüklüleri Timurlular ile savaş Türk beylikleri ile savaş ve katliamlar Hatta Katliam öyle ileri gitmiş ki Kundaktaki kardeşlerini bile katletmek için Dini fetvalar almışlar Dini Kendi pis hırsları için kullanmışlardır işte bunlarada Karşı olmak Kur"an Müslümanlarının en önemli görevlerindendir saygılar ile

hay agzına sagılık hanıfturk...ama gelde bunu anlat ...okadar tartısmaya gırmemıze ragmen hala bır arpa boyu yol alamadık hala aynı dava ya bız anlatamıyoruz yada arkadaslarımız anlamak ıstemıyor...

UltraRed
21-10-09, 00:56
hay agzına sagılık hanıfturk...ama gelde bunu anlat ...okadar tartısmaya gırmemıze ragmen hala bır arpa boyu yol alamadık hala aynı dava ya bız anlatamıyoruz yada arkadaslarımız anlamak ıstemıyor...

Tarikatların tezgahından geçmiş ve beyni cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığıyla yıkanmış vahabi zihniyetliler için yapacak fazla birşey kalmamıştır... Onlar Atatürk düşmanıdır ve zehirlerini sinsi sinsi akıtır, dara gelince ''ATAM'' bile derler... Bunları ikna edemezsiniz... Nasıl bir robot ikna edilimezse bunlarda edilemez... O yüzden kafanızı takmayın...

Atatürk' e sinsi sinsi zehir kusup, bir de utanmadan ''hadi ıspatla bakalım ben Atatürk düşmanımıyım'' diye bir de şart koşanlarla tartışmanın bir anlamaı olmadığı sanırım anlaşılmıştır...

Ha şimdi biri kendine pay biçip hemen şikayet eder... Ben bunları genele söylüyorum...

Üstüne alınan alınır... Ben de ''madem Atatürk' ü o kadar seviyorsun, o zaman üstüne alınma'' derim...:smile:

seckince
21-10-09, 07:25
Ben de ''madem Atatürk' ü o kadar seviyorsun, o zaman üstüne alınma'' derim
Dersin tabii.Dilin kemiği yok nasıl olsa! :bravo:

bozkurt.
21-10-09, 11:42
Dersin tabii.Dilin kemiği yok nasıl olsa! :bravo:
DER TABI NEDEN DEMESIN RAHATSIZ OLAN VARSA BENI DE SIKAYET EDEBILIR BIRILERI CIKIP BZIM ATAMIZI SAVUNMAMIZI SIKAYET EDERSE O O SIKAYETIDE KABUL OLURSA BEN BU FORUMU TERK EDERIM ASIL CEZA SIKAYET EDENE VERILMELI...:ka11:

yurdusen
21-10-09, 11:45
Rahmetli Atatürk,ü sevmeyen zaten soysuzdur,Türk degildir,göcmendir.

seckince
21-10-09, 12:54
DER TABI NEDEN DEMESIN RAHATSIZ OLAN VARSA BENI DE SIKAYET EDEBILIR BIRILERI CIKIP BZIM ATAMIZI SAVUNMAMIZI SIKAYET EDERSE O O SIKAYETIDE KABUL OLURSA BEN BU FORUMU TERK EDERIM ASIL CEZA SIKAYET EDENE VERILMELI...:ka11:
Evet di mi? ''Birileri çıkıp da savunmanızı şikayet ederse;şikayeti de kabul edilirse sen terkedersin'' di mi Forumu?Peki birileri savunma değil de başkasına hakaret ediyorsa;iftira yapıyorsa;sövüyorsa onu da mı şikâyet etmemek gerekir? Burası onların babasının çiftliği mi yani? Güzelce adam gibi savunacaksa savunsun.Kimsenin bir şey diyeceğini zannetmiyorum..Ama çıkıp da 'ben falancayı savunuyorum;fişmancayı savunuyorum' diyerek hakaret;iftira ve sövme gibi bir tavra girerse işte bunun adı savunma olmamakta ve şikayeti de hakketmektedir..Neyse;benim mesajımı alıntılamışsın.O mesajımı yorumlamışsın.Dolayısıyla da cevaba cevap hakkı doğduğundan yazmış bulundum şu yazıları..Siz kendi yazdıklarınızı yine kendiniz bilirsiniz..Sizden rahatsız olan olursa da onun da avukatlığı bana kalmadı..Saygılar..

Rahmetli Atatürk,ü sevmeyen zaten soysuzdur,Türk degildir,göcmendir.
Meselâ Atilla İlhan..Soysuz mu sence? :nono:

bozkurt.
21-10-09, 13:35
[quote=seckince;5262694]Evet di mi? ''Birileri çıkıp da savunmanızı şikayet ederse;şikayeti de kabul edilirse sen terkedersin'' di mi Forumu?Peki birileri savunma değil de başkasına hakaret ediyorsa;iftira yapıyorsa;sövüyorsa onu da mı şikâyet etmemek gerekir? Burası onların babasının çiftliği mi yani? Güzelce adam gibi savunacaksa savunsun.Kimsenin bir şey diyeceğini zannetmiyorum..Ama çıkıp da 'ben falancayı savunuyorum;fişmancayı savunuyorum' diyerek hakaret;iftira ve sövme gibi bir tavra girerse işte bunun adı savunma olmamakta ve şikayeti de hakketmektedir..Neyse;benim mesajımı alıntılamışsın.O mesajımı yorumlamışsın.Dolayısıyla da cevaba cevap hakkı doğduğundan yazmış bulundum şu yazıları..Siz kendi yazdıklarınızı yine kendiniz bilirsiniz..Sizden rahatsız olan olursa da onun da avukatlığı bana kalmadı..Saygılar..

ben ıftıra atanları sıkayet etmeyın gıbısınden kelımelerı telaffuz ettıgımı hıc hatırlamıyorum...konuyu nıye saptırıyosunkı ben sabıt bır konudan bahsett6ım sadece oda sana denk geldı senden alıntı yaptım...

Rhayader
21-10-09, 16:13
Konu yine Atatürk mü oldu?..

http://forum.kanka.net/showthread.php?p=5262103#post5262103

Bu mesajında HanifTürk arkadaşımın mesajını alıntı yapıp destek vererek yorum yapmışsın..

HanifTürk arkadaşımın bu mesajına verdiğim yanıta da yorum yaparsan sevinirim.. Yorumlarını bekliyorum:)

http://forum.kanka.net/showpost.php?p=5261722&postcount=75

Özellikle Türk'e ihanetle suçlanan Osmanlı'ya karşı Fatih Mehmed Han döneminde papalık önderliğinde kurulan hristiyan ittifakına katılan Karamanoğulları ve Akkoyunlular hakkında yorumlarınızı merak ediyorum..

bozkurt.
21-10-09, 18:10
Abdülaziz Han döneminde Osmanlı Doğu Türkistan'daki kandaşlarımıza Çin saldırılarına karşı yardımda bulunmuştur.. Silah ve nakti yardımın yanı sıra eğitim için subaylarda gönderilmiştir..

Kaynak: Kaynak 1 (http://www.akincikoyu.com/index.php?option=com_content&task=view&id=64&Itemid=2)

Kaynak 2 (http://www.hurgokbayrak.com/)

Şimdi gelelim bunu neden anlattığıma... Osmanoğlu sizin anlatımınıza göre Türk'e hain Türk'ü düşünmeyen bir hanedan.. Peki kendi egemenliği altında olmayan Türk'lere böyle yardım yapan bir hanedan neden DURDUK YERE kendi egemenliğindeki Türk'leri hiç saysın, hor görsün..

Osmanlı Türk'lere karşı katliamda bulunmuştur.. Maalesef.. Ama bunu zevk için, keyifleri öyle istedi diye yapmadılar muhakkak..

Gelelim diğer Türk beyliklerine, devletlerine..

Osmanlı - Akkoyunlu savaşı ( Otlukbeli); Fatih Mehmed Han döneminde Uzun Hasan ve Karakoyunlular Papalığın önderliğinde Osmanlı'ya karşı kurulan koalisyona ( bu koalisyonda 20 den fazla avrupa devleti ile Akkoyunlular ve Karamanoğulları yer almıştır) katıldılar.. Bir Türk devletini yıkmak için kurulan hristiyan koalisyonuna bu Türk devletini yıkmak için katıldılar.. Osmanlıya Türk düşmanı diyenlerin bu durum karşısındaki görüşlerini merak ediyorum..

Osmanlı - Safevi savaşı ( Çaldıran); Safeviler Anadolu'da şiiliği yaymak için çalışmalar yürütüyorlardı.. Sünni bir devletin bu durumu kabul etmeyeceği herkesin kabulüdür sanırım..

Timur'u Osmanlı'ya tercih etmeye çok şaşırdım.. Timur'un Türk tarihine iki müdahalesi vardır:

1. Ard arda yaptığı seferlerle Altın Orda Devleti'nin zayıflamasınave yıkılmasına neden olmuştur..
2. Anadolu'ya yaptığı seferle Osmanlı ile savaşmış. Kazanmış. Anadoluda sağlanmış olan Türk birliğinin yitirilmesine neden olmuştur..

Anadoluda Türk beyliklerine karşı Osmanlı neden seferler düzenlemiştir?

Çünkü bu beyliklerde genişleme arzusundaydılar.. Osmanlı'nın her balkan seferinden istifade edip Anadolu'dki Osmanlı topraklarına saldırıyorlardı.. Osmanlı beyliklere saldırdı diyerek onu suçlamak çok garip.. Zira odönemde hemen hemen tüm Türk beylikleri Selçuklu'dan sonra Büyük Türk Hanlığı ünvanını alabilmek için birbirleriyle savaş durumundaydı..

Osmanlı fetihlerde Türkleri kullandı.. Diğerleri yan gelip yattı.. Diyorsunuz.. Doğrudur.. Osmanlı Türk Halkını zorla toplayıp benim için savaşacaksınız mı dedi?..
Çin’in Doğu Türkistan’ı işgal ederek koloni haline getirme girişimi Mançur Hanedanı döneminde, 18.yy ortalarında başladı... Doğu Türkistanlılar Çin istilasına karşı koymaya çalıştılar; ellerindeki imkanlar ölçüsünde mücadele ettiler.

Mançurlar silah ve asker sayısı bakımından çok üstün durumda olmalarına rağmen, Doğu Türkistanlılar’ın sert direnişi karşısında zor durumda kaldılar. Direnci kırmak için sık sık katliamlar yaptılar. 1763’den başlayarak 1850’lere kadar uzanan bu ilk mücadele döneminde binlerce Doğu Türkistanlı can verdi. Her başkaldırı girişiminden sonra Çinlilerin zulmünden kurtulmak isteyen on binlerce Türk, Batı Türkistan’a sığınmak zorunda kaldı.

1850 lere kadar gelen o kanlı zalım gunler ancak sonlanmaya baslamıstı bır muddette olsa...1850 lılı yıllara kadar osmanlı yok muydu yoksa yada vardıda dogu turkıstan ın kanlı gunlerınden haberdar degılmıydı hanı nerde bu osmanlı... bunun sonrasınde dırekt olarak osmanlı padısahı abdulazız tarafından farkedılmıs de degıl dogu turkıstan...yakup beyın ıstegı uzerıne gereklı yardımlarda bulundu donemın padısahı...dogu turkıstanın bıraz rahatlamasının ardından abdulazız ın vefatı uzerıne cekılen acıların daha buyuklerı basladı...su rezıllıge bır bakarmısın sen bana tutup dogu turkıstana yardım yapılıyor dıyosun ve bu yardımlar taaaaaaaaa 1850 lı yıllarda ancak bas gosterıyor...mantıksal olarak bır cozumleme yap... bu cok buyuk bır kepazelıktır...ıste osmanlı...sıra timura gelınce tımur turk culugu benımsemıs ve hayatını buna admıstır... Timur'un, Babası "Muhammed Taragay" bir Türk aşireti olan Barlasların lıderıydı.. Timur, babasının vefâtından sonra emirler arasında geçimsizlikler yüzünden memlekette anarşinin hâkim olması üzerine siyâsete karıştı. Mâveraünnehir Hâkimi Emir Hüseyin ile birlikte Doğu Türkistan (http://tr.wikipedia.org/wiki/Do%C4%9Fu_T%C3%BCrkistan) Hükümdarı Tuğluk Timur (http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Tu%C4%9Fluk_Timur&action=edit&redlink=1)’a karşı mücadele verdiler. Türk dilini ve kimliğini benimsemiştir. Ayrıca Türk-Fars geleneklerini(Örn. divan teşkilatı) devlete ve günlük yaşamda benimsetmiştir. Saltanatı sırasında Türk edebiyatı büyüme ve gelişme göstermiştir. Çağatay Türkçesini Farsça ile birikte resmi dil haline getirimiştir.sımdı bu eylemlerı gerceklestıren tımur mu anadolu dakı turk bırlıgını bozmustur...bunun yanı sıra dıger bır konu sen tutmusun dıysunkı osmanlı turk lerı zorlamı asker yaptı dıyosun...aslında bunu soyledıgın ıcın senınle konusmamalıyım ama su sozlerıne cevap olması nıtelıgını kazandırmak benım borcum...ee bıde osmanlı asker olmamız ıcın kafamıza sıksaydı tam olurdu...

TuranMücahidi
21-10-09, 18:59
Çin’in Doğu Türkistan’ı işgal ederek koloni haline getirme girişimi Mançur Hanedanı döneminde, 18.yy ortalarında başladı... Doğu Türkistanlılar Çin istilasına karşı koymaya çalıştılar; ellerindeki imkanlar ölçüsünde mücadele ettiler.

Mançurlar silah ve asker sayısı bakımından çok üstün durumda olmalarına rağmen, Doğu Türkistanlılar’ın sert direnişi karşısında zor durumda kaldılar. Direnci kırmak için sık sık katliamlar yaptılar. 1763’den başlayarak 1850’lere kadar uzanan bu ilk mücadele döneminde binlerce Doğu Türkistanlı can verdi. Her başkaldırı girişiminden sonra Çinlilerin zulmünden kurtulmak isteyen on binlerce Türk, Batı Türkistan’a sığınmak zorunda kaldı.

1850 lere kadar gelen o kanlı zalım gunler ancak sonlanmaya baslamıstı bır muddette olsa...1850 lılı yıllara kadar osmanlı yok muydu yoksa yada vardıda dogu turkıstan ın kanlı gunlerınden haberdar degılmıydı hanı nerde bu osmanlı... bunun sonrasınde dırekt olarak osmanlı padısahı abdulazız tarafından farkedılmıs de degıl dogu turkıstan...yakup beyın ıstegı uzerıne gereklı yardımlarda bulundu donemın padısahı...dogu turkıstanın bıraz rahatlamasının ardından abdulazız ın vefatı uzerıne cekılen acıların daha buyuklerı basladı...su rezıllıge bır bakarmısın sen bana tutup dogu turkıstana yardım yapılıyor dıyosun ve bu yardımlar taaaaaaaaa 1850 lı yıllarda ancak bas gosterıyor...mantıksal olarak bır cozumleme yap... bu cok buyuk bır kepazelıktır...ıste osmanlı...sıra timura gelınce tımur turk culugu benımsemıs ve hayatını buna admıstır... Timur'un, Babası "Muhammed Taragay" bir Türk aşireti olan Barlasların lıderıydı.. Timur, babasının vefâtından sonra emirler arasında geçimsizlikler yüzünden memlekette anarşinin hâkim olması üzerine siyâsete karıştı. Mâveraünnehir Hâkimi Emir Hüseyin ile birlikte Doğu Türkistan (http://tr.wikipedia.org/wiki/Do%C4%9Fu_T%C3%BCrkistan) Hükümdarı Tuğluk Timur (http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Tu%C4%9Fluk_Timur&action=edit&redlink=1)’a karşı mücadele verdiler. Türk dilini ve kimliğini benimsemiştir. Ayrıca Türk-Fars geleneklerini(Örn. divan teşkilatı) devlete ve günlük yaşamda benimsetmiştir. Saltanatı sırasında Türk edebiyatı büyüme ve gelişme göstermiştir. Çağatay Türkçesini Farsça ile birikte resmi dil haline getirimiştir.sımdı bu eylemlerı gerceklestıren tımur mu anadolu dakı turk bırlıgını bozmustur...bunun yanı sıra dıger bır konu sen tutmusun dıysunkı osmanlı turk lerı zorlamı asker yaptı dıyosun...aslında bunu soyledıgın ıcın senınle konusmamalıyım ama su sozlerıne cevap olması nıtelıgını kazandırmak benım borcum...ee bıde osmanlı asker olmamız ıcın kafamıza sıksaydı tam olurdu...

AYnen öyle

Kim demiş akkoyunlular ve karakoyunluların vede Karamanoğlu beyliğinin Osmanlıya karşı hristiyanlarla bir olduğunu osmanlı tarihçileri eee her halde osmanlı Türklüğü ihanet etti diyecek değiller ya Ayrıca hadi Hristiyanlarla işbirliği yaptı diyelim akkoyunlular karakoyunlular karamanoğlu beyliği ne yapsın adamlar bakmışlar osmanlı cihad adı altında dini siyasetlerine kendi pis emellerine alet ederek başlamışlar anadoludaki türk beyliklerini yıkmaya bakmışlar sıra kendilerine geliyor ee herhalde adamlarda kendilerini korumuşlar asıl sorulması gereken Neden osmanlının yıktığı topraklarına kattığı devletlerin %90"ı Türk ve Müslüman 23 milyon km²lik koca imp. 19 milyon km²"si müslüman türklere 4milyon km²si avrupalılara aitse nerede osmanlı hristiyanlığa karşı cihad etmiş deriz nerede hani osmanlının bıraktığı türk kültürü avrupada sen 622 yıl hüküm sür bunun 450 ylında en güçlü sen ol Ama Hiçbir yerde Türk kültürün olmasın nasıl büyüklük ise Türkiyede bile Türk kültürü gelişmemiş hala osmanlı yüzünden oluşmamış Bir Türklük bilincini aşılamaya çalışıyoruz insanlara Hala millet olamadık bunun sebebi osmanlıdaki Türk düşmanlığıdır saygılar ile

seckince
21-10-09, 19:40
Türk kültürü bir türlü oluşmamış mı?
Türk Kültürü demek İslâm kültürü demektir.Öyle ki artık Türk demek İslam demek diye anlaşılır olmuştur.Yoksa Türk Kültürü diye aranmakta olan Orta Asya'daki İslâm dışı şaman kültürü ve putperest inancından kaynaklanmış bir takım yaşam tarzları mıdır? Ama unutulşmasın ki Türkler İslâmiyeti özünden kabul etmişler ve artık tüm yaşam biçimlerini bu çerçeve içinde düzenlemiştir.

1000 Yıllık bir birikimi inkâr edenler;şimdi sorsanız 85 yıllık taklitçi gidişatı Türk kültürü diye alkışlamaktan geri durmazlar.Yani bu yapılarından da aslında özlediklerinin milletimizin 1000 yıllık sahip olduğu kültür değil ama yabancılaşma kültürü olduğu anlaşılır..
Saygılar :smile:

TuranMücahidi
21-10-09, 19:52
Türk kültürü bir türlü oluşmamış mı?
Türk Kültürü demek İslâm kültürü demektir.Öyle ki artık Türk demek İslam demek diye anlaşılır olmuştur.Yoksa Türk Kültürü diye aranmakta olan Orta Asya'daki İslâm dışı şaman kültürü ve putperest inancından kaynaklanmış bir takım yaşam tarzları mıdır? Ama unutulşmasın ki Türkler İslâmiyeti özünden kabul etmişler ve artık tüm yaşam biçimlerini bu çerçeve içinde düzenlemiştir.

1000 Yıllık bir birikimi inkâr edenler;şimdi sorsanız 85 yıllık taklitçi gidişatı Türk kültürü diye alkışlamaktan geri durmazlar.Yani bu yapılarından da aslında özlediklerinin milletimizin 1000 yıllık sahip olduğu kültür değil ama yabancılaşma kültürü olduğu anlaşılır..
Saygılar :smile:

Değerli Kardeşim Seçkince Ben şuna inanıyorum ki Osmanlıdaki Kültür asla İslam Kültürü değil Müşrik Arapçı emevi kültürüdür Ayrıca Nerede osmanlı kültürü hakim olmuş avrupada bile hakim olmamış yani bırak Türk kültürünü senin İslam kültürü dediğin arap kültürü bile hakim olmamış osmanlının sözde hakim olduğu avrupada nasıl hakimiyetse bu saygılar

UltraRed
21-10-09, 20:54
I. MURAT'IN ANNESİ NİLÜFER HATUN:
YARHİSAR TEKFURU MİHALİS’İN KIZIDIR. ASIL ADI HOLOFİRA'DIR; MÜSLÜMAN OLDUKTAN SONRA NİLÜFER ADINI ALMIŞTIR. ORHAN GAZİ'YLE TANIŞTIĞI SIRADA BİLECİK TEKFURUNUN OĞLUYLA NİŞANLIDIR. ORHAN GAZİ VE ADAMLARI TARAFINDAN DÜĞÜN GÜNÜNDE KAÇIRILMIŞTIR.

YILDIRIM BEYAZID'IN ANNESİ GÜLÇİÇEK HATUN:
ASLEN RUM OLAN GÜLÇİÇEK HATUN'UN TÜRBESİ BURSA'DA BULUNMAKTADIR

ÇELEBİ MEHMET'İN ANNESİ DEVLET HATUN:
GERMİYANOĞULLARI HÜKÜMDARI ŞAH ÇELEBİ'NİN KIZI, II. YAKUP BEY'İN KIZ KARDEŞİDİR.

II. MURAT'IN ANNESİ EMİNE HATUN:
DULKADİROĞLU MEHMED BEY'İN KIZIDIR.
KİMİ KAYNAKLARDA II. MURAD’IN ANNESİ VERONİKA OLARAK GEÇER.

FATİH SULTAN'IN ANNESİ HÜMA HATUN:
ESKİ ADI DESPİNA OLAN BİR SIRP OLDUĞU SÖYLENSE DE CANDAROĞULLARI SOYUNDANDIR.

II. BEYAZID'IN ANNESİ GÜLBAHAR HATUN:
GÜLBAHAR HATUN'UN ARNAVUT, SIRP VEYA FRANSIZ ASILLI OLDUĞU SANILMAKTADIR

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN ANNESİ AYŞE HAFSA SULTAN:
AYŞE HAFSA SULTAN'IN KÖKENİ HAKKINDA ÇEŞİTLİ KAYNAKLARDA İKİ DEĞİŞİK TEORİ YER ALMAKTADIR.
BUNLARDAN BİRİNCİSİNE GÖRE AYŞE HAFSA SULTAN'IN KIRIM HANI MENGLİ GİRAY'IN KIZI OLDUĞU ÖNE SÜRÜLMÜŞTÜR.
ANCAK İKİNCİ BİR TEORİYE GÖRE KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN MENGLİ GİRAY'IN KIZINDAN DEĞİL DE, YAVUZ SULTAN SELİM'İN BAŞKA BİR EŞİ OLAN AVRUPA KÖKENLİ BİR CARİYEDEN DÜNYAYA GELMİŞTİR.

II. SELİM'İN ANNESİ HÜRREM SULTAN:
LEH ASILLI YAHUDİ BİR AİLEDE DOĞAN HÜRREM SULTAN'IN ASIL ADI ROXELANNE'DI (ANASTASİYA LİSOWSKA).

III. MURAT'IN ANNESİ NURBANU SULTAN:
1520’LERDE HENÜZ 10 YAŞLARINDA BİLE DEĞİLKEN KORSANLAR TARAFINDAN KAÇIRILMIŞ VE İSTANBUL'DA DÖNEMİN EN ÜNLÜ TİCARET MERKEZİ OLAN PERA’DAKİ KÖLE TACİRLERİNDEN BİRİNE SATILMIŞTI. TAM ADI VE KAÇIRILDIĞI ÜLKE KESİN OLARAK BİLİNMEMEKLE BİRLİKTE OSMANLI KAYNAKLARINDA YAHUDİ BİR AİLENİN ÇOCUĞU OLDUĞUNDAN BAHSEDİLİRKEN BAZI TARİHÇİLER ONUN VENEDİKLİ OLDUĞUNU İDDİA EDERLER.

III. MEHMET'İN ANNESİ SAFİYE SULTAN:
SAFİYE SULTAN ASIL ADIYLA SOFİA BAFFO 1530'LARIN SONUNDA VENEDİK'TE DÜNYAYA GELDİ. O DA KORSANLAR TARAFINDAN KAÇIRILIP OSMANLI’YA GETİRİLDİ.

I. MUSTAFA'NIN ANNESİ ARNAVUT ASILLIDIR.
III. MEHMET'İN CARİYELERİNDEN BİRİDİR. OĞLUNUN AKLİ DENGESİ BOZUK OLDUĞU İÇİN SARAYDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMIŞTIR. ANCAK İSMİ BİLİNMEYEN NEDENLERLE TARİHE GEÇMEMİŞTİR. BAZI GÜVENİLMEYEN KAYNAKLARDA İSMİNİN FULDANE SULTAN OLDUĞU BELİRTİLMİŞTİR. ABAZA ASILLI OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR.

I. AHMET'İN ANNESİ HANDAN SULTAN:
HANDAN SULTAN RUM ASILLIDIR VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ HELEN'DİR. 1603 YILINDA OĞLU I. AHMET 13 YAŞINDA TAHTA ÇIKARILINCA VALİDE SULTAN OLDU.

GENÇ OSMAN'IN ANNESİ MAHFİRUZ HADİCE SULTAN:
SIRP ASILLIDIR VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ MARİ'DİR. OĞLU GENÇ OSMAN'IN 1618 YILINDA 14 YAŞINDAYKEN TAHTA GEÇMESİ ÜZERİNE VALİDE SULTAN OLDU. KENDİSİNE DEVLETLU İSMETLU MAHFİRUZ VALİDE SULTAN AHİYAT ÜS-ŞAN HAZRETLERİ UNVANIYLA HİTAP EDİLİRDİ.

IV. MURAT'IN ANNESİ KÖSEM (MAHPEYKER) SULTAN:
OSMANLI TARİHİNİN ÜNLÜ VE ETKİLİ KADINLARINDAN OLAN KÖSEM SULTAN, 1590 YILINDA BOSNA'DA ANASTASYA ADIYLA DOĞDU. BOSNA BEYLERBEYİ TARAFINDAN İSTANBUL'A KIZLARAĞASI OLARAK GÖNDERİLDİ. 15 YAŞINDAYKEN SULTAN I. AHMET'E HASEKİ OLDU.

IV. MEHMET'İN ANNESİ TURHAN SULTAN:
RUS ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ NADYA İDİ. 12 YAŞLARINDA İKEN KIRIM TATARLARI'NIN ELİNE ESİR DÜŞTÜ VE İSTANBUL'A GETİRİLEREK SARAYA VERİLDİ. OĞLU IV. MEHMET 1648 YILINDA 6 YAŞINDAYKEN TAHTA GEÇİNCE VALİDE SULTAN OLDU.

II. SÜLEYMAN'IN ANNESİ SALİHA DİLAŞUB HATUN:
SIRP KÖKENLİ OLDUĞU SÖYLENİR.

II. AHMET'İN ANNESİ HATİCE MUAZZEZ SULTAN:
YAHUDİ LEH ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ EVA İDİ. OĞLU III. AHMET TAHTA GEÇMEDEN ÖLDÜĞÜ İÇİN VALİDE SULTAN OLAMADI.

II. MUSTAFA VE III. AHMED’İN ANNELERİ EMETULLAH RABİA GÜLNUŞ VALİDE SULTAN:
1647 YILINDA GİRİT ADASINDA VENEDİKLİ BİR AİLENİN ÇOCUĞU OLARAK DÜNYAYA GELDİ. BABASININ ADI RETİMO VERZİZZİ'YDİ VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ EVEMİA İDİ. 1695 YILINDA OĞLU II. MUSTAFA'NIN TAHTA ÇIKMASI ÜZERİNE VALİDE SULTAN OLDU.

I. MAHMUT'UN ANNESİ SALİHA SULTAN:
RUM ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ ALEKSANDRA İDİ. OĞLU I. MAHMUT'IN 1730 YILINDA TAHTA ÇIKMASIYLA VALİDE SULTAN OLDU.

II. OSMAN'IN ANNESİ ŞEHSÜVAR SULTAN:
SIRP ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ MARİ İDİ. OĞLU III. OSMAN'IN 3 YILLIK SALTANATININ İLK 2 YILI BOYUNCA VALİDE SULTAN OLDU.

III. MUSTAFA'NIN ANNESİ MİHRİŞAH SULTAN:
MİHRİŞAH SULTAN FRANSIZ ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ JANET İDİ. OĞLU III. MUSTAFA TAHTA ÇIKMADAN ÖNCE ÖLDÜĞÜ İÇİN VALİDE SULTAN OLAMADI.

I.ABDÜLHAMİT 'İN ANNESİ RABİA ŞERMİ SULTAN:
FRANSIZ ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ IDA İDİ. 1714 YILINDA III. AHMET'İN EŞİ OLDU. 1732 YILINDA ÖLDÜĞÜNDE OĞLU I. ABDÜLHAMİT 7 YAŞINDAYDI. I. ABDÜLHAMİT ANNESİNİN ÖLÜMÜNDEN ANCAK 42 SENE SONRA TAHTA ÇIKTI. O YÜZDEN RABİA SERMİ SULTAN, VALİDE SULTAN UNVANINI ALAMADI

III. SELİM'İN ANNESİ MİHRİŞAH VALİDE SULTAN:
CENEVİZ ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİNİN AGNES OLDUĞU SANILMAKTADIR. 1789 YILINDA OĞLU III. SELİM'NIN TAHTA ÇIKMASI ÜZERİNE VALİDE SULTAN OLDU.

IV. MUSTAFA'NIN ANNESİ SİNEPERVER VALİDE SULTAN:
BULGAR ASILLI’YDI. DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ SONYA’YDI.

II. MAHMUT'UN ANNESİ NAKŞİDİL SULTAN:
FRANSIZ ASILLI OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN NAKŞİDİL SULTAN OSMANLI KAYNAKLARINDA PADİŞAH II. MAHMUT'UN ÖZ ANNESİ OLARAK BİLİNMEKLE BİRLİKTE, BAZI BATI KAYNAKLARINDA II. MAHMUT'U EVLAT EDİNEREK YETİŞTİREN KADIN OLDUĞU ÖNE SÜRÜLMÜŞTÜR. II. MAHMUT 1808 YILINDA TAHTA ÇIKTIĞINDA NAKŞİDİL SULTAN VALİDE SULTAN OLDU.

I. ABDÜLMECİT'İN ANNESİ BEZM-İ ALEM VALİDE SULTAN:
BEZMİÂLEM VALİDE SULTAN GENEL KABUL GÖREN BİLGİLERE GÖRE, MÜSLÜMAN KAFKAS KAVİMLERİNDEN BİRİNE MENSUPTUR. YAHUDİ ASILLI OLDUĞUNA DAİR BİR İDDİA DA ORTAYA ATILMIŞTIR.

ABDÜLAZİZ'İN ANNESİ PERTEVNİYAL SULTAN:
PERTEVNİYAL SULTAN ROMEN ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ BESİME'YDİ. 25 HAZİRAN 1861 TARİHİNDE SULTAN ABDÜLMECİT'İN VEFATI ÜZERİNE OĞLU ABDÜLAZİZ TAHTA GEÇİNCE PERTEVNİYAL SULTAN DA VALİDE SULTAN UNVANINI ALDI.

V. MURAT'İN ANNESİ ŞEVKEFZA SULTAN:
ŞEVKEFZA SULTAN ÇERKES ASILLIYDI. OĞLU V. MURAT'IN 1876 YILINDAKİ 3 AYLIK PADİŞAHLIĞI SIRASINDA VALİDE SULTAN OLDU.

II. ABDÜLHAMİT 'İN ANNESİ TİRİMÜJGAN KADINEFENDİ:
TRABZON'DA ESİR PAZARINDAN ALINMA, DANSÇI BİR ÇERKES KIZIDIR. ŞAPSIĞ KABİLESİNDENDİR.SULTAN 2. ABDÜLHAMİT ANNESİ İÇİN BİZZAT, HAREMDEKİ CARİYELERİ KASTEDEREK 'BUNLAR DA ÇERKESDİR BİZİM VALİDENİN SOYU' DEDİĞİNİ AYŞE OSMANOĞLU HATIRALARINDA BELİRTMİŞTİR. ŞEHZADE ABDÜLHAMİT 10 YAŞINDAYKEN ESKİ AHŞAP BEYLERBEYİ SARAYI'NDA VEREMDEN ÖLDÜ. O YÜZDEN VALİDE SULTAN OLAMADI.

MEHMET REŞAT'IN ANNESİ GÜLCEMAL KADINEFENDİ:
ARNAVUT ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ SOFİ İDİ. GÜLCEMAL KADIN EFENDİ 29 ARALIK 1895 TARİHİNDE OĞLU PADİŞAH OLMADAN ÖNCE VEFAT ETTİ. O YÜZDEN VALİDE SULTAN OLAMADI.

MEHMET VAHDETTİN'İN YANİ GÜL ÜSTÜ KADIN EFENDİ:
ÇERKES ASILLIYDI. OĞLU, ANNESİNİN ÖLÜMÜNDEN ÇOK SONRA, 57 YAŞINDAYKEN TAHTA ÇIKTIĞI İÇİN GULÜSTÜ KADIN EFENDİ HİÇBİR ZAMAN VALİDE SULTAN OLAMADI

internethaber'den alinti

TuranMücahidi
21-10-09, 20:57
I. MURAT'IN ANNESİ NİLÜFER HATUN:
YARHİSAR TEKFURU MİHALİS’İN KIZIDIR. ASIL ADI HOLOFİRA'DIR; MÜSLÜMAN OLDUKTAN SONRA NİLÜFER ADINI ALMIŞTIR. ORHAN GAZİ'YLE TANIŞTIĞI SIRADA BİLECİK TEKFURUNUN OĞLUYLA NİŞANLIDIR. ORHAN GAZİ VE ADAMLARI TARAFINDAN DÜĞÜN GÜNÜNDE KAÇIRILMIŞTIR.

YILDIRIM BEYAZID'IN ANNESİ GÜLÇİÇEK HATUN:
ASLEN RUM OLAN GÜLÇİÇEK HATUN'UN TÜRBESİ BURSA'DA BULUNMAKTADIR

ÇELEBİ MEHMET'İN ANNESİ DEVLET HATUN:
GERMİYANOĞULLARI HÜKÜMDARI ŞAH ÇELEBİ'NİN KIZI, II. YAKUP BEY'İN KIZ KARDEŞİDİR.

II. MURAT'IN ANNESİ EMİNE HATUN:
DULKADİROĞLU MEHMED BEY'İN KIZIDIR.
KİMİ KAYNAKLARDA II. MURAD’IN ANNESİ VERONİKA OLARAK GEÇER.

FATİH SULTAN'IN ANNESİ HÜMA HATUN:
ESKİ ADI DESPİNA OLAN BİR SIRP OLDUĞU SÖYLENSE DE CANDAROĞULLARI SOYUNDANDIR.

II. BEYAZID'IN ANNESİ GÜLBAHAR HATUN:
GÜLBAHAR HATUN'UN ARNAVUT, SIRP VEYA FRANSIZ ASILLI OLDUĞU SANILMAKTADIR

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN ANNESİ AYŞE HAFSA SULTAN:
AYŞE HAFSA SULTAN'IN KÖKENİ HAKKINDA ÇEŞİTLİ KAYNAKLARDA İKİ DEĞİŞİK TEORİ YER ALMAKTADIR.
BUNLARDAN BİRİNCİSİNE GÖRE AYŞE HAFSA SULTAN'IN KIRIM HANI MENGLİ GİRAY'IN KIZI OLDUĞU ÖNE SÜRÜLMÜŞTÜR.
ANCAK İKİNCİ BİR TEORİYE GÖRE KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN MENGLİ GİRAY'IN KIZINDAN DEĞİL DE, YAVUZ SULTAN SELİM'İN BAŞKA BİR EŞİ OLAN AVRUPA KÖKENLİ BİR CARİYEDEN DÜNYAYA GELMİŞTİR.

II. SELİM'İN ANNESİ HÜRREM SULTAN:
LEH ASILLI YAHUDİ BİR AİLEDE DOĞAN HÜRREM SULTAN'IN ASIL ADI ROXELANNE'DI (ANASTASİYA LİSOWSKA).

III. MURAT'IN ANNESİ NURBANU SULTAN:
1520’LERDE HENÜZ 10 YAŞLARINDA BİLE DEĞİLKEN KORSANLAR TARAFINDAN KAÇIRILMIŞ VE İSTANBUL'DA DÖNEMİN EN ÜNLÜ TİCARET MERKEZİ OLAN PERA’DAKİ KÖLE TACİRLERİNDEN BİRİNE SATILMIŞTI. TAM ADI VE KAÇIRILDIĞI ÜLKE KESİN OLARAK BİLİNMEMEKLE BİRLİKTE OSMANLI KAYNAKLARINDA YAHUDİ BİR AİLENİN ÇOCUĞU OLDUĞUNDAN BAHSEDİLİRKEN BAZI TARİHÇİLER ONUN VENEDİKLİ OLDUĞUNU İDDİA EDERLER.

III. MEHMET'İN ANNESİ SAFİYE SULTAN:
SAFİYE SULTAN ASIL ADIYLA SOFİA BAFFO 1530'LARIN SONUNDA VENEDİK'TE DÜNYAYA GELDİ. O DA KORSANLAR TARAFINDAN KAÇIRILIP OSMANLI’YA GETİRİLDİ.

I. MUSTAFA'NIN ANNESİ ARNAVUT ASILLIDIR.
III. MEHMET'İN CARİYELERİNDEN BİRİDİR. OĞLUNUN AKLİ DENGESİ BOZUK OLDUĞU İÇİN SARAYDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMIŞTIR. ANCAK İSMİ BİLİNMEYEN NEDENLERLE TARİHE GEÇMEMİŞTİR. BAZI GÜVENİLMEYEN KAYNAKLARDA İSMİNİN FULDANE SULTAN OLDUĞU BELİRTİLMİŞTİR. ABAZA ASILLI OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR.

I. AHMET'İN ANNESİ HANDAN SULTAN:
HANDAN SULTAN RUM ASILLIDIR VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ HELEN'DİR. 1603 YILINDA OĞLU I. AHMET 13 YAŞINDA TAHTA ÇIKARILINCA VALİDE SULTAN OLDU.

GENÇ OSMAN'IN ANNESİ MAHFİRUZ HADİCE SULTAN:
SIRP ASILLIDIR VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ MARİ'DİR. OĞLU GENÇ OSMAN'IN 1618 YILINDA 14 YAŞINDAYKEN TAHTA GEÇMESİ ÜZERİNE VALİDE SULTAN OLDU. KENDİSİNE DEVLETLU İSMETLU MAHFİRUZ VALİDE SULTAN AHİYAT ÜS-ŞAN HAZRETLERİ UNVANIYLA HİTAP EDİLİRDİ.

IV. MURAT'IN ANNESİ KÖSEM (MAHPEYKER) SULTAN:
OSMANLI TARİHİNİN ÜNLÜ VE ETKİLİ KADINLARINDAN OLAN KÖSEM SULTAN, 1590 YILINDA BOSNA'DA ANASTASYA ADIYLA DOĞDU. BOSNA BEYLERBEYİ TARAFINDAN İSTANBUL'A KIZLARAĞASI OLARAK GÖNDERİLDİ. 15 YAŞINDAYKEN SULTAN I. AHMET'E HASEKİ OLDU.

IV. MEHMET'İN ANNESİ TURHAN SULTAN:
RUS ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ NADYA İDİ. 12 YAŞLARINDA İKEN KIRIM TATARLARI'NIN ELİNE ESİR DÜŞTÜ VE İSTANBUL'A GETİRİLEREK SARAYA VERİLDİ. OĞLU IV. MEHMET 1648 YILINDA 6 YAŞINDAYKEN TAHTA GEÇİNCE VALİDE SULTAN OLDU.

II. SÜLEYMAN'IN ANNESİ SALİHA DİLAŞUB HATUN:
SIRP KÖKENLİ OLDUĞU SÖYLENİR.

II. AHMET'İN ANNESİ HATİCE MUAZZEZ SULTAN:
YAHUDİ LEH ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ EVA İDİ. OĞLU III. AHMET TAHTA GEÇMEDEN ÖLDÜĞÜ İÇİN VALİDE SULTAN OLAMADI.

II. MUSTAFA VE III. AHMED’İN ANNELERİ EMETULLAH RABİA GÜLNUŞ VALİDE SULTAN:
1647 YILINDA GİRİT ADASINDA VENEDİKLİ BİR AİLENİN ÇOCUĞU OLARAK DÜNYAYA GELDİ. BABASININ ADI RETİMO VERZİZZİ'YDİ VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ EVEMİA İDİ. 1695 YILINDA OĞLU II. MUSTAFA'NIN TAHTA ÇIKMASI ÜZERİNE VALİDE SULTAN OLDU.

I. MAHMUT'UN ANNESİ SALİHA SULTAN:
RUM ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ ALEKSANDRA İDİ. OĞLU I. MAHMUT'IN 1730 YILINDA TAHTA ÇIKMASIYLA VALİDE SULTAN OLDU.

II. OSMAN'IN ANNESİ ŞEHSÜVAR SULTAN:
SIRP ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ MARİ İDİ. OĞLU III. OSMAN'IN 3 YILLIK SALTANATININ İLK 2 YILI BOYUNCA VALİDE SULTAN OLDU.

III. MUSTAFA'NIN ANNESİ MİHRİŞAH SULTAN:
MİHRİŞAH SULTAN FRANSIZ ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ JANET İDİ. OĞLU III. MUSTAFA TAHTA ÇIKMADAN ÖNCE ÖLDÜĞÜ İÇİN VALİDE SULTAN OLAMADI.

I.ABDÜLHAMİT 'İN ANNESİ RABİA ŞERMİ SULTAN:
FRANSIZ ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ IDA İDİ. 1714 YILINDA III. AHMET'İN EŞİ OLDU. 1732 YILINDA ÖLDÜĞÜNDE OĞLU I. ABDÜLHAMİT 7 YAŞINDAYDI. I. ABDÜLHAMİT ANNESİNİN ÖLÜMÜNDEN ANCAK 42 SENE SONRA TAHTA ÇIKTI. O YÜZDEN RABİA SERMİ SULTAN, VALİDE SULTAN UNVANINI ALAMADI

III. SELİM'İN ANNESİ MİHRİŞAH VALİDE SULTAN:
CENEVİZ ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİNİN AGNES OLDUĞU SANILMAKTADIR. 1789 YILINDA OĞLU III. SELİM'NIN TAHTA ÇIKMASI ÜZERİNE VALİDE SULTAN OLDU.

IV. MUSTAFA'NIN ANNESİ SİNEPERVER VALİDE SULTAN:
BULGAR ASILLI’YDI. DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ SONYA’YDI.

II. MAHMUT'UN ANNESİ NAKŞİDİL SULTAN:
FRANSIZ ASILLI OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN NAKŞİDİL SULTAN OSMANLI KAYNAKLARINDA PADİŞAH II. MAHMUT'UN ÖZ ANNESİ OLARAK BİLİNMEKLE BİRLİKTE, BAZI BATI KAYNAKLARINDA II. MAHMUT'U EVLAT EDİNEREK YETİŞTİREN KADIN OLDUĞU ÖNE SÜRÜLMÜŞTÜR. II. MAHMUT 1808 YILINDA TAHTA ÇIKTIĞINDA NAKŞİDİL SULTAN VALİDE SULTAN OLDU.

I. ABDÜLMECİT'İN ANNESİ BEZM-İ ALEM VALİDE SULTAN:
BEZMİÂLEM VALİDE SULTAN GENEL KABUL GÖREN BİLGİLERE GÖRE, MÜSLÜMAN KAFKAS KAVİMLERİNDEN BİRİNE MENSUPTUR. YAHUDİ ASILLI OLDUĞUNA DAİR BİR İDDİA DA ORTAYA ATILMIŞTIR.

ABDÜLAZİZ'İN ANNESİ PERTEVNİYAL SULTAN:
PERTEVNİYAL SULTAN ROMEN ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ BESİME'YDİ. 25 HAZİRAN 1861 TARİHİNDE SULTAN ABDÜLMECİT'İN VEFATI ÜZERİNE OĞLU ABDÜLAZİZ TAHTA GEÇİNCE PERTEVNİYAL SULTAN DA VALİDE SULTAN UNVANINI ALDI.

V. MURAT'İN ANNESİ ŞEVKEFZA SULTAN:
ŞEVKEFZA SULTAN ÇERKES ASILLIYDI. OĞLU V. MURAT'IN 1876 YILINDAKİ 3 AYLIK PADİŞAHLIĞI SIRASINDA VALİDE SULTAN OLDU.

II. ABDÜLHAMİT 'İN ANNESİ TİRİMÜJGAN KADINEFENDİ:
TRABZON'DA ESİR PAZARINDAN ALINMA, DANSÇI BİR ÇERKES KIZIDIR. ŞAPSIĞ KABİLESİNDENDİR.SULTAN 2. ABDÜLHAMİT ANNESİ İÇİN BİZZAT, HAREMDEKİ CARİYELERİ KASTEDEREK 'BUNLAR DA ÇERKESDİR BİZİM VALİDENİN SOYU' DEDİĞİNİ AYŞE OSMANOĞLU HATIRALARINDA BELİRTMİŞTİR. ŞEHZADE ABDÜLHAMİT 10 YAŞINDAYKEN ESKİ AHŞAP BEYLERBEYİ SARAYI'NDA VEREMDEN ÖLDÜ. O YÜZDEN VALİDE SULTAN OLAMADI.

MEHMET REŞAT'IN ANNESİ GÜLCEMAL KADINEFENDİ:
ARNAVUT ASILLIYDI VE DOĞDUĞU ZAMANKİ İSMİ SOFİ İDİ. GÜLCEMAL KADIN EFENDİ 29 ARALIK 1895 TARİHİNDE OĞLU PADİŞAH OLMADAN ÖNCE VEFAT ETTİ. O YÜZDEN VALİDE SULTAN OLAMADI.

MEHMET VAHDETTİN'İN YANİ GÜL ÜSTÜ KADIN EFENDİ:
ÇERKES ASILLIYDI. OĞLU, ANNESİNİN ÖLÜMÜNDEN ÇOK SONRA, 57 YAŞINDAYKEN TAHTA ÇIKTIĞI İÇİN GULÜSTÜ KADIN EFENDİ HİÇBİR ZAMAN VALİDE SULTAN OLAMADI

internethaber'den alinti

Osmanlıcılara hemde Türkçü olup Osmanlıyı savunanlara duyurulur saygılar ile

bozkurt.
21-10-09, 22:14
tesekkurler ...

seckince
22-10-09, 08:58
Değerli Kardeşim Seçkince Ben şuna inanıyorum ki Osmanlıdaki Kültür asla İslam Kültürü değil Müşrik Arapçı emevi kültürüdür Ayrıca Nerede osmanlı kültürü hakim olmuş avrupada bile hakim olmamış yani bırak Türk kültürünü senin İslam kültürü dediğin arap kültürü bile hakim olmamış osmanlının sözde hakim olduğu avrupada nasıl hakimiyetse bu saygılar

Bu iddialarınız batıl ve dayanaksız iddialar.Avrupa'da kültürümüzün egemen olmadığı da doğru değil.Osmanlı'dan batı anlayışındaki gibi soykırımcı ve zorbaca davranışlarla yapılan bir kabul ettirme bekliyorsanız bunu bulmanız çok zor.Osmanlı kat'iyetle kendi kültürünü zorla kabul ettirmemiştir.O sadece ibaha sınırları dahilinde egemenliğini sürdürmüş bir devlettir.

İnsanları inancında,kültüründe serbest bırakmış bir oluşum yani.Bu arada Orta Avrupa'ya kadar günümüzde dahi dolaşılsa Osmanlı'nın izleri bulunabilir.En yaygın hali Yunanistan'da;Bosna'da;Bulgaristan'da görülebilir.Makedonya'da meselâ.Osmanlı'nın oralardan kırılmasıyla birlikte her ne kadar devlet egemenliği bakımından oralardan kalkmış durumdaysa da oradaki yerel yaşam içersinde halen Türk izleri;Türk adetleri;Türk inançları bulunmaktadır.

Yani Osmanlı'da yahudinin Filistinde yaptığı soykırımı bulamassınız tabii ki de.Yani bir Balkanlar'ı dolaşan kişi Osmanlı'nın kokusunu alacaktır orada.Burası kesin.Bugün bile böyle yani..Bu kadar silme yoketme gayretlerine rağmen..Siz de kalkıp Osmanlı hiç bir şey yapmamıştır İslam için diyebiliyorsunuz..Gezin efendim bi Makedonyayı mesela;Bulgaristanı;Kırım'ı;Bosna'yı vs vs görün.

HanifTürk!! Şu söyleminize gelince:
Müşrik Arapçı emevi kültürüdür Bakın bu terkibiniz sloganik bir söylem olmaktan ileri geçmez.Osmanlı hiç bir zaman Emeviciliğe nisbet etmemiştir kendini.Ehl-i Beyt'e de saygısını hiç bir zaman yitirmemiştir.Nakibu'l Eşraf müessesesi adıyla bir birim te'sis ederek Ehl-i Beyt'in organizesini,korunmasını,onlarla diyaloğu sürdürmüştür.

''Osmanlı'dan sonra Kur'an İslam'ını egemen kılmıştır'' dediğiniz rejimin; mesela o kadar savunduğunuz sistemin nasıl bir Ehl-i Beyt çalışması olmuştur meselâ?

Osmanlı Devlet adamlarının da Peygamber'e olan saygı ve sevgisini anlatmak ise bir makale kopnusudur.Ve şu mesajımın boyutlarını çok çok aşar..

Şimdi tutup da ''Müşrik Arapçı emevi kültürü'' diyorsunuz da;bu söyleminiz çok tutarsız bir söylem..Bir defa Osmanlı zevatı;Osmanlı dediğimiz zaman akla gelen hanedan müşrik falan değil..Bu ithamınız çok hatalı ve tekfir kokan bir söz.Ya müşrik kelimesinin manasını bilmiyorsunuz yahut da açıkça bile bile iftira atıyorsunuz Osmanlı'ya.Osmanlı hanedanı denilen ailenin; İslamiyete bağlılığını uzun uzun anlatmaya gerek var mı bilemiyorum.Böyle bir aileye tutuyor müşrik diyorsunuz..Mesela II.Bayezid;hayatında bir defa bile ikindi namazının sünnetini kaçırmamış bir kişidir.Diğer namazları ise demek ki nasıldı;düşünün.Meselâ Abdülaziz Hicaz'dan gelen mektupları dahi abdestsiz tutmamıştır.Peygamber diyarının kokusunu taşıdığından dolayı..Yani insanın dili tutulur Ya Hu bu iftiraları atarken!!

Unutmayın ki bir müslümanı tekfir etmek;elfaz-ı küfürden sayılacak bir ithamdır;karşıkinde eğer böyle bir durum yoksa tabii..Yani bir müslümana müşrik,kafir vs demek; eğer böyle bir durum yoksa; diyene döner;bunu söyleyeni kafir eder..Onun için sözlerimize de dikkat etmek zorundayız..Durup dururken İslam çerçevesi dışına da düşürmemeliyiz kendimizi..Osmanlı müslüman bir hanedandır.Osmanlı Devleti'ne de müşrik demek yalan,temelsiz,dayanaksız,düşmanca bir ithamdır.

Arapçı ithamınıza gelince bunlar boş iddialar.Osmanlı egemen bir devlettir.O zamanın süper gücüdür.Tutup da 'Efendim Osmanlı Arapçı bir devlettir' demenin saçmalığını ayrı ayrı analiz etmeye gerek yok.

Emevicilik iddianız da boş bir iddiadır.Osmanlı hiç bir zaman Emevici zihniyetini;emevicilik iddiasını dile getirmemiştir.Bunlar yakıştırma sıfatlar.Osmanlı olsa olsa ancak saltanat tarzı bir yönetim olması bakımından Emevilere benzetilebilir.(!) O da sadece benzetilebilir.Emevicilikte ehl-i beyt düşmanlığı eksenine oturmuş bir zihniyet sözkonusudur.Halbuki Osmanlı ilk devirlerinden itibaren Nakib'ul Eşraf teşkilatı kurmuş bir devlettir.

Ama devlet egemenliği bakımından zaman zaman yapılan askerî harekâtları kasdediyorsanız(Çaldıran gibi;Ridaniye gibi vs vs) o zamanki siyasi şart ve devletlerin davranışlarını bi incelemenizi öneririm.O dönem başka türlü de davranmaları mümkün olamazdı..Kaldı ki Osmanlı dediğimiz yapı da ismet sahibi değil.Ama onların bir devlet olduğunu unutmayalım..

Yani üç buçuk pkk için türlü askerî harekât yapan günümüz Türk Ordusunu mazur görenler o dönem şartlarında davranmış olan Osmanlı Ordusuna ise binbir mana bulmaları manidar geliyor bana!!!! Ne yapsaydı yani Osmanlı ''ey Şah İsmail gel de memleketin yarısını teslim al!! ''mı demeliydi;veya ''Ey Timur gel elini öpeyim!! ''mi demeliydi!! O zamanki şartları unutmamak gerekir..Yani biraz da insaflı davranmalıyız yaklaşımlarımızda!!!

Bu kadar değerlendirme size bir şey ifade etmeyecektir kanaatimce..Çünkü az sonra yahut da başka bir konuda yine çıkacaksınız ''Emevicilik;Türk düşmanı;arapçı;müşrik'' diyerek Osmanlı karşıtlığınızı sürdüreceksiniz..Ama unutmayın;bir müslümana müşrik diyen (uyarılmasına rağmen devam eden) kişi kendisi müşrik olur!! Hatırlatırım..Saygılar :okay:

Rhayader
22-10-09, 14:51
Osmanlıcılara hemde Türkçü olup Osmanlıyı savunanlara duyurulur saygılar ile

Hem Türk'çüyüm..

Hemde Osmanlı'ya olan sevgimi ve saygımı koruyacağım..

Çünkü sizde olmamış olabilir ama Türk'lüğe olan sevgimi bağlılığımı, Atalarıma duyduğum saygıyı minnettarlığı ben Osmanlı'yı tanımama borçluyum..

TuranMücahidi
22-10-09, 15:36
Hem Türk'çüyüm..

Çünkü sizde olmamış olabilir ama Türk'lüğe olan sevgimi bağlılığımı, Atalarıma duyduğum saygıyı minnettarlığı ben Osmanlı'yı tanımama borçluyum..

Saygı duyarım kardeşim

seckince
22-10-09, 16:21
Hem Türk'çüyüm..

noktayı koymuşsun Kardeşim..Tebrikler...Aynen katılıyorum. :okay:

canan_gs
22-10-09, 17:16
Atatürk düşmanlarının kanlarında bozukluk olduğuna ben eminim. gerçek türk olamazlar :)

seckince
22-10-09, 20:08
ATATÜRK Düşmanlarının
Önce yazım kurallarını öğrenmek gerekir..

''Atatürk düşmanı'' demek doğru mu?

''Atatürk'ün düşmanları'' denmesi gerekir..Çünkü Atatürk sözcüğü özel isimdir;cins isim değil..Ama sorsanız çok Atatürkçü'dürler haaa!! Ama sözde!!! :nono:

bozkurt.
22-10-09, 20:35
Saygı duyarım kardeşim
katılıyorum ama yınede bırseylerın farkına varma zamanı gelmedımı...:confused:

Rhayader
22-10-09, 21:15
katılıyorum ama yınede bırseylerın farkına varma zamanı gelmedımı...:confused:

Atatürk' e düşman olan kesimler genetik olarak Türk olsalar bile zihinsel olarak böyle olmadıkları hakkında hem fikiriz sanırım..

Düşünce farklılığı Osmanlı'nın gayrı Türk olduğu iddiasındaydı.. Karşılıklı ispatlarımızı yaptık diye düşünüyorum..

seckince
22-10-09, 21:44
Atatürk' e düşman olan kesimler genetik olarak Türk olsalar bile zihinsel olarak böyle olmadıkları hakkında hem fikiriz sanırım..

Yani ''zihinsel olarak Türk olmak'' mutlaka Atatürk'ün dostu olmayı gerektiriyor;öyle mi? Yanlış mı anlamışım?

Meselâ Ali Şükrü Atatürk ile pek de iyi geçinemeyen biri idi.Aynı dönem insanlarıdırlar.Vatana millete hizmet etmişlerdir.Ali Şükrü; Türk değil mi idi denilmek isteniyor yani?

Keza İsmet İnönü de son dönemlerinde Atatürk ile arası iyi olmayanlardan biri..Hatta çok kötü idi denilebilir araları..Peki İsmet Paşa Türk değil mi idi acaba?

Katılmak zor tabi; bu teze!!! :nono:

yurdusen
22-10-09, 22:19
Atatürk düşmanlarının kanlarında bozukluk olduğuna ben eminim. gerçek türk olamazlar :)

Atatürk düsmanI zaten Türk degildir,yani kanI bozuktur.:kiki::kiki::kiki:
Bunlardan arInacak Türkiyem....:okay:

UltraRed
22-10-09, 22:24
Ben de türk olanların ve etnik olarak türk olmasa bile bu vatana bağlı ve emperyalist bozgunculara karşı olanların Atatğrk' e karşı olabileceklerine imkan vermiyorum. Bir yerde etnik ve manevi bozukluk kesin var...

ChapullerOne
22-10-09, 23:27
Allah'ın izniyle cemaatleri def edeceğiz...

Bacadan girenlerin k.çına bir tekme daha yapıştıracağız.

Umarım müridleri de peşlerinden gider.

bozkurt.
23-10-09, 14:55
Eger bırısı ATATURK u sevmıyor ıse ya ezılmıs acınacak durumdakı zavallı bır cahıl yada TURK e dusman tarıhımıze dusman kendını bılmez bır haın...

takva1968
23-10-09, 17:09
Allah'ın izniyle cemaatleri def edeceğiz...
.

Bu cümle aynı şuna benzedi Kenan Evren söylemişti bunu "Başörtüsünün şerrinden Allah'a sığınırım"...

seckince
23-10-09, 17:40
Bu cümle aynı şuna benzedi Kenan Evren söylemişti bunu "Başörtüsünün şerrinden Allah'a sığınırım"...

Ebu Cehil dese ki:''Allahın izniyle Muhammed'i(AS)'i yok edeceğiz'' dese!! meselâ..Meselâ canım!!! :x

apollo71
23-10-09, 19:50
siz muhammet AS varligindan haberdarmisiniz ki ???

seckince
23-10-09, 20:08
siz muhammet AS varligindan haberdarmisiniz ki ???
Bilmem ki yani nasıl görünüyorum; sizin bulunduğunuz yerden?:faja_na:

bahar80
23-10-09, 21:03
Ebu Cehil dese ki:''Allahın izniyle Muhammed'i(AS)'i yok edeceğiz'' dese!! meselâ..Meselâ canım!!! :x

töbe töbee
çarpılacan
;)

кαpαğαη
24-10-09, 02:22
Dini sohbete çevirmeyelim;)