PDA

View Full Version : Özgeçmiş Örnekleri -CV Örnekleri (AB Standartında)JoNeST
27-12-05, 13:38
Özgeçmiş Yazarken

Özgeçmiş; becerileriniz,deneyimleriniz, eğitiminiz ve şimdiye kadar yaptıklanızla ilgili olarak yazdığınız kısa bir özettir. Hayat hikayeniz değildir. Bir sayfayı geçmemelidir; uzmanlığınız ve deneyimleriniz çok fazlaysa bir buçuk, en fazla iki sayfa olmalıdır.

Özgeçmişinizi yoldaki bir işaret levhası gibi düşünmelisiniz. İlk bakışta neyin önemli olduğunu göstermeli, kolay okunmalı ve okuyana, "İşte aradığım kişi bu olabilir" dedirtmelidir.

Özgeçmişinizi aynı zamanda kendi reklamınız gibi de düşünebilirsiniz. Her gün televizyonlarda pek çok reklam izliyoruz. Bazısını unutup gidiyoruz; bazısının skeçleri hoşumuza gidiyor; oysa bazıları bizde o ürünü deneme isteği uyandırıyor. Uzmanlar eleman seçen kişilerin okumak için ele aldıkları özgeçmişlerde en önemli izlenimi ilk 30 saniye içinde edindiklerini belirtiyorlar. Ve bu ilk izlenim olumlu olursa, o kişiyi görüşmeye çağırıyorlar.Yazmaya başlamadan önce :

Yazmaya başlamadan önce iki konuda ön çalışma yapılması yaralardır:

Kendimizi değerlendirmek
Başvurduğumuz işle ilgili olarak hangi beceri ve özelliklerin arandığını belirlemek.
Oturup düşünün: İş konusundaki ihtiyaçlarınız ve beklentileriniz neler? Nasıl bir ortamda nasıl kişilerle çalışmak istiyorsunuz? Ne kadar ücret talep edeceksiniz? Hangi becerilere sahipsiniz? İnsan olarak üstün yanlarınız hangileri? Bunu yaparsanız sadece özgeçmişinize neler yazacağınızı belirlemekle kalmayacak, aynı zamanda iş hayatından ne beklediğinizi de belirlemiş olacaksınız.

Genelde iş ilanlarında bir iş için ne gibi özellikler arandığı belirtilir. Başvurduğunuz iş ile ilgili her tür bilgiye sahip değilseniz, bunları edinmenin yollarını arayın. Çünkü başka türlü o işe uygun olup olmadığınıza ya da o işin size uygun olup olmadığına karar veremezsiniz.Yazarken Dikkat Edilecek Noktalar :

-Reklamınızı Yapın. O işle ilgili beceri ve yeteneklerinizi ön plana çıkartın.
-Etkin Fiiller Kullanın. Kullandı, iki katına çıkardı, planladı, kurdu, değiştirdi, bitirdi, başardı gibi. Bu tür fiillerin özelliği açıklayıcı ve etkileyici olmalardır.

-Bütünsel Bir Biçim Seçin. Satır aralıkları, başlıklar, öne çıkartılmak istenen bölümler; bunların tümü belirli bir biçim taşımalı ve bu biçim baştan sona uygulanmalıdır.

-Tarih Sıralamasını Tersten Yapın. Her bölüm altında yer alan bilgileri en son durumdan daha eski tarihteki duruma göre sıralayın.

-Cümle Yapısının Düzgün Olmasına, İmla Hatalarının Bulunmamasına Özen Gösterin. Yazı yazma konusunda zorluklarımız olabilir; bu durumda Türkçesi düzgün bir tanıdık, akraba ya da komşudan yardım talep edebiliriz.

-Temiz Bir Dosya Kağıdı Kullanmaya ve Görsel Açıdan Çirkinlikler Bulunmamasına Özen Gösterin. Başlıkların bir hizada, iki nokta üst üstelerin alt alta gelmesi gibi. Kötü bir el yazısıyla yazılmış ya da üstüne çay dökülmüş bir kağıdı kimse eline almak istemez. Bu konuda da bir tanıdığınızdan yardım isteyebilirsiniz. Şimdilerde herkes çevresinde bilgisayarı olan bir dosta sahip. Gerçek bir dost sizden böylesi bir yardımı esirgemeyecektir.

-Özgeçmişiniz Sizi Tanıtsın, Özel Olsun. Bu belli kalıplar kullanılmayacak anlamına gelmez. Örneğin bir makine operatörlüğüne talip oluyorsanız, çocukluğunuzda bir araba tamircisinin yanında çalıştığınızı belirtmelisiniz.Veya bir yuva öğretmenliğine başvuruyorsanız, eğitim bilgilerinizin yanı sıra üç kardeşinize ya da komşu çocuklarına baktığınızı eklemeyi unutmayın.
Özgeçmişin ana başlıkları:
Her özgeçmişte bulunması gereken ana başlıklar vardır. Bunlar:

Ad, Soyad, Adres ve Telefon.
Egitim.
İş Tecrübesi.
Yabancı Dil.
Hobiler ve İş Hayatı Dışındaki Faaliyetler.
İş ve Kariyer Hedefi.
Kişisel Bilgiler.Özgeçmiş Çeşitleri

Özgeçmişinizi vurgulamak istediğiniz özellikleriniz ve geçmiş deneyimlerinizi göz önünde bulundurarak farklı şekillerde hazırlayabilirsiniz. En sık kullanılan özgeçmiş tipleri kronolojik ve işlevsel özgeçmişler olarak nitelenebilir. Son yıllarda yoğun olarak kullanılan diğer bir tip ise kronolojik ve işlevsel tiplerin bir araya getirilmesi ile oluşan karma özgeçmişlerdir.

Kronolojik

En çok kullanılan özgeçmiş formatıdır. Bu formatta, temel olarak iş deneyimlerinin vurgulanması amaçlanır. En yeni iş deneyimi en başta olmak üzere kronolojik olarak iş deneyimleri belirtilir.
Kronolojik özgeçmiş, eğer son çalışılan iş başvurulan işle paralellik taşıyorsa yararlı olabilir. Kariyer değişikliği yapmak isteyen, çalışma hayatına ara vermiş kişilerin kronolojik özgeçmiş kullanmaları olumsuz sonuç verebilir.


TÜRKÇE DOWNLOAD (http://www.insankaynaklari.com/cn/download/kronolojik_cv_tr_0602v1.doc)

İNGİLİZCE DOWNLOAD (http://www.insankaynaklari.com/cn/download/kronolojik_cv_eng_0523v1.doc)


İşlevsel

Kronolojik özgeçmişten farklı olarak bu tip özgeçmişlerde kişinin beceri ve başarıları vurgulanmaktadır. İş deneyimi özet olarak yer almakta ve beceri ve başarılar en başta sunulmaktadır. Böylelikle, özgeçmişi gözden geçirecek kişinin işin gerektirdiği özelliklerle sizin özellikleriniz arasında bağlantıyı kurması sağlanmış olur.
İşlevsel özgeçmiş, özellikle benzer iş deneyimlerine sahip kişiler için oldukça yararlı olabilir. Böylece, çarpıcı olamayacak bir iş deneyimi oldukça etkili bir şekilde anlatılmış olacaktır.
İşlevsel özgeçmişler zaman zaman "Bazı bilgiler saklanıyor mu?" endişesini gündeme getirebilecek olsa da bilgi ve becerilerini vurgulamasına yardımcı olur.


TÜRKÇE DOWNLOAD (http://www.insankaynaklari.com/cn/download/fonksiyonel_cv_tr_0602v1.doc)

İNGİLİZCE DOWNLOAD (http://www.insankaynaklari.com/cn/download/fonksiyonel_cv_eng_0523v1.doc)

Karma

Karma özgeçmişler, işlevsel ve fonksiyonel özgeçmişlerin bir araya getirildiği özgeçmiş tipleridir. Bu formatta hazırlanmış özgeçmişlerde işlevsel özgeçmişin tüm yapısı korunur ve iş deneyimi daha belirgin bir halde sunulur. İş deneyimi işlevsel özgeçmişe göre daha fazla, kronolojik özgeçmişe göre ise daha az belirgindir. Böylece hem bilgi, beceri ve başarılar daha net olarak ortaya konulabilir; hem de "Bazı bilgiler saklanıyor mu?" endişesi ortadan kaldırılmış olur.
Karma özgeçmişler pek çok açıdan uygun olsa da, halen çoğu işveren kronolojik özgeçmişleri daha kolay takip edilebilir ve anlaşılır olarak değerlendirmektedir.TÜRKÇE DOWNLOAD
(http://www.insankaynaklari.com/cn/download/karma_cv_tr_0602v1.doc)
İNGİLİZCE DOWNLOAD
(http://www.insankaynaklari.com/cn/download/karma_cv_eng_0523v1.doc)

Referans Mektubu Örnekleri

TÜRKÇE DOWNLOAD (http://www.geocities.com/koumaterial/refmekturkce.doc)

İNGİLİZCE DOWNLOAD (http://www.geocities.com/koumaterial/refmeking.doc)

Teşekkür Mektubu Örnekleri

TÜRKÇE DOWNLOAD (http://www.geocities.com/koumaterial/tesmekturk.doc)

İNGİLİZCE DOWNLOAD (http://www.geocities.com/koumaterial/tesmeking.doc)

1984
27-12-05, 17:40
çok işe yarayacağına eminim emeğine sağlık

copperfield
27-12-05, 17:56
saol kanka iyi çalışma

Kanka Bot
27-12-05, 17:58
eline sağlık kanka ya güzel çalışma olmuş..

Kanka Bot
29-12-05, 09:49
Cv yazarken çok ıyı yazmalısınız,
bulunduğum şrket bıel işe alırken hıç yuzunu bıel gormedığı kişilerı cv lerı sayesınde işe alıyor, ne kadar ıyı bır cv oluşturursanız o kadar şansınız yuksek lacaktır..

Kanka Bot
29-12-05, 19:12
paylaşım süper kanka ödev arşivine bile link koyabilirim

JoNeST
02-01-06, 20:54
4 ayrı siteden toplayıp birleştirdim bu bilgileri.. Birçok kişiye ulaşmasını ve onlarında faydalanmasını bende isterim. Karar sizlerindir..

Kanka Bot
02-01-06, 20:56
valla kanka cvbı yazdığım ertesi günü işime yaradı ellerin dert görmesin

t_amon
02-01-06, 23:42
kanka eline sağlık
çok güzel bir çalışma

teslaxxx
21-02-06, 02:06
çok gerekli bir yazı. Çoğu kişinin işni yarar.