PDA

View Full Version : Ölen müslüman neden toprağa gömülür?

John Connor
14-06-09, 23:51
Ölen müslüman cennet cehenneme gidiyorsa neden toprağa gömülür? Hani bu insan cennete gidecekti? Toprağa gitmiş olmuyor mu bu şekilde? Ruhun bedenden ayrılması için bedenin toprağın altında 2 metre derinde beyaz kefenle kapatılması mı gerekiyor? Ruhun bedenden çıkması nasıl oluyor? Çıktığı anda gideceği yolu kim gösteriyor? Cennet ve cehennem kaç km uzakta ve tam koordinatları nedir?

fatihim
15-06-09, 14:44
senin bildigin kestirme bir yol varsa soyle lmadem oyle cennet veya cehennem icin

Disturbed#
15-06-09, 14:58
- Ölen müslüman cennet cehenneme gidiyorsa neden toprağa gömülür? Hani bu insan cennete gidecekti? Toprağa gitmiş olmuyor mu bu şekilde ?

Ölen insanın bedeni cennet veya cehenneme gitmez . Ruhu gider . O yüzden ölünün toprağa gitmesi gibi bir durum söz konusu değil .

- Ruhun bedenden ayrılması için bedenin toprağın altında 2 metre derinde beyaz kefenle kapatılması mı gerekiyor?

Öyle bir durum yok . İnsan öldüğünde ruhu bedeninden ayrılır . Sadece toprağa gömüldüğünde melekler sorguya gelir ve orada herşey başlar .

- Ruhun bedenden çıkması nasıl oluyor ?

Onu bende tam olarak bilmiyorum . Ama merak ediyorsan bir hocaya gidip öğrenebilirsin . Bunlar hakkında kur'an'da yazılar var . Hocaya inanmazsan Kur'an'dan öğrenebilirsin .

Çıktığı anda gideceği yolu kim gösteriyor?

2 tane melek vardı adlarını unuttum . Onlar toprağa gömüldüğümüzde gelip bizi alırlar .

Cennet ve cehennem kaç km uzakta ve tam koordinatları nedir?

Bu sabah haberlerde izledim , somon balığı bünyesinde bulundurduğu Omeg a 3 ile zekaya çok iyi geliyormuş . Tavsiye ediyorum .

Eksik bilgilerim olabilir . Daha geniş bir şekilde bilgi almak istiyorsan hocalara sorabilirsin .
Ayrıca inanmama gibi bir durum varsa sana kalmış :smile: Müslümanlıkta inançlar böyle . Herhangi bir dalga geçme hakkına sahipsin .

Muhabbetci
15-06-09, 15:06
Ölen müslüman cennet cehenneme gidiyorsa neden toprağa gömülür?

ee napalim uzayami firlatalim? Yahut ölünün eti bosa gitmesin diye kavurma yapip yiyelimmi? Hosgörde kanka bu sorun biraz tuhaf olmus..

Hani bu insan cennete gidecekti? Toprağa gitmiş olmuyor mu bu şekilde?
Sen bir tavuk yiyince, tavuk senin icinde oldugu icin.:Tavuk musallatinami ugramis oluyorsun? Ölü toprakdir, topraga gider..Hersey aslina döner..
Sen simdi eline bir mum almissin, günese diyorsunki" bak nede güzel isik saciyorum" ..Yapma kankam..Günes bu haline güler " Birak elindeki mumuda bendeki aydinliga bak" diyede ikaz eder..Lütfen!

Ruhun bedenden ayrılması için bedenin toprağın altında 2 metre derinde beyaz kefenle kapatılması mı gerekiyor?
Gerekmiyor..Kültüreldir bu..Islami degil...

Ruhun bedenden çıkması nasıl oluyor?
Rüyadaki gibi..( ruh = Bilinc)

Rüyada acayip sehirlerde , yolu sana kim gösteriyorsa o gösteriyor...

Cennet ve cehennem kaç km uzakta ve tam koordinatları nedir?
Rüyalarin kac km uzaklikda ise , ayni mesafede...

TEK ÖNDER
15-06-09, 15:30
dini inanış ve kültüre göre değişir bu
kimisi yakar külünü denize atar kimisi toprağa gömer kimisi cam faanusun içine koyar kimisi denize atar
bu işin bir standardı yok yani inanış ve kültürle alakalı diye düşünüyorum

John Connor
15-06-09, 17:30
Şu dinler olmasaydı, dünyada mezarlık diye birşey olmazdı onca ağaç kesilmezdi. Böyle paravan taşıyıcı şirketler olacak. Ölen insanları dünyanın dört bir yanından akrabalarından alıp çöle ya da köpek balıklarıyla dolu denizlere bırakacaklar bitti.

Disturbed#
15-06-09, 17:36
Şu dinler olmasaydı, dünyada mezarlık diye birşey olmazdı onca ağaç kesilmezdi. Böyle paravan taşıyıcı şirketler olacak. Ölen insanları dünyanın dört bir yanından akrabalarından alıp çöle ya da köpek balıklarıyla dolu denizlere bırakacaklar bitti.

Sen bildiğin caniymişsin yahu . O kadar uğraşıp sana niye cevap verdiysem .

Toprak , ölü beden için en güzel çözümdür . Bunu bilmiyor musun ?

John Connor
15-06-09, 17:38
Tamamen yok olmaktan bahsediyorum. Bunun canilikle ne ilgisi var? Ölümden sonra önemli olan ruhsa, bedeni de aç hayvanlara yarasın fena mı?

Ne caniliği? Yaşama yardım kampanyası bahsettiğim!

Disturbed#
15-06-09, 17:46
Tamamen yok olmaktan bahsediyorum. Bunun canilikle ne ilgisi var? Ölümden sonra önemli olan ruhsa, bedeni de aç hayvanlara yarasın fena mı?

Ne caniliği? Yaşama yardım kampanyası bahsettiğim!

Çok sevdiğin bir insanın cesedini etobur canlılara verdiğini düşün bakalım . Dediğin olay gerçekleşirse dünyada neler olur ? Öyle bir dünyada yaşasam cani bir insan olurdum ve bir tv programı yapardım galiba . Ölen insanların , hayvanlar tarafından yendiğini gösterirdim . vs vs vs ...

John Connor
15-06-09, 17:50
İyi de çok sevdiğim insanın ırkı yüzyıllardır hayvanları yemiş? Kısasa kısas! Senin bahsettiğin adaletsizlik oluyor.

http://www.funny-potato.com/images/hamburger/world-hamburger.jpg

Disturbed#
15-06-09, 18:01
Onlar kendi elleriyle buyrun bizi yiyin dememiş ki . İyice saçmalıyorsun .

Muhabbetci
15-06-09, 19:21

ilgimi cekdi ateistler ne yapiyorlar kendilerini ölünce?

Hayir yani bilelimde, bizde ona göre degerlendirmeye alalim sunu:smile:

Topraga gömmek yok ama haa..

-----

yazmiyam dedim dayanamadim...

Bak arkadasim..Konusdugun pek akla mantiga uygun degil, bilimsel yaklasimada uygun degil...

Niyemi? anlatim efem..

ölünce seni topraga gömünce, böcükler geliyor , seni afiyetle yiyorlar...
Bu böcüklere kuslar yiyor, bu kuslari öteki yirtici hayvanlar yiyor....

Topraginda topraga karisiyor..Toprakla birlesiyor...Sonucda ciceklere, meyvelere karisiyorsun...onlara gübre oluyorsun...Bu meyvelerden , ciceklerden yine cesitli rizklar elde ediyorsun...( misal bal gibi)...

Insanda geliyor, bu meyveleri yiyor, bali yiyor, hayvani yiyor vs vs vs..

Simdi sen diyorsunki cölde atalim cürüsün...Ölümün toprak altinda olmasi bir ise yaramiyor...

Yaksan daha beter? o hic bir halta yaradigi yok...acikda tutsan, kokusunda duramayacagin gibi, hastaliklarda alir yürür...

en hijenik ve mantiklisi toprak altidir....!

Degilmi kardesim :)

TEK ÖNDER
15-06-09, 20:34
bana samimi bir şekilde söyleyebilirmisin ölünce benim cesedimi köpek balıklarına atın diye yada timsahlara yem edin diye
sen bu düşünceyi savunuyorsan bence bunu yapmalısın yapmıyorsan yapamıyorsan söylediklerinde samimi değilsin

İyi de çok sevdiğim insanın ırkı yüzyıllardır hayvanları yemiş? Kısasa kısas! Senin bahsettiğin adaletsizlik oluyor.

http://www.funny-potato.com/images/hamburger/world-hamburger.jpg

yüz yılardırda insanlar hayvanları yiyor ödeşiyorlar işte senin yediğin koyun dana domuz tavuk balık.......vs hayvanların intikamını kim alacak?

John Connor
15-06-09, 22:43
Yüzyıllardır hangi hayvanlar insanları yiyormuş anlamadım? 3' ü direk geçtim 1 tane yazar mısın? İnsan yiyen hayvan mı?

Bir de yazdığımın sonuna kadar arkasındayım. Ben şahsen yakınlarıma vasiyet ettim bu konuda. Ölürsem beni ya çöle bırakın ya da Pasifik okyanusunda bol köpek balıklarının olduğu bir yerde suya bırakın özellikle gece ve mutlaka kan sızdıracağım halde diye.

Hayvanlar alemine saygı duruşumdur bu benim. Kadavramdan tek bir parçayı bırakmayana kadar kendimi onlara yem etmek. İstediğim aynen bu kardeşim! Çok ciddiyim...

Bu kadarını hakediyorlar.

TEK ÖNDER
15-06-09, 22:54
Yüzyıllardır hangi hayvanlar insanları yiyormuş anlamadım? 3' ü direk geçtim 1 tane yazar mısın? İnsan yiyen hayvan mı?

Bir de yazdığımın sonuna kadar arkasındayım. Ben şahsen yakınlarıma vasiyet ettim bu konuda. Ölürsem beni ya çöle bırakın ya da Pasifik okyanusunda bol köpek balıklarının olduğu bir yerde suya bırakın özellikle gece ve mutlaka kan sızdıracağım halde diye.

Hayvanlar alemine saygı duruşumdur bu benim. Kadavramdan tek bir parçayı bırakmayana kadar kendimi onlara yem etmek. İstediğim aynen bu kardeşim! Çok ciddiyim...

ben insan yiyen hayvan demedimhayvanları yiyen insanlar dedim tekrar oku istersen
ailenin seni pasifiğe atamayacağını sende biliyorsun çölede götüremeyeceğini biliyorsun
peki vasiyetindeki yaptırım ne olacak istersen kadavranı lahmacun fırınında yaktır küllerinide boğazdan atsınlar yine balıklara yem olursun

John Connor
15-06-09, 23:03
Dostum bak ben zaten insanlar hayvanları yemiş yazmışım sen de aynı şeyi yazmışsın bana soru soruyorsun dikkatini çekerim.

'' yüz yılardırda insanlar hayvanları yiyor ödeşiyorlar işte ''

Yazmışsın. E ben de aynısını yazdım işte?

Hayır bir de bir daha oku istersen yazmışsın yani. Al sen de oku. İkimizde insanların hayvanları yeyişinden bahsediyoruz. Farklı birşeden bahseden yokki bana soru soruyorsun!?

Ha bir de ödeşmekle kasdettiğin nedir? Hangi hayvan insan yiyormuş da insanlar hayvanları bunun için yeyip ödeşiyormuş?

Bence olayı yanlış anladın. Kasdettiğin ödeşme tek taraflı birşeye dayalı iki taraflı değilki! Ortada bir ödeşme yok. İnsan her zaman hayvanı yemiştir! Olay bu! Ne ödeşmesi yahu?

TEK ÖNDER
15-06-09, 23:10
her neyse
sen kadavranı lahmacun fırınında yaktıracakmıısn

John Connor
15-06-09, 23:12
Arkadaşım bak saçmalamaya başladın. Ben kendimi seve seve hayvanlar alemine yem edeceğim yazıyorum sen d...k geçer gibi lahmacun fırınlarından bahsediyorsun.

Tartışmak mı istiyorsun benimle? Bak ben istemiyorum çünkü konu dışına çıkıyoruz hoş olmuyor. Bu arada korkunç soru soruyorsun her konuda sürekli konular başka yerlere kayıyor ona dikkat ettim çok soru sorma bence biraz da yorum yapıver.

Her 5 mesajından 4' ünde mutlaka ama mutlaka konu dışı sorular oluyor diğer konularda dikkatimi çekti bu. Ayrıca bir de bana birşey yazıldığında kendine yazılmış gibi araya girip yorum yapmazsan sevinirim. Kaç defa adamlar John Connor diye alıntı yaptı cevap vereceğim bir bakıyorum üstüne alınmış gibi laf yetiştiriyorsun.

TEK ÖNDER
15-06-09, 23:27
ne dalga geçeceğim çocukmu avutuyoruz burda ben sana öneride bulundum kadavranı lahmacun fırınında yaktır küllerinide balılara atsınlar diye hoşuna gimiyorsa yaptırmazsın. Hem sorduğum sorular seni neden rahatsız etti onu merk ettim şimdide!
bir insan bir soru soruyorsa bilmiyorki soruyordur sende birsürü soru sormuşsun sen neden soruyorsun peki?

despoina
15-06-09, 23:37
Tanrim ne olur, su John Connor kuluna akil-fikir ver.

Topraga gomulmek ekolojik dengenin saglanmasi acisindan cok onemlidir. Gomulen beden toprakta ayristiricilar tarafindan ayristirilir ve insan vucudundaki mineraller bu yolla topraga karisir. Bu sekille toprak beslenir, ve ayristiricilar da besinlerini elde ederler. Insan vucudundan topraga karisan mineraller, bitkiler icin cok faydalidir. Daha dayanikli olmalarini saglar.
Ve bu dayanikli bitikilerde hayvanlarin bazilari yasar, bazilari onlari besin olarak kullanir. Hayvalar alemine bu kadar saygin varsa isin bilim tarafina gore bunu yapman onlara daha faydali olacaktir.

Ayrica insan eti lezzetsizdir, kopek baliklari insan etinin tadini sevmez. Her ne kadar insan eti yiyorlarmis gibi gelsede, onlar sadece bir isirik alirlar ve tadini begenmeyip giderler. Sorfculer derseniz, sorf tahtasi asagidan bi deniz aslani gibi gorundugu icin kopek baligi bunu yemi sanar ve saldirir, fakat insan oldugunu anlayinca gider. Kopek baliklarina sevmedikleri bir eti vermeniz, onlara iskence olacaktir. Fayda saglamaz efendim..:)

John Connor
15-06-09, 23:50
ne dalga geçeceğim çocukmu avutuyoruz burda ben sana öneride bulundum kadavranı lahmacun fırınında yaktır küllerinide balılara atsınlar diye hoşuna gimiyorsa yaptırmazsın. Hem sorduğum sorular seni neden rahatsız etti onu merk ettim şimdide!
bir insan bir soru soruyorsa bilmiyorki soruyordur sende birsürü soru sormuşsun sen neden soruyorsun peki?

Ben hep konu açı9p soruyorum. Tek bir konu tek bir soru oluyor. Ama sen açtığım konularda başka konularla alakalı şeyler soruyorsun şimdi aratma bana nerede sormuşsun diye gözünü seveyim yorma beni!

TEK ÖNDER
16-06-09, 00:05
bende senin gibi, ısraf yapmamk için farklı konu açmıyorum konu içinde uygunbyerlerde soru soruyorum

ThinkingMan
16-06-09, 00:26
John Allah akıl fikir versin sana nediyim..

Enver Istek
16-06-09, 00:28

Din olursa mezarlik sartmi?Islamda mezarlik olmasi sarti dahi yok.Mesela kendimden örnek vereyim ben ölümü organ olarak kadavramla bagislamak istiyorum Insallah.Sende istemiyorsan mezarin olmasin bagisla en azindan belkide bir can kurtarir degilmi?

despoina
16-06-09, 00:32
Din olursa mezarlik sartmi?Islamda mezarlik olmasi sarti dahi yok.Mesela kendimden örnek vereyim ben ölümü organ olarak kadavramla bagislamak istiyorum Insallah.Sende istemiyorsan mezarin olmasin bagisla en azindan belkide bir can kurtarir degilmi?

yok yok, kardes hayvanlara fayda saglamak istiyor. Insana faydasi olursa olmazz...:hahah:

Enver Istek
16-06-09, 00:38
yok yok, kardes hayvanlara fayda saglamak istiyor. Insana faydasi olursa olmazz...:hahah:

Bilemiyorum ben bu konuda hic yorum yapmayayim ama gercek olan suki Hic bir ilgisi olmayan bir konu cünki sadece Islam mezarlikta israr eder bir tarz kullanmasi,yoksa bakarsaniz ayni sekilde Yahudi ve Hiristiyanlarda kullanirlar ama son dönemde Hiristiyanlar yakmayida mesru hale getirdiler ne derece Dinlerine göredir bilemem ama kanimca hic bir insana hayri yoksa en azindan topraktaki mahlukata yarar saglamalidir diye düsünüyorum biliyorsunuz topragin yüzde 90 i canli yakmaktan toprak daha iyidir.Insallah..

aяwєи
16-06-09, 04:10
Bak güzel kardeşim; sen sorularını üsturupluca, yani esnek olmayan, farklı tarafa çekilmeyen kavramlarla sorarsan insanlarda seni ciddiye alıp cevap verir. Yani salt öğrenmek için soru soruyorsan, amacın irdelemek, yargılamak, sorgulamak ise eğer ben bizzat işimi gücümü bırakıp seninle ilgilenirim. Naçizane bilgilerimin de az çok faydalı olacağını zannediyorum.

Öncelikle ölü gömme töreni taa şamanistlerden günümüze kadar gelen bir gelenektir. Türklerin yada tanımı bitaz daha daraltırsak tek Tanrı inancı olan toplumların yaşadıkları dönem itibariyle ahiret inancına dair çeşitli inanışlar güderek, zamanla geliştirdikleri bir prototiptir bu. Konuyu çok derin açar ve olayı daha net görmeni sağlayabilirim ancak bu çok uzun bir zamanımı alır. Ayrıca dinler tarihine dalacak olursak işin içinden pek çıkamayız. Çünkü o takdirde çok daha sorgulayıcı bir tavrın olacaktır. Bu bana farketmez, konuya dair sorabileceğin tüm sorulara hazırlıklı olduğumu düşünüyorum çünkü konu benim ilgi alanım. Tatmin olur yada olmazsın orasını bilemem ancak senden ricam bir durumu sorgulamadan önce ona dair ufak da olsa biraz araştırma yapman. Nitekim konuya dair olan bilgilerimi göz önünde bulundurduğumda sorun bana son derece gereksiz geldi. Senin de bir ön bilgin olsa idi bu soruyu sormazdın zannetmiyorum.

Müslümanların 'topraktan geldik toprağa gideceğiz' inancından daha farklı bir bakış açısı vardır Dinler tarihinin. Keza yüzlerce yıldır var olan İslamiyet inanışı da tarihte pek çok olaydan etkilenmiştir. Sonuçta gelenek inançtan, inanç da gelenekten payını almış ve bütünleşmiştir. Bu her iki kavramın özü, insanı bir sentez yapmaya itmiştir.

Bir konuyu irdelerken daima sebep sonuç ilişkisi aslolmalıdır ki insan konudaki mantığı kavrayabilsin. Neticede aklına malik olmayan bir insanın ortaya attığı hiçbir durum insanların bunu benimsemesine, uygulamasına veya bununla özdeşleşmesine neden olmamıştır. Dolayısıyla eğer bugün bizler ölülerimizi gömüyorsak mutlaka bunu mantıklı temellere oturtmuş bir tarihimiz mevcuttur. Milyonlarca insan yanılıyor olabilir mi?

Dünyanın en pis eti insan etidir.

Çok mecbur kalmadıkça hiçbir hayvan bunu tercih etmez.

her neyse
sen kadavranı lahmacun fırınında yaktıracakmıısn
Sana gelince...

Polemik çıkarmaya meylin olmasın.

Gözümden kaçmıyorsun.

John Connor
16-06-09, 13:52
Muhabbete bakar mısınız yalnız lahmacun fırınları :)

T N T
16-06-09, 15:31

Münker ve Nekir adlı iki melek

memeto17
15-09-09, 03:58
İyi de kardeşim ne yapalım sence ortada mı dursunlar? Yaşayan insanlar sarılık falan olur o zaman. Bana gömmekten başka mantıklı gelen bişey yok. Denize atsak balıklar, karada dursa insanlar için zararlı olur. Ekosistemi bozmuş oluruz.

CYBELEE
15-09-09, 22:23
topraga gomuluruz ki arkamizdan dua edenimiz olsun.mezarimiza gelenlerden dua bekleriz.sen vasiyet et oldugunde seni baliklara atsinlar.sonrada balik izgara.:okay:

_SEVDALI_
16-09-09, 07:04
biz topraktan geldik ve toprağa gideceğiz.

ne koordinatından bahsediyosun ya hiç maneviyatın yokmu senin.