PDA

View Full Version : Kuran-ı Kerim nasıl indi Kuran Nasıl yazıldı

TEK ÖNDER
14-06-09, 08:24
kuranı kerim 1400 yıldan fazla bir süre önce indi fakat kuranı kerim tüm bir kitap halindemi indi yoksa ayet, ayet mi indi sürelerle mi indi?
kuran ın inmesi nekadar sürmüştür? belirli bir zaman içinde indiyse
örneğin:1 ay 3 ay 1 yıl gibi bu zaman zarfında önceden indirilen ayet, süreler nereye not edildi? deformasyona uğrama ihtimali nedir?
ve nezaman tam bir kitap haline geldi?
ilk yazılan ayetler nerede?

John Connor
15-06-09, 00:31
Kuran nasıl indi onu ben de merak ediyorum.

Uçarak mı,
Süzülerek mi,
Düşerek mi,
İple sarkıtılarak mı...

Gerçekten bilgisizim yardım lütfen!

TuranMücahidi
15-06-09, 00:40
Böyle sorarsan biraz zor cevap alırsın kanka bir kere niyetin öğrenmek değil dalga geçmek buda saygısızlıktır ki benim açımdan ahlaksızlıktan hırsızlıktan ve hatta inançsızlıktan bile daha kötüdür.Biz yinede buna rağmen cevap verelim olur ki aklına takılanlar olur ALLAH"ı gökte sananlar İslamı Semavi (göksel) din Kur"anı Semavi (göksel) kitap sananlar tabı ki inmeden kasıtın gökten yere indi diye algılarlar ve gökteki bir tanrı inancı Hem İslama inandığını hemde ona inanmadığını söyleyenlerin aklındadır halbuki ne gökte bir tanrı vardır ne İslam semavi bir din ne de kuran gökten inen bir kitaptır.İnmeden kasıt boyutsaldır Yani Muhammed Resulun Rabbi boyutunda Muhammed resule inen bir vahiydir İnme kelimesinin arapçası nüzuldur ki Nüzul sadece gökten inme anlamında değildir bir kaç örnek ile anlatalımMesela NüZuL kelimesini oluşturan asıl kelime NZL köküdür teNZiLat demek indirimdir ama gökten indirim değil fiyatlarda indirimNeZLe demek sinüslerden akıntının akciğerlere inmesi olayıdır buda gökten bir inme değildir hatta birde inme vardır yani felç buda gökten inme değildir bu kadar yeterli sanırım saygılar

John Connor
15-06-09, 00:41
Anladım dostum öylece yoktan varoldu birden bire muhammedin önünde onu demek istiyorsun değil mi kısaca?

Sağol bilgilendirme için bu arada.

Arada sana zahmet şu soruma da iki satır yazarsan memnun olurum. Selametle...

http://forum.kanka.net/showthread.php?t=751718

TuranMücahidi
15-06-09, 00:44
Anladım dostum öylece yoktan varoldu birden bire muhammedin önünde onu demek istiyorsun değil mi kısaca?

Sağol bilgilendirme için bu arada.

Kanka sen insanı delirtmeye mi uğraşıyorsun ben öyle birşey demedim Bana bak kardeş ben kimsenin ne inancına karışırım nede inanmamasına beni ilgilendirmez ben anlatır görevimi yaparım ama benim yazdıklarımı evirip çevirip kuşa çevirmeye kalkıp bunun üzerindende kendi inançsızlığına beni alet eden kişilerle aram pek iyi olmaz lütfen bir daha aynı şeyi yapma sana nasıl davranıyorsam bana öyle davran saygılar ile

John Connor
15-06-09, 00:55
Kardeşim hala bu kitabın ortaya çıkmasına dair birşey yazmadın bekliyorum. Yoktan mı var oldu? Biri mi muhammedin kapısını çaldı buyrun dedi? Bunun fiziksel oluşumunu yaz lütfen. Örnekleme bana şunu. Çok basit bir soru sordum.

İple mi sarkıtıldı?
Yoktan mı varolup muhammede ışınlandı?
Biri mi getirdi?
Nasıl oldu?

Bana '' Bak şimdi sana bir örnek vereyim! '' yazma işte! Açıklama yap!

Arada sana zahmet şu soruma da iki satır yazarsan memnun olurum. Selametle...

http://forum.kanka.net/showthread.php?t=751718

teslimolan
15-06-09, 01:06
Ögrenmek isteyen insan geri durur ileri kendini atip durmaz john nikli arkadas.

Kuran yüksek bir makamdan inmistir bu temsili bir kelimedir. Ayni sekilde cumhurbaskanligi konutundan cumhurbaskaninin bahcivanina bir emir giderse buda yüksek makamdan inmistir kast edilen yüksek "makamdir" ayni sekilde gökdelenler yüksektedir ancak cumhurbaskanligi makaminin yanindan bir hictir. Bu yüzden temsili kelimeyi oldugu gibi sanmayin.

John Connor
15-06-09, 01:19
Hala örnek veriyorsun fiziksel anlamda nasıl bu kitabın muhammedin eline geçtiğini açıklar mısın bana 3. kez soruyorum! Banane cumhurbaşkanlığından emirden!?

İyi misin dostum sen?

Not: en azından inme işlemi temsili bile olsa neyin temsili? Nasıl bir işlemin temsili onu soruyorum! Bu yoktan var olmak gibi birşeyin temsili mi? Yoksa bizzat fiziksel bir şekilde bir iple, bir kişiyle, birşeyle muhammede verilişi mi?

teslimolan
15-06-09, 01:32
Senin ögrenmek icin degil dalga gecmek icin bunlari yazdigina inaniyorum. Ancak genede yazacagiz. Temsil yüksek den inme icindi Allah bütün herseyi kusatir yüksek temsilidir. Allah yüksektir insan alcaktir.
-----------------------------
108.Bunlar sana Allah'ın ayetleri. Hak olarak okuyoruz sana onları. Allah, âlemlere zulüm istemiyor.

Furkan
32
:İnkâr edenler dediler ki: "Kur'an ona toptan, bir kerede indirilsedi ya!" Biz böyle yaptık ki, onunla senin kalbini dayanıklı kılalım. Biz onu parça parça/ayet ayet okuduk.
----------------------------------------
Iste Kuran in nasil indigi ni Kuran kendi cevapliyor.

TuranMücahidi
15-06-09, 01:34
Selam sevgi ve saygıdeğer kardeşim şimdi öyle bir soru soruyorsun ki ne desem inanmak istemezsen inanmazsın çünkü ne sen orada idin nede ben orada idim sana idrak ettiğim ölçüde anlattım şöyle ki Vahiy denilen olgu ayrık bilinç olan egodan tek bilince yükseliş yada tek bilinçten ayrık bilinç olan egoya iniştir ego ayrıktır her bireye ait ego kendini ayrı sanır bu bilinen bilinçtir birde bilinç altı vardır ki çoğu medyumluk kahinlik telekinetik astral yolculuk lüsid rüyalar ve bir çoğu bu bilinçaltıda denilen ayrı egoların tek bir ego yani tek bilinç haline aldığı bir boyuttur işte tek bilinç tek ego boyutu Rab boyutudur ki bu tek bilinç boyutundan ayrık bilinç boyutuna inen bilgiye vahiy denir tam tersi işleme yani ayrık bilinç yani egodan tek bilinç boyutuna çıkma olayınada miraç (uruç yani ablukayı yarma) denir İşte vahiy denilen yada inen şey Bu Tek bilinç boyutu olan Rububiyet yani Rab boyutundan ayrık bilinç yani ego boyutuna indirgenmesi olayıdır saygılar ile

John Connor
15-06-09, 01:47
HanifTürk (http://forum.kanka.net/member.php?u=305477),

Arkadaşlar Türkçe ve anlaşılabilir şekilde yazın. Allahın Muhammedin beynine kitapta yazanları bilinçaltına söylemesi ve onun da eline kalem kağıdı alması deseniz olay kapanacak.
Neden tek bir basit cümle için kelime oyunlarına giriliyor? Bilgilendirme için sağol yine de. Sonuçta Muhammedin aklına allah kuranda yazılacakları işlemiş günün birinde bu anlaşıldı.

teslimolan (http://forum.kanka.net/member.php?u=365518),

Sen de aynı şeyi kastediyorsun belliki. Yalnız verdiğin ayet örneğinde işlemin nasıl yapıldığından bahsedilmiyor. Ayrı ayrı ya da bütünün gönderildiği bahsediliyor. Dikkatini çkekerim güzel kardeşim arada fark var. Biz nasıl geldiğini tartışıyoruz.

Sonuç: Allah Muhammede kuranı tıpkı internetin bilgisayarımıza wireless bağlantı ile dünyanın öbür ucundaki webcam görüntüsünü ilettiği gibi allah da muhammede kuranı iletmiş anlaşıldı! Bu kadar basit birşeyi yüzlerce satır cümleyle anlatma yolunu seçmenizi anlamadım sadece.

TuranMücahidi
15-06-09, 06:11
HanifTürk (http://forum.kanka.net/member.php?u=305477),

Arkadaşlar Türkçe ve anlaşılabilir şekilde yazın. Allahın Muhammedin beynine kitapta yazanları bilinçaltına söylemesi ve onun da eline kalem kağıdı alması deseniz olay kapanacak.
Neden tek bir basit cümle için kelime oyunlarına giriliyor? Bilgilendirme için sağol yine de. Sonuçta Muhammedin aklına allah kuranda yazılacakları işlemiş günün birinde bu anlaşıldı.

teslimolan (http://forum.kanka.net/member.php?u=365518),

Sen de aynı şeyi kastediyorsun belliki. Yalnız verdiğin ayet örneğinde işlemin nasıl yapıldığından bahsedilmiyor. Ayrı ayrı ya da bütünün gönderildiği bahsediliyor. Dikkatini çkekerim güzel kardeşim arada fark var. Biz nasıl geldiğini tartışıyoruz.

Sonuç: Allah Muhammede kuranı tıpkı internetin bilgisayarımıza wireless bağlantı ile dünyanın öbür ucundaki webcam görüntüsünü ilettiği gibi allah da muhammede kuranı iletmiş anlaşıldı! Bu kadar basit birşeyi yüzlerce satır cümleyle anlatma yolunu seçmenizi anlamadım sadece.

İlahi kardeşim öyle sorular soruyorsun ki yani saçma desen değil dahice desen yine değil ne söylesekte senin soruna cevap versek diye sıkıntımızdan böyle oluyor inşaALLAH faydalı olmuştur saygılar

John Connor
15-06-09, 10:02
Ya yok ben soruların temeline inmeyi istiyorum sadece. Vallahi kimseyi kızdırmak için değil sorduklarım.

TEK ÖNDER
15-06-09, 11:17
sen sordun sen cevapla kanka
bildiği şeyi sormak size mahsus bir davranıştır
ben bilmiyorumki soruyorum biliyorsanda cevap ver!

Böyle sorarsan biraz zor cevap alırsın kanka bir kere niyetin öğrenmek değil dalga geçmek buda saygısızlıktır ki benim açımdan ahlaksızlıktan hırsızlıktan ve hatta inançsızlıktan bile daha kötüdür.Biz yinede buna rağmen cevap verelim olur ki aklına takılanlar olur ALLAH"ı gökte sananlar İslamı Semavi (göksel) din Kur"anı Semavi (göksel) kitap sananlar tabı ki inmeden kasıtın gökten yere indi diye algılarlar ve gökteki bir tanrı inancı Hem İslama inandığını hemde ona inanmadığını söyleyenlerin aklındadır halbuki ne gökte bir tanrı vardır ne İslam semavi bir din ne de kuran gökten inen bir kitaptır.İnmeden kasıt boyutsaldır Yani Muhammed Resulun Rabbi boyutunda Muhammed resule inen bir vahiydir İnme kelimesinin arapçası nüzuldur ki Nüzul sadece gökten inme anlamında değildir bir kaç örnek ile anlatalımMesela NüZuL kelimesini oluşturan asıl kelime NZL köküdür teNZiLat demek indirimdir ama gökten indirim değil fiyatlarda indirimNeZLe demek sinüslerden akıntının akciğerlere inmesi olayıdır buda gökten bir inme değildir hatta birde inme vardır yani felç buda gökten inme değildir bu kadar yeterli sanırım saygılar
sorduğum soruda ne varki böyle sorarsan zor cevap alırsın diyorsun!
nasıl sormamı bekliyorsun öğrenmek istediklerimi sordum ama gördüğüm kadarı ile sorularım sizi terletmiş soğuk birşeyler için isterseniz hararetinizi alır sonra tekrar cevaplama kısmına devam ediniz!
bende kuran nasıl indi derken yukarıdan kitap indi demedim zaten dikkat edersen ayet ve süreler nereye not edildi ilk kayıtlar nerede dedim. birşeyi kayıt etmek için sözlü söylenmesi lazım ki sen duyduğunu biryere kaydedesin!
benim sorularımdan birtaneside bu! kuran adına ilk kaydedilen yazıya dökülen materyaller nerede ?
ve kuranı kerim nekadar sürede indi ?
kitabı okumaya kalkarsan epey bir zaman alıyor birde vahi yoluyla indirildiğini düşün!

Ögrenmek isteyen insan geri durur ileri kendini atip durmaz john nikli arkadas.

Kuran yüksek bir makamdan inmistir bu temsili bir kelimedir. Ayni sekilde cumhurbaskanligi konutundan cumhurbaskaninin bahcivanina bir emir giderse buda yüksek makamdan inmistir kast edilen yüksek "makamdir" ayni sekilde gökdelenler yüksektedir ancak cumhurbaskanligi makaminin yanindan bir hictir. Bu yüzden temsili kelimeyi oldugu gibi sanmayin.

Senin ögrenmek icin degil dalga gecmek icin bunlari yazdigina inaniyorum. Ancak genede yazacagiz. Temsil yüksek den inme icindi Allah bütün herseyi kusatir yüksek temsilidir. Allah yüksektir insan alcaktir.
-----------------------------
108.Bunlar sana Allah'ın ayetleri. Hak olarak okuyoruz sana onları. Allah, âlemlere zulüm istemiyor.

Furkan
32
:İnkâr edenler dediler ki: "Kur'an ona toptan, bir kerede indirilsedi ya!" Biz böyle yaptık ki, onunla senin kalbini dayanıklı kılalım. Biz onu parça parça/ayet ayet okuduk.
----------------------------------------
Iste Kuran in nasil indigi ni Kuran kendi cevapliyor.
ben öğrenmek istiyorum geri durdum fakat hiçbişe öğreten olmadı
sorularımın hiç birine açık ve net cevap alamadım......

John Connor
15-06-09, 11:42
TEK ÖNDER (http://forum.kanka.net/member.php?u=31396),

Sevgili kardeşim arkadaş bana yazmış alıntı yaptıklarını sana yazmamış dikkat edersen John yazıyor :)

TEK ÖNDER
15-06-09, 14:19
sana yada ban yazmış farkedermi?

nedense bir çok konuda ulema kesilenler cevap verememiş bu konuda

John Connor
15-06-09, 14:39
Onlar hiçbir konuda cevap veremediklerinden böyle platformlarda bize açıklama yapmak zorunda hissediyorlar kendilerini boşver.

Malesef işe yaramıyor.

teslimolan
15-06-09, 15:38
32.Dediler ki: "Yücedir şanın senin. Bize öğretmiş olduğunun dışında bilgimiz yok bizim. Sen, yalnız sen Alîm'sin, her şeyi en iyi şekilde bilirsin; Hakîm'sin, her şeyin bütün hikmetlerine sahipsin."
---------------------------------------------
Olay bu. haddi asmamak anladinizmi.

TEK ÖNDER
15-06-09, 15:42
32.Dediler ki: "Yücedir şanın senin. Bize öğretmiş olduğunun dışında bilgimiz yok bizim. Sen, yalnız sen Alîm'sin, her şeyi en iyi şekilde bilirsin; Hakîm'sin, her şeyin bütün hikmetlerine sahipsin."
---------------------------------------------
Olay bu. haddi asmamak anladinizmi.
haddi aşmamak derken bu bir tehditmi?
başka bir anlamı varmı ?

teslimolan
15-06-09, 15:48
Bak kardesim sana söyle anlatayim.
Ikiz kuleler vuruldugu icin (biz düzmece olduguna inaniyoruz) amerika devletini yönetenler bize müdafa hakki dogmustur dedilermi ? Dediler 2 kuleye karsi kac kule yerle bir oldu ? Iste buda böyledir kulelere dokunmak haddi asmak ve had asilincada cevap sert olur. Sen kendi gücünle iki kuleyi anca yikarsin ancak elin adami gelir senin 2 bin kuleni yerle bir eder. Bu yüzden Bilgin ve Yüce Allah hakkinda konusurken had asmamaya dikkat edin insanin gücü ancak ona dil uzatmakla olur ki bunada kendi izin verir izin vermese onu dahil yapamaz insan. Ancak O ceza vermeye kalkarsa iste o zaman insan oturup aglasin.

TEK ÖNDER
15-06-09, 15:52
Bak kardesim sana söyle anlatayim.
Ikiz kuleler vuruldugu icin (biz düzmece olduguna inaniyoruz) amerika devletini yönetenler bize müdafa hakki dogmustur dedilermi ? Dediler 2 kuleye karsi kac kule yerle bir oldu ? Iste buda böyledir kulelere dokunmak haddi asmak ve had asilincada cevap sert olur. Sen kendi gücünle iki kuleyi anca yikarsin ancak elin adami gelir senin 2 bin kuleni yerle bir eder. Bu yüzden Bilgin ve Yüce Allah hakkinda konusurken had asmamaya dikkat edin insanin gücü ancak ona dil uzatmakla olur ki bunada kendi izin verir izin vermese onu dahil yapamaz insan. Ancak O ceza vermeye kalkarsa iste o zaman insan oturup aglasin.
peki ben haddimi aşan ne söylemişim bunu gösterebilirmisin?

teslimolan
15-06-09, 16:04
yaziyi bir daha okumani tavsiye ediyoruz orada sen haddi asiyorsun diye bir kelime varmi ? Bunu sen kendin tarticaksin boyumu asan seyler yaziyormuyum sert cevap alacaklardan biride benmiyim diye yazdiklarini kontrol et ve kendin buna göre önlem al.

TEK ÖNDER
15-06-09, 16:07
yaziyi bir daha okumani tavsiye ediyoruz orada sen haddi asiyorsun diye bir kelime varmi ? Bunu sen kendin tarticaksin boyumu asan seyler yaziyormuyum sert cevap alacaklardan biride benmiyim diye yazdiklarini kontrol et ve kendin buna göre önlem al.
haddi aşmamak lazım demişsin benim yazıma alıntı yaparak
bunu deme amacın ne peki tamam tehdit etme amaçlı söylemediğin belli geriye birtek söyleme amacın vardır haddimi aşan sözler sarfetmem!
peki hangi sözlerim?

teslimolan
15-06-09, 16:11
Alinti yapan biz degiliz kardesim sensin. Biz olayin ne oldugunu gösterdik sende soru sormussun bizde onu cevapladik genel olarak cevapladik.

TEK ÖNDER
15-06-09, 16:14
tamam işte genel olarak sen, benim haddimi aştığımı düşünüyorsun!
bende senden öğrenmek istediğim şey bu
birşeylerin irdelenmesindenmi rahatsız oldunuz?

teslimolan
15-06-09, 16:23
Biz genel yazdik diyoruz sen geneli kalkip kendine indiriyorsun yahu genel bütün insanlar hatta bu forumu okumayanlar bile tüm dünya. Bütün dünya ya haddi asmayalim sonra haddi asarsak oturur aglariz diyoruz. Neyi irdeledin de rahatsiz olduk ?

Soru sormussun baslikta onunda cevabini zaten Kuran veriyor parca parca okundugunu. Hepsinin birden inmedigini.

despoina
15-06-09, 16:35
interneti bir arastirsaydiniz bulurdunuz. burda insanlarla tartismak, herkesin ayarini bozmak yerine...
http://dindersi.site-forums.com/4-kuranikerym-y-taniyalim-f14/kur-an-nasyl-indirildi-t67.htm

YurtSever*
15-06-09, 16:43
Bu ilim-bilimle hal olur.

"Muhammed’in peygamberlik vazifesinin nasıl başladığını izah etmek en nazik ve en müşkül meseledir. Muhammed’in bir melek ve Allah ile hakikaten konuşmuş olduğu kanaatinde bulunanlar olduğu gibi, Muhammed’in isteyerek böyle söylediğini ileri sürenler de olmuştur. Bu faraziyeleri bir tarafa bırakmak ve meseleyi ilmi ve mantık çerçevesi içinde mutalaa etmek daha doğru olur" M.K.A

John Connor
15-06-09, 16:52
interneti bir arastirsaydiniz bulurdunuz. burda insanlarla tartismak, herkesin ayarini bozmak yerine...
http://dindersi.site-forums.com/4-kuranikerym-y-taniyalim-f14/kur-an-nasyl-indirildi-t67.htm

Herkesin ayarını bozan yok. Verdiğin linkte anlatım hatası var.

'' “O döndü gitti. Ben uykudan uyanır gibi oldum. Sanki kalbime bir kitap yazılmıştı. Mağaradan çıkıp dağın ortasına geldiğim zaman gökten şöyle bir ses geldi:

“Yâ Muhammed, sen Allah’ın Resulüsün, ben Cebrail’im…”

Böylece Kur’ân’ın ilk beş ayeti inmiş oldu. Orada “İkra!” yani “Oku!” diyordu. “Kâinat kitabını Rabbinin adına satır satır oku! İçindeki olayları Onun adına tahlil et! Mânâlarını öğren!” buyuruyordu. ''

Muhammed sabah kalkmış. Cebrail' in sesini duymuş ve cebrail' de ona oku demiş. Neyi okumak? Kitap nerede de okuyacak? Orası atlanmış yazıda. Kitabın fiziksel anlamda Muhammede verilişinin nasıl olduğu açıklanmıyor hiçbir yerde.

Bir ses duyuyorsun. Ses sana oku diyor. Bir anda elinde bir kitap mı belirmiş yani?

teslimolan
15-06-09, 17:07
Yukardaki yazilan yazi rivayet tam dogrulugunu onun Allah bilir.

Kitaba gelince.
Kitap, kitap olarak inmedi kitap ayetler olarak okundu ve yukardaki olan kitap yani Kuran bu dünya da da kitap oldu. Yani varolan kitaptan okunanlar bu dünyada yazildi ve bu dünyadaki yazilanlar toplanarak kitap oldu.

John Connor
15-06-09, 17:11
Tamam dostum bana işte allah rızası için o '' inmek '' teriminin nasıl gerçekleştiğini anlat. Allah muhammedin kulağına mı fısıldamış ayetleri yani?

Yahu buna ciddi ciddi inanıyor musunuz siz? Arkadaşlar bunlar masal kitaplarında olan hikayeler. Yok böyle birşey. Böyle birşey olsa bugün 1 değil 6.5 milyar insan onaylardı dünyada başka inanç olmaz herkez bunu kabul ederdi.

Ben de muhammed gibi çıksam şimdi '' Bana uzaylılar dünyamızda yaşamı kurdu. Beni de gözlemcileri olarak seçtiler! '' desem kaçınız bana inanırsınız modern dünyada?

Hiçbiriniz eminim. Ama geçmişte insanlar cahildi. Böyle hikayeleri akıllarına bile getiremezlerdi. Biri hariç. O da muhammed oldu kazandı!

teslimolan
15-06-09, 17:18
Onun nasil gerceklesitigni Allah bilir. Bütün dünya da herkez kabul edemez diye inaniyoruz zira herkez kurtulusa ermeyecek diye inaniyoruz eleme olacak nasil bir is yerinde herkez degil belirli bir sayi isci ve o iscilerin o is icin sartlari yerine getirmesi lazimsa.

John Connor
15-06-09, 17:34
Onun nasil gerceklesitigni Allah bilir. Bütün dünya da herkez kabul edemez diye inaniyoruz zira herkez kurtulusa ermeyecek diye inaniyoruz eleme olacak nasil bir is yerinde herkez degil belirli bir sayi isci ve o iscilerin o is icin sartlari yerine getirmesi lazimsa.

Dostum yazdığın cümlede gereken yerlere virgül ekleyerek yine yazar mısın rica etsem. Nerede duruyor nerede başlıyor anlayamadım okurken. Dolayısıyla yazdığını anlamadım.

teslimolan
15-06-09, 20:11
Onun nasil gerceklestigini Allah bilir. Bütün dünya nin dogruya inanacagina inanmiyoruz bu yüzden herkez kelimesinin yanlis olduguna inaniyoruz. Eleme olacagina inaniyoruz ayni bir isyerinin isci alirkene bir iscide nasil vasiflari aradigi ve ancak o vasiflari üzerinde tasiyanin o isi kaptigi cennet ve cehennem e gideceklerde öyle eleniyorlar biz öyle inaniyoruz.

hakgeldi
15-06-09, 20:28
EL CEVAP;

" KURAN-I KENDİSİ Mİ UYDURDU DİYORLAR???" ( HAŞA!!!)

(Kulumuza [Resule] indirdiğimizden [Allah’tan geldiğinden] bir şüpheniz varsa, iddianızda doğru iseniz, Allah’tan gayri şahitlerinizi [B]de yardıma çağırıp, haydi onun benzeri bir sure meydana getirin! Bunu yapamazsınız, asla yapamayacaksınız da.)

[B](De ki: Bu Kur’anın bir benzerini ortaya koymak üzere insanlar ve cinler toplanıp, birbirine destek de olsalar, yemin olsun ki yine de benzerini ortaya koyamazlar.) [İsra 88]

(Kur’anı kendisi uydurdu mu diyorlar? De ki: O halde Allah’tan gayri çağırabildiklerinizi [yardıma] çağırın da siz de onun gibi uydurulmuş on sure getirin.) [Hud 13]

(Eğer o [peygamber] bize atfen, [Kur’ana] bazı sözler katsaydı, biz onu kuvvetle yakalayıp şah damarını koparır, helak ederdik, hiçbiriniz de buna engel olamazdınız.) [Hakka 44-47]

(Eğer Kur’an, Allah’tan başkasından gelmiş olsaydı, içinde pek çok tutarsızlık [tenakuz, çelişki] bulunurdu. Bunu düşünemiyor musunuz?) [Nisa 82]

(Kur’an, eşi benzeri olmayan bir kitaptır. Ona önünden, ardından [hiçbir yönden, hiçbir şekilde] bâtıl gelemez [hiçbir ilave ve çıkarma yapılamaz. Çünkü] O, kâinatın hamd ettiği hüküm ve hikmet sahibi Allah tarafından indirilmiştir.) [Fussilet 41-42]

(Rabbinin sözü doğruluk ve adaletle tamamlandı. Onun sözlerini [Kur’anı] değiştirebilecek [hiçbir şey, hiçbir kuvvet] yoktur.) [Enam 115]

(Kur’anı biz indirdik, elbette yine onu biz koruyacağız.) [Hicr 9]

TEK ÖNDER
15-06-09, 20:28
biz kuranın allah tarafından indirilemdiğini idda etmioruzki kuranıda inkar etmiyoruz, öğrenmek istediğimiz birkaç soru var 40 dereden su getirdiniz ama cevapları alamadık bitürlü

hakgeldi
15-06-09, 20:34
EL CEVAP; KURANIN ÇOĞALTILMASI;

" SÖZLERİ İYİ DİNLEYİP EN GÜZELİNE UYANLARA NE MUTLU " ( ZÜMER :18 )
HZ. RESUL ZAMANINDA KUR'AN ZATEN CEM EDILMIS TOPLANMISTI.SADECE BIR KITAP HALINE GETIRILMEMIS, KAGIT,TAS, AGAC KABUKLARI UZERINDE YAZILI OLARAK BIR ARADA BULUNUYORLARDI.TABII HAFIZLAR BIR TARAFTAN EZBERE DEVAM EDIYORLARDI...
HZ. EBU BEKIR DONEMINDE KUR'AN'I İLK KİTAP HALINE GETİREN HEYETİN BAŞKANI ZEYD BİN SABIT , HZ. OSMAN DONEMINDE KUR'AN'I ÇOĞALTAN KOMİSYONUNDA BAŞKANI IDI...ILK KUR'AN CEM EDILIP KITAP HALINE GETIRILDIKTEN SONRA YILLARCA- YAKLASIK 30 YIL - HZ. RESUL'UN HANIMLARININ BIRININ YANINDA KALIR.BU ARADA HAFIZLAR HALA KUR'AN EZBERLEMEYE VE HAFIZ SAYISI ARTMAYA DEVAM ETMEKTEDIR.DAHA SONRA BU YAKLASIK 30 YILIN SONUNDA YENI KOMISYON ILE ZEYD BIN SABIT KUR'AN'I ÇOĞALTIR.ANA MUSHAF ILE ÇOĞAŞLTILAN KUR'ANLAR 10-15 SENE DAHA BIR ARADA AYNI ZAMAN BIRIMI ICINDE YUZLER, BINLER, ONBIN, YUZBINLERE HITAP ETMEYE VE HIZMET VERMEYE DEVAM EDER.TABII BU ARADA HAFIZLAR EZBERE DEVAM ETMEKTE, HAFIZ SAYISI HIZLA ARTMAKTA IDI...!KUR'AN'IN ÇOĞALTILMASINDAN 10-15 SENE GEÇTIKTEN SONRA ILK KUR'AN PEYGAMBERIMIZIN ESINDEN ALINIR YAKILIR,ISTE TUM SORU ATMA , INSAN ZIHNINE VESVESE VERME FAALIYETLERININ KOKENI BU OLAYDIR.ACABA KUR'AN'IN ORJINALININ ORTADA OLDUGU SONUCUNA NASIL VARACAGIZ...? KUR'AN'IN TÜMÜNÜ EZBERE BILEN BINLERCE HAFIZI BIR KENARA BIRAKILSA BILE , ILK KITAP YAPAN HEYETIN BASKANI ILE KUR'AN'I ÇOĞALTANLARIN BAŞKANI AYNI KIŞI IDI KI BU ZAT PEYGAMBERIMIZCE OZELLILLE KURAN CALISMALARI NEDENIYLE DAHA HAYATINDA IKEN OVGUYE MAZHAR OLMUS BIRI IDI....AYRICA ILK KITAP HALINE GETIRME SIRASINDA DORT HAFIZ DORT KOLDAN HER BIRI KUR'AN'I CEM EDER, TOPLAR , BU DORT MUSHAF'TAN TEK MUSHAFA ULAŞIRLAR...
- HATTA O KADAR YOGUN BASKI VE STRES ALTINDA KALIRLAR KI BU DORT HAFIZDAN BIRI OLAN HUZEYM BIR AYTETI BULAMAZ VE BUNALIM ICINDE " KUR'AN 'IN TÜMÜ KIMSE ELIMDE DEMESIN " DER....TABII DIGER UC HAFIZ BU ARADA KUR'AN'I TAMAMI ILE CEM ETMISLERDI...ONA DA BULAMADIKLARI AYETI VERIRLER !- ISIN ILGINC YONU BU SOZ BILE KUR'AN UZERINDE SUPHE DUSURMEK ISTEYENLER KULLANMAYA CALISIRLAR ! HALBUKI DORT KISILIK ILK KOMISYONDAN BIR KISI BIR AN ICIN YOGUN CALISMANIN TESIRI ILE O AN ICIN BULAMADIGI AYET UZERINE BU CUMLEYI SOYLEMISTIR...! DIGER UYELERDEN BOYLE VEYA BENZERI BIR CUMLE ISITILMEZ. HUZEYM EZBERE BILDIGI AMA YAZILI KAYNAK BULAMADIGI ICIN BU SIKINTILI ANINDA BU CUMLEYI O SOYLEMISTI VE SADECE KENDI CALISMALARI ILE ALAKALI GECICI BIR OLAY IDI ...-
BU DA YETMEZ GIBI BU ILK ANA MUSHAF VE COĞALTILAN MUSHAFLAR 10 15 SENE BIR ARADA AYNI ULKENIN SINIRLARI ICINDE BULUNMUS VE ONLARDAN BINLERCE HAFIZIN YETISMISTIR.ARALARINDA FARKLILIK OLDUGUNA DAIR TEK BIR OLAY , HADISE, SOZ GUNUMUZE GELMEMISTIR.ZATEN ILK KUR'AN CEM'I - KITAP HALINE GETIRILMESI OLAYI - UNUTMAYALIM KITAP HALINDE DEGILSE DE ZATEN KUR'AN TOPLU OLARAK BIR ARADA VAR IDI - HZ. RESUL'UN VEFATINDAN 6 AY SONRA OLMUSTUR.
OLAYI KISACA TOPARLARSAK :

1- HZ. RESUL VEFATINDAN ONCE HAFIZLAR KUR'AN'I EZBERLEMIS VE KITAP HALINDE OLMASA BILE KUR'AN'I BIR ARAYA GETIRILMISTI...
2-HZ. RESULUN VEFATINDAN 6 AY SONRA KUR'AN KITAP HALINE GETIRILIR.KUR'AN EZBERE DEVAM EDİLMEKTE, HAFIZ SAYISI DA HIZLA ARTMAYA DEVAM ETMEKTEDIR
3-YAKLASIK 30 SENE SONRA KUR'AN ÇOGALTILIR!ANA MUSHAF ILE COGALTILAN KUR'AN'LAR 10- 15 SENE DAHA BIR ARADA BULUNURLAR.BU ARADA KUR'AN EZBERI VE HAFIZ SAYISI DA ARTMAYA DEVAM ETMEKTEDIR.HIC BIR SORUN, EKSIK AYET VEYA KAYBOLMA IDDIASI ORTAYA ATILMAZ, DILE GETIRILMEZ...

"OSMAN'IN ÇOĞALTTIGI MUSHAFLARDAN BIRI HICRI 4. ASIRDA BILINIYOR VE OKUNUYORDU "
( CASANOVA : MUHAMMED ET- LAFIN DU MONDE , SAYFA : 25 )
"KUR'AN İNSANIN BEKLEYEMEYECEĞİ BÜYÜK BİR TİTİZLİK VE MÜKEMMELİYETLE KORUNMUŞTUR."
( SCHWALLY, DIE SAMMLUNG DES QORANS : 2/93 )

BATILI ARASTIRMACILAR DISINDA ISLAMI BIR COK ESERDE COGALTILAN ESERLERIN GORULUP OKUNDUGUNA DAIR BELGELER BULUNMAKTADIR.AYRICA GUNUMUZDE DE COGALTILAN KUR'ANLARDAN UCUNUN YERI BILINMEKTEDIR ( PAKISTAN,MISIR VE ISTANBUL )
TÜM BUNLAR SOZKONUSU IKEN KUR'AN'DA EKSIK-YANLIS-HATA- ARAMAK SADECE ONYARGI VE TAASUP GOSTEGESIDIR ! KUR-AN’IN YAZILMASI
Cebrail (a.s) vasıtasıyla,Allah’tan gelen ayetleri Hz. Muhammed hemen ezberlerdi. Sonra Hz- Resul bu ayetleri hem ashabına yazdırır.(tahta,taş,deri,papürüs,kağıt) hem de ezberlettirirdi.
Hz-Resul vefat ettiğinde bu ayetlerin hepsi yazılı ve ezberlenmiş) olarak bir arada bulunuyordu.
Hz-Ebu Bekir döneminde bu Kur’an ayetleri Zeyd bin Sabit liderliğindeki hafızlar komisyonunca toplanır,yine hafızlarca denetlenir ve bir kitap haline getirilir. Sonra bu tek ilahi kitap (Kur’an) yaklaşık 30 sene bir kadına (Ümmü Selemeye) emanet edilir.
Hz-Osman döneminde İslam coğrafyası genişlediği, çeşitli lehçeler ortaya çıktığı için her bölgeye gönderebilmek üzere Zeyd bin Sabit liderliğinde bir hafızlar komisyonu toplanır ve Kur’an hafızlar kontrolünde Kur’an kopyalanıp çoğaltılır. Günümüzde de ezber ve çoğaltım devam etmektedir. Kısaca Hz-Resul’dan itibaren Kur’an hem hafızlı, hem ezbere günümüze dek kesintisiz iki kaynaktan oluşmuştur.

KUR’AN HAKKINDA BATILI AYDINLARIN BAZI SÖZLERİ
Prof. Ennest Renan:’Bu kitap dini bir inkılap kadar,edebi bir inkılaba da işarettir’.
Rene Basset:’Kur’an ebedi güzelliğin ezeli ve ebedi güzelliğin ezeli vs ebedi timsalidir. Meleklerde,insanlarda o mukaddes kitabın her hangi bir ayeti ayarında tek bir cümle bile yazmaktan acizdirler.’
Gustose Le Ban:’Kur’an ,insanlara zorla kabul ettirilmekten tamamen uzaktır. Ancak inanç ve kanaatle yeryüzüne yayılmıştır.’
Prof. Cement Huart:’Bütün Kur’an’da konuşan yalnız Allah’tır. Peygamber ise yalnız vahyin tebliğine vasıta olmuştur.’
Prof.İ. Goldziher:’Kur’an ismiyle bilinen ve Allah tarafından vahyedilmiş olan bu kitap aynı zamanda bütün cihan edebiyatının bir abidesidir.’
Prof. Nathan Södenblom: ‘Kur’an muayyen zamanlarda Hz-Muhammed (a.s.m) tebliğ edilmiş Allah kelamıdır.’
Jhon Davenport:’Bu Kur’an iledir ki Hazreti Muhammed (a.s.m) Resullüğünü doğrulamış O’na bir nazire getirmekten aciz bırakmıştır.’
Bertram Thomas:’Kur’an edebi üslübu da insanı vecde getiren bir güzelliktir.’diyor.
Prof. Reğis Blachere:’Arapça bilinmeyen avrupalı bir dinleyici bile bazı sureler okunurken heyecana gelmektedir. Dinleyicileri manevi bir tesir altında bırakır.
Emile Dermenghem: Kur’an Hazreti Muhammedin (a.s.m) en büyük mucizedir.’Kur’an mucizedir ve eşsizdir der.’
Arthur Pellegnin:’Kur-an’ın mukaddes metni,hiç şüphesiz ki bütün fikir hareketlerinin ilham kaynağıdır.’
Prof.Armand Abed:’ En basit kinayelerine varıncaya kadar,bütün üslübu ilahi olduğu için,insan bu kitaba hayran olur.’
Will Durant:’Kur’an saf ve sade ruhlara dünyada mevcut imanların en safını ,en açığını ;dini merasimi en sade alanını ve bilhassa putperestlik ve papazlıkla alakası olmayan şeklini etmiştir.’
Prof. Edouard Mantet:’Bu din kitabının güzelliği göklere çıkarılacak derecededir.’
Prof. Jacgues C. Rister:’Onun insanlara tesir kudretiyle manevi yüceliği,Hazret’i Muhammed’i (a.s.m) Allah’ın nuru ile azametine (büyüklüğüne) uymuş göstermektedir. Bunu hiç kimse inkar edemez.’
Prof. Guadefroy-Domomlaynes:’O eşsizAllah kelamının heyecan verici bir tarzda yükselmesi, ondaki kuvvet ise kudretin dinleyeni sarması yegane muciceşi demektir. Resülullah’ın peygamberliğinin doğruluğu da işte bununla sabittir.’
Raymand Charles:’Öyle tasvirleri vardır ki,onların ahenkli seslerinden hasıl olan musikinin dokunaklı güzelliği insanların zihinlerini vahyin kabulüne hazır hale getirir.’
Dominigue Soundel:’Kur’an’ın başlıca özelliği,edebi bakımdan taklidine imkan olmamasıdır,der.’
Jacgues Jamier:’Kur’an üslübune tercüme imkanı yoktur.’
Baswonth-Simith:’Gerçekliğin hikmetin ve üslüp sadeliğin mucisesi,diyor.
Prens Bismarc:’Ben kur’an’ı her bakımdan inceledim,her kelimesinde büyük bir hikmet gördüm.’
Corsel: “Kur’an bütün insanlığın tılsımını çözmekten aciz kaldığı muazzam bir sır olarak yaşamaktadır.”

Kont H. De Castri: “Kur’an sonsuza dek bir mucizedir. Bu kutsal kitabın ta kendisi kaynağının ilâhi olduğunu ispata kâfidir.” KUTSAL KİTAPLARIN KAYNAĞI SÜMERLERDİR İDDİ(İFTİR)ASI :
MEZOPOTOMYA'DA BULUNAN KİL TABLETLER 1850 YILINDA BULUNMUŞ VE ANCAK 1870 YILINDA ÇÖZÜLÜP OKUNABİLMİŞTİR.YANİ KUR'AN'IN VAHYEDİLDİĞİ TARİHTEN 1200 YIL SONRA BULUNUP OKUNABİLEN TABLETLERİN KUR'AN'A KAYNAKLIK ETMESİ NE KADAR BİLİMSEL VE OBJEKTİF BİR İDDİA OLABİLİR !
GILGAMIŞ DESTANINI , KENDİSİNDEN ÇOK ÖNCEKİ BİR TARİHDE YAZILMIŞ OLAN ESKİ BİR TABLETİN İÇERDİĞİ BİLGİLERİ ÇARPITAN BİR VERSİYON OLDUĞU ARTIK BİLİNMEKTEDİR.1914 YILINDA ARNO REOBEL TARAFINDAN BULUNAN ASIL TABLETTE " ÇOK TANRICILIĞIN BULUNDUĞU İDDİA EDİLEN DÖNEMDEN ÇOK ÖNCELERİ TARİHLERDE YERYÜZÜNDE TEK TANRI İNANCININ BULUNDUĞU ,İNSANIN BALCIKTAN YARATILDIĞI VE TUFAN KARAMANI OLAN ZİUSUDRA İSİMLİ KİŞİNİN VAHİYLERE HER ZAMAN SAYGILI VE DİNDAR BİR KRAL OLDUĞU " BİLGİLERİ YER ALIR !
NOT :Biz Müslümanlar Yahudi ve Hıristiyanların peygamberlerine (Hz. Musa, Hz. İsa, Hz. Davut) ve kitaplarına (Tevrat, İncil, Zebur) inanmasak dinden çıkarız. Fakat Yahudi ve Hıristiyanlar bizim peygamberimize (Hz. Muhammed (S.A.V) ) ve kitabımıza (Kura’an-ı Kerim ) inanırsa dinlerinden çıkarlar. İşte biz Müslümanların üstün yönü burasıdır.

AYNI KONUYU DAHA DETAYLI İŞLEYEN

TEK ÖNDER
15-06-09, 20:36
batılıların kuran hakkındaki sözlerini bize anlatmayın sorukara cevap veriniz lütfen

teslimolan
15-06-09, 20:52
Günesi bulundugu yere koyanin bildiklerini biz nasil bilelim kardesim ? Iste had dedigimiz bu iste biz ancak senin bize ögrettiklerini bileriz diyen ayetteki anlatilmak istenen bu. Onun ötesi yok bizim icin ancak varsayimlar üretebiliriz bunlarin varsayimlar oldugunu belirterek. Önemli olan atilan adimlarin Allah in isimlerine leke getirtmemesi biz insanlarin üzerindeki emanet bulunan. Ya herseyi bilirsin yada herseyi bilmedigini kabul eder ona köprü yaparsin insanin bilmek kelimesine köprüsüde inanmak dir. Ya herseyi bilirsin ki bilemezsin cünkü herseyi bilen yalniz Bilgin ve Yüce Allah dir yada herseyi bilmedigini kabul edip inanc kelimesini hayatina sahit yaparsin.

TEK ÖNDER
15-06-09, 22:34
yani islam ve kuranla ilgli düşünce bir noktaya kadar bir noktadan sonra hop kardeşim sen daha fazlasını düşünemezsin?
peki daha fazlasını düşünemeyecektikte gerek yoktuda allah o aklı niçin verdi bize?

John Connor
15-06-09, 22:39
Takılalım diye herhalde...

teslimolan
16-06-09, 00:03
yani islam ve kuranla ilgli düşünce bir noktaya kadar bir noktadan sonra hop kardeşim sen daha fazlasını düşünemezsin?
peki daha fazlasını düşünemeyecektikte gerek yoktuda allah o aklı niçin verdi bize?
Biz haddimizi bilmek icin olduguna inaniyoruz. Iste insanlar köprüyü bunun icin yaptiklarina inaniyoruz. Had bilmeyen yükselmek isterde ister ancak bir buharda ancak belirli bir yere kadar yükselir ve sonra yagmur damlacigi olarak gene düser ona yükselme yagmur olup düsecegi sinira kadar verilmistir. Bütün olay bunu kavramak. Insanoglu Allah in yaninda yedek ilah olmak icin yaratilmadi. Allah sonsuzluktan sonsuzluga 1 di 1 ve 1 kalacak.

ThinkingMan
16-06-09, 00:10
Arkadaşlar öğrenmek isteyen öğrenir Jonh connor ın amacını biliyor herkes zaten.

despoina
16-06-09, 00:21
NOT :Biz Müslümanlar Yahudi ve Hıristiyanların peygamberlerine (Hz. Musa, Hz. İsa, Hz. Davut) ve kitaplarına (Tevrat, İncil, Zebur) inanmasak dinden çıkarız.

hakgeldi kardesim, bari copy+paste yaptigin yazilarida bir okusan keske, kendinle celisiyorsun haberin yok. Tevrat, Zebur ve Incil'e inanmazsak dinden cikariz diyorsun da, e peki gelip neden hristiyanlik bolumunde, Tevrat'a ve Incil'e dil uzatiyorsun. Ustelik, onlarin degistigini iddia edip kendi inandigin Tanri'yi sozunu koruyamamakla sucluyorsun.
http://forum.kanka.net/showthread.php?t=745876&page=6
http://forum.kanka.net/showthread.php?t=747581&page=2
http://forum.kanka.net/showthread.php?t=707296&page=15

Enver Istek
16-06-09, 00:54
Tamam dostum bana işte allah rızası için o '' inmek '' teriminin nasıl gerçekleştiğini anlat. Allah muhammedin kulağına mı fısıldamış ayetleri yani?

Yahu buna ciddi ciddi inanıyor musunuz siz? Arkadaşlar bunlar masal kitaplarında olan hikayeler. Yok böyle birşey. Böyle birşey olsa bugün 1 değil 6.5 milyar insan onaylardı dünyada başka inanç olmaz herkez bunu kabul ederdi.

Ben de muhammed gibi çıksam şimdi '' Bana uzaylılar dünyamızda yaşamı kurdu. Beni de gözlemcileri olarak seçtiler! '' desem kaçınız bana inanırsınız modern dünyada?

Hiçbiriniz eminim. Ama geçmişte insanlar cahildi. Böyle hikayeleri akıllarına bile getiremezlerdi. Biri hariç. O da muhammed oldu kazandı!

Gercekten inanirmisin anlatsak?Yukaridaki hikayeye bende inanmiyorum.Ha sen uzaylilarin gözlemcisiyim desen dünyada sana inanacak bir yigin bulursun inan.Istersen dene?Hatta sacmalaman dahi hic bir sey ifade etmez yeterki iddianda sabit dur.Cok müridin olur inan...

aяwєи
16-06-09, 04:31
Peki ya sen neden bu sorunu açıp ana kaynağından öğrenmiyorsun?

John Connor
16-06-09, 13:44
O zaman forumun paylaşımın ne anlamı var?

T N T
16-06-09, 15:55
kuranı kerim 1400 yıldan fazla bir süre önce indi fakat kuranı kerim tüm bir kitap halindemi indi yoksa ayet, ayet mi indi sürelerle mi indi?
kuran ın inmesi nekadar sürmüştür? belirli bir zaman içinde indiyse
örneğin:1 ay 3 ay 1 yıl gibi bu zaman zarfında önceden indirilen ayet, süreler nereye not edildi? deformasyona uğrama ihtimali nedir?
ve nezaman tam bir kitap haline geldi?
ilk yazılan ayetler nerede?

Kur'an-ı Kerim sureler halinde indi.Hepsi bir arada inmedi.Farklı zamanlarda indi.Kur’an’ı Kerim 22 sene, 2 ay, 22 günde inmiştir.Hz. Muhammed(s.a.v) tüm sureleri ezberlemiştir.Ama bunun dışında not etti mi bilmiyorum.

TEK ÖNDER
16-06-09, 15:58
Kur'an-ı Kerim sureler halinde indi.Hepsi bir arada inmedi.Farklı zamanlarda indi.Kur’an’ı Kerim 22 sene, 2 ay, 22 günde inmiştir.Hz. Muhammed(s.a.v) tüm sureleri ezberlemiştir.Ama bunun dışında not etti mi bilmiyorum.
kaynak?

Muhabbetci
16-06-09, 17:35

Bazi seyler vardir onu insan yasamadan bilemez..Malesef peygamber degiliz..Bunun icinde kulagina fisildadimi onu bilemicem..Lakin su kadarini biliyoruzki..
Insan hem Madde olarak mevcut ise, ayni anda metafizik olarakda mevcutdur..Bunu kimse yalanlayamaz...Kozmik bir bilinc olarak düsünürsen Vahyi, o zaman Muhammed nerden almis vahyi anlarsin...Kim bilir Belkide ilk inen emir buna isaretdir..
OKU! Neyi okuyacak? Belkide kendini, belkide kozmik bilinci...
Bunu sanirim herkes kendisi icin cevaplicak...

Inanmak degil, biliyorum...bu arada tezinde yanlis...
dünyanin yüzde 90 Tanrisal bir gücün birseyler vahy edecegine inaniyor..Hristiyandir, yahudidir, Müslümandir putperestdir..

Dolaysi ile asil azinlik ortada...Demekki neymis? Biraz arasdirarak ve daha büyük pencereden bakmakda yarar varmis..

Neye inandigini tam anlamadim ama inandiginin hakki icin..Cik ve surda hemen yaz..Iddia ediyorum kurana benzer tek bir ayet bile cikaramicaksin!
Hud Suresi 13 Yoksa, "Onu uydurdu" mu diyorlar! De ki: "Öyleyse hadi, onun benzeri, uydurma on sure de siz getirin; eğer doğru sözlüler iseniz, Allah'tan başka çağırabildiklerinizi de çağırın."

Kuran sana meydan okuyor bu konuda..Getir on sure..Bakalim yapabiliyormusun? Yapiyorsan tüm kuran düsmanlarinin iftihari olursun..

Bu arada ilgincdirki, kurani kerim meydan okdugu halde , kimse bugüne kadar buna benzer birsey getirme cabasina girmemisdir...

bu gercekden düsünülmesi gerekilen bir husus....

Muhammed Mustafa ( Salatü Selam olsun ona) cok akillimiymis? Kesinlikle dogru...Cagdas, Akilli, gelecege yönelik düsünceler üreten büyük ahlak sahibi bir insan...
Ama Muhammed Mustafadan öncede vardi büyük düsünürler...:crazy:

Kankam git arasdir ALLAH askina gurban olayim...Arasdirmak istiyorsan msnimi vereyim..Msnden sana diledigin soruya kuranda cevap yazalim..Olmadi sesli sohbetde aciklariz diledigin sorulari...

Yapma ama böyle:hahah:

John Connor
16-06-09, 18:31
Sadece kol saati diyorum dostum. Anladın sen onu :)

Muhabbetci
16-06-09, 19:28
Sadece kol saati diyorum dostum. Anladın sen onu :)

Ben anlamadim.. Kol saatinin kuranin inis ile alakasi nedir?

John Connor
16-06-09, 19:51
Dünyanin yüzde 90 Tanrisal bir gücün birseyler vahy edecegine inanişıyla konumuz ne kadar alakalıysa, kol saati örneğiyle de o kadar alakalı...

Muhabbetci
17-06-09, 06:50
Dünyanin yüzde 90 Tanrisal bir gücün birseyler vahy edecegine inanişıyla konumuz ne kadar alakalıysa, kol saati örneğiyle de o kadar alakalı...

iyi sayalim seninle...

Dünyanin dörte biri cin...Çinler puta tapan bir halkdir diyebiliriz...

Hristiyan ile müslümanlarda Yarisi ise dünya halkinin...Geriye kaldi dörtde biri..

bu dörtde ikinin büyük kismi hindistanli , diger kismi cin peri hotlak, ruh, ucan daire vs vs vs inancinda olduguna göre...

Sence geriye yüzde kac kaliyor?