PDA

View Full Version : Atatürk'ün meclis konuşması ve değerlendirilmesi..Dr_Tugrul17
16-04-09, 22:00
http://www.youtube.com/watch?v=JpVqN-pcJfI&feature=related

bu konu çok tartışılıyor ülkemizde.İnsanlar Atatürk ten soğur düşüncesiyle saklanan bir konuşma zaten Mustafa filmine en büyük tepki de bu konuşmadan dolayı gelmiştir ama kimsenin ağzından çıkmamıştır:okay: sözüm şu olacak bu
ülkede dini savunanlar Atatürk ü ağzına almasın isterseniz nefret edin umrumda değil ya anlayın Mustafa Kemal'i gerçekten ya da can çekişen dininize sahip çıkmaya sakallı amcalarınızın türbelerinde ağıtlar yakmaya devam edin..

BİZ İLHAMLARIMIZI GÖKTEN ve GAİPTEN DEĞİL,DOĞRUDAN DOĞRUYA HAYATTAN ALMIŞ BULUNUYORUZ

ßrutAl
16-04-09, 22:33
ateist diyemezsiniz..demek istiyo ki "biz geleceğimizi dine bağlıyarak hareket etmemeliyiz,kendi ayaklarımızın üstünde durmalıyız..laiklik yani"

mükemmel bir insan işte..o zamanlarda demiş bu sözleri keşke tutsaydık bakın din,iktidar oldu,ülke de karışıklıklar sınır tanımıyo,satılmadık yer kalmadı..gelişmiş ülke olamadık bir türlü..bu kadar kaptırırsak dine..olamayız da zaten..

Dr_Tugrul17
16-04-09, 22:44
ateist diyemezsiniz..demek istiyo ki "biz geleceğimizi dine bağlıyarak hareket etmemeliyiz,kendi ayaklarımızın üstünde durmalıyız..laiklik yani"

mükemmel bir insan işte..o zamanlarda demiş bu sözleri keşke tutsaydık bakın din,iktidar oldu,ülke de karışıklıklar sınır tanımıyo,satılmadık yer kalmadı..gelişmiş ülke olamadık bir türlü..bu kadar kaptırırsak dine..olamayız da zaten..

"Gökten indiği sanılan kitap!!" sence yeterince açıkça belirtmemiş mi?

status
17-04-09, 00:33
kimisi derki atatürk cimbomlu, fenerliye sorsan atatürk fenerli, ee ateiste sorarsanda doğal olarak ateist :)

Dr_Tugrul17
17-04-09, 00:41
kimisi derki atatürk cimbomlu, fenerliye sorsan atatürk fenerli, ee ateiste sorarsanda doğal olarak ateist :)

konuya çok ii bir açıklama getirdin bravo status video yu izleyen ve bir adet beyni olan herkes zannediyorum anlar çok zor iş değil:okay:

status
17-04-09, 01:20
konuya çok ii bir açıklama getirdin bravo status video yu izleyen ve bir adet beyni olan herkes zannediyorum anlar çok zor iş değil:okay:

Bırakın artık bu ayakları yahu. Bu ülkenin başına ne geldiyse Ya Atatürkü Kullananlardan yada Dini Kullananlardan geldi. Bende sana Atatürkün din hakkında söylediği onlarca olumlu kelimelerini yazarım buraya. Bırakın Atanın manevi şahsiyetinin arkasına saklanmayı.

Beyin herkesde var şu yukarda yazdıklarımı okuyan ve o bir adet beynini yazılan çizilenle ezber olarak doldurmayan düşünen herkes ne demek istediğimi anlar.

hallowed_dark
17-04-09, 01:54
Atatürk,bana ve araştırmalarıma göre MÜSLÜMANDIR!!!!!!!

yalnız kaldığı zamanlarda sallanan sandalyesine geçip dinlenir,Allah'ı düşünürmüş..uşaklarına gökyüzünü göstererek O'nu hissedebiliyor musunuz? dermiş..(kaynak: Atatürk'ün uşağının gizli defteri-cemal gıranda)

bunun yanında Hz. Muhammet'in mezaını dümdüz etmek isteyen araplara karşı verdiği gözdağı ve arapların bu hamleden vazgeçmeleri de O'nun İslama olan büyük saygısının bir kanıtıdır..(suudi kralına gönderdiği notayı tüm kurumlar kabul ediyorlar).

Atatürk yobazlara karşıdır dine değil..bunun en büyük göstergelerinden birisi de İmam Hatiplerin kurulmasını istemesidir..Mantıklı,çağdaş,yobazlığın dışında gerçek din adamlarının yetişmesini istemiştir..(imam hatipleri Atatürk planlamıştır.)

...ve Atatürk'ün Müslüman olduğuna dair en büyük kanıt: İSTİKLAL MARŞI!!

RUHUMUN SENDEN İLAHİ ŞUDUR ANCAK EMELİ..
DEĞMESİN MAĞBEDİMİN ÜSTÜNE NAMAHREM ELİ..
BU EZANLAR Kİ ŞAHADETLERİ DİNİN TEMELİ..
EBEDİ YURDUMUN ÜSTÜNDE BENİM İNLEMELİ!!!!

Atatürk bu satırları ayakta alkışlamıştır..zamanında diğer birçok ustalar varken,Atatürk İstiklal Marşı'nı yazma işinin İslamiyete olan bağlılığıyla tanınan Mehmet Akif'e teklif edilmesine ses çıkarmamış,destek vermiştir..

herneyse,tüm bunlardan sonra söylenecek söz şudur ki:

Atatatürk'ün dini bizleri ilgilendirmez!!!!Müslüman da olsa o benim ATAmdır...hıristiyan da olsa,putperest de olsa,ateist de olsa o benim ATAmdır!!!!ben yarın cuma namazına camiye gideceksem,bu onun sayesindedir!!!!!!!din konusunda onun kadar hoşgörülü bir lider daha yoktur..zira İslamiyet için yaptıklarını yukarıda yazdım..ŞERİATLA YÖNETİLEN ARAPLAR PEYGAMBERİN MEZARINI DÜMDÜZ ETMEYE KALKIYORLAR VE ATATÜRK ONLARI TEHDİT EDEREK BUNU ENGELLİYOR..VAR MI ÖTESİ?

ßrutAl
17-04-09, 06:19
ya arkadaşım gökten indiği varsayılan tabii..sen kesin kanıtları olmayan birşeye göremi geleceğini belirleyeceksin yoksa kendi iradenle mi geleceğini belirleyeceksin?Atatürk öyle mükemmel bir insan ki orda vermek istediği mesaj aslında o kadar mükemmelki..senin gibiler tarafından bu tarz çarpıtıldığı sürece yanlış anlaşılmalara devam edecektir..şuan bu topraklarda yaşıyosan o sözünü yargıladıgın adamın sayesinde yaşıyosun..cüppe sarık giymek istiyorsan dogru arabistan..

teslimolan
18-04-09, 22:24
Atatürk düsmanligi yapiyorsunuz brutal masal anlatip Atatürkü seviyoruz diye Atatürk ün arkasina saklanmaktan vazgecin.

Agnusteik
19-04-09, 01:00
bence atatürkü bu olaylara karıştırmayalım ve onu önderliği ve insanlığı ile hatırlayalım,isterse satanist olsun,atatürk atatürktür
atatürk aklını kullanan bir insandı ve her konuda kullandı da

saygılar

skywalker06
19-04-09, 01:18
walla ister inansın ister inkar etsin beni baglamaz.

Agnusteik
25-04-09, 02:24
ATATÜRK'ÜN DİN HAKKINDAKİ NOTLARI

*** Muhammed’in peygamberlik vazifesinin nasıl başladığını izah etmek en nazik ve en müşkül meseledir. Muhammed’in bir melek ve Allah ile hakikaten konuşmuş olduğu kanaatinde bulunanlar olduğu gibi, Muhammed’in isteyerek böyle söylediğini ileri sürenler de olmuştur. Bu faraziyeleri bir tarafa bırakmak ve meseleyi ilmi ve mantık çerçevesi içinde mutalaa etmek daha doğru olur.

*** Din birliğinin’de bir millet teşkilinde müessir olduğunu söyleyenler vardır. Fakat biz, bizim gözümüz önündeki Türk milleti tablosunda bunun aksini görmekteyiz.

*** Türk’ler Arap'ların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arap dinini kabul ettikten sonra, bu din, ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve nede Mısırlıların vesairenin Türk'lerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir şekilde tesir etmedi.. Bilakis, islamlık Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti, milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu.

*** Bu pek tabii idi çünkü Muhammed’in kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde şamil bir Arab milliyeti siyasetine muncer oluyordu. Bu Arab fikri, ümmet kelimesi ile ifade olundu. Muhammed’in dinini kabul edenler, kendilerini unutmağa, hayatlarını Allah kelimesinin her yerde yükseltilmesine hasretmeğe mecburdurlar. Bununla beraber, Allah’a kendi milli lisanında değil, Allah’ın Arab kavmine gönderdiği Arapça kitapla ibadet ve münacatta bulunacaktı. Arapça öğrenmedikçe, Allah’a ne dediğini bilmeyecekti. Bu vaziyet karşısında Türk milleti bir çok asırlar ne yaptığını ne yapacağını bilmeksizin adeta bir kelimesinin manasını bilmediği halde Kuran’ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndüler..

*** Başlarına geçebilmiş olan haris serdarlar, Türk milletince karışık hocalar ağzıyla ateş ve azap ile müthiş bir muamma halinde kalan dini hırs ve siyasetlerine alet ittihaz ettiler. Bir taraftan Arapları zorla emirleri altına aldılar, bir taraftan Avrupa’da Allah kelimesinin ilası parulası altında, ve milliyetlerine ilişmeyi düşünmediler. Ne onları ümmet yaptılar, ne onlarla birleşerek bir kuvvetli millet yaptılar. Mısır’da belirsiz bir adamı halifedir diye yok ettiler, hırkasıdır diye bir palaspareyi hilafet alameti ve imtiyazı olarak altın sandıklara koydular, halife oldular.

*** Kah şarka, kah garba veya her tarafa birden saldıra saldıra Türk milletini topraklarını menfaatlerini benliğini unutturacak, Allah’a mütevekkil kılacak derin bir gaflet ve yorgunluk beşiğinde uyuttular. Milli duyguyu boğan, fani dünyaya kıymet verdirmeyen, sefaletler, zaruretler, felaketler his olunmaya başlayınca, asıl hakiki saadete öldükten sonra ahirette kavuşacağını vaad ve temin eden dini akide ve dini his, millet uyandığı zaman onun şu acı hakikati görmesine mani olamadı. Bu feci manzara karşısında kalanlara, kendilerinden evvel ölenlerin, ahiretteki saadetlerini düşünerek veya bir an evvel ölüm niyaz ederek ahiret hayatina kavuşmak telkin eden din hissi, dünyanın acısı duyulan tokatıyla derhal Türk milletinin vicdanındaki çadırını yıktı, davetlileri Türk düşmanları olan Arap çöllerine gitti.

*** Türk vicdanı umumisi derhal yüzlerce asırlık kudret ve kusayısiyle büyük heyecanlarla çarpışıyordu.. Ne oldu..? Türk’ün milli hissi artık ocağında ateşlenmişti. Artık Türk cenneti değil, eski hakiki büyük cedlerinin mukaddes miraslarının son Türk ellerinin müdafaa ve muhafazasını düşünüyordu. İşte dinin, din hissinin Türk milliyetinde bıraktığı hatıra.."Kur'an ve Vahiy":

*** "Muhammed'in koyduğu esasların toplu olduğu kitaba Kur'an denir..... İslam ananesinde bu ayetlerin Muhammed'e Cebrail adında bir melek vasıtasıyla Allah tarafından vahiy, yani ilham edildiği kabul olunur.Tarihi nokta-ı nazardan da mütalaa edildiği zaman görülüyor ki; Muhammed birdenbire Allah'ın Resulüyüm diyerek ortaya çıkmamıştır. O, Arapların ahlak ve adetlerinin pek fena ve iptidai ve islaha muhtaç olduğunu anlamış, bunları islah için tenha yerlere çekilerek senelerce düşünmüş ve yıllarca tefekkürden sonra kendisinde vahiy ve ilham fikri doğmuştur....."
Atatürk'ün emriyle liselerde okutulan Tarih Kitabı (1931) II. cilt,*** "Gerçekte dinleri konusunda halkın hiçbir fikri yoktur; din dediği şey, bilinmeyen inanç dizgelerine ve gizle karışık emellere kör bağlılıktan başka birşey değildir.....
Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerin cehaletlerinin yardımıyla, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur.

*** ''Tüm dönemlerde toplumun kutsallaştırdığı boş düşüncelerden tehlikesizce sıyrılmak imkansızdır."

*** Kralların ve Padişahların istibdadına, dinler mesnet olmuştur.
Medeni Bilgiler Sa. 30


*** Kuvvetinin ve selahiyetinin Allah'tan geldiğini ve yalnız ona karşı, ahirette, hesap verebileceğini farzeden ve devleti, memleketi mevrus bir malikane kabul eyliyen bir hükümdar, hertürlü kayıttan kendini verasete görür.

Medeni Bilgiler Syf. 33

M. Kemal’de Tanrı düşüncesi :

*** Natür ( Tabiat ) insanları türetti, onları kendisine taptırdı da.. (2)

*** "İnsanlar bu manada hürriyete hiç bir zaman sahip olmamışlardır ve olamazlar. Çünkü, malumdur ki, insan tabiatın mahlukudur." (3)

*** "Tabiatın ve tarihin mahsulü olan bir milletin fertleri daima bu hakikatle karşı karşıya bulunur ve ona hürmet eder." (4)

*** "Ibtidaî insan kümelerinde ata korkusu ve nihayet büyük kabile ve kavimlerde ata korkusu yerine kâim olan Allah korkusu insanların kafalarında ve hareketlerinde hesapsız memnular yaratmıştır!"

*** "Tabiatın herşeyden büyük ve herşey olduğu anlaşıldıkça tabiatın çocuğu olan insan kendinin de büyüklüğünü ve haysiyetini anlamaya başladı." (5)

Peygamber Hakkındaki Görüşleri:

*** "Muhammed, Mekke'de müşriklik muhitinde ve tesirinde büyümüş olmasına rağmen, dinî meseleler ve dinî düşünceler, pek derin bir surette, zihnini işgal ediyordu. Muhammed, 40 yaşına geldiği zaman, vatandaşlarını kendinin bulduğu ve doğru olduğuna inandığı yeni bir dine davete başladı. Muhammed'in davet ettiği bu dine, o zamanın Hanif'lerine imtisalen İbrahim Dini, yahud inkiyad manasina ifade eden "İslam" denilmiştir!"

*** "Tarihi nokta-ı nazardan da müteala edildiği zaman görülüyor ki, Muhammed, birden bire Allah'ın Resulü'yüm diyerek ortaya çıkmamıştır. O, Arap'larin ahlak ve adetlerinin pek fena ve pek ibtidaî ve islaha muhtaç olduğunu anlamış, bunların islahı için tenha yerlere çekilerek senelerce düşünmüş ve yıllarca tefekkürden sonra kendisine vahiy ve ilham fikri doğmuştur."

*** "Vahiy, ilham fikri Muhammed'den evvel de Arap'lar, şairlerin akıl erdiremedikleri kuvvetlerden ilham aldıklarına inanırlardı. Bu kuvvetler Arap'lar için cinlerdi. Cinlerin güya kahinlere gaibten haber vermek kudretini ilham etmek kudretini ilham ederlerdi. Bu nev'i itikadlar Arabistan'da her zaman o kadar canlı ve derin olmuştur ki, Muhammed dahil cinlerin vücuduna samimi olarak inanmışlardı. O hakikaten cinlerin şairlere şiir ilham ettiğine kâni idi. Arap'lar şairleri bir kahin gibi telakki ederlerdi. Muhammed'in Musa, İsa dinlerine dair öğrendikleri de kendisinde bu itikadi kuvvetlendirmiştir. Bu peygamberlerde melek telakkisi vardı. Dinler nazarında cinler kötü olduğundan peygamberler onlardan mülhem olamazlardı. Muhammed de diğer peygamberler gibi kendisine ilham eden kuvvetin insanları iğfal eden bir kuvvet olmayıp onları hayır ve saadete irşad eden ilahî bir kuvvet olduğuna samimi olarak inandı."(6)

Atatürk'ün ayetler hakkında yorumu :

*** "Muhammed'in peygamberliğinin başlangıcına dair birçok rivayetler vardir. Bunlara pek çok efsaneler karışmıştır. Hakikatte Peygamber'in ilk söylediği Kur'an ayetlerinin ne olduğu kati surette mâlum değildir.Muhammed, uzun bir devirdeki tefekkürlerin mahsulü olan ayetleri lüzum ve ihtiyaçlara göre takrir ediyordu. Bununla beraber kendisini tahrik eden kuvvetin tabiat fevkinde bir mevcudiyet olduğuna samimi surette kani idi. Muhammed'i harekete getiren ilk âmil, bu samimi heyecanlar olmuştur. Muhammed, bidayete irticalen dini hitabette bulunan bir vaiz oldu. Vaizlikten Nebi'liğe, Nebi'likten nihayet Allah'in Resulü haline geçti."(7)

*** "Hukukî hükümler zaman ve mekân içinde içtimaî heyetlerin uğradıkları değişiklere göre değişe geldiğinden on dört asır evvelki zaman ve mekânın ihtiyacına göre lüzumlu ve kafi görülmüş olan esaslar yerine bugün birçok mütenevvi kanunlar ve usuller konulmak zarureti görülmüştür. Bunlar dahi ebedî olmayıp zamanla değişmeye mahkûmdurlar." (8)

Bilim ve Din Hakkında söyledikleri :

*** "Tarihe ait mâlumata gelince: Yeni fenler sayesinde meydana çıkarılan hakikatler en yakın tarih bilgilerini bile temellerinden sarsmaktadır." (9)

*** "Muhammed, gerek dinî meselelerde, gerekse içtimaî hususlarda bir islah yapmak lazım geldiği zaman kendini hiçbirseyle bağlı görmemiştir." (10)

Sahabe Hakkındaki Görüşleri:

*** "Muhammed'in ölümünden Ebu Bekir'in ölümüne kadar geçen kısa bir müddet zarfında bunlardan hiçbiri mevcudiyetini ihsas edemedi: Bunlar tamamen alıklaşmışlardı !" (11)

*** "Ne kadar ibrete sayan bir vakiyettir ki, daha Muhammed'in öldüğü anda bütün eski nifaklar, ihtiraslar, hirîicaklar zincirden boşandılar. O derece ki, hakkında korku ve hürmet beslenen
Peygamber'in ılık cesedi, son nefesini verdiği basit odada unutulmuş ve ihmal edilmişti." (12)


*** "Müseyleme, taraftarlarının şarap içmelerine müsaade gösterdi. Müseyleme'ye imtisal eden başka adaklar olmuştur. Müseyleme, başlangıçta muvaffak olur gibi oldu. Müseyleme, Muhammed'e gönderdiği mektupta, Arap'lar üzerinde hüküm ve nüfuzun paylaşılmasını teklif etti. Hakikatte Müseyleme de kıymetsiz sayılmayacak ahlakî ve dinî mezhep İslamiyyet seviyesinden pek aşağı değildi. Nihayet Müseyleme ve onun gibiler birer suretle bertaraf edilmişlerdir." (13)

Ahiret hakkında görüşleri:

*** "Millî duyguyu boğan, fani dünyaya kıymet verdirmeyen, sefaletler, zaruretler, felaketler his olunmaya başlayınca asıl hakiki saadete öldükten sonra ahirette kavuşacağını vaad ve temin eden dinî akide ve dinî his, millet uyandığı zaman onun şu acı gerçeği görmesine mani olamadı." Devamla: "Artık Türk, cenneti değil, eski hakiki, büyük Türk cedlerini mukaddes miraslarının son Türk ellerinin müdafaa ve muhafazasını düşünüyordu. Türk milleti, millî hissi, dinî hisle değil, fakat insanî hisle yan yana düşünmekten zevk alır." (14)

Kaza Kader Hakkında:

*** "Kaza ve kader, talih ve tesadüf tâbirleri Arapça'dır; Türk'leri âlakadar etmez." (16)

İmam Nikâhı :

M. Kemal dinî nikâh istemez...Bu sözü M. Kemal'in evleneceği Nazmiye Hanım söylemiştir. M. Kemal, "Ben prensiplere bağlı bir adamım. Nikâhimızı imam değil de Sefir bey kıyacaktır!" dedi.(17)

Dua :

Ali Kılıç(istiklal mahkemesi savcısı) anlatıyor:

"Meclise geldik. Bir de müezzin geldi. Müezzin ezan okudu. Meclis kapısından içeri girdiğimiz zaman Atatürk'ün önüne sırmalı elbiseler giyinmis bir imam dikildi. Atatürk ne istediğini sordu. İmam ellerini kaldırarak, "Dua etmeden girilmez!" dedi. Atatürk, "Bu yurt Mehmed'ciğin süngüsü ile kurtarıldı ve bu meclis onun gayretiyle kuruldu. Yoksa senin duanla degil! Çekil oradan!" dedi ve imamı eliyle iterek meclise girdi." (18)
.

Kâbe Hakkındaki Görüşleri:

*** "Kâbe, mikab, yani tavla zarı şeklinde demektir. Fil-hakika, Kâbe zar şeklinde, insan boyunda dört duvardan ibaretti; duvarlar harçsız, adi taştan yapılmıştı. Binanın çatısı da yoktu; dört köşesinde dört taş vardı ; bunların en meşhuru Hacer-i Esved denilen bir kara taştı. Kâbe çok eskidir. Ne vakit ve kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor. Arab ananesi, Kâbe'nin insanı İbrahim Peygamber'e atfetmektedir. Bu mukaddes kara taş ananesi, aynen Frik'lerde de vardı. Frik'ler mukaddes sayarak ihtiram ve ibadet ettikleri kara taş, bugünkü Afyonkarahisar şimalinde, kadim Pessinüs şehrinde bulunuyordu.Bunun kudsiyeti ananesi, bu şehrin Romalı'lar tarafından zabtına kadar devam etmişti. Demek ki, Kâbe'nin bir köşesindeki kara taşın kudsiyet almasından, ziyaret ve tavaf edilmesinden çok evvel, Frik'ler de kara taşın mâbed ve ziyaretgâh esası olması adeti teessüs eylemiş bulunuyordu. Kâbe, bidayette mahalli bir mâbed iken, Mekke ahalisi burasını bir millî mâbed derecesine yükseltmişlerdi. Mekke'liler, Arap'ları kendi mâbedlerine celp edebilmek için, Arap yarımadasının muhtelif yerlerinde mâbud tanılan 360 putu Kâbe'de yerleştirmişlerdi. Kâbe'nin kudsiyetini, Yahudi ananelerine de rabt etmişlerdi. Bu uydurmalara göre, İbrahim, karısı Hacer ile oğlu İsmail'i buraya getirmişti; Zemzem de onlar için fışkırmıştı; İbrahim, oğlu İsmail ile birlikte Kâbe'yi bina etmişlerdi. Cebrail kendilerine o zaman beyaz ve mücella olan Hacer-i Esved'i getirmişti; bu taş sonradan günahkârların ellerine sürmelerinden dolayı kararmıştı. Bunların hepsi bit-tabi sonradan uydurulmuş masallardır."(19)

*** "(...) Mekke zabt olunduktan ve Kâbe'deki putları parçalandıktan sonra da yıllık haccın müşrikler tarafından da eski müşriklik âdetleri dairesinde yapılmasına müsaade olundu. Onun için, müslümanlarla müşrikler aynı zamanda hacc ve aynı şenliklere iştirak ederlerdi. Bundan anlıyoruz ki, o zaman hacc, dinî maksatla yapılan ve her yıl kurulan büyük bir ictimadan ziyade her yıl kurulan büyük bir panayırdı." (20)

*** Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi ilkelerini gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir. Batıl inançlardan vazgeçilmelidir. İsteyen istediği gibi ibadet edebilir. Herkes kendi vicdanının sesini dinler. Ama bu davranış ne sağduyulu mantıkla çelişmeli ne de başkalarının özgürlüğüne karşı çıkmasına yol açmalıdır(21)

Atatürk'ün gizli kütüphanesi
Murat Birsel anlatıyor:

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ATV'de konuğumuz oldu, ben de uzun zamandır merak ettiğim bir hususu kendisine sorma fırsatını buldum...
Konu şu: Atatürk'ün öyle çalışmaları, kitapların kenarına yazdığı öyle notlar var ki, bunları bırakın sokaktaki vatandaşı; tarihçiler, uzmanlar bile bilmiyor.
Çünkü bu belgelere ulaşamıyorlar!
Bu belgelere ulaşmanın yolu Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olmak!
Cumhurbaşkanı olduğunuzda, arzu ederseniz bu belgeler aracılığıyla Atatürk'ün çok özel dünyasında bir yolculuğa çıkabiliyorsunuz.
Kenan Evren'e işte bu -gizli kalan- kitaplığı sordum...
Ve böylece varlığı bir Cumhurbaşkanı tarafından teyit edildi, ayrıca Kenan Evren'in oradaki kitapları okuduğu da ortaya çıktı.
7. Cumhurbaşkanı Evren'in anlattıklarına göre Atatürk hemen hemen hiç bir belgeyi atmamış...
Örneğin bir dönem -yarbayken- bir bayanla arkadaşlığı olluyor, Mustafa Kemal bunu kendine not şeklinde düşüyor. Belli ki detaylı... Kenan Evren "Meyili var ama pek ileri gitmemişler" diye resmi ortaya koyuyor.
Atatürk kendine gelen mektupları da arşivlemiş ve bu mektuplar arşivi de Çankaya'da.
Kenan Evren anlatıyor...
"Bir tanesi sınıf arkadaşından, çok samimi bir arkadaşından gelmiş. Öyle küfürlü bir mektup ki... 'Bana bak' diyor 'Sen şu şu iyiliği bana yapmıyorsun' diyor. Bunları bile saklamış, havale etmiş. Neden? Kendine güveni var. Yoksa yırtar atar. 'Bunlar kalsın' demiş arşivde, bir zaman gelir, bizden sonra gelenler okur."
Cumhurbaşkanı bunları böyle anlatırken, zaten heyecanlı bir konuda, tempoyu daha da yukarı çekiyor...
- Bir tane de, tek bir nühsa olan bir kitabı var, onu söyleyemem.
- Neden efendim, sır mı?
- Sırdır.
- Devlet sırrı mı?
- Devlet sırrı değil de... Burada (ATV Haber Ana Haber, canlı yayın) bahsetmem doğru değil. Kötü bir şey değil.
- Neyle ilgili?
- Dini bir kitap. El yazması. Kenarına çıkmalar yapmış.
***
Böyle bir bilinmeyen külliyat var, Çankaya Köşkü'nde...
Neyi aradığınızı biliyorsanız, form doldurup, izin alıp özel kütüphanede, onları asla dışarı çıkarmadan okuyabiliyorsunuz.
Bu kütüphanenin bir de gizli bölümü var ki...
Cumhurbaşkanı olmadıkça okuyamıyorsunuz!
Bu arada eski Türkçe okuyabilmekte büyük fayda var çünkü Atatürk'ün önemli notları -kendi kendiyle yazılı konuşmaları- eski Türkçe!
Keşke Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer bu külliyatı eski Türkçe olanlar dahil -bütün gizli dokümanlar dahil- günümüz Türkçesine çevirtse...
Sonra da bu dokümanları araştırmacılara açsa...
Ve Atatürk'ün düşünüp de -belki de - o zaman yapamadıkları ortaya çıksa...
Türk milletine bundan daha güzel bir Cumhuriyet Bayramı hediyesi olabilir mi? (22)

Kaynaklar:

(1) Teklif Dergisi, Sayı 6
(2) Atatürk'ten Düşünceler, Derleyen: Prof. Enver Ziya Karal
(3) Prof. Afet Inan, Medenî Bilgiler ve M. Kemal Atatürk'ün Elyazıları.
(4) A.g.e.
(5) A.g.e.
(6) Tarih, c. 2, Orta Zamanlar, Devlet Matbaası, Ist., 1931
(7) A.g.e.
(8) A.g.e.
(9) A.g.e.
(10) A.g.e.
(11) A.g.e.
(12) A.g.e.
(13) A.g.e.
(14) Prof. Afet Inan, Medenî Bilgiler ve M. Kemal Atatürk'ün Elyazıları.
(15) A.g.e.
(16) Prof. İlhan Arsel, Teokratik Devlet Anlayışından Laik Devlet Anlayışına.
(17) Hürriyet Gazetesi, Atatürk'ün Gönlündeki Kadın, 8 Mayıs 1988
(18) Kemal Arıburnu, Atatürk'ten Anekdotlar-Anılar
(19) İlkokul 5. sınıf, Din Kültürü ve Ahlak Dersi, sf. 85
(20) Tarih, c. 2, Orta Zamanlar, Devlet Matbaası, İst. 1931
(21) M.Kemal Atatürk - 1926 Andrew Mango, Atatürk Syf.447
(22) Murat Birsel – ATV Ana haber bülteni 21.10.2004
pante.blogcu.com

unbelieving-76
25-04-09, 02:37
Atatürkün müslüman deist ateist olup olmaması önemli değil
önemli olan yaptıkları ve bize bıraktıklarıdır.

sparda
25-04-09, 12:51
sana katılıyorum dostum bence müslümandı ama ateist olsa bile bin canım olsun atatürk için hiç düşünmeden hepsini feda ederdim tayyip gösteriş için namaz kılıyoda noluyo ülkeyi batırdı bencede önemli olan dini değil yaptıkları.

ßrutAl
25-04-09, 12:56
Atatürkün müslüman deist ateist olup olmaması önemli değil
önemli olan yaptıkları ve bize bıraktıklarıdır.

süper yorum :okay:

teslimolan
28-04-09, 14:46
Atatürk ü karistirmayin dedikce ve evet karistirmayalim deyipte sonra bir roman yazanlari gördükce umarim bu baslik yokolup gider.

AtAßeY
28-04-09, 14:48
İyice bıktırdı.Burda Atatürk ateist,başka yerde Müslüman,başka yerde
Yahudi.Bende Budist diyorum.var mı karşı ispat yok.Hala anlamıyorsunuz.Herkes kendine bakacak.Sonuçta sürü olarak hesaba çekilmeyeceğiz mahşerde.İster Yahudi olsun,İster Müslüman,İster Ateist.Sonuçta bu ülkeyi kurdu ve yeniden ayaklandırdı.Nokta.

ufuk_13
28-04-09, 23:09
şunu söyleyeyim atstürk ateist değildir ve gökten indiği sanılan derkende haklıdır kuran gökten inmemiştir :D

YurtSever*
28-04-09, 23:19
Atatürk Ateis filan değildi...

Atatürk Dinsiz'di sadece allah'a inanıyordu.

Bunu yaver'inin anılarından okuyarak görebilirsiniz.

aяwєи
29-04-09, 04:35
Şimdi ben bu noktada şunu merak ederim güzel kardeşim:

Atatürk'ün dini imanı seni neden ilgilendiriyor?

Dr_Tugrul17
29-04-09, 16:24
Şimdi ben bu noktada şunu merak ederim güzel kardeşim:

Atatürk'ün dini imanı seni neden ilgilendiriyor?

Atatürk ü anlamak için Atatürk ün dünya görüşünü bilmek önemli.Bu şekilde yaptığı inkılapların tam anlamıyla işlevsel olacağı kanısındayım.Yoksa bugün olduğu gibi laikliği herkes kendi kafasına göre anlar,birbirimize düşeriz:okay:

aяwєи
29-04-09, 19:10
Atatürk ü anlamak için Atatürk ün dünya görüşünü bilmek önemli.Bu şekilde yaptığı inkılapların tam anlamıyla işlevsel olacağı kanısındayım.Yoksa bugün olduğu gibi laikliği herkes kendi kafasına göre anlar,birbirimize düşeriz:okay:Güzel kardeşim her Türk evladı gibi bugün Atamızı andığımızda yaptığı devrimlerden, inklaplardan bahsediyoruz öyle değil mi? Bu insan bizim için koskoca bir cumhuriyet kurmuş. Var mı ötesi? Dinle imanla nasıl ilişkilendiriyorsunuz tüm bunları? Atatürk'ü anlayamak istiyorsan açarsın Nutuk kitabını yada herhangi bir cumhuriyet tarihi kitabını okursun.

Bak mesela kendisi de yıllarca Karl Marx ve Lenin'in kitaplarını okumuştur. Ancak komünist değildir. Yada onların dinini benimsememiştir.

Yani burada söz konusu şahıs yüzyılın en büyük insanıdır. Bu insanı değerlendirirken de icraatlarını baz almak esastır.

unbelieving-76
29-04-09, 23:06
sn. Duygu Abla

karl marx ve lenin ateistti
komünizmde ilk öğretilen tanrının olmadığıdır.:D

YurtSever*
30-04-09, 00:06
KOmunızm^'de ilk ögretilen şey alla olmadıgı değildir.

Komunızm dine saygılıdır bunu marx kendi agızıdnan diyor.

Diyaletik meteryalizm i benisediği için gelsefi yönden allah yoktur ona göre.

Ayrıca Komunızm dinsizlik değildir, komunızm bir din değildir çünkü yaşam biçimi ekonomi politik bir tutumdur. tamamen ezilen sınıfların yol göstericisidir.

Ayıca atatürk'ün müslüman olmadıgını kendi ağızından Müslümanlıga "Arap dini, Muhammed'in dini" demesinden anlıyoruz

unbelieving-76
30-04-09, 00:45
sn. Yurtsever
ben yanlış biliyor muyum o zaman.sorry

teslimolan
30-04-09, 12:54
Allah in dislandigi hic bir sistem basarili olamaz. Komünizm de bu yüzden cökmüstür. Amerika ya dinsiz diyenler olabilir ancak böyle degildir Amerika nin sloganin da bile ilaha inanc vardir "In God we trust" "Güvencemiz Allah a yada Inancimiz Allah a" orada Gods yani cogul yani ilahlara yazmiyor tekil God yani 1 tane yaziyor. 1 ilah Allah dir baskada bir ilah yoktur. Onun icin devrim sevdalilarina söyleyecegimiz sudur bu rüya yi unutun. Allah in dislandigi sistem en kisa zamanda cöker.

Allah in dislandiginda yazarken sakin ola insanin Allah i dislayabilecegi düsünülmesin. Insan ancak dislamaya niyet edebilir Allah a karsi insanin yapacagi hic bir sey yoktur.

gumrahtaneli
30-04-09, 18:02
ataturkun dini gorusunun bana faydasi mi var, bize ne ki....

herkes kendinden sorumlu....

ancak su bir gercek bize birseyleri emanet etmis ne kadar sahip cikiyoruz bu onemli bence....

AtAßeY
30-04-09, 18:10
Bir tarikata ya da cemaate mensup olan arkadaşların yorumlarını okudum.Hepsi aynı.Hepsi Atatürk dinsiz ya da Müslüman değil demiş.Bu da enteresan bir durum.Yok komünizm Allah'ı dışladığı için çöküyormuş da yok bilmem neymişde.Kapitalizm de çöküyor.Şu anda canlı canlı yaşıyoruz.Her sistemin belli bir dönemi vardır.Doğarlar,gelişirler ve ölürler.Devletler de böyle.Doğarlar,büyürler,gelişirler ve ölürler.Türkiye Cumhuriyeti şu anda çocukluk evresinde.Çocukken birçok hastalık geçirilir ama bir şekilde atlatılır.Ben bu yorumları ve görüşleri hastalık olarak görüyorum.Hala Cumhuriyeti ve Laikliliği içine sindiremeyen mikropların hasta etmesi olarak görüyorum.Ama bunu da atlatır bu ÜLKE!

teslimolan
30-04-09, 18:17
Format sen ne yazdigini bir oku ondan sonra seninle konusalim.

AtAßeY
30-04-09, 18:26
Format sen ne yazdigini bir oku ondan sonra seninle konusalim.

İlk cümlelerimi oku sende.Kimseyle ikili tartışmaya bu yüzden girmem

YurtSever*
30-04-09, 18:31
Birileri Doların kölesi oldugu için - o dolarki dünyaya kan kustaran, o dolarki küçük bebegi kanında bogazlatan, o dolarki vietnamda, Filistinde, Irakda milyonları katleden!...- adam gelmiş bize doların üstündeki şaçma lafı söylüyor...

Amerikanın allahı filan yoktur, Amerikanın dini imanıda paradır onun için ki paranın üstüne yazılıdır o laf...

Bizim ülkemiz böyle amerikancı gerici, ve cahil - ne yazıkkı bu ulke'nın %80'ı belkı daha fazlası cahil- oldugu için bu haldeyiz....

skywalker06
30-04-09, 19:19
Birileri Doların kölesi oldugu için - o dolarki dünyaya kan kustaran, o dolarki küçük bebegi kanında bogazlatan, o dolarki vietnamda, Filistinde, Irakda milyonları katleden!...- adam gelmiş bize doların üstündeki şaçma lafı söylüyor...

Amerikanın allahı filan yoktur, Amerikanın dini imanıda paradır onun için ki paranın üstüne yazılıdır o laf...

Bizim ülkemiz böyle amerikancı gerici, ve cahil - ne yazıkkı bu ulke'nın %80'ı belkı daha fazlası cahil- oldugu için bu haldeyiz....

cahil insan gaflete oldugunu bilmezmiş.birgun gelecek kim cahilmiş kim degılmıs gorecez hepberaber

teslimolan
30-04-09, 19:30
Birileri Doların kölesi oldugu için - o dolarki dünyaya kan kustaran, o dolarki küçük bebegi kanında bogazlatan, o dolarki vietnamda, Filistinde, Irakda milyonları katleden!...- adam gelmiş bize doların üstündeki şaçma lafı söylüyor...

Amerikanın allahı filan yoktur, Amerikanın dini imanıda paradır onun için ki paranın üstüne yazılıdır o laf...

Bizim ülkemiz böyle amerikancı gerici, ve cahil - ne yazıkkı bu ulke'nın %80'ı belkı daha fazlası cahil- oldugu için bu haldeyiz....
Allah ve Islama savas actigini sanan batar. Bizim kast ettigimiz zaten komünizmin hemen cökmesi cünkü Allah i rededen bir sistemin fazla yasamaya hakki yoktur. Masum dökülen kanda yerde kalmaz hesabi er yada gec sorulur.

Biz mükemmel degiliz hata yapmayacagiz diye garantimiz yok. Cabalayabiliriz hata yapmayacagiz diye ama garantimiz yok. Ilk yazdigimiz yazimiz farkli anlasilabilir bu yüzden tekrar aciklamak zorunda hissediyoruz kendimizi. Kast edilen fazla yasamamak elbette dünya da devletler dogar-büyür-doyuma ulasir-geriler-bunu inkar edemeyiz bizde. Suc Amerika nin da degil bu kanin dökülmesi Amerika bir kelimedir kalkip silah alip insanlara dalmiyor Amerika kelimesi bunu yapan gene insandir. Bir devlet masum insanlarin kanina girmisse o devlet yokolur buda olagelmistir ve gene olucaktir. Evet belkide bu kriz bunun habercisidir.

counter9
03-05-09, 12:07
Peki ATATÜRK müslümandı.
Peki neden bazı *********ler ATATÜRK'e kafir diyor. Youtubelarda hatta bir tane akp millet vekilide fıkrasında ATATÜRK'e i---- demişti.

YurtSever*
03-05-09, 13:14
Atatürk Müslüman Değildi.

Youtube Vİdeosunu izlersniz, - SOn meclis konuşması - anlarsınız.

Ayrıca Kendi El yazısı İle Müslümanlık için "Arap dini" "Muhammed'in dini" "muhammed'in ümetti" gibi laflar etmiştir.

Ne oruç tutugu görülmüştür ne namaz kıldıgı.

Başka dine mensupmu bilemeyiz ama hiç bir dini görev yapmadıgı için Şeriatçılar gibi mason şuçlamasıda gülünç olur.

Sözün özü Atatürk dinsizdir ama Allah'a inanır - Bakınız Yaver'inin günlüğü -

status
04-05-09, 03:13
Ata ateist oldu, Dinsizde oldu. Ne kaldı başka ?

Haa!...

Yokmu Atatürk Agnostikdi diyen ?

Enver Istek
11-05-09, 22:24
"Gökten indiği sanılan kitap!!" sence yeterince açıkça belirtmemiş mi?


Ne kadar güzel söylemis?Gökten indigi sanilan?Yani Kurani kutsal ilan ederek hayatimizdan cikarmayalim yasayan olsun demistir sanirim.Cünki;Kutsal ilan edilen Kitap sadece dogdugumuzda basucumuza konan öldügümüzde mezarlikta okutulan baziayinlerde anlamadan okutulan dokununca 10 000 volt tasiyan ve carpan bir kitap olmadigini vurgulamistir...

"Türk milleti dindar olmalıdır yani, bütün sadeliğiyle dindar olmalıdır demek istiyorum. Bizzat hakikate nasıl inanıyorsam buna da öyle inanıyorum... Din şuura muhalif, ilerlemeye engel hiçbir şey ihtiva etmiyor."

(Maurice Perno ile yaptığı ropörtaj 11 Şubat 1924 (Atatürk'le Konuşmalar, Cumhuriyet Gazetesi eki, s. 111)

"Bizim dinimiz en tabi ve makul dindir ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dine tabii olmasi için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur."

(Atatürk'ün S.D. II, 1923, s. 127)

"Camilerin mukaddes mimberleri halkın ruhi, ahlaki gıdalarına en yüksek, en verimli kaynaklardır. Minberlerden halkın anlayabileceği dille ruh ve beyne hitap edilmekle Müslümanların vücudu canlanır, beyni temizlenir, imanı kuvvetlenir, kalbi cesaret bulur."

(Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, c. 1, s. 225)

skywalker06
12-05-09, 00:14
Peki ATATÜRK müslümandı.
Peki neden bazı *********ler ATATÜRK'e kafir diyor. Youtubelarda hatta bir tane akp millet vekilide fıkrasında ATATÜRK'e i---- demişti.konunun baslıgına bak kimler atatürk ateist demıs.senın gibi chp usakları atatürkün ateist oldugunu idda ediyorlar işte.sende ateist degılmısın??atatürke kafir denmesi seni neden bu kadar rahatsız ediyor o zman.??ha muslumanlar atatürke ateist derse hakaret ama chp liler derse o zman atatürkte bizim gibi atesitti diye seviniyorsunuz:hahah::hahah::hahah:

skylark85
31-05-09, 22:40
Atatürk'e hayran olmamak mümkün değil.. Müthiş beyin, müthiş cesaret, müthiş yürek hepsi mi toplanır bir vücutta.. Teşekkürler Atam.. Seni örnek alıyoruz.. Bizlerden 100 yıl önce söylediklerini, koca 100 yıl geçmesine rağmen hala kavrayamamış insanlar yüzünden şu an acılar çekmekteyiz.. Yanlış yönetilmekteyiz, yanlış büyütülmekteyiz.. Kaç insanız bilemiyorum fakat ilkelerini ve mirasını benimsemiş yürekler olarak, kanımızın son damlasına kadar sözümüzü tutacağız.. Rahat uyu Atam.. Sen bizim ağabeyimiz, babamız, öğretmenimiz kısaca herşeyimizsin.. 100 yıl sonra dahi anlaşılamıyor olmak kemiklerini sızlatıyordur mutlaka.. Soyundan geldiğim için, aynı kanı taşıdığım için gurur duyuyorum kendimle.. İlkelerin ilkelerim, mirasın mirasımdır..

despoina
12-06-09, 11:55
Dini, imani neyse ne.. ne onemi var. Herkes kendi durumunu ustun kilmak icin Ataturk'u malzeme yapiyor. Yahudi'ye sorarsan Ataturk gizlice Sema duasini okuyormus, Fenerliye sorarsan Fenerliymis, mis de mis...
Ben hristiyan olarak yillar once Turkiye cumhuriyeti icinde rahatca kiliseme gidip duami edebilmissem bu Ataturk'un sayesinedir. O nedenle Turk olmasamda Ataturk'e saygim buyuk.
O yuzden bu yaziyi ekleyen arkadasa Neyzen Tevfik'in dizeleriyle cevap veriyorum.

Ne ararsın Tanrı ile aramda
Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
Hakikaten gözün yoksa haramda,
Başı açığa niye türban sorarsın
Rakı, şarap içiyorsam sana ne.
Yoksa sana bir zararım içerim.
İkimiz de gelsek kıldan köprüye
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.
Esir iken mümkün müdür ibadet?
Yatıp kalkıp Atatürk'e dua et.
Senin gibi dürzülerin yüzünden,
Dininden de soğuyacak bu millet
İşgaldeki hali sakın unutma,
Atatürk'e dil uzatma sebepsiz.**
Sen anandan yine çıkardın amma,
Baban kimdi bilemezdin *********...
** Bu Atatturk'u malzeme yapanlara

gokberks46
15-06-09, 11:00
Lutfen doru konus Atatatürk laikciydi suan dinle yürüyen bir ülke olsaydik geride kalirdik herkez bunun üzerinden para kazinirdi BENCE ATATURK DUNYANİN EN İYİ ADAMLARİNDAN BİRİ VE LAİK BİR İNSAN BUNUN HİCBİR SEKİLDE ATEİZİMLE İLGİSİ YOKTUR Tesekkürler...

MURAKE
15-06-09, 11:17
"Gökten indiği sanılan kitap!!" sence yeterince açıkça belirtmemiş mi?
velev ki ateist, olamaz mı?..ben de müslümanım...onun ateist olması benim gözümdeki yerini değiştirmez.

despoina
15-06-09, 15:32
velev ki ateist, olamaz mı?..ben de müslümanım...onun ateist olması benim gözümdeki yerini değiştirmez.

cok dogru demissiniz, keske herkes sizin gibi dusunse..

Dr_Tugrul17
15-06-09, 16:00
velev ki ateist, olamaz mı?..ben de müslümanım...onun ateist olması benim gözümdeki yerini değiştirmez.

tamam senin için sorun yok anlıyorum da Atatürk'ün gizlice namaz bile kıldığı iddaaları ortalıkta dolaşırken bu başlığı açmak şart olmuştu :xayrıca Atatürk'ün deist veya ateist olduğunu bilmek yaptığı devrimleri daha iyi anlamanızı sağlar:okay:

YurtSever*
15-06-09, 16:28
Mustafa Kemal Ateist değil.

Hİç bii dini yok müslüman da değil.

Ama allah'a inanıyor.

Araştırmlarla sabittir.

aяwєи
16-06-09, 02:38
tamam senin için sorun yok anlıyorum da Atatürk'ün gizlice namaz bile kıldığı iddaaları ortalıkta dolaşırken bu başlığı açmak şart olmuştu :xayrıca Atatürk'ün deist veya ateist olduğunu bilmek yaptığı devrimleri daha iyi anlamanızı sağlar:okay:Sözlerinin tek kelimesine bile katılmıyorum. İnsanların hassas noktalarına dem vurarak olayları yada olguları provake etmek doğru bir davranış şekli değildir. Ulu Önder'im gizlice de namaz kılabilir, hiç inancı da olmayabilir.. Sende benim ATAM'a dair şart olması gereken tek durum onu güzel sözlerinle yüceltmek olurdu ki bir Türk evladı olarak ne açtığın konu nede yaptığın yorumlar bu durumla örtüşmüyor. Atamın devrimlerini de tekrar bir gözden geçirmeni öneririm. Zamanın şartlarına, bulunduğu koşullara ve mantalitesine dikkat et. Kusura bakma mütevazi olamayacağım ancak yıllar yılı okuduğum tarih kitapları, yaptığım tarih araştırmaları, orijinal baskılardan edindiğim tarih bilgileri ile tarihin kitabını yazacak potansiyele yakın bir yerdeyim. E müsade et de eğriyle doğruyu ayıralım.

Dr_Tugrul17
16-06-09, 04:45
Sözlerinin tek kelimesine bile katılmıyorum. İnsanların hassas noktalarına dem vurarak olayları yada olguları provake etmek doğru bir davranış şekli değildir. Ulu Önder'im gizlice de namaz kılabilir, hiç inancı da olmayabilir.. Sende benim ATAM'a dair şart olması gereken tek durum onu güzel sözlerinle yüceltmek olurdu ki bir Türk evladı olarak ne açtığın konu nede yaptığın yorumlar bu durumla örtüşmüyor. Atamın devrimlerini de tekrar bir gözden geçirmeni öneririm. Zamanın şartlarına, bulunduğu koşullara ve mantalitesine dikkat et. Kusura bakma mütevazi olamayacağım ancak yıllar yılı okuduğum tarih kitapları, yaptığım tarih araştırmaları, orijinal baskılardan edindiğim tarih bilgileri ile tarihin kitabını yazacak potansiyele yakın bir yerdeyim. E müsade et de eğriyle doğruyu ayıralım.

Açtığım konudaki video Mustafa filminden alıntı.Gayet net bir şekilde Atamızın dine karşı duruşu yer alıyor,bunu dile getirmek neden rahatsız ediyor ki?
klasik bir örnek olcak ama
"Hayatta en hakiki mursit ilimdir fendir, ilim ve fenden başka yol gosterici aramak gaflettir, dalalettir, cehalettir"
bütün okullarımızda yazılan bu güzel cümlede Atamız BAŞKA derken neyi kastetmiştir?

aяwєи
16-06-09, 04:58
Açtığım konudaki video Mustafa filminden alıntı.Gayet net bir şekilde Atamızın dine karşı duruşu yer alıyor,bunu dile getirmek neden rahatsız ediyor ki?
klasik bir örnek olcak ama
"Hayatta en hakiki mursit ilimdir fendir, ilim ve fenden başka yol gosterici aramak gaflettir, dalalettir, cehalettir"
bütün okullarımızda yazılan bu güzel cümlede Atamız BAŞKA derken neyi kastetmiştir?Rahatsız ediyor çünkü senin bu yaptığın Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benziyor.

Öyle veya değil Atam her durumda gözümüzde yüce bir insandır. Çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu bir ülkede, o ülkenin en kutsallarından biri olan Atam'ı baz alarak ona karşı yapılacak her türlü psikolojik savaş bizleri tetikler.

Herneyse ben tartışmaya girmek istemiyorum. Ama senin rahatsız etmek hoşuna gidiyor; bunu anlamış bulunuyorum :okay:

Dr_Tugrul17
16-06-09, 11:34
Rahatsız ediyor çünkü senin bu yaptığın Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benziyor.

Öyle veya değil Atam her durumda gözümüzde yüce bir insandır. Çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu bir ülkede, o ülkenin en kutsallarından biri olan Atam'ı baz alarak ona karşı yapılacak her türlü psikolojik savaş bizleri tetikler.

Herneyse ben tartışmaya girmek istemiyorum. Ama senin rahatsız etmek hoşuna gidiyor; bunu anlamış bulunuyorum :okay:

konuyu diğer dinler bölümüne açmışım pek müslüman mahallesi sayılmas:x

Atatürk'ün din konusundaki düşünceleri size uymayabilir bu sizin onu sevmemenize engel teşkil etmemeli ama dediğim gibi sözleri ve yaptığı devrimleri daha iyi anlayabiliriz

ben kimseyi rahatsız etmek istemedim bu diğer dinler bölümünde ne yazılsa rahatsız oluyorsunuz gerçekleri göstermek istedik sadece yanlışımız varsa söyleyin de düzeltelim hiçbir çekincemiz yok:okay:

aяwєи
16-06-09, 13:45
Bizim Atatürk'ü sevmemize hiçbir şey engel teşkil etmez zaten.

Senin dinin imanın kimseyi ilgilendirmez. Ben Atamı alet ederek neyin peşinde olduğunu merak ediyorum.

Onun dine bakış açısını baz alarak devrimlerini yorumlamak da alakaya çay demlemekle eş değerdir. Biraz mantıklı olalım.

BordoBereli
16-06-09, 14:01
Atatürk'ün Balıkesir Hutbesi

Ey millet, Allah birdir. Şanı büyüktür. "Allah'ın selâmeti, atıfeti ve hayrı üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz, Cenâb-i Hak tarafından insanlara hakâyik-i diniyyeyi tebliğe me'mur rasûl olmustur. Kanun-u Esâsîsi, cümlemizce malûmdur ki, Kur'anı Azumissandaki nusustur. İnsanlara feyz vermiş olan dinimiz, son dindir. Ekmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa, hakikate tamamen tevâfuk ve tetâbuk ediyor. Eğer akla, mantığa, hakîkate tevâfuk etmemiş olsaydı, bununla diğer kavânin-i tabiiyye-i ilâhiyye beyninde tezad olması icab ederdi. Çünkü bilcümle kavanin-i kevniyyenin menbai Cenab-i Haktır.

Arkadaşlar! Cenab-ı Peygamber mesaisinde iki dâra, iki hâneye mâlik bulunuyordu. Biri kendi ikâmet eylediği hânesi, diğeri din işleriyle iştigal buyurduğu Allah'in evi idi. Kendi husûsi işlerini kendi evinde görür, âmmenin, ummetin hizmetini de Allah'ın evi olan câmi-i şerîf'te ru'yet eylerdi. Biz de hazret-i peygamber'in usûlune ikdida ederek, milletimize tealluk eden husus için şu Beytullah'ta toplandık. Şimdi Hazret-i Allah'ın huzurundayız. Bunu bana müyesser eden Balıkesir'in dindar ve kahraman insanlarına arz-i şükran ederim. Çok memnunum ve bu vesile ile büyük bir sevâba nâil olacağımı ümid ediyorum.

Efendiler, câmiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır. Her şeyden evvel itâat ve inkiyâd-i tâmme ile ibâdet, din ve dünya için neler yapılması lâzım geldiğini düşünmek için yapılmıştır. Millet işlerinde her ferd başlı başına bir hizmet ifa etmelidir. İşte biz de burada din ve dünya için istiklâl ve istikbâlimiz için, bilhassa hâkimiyetimiz için neler düşündüğümüzü meydana koyalım. Ben yalnız kendi düşüncemi söylemek istemiyorum. Hepinizin düşüncelerini anlamak istiyorum. Amal-i milliyye, irâde-i milliyye yalnız bir salisin düşüncesinden değil, bil'umum efrâd-i milletin arzularının, emellerinin muhassalasından ibârettir.

Binaenaleyh benden ne öğrenmek, ne sormak istiyorsanız serbestçe sormanızı rica ederim."

Metnin Bugünkü Türkçesi [değiştir]"Ey millet! Allah birdir, şanı büyüktür. Allah'ın selâmeti, sevgi ve iyiliği üzerinize olsun. Peygamber Efendimiz Hazretleri, Cenâb-i Hak tarafından insanlara dinî hakikatleri tebliğe memur edilmiş ve resul olmuştur. Temel nizami, hepimizin bildiği Kur'ân-ı Azimussan'daki açık ve kesin hükümlerdir.

İnsanlara maneví mutluluk vermiş olan dinimiz, son dindir, mükemmel dindir. Çünkü dinimiz; akla, mantığa ve gerçeklere tamamen uymakta ve uygun gelmektedir. Eğer akla, mantığa ve gerçeklere uymamış olsa idi bununla diğer ilâhî tabiat kanunları arasında birbirine zıtlık olması gerekirdi. Çünkü bütün tabiat kanunlarını yapan Cenab-ı Hak'tır.

Arkadaşlar! Cenab-ı Peygamber çalışmalarında iki yere, iki eve sahipti. Biri kendi evi, diğeri Allah'in evi idi. Millet işlerini Allah'ın evinde yapardı. Hazret-i peygamber'in mübarek yollarını takip ederek bu dakikada milletimize ve milletimizin şimdiki ve geleceğine ait konuları görüşmek maksadıyla bu kutsal yerde, Allah'ın huzurunda bulunuyoruz. Beni bu şerefe kavuşturan Balıkesir'in dindar ve kahraman insanlarıdır. Bundan dolayı çok memnunum. Bu vesile ile büyük bir sevaba nail olacağımı ümit ediyorum.

Efendiler! Camiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır. Camiler, söylenenleri dinleme ve ibadet ile beraber din ve dünya için neler yapılması lazım geldiğini düşünmek, yani birbirimizin görüş ve düşüncelerini almak için yapılmıştır. Millet işlerinde her ferdin zihninin başlı başına faaliyette bulunması lâzımdır. İşte biz de burada din ve dünya için, geleceğimiz için her şeyden önce hakimiyetimiz için neler düşündüğümüzü meydana koyalım.

Ben yalnız kendi düşüncemi söylemek istemiyorum. Hepinizin düşüncelerini anlamak istiyorum. Millî emeller, millî irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, millet fertlerinin tamamının arzularının, emellerinin bileşkesinden ibarettir. Bundan dolayı benden ne öğrenmek, ne sormak istiyorsanız serbestçe sormanızı rica ederim."

07 Şubat 1923 BALIKESIR - Zagnos Paşa Camii

"http://tr.wikisource.org/wiki/Atat%C3%BCrk%27%C3%BCn_Bal%C4%B1kesir_Hutbesi" adresinden alındı.

Dr_Tugrul17
16-06-09, 14:35
Bizim Atatürk'ü sevmemize hiçbir şey engel teşkil etmez zaten.

Senin dinin imanın kimseyi ilgilendirmez. Ben Atamı alet ederek neyin peşinde olduğunu merak ediyorum.

Onun dine bakış açısını baz alarak devrimlerini yorumlamak da alakaya çay demlemekle eş değerdir. Biraz mantıklı olalım.


Hayatta en hakiki mürşid ilimdir fendir, ilim ve fenden başka yol gosterici aramak gaflettir, dalalettir, cehalettir"
bütün okullarımızda yazılan bu güzel cümlede Atamız BAŞKA derken neyi kastetmiştir?

bu soruma cevap vermedin aslında herşey bu sözde gizli:x" ilim ve fenden başka" derken ki kastı kurandır siz dinciler yol gösterici olarak kuranı baz alıyorsunuz Atatürk ise kurandan medet ummayı gaflet,dalalet ve cehalet olarak açıklıyor sen Atatürk ün dine bakış açısını bilmezsen bu sözü kendine göre yorumlarsın ve hiçbir anlamı kalmaz:okay:

aяwєи
16-06-09, 19:19
Atatürk ise kurandan medet ummayı gaflet,dalalet ve cehalet olarak açıklıyor Bu senin yorumun! Ülkemizde din ve vicdan özgürlüğü var. Cumhuriyet döneminde de vardı. Seni ne ilgilendiriyor arkadaşım insanların inançları??? Kastın hurafeler yada dini yozlaştırıp çıkarlarına alet edenlerse buna herkes karşı. Ama tanımı daraltıp salt Müslümanlara karşı bir genelleme yaparsan cevabını alırsın.

Dr_Tugrul17
17-06-09, 01:29
Bu senin yorumun! Ülkemizde din ve vicdan özgürlüğü var. Cumhuriyet döneminde de vardı. Seni ne ilgilendiriyor arkadaşım insanların inançları??? Kastın hurafeler yada dini yozlaştırıp çıkarlarına alet edenlerse buna herkes karşı. Ama tanımı daraltıp salt Müslümanlara karşı bir genelleme yaparsan cevabını alırsın.

konuyu başka taraflara çekmeye çalışmışsın ama neyse daha da zor durumlara düşürmek istemem seni:x Atatürk gayet net bir şekilde açıklamış bu sözünde kabul etmiyorsanız etmeyin ama inkar da etmeyin!
bu senin yorumun yazmışsın senin kendi yorumunu göremedim bu söz hakkında!:faja_na: bu sözü pek de yorumlamaya gerek yok ortada isteyen alır isteyen almaz almassan da dediğim yere gelirsin Atatürk'ün sözlerini anlayamaz devrimlerini kavrayamazsın:okay:Atatürk cumhuriyetten sonraki en büyük uğraşlarından biri dinle kapatılmış gözleri açmaktı görüyorum ki başarılı olamamış ne yazık ki..

aяwєи
20-06-09, 13:21
Arkadaşım benimle polemiğe girmeye çalışma. Elbetteki sözü yorumlarım. Hatta yorumlamayı bırak sana geçen yıl yada bir önceki yıl KPSS'de çıkmış bir soruyla örnek veririm. Sorunun orijinalini tam hatırlayamıyorum ancak şu şekildeydi:

"Hayatta en hakiki murşid ilimdir fendir. İlim ve fenden başka yol gösterici aramak gaflettir." sözüyle Atatürk hangi inkılabını vurguluyor?

Cevap İnkılapçılık olacaktı. Bu inkılabın anlamını açıklamama gerek yok sanırım. Kısaca bu tüm inkılaplarının temelinde mantığın ve aklın yattığının göstergesidir. Bu da bizim savunduğumuz tezi doğrular. Sen olaya çok farklı bir yerden baktığın için dinle bağdaştırıyorsun. Bakış açını genişletmeni ve salt öznel yorum yaparak konuyu saptırmamanı öneririm. Ki sana 'bu senin yorumun' derken kastettiğim de buydu. Atam her insanın farklı anlayacağı yada nereye isterse oraya çekebileceği düzeyde laf etmemiştir. Tarihçiler, insanların daha net anlaması için sözlerini açıklayıcı olarak yorumlar. Bu durumda senin otorite olmadığın bir konuda bu kadar iddialı ve kesin konuşmanı ben tek bir sebebe bağlarım: Art niyet.

Saygılarımla.

Dr_Tugrul17
20-06-09, 16:57
neyse artık polemiğe gerek kalmayacak bilgiler var elimde:x
Atatürk ateistti. böyle düşünmeme neden olan bir kaç sözünü aşağıya ekliyorum:

"Natür ( Tabiat ) insanları türetti, onları kendisine taptırdı da.."(1)

"İnsanlar bu manada hürriyete hiç bir zaman sahip olmamışlardır ve olamazlar. Çünkü, malumdur ki, insan tabiatın mahlukudur."(2)

"Tabiatın ve tarihin mahsulü olan bir milletin fertleri daima bu hakikatle karşı karşıya bulunur ve ona hürmet eder." (3)

"Ibtidaî insan kümelerinde ata korkusu ve nihayet büyük kabile ve kavimlerde ata korkusu yerine kâim olan Allah korkusu insanların kafalarında ve hareketlerinde hesapsız memnular yaratmıştır!"

"Tabiatın herşeyden büyük ve herşey olduğu anlaşıldıkça tabiatın çocuğu olan insan kendinin de büyüklüğünü ve haysiyetini anlamaya başladı." (4)

"Muhammed, Mekke'de müşriklik muhitinde ve tesirinde büyümüş olmasına rağmen, dinî meseleler ve dinî düşünceler, pek derin bir surette, zihnini işgal ediyordu. Muhammed, 40 yaşına geldiği zaman, vatandaşlarını kendinin bulduğu ve doğru olduğuna inandığı yeni bir dine davete başladı. Muhammed'in davet ettiği bu dine, o zamanın Hanif'lerine imtisalen İbrahim Dini, yahud inkiyad manasina ifade eden "İslam" denilmiştir!"

"Tarihi nokta-ı nazardan da müteala edildiği zaman görülüyor ki, Muhammed, birden bire Allah'ın Resulü'yüm diyerek ortaya çıkmamıştır. O, Arap'larin ahlak ve adetlerinin pek fena ve pek ibtidaî ve islaha muhtaç olduğunu anlamış, bunların islahı için tenha yerlere çekilerek senelerce düşünmüş ve yıllarca tefekkürden sonra kendisine vahiy ve ilham fikri doğmuştur."

"Vahiy, ilham fikri Muhammed'den evvel de Arap'lar, şairlerin akıl erdiremedikleri kuvvetlerden ilham aldıklarına inanırlardı. Bu kuvvetler Arap'lar için cinlerdi. Cinlerin güya kahinlere gaibten haber vermek kudretini ilham etmek kudretini ilham ederlerdi. Bu nev'i itikadlar Arabistan'da her zaman o kadar canlı ve derin olmuştur ki, Muhammed dahil cinlerin vücuduna samimi olarak inanmışlardı. O hakikaten cinlerin şairlere şiir ilham ettiğine kâni idi. Arap'lar şairleri bir kahin gibi telakki ederlerdi. Muhammed'in Musa, İsa dinlerine dair öğrendikleri de kendisinde bu itikadi kuvvetlendirmiştir. Bu peygamberlerde melek telakkisi vardı. Dinler nazarında cinler kötü olduğundan peygamberler onlardan mülhem olamazlardı. Muhammed de diğer peygamberler gibi kendisine ilham eden kuvvetin insanları iğfal eden bir kuvvet olmayıp onları hayır ve saadete irşad eden ilahî bir kuvvet olduğuna samimi olarak inandı." (5)

"Muhammed'in peygamberliğinin başlangıcına dair birçok rivayetler vardir. Bunlara pek çok efsaneler karışmıştır. Hakikatte Peygamber'in ilk söylediği Kur'an ayetlerinin ne olduğu kati surette mâlum değildir.

Muhammed, uzun bir devirdeki tefekkürlerin mahsulü olan ayetleri lüzum ve ihtiyaçlara göre takrir ediyordu. Bununla beraber kendisini tahrik eden kuvvetin tabiat fevkinde bir mevcudiyet olduğuna samimi surette kani idi. Muhammed'i harekete getiren ilk âmil, bu samimi heyecanlar olmuştur. Muhammed, bidayete irticalen dini hitabette bulunan bir vaiz oldu. Vaizlikten Nebi'liğe, Nebi'likten nihayet Allah'in Resulü haline geçti." (6)

"Hukukî hükümler zaman ve mekân içinde içtimaî heyetlerin uğradıkları değişiklere göre değişegeldiğinden on dört asır evvelki zaman ve mekânın ihtiyacına göre lüzumlu ve kafi görülmüş olan esaslar yerine bugün birçok mütenevvi kanunlar ve usuller konulmak zarureti görülmüştür. Bunlar dahi ebedî olmayıp zamanla değişmeye mahkûmdurlar." (7)

"Tarihe ait mâlumata gelince: Yeni fenler sayesinde meydana çıkarılan hakikatler en yakın tarih bilgilerini bile temellerinden sarsmaktadır." (8}

"Muhammed, gerek dinî meselelerde, gerekse içtimaî hususlarda bir islah yapmak lazım geldiği zaman kendini hiçbirseyle bağlı görmemiştir." (9)

"Muhammed'in ölümünden Ebu Bekir'in ölümüne kadar geçen kısa bir müddet zarfında bunlardan hiçbiri mevcudiyetini ihsas edemedi: Bunlar tamamen alıklaşmışlardı !" (Peygamberin Etrafındakilerden Bahsediyor Sanırım..) (10)

"Ne kadar ibrete sayan bir vakiyettir ki, daha Muhammed'in öldüğü anda bütün eski nifaklar, ihtiraslar, hirîicaklar zincirden boşandılar. O derece ki, hakkında korku ve hürmet beslenen Peygamber'in ılık cesedi, son nefesini verdiği basit odada unutulmuş ve ihmal edilmişti." (11)

"Müseyleme, taraftarlarının şarap içmelerine müsaade gösterdi. Müseyleme'ye imtisal eden başka adaklar olmuştur. Müseyleme, başlangıçta muvaffak olur gibi oldu. Müseyleme, Muhammed'e gönderdiği mektupta, Arap'lar üzerinde hüküm ve nüfuzun paylaşılmasını teklif etti. Hakikatte Müseyleme de kıymetsiz sayılmayacak ahlakî ve dinî mezhep İslamiyyet seviyesinden pek aşağı değildi. Nihayet Müseyleme ve onun gibiler birer suretle bertaraf edilmişlerdir." (12)

"..Kur'an'ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndüler!"

"Millî duyguyu boğan, fani dünyaya kıymet verdirmeyen, sefaletler, zaruretler, felaketler his olunmaya başlayınca asıl hakiki saadete öldükten sonra ahirette kavuşacağını vaad ve temin eden dinî akide ve dinî his, millet uyandığı zaman onun şu acı gerçeği görmesine mani olamadı."

"Artık Türk, cenneti değil, eski hakiki, büyük Türk cedlerini mukaddes miraslarının son Türk ellerinin müdafaa ve muhafazasını düşünüyordu. Türk milleti, millî hissi, dinî hisle değil, fakat insanî hisle yan yana düşünmekten zevk alır." (13)

"Ben prensiplere bağlı bir adamım. Nikâhimızı imam değil de sefir bey kıyacaktır!" (14)

"Kaza ve kader, talih ve tesadüf tâbirleri Arapça'dır; Türk'leri âlakadar etmez." (15)

"Meclise geldik. Bir de müezzin geldi. Müezzin ezan okudu. Meclis kapısından içeri girdiğimiz zaman Atatürk'ün önüne sırmalı elbiseler giyinmis bir imam dikildi. Atatürk ne istediğini sordu. İmam ellerini kaldırarak, "Dua etmeden girilmez!" dedi. Atatürk, "Bu yurt Mehmed'ciğin süngüsü ile kurtarıldı ve bu meclis onun gayretiyle kuruldu. Yoksa senin duanla degil! Çekil oradan!" dedi ve imamı eliyle iterek meclise girdi." (Kılıç Ali Anlatıyor) (16)

"Kâbe, mikab, yani tavla zarı şeklinde demektir. Fil-hakika, Kâbe zar şeklinde, insan boyunda dört duvardan ibaretti; duvarlar harçsız, adi taştan yapılmıştı. Binanın çatısı da yoktu; dört köşesinde dört taş vardı; bunların en meşhuru Hacer-i Esved denilen bir kara taştı. Kâbe çok eskidir. Ne vakit ve kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor. Arab ananesi, Kâbe'nin insanı İbrahim Peygamber'e atfetmektedir. Bu mukaddes kara taş ananesi, aynen Frik'lerde de vardı. Frik'ler mukaddes sayarak ihtiram ve ibadet ettikleri kara taş, bugünkü Afyonkarahisar şimalinde, kadim Pessinüs şehrinde bulunuyordu. Bunun kudsiyeti ananesi, bu şehrin Romalı'lar tarafından zabtına kadar devam etmişti. Demek ki, Kâbe'nin bir köşesindeki kara taşın kudsiyet almasından, ziyaret ve tavaf edilmesinden çok evvel, Frik'ler de kara taşın mâbed ve ziyaretgâh esası olması adeti teessüs eylemiş bulunuyordu. Kâbe, bidayette mahalli bir mâbed iken, Mekke ahalisi burasını bir millî mâbed derecesine yükseltmişlerdi. Mekke'liler, Arap'ları kendi mâbedlerine celp edebilmek için, Arap yarımadasının muhtelif yerlerinde mâbud tanılan 360 putu Kâbe'de yerleştirmişlerdi. Kâbe'nin kudsiyetini, Yahudi ananelerine de rabt etmişlerdi. Bu uydurmalara göre, İbrahim, karısı Hacer ile oğlu İsmail'i buraya getirmişti; Zemzem de onlar için fışkırmıştı; İbrahim, oğlu İsmail ile birlikte Kâbe'yi bina etmişlerdi. Cebrail kendilerine o zaman beyaz ve mücella olan Hacer-i Esved'i getirmişti; bu taş sonradan günahkârların ellerine sürmelerinden dolayı kararmıştı. Bunların hepsi bit-tabi sonradan uydurulmuş masallardır."

"(...) Mekke zabt olunduktan ve Kâbe'deki putları parçalandıktan sonra da yıllık haccın müşrikler tarafından da eski müşriklik âdetleri dairesinde yapılmasına müsaade olundu. Onun için, müslümanlarla müşrikler aynı zamanda hacc ve aynı şenliklere iştirak ederlerdi. Bundan anlıyoruz ki, o zaman hacc, dinî maksatla yapılan ve her yıl kurulan büyük bir ictimadan ziyade her yıl kurulan büyük bir panayırdı."

Kaynaklar:
(1) Atatürk'ten Düşünceler, Derleyen: Prof. Enver Ziya Kara
(2) Prof. Afet Inan, Medenî Bilgiler ve M. Kemal Atatürk'ün Elyazıları.
(3) A.g.e.
(4) A.g.e.
(5) Tarih, c. 2, Orta Zamanlar, Devlet Matbaası, Ist., 1931
(6) A.g.e.
(7) A.g.e.
(8=) A.g.e.
(9) A.g.e.
(10) A.g.e.
(11) A.g.e.
(12) A.g.e.
(13) Prof. Afet Inan, Medenî Bilgiler ve M. Kemal Atatürk\'ün Elyazıları. (14) A.g.e.
(15) Prof. İlhan Arsel, Teokratik Devlet Anlayışından Laik Devlet Anlayışına.
(16) Hürriyet Gazetesi, Atatürk'ün Gönlündeki Kadın, 8 Mayıs 1988 (17) Kemal Arıburnu, Atatürk'ten Anekdotlar-Anılar

hakgeldi
20-06-09, 17:26
EL CEVAP;

"ATATÜRK ÜN İSLAMİYETE BAKIŞI"

Atatürk; Peygamber Efendimizi çok iyi tanımış, onun üstün özelliklerini çeşitli vesilelerle anlatmıştır:

O, Allah'ın birinci ve en büyük kuludur. O'nun izinde bugün milyonlarca insan yürüyor. Benim, senin adın silinir; fakat sonuca kadar O, ölümsüzdür.

KAYNAK; Dr. Utkan Kocatürk, Atatürk'ün Fikir ve Düşünceleri (Atatürk ve Din Eğitimi, A. Gürtaş, s. 26)

Tarih, hakikatleri tahrif eden bir sanat değil, belirten bir ilim olmalıdır. Bu küçük harbte bile askerî dehâsı kadar siyasî görüşüyle de yükselen bir insanı, cezbeli bir derviş gibi tasvire yeltenen cahil serseriler, bizim tarih çalışmamıza katılamazlar. Hz. Muhammed (sav) bu harb sonunda çevresindekilerin direnmelerini yenerek ve kendisinin yaralı olmasına bakmayarak, galip düşmanı takibe kalkışmamış olsaydı, bugün yeryüzünde Müslümanlık diye bir varlık görülemezdi.

KAYNAK; Şemsettin Günaltay, Ülkü Dergisi, Cilt: 9, Sayı: 100, 1945, s. 3

Hz. Muhammed (sav)'in bir avuç imanlı Müslümanla mahşer gibi kalabalık ve alabildiğine zengin Kureyş ordusuna karşı Bedir'de kazandığı zafer, fani insanların karı değildir; O'nun peygamber olduğunun en kuvvetli işareti işte bu savaştır.

KAYNAK; Hakikati Tasvir, "Ş. Günaltay'ın Anıları"( A. Gürtaş, s. 26)

Atatürk'ün Hz. Muhammed (sav)'e duyulacak sevgiyi tarif ettiği sözleri ise şöyledir:
Büyük bir inkılap yapan Hazreti Muhammed (sav)'e karşı beslenilen sevgi, ancak onun ortaya koyduğu fikirleri, esasları korumakla tecelli edebilir.

KAYNAK; Şemsettin Günaltay, Ülkü Dergisi, sayı 100, s. 4


BALIKESİR HUTBESİ;

Atatürk, bu hutbeyi, 7 Şubat 1923 tarihinde Zağanos Paşa Camii'nde vermiştir:

http://www.harunyahya.org/kitap/dindar_ataturk/res/isaret1.jpgEy Millet! Allah birdir. Şanı büyüktür. Allah'ın selameti, atıfeti ve hayrı üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri, Cenab-ı Hak tarafından insanlara dini hakikatleri tebliğe, memur ve Resul olmuştur. Koyduğu esas kanunlar cümlemizce malumdur ki, Kuran-ı Azimüşşan'daki ayetlerdir. İnsanlara feyz ruhunu vermiş olan dinimiz son dindir. Ekmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa, hakikate uymamış olsaydı, bununla diğer İlahi ve tabii kanunlar arasında aykırılıklar olması gerekirdi. Çünkü bütün İlahi kanunları yapan Cenab-ı Hak'tır.

KAYNAK;

Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, c. 2, s. 93

ATATÜRKÜN GÜNLÜĞÜNDEN BAZI NOTLAR;

9 Mart 1922, Perşembe - Sivrihisar
Saat 8'e doğru (akşam) İsmet Paşa geldi. Evvela yemek. Yemekten sonra 10 Mart için program kararlaştırıldı. Siyasi durum hakkında... bilgi verdim. Ondan sonra hafıza Kur'an okuttuk.

10 Mart 1922, Cuma - Aziziye
Saat 5 (akşam) Aziziye, yorgunluk hissettim... Bir saat kadar uyudum. Sonra vücudumu süngerle sildim. Yeterli istirahat etmiştim. İsmet, Yakup Şevki ve Selahattin Paşalar gelmişlerdi. Beraber yemek yedik. Bazı telgraflar gelmişti, gördüm. Hafıza Kur'an okuttum. Saat 10'da gittiler. Benim notları yazıyorum. Biraz kitap okuduktan sonra yatacağım. Yarınki planımız üç tümenin teftişidir.

17 Mart Cuma - Akşehir
Tayyare bölüğünü teftiş. Fazıl Bey ve diğer bir pilot uçtu. Fransızlardan alınan 14 tayyare Adana'ya gelmişti... İki tayyare uçurmak istedik. Motorları işletmek güç oldu. Biri uçabildi.

Karargaha dönüş. Saat 8'e kadar yalnız kaldım. Mustafa Abdülhalik Bey geldi. Hafıza Kur'an okuttuk. İsmet Paşa da geldi. Yemekten sonra gittiler.


http://www.harunyahya.org/kitap/dindar_ataturk/res/033.jpghttp://www.harunyahya.org/kitap/dindar_ataturk/res/033a.jpg
Ankara Vilayet Konağı kapısının önünde Nevşehirli Hasan Fehmi Efendi tarafından yapılan duayı dinlerken (27 Aralık 1919)
TBMM önünde Ramazan Bayramı münasebetiyle ordularımızın başarısı için yapılan dua ve bayram merasimi (6 Mayıs 1920)

20 Mart Pazartesi-Akşehir
Müdafaa-i Hukuk heyeti, İhsan, Fahrettin Paşalar geldi.
İhsan Paşa (Ali İhsan Sabis) şikayet etti. Haksızdır. Açık konuştum. Otomobille gezdim. İsmet Paşa'ya gittim. Beraber bize geldik. Fahrettin (Altay) Paşa ve kurmayını yemeğe davet etmiştim. Hafıza Kur'an okuttuk.

24 Mart Cuma - Akşehir
Mütareke teklifini Celal Bey bildirdi. Cuma namazında hafız Ulucami'de mevlüt okudu... Gece yarısından sonra saat 5'e (sabah) kadar Ankara'da Bakanlar Kurulu ile görüşme yaptım..."http://www.harunyahya.org/kitap/dindar_ataturk/res/032.jpg
Mücadelesinde destek ve yardımı her zaman Allah'tan isteyen Atatürk, her fırsatta Kuran okutup dua etmeye önem vermiştir. Resimde ordularımızın muzafferiyeti için TBMMönünde Abdullah Azmi Efendi tarafından okunan dua görülüyor. (28 Mayıs 1922)ATATÜRKÜN ÇANAKKALE SAVAŞININ BAŞARIYA ULAŞMASININ NEDENİ ALLAH C.C. VE DİNE BAĞLI OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR;!!!


Çanakkale muharebelerinde Atatürk'ün emrinde çarpışan, daha sonra Atatürk Anafartalar Grup Komutanı olunca onun yerine 19. Tümen Komutanı olan Albay Şefik Aker, tarihi bir anısını şöyle anlatır:


8/9 Ağustos (1915) gecesi bana 19. Fırka Komutanlığı'nı teslim edip Anafartalar Grubu Komutanlığı'na idareye giderken, Atatürk benim sol yanımda idi. Ağzından çıkan bir fısıltı dikkatimi çekti. O'nun selamet ve başarı için Allah'a fısıltı ile niyazda bulunduğunu görmüş ve anlamıştım.


KAYNAK;
İsmet Görgülü, Sesli Belgelerden M. Kemal Atatürk; Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi, sayı 11, 1988 ( http://www.mkataturk.gen.tr/ozel/ozel4.html#9)NASIL BİR MİLLET İSTEMİŞTİR!!!


Bizim yüce dinimiz, her Müslüman erkek ve kadına araştırmayı farz kılıyor ve her Müslüman, bu dine bağlananları aydınlatmakla vazifelidir.


KAYNAK; Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, c. II, s. 144


Din insanların gıdasıdır. Dinsiz adam boş bir eve benzer. İnsana hüzün verir... Bu dinlerin en sonuncusu elbette en mükemmelidir. İslam Dini hepsinden üstündür.


KAYNAK;Niyazi Ahmet Banoğlu, Nükte ve Fıkralarla Atatürk, s. 196


Türkler dinlerinin ne olduğunu bilmiyorlar. Bunun için Kuran Türkçe olmalıdır.


KAYNAK;


Osman Ergin, Türk Maarif Tarihi, 5/1957 (A. Gürtaş, s. 41)

şimdi varmı ateist diyen?

YurtSever*
20-06-09, 20:15
Şunlara gülüyorum :)

Kafaları asmıyorya.

Mustafa Kemal Kurtuluş savasında tabi ki Ben ateistim demeyecektir.

Tabi ki Camiye gidecektir.

Şavas bitikten sonra ne ZAMAN CAMİYE GİTTİ ORUÇ TUTU NAMAZ KILDI?

Ha bunları yapmasada müslüman diyebilitriz buna bende karşı cıkamam.

AMA SİZEMİ İNANALIM ATATÜRK'ÜN VİDEOSUNAMI?

SİZEMİ İNANALIM ATATÜRK'ÜN EL YAZMASINAMI?

Nedir sizin derdiniz?

Adam kendi ağızı ile söylüyor.

Şaka ibi birde Atatürk müslümandı diyorlar ya çocuk bunlar çocuk.

Edit not : dikkat ederseniz 1922-23 hep bu yılalrdan gösterirler :) ))))))))))))))

hakgeldi
20-06-09, 20:18
EL CEVAP;

" SAMİMİ BİR DİNDARDIR AMa KİMSE BU YÜZÜNÜ ORTAYA ÇIKARMIYOR"

YAKINLARININ DİLİNDEN
http://www.harunyahya.org/kitap/dindar_ataturk/res/090.jpgYakınlarının, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk hakkında anlattıkları onun dine olan samimi bağlılığını bizlere gösteren en güzel örneklerdendir.
Rönesans dergisinin Şubat 1991 sayısında, Ata'nın yakınlarıyla yapılan ropörtajlara yer verilmiştir. Yakınları Atatürk'ün dindar kişiliğini şöyle anlatmışlardır:

http://www.harunyahya.org/kitap/dindar_ataturk/res/092.jpg
Atatürk manevi kızlarından Ülkü'yü çok seviyor ve onunla gezmekten büyük zevk alıyordu.


Ülkü Adatepe (Manevi Kızı)
Annemi Zübeyde Hanım büyütmüştür. Onun anneme anlattığı bir anıyı aktarayım; Atatürk, 25 Ağustos'ta Kocatepe'ye çıktığı zaman orada şöyle dua ediyor: "Allah'ım, senin bana verdiğin fikir ve zekayla ben bütün planlarımı gerçekleştirdim. Bundan sonrası artık senin mukadderatın…"
O, Allah'ına inanan bir insandı. Paşa, Ramazan'da Dolmabahçe'de veya Çankaya'da olduğunda anneme, 'Vasfiye, oruç tutuyor musun?' diye sorar, annem "tutuyorum"dediğinde de çok memnun kalırmış. Bana hastalandığımda dua ettirirdi, kendisi de ederdi. Çok iyi hatırlıyorum; paratifo geçiriyordum, çok üzülmüş ve beni kurtarması için Allah'a dua etmiş.

Annesi Zübeyde Hanım da çok dindarmış. Anneme daha yedi yaşındayken Kuran dersleri aldırmaya başlamış. Kız kardeşi Makbule Hanım'ın da namazını devamlı kıldığını biliyorum.


Safiye Ayla

http://www.harunyahya.org/kitap/dindar_ataturk/res/093.jpg
Atatürk manevi kızlarından Ülkü'yü çok seviyor ve onunla gezmekten büyük zevk alıyordu.

Annesi Zübeyde Hanım da, ablası Makbule Hanım da çok dindar insanlardı, namaz kılarlardı. Atatürk, tam dindar, Müslüman bir aile ortamında yetişti.
Atatürk de dindar bir insandı. Çok beğendiği Hafız Yaşar vardır. O Kuran okurken gözlerinden yaşlar boşanırdı. Hatta bütün hocaları toplayıp, ayetleri okuyup izah ederek incelemeler yapardı. Bana 'Allah'ın sana verdiği bu lütfu unutma ve bununla şımarma, mütevazı ol, daima Allah'a şükret.' derdi. Kendisine "Paşam sen şunu yaptın, sen bunu yaptın' diyenlere de 'Bana Allah yardım etti, ben talihli bir insanım.' derdi.


Vasfi Rıza Zobu
Peygamber (sav)'e çok hürmet ederdi. Peygamber (sav)'in çok sağlıklı bir muhakemeye vakıf olduğuna kaniydi. Bir gece Hz. Peygamber (sav)'in askeri dehasından bahsediyordu...
Onun dine, fikre karşı saygılı bir kişiliği vardı. Kuran'a çok hürmeti vardı. Yanında üç hafız vardı; Hafız Yaşar, Hafız Hüseyin ve Hafız Mehmet. Ben o hafızları onun yanında, Çankaya'da tanıdım. Saygıyla dinlerdi. Onun karşı olduğu, yobazlardı.


Cemal Kutay

http://www.harunyahya.org/kitap/dindar_ataturk/res/095.jpg
Cemal Kutay

Dünyada Atatürk kadar İslam Dinini mana ve mefhumuyla kavramış ve onu aslına iade etmek için büyük kavga yapmış başka bir insan yoktur.
Mustafa Kemal, 1300 sene sonra Hz. Muhammed (sav)'in ruhunu şadedecek esasları getirmiştir. Mustafa Kemal'e 'dinsiz' diyenler Allah'tan utansınlar. Bugün secdeyi Rahman'a alın koyabiliyorlarsa bu, onun sayesindedir. Bugün en geçerli olan meallerden ikisi Ömer Rıza Doğrul ve Ahmet Hamdi Akseki mealleridir. İkisini de Mustafa Kemal yaptırmıştır. O'nun ismini kullananları affetmezdi; 'O büyük adama layık olamazsa ne olacak?' derdi.
Cemal Kutay şöyle bir olayı da aktarıyor;
Bir gün Ertuğrul Yatı'nda ressam İbrahim Çallı Ata'nın yanındadır. 'Şu renkleri tuale almak mümkün müdür?' der. Çallı; 'Tabii, Gazi Hazretleri' diye cevap verir. 'Demek ki siz bu renkleri alabiliyorsunuz' diye tekrarlar Gazi. Çallı; 'Deneyelim ve görelim' der. Ayrılacağı zaman Atatürk, Cevat Abbas'a şunları söyler: 'Söyleyin bu adama bir daha gelmesin. Ne zaman ki haddini bilir, Allah'la boy
ölçüşmeye kalkışmaz. Sıraya girer kul olarak, bunu da ispat eden bir eserle gelir, ben o zaman onun affedilmesine şahitlik ederim.'


Füreyya Koral (Kılıç Ali'nin İlk Eşi)http://www.harunyahya.org/kitap/dindar_ataturk/res/097.jpg
Laikti. Laiklik, dinsizlik değildir. O inançlıydı. Namazını bilmiyorum, ama ilk meclis zamanı kıldığını duymuştum. Kuran'ın Türkçeye çevrilmesi, dinin anlaşılmasına vesile olan büyük bir hizmettir. O, dinin politika aracı olarak kullanılmasına ve istismarına karşıydı. Ve buna hiçbir zaman izin vermedi.


Sabiha Gökçen (Manevi Kızı)
Bir sabah, Ata'nın elini öpmek üzere yanına girdim. İşleri ile meşguldu. Bir süre ayakta bekledim, birden derin bir iç geçirdi ve 'Allah' dedi. (O bunu sık sık tekrarlardı.)
Atatürk hakkında evvelce çok şeyler duymuştum, bu tesirle olacak, bir hayli şaşırdım. O'nun ağzından Allah kelimesini duymak beni şaşırtmış ve heyecanlandırmıştı.
Ata'nın yüzüne şaşkın bir şekilde bakmış olacağım ki; 'Sen dindar mısın?' diye sordu. Ben de ailemden aldığım din terbiyesiyle 'Evet, dindarım' dedim ve bu cevabımı nasıl karşılayacağını anlamak için ürkek ürkek yüzüne baktım. Cevabım hoşuna gitmişti. 'Çok iyi… Allah büyük bir kuvvettir. O'na daima inanmak lazımdır.' dedi ve bu konuda uzun uzun izahat verdi. Ben de o zaman anladım ki, Atatürk hakkında söylenenlerin aslı yoktur ve Ata bütün söylenenlerin hilafına dindar bir insandır. 54 (http://www.harunyahya.org/kitap/dindar_ataturk/dindarataturk4.html#54)

http://www.harunyahya.org/kitap/dindar_ataturk/res/098.jpghttp://www.harunyahya.org/kitap/dindar_ataturk/res/099.jpg
Manevi kızları Ülkü ve Sabiha Gökçen'lekaynak; S. Arif Terzioğlu, Yazılmayan Yönleriyle Atatürk, s. 88, 89

Agnusteik
21-06-09, 02:18
ya kardeş kusura bakma ama fikir paylaşımı forumundayız ve tek yaptığın kopyala yapıştır
kendi düşüncelerin varsa,okumaktan zevk duyarım
ama kopyala yapıştırdan başka bir şey yapamıyorsan, o zaman link verirsin biz de her kopyala yapıştırını orjinal sayfalarından okuruz
kusura bakma,artık kopyala yapıştır gördükçe okuyasım da kalmıyor
sevgilerimle

aяwєи
21-06-09, 04:22
Şunlara gülüyorum :)

Kafaları asmıyorya.

Mustafa Kemal Kurtuluş savasında tabi ki Ben ateistim demeyecektir.

Tabi ki Camiye gidecektir.

Şavas bitikten sonra ne ZAMAN CAMİYE GİTTİ ORUÇ TUTU NAMAZ KILDI?

Ha bunları yapmasada müslüman diyebilitriz buna bende karşı cıkamam.

AMA SİZEMİ İNANALIM ATATÜRK'ÜN VİDEOSUNAMI?

SİZEMİ İNANALIM ATATÜRK'ÜN EL YAZMASINAMI?

Nedir sizin derdiniz?

Adam kendi ağızı ile söylüyor.

Şaka ibi birde Atatürk müslümandı diyorlar ya çocuk bunlar çocuk.

Edit not : dikkat ederseniz 1922-23 hep bu yılalrdan gösterirler :) ))))))))))))))
Laflarına dikkat et !

teslimolan
21-06-09, 13:12
Sen hangi yüzle Yurtsever ismini kullaniyorsun gercekten soru isareti.

hakgeldi
21-06-09, 15:58
ya kardeş kusura bakma ama fikir paylaşımı forumundayız ve tek yaptığın kopyala yapıştır
kendi düşüncelerin varsa,okumaktan zevk duyarım
ama kopyala yapıştırdan başka bir şey yapamıyorsan, o zaman link verirsin biz de her kopyala yapıştırını orjinal sayfalarından okuruz
kusura bakma,artık kopyala yapıştır gördükçe okuyasım da kalmıyor
sevgilerimle

el cevap; " İnsan kendİnİ en İyİ Şekİlde sanal alemde nasil İnandirabİlİr???

tabİkİ gerÇeklerle belgelerle!!!

ben yorum yaparim fakat sİzlere hakki belgeyle verİnce neden hoŞnut olmazsiniz anlamadim??? Sİzde bulun yollayin yorumlayayİm tartiŞalim!!


benm hayat gayem; allah c.c. Ve kiymetlİ rasulu s.a.v'İn yaninda olmamdir hayatimin her zerresİ bÖyledİr!!!

Agnusteik
22-06-09, 01:09
evet biz de size gerçek belgelerle geliyoruz,belgeleri ne kadar kaale aldığınız belli..
çoğu şeyi islami sitelerden kopyala yapıştır yapıyorsun,yazmana gerek yok,sen link ver biz okuruz.
mucize uydurmasyonlarını da kopyalamışsın ama hepsi de fos ve hiç biri de gerçek belge falan değil,müslüman atmasyonları
ben sana genel anlamda yazdım,bu konuda değil
el cevap ile başlayıp herşeyi ben bilirim modunda kopyala yapıştır yapıyorsun,ama bizim cevaplarımızı okuduğun bile şüpheli
siz de bulun demenden belli
yazılarımız belgeden geçilmiyor,hele ki kuran ve hadislerden yaptığım alıntılar da cabası..
beyne zincir vurarak ,kulakları tıkayarak nereye kadar?
hayat gayene ise bişe diyen yok,hep yanında kal allah cc nin ve kıymetli resul sav ın,o senin tercihindir..

YurtSever*
22-06-09, 11:00
Cevap vermeye değmez şunlara

Adamlar anca 1923 e kadar olan şeyleri getirirler.

CUMHRİYETEN SONRA YANİ KENDİ FİKİRLERİNİ UYGULADIKTAN SONRA Hiç bir belgeetiremezler.

Ne namaz ne oruç ne cami..vs

Üstüne üstlük İslam için uydurma din dediği bir zamanda.

INNERVISION
25-06-09, 18:31
süper olmuş...insanımız kabul etsin herşey kitaplarda anlatıldığı gibi değil...Ama hiç bir kimse ATATÜRK'ün yaptıklarına bişey diyemez şimdi evimizde böyle rahatsak Önce Allahın sonra Atamızın şehitlerimizin sayesinde bunu görmemezden gelemeyiz.Kendisinin dini düşüncesi kendi tercihidir bişey diyemeyiz bence..

asetin_cerkess
25-06-09, 18:32
Müslüman olmadığı kesin ama diğer dinden mi bilemem


süper olmuş...insanımız kabul etsin herşey kitaplarda anlatıldığı gibi değil...Ama hiç bir kimse ATATÜRK'ün yaptıklarına bişey diyemez şimdi evimizde böyle rahatsak Önce Allahın sonra Atamızın şehitlerimizin sayesinde bunu görmemezden gelemeyiz.Kendisinin dini düşüncesi kendi tercihidir bişey diyemeyiz bence..


Doğru.. Bu güne kadar Vahdettin bize vatan haini gibi tanıtıldı..
Ama olmadığını bütün tarihçiler biliyor..

YurtSever*
25-06-09, 18:59
Başka dine mensup değil.

Yani böyle bir kanıt delil..vs hiç bir şey yok. Nede cami ibadet kanıtı olmadıgı gibi(cumhuriyetten sonra)

Atatürk Dinsiz ama Allah'a inanan biri.

Yani Atatürk Deist diyebiliriz. Bilinmezcide olabilir, Orası tartışmaya açık.

INNERVISION
25-06-09, 19:03
bende youtube da gezinitken böyle bişey gördüm

http://www.youtube.com/watch?v=SeR3_jz-3qg&feature=related

ama ne olursa olsun ona borcumuz çoook

YurtSever*
25-06-09, 19:04
bende youtube da gezinitken böyle bişey gördüm

http://www.youtube.com/watch?v=SeR3_jz-3qg&feature=related

ama ne olursa olsun ona borcumuz çoook

Bu dincilerin uydurdugu bi yalandır.

Mustafa Kemal Mason localarını kapatan kişidir. Mason Filan değildi.

INNERVISION
25-06-09, 19:09
açıklamaların için teşekkür ederim yurtsever sağol.

damlaa21
03-07-09, 21:50
atatürk ateistse tamamen kendı sorunu.
tamam ülkeyi kurtarmıs falan falan...saygı duyarız ama ateistsede sonucunu kendı ceker
napalım yanı.

Nîda1905
03-07-09, 22:14
"gökten indiği sanılan kitap!!" sence yeterince açıkça belirtmemiş mi?


arkadaŞim madem Öyle dÜnya nasil var oldu sen neden varsin bu dÜnyadaa dÜnyadan sonra ne olucaksin o kadar kİŞİ ÖlÜo bunlar nereye gİdİyooo neden deprem oluyo neden yapmur yaĞiyo bunu sen mİ baŞariyorsun yaĞmur yaĞmasini İstedİĞİn İÇİn mİ yaĞiyooo hayvanlar bİ tesadÜf sonucu mu bÜyÜuo ÇoĞaliyooo0o

Dr_Tugrul17
04-07-09, 00:06
arkadaŞim madem Öyle dÜnya nasil var oldu sen neden varsin bu dÜnyadaa dÜnyadan sonra ne olucaksin o kadar kİŞİ ÖlÜo bunlar nereye gİdİyooo neden deprem oluyo neden yapmur yaĞiyo bunu sen mİ baŞariyorsun yaĞmur yaĞmasini İstedİĞİn İÇİn mİ yaĞiyooo hayvanlar bİ tesadÜf sonucu mu bÜyÜuo ÇoĞaliyooo0o

yeni balıksın sen:x biraz bilgi birikimin olması gerekir bu konuları anlaman için:okay:özellikle dediklerinle alakalı evrimi araştırmanı öneririm(sakın harun yahya sitelerinden öğrenme kanka tavsiyesi:))

YurtSever*
04-07-09, 08:59
Uğraşmaya değmez Tugrul arkadaş baya güldüm yazılana zaten :):):)

Materyalizm'i bir araştır kolo44 İdealistsin bari İdealizm'ide araştır.

vesper
04-07-09, 10:34
kolo44 bunlara ateizmin yanıtları vardır. Ben ateist değilim ancak yanıtlarını okuduğumda özellikle bir kaç teorileri çok mantıklı geldi. En başta şu söyleniyor. SİZ TANRININ BAŞKA BİR YARATICI OLMADAN VAR OLABİLECEĞİNE İNANIYORSANIZ EVREN DE BİR YARATICI OLMADAN VAR OLABİLİR. İnanan birine göre çok değişik bakış açıları var bazı konularda yorum yapmak için bilmek lazım. Ve onlara göre Tanrı değil esas büyülü olan evrendir. Evrenin kendi başına pekala idare edebilir. Tanrıya inanan biri için ateizmi anlamak ilk başta gerçekten zor. Ama savunmalarını okursanız olaylara bakış açılarını anladıktan sonra bazı konularda onlara hak verebilirsiniz.

Ben hala Tanrıya inanıyorum ama ateizmi araştırmaya da devam ediyorum eh her şeyi okuyup öğrenmek lazım size de tavsiyem bence siz de araştırın en azından felsefelerini anlamış olursunuz...

Sevgilerle...

YurtSever*
04-07-09, 11:59
Mantıksızlık zaten İdealizm'dir. İdealistler Materyalistlere bir şeyi kanıtlamaya çalışır. Mesela Ruhu. Kanıtlayamazlar.

Madde'nın ruhtan oluştugunu söylerler. Bir türlü anlatamazlar. Derler ki biz Bu maddeleri ruhumuzla görürüz. Eee nasıl olucak? İşte efendim biz bunlara nasıl bakarsak ruhumuz'a göre görürüz.

Materyalistlerin cevabına ; Güneşe bak bakalım dümdüz görürsün ama düz değil???

Cevap ; sus pus.

Yani Materyalizm Bilimdir. Bilim'e inanır.

İdealizm yani işte bu dinler Bir İdeası olanlar bilim'i red eder bilimle çünkü anlatmak istediklerini anlatamazlar aksine bilim onların en büyük engelidir.

Mustafa Kemal'de buna inanıyordu.

Onun için hi bir zaman bizim Türkçülüğümüz oradan buradan geliyor gökten geliyor gayipten geliyor demezdi.

Biz hayatan yani maddeden alırız ihamımızı derdi.

_Ugur_
04-07-09, 12:09
Mantıksızlık zaten İdealizm'dir. İdealistler Materyalistlere bir şeyi kanıtlamaya çalışır. Mesela Ruhu. Kanıtlayamazlar.

Madde'nın ruhtan oluştugunu söylerler. Bir türlü anlatamazlar. Derler ki biz Bu maddeleri ruhumuzla görürüz. Eee nasıl olucak? İşte efendim biz bunlara nasıl bakarsak ruhumuz'a göre görürüz.

Materyalistlerin cevabına ; Güneşe bak bakalım dümdüz görürsün ama düz değil???

Cevap ; sus pus.

Yani Materyalizm Bilimdir. Bilim'e inanır.

İdealizm yani işte bu dinler Bir İdeası olanlar bilim'i red eder bilimle çünkü anlatmak istediklerini anlatamazlar aksine bilim onların en büyük engelidir.

Mustafa Kemal'de buna inanıyordu.

Onun için hi bir zaman bizim Türkçülüğümüz oradan buradan geliyor gökten geliyor gayipten geliyor demezdi.

Biz hayatan yani maddeden alırız ihamımızı derdi.


Materyalistler ruhun beyinde olduğu söyler her zaman,ama insan ölünce beyin bittiği için doğal olarak ruhda ölür.

Nîda1905
06-07-09, 13:30
Her msjımda belirttiğim ve bundan sınra belirteceğim gibi benim en büyük delilim kuranı kerimdirr
1 - de ki: ey kâfirler

2 - sizin taptıklarınıza ben tapmam.

3 - siz de benim taptığıma tapıcılar değilsiniz.

4 - ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim.

5 - siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz.

6 - sizin dininiz size, benim dinim banadır.

unbelieving-76
11-07-09, 02:27
ateistlerin adı üstende dini yoktur zaten.
bu ayeti boşuna astınız.

inanma
16-07-09, 13:11
Ne diyor;
biz ilahlkarımızı gökden veya gaipten değil doğrudan doğruaya hayattan almışızdır..
hele hele şuna bakın ALLAH aşkına biraz akıl akıl...!
prensipler gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutulamaz...
gökten indiği sanılan kitap
şu videoyu savunan insanlar ben size ne diyeyim bazılarıda isterseniz ben size din üzerine söylemiş olduğu onlarca olumlu söz yazarım doğrudur yazarsın yazmak basit iş onuda siz çok iyi yaparsınız zaten ....

Ne diyor;
biz ilahlkarımızı gökden veya gaipten değil doğrudan doğruaya hayattan almışızdır..
hele hele şuna bakın ALLAH aşkına biraz akıl akıl...!
prensipler gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutulamaz...
gökten indiği sanılan kitap
şu videoyu savunan insanlar ben size ne diyeyim bazılarıda isterseniz ben size din üzerine söylemiş olduğu onlarca olumlu söz yazarım doğrudur yazarsın yazmak basit iş onuda siz çok iyi yaparsınız zaten ....

hero_hasan
16-07-09, 13:42
Flood Yapmayın

SoNaY-
16-07-09, 13:51
kimisi derki atatürk cimbomlu, fenerliye sorsan atatürk fenerli, ee ateiste sorarsanda doğal olarak ateist :)

katıLıyorum soN nokta!

madlyrock09
02-08-09, 04:58
Bu tartışma epey uzayabilir :) Herkese göre başka bir fikir var anlaşılan. Yalnız biz ilhamı gökten ve galipten almadık,direk olarak hayatın kendisinden aldık cümlesini biraz düşünmenizi istiyorum. İlham olarak Atatürk ne almıştır? İlhamı neleri görüp almıştır? Türkiye'yi düzene sokmak için Türk halkının nesinden ilham almıştır ? Bu soruların cevapları çıkıveriyor. Biz şimdi bir şiir yazarken çiçeklerden,böceklerden ilham alırız, öyle değil mi? Zaten bu saatten sonra bu konunun tartışılmasında bir önemi olmadığını sanıyorum. Yalnız bir şeyin yöneticisi olmadan ilerlemez. Nasıl ki bir şirketin yöneticisi olmaz ise o şirket ilerlemez bunuda öyle düşünün :) Artık Atam'ın ateist olup olmadığını öteki alemde anlarız.

hero_hasan
02-08-09, 10:10
konuya çok ii bir açıklama getirdin bravo status video yu izleyen ve bir adet beyni olan herkes zannediyorum anlar çok zor iş değil:okay:

Tugrul Peki Sen Beynin'le Hareket Etseydin İlk Okul Kitaplarında Bile Atatürk'ün Din Üzerine Yazdığı Makaleleri Okurdun Atatürk Ateist Değildi Sadece Devleti Sadece Dine Bağlıyarak [Şeriad] Yönetemeyiz Diyor. Acaba Arkadaşa Beyinden Bahsederken Senin Beynin Varmıydı...

YurtSever*
03-08-09, 21:53
Bu tartışma epey uzayabilir :) Herkese göre başka bir fikir var anlaşılan. Yalnız biz ilhamı gökten ve galipten almadık,direk olarak hayatın kendisinden aldık cümlesini biraz düşünmenizi istiyorum. İlham olarak Atatürk ne almıştır? İlhamı neleri görüp almıştır? Türkiye'yi düzene sokmak için Türk halkının nesinden ilham almıştır ? Bu soruların cevapları çıkıveriyor. Biz şimdi bir şiir yazarken çiçeklerden,böceklerden ilham alırız, öyle değil mi? Zaten bu saatten sonra bu konunun tartışılmasında bir önemi olmadığını sanıyorum. Yalnız bir şeyin yöneticisi olmadan ilerlemez. Nasıl ki bir şirketin yöneticisi olmaz ise o şirket ilerlemez bunuda öyle düşünün :) Artık Atam'ın ateist olup olmadığını öteki alemde anlarız.

Atatürk Müsmüman değildi dinide yoktu.

Atatütürk'ün 1923 döneminden yada hakimiyeti eline aldıktan sonra konuşmalarına bakarsak islamiyet'e böyle laflar çok demiştir 1932 de lise ders kitabına bizat kendi yazısı ile muhamed dini yazdırmıştır.

Atatürk Türklük tanımda "doğa tabiyat" geçer sadece böyle dinler geçmez.

Yani Materyalistti.

Türklerin islamiyeten önce de büyük bir millet oldugunu türklerin kendilerini doğa ve tabiatla buldugunu söylemiştir yani bu dinlerle muhamed dini ile ya da doğmalarla değil.

Mesela Mustafa Kemal bunun akabinde şunu demiştir ;

“Türkler, Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arap dinini kabul ettikten sonra, bu din, ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve ne de Mısırlıların vesairenin Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir şekilde tesir etmedi… Bilakis “İslamlık”, Türk Milleti’nin milli rabıtalarını gevşetti, milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu.”

Bu pek tabii idi çünkü Muhammed’in kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde şamil bir “Arab milliyeti” siyasetine muncer oluyordu. Bu Arab fikri, ümmet kelimesi ile ifade olundu. Muhammed’in dinini kabul edenler, kendilerini unutmaya, hayatlarını Allah kelimesinin her yerde yükseltilmesine hasretmeye mecburdurlar. Bununla beraber, Allah’a kendi milli lisanında değil, Allah’ın Arab kavmine gönderdiği Arapça kitapla ibadet ve münacatta bulunacaktı. Arapça öğrenmedikçe, Allah’a ne dediğini bilmeyecekti. Bu vaziyet karşısında Türk milleti birçok asırlar ne yaptığını ne yapacağını bilmeksizin adeta bir kelimesinin manasını bilmediği halde Kuran’ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndüler...”

teslimolan
04-08-09, 01:05
Atatürk ü sahtekarlikla itham ettiginin farkindasin degilmi ? ve bunu yapan Atatürk ü agzina almasin.

lazkizi_26
04-08-09, 17:16
bişi derdim ama herneyse ....

Atatürkün zekasını anlaman için ömrün yetmez ............................

Atatürk Din ile Devlet işlerini birbirine karıstırmayan mükemmel bir insandı.Herseyin yeri ve zamanının ayrı oldugunu savunur.Ama bu zamanda ki zihniyet Dini Alet edip kendilerne nema çıkarıp birde üstüne siyaset yapıyorlar.... şimdikilerde musevi napcaz napalım ... herkez kendi hesabından sorumlu ...
Ve sana bir not : şimdi inanmayıp da hoyratca başı boş yaşadıgın hayatın hesabını çok acı vericeksin.Son nefesini verip Toprak altına girdiğinde o boş kafanı nerelere vuracagını şaşıracaksın belki bu dediklerime kızıp saçma diceksin de tabi ki önemi yok ZAMANI GELDİĞİNDE GÖRÜŞÜRÜZ :=))) alayınızı toplayıp gülecem bol bol ....vantilatör yollim mi sizin tarafa .... Bi kop git ya işin gücün yokda bunu mu arastırdın daha hayırlı bir iş yapda az çok faydan dokunsun çevrene ...Allahım yarabbim hikmetinden sual olunmaz ama bunları özellikle seçipde mi yolluyosun buraya ...

asyalıgezgin
05-08-09, 23:28
http://www.youtube.com/watch?v=JpVqN-pcJfI&feature=related

bu konu çok tartışılıyor ülkemizde.İnsanlar Atatürk ten soğur düşüncesiyle saklanan bir konuşma zaten Mustafa filmine en büyük tepki de bu konuşmadan dolayı gelmiştir ama kimsenin ağzından çıkmamıştır:okay: sözüm şu olacak bu
ülkede dini savunanlar Atatürk ü ağzına almasın isterseniz nefret edin umrumda değil ya anlayın Mustafa Kemal'i gerçekten ya da can çekişen dininize sahip çıkmaya sakallı amcalarınızın türbelerinde ağıtlar yakmaya devam edin..

BİZ İLHAMLARIMIZI GÖKTEN ve GAİPTEN DEĞİL,DOĞRUDAN DOĞRUYA HAYATTAN ALMIŞ BULUNUYORUZ
ilhamını isteyen istediği yerden alsın müslümanlık 1400küsur yıldır ayakta kıyamete kadarda ayakta kalacaktır. bugün 5 kıtada 5 vakit enbüyük Allah diye haykırılıyor resulumuza -aleyhisselam- dua ediliyor
fakat karlmarksların leninlerin hatırası bir asır bile sürmedi

₪ kyriaki ₪
05-08-09, 23:41
ilhamını isteyen istediği yerden alsın müslümanlık 1400küsur yıldır ayakta kıyamete kadarda ayakta kalacaktır. bugün 5 kıtada 5 vakit enbüyük Allah diye haykırılıyor resulumuza -aleyhisselam- dua ediliyor
fakat karlmarksların leninlerin hatırası bir asır bile sürmedi

dinle siyaseti bir tutmayin bence. Din tabikide evrensel birsey. Karl marx ve lenin bir insan onlari Tanriyla nasil bir tutarsiniz? Tanrinin isi tabikide en iyi ve mukemmel olandir bence, ama insan kusurlu olabilir hata yapabilir..:smile:

YurtSever*
06-08-09, 02:37
Lenin hatırasımıymış :) dünyada 600 milyon -1 milyar'a yakın Komunist var Komunıst Partilerinden bakabilirsiniz. Günde gün artmanta artıgı gibi faşistlercede katledilmektedirler.

Konu bu değil hem.

Dr_Tugrul17
06-08-09, 03:05
Tugrul Peki Sen Beynin'le Hareket Etseydin İlk Okul Kitaplarında Bile Atatürk'ün Din Üzerine Yazdığı Makaleleri Okurdun Atatürk Ateist Değildi Sadece Devleti Sadece Dine Bağlıyarak [Şeriad] Yönetemeyiz Diyor. Acaba Arkadaşa Beyinden Bahsederken Senin Beynin Varmıydı...

bana ilkokulda neler gördüğümü anlatma din kültürü dersinde görmüşsündür Atatürk'ün bahsettiğin sözleri doğru ama tarihi önemli hepsi cumhuriyetin ilanından önce videodaki Atatürk son meclis konuşmasını yapıyor şurda bi konu açmışız video koymuşuz hoşunuza gitmese de konuyla ilgili yorum yapın yapabilirseniz tabi:smile:

sapancalı5454
07-08-09, 21:50
http://www.e84.net/data/media/365/6.jpg
peki bu resim ne oluyo ?http://img150.imageshack.us/img150/9057/ataturk1rv.jpg
yada bu ?
ateist olsa böyle dua edermiydi ?
bu yalanları bırakın ve buna saygı duyun siz atesit siniz diye atatürkde ateist olmak zorunda değildir !
ben sizin yerinizde olsam atatürkü müslüman olduğunu bile bile yalan söylemeyi bırakırdım :)

sapancalı5454
08-08-09, 15:41
cvp yok daha :kiki:
ayrıca
bir kankamızdan alıntıdır
Atatürk'ün Kuran-ı Kerim'e duyduğu derin sevgi ve saygısı, İslam dininin en saf şekliyle yaşanmasına olan inancı onun dindar yönünü her dönemde ortaya çıkarmıştır. Her zaman gerçek din ile batıl inançlarla dolu gericiliği net biçimde ayıran Atatürk, birçok konuşmasında, samimi ve içten bir şekilde Allah'tan, İslam'dan, Kuran'dan saygı ve bağlılıkla bahsetmiştir. Hz. Peygamberimizi övmüş ve Türk Milleti'ne, gerçek dine sarılmayı ve daha dindar olmayı tavsiye etmiş. Allah'a yönelmede Hz. Muhammed'i rehber göstermiştir:

"Bütün dünyanın Müslümanları Allah'ın son peygamberi Hz. Muhammed'in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm Müslümanlar Hz. Muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli; İslamiyet'in hükümlerini olduğu gibi yerine getirmeli. Zira ancak bu şekilde insanlar kurtulabilir ve kalkınabilirler." (Atatürk, Nedim Senbai, A.Ü. Dil, Tarih, Coğrafya Yay., s. 102, 1979)

Hz. Muhammed'i överek O'nu kendisine örnek alan Atatürk, Hz. Muhammed'in peygamberliğine kesin olarak iman etmişti. Hz. Muhammed'e duyduğu hayranlığı ve O'nun peygamberliğini heyecanla anlattığı bir sırada yanında bulunan M. Şemseddin Günaltay, Ata'nın o anki halini şöyle anlatmıştır:

"... Atatürk'ün denizlerden renk alıp renk veren gözleri, masanın üzerinde serili haritaya dikildi ve beni kolumdan tutarak masanın başına çekip parmağını bir noktaya dikti. Bu, kendi elleriyle çizdikleri bir askeri harita idi ve Hz. Muhammed'in büyük Bedir Cengi'ni adım adım gösteriyordu. Hz. Muhammed'e ve O'nun peygamberliğine kadar, büyük askeri dehasına hayran olan eşsiz Sakarya Galibi, Bedir Galibi'ni göklere çıkarırken, "O'nun Hak Peygamber olduğundan şüphe edenler, şu haritaya baksınlar ve Bedir destanını okusunlar" diye heyecanlandı.

Ata'nın son sözü şu olmuştu:

- Hz. Muhammed'in bir avuç imanlı Müslümanla mahşer gibi kalabalık ve alabildiğine zengin Kureyş ordusuna karşı Bedir meydan muharebesinde kazandığı zafer, fani insanların karı değildir, O'nun Peygamberliğinin en kuvvetli delili işte bu savaştır. (Atatürk ve Din Eğitimi, Ahmet Gürbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, s.28)

Atatürk"ün Hz. Muhammed'e duyulacak sevgiyi tarif ettiği sözleri ise şöyledir:

"Büyük bir inkılap yaratan Hazreti Muhammed'e karşı beslenilen sevgi, ancak onun ortaya koyduğu fikirleri, esasları korumakla tecelli edebilir." (Şemsettin Günaltay, Ülkü Dergisi, sayı 100, s. 4)

Atatürk, dinimizin tam anlamıyla ve aslına uygun olarak yaşanmasını ve milletimize doğru, modern, hurafelerden arındırılmış bir din anlayışını benimsetmeyi hedeflemiştir. Hiçbir aşırılığa kaçmadan, Kuran'ın modern bir dünyayı tarif ettiğini çok net biçimde özümsemiştir.

Açıkça anlaşılmaktadır ki, gerçek manada dindarlık, heyecanlı fanatiklerin, tutucu, kapalı görüşlü kimselerinkinde değil; Atatürk'ün tarif ettiği ılımlı, insancıl, modern yapıda kendini göstermektedir.

Büyük Atatürk'ün, İslam dinini, Kuran-ı Kerim'i, Hz. Peygamberi ve dini müesseseleri öven tüm bu sözleri, O'nun dinimize olan içten bağlılığını gösteren somut ve tartışılmaz belgelerdir.

Dr_Tugrul17
08-08-09, 17:43
cevap yok yazmış :kiki:kimin cevabının olmadığı belli konuyla ilgili yorum yap ki cevap vereyim bu verdiğin yazılar cumhuriyet öncesi aslında hiçbir önemi yok[/OYNAT]

sapancalı5454
08-08-09, 18:37
ne alakası var ya
insan neyse odur ne cumhuriyet öncesi sonrası
müslüman olmasaydı peygamberimizin mezarını korurmuydu
siz ateistsiniz diye atamızda atatürk de ateist olmak zorunda değil
cumhuriyet öncesi yada sonrası diye saçmalık olabilirmi sizce ?

₪ kyriaki ₪
08-08-09, 20:12
ne alakası var ya
insan neyse odur ne cumhuriyet öncesi sonrası
müslüman olmasaydı peygamberimizin mezarını korurmuydu
siz ateistsiniz diye atamızda atatürk de ateist olmak zorunda değil
cumhuriyet öncesi yada sonrası diye saçmalık olabilirmi sizce ?

Acik acik cevap verin lutfen ateist olsa sizin gozunuzde degersiz bir insan mi olurdu? ya da hristiyan olsa? Lutfen sapancali5454 bu soruma cevap verin.

Kiziyorum yani, ne dil uzatiyorsunuz adamcagiza. Inancinin ne oldugunun ne onemi var? Suan onun sayesinde bu sekilde yasayabiliyoruz, olmasaydi Ataturk avrupa milleti yiyip bitirmisti ulkemizi. Ataturk'e sayginizi boyle mi gosteriyorsunuz siz? Dini inancini sorgulayarak? Din insana ozeldir, neye isterse inanir ne diye karisiyorsunuz. Ataturk ateist olsa bile herkes ateist mi olacak, ya da hristiyan olsa herkes hristiyan mi olacak hayir!
Inanciniza somut kanit bulamiyorsunuz, baktiniz cok ipleyen yok sizi Ataturk'u alet edin hemen. Kimi hristiyan der kimi ateist der kimi yahudi der. Ya hu birakin adamin inanciyla ugrasmayi, o onun ozeli. Olmus olsa bile onun ozeli hala. Ne diye ugrasiyorsunuz.

Benim gozumde ataturk degerlidir, inanci her ne olursa olsun.

asyalıgezgin
08-08-09, 23:26
Acik acik cevap verin lutfen ateist olsa sizin gozunuzde degersiz bir insan mi olurdu? ya da hristiyan olsa? Lutfen sapancali5454 bu soruma cevap verin.

Kiziyorum yani, ne dil uzatiyorsunuz adamcagiza. Inancinin ne oldugunun ne onemi var? Suan onun sayesinde bu sekilde yasayabiliyoruz, olmasaydi Ataturk avrupa milleti yiyip bitirmisti ulkemizi. .
bu ülke ebdiyen esir kalamazdı. Atatürk olmasaydı ebdiyen esir kalacaktık diye birşey yok. o olmasaydı başka biri atanırdı o kurtarırdı. istiklal savaşında isimli isimsiz çok kahramanlar savaştı. birinden biri kurtarırdı. Biz müslümanlığımızı kimseye borçlu değliz. kimseye minnetimiz yok. kimse müslüman diye müslüman değiliz. birak ata türkü bütün müslümanlar müslümanlıktan dönse bile Allahın izniyle ben dönmem burada kimseyede dil uzatılmıyor.:Peureux06

SANTAMANIA
08-08-09, 23:33
Atatürk ateistse ne olcak Müslüman ise ne olacak. Şayet ateistse ben de ateist olacağım öyle mi:D Veya bu ülkede ateistler üstün olacak! öyle mi:kiki: O Ateist olsaydı Diriliş olmazdı...O Müslümandı, elhamdülilllah ben de...

sapancalı5454
09-08-09, 10:53
Acik acik cevap verin lutfen ateist olsa sizin gozunuzde degersiz bir insan mi olurdu? ya da hristiyan olsa? Lutfen sapancali5454 bu soruma cevap verin.

Kiziyorum yani, ne dil uzatiyorsunuz adamcagiza. Inancinin ne oldugunun ne onemi var? Suan onun sayesinde bu sekilde yasayabiliyoruz, olmasaydi Ataturk avrupa milleti yiyip bitirmisti ulkemizi. Ataturk'e sayginizi boyle mi gosteriyorsunuz siz? Dini inancini sorgulayarak? Din insana ozeldir, neye isterse inanir ne diye karisiyorsunuz. Ataturk ateist olsa bile herkes ateist mi olacak, ya da hristiyan olsa herkes hristiyan mi olacak hayir!
Inanciniza somut kanit bulamiyorsunuz, baktiniz cok ipleyen yok sizi Ataturk'u alet edin hemen. Kimi hristiyan der kimi ateist der kimi yahudi der. Ya hu birakin adamin inanciyla ugrasmayi, o onun ozeli. Olmus olsa bile onun ozeli hala. Ne diye ugrasiyorsunuz.

Benim gozumde ataturk degerlidir, inanci her ne olursa olsun.
Ama atatürk Ateist değildi bunu adım gibide biliyorum
ben yalan söylemelerine kızıyorum
Atatürk ateistse ne olcak Müslüman ise ne olacak. Şayet ateistse ben de ateist olacağım öyle mi:D Veya bu ülkede ateistler üstün olacak! öyle mi:kiki: O Ateist olsaydı Diriliş olmazdı...O Müslümandı, elhamdülilllah ben de...
çok doğru :bravo:

₪ kyriaki ₪
09-08-09, 11:37
Ama atatürk Ateist değildi bunu adım gibide biliyorum
ben yalan söylemelerine kızıyorum


yalani dolani birakin simdilik, soruma cevap vermediniz. Ataturk ateist olsa, gozunuzde degeri mi dusecek? Bunu soyleyin.

Ayrica nasil olsa biri kurtarir ne demek? Ooh, nasil olsa biri kurtarir diye bir mantik mi var? Biri zaten kurtaracak olsa cikardi degil mi? Ataturk'un milleti galeyana getirmesini beklemezdi. Tabikide isimsiz bir suru kahramanimiz var, askerlerimiz var fakat bu insanlar Ataturk'un orgutlemesiyle tum vatani savundular. Yoksa oncesinde sadece bolgesel kurtulus orgutleri vardi, fakat Ataturk bolgesel degil, tum vatani dusundu. Nasil olsa biri kurtarirdi belki, ama hersey icin cok gec olmadan. Tum avrupa ulkemizi somurup, tum kaynaklarini tukettikten sonra, insanlarimizi kole ettikten sonra kurtarma biraz gec olmaz miydi?

John Connor
09-08-09, 11:41
:pank::pank::pank:KaÇiiiiinnnn atatÜrk ateİstmİŞ!!!!!

sapancalı5454
09-08-09, 13:10
yalani dolani birakin simdilik, soruma cevap vermediniz. Ataturk ateist olsa, gozunuzde degeri mi dusecek? Bunu soyleyin.

Ayrica nasil olsa biri kurtarir ne demek? Ooh, nasil olsa biri kurtarir diye bir mantik mi var? Biri zaten kurtaracak olsa cikardi degil mi? Ataturk'un milleti galeyana getirmesini beklemezdi. Tabikide isimsiz bir suru kahramanimiz var, askerlerimiz var fakat bu insanlar Ataturk'un orgutlemesiyle tum vatani savundular. Yoksa oncesinde sadece bolgesel kurtulus orgutleri vardi, fakat Ataturk bolgesel degil, tum vatani dusundu. Nasil olsa biri kurtarirdi belki, ama hersey icin cok gec olmadan. Tum avrupa ulkemizi somurup, tum kaynaklarini tukettikten sonra, insanlarimizi kole ettikten sonra kurtarma biraz gec olmaz miydi?
gözümden düşmezdi herkeze adil davrandıktan sonra ...
ama atatürkün müslüman olduğunu bildiğim için rahatım

₪ kyriaki ₪
10-08-09, 00:10
gözümden düşmezdi herkeze adil davrandıktan sonra ...
ama atatürkün müslüman olduğunu bildiğim için rahatım

ne demek musluman oldugunu bildigim icin rahatim, nerden bu kadar eminsiniz? Konusup agzindan duydunuz mu? Hem niye dini bu kadar onemli sizin icin, yaptigi isler yetmiyor mu icinizin rahat olmasi icin?
Bu ulkede baski nedeniyle gercek dinini aciklayamayan ne kadar cok kisi var haberiniz var mi sizin?

Musluman olmasa neden iciniz rahat olmayacakti acaba sorabilir miyim acaba?

Gülşah*
10-08-09, 01:12
Kuranı Türkçeye çevirtende Atatürktü ama? :)
herneyse bilmiyorum, tartışmıyorumda ama
bunca vatan için emeğe karşılık
cennete gidecektir :)

YurtSever*
11-08-09, 22:30
turgut tartışma boş insanlarla.

Cumhuriyet öncesiatatürk biz "Hılafetikoruyoruz saltanatı koruyoruz" dedi..

Mustafa Kemal Hılafetci saltanatcımıydı??

Değildi.

Napolyon şavaş öncesi - mısırda - ben musluman'ın dedı.

Muslumanmıydı hayır??

Atatürk'de dinsizdir.

Müslüman filan değildir.

Bunu kendi söylüyor arap dini muhamed yavesi arapyavesi muhamedin yazdıgı kitap..vs diye.

Tabi siz anlamazsınız.

Az okuyun sonra tartışmayaçalısın zira sizi adam yerine koyup tartışmazlar bile ya neyse.

sapancalı5454
12-08-09, 11:42
sen dinsizsin diye atatürkün dinsiz olmasımı lazım
?
Kendinizi atatürkçü gösterirsin aslında atatürkün en büyük düşmanısın
sen ve diğer komünistlerde öyle ...

YurtSever*
12-08-09, 21:53
hahahaha

lafa bak anca böyle konuşurlar.

Zeka yasına bak.

Ne alaka?

Kendi sözleri ortada, ne alaka benım Muhamed'in dinine inanmamamla ilgili?

Ne alaka senın Muhammed'in dinine inanıp onu O yavelere inanıyor gibi göstermen?

Kendi sözleri ortada hepsi Türk Dil kurumundan. Videoları ortada daha ne konusuyorsun?

sapancalı5454
13-08-09, 11:16
bu mu video dediğiniz ?
beni delirtmeyin buna kanıt diyorsanız yaverinin anlattıklarına da biraz bakın ve öyle konusun tmm mı ?
ayrıca 2 de birde muhammedin dini diyip durma ya islam de yada hiç konuşma

YurtSever*
13-08-09, 21:30
Sana mı soracagım?

Ne diyor yaveri?

Oruç tutmaz, Namaz kılmaz, Arife günlerinde içerdi, Ama allah'a inanırdı diyor.

Eeee?

Ben Atatürk Ateist dedim mi?

Deist ve yahut bilinmezci dedim.

Muhammed'e inanmadıgını söyledim

Aç bak 1932 lise kitaplarına bizzat atatürk hazırlatı ne diyor ; Muhammed'in kitabı.

Bu konuşmanın devamında ne diyor

İslam türklerin beynini ulandırdı.

Ne diyor el yazmalarında

Muhammed'in dininin aslı arap ümeti ile bilinir

devam edeyim mi ?

sapancalı5454
14-08-09, 10:09
sen kafanın dikine doğru git dostum :)
sen inandığına inan ben inandığıma nasıl olsa günün birinde hepimiz anlıcaz gerçekleri

YurtSever*
15-08-09, 06:38
hah bende bunu diyorum : )

lanyettii
16-08-09, 12:51
atatürk ateist deildi bunu herkes bilio atatürk aleviydi bunu nerden çıkardım atatürk selanik te domus karaman göçmeni bir aildendi
karamana türkler sivastan gelmişlerdi ve islamietm döneminde yesidden kaçanlar sivasta alevi devletinin kurdular

sapancalı5454
16-08-09, 22:29
he bi adamı alevi yapmadığınız kalmamıstı
bektaşi ? mecusi ? yahudi ? daha ne var sırada

RouGe
16-08-09, 23:40
Yorumları okumadım çünkü hiç gerek duymadım. Saçma bir tartışma bu. Bizler kendi aramızda ateizmi tartışabiliriz. Ama ATATÜRK'ün inançlarını tartışmaya hakkımız yok. Sonuçta şu an hayatta olmayan birinin inancı bizi bağlamaz. Hayatta olsa bile, ateist olması/olmaması yaptığı şeylerden üstün olmayacağından konuşulacak bir konu değil. Ayrıca Atatürk'ün ateist olduğuna bende inanmıyorum. O sadece Laik Türkiye Cumhuriyeti'ni benimsediğinden dinden uzak durmuştur.

YurtSever*
17-08-09, 12:06
atatürk ateist deildi bunu herkes bilio atatürk aleviydi bunu nerden çıkardım atatürk selanik te domus karaman göçmeni bir aildendi
karamana türkler sivastan gelmişlerdi ve islamietm döneminde yesidden kaçanlar sivasta alevi devletinin kurdular

Hiç sanmıyorum. Babası bektaşidir doğru ama alevi oldugu dogru değildir nasıl cumhuriyeten sonra bir kere oruç namaz cami ye gitmediyse alevi ibadetleri ( 13 gün oruç..vs) yapmamıştır.

lanyettii
19-08-09, 11:36
bektaşilik aleviliğe benzer önderi hacı bektaş velidir havı bektaş alevidir inanmassanız hacı bektaş veli diye yasdıınıs her yerde hz. alinin resmi çikar
hem aleciler 13 gün oruç tutmas
12 gün 12 imamı temsil eder

lanyettii
19-08-09, 11:39
alevi ibadeti yapmayan illa alevi diildir die bişi yoktur ve aleviler camiye gitmes ibadetini cemevinde yapar ve ve türkiyedeki ilk cem evini o açtı

Dr_Tugrul17
21-08-09, 19:12
konunun cılkı çıkmış tartışılacak birşey yok video gayet net bir biçimde herşeyi açıklıyor kafanızı başka şeylere yorun

_Ugur_
23-08-09, 02:24
Siz hala aynı konuyumu tartışıyorsunuz,şu videoyu izledikten sonra olayı kavrayamayan arkadaşlar zaten tartışmasın...

ostik
24-08-09, 08:57
Atatürk'ün İslam konusunda görüşü sadece bu video ile sınırlı değil elbet. Kendi el yazısıyla kaleme aldığı Vatandaş İçin Medeni Bilgiler kitabında da şu ifadeleri kullanıyor;


Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arapların dinini kabul ettikten sonra, bu din, ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve ne de Mısırlıların vesairenin Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi. Bilâkis, Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti; milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu. Bu pek tabii idi. Çünkü, Muhammedin kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde, şamil bir Arap milliyeti siyasetine müncer oluyordu.

Bu Arap fikri, ümmet kelimesi ile ifade olundu. Muhammedin dinini kabul edenler, kendilerini unutmaya, hayatlarını Allah kelimesinin, her yerde yükseltilmesine hasretmeye mecburdurlar. Bununla beraber, Allaha kendi milli lisanlarında değil, Allahın Arap kavmine gönderdiği Arapça kitapla ibadet ve münacatta bulunacaktı. Arapça öğrenmedikçe, Allaha ne dediğini bilmeyecekti. Bu vaziyet karşısında Türk milleti birçok asırlar, ne yaptığını bilmeksizin, adeta bir kelimesinin manasını bilmediği halde Kuranı ezberlemekten beyni sulanmış, hafızlara döndüler. Başlarına geçebilmiş olan haris serdarlar, Türk milletince karışık, cahil hocalar ağzıyla, ateş ve azap ile müdhiş bir muamma halinde kalan, dini, hırs ve siyasetlerine alet ittihaz ettiler. Bir taraftan Arapları zorla emirleri altına aldılar, bir taraftan Avrupada Allah kelimesinin ilâhî parolası altında Hıristiyan milliyetleriylerine ilişmeyi düşünmediler. Ne onları ümmet yaptılar ne de onlarla birleşerek bir kuvvetli millet yaptılar. Mısırda, belirsiz bir adamı halifedir diye yok ettiler, hırkasıdır diye bir palaspareyi, hilafet alameti ve imtiyazı olarak altın sandıklara koydular, halife oldular. Gâh şarka, cenuba, gâh garb veya her tarafa birden saldıra saldıra, Türk milletinin Allah için, Peygamber için topraklarını, menfaatlarını, benliğini unutturacak Allahla mutevekkil kılacak derin bir gaflet ve yorgunluk beşiğinde uyuttular. Milli duyguyu boğan, fani dünyaya kıymet vermeyen, sefaletler, zaruretler, felaketler his olunmaya başlayınca, asıl hakiki saadete öldükten sonra ahirette kavuşacağını vat ve temin eden dini akide ve dini his, millet uyandığı zaman onun şu acı hakikati görmesine mani olamadı. Bu feci manzara karşısında kalanlara, kendilerinden evvel ölenlerin ahiretteki saadetlerini düşünerek veya bir an evvel ölüm niyaz ederek ahiret hayatına kavuşmak telkin eden dini hissi; dünyanın acısı duyulan tokatıyla derhal, Türk milletinin vicdanındaki çadırını yıktı, davetlileri, Türk düşmanları olan Arap çöllerine gitti. Türk vicdanı umumisi, derhal, yüzlerce asırlık kudret ve küşayişiyle, büyük heyecanlarla çarpıyordu. Ne oldu? Türkün milli hissi, artık ocağında ateşlenmişti. Artık Türk, cenneti değil, eski, hakiki büyük Türk cedlerinin mukaddes miraslarının son Türk ellerinin müdafaa ve muhafazasını düşünüyordu. İşte dinin, din hissinin Türk milliyetinde bıraktığı hatıra…Saygılar

qhan3457
26-08-09, 06:38
konuya çok ii bir açıklama getirdin bravo status video yu izleyen ve bir adet beyni olan herkes zannediyorum anlar çok zor iş değil:okay:


İmam Hatipleri, hatta gerçek din alimleri yetişsin diye İlahiyatı kurduran kişi Atatürk'tür! Onun devrinde tarihte yapılmadığı kadar Cami inşa ettirilmiştir. Elmalılı Hamdi Yazır'a Kuran'ın Yüce Mealini yazdıran kişi bile Atatürk'tür! Kandil gecelerinde hem de Çankaya köşkünde Kuran okutan kişidir. Gökten indiği sanılandan kastedilen ""dini cehaletin vurgusudur!
Az bişey beyin olsaydı zannediyorum anlardın , çok zor iş değil :okay:

ostik
26-08-09, 07:43
İmam Hatipleri, hatta gerçek din alimleri yetişsin diye İlahiyatı kurduran kişi Atatürk'tür! Onun devrinde tarihte yapılmadığı kadar Cami inşa ettirilmiştir. Elmalılı Hamdi Yazır'a Kuran'ın Yüce Mealini yazdıran kişi bile Atatürk'tür! Kandil gecelerinde hem de Çankaya köşkünde Kuran okutan kişidir. Gökten indiği sanılandan kastedilen ""dini cehaletin vurgusudur!
Az bişey beyin olsaydı zannediyorum anlardın , çok zor iş değil :okay:
Atatürk neden meal yazdırdı? Onu da K. Karabekir'den dinleyelim...K. Karabekir 14 Ağustos 1923 tarihinde Türk Ocağı'nda verilen bir çay ziyafetine gitmeden önce şu bilgileri işitdiğini bildiriyor:

"Gazi Kur'an-ı Kerimi bazı İslamlık aleyhdarı züppelere tercüme ettirmek arzusundadır. Sonra da Kur'anın Arapça okunmasını namazda bile yasaklayarak bu tercümeyi okutacak! Ve o züppelerle işi alaya boğarak, güya Kur'anı da, İslamlığı da kaldıracaktır!" (s.158)

Akşam bu konudaki itirazlarını bildirince olanları şöyle anlatıyor:

"M. Kemal Paşa beyanatıma karşı hiddetle bütün içini ortaya döktü:

Evet Karabekir; Arapoğlunun yavelerini Türkoğullarına öğretmek için Kur'anı Türkçeye tercüme ettireceğim ve böylece de okutacağım. Ta ki budalalık edip aldanmakda devam etmesinler!...

Şüphe yok ki, yakın günlere kadar Kur'anı ve Peygamberi her yerde medh ve sena eden ve hatta hutbe okuyan bir insandan bu sözleri beklemek herkese eza veriyordu."

Kazım Karabekir Anlatıyor, Uğur Mumcu, (s.159)


Saygılar

YurtSever*
27-08-09, 00:55
Bosuna uğraşma Gazi Mustafa Kemal'in dinsiz oldugu İslam'a karşı oldugu acık ortadadır. Bunlar anca doğmalara inanır gerçeklere bakmazlar. Hani Duvarda yürümeye çalışşan daha zordur. he de geç salla gitsin. biz gerçeği biliyoruz, kaynaklar ortada ya gerisi boş

YurtSever*
27-08-09, 01:04
Materyalistler ruhun beyinde olduğu söyler her zaman,ama insan ölünce beyin bittiği için doğal olarak ruhda ölür.

O fikirdir. Arkadaşların anladıgı şekilde ruh değildir.

Buraqp_
28-08-09, 03:37
Gökten indiği sanılandan kastedilen ""dini cehaletin vurgusudur!
Az bişey beyin olsaydı zannediyorum anlardın , çok zor iş değil :okay:


herşeyi başka anlamlara çektiğniiz gibi bunuda lehinize çevirmeye çalışın ama olmayacak!

ostik
28-08-09, 08:39
herşeyi başka anlamlara çektiğniiz gibi bunuda lehinize çevirmeye çalışın ama olmayacak!
Benim alıntılarıma ne diyorsun peki?

Arthur Brwcla
31-12-09, 03:51
Atatürk Başlı başına bir din bence..