PDA

View Full Version : Yasağa uyulmadı, türbanlılar görev yaptı

yurdusen
29-03-09, 15:56
Yasağa uyulmadı, türbanlılar görev yaptı

YÜKSEK Seçim Kurulu'nun yasaklamasına karşın, sandık kurullarında türbanlı partililer görev yaptı. Gazeteciler türbanlı görevlilerin bazılarını görüntülerken, yine türbanlıların görev yaptığı belirtilen okullara gazeteciler sokulmadı.

Selçuklu İlçesi Mareşal Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'da bulunan 1087 No'lu sandıkta görevli 2 kadın partili, türbanlarıyla görevlerini sürdürdü. Sandık Kurulu Başkanı ya da seçim kurulu görevlileri türbanlı partililere müdahale etmedi.

İmam Hatip Lisesi'nde ise polisler, gazetecilerin bina içerisine girmelerine izin vermedi. Okulun bahçe giriş kapısında, makam otomobiliyle duran bir emniyet amiri, gazetecilere bahçe kapısındayken `İçeride çekim yapmak yasak' diyerek bahçeye girişlerini engellemek istedi. Polisin zorla dışarı çıkarttığı gazeteciler, Yüksek Seçim Kurulu'nun seçimler sırasında oy kullanma anı hariç çekim yapılabileceği yönündeki kararını hatırlattıktan sonra, her bir gazeteci iki resmi polisin nezaretinde okul karidorlarına alındı. Kısa süre sonra da gazeteciler, polisler tarafından okul dışına çıkarıldı.

Bazı sandıklarda ise türbanlı görevliler sandık kurulu başkanlarının uyarısıyla ya türbanlarını çıkarttı, ya da peruk taktı.

Vatan.

uysanız şaşardım, neye uyuyorsunuz ki zaten...

kanunmuş peh, sizin tek bildiğiniz şeriat kanunları.

Çaykaralı
29-03-09, 15:57
Dünya'nın en aptalca yasağıydı...

Keşke uysalardı ama bu kadar da aptal bir yasağa uyulmaz. Birşey diyemiyorum...

krizantem_17
29-03-09, 16:01
Umarım bir yaptırım uygulanır yasağı çiğneyen bedelini ödemeli!

yurdusen
29-03-09, 16:01

Aptalcada olsa,yasa yasadIr ve uymak zorundayIz.Normalinde muamele görmeleri lazIm.

erk_scream
29-03-09, 16:04
ne yasagi yaaa yüksek secim kuruluda kim oluyormus
hele hele yüksek secim kurulu baskani olan muammer itininde YARSAV üyesi oldugunu gördükten ne halt oldugunu anladik

mini etekliden bahsetmiyoruz başı açık oldandan sen başı açık insanın başıyla mı ilişkiye giriyosun..esas türbanlıların kabak çiçeği gibi açıldığını cümle alem görüyor onlar daha ateşliller içleri kaynıyo merak etme .. ;) bende çook rastladım..ki bunlarda aile zorlamaları yüzünden işte!

sırf dini içinmiş dinimizde öle bir şey yok ki sırf dini için diyip hala saçmalamanın sınırlarını zorluyosun..kanıbozuk mozuk kanıbozukluk zorlama sayesinde oluyoya işte.. sorun cevap buldu ..daha da konuşturma daha da gelmem bu sayfaya bitmiştir.. :D

ayrıca havvaya başını yaprakla kapat emri gelmedi :hahah: veya türban inmedi gökten..

Erdenay
29-03-09, 19:39
burda yanlış olan yasağa uyulmaması ancak ysk nın böyle bir karar vermesi daha büyük bir rezillik

yurdusen
29-03-09, 19:49
burda yanlış olan yasağa uyulmaması ancak ysk nın böyle bir karar vermesi daha büyük bir rezillik

Dogru tespit.UmarIm düzelir.

мєLL_ŦB
29-03-09, 20:31
herkes kafasına göre takılıyor ne güzel

skywalker06
29-03-09, 22:55
türbana uzanan eller birgün kırılacak allahın izniyle.müslümanlar kafirlere galip gelecek.

мєLL_ŦB
29-03-09, 23:05
türban takmayan hepimiz kafiriz,akpye oy vermedik kafiriz:kiki: çok komiksin..

force35
29-03-09, 23:21

İşte beyin ishali böyl oluyor kanka:ragaci

erk_scream
30-03-09, 00:00
türbana uzanan ellermiş ..bizim dinimiz esnek bir din anneannem kuranı yuttu namazında.. ama oyu chp ye çünkü akp gibi dindar partilerin abartması ve yobazların.. kuranda öyle bir şeyden bahsedilmiyor ! ayrıca münafıklar daha günahkar kafirlerden! avatarına bak hangi ülkenin hangi artisti? birde diyor türbana uzanan eller kırılsın komik olma!

Erdenay
30-03-09, 00:02
türbana uzanan ellermiş ..bizim dinimiz esnek bir din anneannem kuranı yuttu namazında.. ama oyu chp ye çünkü akp gibi dindar partilerin abartması ve yobazların.. kuranda öyle bir şeyden bahsedilmiyor ! ayrıca münafıklar daha günahkar kafirlerden! avatarına bak hangi ülkenin hangi artisti? birde diyor türbana uzanan eller kırılsın komik olma!

yahu tamam haklısın da islamda türban yok mu?

madem müslümansınız neden türbana karşısınız?

erk_scream
30-03-09, 00:03
yok kardeşim yoookk! önemli olan ahlak kendini bilmen nasılsa hesap vericeksin türbanla bi alaka yok!

Erdenay
30-03-09, 00:04
yok kardeşim yoookk!önemli olan ahlak!
ben ne diyorum sen ne diyorsun

tabiki mini etekli bir insan dürüstse bir türbanlı sahtekardan daha iyidir

ama sen soruma cevap ver:Demon08:

Erdenay
30-03-09, 00:11
aile zorlaması da peki sırf dini için türban takanlar nolacak?
ayrıca bazı kanıbozuk türbanlıların yaptıklarını hepsine mal etme
soruma daha cevap vermedin:(

skywalker06
30-03-09, 00:14

ben kafirlerden soz ediyorum akp ye oy vermeyen kafirdir diyecek kadar yobaz degılım.oyle bir yobaz arıyorsanız erbakana bakın derim.ama bu ülkede cok fazla kafir olduguda bir gercek.türban takmayanda kafirdir demedim cahil cahil konusma. benım annemde kardeslerımde turban takmıyor.zaten biraz islam bilginiz olsaydı müslüman birisine kafir denmeycegini bilirdiniz.ben genel konusuyorum.laflarımı çarptırmaya calısmaktan vazgec.bidahada benim mesajlarıma yorum yapma

sen herlade müslüman olmayan herkesten nefret edip öldurdugumuz düşünecek kadar cahilsin.bizim kafirlere saygımız var ama sizin müslümanlara saygınız yok.herkesi kendiniz gibi sanıyorsunuz.biraz medeniyet ogrenın medenıyet.dindar denilen insanlar kendilerini herturlu dünyevi seylerden soyutlayan melek gibi varlıklar olmasını beklıyorsunuz ama boyle olmayıncada sizin müslümanlıgınız bu kadar diyorsunuz.ne diyim allah akıl verdiklerini dogru yola iletirmiş.

Erdenay
30-03-09, 00:19
cahiliye döneminde hür kadınlar türban takar esirler cariyeler başı açık dolaşırlardı
gelmezsen gelme bu konuya;çok da...
aile zorlamasıymış sen git bu lafla kendin gibileri teselli et

ayrıca havvaya başını yaprakla kapat emri helmedi :hahah: veya türban inmedi gökten..

havvaya bana karşı gelin de denmedi :ragaci

erk_scream
30-03-09, 00:24
tabiki yobaz aile zorlaması..diğerleride etkilenerek kapatabiliyo..

ayrıca ne alaka havvaya bana karşı gelin de denmediymiş zuhaa saçmalamakta level atladın tebrikler! :D

Erdenay
30-03-09, 00:27
türban takmayan birisi allaha karşı gelmiş olmaz mı?
tartışmak istemiyorum git bir kuran meali al da allah ne demiş iyi öğren
ayrıca ben havva örneğini sen deyince verdim beni bi tek islam alakadar eder bir tek onun kurallarına uyarım

erk_scream
30-03-09, 00:33
havvayı kim yarattı islam mı :D

tabi ki Allaha karşı gelmiş olmaz türban takmayan..takanda kendini kandırır!

мєLL_ŦB
30-03-09, 00:36
ben kafirlerden soz ediyorum akp ye oy vermeyen kafirdir diyecek kadar yobaz degılım.oyle bir yobaz arıyorsanız erbakana bakın derim.ama bu ülkede cok fazla kafir olduguda bir gercek.türban takmayanda kafirdir demedim cahil cahil konusma. benım annemde kardeslerımde turban takmıyor.zaten biraz islam bilginiz olsaydı müslüman birisine kafir denmeycegini bilirdiniz.ben genel konusuyorum.laflarımı çarptırmaya calısmaktan vazgec.bidahada benim mesajlarıma yorum yapma

sen herlade müslüman olmayan herkesten nefret edip öldurdugumuz düşünecek kadar cahilsin.bizim kafirlere saygımız var ama sizin müslümanlara saygınız yok.herkesi kendiniz gibi sanıyorsunuz.biraz medeniyet ogrenın medenıyet.dindar denilen insanlar kendilerini herturlu dünyevi seylerden soyutlayan melek gibi varlıklar olmasını beklıyorsunuz ama boyle olmayıncada sizin müslümanlıgınız bu kadar diyorsunuz.ne diyim allah akıl verdiklerini dogru yola iletirmiş.

Forum kurallarını oku arkadaşım!!!

Ahlak ve terbiye çerçevesinde istediğim kişinin,istediğim yorumuna cevap yazarım!!!!

buna kimsede karışamaz ahlak çerçevesinde oldugu sürece!!:mad::ka11:

Erdenay
30-03-09, 00:36
havvayı kim yarattı islam mı :D

tabi ki Allaha karşı gelmiş olmaz türban takmayan..takanda kendini kandırır!

valla türban takmak kendini kandırmaksa samimi müslüman kadınlar çoktan razılar kendini kandırmaya

siz de kendinizi kandırmaya devam edin islamı kafanıza göre değiştirmekle

önce ahlakmış onu diyenlerde ahlak olsa başkasının örtüsüne dil uzatmaz

ChapullerOne
30-03-09, 00:37
Türbanı kafanızdan çıkarmayın. Zira cennete gidince Erkekler için 70 huri Kadınlar için 70 Koca var.

Artık cennette hangi sıfatla gezeceksiniz onu siz düşünün. :D

erk_scream
30-03-09, 00:47
islam esnek bir dini kafanıza göre değiştirenler sizlersiniz dediğim gibi anneannem ve dedem yuttular kuranı neyine konuşuyosunuz..
evet cennette erkekleri huriler kadınları da kocalar bekliyo..valla cehenneme gidin daha ahlaklı :D.. ayrıca ahlak konusunda korkak olan sizlersiniz ki türbanı sokuyosunuz işin içine..

specte
30-03-09, 00:50
ne yasagi yaaa yüksek secim kuruluda kim oluyormus
hele hele yüksek secim kurulu baskani olan muammer itininde YARSAV üyesi oldugunu gördükten ne halt oldugunu anladik

bugün sandık görevlisi olarak senin gibileri çok duydum...

yasaları takmıyosun anlıyorum ama bak gün olur devran döner bu yasalar senin işine yarar...:nono:

Erdenay
30-03-09, 00:51
tamam kankam sen haklısın

sabaha kadar böyle tartışmanın bir manası yok
çünkü ikimiz de fikirlerimizi birbirimize kabul ettiremeyecez
bari birbirimize hakaret edip seviyeyi düşürmeyelim

мєLL_ŦB
30-03-09, 00:52
akla mantığa uyacak bir kavram söylesen kabul edeceğiz kanka

erk_scream
30-03-09, 00:53
evet kanka sende haklısın ..geç oldu zaten uzatmanın lüzumu yok ..herkesin düşüncesi kendine diyelim artık ..iyi geceler..

Erdenay
30-03-09, 00:58
size de iyi geceler

bu arada hepinizin demokrasi bayramını kutluyorum:D:D:D

erk_scream
30-03-09, 01:00
evet demokrasi bayramınız kutlu olsun.. :D

counter9
30-03-09, 01:45

teröristte yaparlar yakında

UltraRed
30-03-09, 02:59
Bir defa yasa varsa herkes uysun diye var. Ama AKP' li veya AKP yandaşı olana artık yasalara uyma zorunluluğu bulunmuyor.

Haber dinden veya dinin emrinden değil mevcut yasaların çiğnenmesinden bahsediyor. O yüzden her yasal düzenlemeye dini gerekçelerle karşı çıkmayın...

Bir de türbanın dinin emri olduğunu iddia edenler bunu nerden çıkarmışlar hep merak ederim. Biri çıkıp kadınların başlarını kapatmasının ve saçlarını gizlemesinin dini gerekçesini anlatsa diyeceğim ama onu yapanda yok. Dinin emri diyerek vatandaşı devletle karşı karşıya getirmekten başka amacı yok bu türbanizmin. Dini bir gerekçesi de yok. Kanunlar yasaklamışsa herkes uyacaktır!

perikızı
30-03-09, 09:52
onlar kim hak hukuk kurallara uymak kim . öyle olsa idi bugün bu seviyede olurlarmıydı. onlar sadece şeriat a uyarlar oda belki. bu kılıkla bu yolsuzluk ve yapılan her haltlarda şeriatı getirirler ama onuda kendi kılıfına uydururlar. ne oldukları belli olmayan sadece paraya çıkara odaklanmış insanlar gurubular. onlar için vatanın milletin önemi yok. onlar için onurlu iç dış siyater yok. kalkınma yok, mücadele sadece çıkarda oda kişisel çıkarlarında. halk önemlimi zaral gitsin. inşallah artık giderler. yeter artık. hastalık gibi bulaştılar.

Climanjaro
30-03-09, 09:56
Yasağa uyulmadı, türbanlılar görev yaptı

desene gitti Laiklik, gitti Cumhuriyet.

yurdusen
30-03-09, 10:12
desene gitti Laiklik, gitti Cumhuriyet.

Sence kanunlar,herkez icin gecerli degilmi?

Climanjaro
30-03-09, 10:17
Sence kanunlar,herkez icin gecerli degilmi?

herkes için geçerli
Peki sence bu kural mantıklı mı yoksa birileri ego tatmin etmek için mi bu kuralı koydu bu seçimde.

işte asıl üzerinde düşünülmesi gereken soru bu...
tamam bir kural koyarsın ve millet uyar.
Ancak bu kural mantıklı olmadığı gibi ülke çıkarı da gözetmiyor.
Sadece falanca kendi egosunu tatmin ediyor ve bunu destekleyenler de bu egonun tatmin olması için çabalıyor.
Ben böyle görüyom.
Ya sen nasıl görüyorsun?
:okay:

marmara kazım
30-03-09, 10:24
Hey kovboy nasıl bir kadın bikini ile seçim sandığında görevli olamıyorsa türbanlıda olamaz..16 ilin belediyeliğini kaybetmek nasıl duygu soğuk su istermisin..Ampüller tek tek söndü..

Climanjaro
30-03-09, 10:41
bikini ile gitmenin yasak olduğuna dair birşey var mı?
ben göremedim ysk nın kurallarında.

marmara kazım
30-03-09, 10:46
Toplum kuralı ama siz toplum nedir ahlak nedir bilmediğiniz için normaldir görememen..Sodanı içtinmi yarasın kovboyuma..

Climanjaro
30-03-09, 10:52
siz toplum nedir ahlak nedir bilmediğiniz için
:hahah::hahah::hahah::hahah:

benim hazımsızlığım olmadı.
2 belediye gider 3 belediye gelir. dert değil.

bu seçimde şu sonuç ortaya çıktı.
chp solun bütün oylarını aldı,
oysa sağ oyları 3 e bölündü. akp-mhp-sp arasında.
bu 3 e bölünmüş oy bile tek başına tüm sol oyundan fazlaydı.
bu da şu demek oluyor ki akp nin 3 te 1 i kadar bile değilmiş chp.

tabii görememen normaldir, soda benden sana gelsin...:hahah::hahah::hahah:

Halk aslında chp ye de güzel bir tokat vurdu ama onlarda deri değil kösele olduğu için tokadı anlamadılar bile.

krizantem_17
30-03-09, 11:36
Yasaksa uyacaksın uymuyorsan bedelini ödeyecek kadar da mert olacaksın.Basın görevlilerini uzaklaştırmakla olmuyor yoksa böyle deşifre olursun televizyonlarda.
http://i.milliyet.com.tr/HaberAnaResmi/2009/03/30/fft17_mf209656.Jpeg

Beriay
30-03-09, 11:48

Bu konuda bile hocayı suçladınız ya hela olsun size Hocanın böyle bir söz söylemediğini biliyor ve inanıyorum ama siz bu iftiranızla öbür tarafta ne yapacaksınız düşünün artık aman ha cehenneme göndermiyorum sakın yanlış anlamayın emin olmadığınız konuda doğruymuş gibi konuşmak iftiranın ta kendisidir bu iftirayı yapanlar bu iftiralarında boğulur inş. Allah gerçekleri bilendir ununtmayın bizlerde bu iftiralarda şahitiz...

Konuya gelince adaletsizlik, çifte standrat başörtü yasağı evlere, toplu taşıma araçlarına da gelecek söylemleri boş değilmiş yakında oda olursa şaşmamak lazım...

Climanjaro
30-03-09, 11:49
[B][I]Yasaksa uyacaksın

Tamam bunda hemfikiriz.
Ancak bu yasak NEDEN KONULMUŞ?
önemli olan bu.
Ahmet -Mehmet kendi egosunu tatmin etsin diye mi?
Yoksa ülke çıkarı için mi?

Bu sorunun cevabını aradığımız zaman gelişriz ve ahmet mehmet gibilerin kendi çıkarını gözetmesine engel oluruz.

Ama bu forumda henüz bu olgunluğa ulaşmış kişileri bulmakta bile sıkıntı çekerken ülke genelinde bulaileceğime inanmıyorum.

Çaykaralı
30-03-09, 12:04
YAR-SAV üyesi değil mi bu yasağı koyan densüz..Ne beklersiniz ki başka...

yurdusen
30-03-09, 12:06
YAR-SAV üyesi değil mi bu yasağı koyan densüz..Ne beklersiniz ki başka...

Kanka yasagI koyanI degil,uygulanmasIndan bahsediyoruz.:okay:

Çaykaralı
30-03-09, 12:09
Kanka yasagI koyanI degil,uygulanmasIndan bahsediyoruz.:okay:

ben de diyorum ki Yasak saçma :okay:

Ama tabii ki yasağa uyulması gerekir ona itirazımız yok zaten:okay:

Climanjaro
30-03-09, 12:19
kaçtır aynı soruyu soruyor ve cevap bekliyorum.
bu yasak "NEDEN KONULDU"
ülke çıkarı olduğuna inananlar var mı içinizde?

yoksa sizler de ahmet-mehmet'in şakşakçısı mısınız?

içinizde dobra delikanlı yokmuş çıkıp "evet milletin egosunu tatmin etmesi hoşumuza gidiyor" diyecek....

yurdusen
30-03-09, 12:58
herkes için geçerli
Peki sence bu kural mantıklı mı yoksa birileri ego tatmin etmek için mi bu kuralı koydu bu seçimde.

işte asıl üzerinde düşünülmesi gereken soru bu...
tamam bir kural koyarsın ve millet uyar.
Ancak bu kural mantıklı olmadığı gibi ülke çıkarı da gözetmiyor.
Sadece falanca kendi egosunu tatmin ediyor ve bunu destekleyenler de bu egonun tatmin olması için çabalıyor.
Ben böyle görüyom.
Ya sen nasıl görüyorsun?

üniversitelere ve kamusal alana türbanla girilebilmesini isteyenlerin sürekli şikayet ettiği, hatta "yasaklayarak türbandan kurtulamazsınız" tadında 'tehditler' savurduğu konu. oysa ki azıcık beyin kıvrımlarını çalıştıranlar ortada yasaklamak, ondan kurtulmak, takanları toplama kamplarına almak*, inançlı insanlara eziyet etmek gibi hiç bir durum olmadığını görmektedirler. zaten bu yüzdendir ki üniversitelere ve kamusal alana türbanla girilebilmesini isteyenlerin tek kullanabildikleri yol duygu sömürüsüdür, böylece aklı kenara koydurmaya çalışırlar.

evet, üzerine basarak söylüyorum, türban yasağı diye bir şey yoktur. hiç tereddüt etmeden "gerici" sıfatı ile anabileceğim kişilerin duygu sömürüsü yapabilmek ve destek bulabilmek için uydurdukları bir yalandır. var olan şey devletin sorumluluğundaki alanlarda din ve inanç özgürlüğünü güvenceye alma amaçlı bir kılık kıyafet düzenlemesidir.

Climanjaro
30-03-09, 13:14
var olan şey devletin sorumluluğundaki alanlarda din ve inanç özgürlüğünü güvenceye alma amaçlı bir kılık kıyafet düzenlemesidir.

işte hala farkedemediğiniz nokta da burda.
sizler özgür bırakmıyor, tam tersine kısıtlıyorsunuz.
biz de bunu anlatmaya çalışıyoruz ama (senin tabirinle) beyin kıvrımlarında bir problem olduğundan dolayı belli bir kesim bunu anlamıyor.

bahar80
30-03-09, 13:29
mecliste çoğunluk senin dilmi çıkar yasa kaldır kolunu helaya bile türban sokarsın..
neyargara çıkarıyonuz ne ysk yı sucluyosun adamın önünde yasa açık değiştir ondan sonra dalaş

Çaykaralı
30-03-09, 13:31
mecliste çoğunluk senin dilmi çıkar yasa kaldır kolunu helaya bile türban sokarsın..
neyargara çıkarıyonuz ne ysk yı sucluyosun adamın önünde yasa açık değiştir ondan sonra dalaş

Değiştirdikten sonra ne olduğunu biliyorsun ama bilmemezlikten geliyorsun objektif ol :okay:

yurdusen
30-03-09, 16:11
Değiştirdikten sonra ne olduğunu biliyorsun ama bilmemezlikten geliyorsun objektif ol :okay:

Kanka ne olacagI malum,bahar80 kankanInda haklI payI yokmu?

UltraRed
30-03-09, 16:35
Birincisi islam dinide türban diye bir emir yoktur! Hatta kadınların başlarını örtmeleri ve saçlarını gizleme diye bir şeyde geçmez...

Madem Kuran Allah' ın kelamı, o zaman şu soruya Kuran' dan cevap verin.

KURAN' DA TÜRBAN VEYA BAŞÖRTÜSÜ EMRİNE GEREKÇE OLARAK NE GÖSTERİLMİŞ?

EVET GEREKÇEYİ SORUYORUM.

BİLENLER ANLATSIN Kİ BİZ CAHİLLER DE ANLAYALIM!

MeCHuL
30-03-09, 16:46
@Ultrared
Tesettür farzdır
Sual: Dinimiz, kadının nasıl kapanacağını açıkça bildirdiğine göre bunun tartışması niçin yapılıyor? Tesettürü inkâr eden dinden çıkmaz mı?
CEVAP
Kadınların tesettürü kesin olarak açıklanmıştır. Tesettürle ilgili âyet-i kerimeleri Peygamber efendimiz açıklamış, âlimler de bizlere bildirmiştir. Bu husustaki tartışmalar kasıtlıdır.

Kur'an-ı kerimde genel olarak her şey, kısa olarak bildirilmiştir. Bunları Peygamber efendimiz açıklamış, o günden beri uygulanmıştır.

Kur'an-ı kerimde mealen, (Sakın ana-babana öf deme) buyuruluyor. (İsra 23)
Bir kimse, ana-babasına öf demese, fakat sopa ile dövse, sonra da (Ben öf demediğim için, Kur'anın emrine uydum) dese, bu kimse Kur'ana uymuş mu oluyor? Âyet-i kerimenin manası, (Ana-babanızı üzmeyin hatta onlara öf bile demeyin) demektir. (Beydavi)

Bunun için Kur'an-ı kerimdeki bir âyetin hükmünü öğrenmek için Kur'an tercümesine bakmak çok yanlış olur. Herkes Kur'an-ı kerimden hüküm çıkarabilseydi, hadis-i şerifler lüzumsuz olurdu.

Hırsızlık suçtur. Bir hakim, kanunları esas almadan, sırf Anayasaya göre bir hırsıza ceza veremez. Çünkü hırsızlığın cezası açıkça Anayasada bildirilmemiştir. Birçok hükümler kanunlarla açıklanmıştır.

Bunun gibi, dinimizin bir hükmünü öğrenmek için herkes Kur'an-ı kerime bakıp anlayamaz. Kur'an-ı kerim, hadis-i şeriflerle açıklanmıştır. Hadis-i şerifleri de anlamak büyük ilim işidir. Bunları da İslam âlimleri açıklamıştır. Onun için hiç kimseye Kur'an tercümesi okumasını tavsiye etmiyoruz. Bir okuyucu "Kur'an tercümesi, okuyarak dinsiz oldum" diye acı bir itirafta bulunmuştu.

Tıp kitabı okuyarak, ilaç yapmak ve hastaya teşhis koymak yanlıştır. Kur'an tercümesinden hüküm çıkarmak bundan daha büyük yanlıştır. Çünkü yanlış ilaç kullanan ölebilir. Fakat yanlış hüküm çıkaran imanını kaybedip, sonsuz azaba düşebilir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kur'anı kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa bile, muhakkak hata etmiştir.) [Nesai]

(Kur'anı kendi görüşüne göre tefsir eden kâfir olur.) [Mekt.Rabbani]
Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Mümin kadınlara söyle: [Yabancı erkeklere bakmaktan] sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, [el, yüz gibi] görünen kısmı hariç, ziynetlerini [Saç ve gerdan gibi ziynet takılan yerleri] göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar [saç, kulak ve gerdanlarını] örtsünler!) [Nur 31]
Bu âyet-i kerimeden kadınların başörtüsünü sadece yakasına örteceği, baş ve vücudunun diğer yerlerini örtmenin gerekmediği anlaşılabilir. Gözünü neden sakınacak, ırzını nasıl koruyacak, ziynetten maksat nedir? Kına, sürme boya mıdır, altın, gümüş gibi ziynetler midir? Bu hususlar açık değildir, hadis-i şerifle bildirilmiştir. Bir âyet-i kerime meali de şöyle:
(Ey Nebi, hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına [dışarı çıkarken] cilbablarını [dış kıyafetlerini] giymelerini söyle! Bu, onların tanınıp, eza görmemelerine daha uygundur.) [Ahzab 59]

Bu tercümeye bakıp "Kadın, tanınıp eza edilmemesi için dış elbise giyer. Tanınıp eza edilmezse, çıplak gezebilir" diyenler çıkmıştır. Bu âyetleri Resul aleyhisselamın nasıl açıkladığına bakmalıdır.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Kadının [yüz ve iki elinden başka] bütün bedeni avrettir.) [Mecmaul-enhür, El-mugni]

Bu hadis-i şerifte kadının tesettürü açıkça bildiriliyor. Kur'an-ı kerimin 17 yerinde Resulullaha (De ki, bana tâbi olun) buyuruluyor. Allahü teâlânın Resulüne tâbi olup Onun bildirdiği şekilde tesettüre riayet etmelidir!

Hazret-i Esma, ince elbise ile gelince, Resulullah efendimiz baldızına bakmadı. Mübarek yüzünü çevirip (Ya Esma, bir kız, namaz kılacak yaşa gelince, yüz ve elleri hariç, vücudunu erkeklere gösteremez) buyurdu. (Ebu Davud)

Hazret-i Âişe validemiz buyurdu ki:
(İlk muhacir kadınlara Allah rahmet etsin! Tesettür âyeti inince, hemen futalarını yırtıp başlarını örttüler) buyurdu. (Buhari, Nesai)

Kadın avrettir, tesettürü farzdır. Âyet-i kerimeyi kendi görüşüne göre tefsir edip bu farzı inkâr etmek küfürdür.

Bir kadın açık gezse kâfir olmaz. Fakat kapanmanın lüzumsuz olduğunu söylerse kâfir olur. Günah ile küfür farklıdır.

Sual: "Teferruat" diyerek saçları açmak uygun mu? Sokağa çıkarken peruk takabilir miyim?
CEVAP
“Teferruat” diyerek saçları açmak haramdır. Hele kapanmaya önem vermeyenin imanı gider. Sokağa çıkarken peruk takmak zaruretsiz caiz değildir. Erkekler arasında başını açmak zarureti olduğu zaman, kadının peruk kullanması caiz ve lazım olur. Zaruret, başka çare bulamamak demektir. Sadece zaruret halinde peruk takabilirsiniz.

Sual: Namaz, oruç, zekat ve hac ne zaman farz oldu? Tesettür ne zaman emredildi?
CEVAP
Beş vakit namaz, miladi 621 yılında ve hicretten bir yıl önce mirac gecesinde farz oldu. Mirac’dan önce, yalnız sabah ve ikindi namazı vardı.
Hicret, 622 de oldu.
Ramazan orucu, 624’te farz oldu.
Zekat da 624’te Ramazan ayında farz oldu.
Hac ise 631’de farz oldu.
625 ve 627 yılında kadınlara örtünme emri geldi.

Kadınların Peygamber efendimize gelerek sual sormaları, oturup dinlemeleri hicab âyeti gelmeden önce idi. Hicab âyeti gelince, kadın erkek artık bir arada oturulmadı. Kadınlar soracaklarını, ezvac-ı tahirattan sorup öğrendiler. Resulullah efendimiz ise 632’de vefat etti. Demek ki Peygamber efendimiz, tesettür âyetinden 5 yıl sonra vefat etti. Ondan önce tesettür yoktu. Önceki hayatını anlatıp, “Resulullah kadınlarla oturup konuşurdu, kadınlar açık gezerdi” demek yanlış olur.

Sual: Usul ve füru nedir? Farzlar ve haramlar için, füruat denir mi?
CEVAP
Hanefi mezhebinin âlimleri, itikatta İmam-ı Mâtüridi’ye tabi olmuşlardır; çünkü İmam-ı Mâtüridi, usul ve füruda, İmam-ı a’zamın mezhebindedir. Usul, itikat demektir. Füru, ahkâm-ı islamiyye demektir. (Milel ve Nihal)

Açıkça bildirilen farzlara ve haramlara inanmak, mesela içkinin, kumarın, domuz etinin haram olduğuna, beş vakit namazın, orucun, zekâtın, tesettürün farz olduğuna inanmak da usuldendir, füruat değildir. Bunların farz veya haram olduklarını inkâr etmek, küfür olur.

İmam-ı Şafii hazretleri, (Usul bilgileri; kitap, sünnet ve icma-i ümmettir. Bunlara inanmak şarttır) buyurdu. (Mizan-ül-kübra)

Dini konu gibi oldu ama cevaplamak zorundaydım Ayrıca benim kalemimden nedesem inammayacağın için Dinimizislam.comdan alınıtı yaptım umarım birfaydası dokunur... Ayriyetten merak ediyorsan Din bölümündede buna benzer bisürü konu var orayada bakabilirsin..

Çaykaralı
30-03-09, 16:47
Kanka ne olacagI malum,bahar80 kankanInda haklI payI yokmu?

kanka yasayı değiştir diyor AK Parti yasayı değiştirdi mi değiştirmedi mi ?

UltraRed
30-03-09, 17:00
31. İnanan kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar, iffetlerini korusunlar ve açıkta olması gereken yerleri hariç, alımlı yerlerini göstermesinler. Örtülerini göğüslerinin üzerine kapasınlar. Vücutlarının alımlı yerlerini kimseye göstermesinler; ancak kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kızkardeşlerinin oğulları, diğer kadınlar, cinsel iktidara sahip olmayan erkek hizmetkarlar ve işçiler ve kadınların cinsel yönlerini henüz anlamayan çocuklar hariç. Gizledikleri alımlı bölgelerini sergilemek/bildirmek için ayaklarını yere vurmasınlar. Ey inananlar, topluca ALLAH'a yöneliniz ki başarılı olasınız.

Edip Yüksel meali

31. Mü'min kadınlara söyle: Onlar da bakışlarını sakınsınlar, iffetlerini korusunlar, zorunlu olarak görünenin(4) dışında ziynetlerini göstermesinler; örtülerini, yakalarını kapatacak şekilde örtsünler.(5) Kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, erkek kardeşlerinden, erkek kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından,(6) ellerinin altında bulunan kölelerden, erkeklikten kesilmiş hizmetçilerinden ve kadınların mahremiyetlerine henüz vakıf olmayan çocuklardan başkasına ziynet yerlerini göstermesinler. Saklı ziynetlerini fark ettirmek için de ayaklarını yere vurmasınlar. Hepiniz Allah'a tevbe edin, ey mü'minler, tâ ki kurtuluşa eresiniz.

Ümit Şimşek Meali

Görüldüğü üzere Kuran' ın her mealinde başörtüsü yok.

Eski Başbakan Bülent Ecevit'in isteğiyle araştırma yapan yazar İsmet Bozdağ, 'Kuran'a göre, kadınların gizlemesi gereken yerleri saç ve gerdanları değil, göğüsleridir' dedi
http://www.medyafaresi.com/haber_resim/20070714072740.jpg
Yazdığı tarih kitapları ve araştırmalarıyla tanınan İsmet Bozdağ, 8 yıl önce dönemin başbakanı Bülent Ecevit'in kendisinden "Başörtüsünün Kuran'da yeri olup olmadığı"na ilişkin bir çalışma yapmasını istediğini belirtti.

Özdağ, "Araştırmayı yaptım ve Sayın Ecevit'e sundum. Çalışmayı inceledi ve sonra, 'Tıpkı benim düşündüğüm gibi. Ancak ben bunu açıklayamam. Bence bunu siz yayın yoluyla açıklamalısınız' demişti" dedi.

Toplam 67 kitap yayımlayan 91 yaşındaki Bozdağ, başörtüsüyle ilgili bu çalışmasını yayımlamaya fırsat bulamadığını, ancak bunu kamuoyuna açıklamayı bir borç bildiğini belirterek, İslam dininin başörtüsünü emretmediğini, Nur Suresi'nin 31. ayetinde yer alan örtünme konusunun başla değil, göğüslerin örtülmesiyle ilgili olduğunu ileri sürdü.

Kadının 'ziynet yerleri'

Bozdağ, "Kuran, 'Dışarı çıkarken başınıza örtü alın" diyor, ama bunu emretmiyor; 'iyi olur' anlamında tavsiye ediyor. Ancak süslerinizi gizleyin dediği yer Diyanet'in dediği gibi 'gerdan' değil, 'göğüsler'dir. Bunu bir tek Yaşar Nuri Öztürk mealinde dile getirdi" diye konuştu.

Bozdağ, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
"Nur suresinin 31. ayetinde ayrıntıları ile açıklanan örtünme koşullarından anlıyoruz ki, 'örtünme' herkese karşı değildir. Ev içi ilişkilerde örtünme; kadının karşısındaki insanda şehvet duygusunu uyandırmayacak biçimde giyinmesidir. Şehvet duygusunu kamçılayan 'ziynet yerleri'dir. Nur suresinin 31'inci ayetine göre, kadının ziynet yeri, yakadan sonra başlayan yer ya da başka bir yorumla, göğüs çaprazından sonrası.
Nur suresinin 31. ayetinde, 'Gizledikleri süslerinin bilinmemesi için, ayaklarını yere vurmasınlar' deniyor.
Kim ayaklarını yere vurmayacak? Kadınlar. Niye vurmayacaklar? Gizledikleri süslerinin bilinmemesi için. Ayaklarını yere vurdukları zaman, hangi süsleri belli olur? Göğüsleri.
Çünkü ayaklar yere vurulunca, titreyerek varlıklarını belli eden tek kadın uzvu göğüslerdir. Ve bu kadın uzvunu Kuran, aynı ayette, 'gizledikleri süslerinin bilinmemesi için' diye niteliyor."

specte
30-03-09, 17:33
ultrared kanka kapağı koymuşun gene...

böle yobazların tefsirlerine inananlar olsa olsa yarım akıllılardır...yarısı kendilerinden yarısı da şeyhlerinden...

Çaykaralı
30-03-09, 17:40
Yahu gidin camiye sorun hocaya gidin sorun adam gibi dinine bağlı insanlara söylesinler size...

ChapullerOne
30-03-09, 17:44
Yine tesettür yine türban pofff. Bizim miletimiz tartışacak daha ciddi bir konu ne zaman bulacak?

Tesettür farzmış Farzsa farz ne yapalım yani?

unbelieving-76
30-03-09, 17:57
Yine tesettür yine türban pofff. Bizim miletimiz tartışacak daha ciddi bir konu ne zaman bulacak?

kuranda farzdır diye bişi geçmiyo
hele rahibe kıyafetine benzeyen türban asla geçmiyo
zamanı ggelince tadtışılacak konular olacak dostum siz merak etmeyin.
herkesin bi gelişi bi de gidişi var
kurtulucaz bunlardan da.

specte
30-03-09, 17:58

işte anlayamadıkları nokta bu...

yasalar var diyoruz;yasanın mantığı neymiş diyolar...:kiki::kiki::kiki: yahu yasa mini etekle de gelme diyo,bikiniyle de gelme diyo..

ayrıca başbakan "velev ki türban siyasi simge"demedi mi...

bakın bir kapak daha,siyasi simgeler,rozetler,bayraklar, bilmem nelerle görev yapamazsınnnn!!!!!

unbelieving-76
30-03-09, 18:04

yasalar var diyoruz;yasanın mantığı neymiş diyolar...:kiki::kiki::kiki: yahu yasa mini etekle de gelme diyo,bikiniyle de gelme diyo..

bakın bir kapak daha,siyasi simgeler,rozetler,bayraklar, bilmem nelerle görev yapamazsınnnn!!!!!

hangi yasaya uydular ki bunlar
seçim boyunca devlet olanaklarını kullanarak uçtular ordan oraya
açılış bahanesiyle her tarafta miting yaptılar

Erdenay
30-03-09, 18:15
türban farzdır çünkü allah emretmiştir ha tabi bu farz namaz kadar zekat kadar değildir kuranın bir ayetinde allah kadınlara örtünme emirinde bulunmuştur buna da kimse itiraz edemez

yahu ayrıca kime neyi ispat etmeye çalışıyorsunuz herşey ortada isteyen inanır isteyen inanmaz isterse türkiyede türban takan bi kişi bile kalmasın bu islama zarar mı verecek sanki?

counter9
30-03-09, 18:16
yasaya uymıyanlar adam olmaz.
Ve Türk olmaz.

ChapullerOne
30-03-09, 18:19
Türkiye'de saysan baksan Türban tesettür kullanan kaç kişi vardır ya. 5 milyonu bulur mu?

Climanjaro
30-03-09, 18:23
yahu yasa mini etekle de gelme diyo,bikiniyle de gelme diyo..

Göstersene bana o yasayı....
nerde diyor?

Sana farz değil zaten. O nedenle çok takma kafanı.

counter9
30-03-09, 18:24
Burda önemli olan türbanlıların yasaya karşı çıkması. Ve yasaya saygısızlık göstermeleri. İşte bu türbanlıların(akplilerin) vatan haini olduğunuda gösterir.

ChapullerOne
30-03-09, 18:51
Burda önemli olan türbanlıların yasaya karşı çıkması. Ve yasaya saygısızlık göstermeleri. İşte bu türbanlıların(akplilerin) vatan haini olduğunuda gösterir.

yok artık o kadar da değil. Mübalaağa etmeyin.

türban farzdır çünkü allah emretmiştir ha tabi bu farz namaz kadar zekat kadar değildir kuranın bir ayetinde allah kadınlara örtünme emirinde bulunmuştur buna da kimse itiraz edemez

yahu ayrıca kime neyi ispat etmeye çalışıyorsunuz herşey ortada isteyen inanır isteyen inanmaz isterse türkiyede türban takan bi kişi bile kalmasın bu islama zarar mı verecek sanki?

ben itiraz ediyorum. Bu farz dediğiniz şeylerin Allah'ın emri olduğunu kanıtlayacak tek bir delil yok ortada.

Gökten indirildiğine inanılan bir kitabın dogmatik kuralları bizi bağlamaz. İnanacaksanız oturun paşa paşa inanın. Sorun çıkartmayın.

Allah'ın emriymiş bak sen.

specte
30-03-09, 19:00
nerde diyor?.

sandık alanının kamusal alan olması ve sandık kurullarında görev alanların da hizmet veren konumunda bulunmaları nedeniyle, sınırları yasalarla ve yargı kararlarıyla çizilmiş bulunan kılık ve kıyafet ölçülerine, hizmet verme süresince uymaları gerekir

BU ARADA CLİMANJARO çorludan da açık ara chp çıkmış:Dsende chp'ye oy verdin değil mi??:D:D:D

UltraRed
30-03-09, 19:26

Ben itiraz ediyorum!

Nasıl mı?

Örtünme sadece islamda değil, tüm dinlerde vardır. Hatta ateistler bile çıplak gezmezler! Ve sadece kadınlar için değil, erkekler için de geçerlidir.

Biz türbandan bahsediyoruz. O deve hörgücü gibi saçın arkadan toplanıp yüz dışında kalan ne varsa içine sarmalandığı türbandan. Daha doğrusu Sofie Loren' in kullandığı ve sıkmabaş Şule' nin Türkiye' ye soktuğu, 1970' li yıllarda Türkiye' de moda yaptığı türbandan. Yani Mehmet Şevet' in dinimizce yasak olduğunu söylediği deve hörgücüne benzeyen ve Kenan Evren zorlaması bez parçasından bahsediyoruz.

Sanki türban 1970' li yıllardan önce milleti din temelinde bölmek üzere Amerikan uşakları tarafından ülkemize sokulmadan analarımız, ninelerimiz ve bacılarımız Allah' a karşı gelmişler! Müslüman kadınlar bu ülkede 1970' li yıllara kadar türban yokken günah mı işlediler?

Bırakın artık milleti '' Allah' ın emri'' ve ''farz'' hikayeleriyle kandırmayı. Örtünmek emirdir ve zaten kadın/erkek/yaşlı/genç/müslüman/hıristiyan/yahudi/budist/ateist hepimiz örtünüyoruz. Ama kadınlar kafalarında deve hörgücü taşısınşar diye de bir emir yoktur! Türban emir değildir. Eğer türban emirse yüz yıllardır ve 1970' li yıllara kadar bütün kadınlar haram ve küfüre bulaşmışlardır. Bu mu sizin müslümanlığınız?

Ve neymiş? ''Türban, iffetin, namusun sembolüymüş''!!

O zaman siz türbanı savunan erkekler de biraz ''iffetli ve namuslu'' olacaksanız, buyrun siz de türban kullanmaya başlayın! Çok da yakışır yani...

Ama kimseyi Allah' ın olmayan emirlerle kandırmaya çalışmayın! Allah' ın adıyla kandırmak en büyük günahlardan biridir!

jelib0n
30-03-09, 19:31
ßu konuda diceğim şey ozaman kapalılar qörev yapamıorsa oyda kullanmasınlar hadi buda desinler bakalım (yakında buda olursa hiç şaşmam):mad:

skywalker06
30-03-09, 19:42
teröristte yaparlar yakında

senın su siddetle sahip cıktıklarını acaba teroristlikten yargılanmıyormu??sizde teroristleri destek oldugunuza göre sizde teroristsiniz demektir.

akla mantığa uyacak bir kavram söylesen kabul edeceğiz kanka

beyenmıyorsan kimse sana basortusu zorla taktırmıyor.aynı nezaketi sizde gosterebılecek kadar medeni olabilseniz keske.

Bir defa yasa varsa herkes uysun diye var. Ama AKP' li veya AKP yandaşı olana artık yasalara uyma zorunluluğu bulunmuyor.

Haber dinden veya dinin emrinden değil mevcut yasaların çiğnenmesinden bahsediyor. O yüzden her yasal düzenlemeye dini gerekçelerle karşı çıkmayın...

Bir de türbanın dinin emri olduğunu iddia edenler bunu nerden çıkarmışlar hep merak ederim. Biri çıkıp kadınların başlarını kapatmasının ve saçlarını gizlemesinin dini gerekçesini anlatsa diyeceğim ama onu yapanda yok. Dinin emri diyerek vatandaşı devletle karşı karşıya getirmekten başka amacı yok bu türbanizmin. Dini bir gerekçesi de yok. Kanunlar yasaklamışsa herkes uyacaktır!

madem kanunlara uymak zorundaydınız da sizin su cok sevdiginiz ecevit acaba neden basortusu yasagı konmamısken merve kavakcıyı meclise sokmadı??buna islam düşmanlıgı denir işte kanunları korumak denmez.

UltraRed
30-03-09, 19:45
ßu konuda diceğim şey ozaman kapalılar qörev yapamıorsa oyda kullanmasınlar hadi buda desinler bakalım (yakında buda olursa hiç şaşmam):mad:

Oy kullanmak başka, kamu görevi yapmak başka. Oy kullanmak, oy kullanma vasıflarına sahip olan her vatandaşın görevidir. Kamusal alanda din, ırk, siyasi ve etnik aidiyet belirten giysilerle görev yapılmaz...

Bir seçim sandığı, bir devlet kurumu veya bir mahkeme salonu düşünün. Hakim Güneydoğu etnik kıyafetiyle, sekreter bikini ile, Yargıç kara çarşaf ile, avukarların biri kısa pantolon, bir diğeri cübbe ile görev yapıyor... Bunu mu istiyorsunuz yoksa devletin görev alanında herkesin uymak zorunda olduğu ve aslında herkesin kabul edeceği yasal kılık kıyafet yönetmeliği mi?

Kamusal alanda türbana evet dediiğniz anda karaçarşafa,cübbeye, mini eteğe, bikiniye, gerilla ve peşmerge kıyafetlerine ve zevke göre bilumum kıyafete evet demek zorundasınız! Kaos mu istiyorsunuz yoksa?

Yarın bir devlet kurumuna işiniz düşünce karaçarşaflı bir memure, bikinili bir sekreter, cübbeli bir müdür, peşmerge kıyafetli bir müdür yardımcısı görseniz galiba çok hoşunuza gidecek...

Ve...

Düşünün bir mahkeme heyeti:

Bir nedenden mahkemelik olmuşunuz.

Hakim ve mahkeme heyeti türbanlı. Siz medeni bir kıyafet giymişiniz. Hasmınız yani mahkemelik olduğunuz kişi de aynı mahkeme heyeti gibi türbanlı...

Sizi bilmem ama ben o mahkemede yargılanmak veya o mahkemede şikayetçi olmak durumunda kalmayı asla istemem.

Herkes kamu alanında kurallara uyacak kiö en azından giyim tarzı bir haksızlığa neden olmasın!

aly2400
30-03-09, 19:49
bu kadar komik yasak olamaz

http://img.sabah.com.tr/im/2009/03/24/E14CFDEF264B1C4586D74185o.gif

skywalker06
30-03-09, 19:51
Düşünün bir mahkeme heyeti:

Bir nedenden mahkemelik olmuşunuz.

Hakim ve mahkeme heyeti türbanlı. Siz medeni bir kıyafet giymişiniz. Hasmınız yani mahkemelik olduğunuz kişi de aynı mahkeme heyeti gibi türbanlı...

Sizi bilmem ama ben o mahkemede yargılanmak veya o mahkemede şikayetçi olmak durumunda kalmayı asla istemem.

Herkes kamu alanında kurallara uyacak kiö en azından giyim tarzı bir haksızlığa neden olmasın!

dindar insanlara hakzılık yapanlar sizlersınız.dindar insanlar size haksızlık yapmıyorkı.hanginize basınızı ortun diye baskı yaptılar acaba??sürekli basınızı acın baskısı var.bu yazdıgının aynısının yapılmasından korkan basortululerdır.malum ya yargı din düşmanlarının eline geçmiş

мєLL_ŦB
30-03-09, 19:52
senın su siddetle sahip cıktıklarını acaba teroristlikten yargılanmıyormu??sizde teroristleri destek oldugunuza göre sizde teroristsiniz demektir.

beyenmıyorsan kimse sana basortusu zorla taktırmıyor.aynı nezaketi sizde gosterebılecek kadar medeni olabilseniz keske.

madem kanunlara uymak zorundaydınız da sizin su cok sevdiginiz ecevit acaba neden basortusu yasagı konmamısken merve kavakcıyı meclise sokmadı??buna islam düşmanlıgı denir işte kanunları korumak denmez.

kimse taktıramaz zaten arkadaşım.. nezaket gösteriyorum sende her mesajıma muhalefet oluyorsunki senin gibi birine bile nezaket gösteriyorum :)
koyulmuş bir yasağı çiğnersen,cezasınında göz önüne almalısın,herkes çok güzel kafasına göre hareket ediyor..UltraRed,türbanla ilgili söyleminede %100 katılıyorum :okay:

skywalker06
30-03-09, 19:53
işte hala farkedemediğiniz nokta da burda.
sizler özgür bırakmıyor, tam tersine kısıtlıyorsunuz.
biz de bunu anlatmaya çalışıyoruz ama (senin tabirinle) beyin kıvrımlarında bir problem olduğundan dolayı belli bir kesim bunu anlamıyor.

adamlar hem dini ozgurlukten bahsediyorlar hemde dini kuralları yasaklıyorlar.bunların akılları bu kadar işte.

skywalker06
30-03-09, 19:56
kimse taktıramaz zaten arkadaşım.. nezaket gösteriyorum sende her mesajıma muhalefet oluyorsunki senin gibi birine bile nezaket gösteriyorum :)
koyulmuş bir yasağı çiğnersen,cezasınında göz önüne almalısın,herkes çok güzel kafasına göre hareket ediyor..UltraRed,türbanla ilgili söyleminede %100 katılıyorum :okay:

yasaları meclis koyar.bir yukarda ecevitle ve merve kavakcıyla ilgili mesajımı okuda o zman yasalara ne kadar saygılıymıssınız anla bakalım.insallah basortusu yasagı kaldırıldıgında da bu kadar kanunlara bu kadr saygılı olursunuz diyecem ama hepimiz biliyoruzki gene camura yatıp duracaksınız.devleti laiklik dusmanı ilan edeceksınız.gene akp li bakanlara saldıracaksınız.malum ya siz medenıyeti soyunmak ve batı taklitçiliginde arıyorsunuz

meclis zaten basortusunu kaldırmaya calıstı ama anayasa mahkemesi izin vermedi bunu hatırlatırım.hani su rapörtör kapatılamsın demesine ragmen 6 tane üye kapatılsın diyen anayasa mahkemesinden bahsediyorum.sonrada rapörtörü kovdular.kanundan yasadan bahseden insanların haline bak

мєLL_ŦB
30-03-09, 20:02
yasaları meclis koyar.bir yukarda ecevitle ve merve kavakcıyla ilgili mesajımı okuda o zman yasalara ne kadar saygılıymıssınız anla bakalım.insallah basortusu yasagı kaldırıldıgında da bu kadar kanunlara bu kadr saygılı olursunuz diyecem ama hepimiz biliyoruzki gene camura yatıp duracaksınız.devleti laiklik dusmanı ilan edeceksınız.gene akp li bakanlara saldıracaksınız.malum ya siz medenıyeti soyunmak ve batı taklitçiliginde arıyorsunuz

meclis zaten basortusunu kaldırmaya calıstı ama anayasa mahkemesi izin vermedi bunu hatırlatırım.hani su rapörtör kapatılamsın demesine ragmen 6 tane üye kapatılsın diyen anayasa mahkemesinden bahsediyorum.sonrada rapörtörü kovdular.kanundan yasadan bahseden insanların haline bak

yani sen bu mesajınla ATATÜRK'E ATAMA'damı batı taklitçisi diyorsun?

ben bu mesajından bunu çıkardımki,herkesde bunu çıkarır:okay:
çağdaşlaşmaya getirdin hemen konuyu :)

counter9
30-03-09, 20:05

uğraşma şu şeriatçıyla anlamıyor laftan
işte Atatürk düşmanı

UltraRed
30-03-09, 20:09
dindar insanlara hakzılık yapanlar sizlersınız.dindar insanlar size haksızlık yapmıyorkı.hanginize basınızı ortun diye baskı yaptılar acaba??sürekli basınızı acın baskısı var.bu yazdıgının aynısının yapılmasından korkan basortululerdır.malum ya yargı din düşmanlarının eline geçmiş

Hangi dindar insanlar? Sanki sadece türbanlılar dindar ama başı açık olanların size göre dindar olma hakkı bile yok! Ayrıca kapanma baskısı memlekette öyle bir düzeyde ki, insanların eşleri ve kız çocukları başlarını kapatmıyorsa kocaları ne bir işe girebiliyor, ne terfi edebiliyor, ne ihale alabiliyor! Asıl kapanma baskısı budur. Zaten bu baskılar kalkarsa birçok koca ve baba hanımları ve kızları üzerindeki kapanma baskısını da kaldıracak birçok bayan başlarını açacaktır. Baskıyı yapan din bezirganlarıdır. Ha eğer kamu alanında görev yapanlara türban yasağını baskı olarak görüyorsanö o halde sadece türbanlılar değil, karaçarşaflısından cübbelisine, peşmerge kıyafetlisinden mini eteklisine kadar herkes baskı altındadır.

Ama kimseden ses yok. Sadece türbanistlerden 'baskı var' çığlıkları geliyor. Peki ya karaçarşaflıların hakkını, kürt ulusal kıyafetlilerin hakkını, mini eteklilerin hakkını ve hatta nudistlerin hakkını neden savunmuyorsunuz? Çünkü türban sizin siyasi sembolünüz. Zaten bunu başbakan da ''velev ki türban sıyasi simge olsun...' diye başlayan sözlerle dile getirdi.

Hiç kimse devlet adına hizmet verdiği alanda siyasi, dini, etnik, ırksal ve de keyfe göre seçilmiş giysilerle hizmet veremez. Bu kadar açık ve basit.

Ama ille de mini eteğimle, kırmızı sarı yeşil atkımla, türbanımla veya çarşafımla görev yapacağım diyen varsa buyursun, özel sektörde iş arasın.

Ve bunlar aslında sadece milleti bölme yöntemleri... Türban üzerinden memleketi ne hale getirdiler... Türban için Amerika' da, Kanada' da, Avusturya ve başka yabancı ülkelerde okuyanlar vardı... Başbakanın kızları ve daha birçoğu... Hepsi ev kadını oldular. Hangisi çalışıyor? Hadi başbakanın kızları türban yüzünden Amerika' da okumak zorunda kaldılar. Peki oğulları neden Amerika' da okudu?

Bırakın bu işleri! Gerçekten herkesin kamusal alanda kıyafet özgürlüğünü savunuyorsanız bari ayrımcılık yapmadan, türbanlıyı da, kara çarşaflıyı da, cübbeliyi de, mini etekliyi de, şortluyu da, peşmerge kıyafetliyi de savunun.

skywalker06
30-03-09, 20:16

velev ne demek anlamını biliyormusun??.ama sen sozluge bıle baksan anlayamazsın.işine gelmez çünkü.işine gelen kısmını cok iyi anlamıssın ama bravo.chp lisin nede olsa sasmamak gerek.

atatürk basortusu yasagı cıkarmadıkı siz cıkardınız.size çakma atatürkçü dediysem bir nedeni var dememki.batıyı ornek almak vardır bide batı taklitciligi yapmak vardır.sen aradakı farkı anlatsamda anlayamazsın.bende duvarlara karsı konusmaktan cok sıkıldım bu forumda

uğraşma şu şeriatçıyla anlamıyor laftan
işte Atatürk düşmanı

atatürkün yasaklamadıgı birseyi atatürkçüyüz diyerek yasaklayan senin gibilermi atatürkçü o zaman??demekki ismet inönüde atatürk düşmanıymıs ve ondan sonra 1999 yılına kadar gelen tüm siyasetçilerimizde atatürkçülük düşmanıymıs.vah vah vah.zaten ne zaman türkiyede basortusu yasaklandı o zman türkiyeye laiklik geldi degil mi??

Hangi dindar insanlar? Sanki sadece türbanlılar dindar ama başı açık olanların size göre dindar olma hakkı bile yok!

sen acaba bası acık diye dinsizlikle suclanan bir bayan gorun mu turkıyede??ben hiç duymadım.habire basıkapalı diye laiklik düşmanı,atatürkçülük düşman ilan edilen insanlar goruyorum.bası acık olanlarda gayet tabi dindar olabilir.bircok tanıdıgım bayan var bası acık olmaasına ragmen namazını kılan orucunu tutan.basortusu takmayanlara sankı din düşmanı gibi gördüğümüzü sanmanız sadece sizin paranoyanızdır.

Ayrıca kapanma baskısı memlekette öyle bir düzeyde ki, insanların eşleri ve kız çocukları başlarını kapatmıyorsa kocaları ne bir işe girebiliyor, ne terfi edebiliyor, ne ihale alabiliyor! Asıl kapanma baskısı budur. Zaten bu baskılar kalkarsa birçok koca ve baba hanımları ve kızları üzerindeki kapanma baskısını da kaldıracak birçok bayan başlarını açacaktır. Baskıyı yapan din bezirganlarıdır. Ha eğer kamu alanında görev yapanlara türban yasağını baskı olarak görüyorsanö o halde sadece türbanlılar değil, karaçarşaflısından cübbelisine, peşmerge kıyafetlisinden mini eteklisine kadar herkes baskı altındadır.

mini etek bu ülkede yasak degıl.üniversiteyede giriyorlar kamuyada giriyorlar.onlar laiklik düşmanı olmuyor ama basortululer oluyor.ayrıca kimse basortusu yok diye işe alınmadıgıda bir yalandır.ha belki birkac tane yapan vardır.ama daha beterini szi yapıyorsunuz.dindar diye insanlarımızı dıslıyorsunuz.ornek istersen tsk ne kadar namaz kılan adam varsa kovulması ve ahmet necdet sezerin mülakat düzenleyip siyasi goruslerıne gore insanları rektorluge ataması sana yeter.

Ama kimseden ses yok. Sadece türbanistlerden 'baskı var' çığlıkları geliyor. Peki ya karaçarşaflıların hakkını, kürt ulusal kıyafetlilerin hakkını, mini eteklilerin hakkını ve hatta nudistlerin hakkını neden savunmuyorsunuz? Çünkü türban sizin siyasi sembolünüz. Zaten bunu başbakan da ''velev ki türban sıyasi simge olsun...' diye başlayan sözlerle dile getirdi.

söyler misin bana hangi türbanlı yada dindar acaba minietekle gelmeyi yasaklamıs??bende üniversitede okudum ama hiç oyle birseyle karslasmadım.ama üniversitede bir kız tanımıstım herkesden kampüse basortusu ile girilmesin diye imza topluyordu.neymiş hanıefendininn derdi.;basıortululeerın bakıslarından rahatsız oluyormusda.durakta sankı kendisine kınarlar gibi baskmıslarda.yani hiçbir söz söylemelerine bile gerek yok sadece bakması yada düşünmesi bile yeterliymiş.türbanı siyasal sembol ilan edenlerde sizlersiniz.bu ülkede akp kurulmadan oncede basortusu vardı ondan sonrada varolacak insallah.basbakan ne güzel demiş;velevki türban siyasi simge olsun,siyasi simgelerin kime zararı var diye konusmustu.siz hemen basortusunu siyasi simge oldugunu kabul etti dediniz.ama atladıgınız 2 yer var;ilk once velev ne demekmiş ac bir lugata bak bakalım ok??ama sen onuda bulamazsın cunku gormek isteımyorsunuz.diger bir noktada basortusunun kime ne zararı var??demişti.bu sorununda cewabını ver bana suuursuzca basortusune karsı cıkma.neden üniversitelerde siyah elbiselerle gezmeyi yasaklamıyorlar oda satanistlerin simgesi degılmı acaba yada neden pentagram takılı kolyeler yada t-shortlarıda yasaklamıyorlar??bunlarda dini simge degılmı bana onu acıkla hadi
Hiç kimse devlet adına hizmet verdiği alanda siyasi, dini, etnik, ırksal ve de keyfe göre seçilmiş giysilerle hizmet veremez. Bu kadar açık ve basit.

hadi dini kısmını anladımda keyfe göre elbise giymektemı yasakladınız??warmı boyle bir kural??

Ama ille de mini eteğimle, kırmızı sarı yeşil atkımla, türbanımla veya çarşafımla görev yapacağım diyen varsa buyursun, özel sektörde iş arasın.

mini etek ne zaman yasaklanmıs acaba??

Ve bunlar aslında sadece milleti bölme yöntemleri... Türban üzerinden memleketi ne hale getirdiler... Türban için Amerika' da, Kanada' da, Avusturya ve başka yabancı ülkelerde okuyanlar vardı... Başbakanın kızları ve daha birçoğu... Hepsi ev kadını oldular. Hangisi çalışıyor? Hadi başbakanın kızları türban yüzünden Amerika' da okumak zorunda kaldılar. Peki oğulları neden Amerika' da okudu?

ya ya degilmi??1999 yılına kadar ecevit yasaklamasaydı türkiye seriatla yonetiliyordu zaten.ne zaman ecevit türbanı yasakladı o zman cumhuriyet yonetimine gectik.atatürkte seriat yonetimi getirdi demek istiyorsun sen herhalde.türban yüzünden çalısamıyorsa o bayanlar ya yasaklardan yada istenmedikleri,sevilmedikleri için işe alınmıyorlar.kendi ayıbınızıda bize mal etmeye calsııyorsunuz.ayrıca insanların ogullarını yabacı bir ülkede okuması islama aykırı birsey degıldır.amerıkadada okutur ingilterede de papua yeni gindede.

Bırakın bu işleri! Gerçekten herkesin kamusal alanda kıyafet özgürlüğünü savunuyorsanız bari ayrımcılık yapmadan, türbanlıyı da, kara çarşaflıyı da, cübbeliyi de, mini etekliyi de, şortluyu da, peşmerge kıyafetliyi de savunun.

kılık kıyafet ozgurlugu diye birsey var.sen demokrasinin özünü anlayamamıssın zaten anlasaydın çetecilere sahip cıkmazdınız.demokraside baskalarına zarar vermedıklerı surece herkes isteigini yapmakta ozgurdur.insanları kılık kıyafetine göre yargılayamazsınız siz.dedigim gibi medeniyet kılık kıyafetle olmaz.bende gögüs dekoltesi giyenlerden mini etek giyenlerden rahatsız oluyorum ama onlara saldırmıyorum yada yasaklamaya calısmıyorum ve kınamıyorumda.medeniyet budur işte.

yukarda kırmızı ile yazdıgım yerler san cewalarımdır.bundan sonra boyle uzun yazılara cewap yazmayacagım cunku ugrasmam gereken cok kişi var ve benım zamanım yok.

мєLL_ŦB
30-03-09, 20:18
tamam kardeşim hadi iyi forumlar.

unbelieving-76
30-03-09, 20:42
atatürk basortusu yasagı cıkarmadıkı siz cıkardınız.size çakma atatürkçü dediysem bir nedeni var dememki.batıyı ornek almak vardır bide batı taklitciligi yapmak vardır.sen aradakı farkı anlatsamda anlayamazsın.bende duvarlara karsı konusmaktan cok sıkıldım bu forumda

Atatürk kıyafet devrimi yaptı
bunu bilmiyorsun sanırım
yasak çıkarmasına gerek yoktu zaten.
şu an türban çarşaf giymek ve takmak kıyafet devrimine aykırı
bi yerde anayasal suç aslında
nie kimse bu konuya değinmemiş bugüne kadar acaba??????

skywalker06
30-03-09, 20:49
Atatürk kıyafet devrimi yaptı
bunu bilmiyorsun sanırım
yasak çıkarmasına gerek yoktu zaten.
şu an türban çarşaf giymek ve takmak kıyafet devrimine aykırı
bi yerde anayasal suç aslında
nie kimse bu konuya değinmemiş bugüne kadar acaba??????

kıyafet devrimini gayet iyi biliyorum.o kıyafet devrimi içinde basortusu yasagıda varmıydı??atatürkçüysen bana cewap verebılırısn.madem kılık kıyafet devrimine aykırıydı o zmana ecevitin yasakladıgı neydi??

D@!?l<_@NG€L
30-03-09, 20:54
bence gereksiz bir yasa
ama yine de yasa olduğu için uyulması gerekirdi

UltraRed
30-03-09, 20:58
yukarda kırmızı ile yazdıgım yerler san cewalarımdır.bundan sonra boyle uzun yazılara cewap yazmayacagım cunku ugrasmam gereken cok kişi var ve benım zamanım yok.

Verdiğin cevapları okudum. Hiç cevap vermesen daha iyi olurmuş.

Hala mini etek kamu alanında ya da üniversitelerde serbest sanıyorsan sana ne diyebilirim ki? Bir mini etekli özel yaşamında mini etek kullanır. Devlet görevlisi ise, görevdeyken kullanamaz. Üniversiteye de mini etekle gidemez. Çünkü yönetmeliklerde türban nasıl yasaksa, mini etekte aynı derecede yasaktır. Kalkıp gerçeği tersyüz etme!
Çünkü yasalarda ve kamusal alana ilişlin yönetmeiklerde türbanlı ile mini etekli arasında fark yoktur.

Özel yaşamda isteyen mini etek giyer, isteyen türban takar. Kimse şzel alana yasak koyamaz.

Ama kamusal alanda mini etekli mini eteğiyle, türbanlı da türbanıyla görev yapamaz.

Ama mini etekli ve türbanlı, o alanda görevli olmamak ya da eğitim almamak şartı ile serbestçe hizmet alırlar. Yani kamusal alandan istedikleri kıyafet ile görevli olmamak koşuluylşa bulunabilirler.

Bu itibarla mini eteklide, türbanlı da aynı yasa ve yönetmeliklere tabiidirler!

Dilerim anlatabildim!!?

yurdusen
30-03-09, 21:22
Kesin anlamIstIr.Yavas cekimin bile faydasI olmaz...

bahar80
30-03-09, 21:29
benim anlamadığım ne biliyomusunz kankalar bu tartışmalar veya TÜRBAN eskiden yoktu yane 80 öncesi.. taa ki erbakan ve müritleri gelene kadar..
şimdi kitabımıza balans ayarımı verdi bu takunyeciler nolu yane.. yane ogünden bugüne ne değişti??
herşey apacık ortadan eyyyy halkım uyan din üzerinden siyaset olmaz olsada sonumuz bi afganistan bi endonezya bu gaflete düşmeyin

UltraRed
30-03-09, 22:25
Bakin dinimizde yeri olmayan bu türbanı moda yapan namıdeğer ''sıkmabağ Şule'' turbanı Türkiye' ye sokarkan aşağıdaki film yıldızı Audrey Hepburn’u örnek almıştır ve bunu da kendi ağzıyla itiraf etmiştir. İsteyene itirafını da linkiyle verebilirim:

İşte Şule hanımın örnek aldığı eski ünlü star:
http://www12.gazetevatan.com/fotogaleri/act/2255_613_08022008_1.jpg

Sen kalk bir hıristiyan fılm yıldızının baş aksesuarından esinlen ve taklıt et sonra da bunu bize ''islamda farz'' veya 'Allah' ın emri'' diye yuttur...

Gerçek bu... Türban modasını yaratan nurcu Şule bunları itiraf ettiş ama haberiniz yok!

Türban hıristiyanların sembolüdür. Gidin rahibelerin dini elbiseşerine bakın...

Ya da gelin beraber bakalım;
İşte kara çarşaflı bir rahibe:
http://sdsmedia.sydsvenskan.se/archive/00070/nunnan384_70192a.jpg

Bir rahibe daha... Saçları ver kulakları görünmüyor. Tam bizim din bezirganlarının savunduğu tarz... Halbuki bu hırıstıyan rahıbelerin gıyım tarzıdır!

http://ohjelmat.yle.fi/files/ohjelmat/u945/nunna_Kristoduli.jpg

Bırakın artık bu diyalogcu çetelerin islam dinini sinsice hırıstiyanlaştırma ve müslüman kadınları hırıstiyan rahibelere benzetme çabalarına alet olmayı!

İslam dini sadece ve sadece laık bir rejim ve dinine bağlı laık yurttaşlar tarafından korunur...

Kadınlarınızın, analarınızın, bacılarınızın ve kızlarınızın islam adına hıristıyan rahibelere benzetilme oyunlarına alet olmayın!

Allah hepinşze bol bol akıl ihsan eylesin ve gerçekleri görme konusunda size yardımcı olsun!

Ve şimdide türban ya da sıkmabaş tarzını Türkiye' ye sokan Şule ablanıza bakınç

Yukarıdaki hırıstıyan rahibeden ne farkı var?

Artık uyanın ve kendinize gelin. Global güçlerin yavaş yavaş analarınızı, bacılarınızı, kızlarınızı ve eşlerinizi giyim ve kültürlerini hırıstiyanlaştırarak islam dinini dejenere etme oyunlarına alet olmayın!

İşte türbanın mucidi Şule ablanız mı yoksa bir hıristiyan rahibe mi? Cevabını kendiniz bulun!

http://www.habersehri.com/images/haber/514.jpg

zadegân
30-03-09, 22:37
Türbanın kime zararı olmuş hazmetmeye çalışılsın artık şu konu gayet de güzel olmuş.

specte
30-03-09, 22:45
velev ne demek anlamını biliyormusun??.ama sen sozluge bıle baksan anlayamazsın.işine gelmez çünkü.işine gelen kısmını cok iyi anlamıssın ama bravo.chp lisin nede olsa sasmamak gerek.

bana demişsin ama sen daha velevin anlamını bilmiyosun;

velev ki Ar. velev bağ. İster, isterse, olsa da, kaldı ki, hatta, her ne kadar

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma,cin olmadan adam çarpma..:nono:

UltraRed
30-03-09, 22:48
Siz türbanı ''islamın şartı'' veya ''farz'' diye dayatmaya ve Allah üzerinden gerçekleri çarpıtıp, islam dininin diyalogcu Amerikan uşakları tarafından yozlaştırılmak üzere ortaya atılan bir oyun olduğunu anlarsanız zaten sorun kalmaz.

Deve hörgücü gibi sıkmabaşı millete islamın şartı diye dayatmaktan vaz geçerseniz zaten sorun kendiliğinden ortadan kalkar. Sani o sıkmabaş 1970' lerden önce yokken bizim anamız, bacımız, eşimiz, kızımız müslüman değildi de, bu gavur icadını başlarına geçirince müslüman oldular...

Bu türban icat olmadan önce, müslüman kadınlar dine veya Allah' ın emirlerine mi karşı geldiler? Ya da yüz yıllardır o sıkmabaşı kullanmayan yüz milyonlarca müslüman kadın şimdi cehennemde mi yanıyor?

Kendinize gelin beyler!

O türban ve sıkmabaş son 30 yıldır islam aleminde oynanan Amerikan ve yahudi oyunlarından başka birşey değildir. Eğer şu hıristiyan rahibelerin kapanma tarzı farz olsaydı bunu zaten yüz yıllardır biliyor ve uygulur olurduk...

Video koymak yasak ama sanırım link koymak serbesttir. Çünkü linke isteyen tıklar istemeyen tıklamaz...

İşte Türkiye' ye türbanı sokan ruh sağlığı bozuk kadının kendi anlattıkları...

Buyrun istiyorsanız burdan tıklayıp izleyin ve ruh sağlığı bozuk bir kadının bir kuyuya attığı taşı milyonlarca akıllının nasıl hala çıkaramadığını düşünün biraz:

http://www.youtube.com/watch?v=Lnth4rwx3MY

кαpαğαη
30-03-09, 23:10
Lütfen flood yapmayalım :okay:

unbelieving-76
30-03-09, 23:10
ultrared
bu şuleyle ilgili türban konusunu daha önce ceviz kabuğunda izlemiştim
ama sanırım bilmeyen çok olduğundan bu konuya değinmen iyi olmuş.sağol.

skywalker06
30-03-09, 23:18
Verdiğin cevapları okudum. Hiç cevap vermesen daha iyi olurmuş.

Hala mini etek kamu alanında ya da üniversitelerde serbest sanıyorsan sana ne diyebilirim ki? Bir mini etekli özel yaşamında mini etek kullanır. Devlet görevlisi ise, görevdeyken kullanamaz. Üniversiteye de mini etekle gidemez. Çünkü yönetmeliklerde türban nasıl yasaksa, mini etekte aynı derecede yasaktır. Kalkıp gerçeği tersyüz etme!
Çünkü yasalarda ve kamusal alana ilişlin yönetmeiklerde türbanlı ile mini etekli arasında fark yoktur.

nerde yasak ya yapma bende üniversite okudum kimse yasak felan takmıyor.hem o yasak anca basortusu yasagını sankı artnıyetsızmıs gibi gostermek için yapılan bir yasak sadece.millet göbegi bacagı kalcası beli acık gezıyor.ben kımsenın biryerını acmasına karsı degılım ama kimsede basortusune karısmasın istiyorum.madem oyle bır kanun vardıda kimse neden uymuyor acaba??hani kanundur herkes saygı gostermeşlı dıyorsunuz ne oldu??

Özel yaşamda isteyen mini etek giyer, isteyen türban takar. Kimse şzel alana yasak koyamaz.

ewt bende bunu istiyorum zaten.ama sizin bir tane chp li milletvekili vardı adını unuttum sokakta bile resmen basortusu yasagı konulmasını istiyordu.

Ama kamusal alanda mini etekli mini eteğiyle, türbanlı da türbanıyla görev yapamaz.

mini etekmı??sen mını etekten ne anlıyorsun??dizin üstünü gectikten sonra hepsi minietektir.polis cagırıp cetvelle ne kadar mini giydiginimi olcecekler??hem basortululer kimsenin mini etegine karısmıyor.neden onlarada aynı nezaket gosterılmıyor??dedigin gibi bir minietek yasagı varsa bence oda kaldırılmalı hemen.

Ama mini etekli ve türbanlı, o alanda görevli olmamak ya da eğitim almamak şartı ile serbestçe hizmet alırlar. Yani kamusal alandan istedikleri kıyafet ile görevli olmamak koşuluylşa bulunabilirler.

onuda yasaklamazlar insanllah yakında

Bu itibarla mini eteklide, türbanlı da aynı yasa ve yönetmeliklere tabi

interneti arastırdım ama ole bir minietek yasagı felan goremedım.zaten minietek dedgın ne kadar uzunlukta olmalı once onu bir tartısmaları lazım.yoksa kızın biri cıkar kemer gibi etegı gıyer sonrada ben minietek giymiyorum derse ne diyebilirizki??eger boyle bir yasa varsa gercekten cok gostermelık bir yasa demektir.bassortusu yasagını mesru gostermek için yapılmıs bır yasa oldugu cok acık

Dilerim anlatabildim!!?

bugunluk benden sana bu kadr mesaj atarsan yarın cewaplarım

skywalker06
30-03-09, 23:23
bana demişsin ama sen daha velevin anlamını bilmiyosun;

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma,cin olmadan adam çarpma..:nono:

velev farzedelimki demektir.zaten erdoganın cumlesınden de bu anlamı alabılırsın.kaldıki asıl mesele erdoganın 'siyasi simgeler nerde yasaklanmıs' lafıdır.yanı sizin hatırlamak bile istemediginiz cumlenın geri kalan kısmı.bundan sonra o zaman mhpcilerde elleriyle kurt işareti yapmasına yasaklayalım nede olsa oda siyasi işaret

Kesin anlamIstIr.Yavas cekimin bile faydasI olmaz...

yaw sen bi git laf kalabalıgı yapma,milleti bosuna isgal etme.git kumda oyna sen.yasın biradaha buyuunce tartısırız senle bu konuları.sana mesaj yazcam diye zaman kaybediyorum

unbelieving-76
30-03-09, 23:25
velev farzedelimki demektir.zaten erdoganın cumlesınden de bu anlamı alabılırsın.kaldıki asıl mesele erdoganın 'siyasi simgeler nerde yasaklanmıs' lafıdır.yanı sizin hatırlamak bile istemediginiz cumlenın geri kalan kısmı.bundan sonra o zaman mhpcilerde elleriyle kurt işareti yapmasına yasaklayalım nede olsa oda siyasi işaret

iyi de dünyanın her yerinde siyasi simge suçtur
en basit örneği vereyim
almanyada hitler selamı ve gamalı haç mesela

skywalker06
30-03-09, 23:27
benim anlamadığım ne biliyomusunz kankalar bu tartışmalar veya TÜRBAN eskiden yoktu yane 80 öncesi.. taa ki takunyeci erbakan ve müritleri gelene kadar..
şimdi kitabımıza balans ayarımı verdi bu takunyeciler nolu yane.. yane ogünden bugüne ne değişti??
herşey apacık ortadan eyyyy halkım uyan din üzerinden siyaset olmaz olsada sonumuz bi afganistan bi endonezya bu gaflete düşmeyin

türban cumhuriyet kurulmadan bile once vardı.eger oyle olasa neden diger muslıuman ülkelerin hemen hemen hepsinde yasak??bakınız iran,arabistan...

unbelieving-76
30-03-09, 23:29
türban cumhuriyet kurulmadan bile once vardı.eger oyle olasa neden diger muslıuman ülkelerin hemen hemen hepsinde yasak??bakınız iran,arabistan...

mantık basit genç arkadaşım
oralar şeriat kurallarıyla yönetiliyor Türkiye Cumhuriyeti ise laik bir ülke.

skywalker06
30-03-09, 23:38
iyi de dünyanın her yerinde siyasi simge suçtur
en basit örneği vereyim
almanyada hitler selamı ve gamalı haç mesela

basortusunu siyasi simge diye sizinkiler ilan ettiler.hatta erdogan teziçtten cıktı ilk olarak bu laf yanlıs hatırlamıyorsam.avrupa parlamentosu basortusunu kesinlikle yasaklanamayacagını kabul ettı.acaba onlar cok mu gericide biz mi cok ilericiyiz yoksa??

mantık basit genç arkadaşım
oralar şeriat kurallarıyla yönetiliyor Türkiye Cumhuriyeti ise laik bir ülke.

demekki turbanın siyasi simge degılde allahın emri oldugunu kabul edıyorsun.seriat demek allahın kuralları demektir cunku.o kadar din adamı gecmiş türban allahın emridir demıste sennin gibi bir ateist mi(zaten kendin ifade etmişsin baska bir konuda)türbanın allahın emrı degıl dıyecek??

unbelieving-76
30-03-09, 23:38
basortusunu siyasi simge diye sizinkiler ilan ettiler.hatta erdogan teziçtten cıktı ilk olarak bu laf yanlıs hatırlamıyorsam.avrupa parlamentosu basortusunu kesinlikle yasaklanamayacagını kabul ettı.acaba onlar cok mu gericide biz mi cok ilericiyiz yoksa??

çünkü milli görüşle özdeşleştirildi ve o amaçla kullanıldı o yüzden simge oldu
kimse sokaktaki kadına neden takıyorsun demiyor zaten

bu arada ben kaçıyorum
sorun varsa yarın öğleden sonra buralardayım iyi geceler.

UltraRed
30-03-09, 23:45

Evet ''bizimkiler''(!) ''simge' diye ilan etti. Çünkü türbanın dinle ilgisi yoktu ama tamamen siyasileştirilmiş islam anlayışyla ilgisi vardı. Ve en sonunda Erdoğan' da İspanya' da 'velevki simge olsun...' diye başlayan sözleri ile zaten kendinin de bildiği gerçeği itiraf etti.

AİHM aralarında Abdullah Gül' ün eşinin de bulunduğu iki türban davasına bakıyordu. Gül, iktidara gelince davasını satttı ver eşinin açtığı davayı geri çekti. Leyla Şahin davası ise aşağıdaki gibi sonuçlandı. Yani bunun ilericilik ve gericilik ile bir ilgisi omadfığına dair bağlayıcı bir karar verdi...

Gerçekleri öğrenelim, ondan sonra yorum yapalımÇ

Karara ilişkin haber aşağıda:

Dikkat alıntıdır!

Avrupa Insan Haklari Mahkemesi (AIHM), türbanla ilgili olarak Türkiye hakkinda açilan bir davada insan haklari ihlali bulunmadigina hükmetti.

AIHM'den yapilan açiklama, basvuruyla ilgili olarak Türkiye'nin Avrupa Insan Haklari Sözlesmesi'nin (AIHS) 9. maddesini ihlal etmedigi görüsüne varildigi bildirildi.

Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi ögrencisi Leyla Sahin, Türkiye'nin Avrupa Insan Haklari Sözlesmesi'nin (AIHS) din ve vicdan özgürlügüyle ilgili 9. maddesini ve egitim hakkiyla ilgili 1. protokolün 2. maddesini ihlal ettigini öne sürmüstü. Mahkeme Türkiye'nin tezlerinin dogru oldugu yönünde karar verdi.

AIHM'in türban kararinin gerekçesi

Avrupa Insan Haklari Mahkemesi, türban konusunda açilan bir davada Türkiye'yi hakli bulurken, üniversitelerdeki türban yasagi konusundaki müdahale için Türk yasalarinin mesru temelleri oldugunu bildirdi.

Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'nin üniversitede türbana izin verilmesinin anayasaya aykiri oldugu yolundaki kararina atifta bulunan AIHM, yüksek idari mahkemelerin de üniversitelerde türban takilmasinin cumhuriyetin temel ilkeleriyle bagdasmadigi yolunda görüs belirttigini hatirlatti.

Ve bu karardan dolayı hayal kırıklığına uğrayan Erdoğan, hatırlarsanız meseleyi ''ulemaya sorma'' komikliğini de yapmıştı.

skywalker06
31-03-09, 00:48
Avrupa Insan Haklari Mahkemesi (AIHM), türbanla ilgili olarak Türkiye hakkinda açilan bir davada insan haklari ihlali bulunmadigina hükmetti.

AIHM'den yapilan açiklama, basvuruyla ilgili olarak Türkiye'nin Avrupa Insan Haklari Sözlesmesi'nin (AIHS) 9. maddesini ihlal etmedigi görüsüne varildigi bildirildi.

Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi ögrencisi Leyla Sahin, Türkiye'nin Avrupa Insan Haklari Sözlesmesi'nin (AIHS) din ve vicdan özgürlügüyle ilgili 9. maddesini ve egitim hakkiyla ilgili 1. protokolün 2. maddesini ihlal ettigini öne sürmüstü. Mahkeme Türkiye'nin tezlerinin dogru oldugu yönünde karar verdi.

AIHM'in türban kararinin gerekçesi

Avrupa Insan Haklari Mahkemesi, türban konusunda açilan bir davada Türkiye'yi hakli bulurken, üniversitelerdeki türban yasagi konusundaki müdahale için Türk yasalarinin mesru temelleri oldugunu bildirdi.

Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'nin üniversitede türbana izin verilmesinin anayasaya aykiri oldugu yolundaki kararina atifta bulunan AIHM, yüksek idari mahkemelerin de üniversitelerde türban takilmasinin cumhuriyetin temel ilkeleriyle bagdasmadigi yolunda görüs belirttigini hatirlatti

benım buldugum haber ise bundan cok farklı birsey soyluyor:

AİHM kararı da yalan!

Başörtüsü konusunda alınmış bir Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM) kararı yok. AİHM`e giden herhangi bir "türban" konusu da yok aslında. AİHM`e giden şikayetin içeriği aslında kısaca şu anlama geliyordu: "Türban yasağı çıktığında ben üniversite 2. sınıf öğrencisiydim. Ben türban yasağı olduğunu bilseydim üniversiteye girmez idim. Okulu bırakmak zorunda kaldım. Yasak benden sonra giren öğrencileri ilgilendirmeli. Ya bana kaybettiğim seneler için tazminat ödenmeli veya okula dönmem lazım!" İşte AİHM "in reddettiği istek bundan ibarettir. Yani başörtüsü konusunda AIHM`nin herhangi bir kararı yok.

bide bak bakalım avrupa parlementosu bu konuda ne dıyor:

http://www.tumgazeteler.com/?a=2498610

bu cewaplar sana yeter herhalde.okuyunda ne kadar cagdas,medeni,ilerici oldugunuzu anlayın

Evet ''bizimkiler''(!) ''simge' diye ilan etti. Çünkü türbanın dinle ilgisi yoktu ama tamamen siyasileştirilmiş islam anlayışyla ilgisi vardı. Ve en sonunda Erdoğan' da İspanya' da 'velevki simge olsun...' diye başlayan sözleri ile zaten kendinin de bildiği gerçeği itiraf etti.

velevki diyecem simdi sakın baska anlamlar aramayın olurmu:velevki dediginiz gibi türban dinle alakası yok yada islamla alakası yok.eger insanlar bunu bir dini emir oldugunu düsünüyorsa yada dini simge oldukarına inanıyorlarsa buda bir dini inançtır. sahte bile olsa insanların din diye kabul ettikleri birseyi kimse dinle ilgisi yok diye yasaklayamazlar.dini inançlarını yanlıs olsa bile herkes saygı gostermelıdır dini ozgurluk bunu gerektırır.satanistlikte uydurma bir dindir yada diger bircok farklı dinde uydurmadır ama kimse kimseye zorla dininden uzaklastıramaz umarım anlamsısındır.siyasileştirilmiş islamsa basortusu neden akp den oncede basortulu kadınlar vardı bu ülkede??yada refah partisinden once??o zaman hangi partinin simgesiydi basortusu??bu arada erdoganın konusmasını birkac kez acıkladım biraz geriye dogru bak gorursun.

specte
31-03-09, 11:38

yapma aihm'İn türbanla ilgili kararları kesindir...!

oraya koyduğun bir genç kızın ağzından anlatılan olay,genç ve dindar kızları kandırmak ve kıskırtmaktan başka bir işe yaramayan,hiçbir hukuki dayanağı olmayan bir yazıdır...

sana tavisyem çevrendekileri de böyle sitelerden uzak tut,daha güncel sitelere girsinler...

ayrıca kanka;

imzanda atamızın bir özdeyişini ve koyuyla yazdğın yere de kendi yorumunu yazmışın...madem böyle bir cümleyi örnek gösteriyosun çok değil tek bir kelime sonrasını da okusaydın da öyle bir değerlendirme yapsaydın...?

ChapullerOne
31-03-09, 12:34
nerde diyor?

Sana farz değil zaten. O nedenle çok takma kafanı.

sizin farzınız bizi neden bağlıyor onu anlamadım ben.

Sanki ülke genelinde böyle bir yasak varmış gibi yaygara koparıyorsunuz. Efendim eğitim hakkımız elimizden alınıyor.

Ya kardeşim bunca sene okula gittiniz de ne oldu. akıllansanız eyw.

Tamam türbanın yasak olmasına karşıyım. Demokratik değil. Ama bu baskıcı tutumda iş değil. altıüstü 5 milyon kişi ya var ya yok türban kullanan. devlet politikası haline geldi.

insanlar türbanlılara b tuhaf bakar oldu ya.

ablam tesettürlü. yaratığa benzetmeye başladım kadını. bıktırdınız. nefet ettirdiniz.

bahar80
31-03-09, 20:06

cumhuriyet öncesi başörtüsü vardı türban değil güzel kardeşim ve o zamanda bu kadar yaygara yoktu taki erbakan ve müritleri gelene kadar yane türban = başörtüsü değil bu ikisi arasında dağlar kadar fark var bana ne fark var ikiside örtü edebiyatı yapma sakın... ne değişti neden bu zıt kutuplaşmalar oldu?? sonuç açık yallah ya bismillahla siyaset yapılmaz insanların dini duygularıyla paraları cuklanmaz günahtır ayıptır üstüne sıkmabaş modası çıkardılar kafasında rengarenk bi bez yüzünde bi tomar boya adı türban ve bunu dinin geri olarak yuttiri *****zlik yapıonuz.. hane denir yaa hacıdan hocadan kıyamet kopacak.. bii sakallı hoca kiii sakalı var die dini bütün! sanıyo benim saf dindaşım hupp die yuttiri *****zlik yapıo nediim hade selametle kalın..

counter9
31-03-09, 20:09
cumhuriyet öncesi başörtüsü vardı türban değil güzel kardeşim ve o zamanda bu kadar yaygara yoktu taki erbakan ve müritleri gelene kadar yane türban = başörtüsü değil bu ikisi arasında dağlar kadar fark var bana ne fark var ikiside örtü edebiyatı yapma sakın... Ne değişti neden bu zıt kutuplaşmalar oldu?? Sonuç açık yallah ya bismillahla siyaset yapılmaz insanların dini duygularıyla paraları cuklanmaz günahtır ayıptır üstüne sıkmabaş modası çıkardılar kafasında rengarenk bi bez yüzünde bi tomar boya adı türban ve bunu dinin geri olarak yuttiri *****zlik yapıonuz.. Hane denir yaa hacıdan hocadan kıyamet kopacak.. Bii sakallı hoca kiii sakalı var die dini bütün! Sanıyo benim saf dindaşım hupp die yuttiri *****zlik yapıo nediim hade selametle kalın..

helal olsun

yurdusen
31-03-09, 20:15
cumhuriyet öncesi başörtüsü vardı türban değil güzel kardeşim ve o zamanda bu kadar yaygara yoktu taki erbakan ve müritleri gelene kadar yane türban = başörtüsü değil bu ikisi arasında dağlar kadar fark var bana ne fark var ikiside örtü edebiyatı yapma sakın... ne değişti neden bu zıt kutuplaşmalar oldu?? sonuç açık yallah ya bismillahla siyaset yapılmaz insanların dini duygularıyla paraları cuklanmaz günahtır ayıptır üstüne sıkmabaş modası çıkardılar kafasında rengarenk bi bez yüzünde bi tomar boya adı türban ve bunu dinin geri olarak yuttiri *****zlik yapıonuz.. hane denir yaa hacıdan hocadan kıyamet kopacak.. bii sakallı hoca kiii sakalı var die dini bütün! sanıyo benim saf dindaşım hupp die yuttiri *****zlik yapıo nediim hade selametle kalın..

Cok kisi vazgecti,istersen sende vazgec.Bu namzete laf anlatamazsIn.O siyaset fakültesinin kapIsIndan gecmis.Halen halep ile arsIn,I karIstIrIr.Iflah etmez.:hahah:

skywalker06
31-03-09, 20:41

tamam o zman kızlarımız kamuya ve üniversitelere basortusu ile girsinler türban yasaklansın olurmu??

yuttiri *****zlik yapıonuz

ne yapıyormusuz biraz acıklamısın??küfürmü bu yoksa??

bii sakallı hoca kiii sakalı var die dini bütün! sanıyo benim saf dindaşım hupp die yuttiri *****zlik yapıo nediim hade selametle kalın.

ben kimseyi sakalı war diye dindar demem.bizim boyle düşündügümüzü sanmanız sizin kuruntunuz sadece.herkesin dini kendisinedir.kimse sakal bırakıyor yada sarıkla gezıyor diye dindar olmaz.yada basıacık biriside dinsizlikle suclanamaz.ben bunu savunuyorum işte.siz neyi savunuyorsunuz peki??basıacıklar basıkapalılara 'siz bize dindar degılsınız demek istiyorsunuz' diyebilecek kadar cahiller.tvde tescillenmiş bir olaydır bu

asetin_cerkess
31-03-09, 20:42
Bacımın örtüsü batmakta rezilin gözüne…
Acırım tükürüğe billahi tükürsem yüzüne..
Medeni olmak eğer açmaksa bedeni..
Desenize hayvanlar insanlardan daha Medeni…!
(M.Akif Ersoy)

counter9
31-03-09, 20:43
(M.Akif Ersoy)

Ne ararsın Tanrı ile aramda?
Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
Hakikaten gözün yoksa haramda
Başı açığa neden türban sorarsın?

Rakı şarap içiyorsam sana ne.
Yoksa sana bir zararım içerim.
İkimiz de gelsek kıldan köprüye
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

Esir iken mümkün müdür ibadet?
Yatıp kalkıp Atatürk'e dua et.
Senin gibi dürzülerin yüzünden
Dininden de soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma
Atatürk'e dil uzatma sebepsiz.
Sen anandan yine çıkardın amma
Baban kimdi bilemezdin *********...

asetin_cerkess
31-03-09, 20:45
Ne ararsın Tanrı ile aramda?
Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
Hakikaten gözün yoksa haramda
Başı açığa neden türban sorarsın?

Rakı şarap içiyorsam sana ne.
Yoksa sana bir zararım içerim.
İkimiz de gelsek kıldan köprüye
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

Esir iken mümkün müdür ibadet?
Yatıp kalkıp Atatürk'e dua et.
Senin gibi dürzülerin yüzünden
Dininden de soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma
Atatürk'e dil uzatma sebepsiz.
Sen anandan yine çıkardın amma
Baban kimdi bilemezdin *********...

Biz sizin çırıl çıplak gezmenize karışmıyoruz sizde bizim baş örtümüze karışmayın :ka11:

counter9
31-03-09, 20:49
Biz sizin çırıl çıplak gezmenize karışmıyoruz sizde bizim baş örtümüze karışmayın :ka11:

nedense siz saçının bir teli gözükse bile o kişi imansız, gavur, kafir yapıyorsunuz. Çırıl çıplakta edersiniz. Tabii seviyeniz bu kadar. Aklınızda hep cinsellik hep sapıklık var.

fasıla
31-03-09, 20:51
(M.Akif Ersoy)

adam olana akifin cevabı yeter.
yemişim ayyaş neyzenin dizelerini!!!

UltraRed
31-03-09, 20:53

Kendine gel!!

Biz mi çırılçıplak geziyor muşuz? Böyle boş ve haksız yere sallamakla haksız ve yanlış olduğun bir tartşmada bir yere varamazsın. Normal giyimli insanlara ''çıplak'' demeye nasıl dilin varıyor?

Biz kamusal alanda ki yasaklar dışında kimsenin ne giydiğine karışmayız. Kamusal alan yasağı ise sadece türbanlılar için değil, resmi göreve yakışmayan her türlü kıyafet için geçerlidir. Bunun arasında mini etekte var, etnik, yerel, siyasi vd. aidiyet gösteren diğer kıyafetler de var. Bu kıyafet yönetmeliklerine herkes uyacak ki, devlet daireleri, kurumları ve okulları sirk meydanına dönmesin!

asetin_cerkess
31-03-09, 20:56

adam olana yeter. Anlayan anladı ne demek istediğimi cevap vermeye lüzum yok

counter9
31-03-09, 20:56

senin kötülediğin Neyzeni
Türkiyenin Asıl Lideri Benimsemiş onu yanına çağırmış sen kimsin ki Neyzen ustayı kötülüyorsun peh.

Neyzen Tevfik'in Atatürk'le tanışması oldukça ilginçtir. Yakın dostlarından Hakkı Süha Gezgin, bir gün Atatürk'ün Neyzen Tevfik'i dinlemek istediğini; "sokulduğu inleri bildiği için" kendisine başvurduğunu ve arayıp bularak Dolmabahçe sarayına götürdüğünü belirtir. Gecenin nasıl geçtiğini ise şöyle anlatır:

"Atatürk'e uzun uzun aşkla üflemiş. Sofra'da kendinden geçmeyen kalmamış. Paşa duyduðu "haz"zın borcunu ödemek isteyerek:

“Tevfik bey, demiş, bu akşamın hatırası olarak size ne gibi bir hizmette bulunabilirim?” Neyzen'in cevabı: “Hiç!” olmuş. Paşa ısrar edince: “Ha,” demiş, “benim nüfus tezkerem yok bana bir kafa kağıdı çıkart.”

Paşa hayretle sormuş: “Canım nasıl olur, siz kaç yaşındasınız?”

“Altmışa yaklaştım...Ama bugüne kadar nüfus çıkartmadım. Çünkü biat edecek hükümet bulamadım. İlk defa senin hükümetine biat ediyorum.”

unbelieving-76
31-03-09, 21:25
nedense siz saçının bir teli gözükse bile o kişi imansız, gavur, kafir yapıyorsunuz. Çırıl çıplakta edersiniz. Tabii seviyeniz bu kadar. Aklınızda hep cinsellik hep sapıklık var.

e tabii
yoksa saçının teli gözükecek diye panik yaparlar mı
bir kadının saçının telinden tahrik olabilecek biri zaten sapıktır bence
hem madem tamam kuran emri farz marzmış bu
o zaman bi müslüman cvp versin
niye saç var?
kafayı örtmek için değilmi
öyle ya
türban için mazeret nedir yani
çok örtünmenizi isteseydi allah gidipte kafanıza saç koymazdı o zaman kafanız kel olurdu yaw

asetin_cerkess
31-03-09, 21:30
e tabii
yoksa saçının teli gözükecek diye panik yaparlar mı
bir kadının saçının telinden tahrik olabilecek biri zaten sapıktır bence
hem madem tamam kuran emri farz marzmış bu
o zaman bi müslüman cvp versin
niye saç var?
kafayı örtmek için değilmi
öyle ya
türban için mazeret nedir yani
çok örtünmenizi isteseydi allah gidipte kafanıza saç koymazdı o zaman kafanız kel olurdu yaw

Allah düşünün doğruyu bulun diye beyin vermiş. siz hala neden yanlış yollardasınız ?

unbelieving-76
31-03-09, 21:32
Allah düşünün doğruyu bulun diye beyin vermiş. siz hala neden yanlış yollardasınız ?

yeteri kadar düşündüm teşekkürler
kendime göre doğruyum.
o da bana yeter.

asetin_cerkess
31-03-09, 21:48
yeteri kadar düşündüm teşekkürler
kendime göre doğruyum.
o da bana yeter.

Allah hidayete erdirsin !!!

skywalker06
31-03-09, 21:56

kimler kimleri soymaya calısyorlar acaba??atatürk batıyı ornek alın dediyse sapıklıgını da alın demediki.genede biz kimsenin elbisesine karısmıyruz sizdende aynı medenıyetçiligi,cagdaslıgı beklerdik ama nerde.sizin medenıyetten anladıklarınız sadece daha cok sapıklık

bahar80
31-03-09, 22:29
tamam o zman kızlarımız kamuya ve üniversitelere basortusu ile girsinler türban yasaklansın olurmu??

yuttiri *****zlik yapıonuz

ne yapıyormusuz biraz acıklamısın??küfürmü bu yoksa??

bii sakallı hoca kiii sakalı var die dini bütün! sanıyo benim saf dindaşım hupp die yuttiri *****zlik yapıo nediim hade selametle kalın.

ben kimseyi sakalı war diye dindar demem.bizim boyle düşündügümüzü sanmanız sizin kuruntunuz sadece.herkesin dini kendisinedir.kimse sakal bırakıyor yada sarıkla gezıyor diye dindar olmaz.yada basıacık biriside dinsizlikle suclanamaz.ben bunu savunuyorum işte.siz neyi savunuyorsunuz peki??basıacıklar basıkapalılara 'siz bize dindar degılsınız demek istiyorsunuz' diyebilecek kadar cahiller.tvde tescillenmiş bir olaydır bu

ben küfür etmedim orda noktalı çıkmış..?
profilinden anladım kadarıyla bi beyefendisin dimi kardeşim... bakıyorum da burda nekadar beyefendi varsa tutturmuş bi türbanda türban..türbanı bayanların savunması gerekirken bu sencede garip değil mi ??;)
kamuya ve üniversitelere gelince zaten isteyen elini kolunu sallıyarak türbanla üni kampuste dolaşıyor sadece derslerde giremior kamuda da keza öle..
yane kusura bakmada bölücülükten başka bişi dil bu yaygara..

skywalker06
31-03-09, 22:58
ben küfür etmedim orda noktalı çıkmış..?
profilinden anladım kadarıyla bi beyefendisin dimi kardeşim... bakıyorum da burda nekadar beyefendi varsa tutturmuş bi türbanda türban..türbanı bayanların savunması gerekirken bu sencede garip değil mi ??;)
kamuya ve üniversitelere gelince zaten isteyen elini kolunu sallıyarak türbanla üni kampuste dolaşıyor sadece derslerde giremior kamuda da keza öle..
yane kusura bakmada bölücülükten başka bişi dil bu yaygara..

baska bir konuda baska birine bir link yollamıstım o linki tekrar bulabılsem neden yaygara kopardıgımızı anlardınız belkıde.avrupa parlementosu acık acık türban egitime engel degildir diye ilan etmişler.ama bizim cagdas,medeni,ilerici vatandaslarımız hala türbanla egitimi engelliyorlar.acaba bizmi cok ilericiyiz yoksa avrupamı cok gerici??atatürk herzaman batıyı bize ornek göstermedimi?bu durumda kim daha atatürkçü??sizmi bizmi??

jelib0n
31-03-09, 23:17
siz mi biz mi davrası bence bütün yorumları okudum ve bu kanıya vardım

counter9
31-03-09, 23:35

Türkiyenin Asıl Lideri Benimsemiş onu yanına çağırmış sen kimsin ki Neyzen ustayı kötülüyorsun peh.

Neyzen Tevfik'in Atatürk'le tanışması oldukça ilginçtir. Yakın dostlarından Hakkı Süha Gezgin, bir gün Atatürk'ün Neyzen Tevfik'i dinlemek istediğini; "sokulduğu inleri bildiği için" kendisine başvurduğunu ve arayıp bularak Dolmabahçe sarayına götürdüğünü belirtir. Gecenin nasıl geçtiğini ise şöyle anlatır:

"Atatürk'e uzun uzun aşkla üflemiş. Sofra'da kendinden geçmeyen kalmamış. Paşa duyduðu "haz"zın borcunu ödemek isteyerek:

“Tevfik bey, demiş, bu akşamın hatırası olarak size ne gibi bir hizmette bulunabilirim?” Neyzen'in cevabı: “Hiç!” olmuş. Paşa ısrar edince: “Ha,” demiş, “benim nüfus tezkerem yok bana bir kafa kağıdı çıkart.”

“Altmışa yaklaştım...Ama bugüne kadar nüfus çıkartmadım. Çünkü biat edecek hükümet bulamadım. İlk defa senin hükümetine biat ediyorum.”

specte
01-04-09, 02:56
baska bir konuda baska birine bir link yollamıstım o linki tekrar bulabılsem neden yaygara kopardıgımızı anlardınız belkıde.avrupa parlementosu acık acık türban egitime engel degildir diye ilan etmişler.ama bizim cagdas,medeni,ilerici vatandaslarımız hala türbanla egitimi engelliyorlar.acaba bizmi cok ilericiyiz yoksa avrupamı cok gerici??atatürk herzaman batıyı bize ornek göstermedimi?bu durumda kim daha atatürkçü??sizmi bizmi??

Davaları birer birer hatırlayalım. Avrupa İnsan Hakları Komisyonu 1993 yılında Şenay Karaduman ve Lamia Bulut'un "dini özgürlüklerimiz kısıtlanıyor" şeklindeki başvurularını reddetti

Komisyonun gerekçeleri şöyleydi: İlki; öğrenimlerini üniversitede yapmayı seçen öğrenci, üniversitenin kurallarını kabul etmiş sayılır. Bu düzenlemeler farklı inanışlardaki öğrencilerin birlikte öğrenim görmelerini sağlamak amacıyla öğrencilerin dinsel inançlarını açığa vurma özgürlüklerine sınırlamalar getirebilir.

İkincisi; dinsel simgelerin herhangi bir yer ve biçim sınırlaması olmaksızın sergilenmesi, sözü geçen dini uygulamayan ya da başka bir dine mensup öğrenciler üzerinde baskı oluşturabilir.

Üçüncüsü de; laik üniversiteler öğrencilerin kılık kıyafetlerine ilişkin sınırlamalar koyarken köktendinci akımların yüksek öğretimde kamu düzenini bozmamalarına dikkat gösterebilirler.

AİHM Büyük Dairesi, "türbanın dinin kurallarından biri olduğu için takıldığı" savunmasına da şu karşılığı verdi: "Öncelik dinin değil devletin kurallarıdır..." Mahkemenin gerekçeli kararındaki beş maddeden üçü oybirliği, ikisi ise bire karşı 16 oyla kabul edildi. İşte, Büyük Daire'nin kararında yer alan ve gündemi değiştiren çarpıcı ifadeler:

1-Politik bir sorun
Avrupa'daki üniversitelerde de türban tartışılıyor. Ancak, Türkiye'de türban, kişisel özgürlükten çok politik anlamda sorun oluşturuyor. Toplumu geriyor...

2-Kıyafet kanunu
Herkes kıyafetini seçmekte özgürdür... Ancak, aslolan kıyafet kanunudur. Modern toplum yaratma, vatandaşları dinine göre ayırt etmemeyi öngörür.

3-Laikliğin bir gereği
Otoritelerin laikliği muhafaza etmesi için İslami başörtüsünün giyilmesini engellediği düzenlemeler, mahkeme tarafından anlaşılabilir bulunmuştur.

4-Toplumu bölüyor
Türbanlı öğrenciler toplumun diğer kesimlerinde kamplaşmalar yarattı. Özellikle "dinsizler ve inananlar" ayrımı yapılmaya başlandı. Bu çok tehlikeli...

5-Geleneksel değil
Kadınların saçlarını örtmek için kullandığı başörtüsü, saçın gözükmeyeceği şekilde boğazda bağlanan ise türbandır... Ve türban siyasi bir semboldür...

daha hala ne demek istiyosun avrupa kabul etmişmiş de bilmem ne...:dayak6du:

skywalker06
01-04-09, 17:50
Davaları birer birer hatırlayalım. Avrupa İnsan Hakları Komisyonu 1993 yılında Şenay Karaduman ve Lamia Bulut'un "dini özgürlüklerimiz kısıtlanıyor" şeklindeki başvurularını reddetti

Komisyonun gerekçeleri şöyleydi: İlki; öğrenimlerini üniversitede yapmayı seçen öğrenci, üniversitenin kurallarını kabul etmiş sayılır. Bu düzenlemeler farklı inanışlardaki öğrencilerin birlikte öğrenim görmelerini sağlamak amacıyla öğrencilerin dinsel inançlarını açığa vurma özgürlüklerine sınırlamalar getirebilir.

İkincisi; dinsel simgelerin herhangi bir yer ve biçim sınırlaması olmaksızın sergilenmesi, sözü geçen dini uygulamayan ya da başka bir dine mensup öğrenciler üzerinde baskı oluşturabilir.

Üçüncüsü de; laik üniversiteler öğrencilerin kılık kıyafetlerine ilişkin sınırlamalar koyarken köktendinci akımların yüksek öğretimde kamu düzenini bozmamalarına dikkat gösterebilirler.

1993 yılında basortusu yasagı yoktukı sen hangi dini kısıtlamalardan bahsedıyorsun??

AİHM Büyük Dairesi, "türbanın dinin kurallarından biri olduğu için takıldığı" savunmasına da şu karşılığı verdi: "Öncelik dinin değil devletin kurallarıdır..." Mahkemenin gerekçeli kararındaki beş maddeden üçü oybirliği, ikisi ise bire karşı 16 oyla kabul edildi. İşte, Büyük Daire'nin kararında yer alan ve gündemi değiştiren çarpıcı ifadeler:

1-Politik bir sorun
Avrupa'daki üniversitelerde de türban tartışılıyor. Ancak, Türkiye'de türban, kişisel özgürlükten çok politik anlamda sorun oluşturuyor. Toplumu geriyor...

2-Kıyafet kanunu
Herkes kıyafetini seçmekte özgürdür... Ancak, aslolan kıyafet kanunudur. Modern toplum yaratma, vatandaşları dinine göre ayırt etmemeyi öngörür.

3-Laikliğin bir gereği
Otoritelerin laikliği muhafaza etmesi için İslami başörtüsünün giyilmesini engellediği düzenlemeler, mahkeme tarafından anlaşılabilir bulunmuştur.

4-Toplumu bölüyor
Türbanlı öğrenciler toplumun diğer kesimlerinde kamplaşmalar yarattı. Özellikle "dinsizler ve inananlar" ayrımı yapılmaya başlandı. Bu çok tehlikeli...

5-Geleneksel değil
Kadınların saçlarını örtmek için kullandığı başörtüsü, saçın gözükmeyeceği şekilde boğazda bağlanan ise türbandır... Ve türban siyasi bir semboldür...

bu haberı nerden aldın ogrenebılırmıyım??

http://www.tumgazeteler.com/?a=2498610

su linke bir bak bakalımda aihm si ve avrupa parlementosunun basortusu ile ilgili yorumlarını oku bir.eger aihm turban yasagını haklı bulmus olsaydı tum avrupada turbanlı bayanlar üniversiteye sokulmazdı.avrupa parlementosu acık acık basortusu yuzunden kimsenin egitim haklırının elinden alınamayacagını ifade etmıstır.

MeCHuL
01-04-09, 18:14
Üstad Necip Fazıl Çok Güzel bir şiirle bu konuyu aydınlatmş yerinde bi şiir herşeyi anlatıyor anlayana..:
Medeniyet söküp atmaksa baştaki ağı,
Sizden daha medeni afrika yamyamları
Eğer medeniyet açmaksa bedeni
Desenize, hayvanlar sizden daha medeni

N.F.Kısakürek

specte
01-04-09, 18:26
su linke bir bak bakalımda aihm si ve avrupa parlementosunun basortusu ile ilgili yorumlarını oku bir.eger aihm turban yasagını haklı bulmus olsaydı tum avrupada turbanlı bayanlar üniversiteye sokulmazdı.avrupa parlementosu acık acık basortusu yuzunden kimsenin egitim haklırının elinden alınamayacagını ifade etmıstır.

hakkaten git araştır öyle yaz...bak çok ciddiyim skywalker...:42::42::42:

avrupada yasak olmadığını kim söyledi sana??bak fransada benzer bir olay;

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Fransa’da derste türban takmak isteyen iki Türk kız öğrenciyi haksız buldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), iki Türk göçmen kızının Fransa aleyhine açtığı baş örtüsü davasını bugün karara bağladı.

Aynı zamanda Fransız vatandaşı olan 1987 doğumlu Belgin Doğru ve 1986 doğumlu Esma Nur Kervancı, beden eğitim derslerinde baş örtüsü taktıkları için okuldan atıldıkları gerekçesiyle dava açmışlardı.

Flers kasabasında yaşayan genç kızlar, AİHM'ye yaptıkları başvuruda Fransa'nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili 9. maddesi ve eğitim hakkıyla ilgili 1. protokolün 2. maddesini ihlal ettiğini savunmuşlardı. Mahkeme iki genç Türk kızın aleyhinde karar verdi.

Fransa'da geçen yıllarda çıkan bir yasa, orta dereceli okullarda öğrencilerin dini simge ve objelerle derslere girmesini yasaklıyor.

ve arkasından sana bir araştırma konusu;

AİHM'nin görevi,davalara kabul etme süreci,kararların bağlayıcılığı...

кαpαğαη
01-04-09, 18:39
Üstad Necip Fazıl Çok Güzel bir şiirle bu konuyu aydınlatmş yerinde bi şiir herşeyi anlatıyor anlayana..:
Medeniyet söküp atmaksa baştaki ağı,
Sizden daha medeni afrika yamyamları
Eğer medeniyet açmaksa bedeni
Desenize, hayvanlar sizden daha medeni

N.F.Kısakürek

Bu dörtlük M.Akif Ersoy'a da ithaf ediliyor Necip Fazıl'a da :okay:
Her ikisine de ait olmadığı söyleniyor bazı yerlerde:okay:
Bunun hakkında fikri, bilgisi olan bir kanka açıklarsa sevinirim:okay:

MeCHuL
01-04-09, 18:45
Bu dörtlük M.Akif Ersoy'a da ithaf ediliyor Necip Fazıl'a da :okay:
Her ikisine de ait olmadığı söyleniyor bazı yerlerde:okay:
Bunun hakkında fikri, bilgisi olan bir kanka açıklarsa sevinirim:okay:
Kanka Mehmet Akif ersoy'un Dörtlüğü değişik Mehmet akifin dörtlüğü şu alttaki;)..

Bacımın örtüsü batmakta rezilin gözüne
(M.Akif Ersoy)

skywalker06
01-04-09, 19:30
Kanka Mehmet Akif ersoy'un Dörtlüğü değişik Mehmet akifin dörtlüğü şu alttaki;)..

Bacımın örtüsü batmakta rezilin gözüne
(M.Akif Ersoy)

cok ilginc ya sanki mehmet akif ersoy ta o günlerden türkiyenin bugunku halini görmüş.insallah şimdi mehmet akif ersoyada akp nin adamı demezler:D

hakkaten git araştır öyle yaz...bak çok ciddiyim skywalker...:42::42::42:

avrupada yasak olmadığını kim söyledi sana??bak fransada benzer bir olay;

ve arkasından sana bir araştırma konusu;

AİHM'nin görevi,davalara kabul etme süreci,kararların bağlayıcılığı...

birtek fransa var acaba baska hangi ülkeler yasaklıyor basortusunu??ben sana linki verdim okumamıssın sen galiba.

counter9
01-04-09, 20:18

erk_scream
01-04-09, 23:09

Size de beyin vermiş ama....Allah ın verdiği normal emirleri kendinizce saptırıyorsunuz! Yazık size!

asetin_cerkess
02-04-09, 00:42
Size de beyin vermiş ama....Allah ın verdiği normal emirleri kendinizce saptırıyorsunuz! Yazık size!

''Normal'' birde Allahın anormal emirleride mi var ???

Allah ÖRTÜNÜN diyor. Siz haddinizden sapıyorsunuz !!!

specte
02-04-09, 00:55
birtek fransa var acaba baska hangi ülkeler yasaklıyor basortusunu??ben sana linki verdim okumamıssın sen galiba.

linki okudum okumasına da yorum yapmaya değer bişey bulamadım...

türban yasağı diye bir şey aihmde yokmuş...:kiki:hukuken kanıtlamak lazım,nereye bakmalıyız türbanla ilgili kararlara...aaa bir bakıyoruz o da ne...senin verdiğin linkte adam diyo ki aihme türbanla ilgili hiç bir dava gitmemiş ki türban yasağı olsun..:kiki:

ben senin linki okudum kanka ama sen benm araştırma konularını okumamışsın galiba..:nono:

1-aihme yapılan basvurular " iç hukuk yolları tükendikten sonra" yapılabilir...
2-aihm öncelikle ülke kanunlarına göre davanın haklı ya da haksız olduğu kanısına varabilir...
3-avrupada laikliği tamamen bizim veya fransa gibi uygulamayn ülkeler vardır..bunlarla türkiyeyi kıyaslamak,norveçin sosyal devletiyle türkiyenin sosyal devletini kıyaslamak gibi absürd bir iştir..

UltraRed
02-04-09, 02:35

Elbette Allah ''örtünün' diyor. Bunu sadece müslümanlara değil tüm ''ehli kitaba' diyor ama örtünmeyi mahrem yerlerin kapatılması anlamında söyliyor; yolsa ''saçınızı, başınızı kapatın'' demiyor. Bugün zaten herkes örtünerek mahrem yerlerini kapatıyor. Ama kalkıp örtünmekten kadınların saçlarını bile kapatmasını anlayan zihniyet ortaçağın hıristiyan zihniyetidir. İslam dininde kadınların saçlarını gizlemesi gibi saçma bir zihniyet yoktur. Çünkü Kuran mahrem yerleri de aöıklamış ve bu mahrem yerlerin arasına kadınların saçını, başını koymamıştır.

Ayrıca Kuran Arap yarımadasında cahiliye devri yaşanırken inmiştir. O dönemde insanlar ibadetlerini kadın erkek kerışık ve çırılçıplak yapardı. Çünkü günahlarını giysileri içinde işlediklerine inanır ve ibadet yaparken o giysileri çıkarınca günahlarından da arınacaklarını sanırlardı. Bu cahiliye devrinde inen Kuran elbetteki, insanların çıplaklığına karşı örtünmeyi emir olarak koymak zorundaydı, Ama bu örtünmeden anlaşılması gereken kesinlikle kadınların saçları ve kulakları değil, sadece mahrem yerleridir.

Kalkıp demagoji yaparak ''örtünmek Allah' ın emri'' diye sanki biz bu emre karşıymışız gibi bir yanılsama yaratmaya kalkışmayın. Biz de örtünüyoruz ve mahrem yerlerimizi teşhir etmiyoruz. Ama Kuran' da söz edilen örtünme sizin sandığınız ve kadınları zorladığınız gibi kadınların deve hörgücü gibi 1970' li yıllrdan sonra moda yapılmış fransız icadı türban değildir. Örtünme emri kadınların saçları ve kulakları için değil hem kadınların hem de erkeklerin mahrem yerleri için geçerlidir...

Dinizi ve dininizin ortaya çıktığı dönemi bile bilmeden inanları yanıltmayın!

Kuran' da kadınlar saçını, başını saklasın diye bir emir yoktur. Hele ki türban ve teseddürün adı bile geçmez.

Ve herhalde ulu Allah, bir emir verecekese o emri açık ve tartışmaya yer vermeyecek bir şekilde verir Kuran' da ''kadınlar saçlarını ve kulaklarını kapatsınlar'' diye açıkça yazardı...

Sanki koca Allah unutmuşta, onun unuttuğunu kadınlar üzerinde baskı kurmayı erkeklik zanneden din bezirganları akıl etmiş...

Kendinize gelin!! Kendinizi Allah' a ortak koşmayın!

Günahtır... Cehennemde cayır cayır yanarsınız ve yandım dedikce altınıza daha çok odun atarlar.

skywalker06
02-04-09, 18:59
linki okudum okumasına da yorum yapmaya değer bişey bulamadım...

türban yasağı diye bir şey aihmde yokmuş...:kiki:hukuken kanıtlamak lazım,nereye bakmalıyız türbanla ilgili kararlara...aaa bir bakıyoruz o da ne...senin verdiğin linkte adam diyo ki aihme türbanla ilgili hiç bir dava gitmemiş ki türban yasağı olsun..:kiki:

ben senin linki okudum kanka ama sen benm araştırma konularını okumamışsın galiba..:nono:

1-aihme yapılan basvurular " iç hukuk yolları tükendikten sonra" yapılabilir...
2-aihm öncelikle ülke kanunlarına göre davanın haklı ya da haksız olduğu kanısına varabilir...
3-avrupada laikliği tamamen bizim veya fransa gibi uygulamayn ülkeler vardır..bunlarla türkiyeyi kıyaslamak,norveçin sosyal devletiyle türkiyenin sosyal devletini kıyaslamak gibi absürd bir iştir..

ben senden link istedim onu bile vermedın ben hiç degılse link verdim.birkac ülke dısında dünyanın hiçbir ülkesinde basortusu yasak degıldır.bu yasagın oldugu ülkelerden biride türkiyedir

specte
02-04-09, 20:14
ben senden link istedim onu bile vermedın ben hiç degılse link verdim.birkac ülke dısında dünyanın hiçbir ülkesinde basortusu yasak degıldır.bu yasagın oldugu ülkelerden biride türkiyedir

valla kanka ben bunları linkten değil aldığım eğitimden ötürü söylüyorum..:okay:

ne sormak istiyosan bana sor ben sana hukuki dayanaklarıyla birlikte söylerim..:okay:

ama dediğim gibi dünyada türban yasağı uygulanmıyo demek başlı başına saçmalıktır..çünkü her ülkenin kendi hukuku,kılık kıyafet yönetmeliklerinden tut sosyal güvenlik yasalarına kadar birbirinden farklıdır...başka ülkelerde türban yasağı uygulanmıyo demek,atıyorum kolombiyanın sosyal gvenlik yasasıyla türkiyeninkini karşılaştırmak gibi abuk sabuk bir konu olur..:okay:

skywalker06
02-04-09, 20:39
valla kanka ben bunları linkten değil aldığım eğitimden ötürü söylüyorum..:okay:

ne sormak istiyosan bana sor ben sana hukuki dayanaklarıyla birlikte söylerim..:okay:

ama dediğim gibi dünyada türban yasağı uygulanmıyo demek başlı başına saçmalıktır..çünkü her ülkenin kendi hukuku,kılık kıyafet yönetmeliklerinden tut sosyal güvenlik yasalarına kadar birbirinden farklıdır...başka ülkelerde türban yasağı uygulanmıyo demek,atıyorum kolombiyanın sosyal gvenlik yasasıyla türkiyeninkini karşılaştırmak gibi abuk sabuk bir konu olur..:okay:

hımm demekki link yoksa yazdıklarına inanmam içinde bir sebeb yokmus.hani siz atatürkçüydünüz cagdas,medeni,ilerici batıyı ornek alıyordunuz??türkiye baska avrupa baska demek ne kadar ilerici(!!) oldugunu ispat etmişsizniz.kimlerin ilerici oldugu kimlerin gerici oldugu ortaya cıktı

counter9
02-04-09, 21:07

specte
02-04-09, 21:18
hımm demekki link yoksa yazdıklarına inanmam içinde bir sebeb yokmus.hani siz atatürkçüydünüz cagdas,medeni,ilerici batıyı ornek alıyordunuz??türkiye baska avrupa baska demek ne kadar ilerici(!!) oldugunu ispat etmişsizniz.kimlerin ilerici oldugu kimlerin gerici oldugu ortaya cıktı

madem gerçekten hukuki bir dayanağı olmayan linkleri kaynak olarak kabul ediyosun sana bir sürü link vercem;

sizin çalıkın gazetesi kabul etmiş;http://arsiv.sabah.com.tr/2005/11/11/gnd104.html

hukukçular konuyu tartışmış,siyasilerin görüşleri de var...;http://www.hukuki.net/topic.asp?TOPIC_ID=2538

http://www.haberciler.com/news_detail.php?id=1024700

fransada reddelilen türbanlıların davası;http://www.voanews.com/turkish/archive/2008-12/2008-12-04-voa22.cfm?CFID=155850789&CFTOKEN=88952645&jsessionid=883028eb6b1c0c61ae3ea5b7318162a5245d

bunu tavsiye ederim,aihmdeki türk yargıcının türban ve diğer konulardaki röportajı var;http://www.faikuyanik.com/2008/11/aihmin-trban-itihad-belli.html

burda da aihmdeki eski türk yargıçın röportajı var;http://www.ensonhaber.com/gundem/82029/turban-baskisi-olursa-aihm-yargilar.html

özellikle tarafsız linkleri vermeye özen gösterdim...yorumunu bekliyorum...

skywalker06
03-04-09, 00:16
madem gerçekten hukuki bir dayanağı olmayan linkleri kaynak olarak kabul ediyosun sana bir sürü link vercem;

sizin çalıkın gazetesi kabul etmiş;http://arsiv.sabah.com.tr/2005/11/11/gnd104.html

hukukçular konuyu tartışmış,siyasilerin görüşleri de var...;http://www.hukuki.net/topic.asp?TOPIC_ID=2538

http://www.haberciler.com/news_detail.php?id=1024700

fransada reddelilen türbanlıların davası;http://www.voanews.com/turkish/archive/2008-12/2008-12-04-voa22.cfm?CFID=155850789&CFTOKEN=88952645&jsessionid=883028eb6b1c0c61ae3ea5b7318162a5245d

bunu tavsiye ederim,aihmdeki türk yargıcının türban ve diğer konulardaki röportajı var;http://www.faikuyanik.com/2008/11/aihmin-trban-itihad-belli.html

burda da aihmdeki eski türk yargıçın röportajı var;http://www.ensonhaber.com/gundem/82029/turban-baskisi-olursa-aihm-yargilar.html

özellikle tarafsız linkleri vermeye özen gösterdim...yorumunu bekliyorum...

okudugum linklerde soyle ilginc seyler buldum onlarıda yazmak istedım

Nimet Çubukçu (İstanbul Milletvekili): AB içindeki hiçbir ülkede başörtüsüne ilişkin bir yasak yok. Kendilerinde olmayan bir yasağı Türkiye için hangi hukuki gerekçelerle aldılar acaba?

Nurettin Aktaş (Gaziantep Milletvekili): AİHM, Müslümanları ilgilendiren konularda tarafgir davranıyor, adalete gölge düşürüyor. Bu, demokrasiyi zaafa uğratan bir karar. Gözden geçirilmesinde çok büyük fayda var.
Avni Doğan (Kahramanmaraş Milletvekili): Karar yanlış. AİHM zaman zaman insan haklarına aykırı davranıyor. Uluslararası terörizmin etkisinde kalınarak verilmiş bir karar.

bide insan hakları izleme orgutu bu karar hakkında ne demıs oku bakalım

http://www.haberler.com/haberf.asp?haber=241420

bide sunu oku

AİHM, başörtüsü yasağına son noktayı koymadı

Leyla Şahin, Türkiye üniversitelerinde uygulanan başörtüsü yasağının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) "her kişi tek başına veya başkalarıyla birlikte dini inancını açıklama özgürlüğüne sahiptir" (9. madde, 1. fıkra); "hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz...Devlet öğretimin anne–babanın dinsel ve felsefi inançlarına uygun olmasını teminle yükümlüdür" (1. Protokol, 2. madde); "sözleşmede düzenlenen özgürlüklerden yararlanmada cinsiyet, dil, din, siyasal görüş veya başka herhangi bir nedenle ayrımcılık yapılamaz" (14. madde) diyen hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle AİHM'ye başvurmuştu. AİHM söz konusu yasağın, Sözleşme'nin 9. maddesinin "inancı açıklama özgürlüğünün, başkalarının özgürlüklerini, kamu düzeni ve güvenliğini korumak amacıyla" sınırlanabileceğini öngören 2. fıkrasına uygun olduğu sonucuna vardı.

Kararın gerekçeleri şu noktalarda toplanabilir: 1) Halkın büyük çoğunluğunun belirli bir dine mensup olduğu bir ülkede üniversiteler, bazı köktenci dinsel akımların, bu dini uygulamayan ya da başka dine mensup olan öğrenciler üzerinde baskı kurmalarını önleyici önlemler alabilir. 2) AİHM, ulusal yargı organlarına yardımcı bir mekanizmadır. Ulusal organlar yerel koşulları ve ihtiyaçları değerlendirmede bir uluslararası mahkemeye nazaran daha yetkin konumdadır. 3) Demokratik bir toplumda devlet ile dinler arası ilişkilerin nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda görüşler çok farklı olabilir. Bu bakımdan ulusal yargı organının rolü özel önem taşır. 4) Eğitim kurumlarında dinsel simgelerin kullanımıyla ilgili kurallar geleneklere bağlı olarak her ülkede farklılaşmakta; bütün Avrupa'da kabul edilen ortak bir düzenleme bulunmamaktadır. 5) Türk Anayasa Mahkemesi'nin laiklik anlayışı, sözleşmenin dayandığı temel ilkelere uygundur.

Kısacası AİHM, Türkiye'nin laiklik rejimiyle ilgili tartışmalara taraf olmaktan kaçınıyor ve Anayasa Mahkemesi'nin yorumunu benimsiyor. (Benzer bir tutum, Türkiye'de din ve vicdan özgürlüğüne getirilen kısıtlamaların yalnızca azınlıklarla ilgili olanlarıyla ilgilenen AB İlerleme Raporları'nda da görülebilir.) Ne var ki, AİHM'nin Anayasa Mahkemesi'nin yorumunu benimsemiş olması, ne Türkiye'deki başörtüsü yasağı tartışmasına, ne de "alaturka" laikliğin laiklik olup olmadığı tartışmasına son noktanın konduğu anlamına geliyor.

Başlıca şu nedenlerle: 1) Kararda belirtildiği üzere, dinsel ifade özgürlüğüyle ilgili kısıtlamalar "çoğulculuk ilkesiyle çelişmemeli ve Sözleşme'de yer alan öteki haklarla çatışmamalıdır". Oysa başörtüsü yasağının devlet üniversiteleri yanında vakıf üniversitelerinde de uygulanıyor olması, çoğulculuk ilkesiyle taban tabana zıttır. Söz konusu yasak, kız öğrencilerin önemli bir bölümünün yüksek öğrenim görme hakkını tümüyle elinden almakta ve kadınlara karşı ağır bir ayrımcılık haline dönüşmektedir. 2) Demokratik bir toplumun kişi özgürlüklerinin korunması kadar önemli öteki ilkesi, yönetimin halkın rızasına dayanmasıdır. Anayasa Mahkemesi'nin yorumladığı şekliyle laiklik, bu bağlamda başörtüsü yasağı, iki temel ilke arasında dengeyi gözetmediği için, denge kurma arayışı devam edecektir. 3) Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye'nin özel koşullarının, yani çoğunluğun Müslüman olmasının, laikliğin ancak devletin dini kontrol etmesi ve dinsel özgürlüklerin kısıtlanmasıyla mümkün olduğuna dair yorumu, çoğulcu yapıda ve hoşgörülü bir İslam anlayışının hakim olduğu, İslamcı akımın dahi ana gövdesi itibarıyla liberal demokrasinin esaslarını benimsediği Türkiye'nin gerçekleriyle bağdaşmamaktadır.

AİHM, Türkiye'de liberal demokrasinin yerleşmesine önemli katkılar yapmış olan bir uluslararası yargı organı. Ancak ne yazık ki Leyla Şahin kararı, Türk toplumunun büyük çoğunluğu nezdinde AİHM'nin saygınlığına koyu bir gölge düşürdü. Bu karar bir defa daha gösteriyor ki, Türkiye bütün sorunları gibi laiklikle ilgili sorunlarını da kendi içinde tartışarak, uzlaşarak çözmenin yolunu bulmak zorunda.

bu yazıdanda anlayabilecegin gibi kısaca aihm mahkemesi basortusu sorunu türkiyenin iç sorunudur.kanunlara gore uygulanmalıdır diyor.bizde zaten kanunu eleştiriyoruz.eger türkiyede basortusu yasagı olmasaydı o zmanda aihm türkiyeye basortusunu yasaklayın demiyecekti.zaten dunyanın 1 kac ülkesi dısında basortusü yasak degıl.eger aihm kararları baglayıcı olsaydı avrupada her ülkede basortusu yasagı olması gerekırdı.

bide verdigin linklerden su yazıları ilginc buldum

1-Politik bir sorun

toplumu geren basortusu degıl basortusu yasagıdır.acaba bu raporu kim hazırlamıs ogrenmem lazım

2-Kıyafet kanunu

kendı soyledıklerının aksini yapıyorlar.basortusu yasagı zaten inanları dinine göre ayırt etmek demektir

3-Laikliğin bir gereği

4-Toplumu bölüyor

üniversitelerde türbanlı bayanlar mı daha cok yoksa türbansız bayanlarmı??azınlık cogunluga nasıl basskı yapabılır??bunu senın aklın alıyormu??

5-Geleneksel değil

adamların kurandan bile haberı yokkı elalemın gavurunun. eger haberlerı olsaydı o zaman turbanın simge degılde allahın bir emrı oldugu için kullanıldıgı anlasılırdıtürban yasagı geleneksel degılmıs.bu ülkede taa osmanlı kuruldugundan berı basortusu var.nasıl geleneksel olmayabilir??

butun bunlardan ne anlam cıkıyor bılıyormusun??aihm türkiyedeki gerceklerden cok uzak.herhalde türkiye masası sefının raporuna gore alınmıs bir karar ve kesınlıkle aldatılmıs birileri acıkca goruluyor.o raporu hazırlayanın siyasi gorusu onemlidir.

Faik Uyanık: AİHM Büyük Dairesi, Leyla Şahin davasında türbanı 'kişisel özgürlüklerden ziyade, politik bir sorun' olarak tanımlamıştı.

türban nasıl siyasi simge olabilir??akp den ve refah partisinden oncede türban vardı??aihm türkiye gerceklerınden ne kadar uzak oldugunu anlatmaya bu yeter herhalde??üstelik aihm aldıgı kararı fransadaki durumu gozonune alarak yapmıstır yanı türkiyeye fransa örnegi dayandırılmıstır. fransadakı durumla turkıyedekı durum cok daha farklı

bide su linki oku bakalım

http://www.ozmena.com/genel-sohbet/basortusu-yasagi-kalkiyor-mu-110430.html

son olarakta sunu oku bir.adamlar türbanı ilkokulda bile serbest bırakıyor ama bizim gerizekalılar üniversiteye bile türbanla sokmuyorlar.ayrıca avrupa parlamentosu kararları aihm kararlarından daha onceliklidir.

http://dunyabulteni.net/news_detail.php?id=32101&uniq_id=1201639780

al buda avrupabirliginin basortusune bakıs acısını degerlendiren bir yazı

http://www.tumgazeteler.com/?a=2263309

işte sizin gerici avrupanız..

UltraRed
03-04-09, 01:35
Hıristiyan Avrupa ülkelerinde türbanı siyasi bir bayrak yapan din bezirganı partiler mi var da, Türkiye' yi Avrupa' nın hıristiyan ülkeleri ile kıyaslıyoruz?

Avrupa' da din bezirganlarının ya da islam bezirganlarının zaten siyasi bir ağırlığı ve şeriat düzeni kurma riski yok. Bu nedenle orda daha liberal olabilirler. Ama örneğin Bulgaristan okullarda haç sembolü olan kolye ve küpeleri bile yasaklamıştır. Yasalar her ülkenin mevcut durumuna göre değişiklikler gösterir ve doğru olanda budur.

AIHM, Türkiye aleyhine açılan türban davasında ise Turkiye' yi haklı bulmuştur! Ve dikkat edin, Türkiye' nin savunulması, bu Leyla davasında AKP dönemine denk gelmiştir. Keza cumhurbaşkanının eşinin AİHM' de açtığı dava da o davayı aşan Gül' ün eşi tarafından AKP hükümet olunca geri çekilmiştir!

İşe bakın... Kafaya bakın... Muhalefette iken Türban nedeniyle gidip AIHM' de hıristiyan mahkemesinde dava aç; ama hükümet olunca davayı geri çek... Bu kadar dönek bunlar! Hem 'türban Allah' ın emri' derler, hem de iktidar olunca açtıkları davadan vaz geçerler...

Yani Abdullah Gül muhalefette iken kalkıp AİHM' de eşinin türbanı için dava açacak ve o zaman 'türban Allah' ın emri''... Ama iktidar olunca davadan vaz geçecek! Yani muhalefette iken Allah' ın emri ama iktidara gelince değil...

Bu kadar kaypak ve çıkarcı bu adamlar ve hala konu başka yerlere çekiliyor.

Allah' ın emrini bile muhalefette iken başka, iktidarda iken başka anlayanlar bugün Çankaya' da ve bir sürü insan her an dinini bile koltuk için satacak bu insanları savunuyor... Sanıyorum kendi kişiliklerini liderlerinde bulmalarından dolayıdır...

specte
03-04-09, 02:07
skywalker;

biz seninle gerçekten anlaşamıyoruz...öncelikle karşılıklı samimiyetimize inanmamız lazım o da senin tarafından çok zor gözüküyo maalesef..

bu linkleri eminim yeni görüyosun ve senin adına seviniyorum çünkü yeni bir şeyler öğreniyorsun...ben senin verdiklerini de okudum,yılardır okuyorum...senin bu benden link isteme ısrarından sonra tekrar gözden geçirmiş oldum...

önce milletvekilerinden başlayalım;elbette imam-hatipleri,türbanlıları arka bahçe olarak gören partinin milletvekilleri aihme tepki göstereceklerdir...ancak cemil çiçek de şöyle bir açıklama yapmış bunu da koymanı beklerdim;

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, AİHM kararının bağlayıcı olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti: "Türkiye ile ilgili verilmiş bir karar. Bizi bağlayıcı bir yanı var. AİHM kararlarının bağlayıcılığını kabul ettik. AİHM kararları hoşumuza gitse de gitmese de uymamız gereken kararlardır. Bunu kendi içimizdeki bir yüksek mahkeme kararı gibi uygulamak durumundayız.

veee işin püf noktasına geldik...

eğer benimle gerçekten diyalog kurmayı denesydin ve sana çalışma konusu diye verdiğim (aihmin nasıl işledğine dair) yazımı göz önüne alsaydın hemfikir olduğumuzu görürdün...

tekrar söylüyorum...aihm iç hukuk yolları tükendikten sonra kabul ettiği davayı yine o ülkenin kanunlarına aykırılık yönünden inceler...kararları bağlayıcıdır...

yani senin de dediğin gibi eğer Türkiyede kılık-kıyafet yönünden türbanı yasaklayan bir karar varsa aihmin vereceği karar bundan farklı olamazzzz....Bu yüzden avrupanın diğer ülkelerinde (fransa hariç)bizim uyguladığımız ve yorumladığımız türde bir laiklik anlayışı olmadığı için türban yasağı diye bir şey söz konusu olamaz...zaten türban diye bir simge bu ülkeler için bir tehdit unsuru oluştumamış ki yasalarında belirtme ihtiyacı duymamışlar...

her mesajımda söylediğim gibi;avrupada türban serbest demek ve türkiyede de türban serbest olsun demek ingilterede işsizler 3000 tl maaş alıyomuş ben de türkiyede 3000 tl maaş istiyorum demek gibi saçma bir karşılaştırma...

diğer 5 maddelik büyük dairenin kararında sana katılamıycam...burda da türban yasağı olmadığı için özgürlükçü olan,modern dediğiniz ancak türban yasağı koyduğu için elin gavuru olan! adamların sizden daha iyi bir türkiye-türban tahlili yaptığını görüyoruz...

son olarak asıl türban-başörtüsü ayrımına gelirsek;osmanlıdan 80lere kadar kara çarşaf gelmiştir,başörtüsü gelmiştir ama asla türban diye bir şey gelmemiştir...80 lerden sonra türkiyeye giydirilen ılımlı islam elbisesinin bir parçasıdır türban...ve başbakanın dediği gibi velev ki siyasi simgeyse o zaman türban savunucularının hiç bir hukuki dayanağı kalmaz....

skywalker06
04-04-09, 12:50
skywalker;

biz seninle gerçekten anlaşamıyoruz...öncelikle karşılıklı samimiyetimize inanmamız lazım o da senin tarafından çok zor gözüküyo maalesef..

bu linkleri eminim yeni görüyosun ve senin adına seviniyorum çünkü yeni bir şeyler öğreniyorsun...ben senin verdiklerini de okudum,yılardır okuyorum...senin bu benden link isteme ısrarından sonra tekrar gözden geçirmiş oldum...

önce milletvekilerinden başlayalım;elbette imam-hatipleri,türbanlıları arka bahçe olarak gören partinin milletvekilleri aihme tepki göstereceklerdir...ancak cemil çiçek de şöyle bir açıklama yapmış bunu da koymanı beklerdim;

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, AİHM kararının bağlayıcı olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti: "Türkiye ile ilgili verilmiş bir karar. Bizi bağlayıcı bir yanı var. AİHM kararlarının bağlayıcılığını kabul ettik. AİHM kararları hoşumuza gitse de gitmese de uymamız gereken kararlardır. Bunu kendi içimizdeki bir yüksek mahkeme kararı gibi uygulamak durumundayız.

veee işin püf noktasına geldik...

eğer benimle gerçekten diyalog kurmayı denesydin ve sana çalışma konusu diye verdiğim (aihmin nasıl işledğine dair) yazımı göz önüne alsaydın hemfikir olduğumuzu görürdün...

tekrar söylüyorum...aihm iç hukuk yolları tükendikten sonra kabul ettiği davayı yine o ülkenin kanunlarına aykırılık yönünden inceler...kararları bağlayıcıdır...

yani senin de dediğin gibi eğer Türkiyede kılık-kıyafet yönünden türbanı yasaklayan bir karar varsa aihmin vereceği karar bundan farklı olamazzzz....Bu yüzden avrupanın diğer ülkelerinde (fransa hariç)bizim uyguladığımız ve yorumladığımız türde bir laiklik anlayışı olmadığı için türban yasağı diye bir şey söz konusu olamaz...zaten türban diye bir simge bu ülkeler için bir tehdit unsuru oluştumamış ki yasalarında belirtme ihtiyacı duymamışlar...

her mesajımda söylediğim gibi;avrupada türban serbest demek ve türkiyede de türban serbest olsun demek ingilterede işsizler 3000 tl maaş alıyomuş ben de türkiyede 3000 tl maaş istiyorum demek gibi saçma bir karşılaştırma...

diğer 5 maddelik büyük dairenin kararında sana katılamıycam...burda da türban yasağı olmadığı için özgürlükçü olan,modern dediğiniz ancak türban yasağı koyduğu için elin gavuru olan! adamların sizden daha iyi bir türkiye-türban tahlili yaptığını görüyoruz...

son olarak asıl türban-başörtüsü ayrımına gelirsek;osmanlıdan 80lere kadar kara çarşaf gelmiştir,başörtüsü gelmiştir ama asla türban diye bir şey gelmemiştir...80 lerden sonra türkiyeye giydirilen ılımlı islam elbisesinin bir parçasıdır türban...ve başbakanın dediği gibi velev ki siyasi simgeyse o zaman türban savunucularının hiç bir hukuki dayanağı kalmaz....

walla bu konuda konusmaktan sıkıldım artık.hadi sana bye bye

erk_scream
05-04-09, 17:50

İşte o anormallik sizde! Allah Örtünün falan demiyor bunu uyduran Allah'ın emirlerine zıt olan saçma sapan bağnaz düşünceleriniz var neyse ne deseeem boşuna!!Birde koca koca yazmışsın yazsan nolcak bi şey mi ispatlıyosun!

asetin_cerkess
05-04-09, 19:56
İşte o anormallik sizde! Allah Örtünün falan demiyor bunu uyduran Allah'ın emirlerine zıt olan saçma sapan bağnaz düşünceleriniz var neyse ne deseeem boşuna!!Birde koca koca yazmışsın yazsan nolcak bi şey mi ispatlıyosun!

Siz ne haliniz varsa görün biz örtünmek istiyoruz
bize KARIŞMAYIN !!!

counter9
05-04-09, 20:01
bize KARIŞMAYIN !!!

O zaman kış kış irana

asetin_cerkess
05-04-09, 20:11
O zaman kış kış irana

Gücün yetiyorsa gelde çıkar.
Sen çıplak gezmek istiyosan kış kış avrupaya orda senin gibiler çok.
Kapağın orda yürüüüü :hahah::hahah::hahah::hahah:

counter9
05-04-09, 20:18
Gücün yetiyorsa gelde çıkar.
Sen çıplak gezmek istiyosan kış kış avrupaya orda senin gibiler çok.
Kapağın orda yürüüüü :hahah::hahah::hahah::hahah:

yok ben çıplak gezmek istemiyorum. Ben ATAMIN Getirdiği Cumhuriyet ışığında giyiniyorum. İstediğim gibide giyinirim. Kamusal alanda o bir işe yaramayan bezi takmak Atatürk'e yapılan büyük bir hakarettir.

asetin_cerkess
05-04-09, 20:28
yok ben çıplak gezmek istemiyorum. Ben ATAMIN Getirdiği Cumhuriyet ışığında giyiniyorum. İstediğim gibide giyinirim. Kamusal alanda o bir işe yaramayan bezi takmak Atatürk'e yapılan büyük bir hakarettir.

Umarım ne işe yaradığını anladığında geç olmaz !!!

counter9
05-04-09, 20:29
Umarım ne işe yaradığını anladığında geç olmaz !!!

Sen merak etme geç olsa kaç yazar olmasa kaç yazar.
KANIMDA TÜRKLÜK, YÜREĞİMDE ATATÜRK SEVGİSİ OLDUKÇA!

asetin_cerkess
05-04-09, 20:36
Sen merak etme geç olsa kaç yazar olmasa kaç yazar.
KANIMDA TÜRKLÜK, YÜREĞİMDE ATATÜRK SEVGİSİ OLDUKÇA!

İyi bakalım diğer tarafta görüşürüz.
Göreceğiz senin Türk olman seni cehennemden kurtaracak mı !!!

UltraRed
05-04-09, 20:50
bize KARIŞMAYIN !!!

Ben seni erkek sanmiştım. Kimse bayanların yasalara uygun olduğu sürece nasıl giydiğine karışmaz. Ayrıca sen başını örtünce mi kendini giyinik bizi çıplak sanıyorsun? Yoksa başına türban geçirince türbansız olanlar çıplak mı görünüyor? :42:

asetin_cerkess
05-04-09, 20:56
Ben seni erkek sanmiştım. Kimse bayanların yasalara uygun olduğu sürece nasıl giydiğine karışmaz. Ayrıca sen başını örtünce mi kendini giyinik bizi çıplak sanıyorsun? Yoksa başına türban geçirince türbansız olanlar çıplak mı görünüyor? :42:

Ben erkeğim zaten. Örtünmek isteyen ablalarımı temsil ediyorum.

Siz nerenize ne geçiyoriyosanız geçirin. Bizim baş örtümüze karışmayın !!

UltraRed
05-04-09, 21:02
Zaten her nedense siz kadınların kendilerini temsil etmesine de müsaade etmez onların yerine konuşur, onları temsil ettiğinizi iddia edersiniz. Bari türban da tak ki şu ''Bizim baş örtümüze karışmayın !! sözlerinin bir anlamı olsun. Sen türban tak, eğer türbanına karışırsam namerdim!:p

skywalker06
05-04-09, 21:04
Ben erkeğim zaten. Örtünmek isteyen ablalarımı temsil ediyorum.

Siz nerenize ne geçiyoriyosanız geçirin. Bizim baş örtümüze karışmayın !!

aferin işte gerçek örnek türk genci böyle olmalı.hll kanka:okay:

asetin_cerkess
05-04-09, 21:07
Zaten her nedense siz kadınların kendilerini temsil etmesine de müsaade etmez onların yerine konuşur, onları temsil ettiğinizi iddia edersiniz. Bari türban da tak ki şu ''Bizim baş örtümüze karışmayın !! sözlerinin bir anlamı olsun. Sen türban tak, eğer türbanına karışırsam namerdim!:p

Benim kimi temsil edip etmediğim seni ilgilendirmez.
Kimse bana da karışamaz baş örtülü ablalarıma da.
O gün gelecek. Yavaş yavaş Özgürlüğe doğru yaklaşıyoruz.
Önce eşi kapalı olan başbakanımız başa geldi sonra cumhurbaşkanımız. Sıra askeriyede
yavaş yavaş çürüyorsunuz :hahah::hahah::hahah::hahah::hahah:

UltraRed
05-04-09, 21:23
Benim kimi temsil edip etmediğim seni ilgilendirmez.
Kimse bana da karışamaz baş örtülü ablalarıma da.
O gün gelecek. Yavaş yavaş Özgürlüğe doğru yaklaşıyoruz.
Önce eşi kapalı olan başbakanımız başa geldi sonra cumhurbaşkanımız. Sıra askeriyede
yavaş yavaş çürüyorsunuz :hahah::hahah::hahah::hahah::hahah:

Güldürdün beni, bin yaşa...:hahah:

Hayatınız türban olmuş. Kadınlara bile konuşma hakkı yok! Onlar yerine konuşup, onları temsil ettiğini iddia edecek kadar çağ dışı bir zihniyet!

Eskiden bu tip insanlara acırdım. Ama Allah bazılarının da cezasını böyle veriyor işte...

Takdiri İlahi yani!

erk_scream
05-04-09, 21:30
Çürüyosunuz diyo kimin çürüyceği belli olmaz..yaw arkadaşlar bunların gözü yükseklerde çok yükseklerde uçmayın TÜRBÜLANS olur.. :D

UltraRed
05-04-09, 21:43
Çürüyosunuz diyo kimin çürüyceği belli olmaz..yaw arkadaşlar bunların gözü yükseklerde çok yükseklerde uçmayın TÜRBÜLANS olur.. :D

Türbülanla kurtulsalar öpüp başlarına koysunlar.

AKP uçağı irtifa kaybetmeye başladı. Fazla sürmez çakılırlar.

Dün başka partileri ve liderleri alkışlarken birden AKP' yi ve Erdoğan! ı alkışlamaya başlayanlar AKP çakılınca acaba bu sefer kimler için '':kiki:durmak yok yola devam'' diye teazhürat yapacaklar, merak ediyorum.

erk_scream
05-04-09, 21:47
''durmak yok çakılmaya devam olucak'' son sözleri :hahah: ...

asetin_cerkess
05-04-09, 22:03
Siz dalga geçe durun. Biz çok yol alıyoruz :hahah::hahah::hahah:

erk_scream
05-04-09, 22:18
tabi aldığınız yok çakılma yolu :hahah::hahah: ..durmak yok çakılmaya devam!

counter9
05-04-09, 22:47
İyi bakalım diğer tarafta görüşürüz.
Göreceğiz senin Türk olman seni cehennemden kurtaracak mı !!!

cehennemin olduğunu ne biliyorsun ki kanıtlayamazsın
hem olsada cehenneme gitceğimi nerden biliyorsun?

bloop
05-04-09, 23:21
Yav küçük insanların küçük adımları işte.

7 senedir tek başlarına iktidarlar, daha başörtüsünü üniversitelerde serbest bırakamadılar mühueheu

Bu garibanlarda, başörtüsü serbest olacak diye seviniyolar.Önderleri(!!), Üsküdra'ı geçti, bu zavallılarda ufak umutlar peşinde koşturuyolar napsınlar :D

ABD den başörtüsü serbest olacak diye bir emir gelmediği sürece, bunlar o cesareti bulup karınca boyu yol alamazlar.

Dert etmeye gerek yok, 3 5 takunyalının heyecanı deyip geçiştirin =)

asetin_cerkess
05-04-09, 23:24
cehennemin olduğunu ne biliyorsun ki kanıtlayamazsın
hem olsada cehenneme gitceğimi nerden biliyorsun?

Göreceksin !!!

Yav küçük insanların küçük adımları işte.

7 senedir tek başlarına iktidarlar, daha başörtüsünü üniversitelerde serbest bırakamadılar mühueheu

Bu garibanlarda, başörtüsü serbest olacak diye seviniyolar.Önderleri(!!), Üsküdra'ı geçti, bu zavallılarda ufak umutlar peşinde koşturuyolar napsınlar :D

ABD den başörtüsü serbest olacak diye bir emir gelmediği sürece, bunlar o cesareti bulup karınca boyu yol alamazlar.

Dert etmeye gerek yok, 3 5 takunyalının heyecanı deyip geçiştirin =)

tabi aldığınız yok çakılma yolu :hahah::hahah: ..durmak yok çakılmaya devam!

Siz dalga geçmeye devam edin arkadaşlar Bizim işimiz daha da kolaylaşıyor :hahah::hahah::hahah:

marmara kazım
05-04-09, 23:25
Türban mı örtüyor o pis günahlarınızı ?

asetin_cerkess
05-04-09, 23:31
Türban mı örtüyor o pis günahlarınızı ?

Türban günahlarımızı değil günahı engelliyor

кαpαğαη
05-04-09, 23:56
Yorumlarımıza dikkat edelim lütfen:okay:
İpin ucu kaçıyor gibime geldi:okay:

UltraRed
06-04-09, 00:07
Ya hala şu türbanin islam dininde yeri olmadığını anlayamadılar.

1970 li yıllardan önce türban mı varmış? Sıkmabaş Şule diye biri çıkmış ve fransız modasını Türkiye' ye getirmişö bunlarda Şule' nin getirdiği türbanı Allah' ın emri yaptılar...

En iyisi gerçek bir hikaye anlatayım. Bu aslında hikaye değil birkaç sene önce basında yer alan bir haber...

Bu olay uzun yıllar önce İstanbul' da oluyor.
İstanbul' da bir kavşakta tek katlı bir ev... Geceleri gelen gecen bu evin arka duvarına işeye işeye ev sahibini bıktırmış. Ev sahibi yazı asmış, nöbet beklemiş ama işeyenlerle baş edememiş. En sonunda duvarın dibine buyuk taşlarla mezara benzer bir yer yapmış. O andan itibaren de artık evin duvarına kimse işememeye başlamış. Hatta gelen geçenlerden bazıları durup dua edip öyle geçmeye başlamışlar. Gel zaman git zaman derken imtahana girecek öğrenciler, evlenme hayali olanlar falan dilek tutmaya başlıyor... Ardından hayırsever vatandaşlar o mezar sanılan taşları türbeye çeviriyor...
Gazetede bu habri resmiyle görünce gerçekten şaşırmıştım.

İşte Şule diye bir kadın kalkıp başına yabancı bir film yıldızının kullandıgı aksesuarı taktı ve ondan beri hırıstıyan rahibelerin giyim tarzı Allah' ın emri oluverdi...

Allah akıl vermiş ama kullanma tasarrufunu da kullarına bırakmış!

unbelieving-76
06-04-09, 14:54
Türban günahlarımızı değil günahı engelliyor

onun için eyüp mezarlığında türbanlılar dolaşıp erkek arkadaşlarıyla buluşuyordu
günahı engellediği için:hahah:

asetin_cerkess
06-04-09, 15:40
onun için eyüp mezarlığında türbanlılar dolaşıp erkek arkadaşlarıyla buluşuyordu
günahı engellediği için:hahah:

Ben başörtüyü artistlik için takanlardan değil Allahtan korktuğu için takanlardan bahsediyorum

erk_scream
06-04-09, 21:16
valla .. Allahın öyle emri olmadığından üzgünüm ama hepsi artistlik için takıyorlar ve ailesinden uzak mesafede kaldığı zaman rahat ahat kabak çiçeği gibi açılıyolar maşalah ! valla türbanlı kafalar daha çok dikatimi çekiyor ve süzüyorum elimde değil çünkü alışmışım normal giiyimli insan görmeye.. yadırgıyorum doğal olarak' kafalarına bebek bezi bağlayıp çıkanları! o türbanlarında markası çıkar artık:örn prima :hahah: ..

counter9
06-04-09, 21:19
türban sadece siyasi olarak bir gösterge olup ve de saçmalıktan başka birşey değildir.

erk_scream
06-04-09, 21:21
süpersin counter9 .. ama boşuna yazıyoruz bağnaz kafalar yine değişmiycek ! bi kere ağ tutmuş!

counter9
06-04-09, 21:23
süpersin counter9 .. ama boşuna yazıyoruz bağnaz kafalar yine değişmiycek ! bi kere ağ tutmuş!

bu şekilde hala değişmezse. Zor yolla değiştircez :okay: (.... ....)

erk_scream
06-04-09, 21:26
bu şekilde hala değişmezse. Zor yolla değiştircez :okay:

evet zor yolu seçmişler bi kere!

counter9
06-04-09, 21:42

asetin_cerkess
07-04-09, 00:50

Gelde değiştir... Gücün yetiyorsa...

unbelieving-76
07-04-09, 09:48
aynen katılıyorum
zorla olmazsa olmaz bazı şeyler.

Erdenay
07-04-09, 13:22
Ya hala şu türbanin islam dininde yeri olmadığını anlayamadılar.

1970 li yıllardan önce türban mı varmış? Sıkmabaş Şule diye biri çıkmış ve fransız modasını Türkiye' ye getirmişö bunlarda Şule' nin getirdiği türbanı Allah' ın emri yaptılar...

En iyisi gerçek bir hikaye anlatayım. Bu aslında hikaye değil birkaç sene önce basında yer alan bir haber...

Bu olay uzun yıllar önce İstanbul' da oluyor.
İstanbul' da bir kavşakta tek katlı bir ev... Geceleri gelen gecen bu evin arka duvarına işeye işeye ev sahibini bıktırmış. Ev sahibi yazı asmış, nöbet beklemiş ama işeyenlerle baş edememiş. En sonunda duvarın dibine buyuk taşlarla mezara benzer bir yer yapmış. O andan itibaren de artık evin duvarına kimse işememeye başlamış. Hatta gelen geçenlerden bazıları durup dua edip öyle geçmeye başlamışlar. Gel zaman git zaman derken imtahana girecek öğrenciler, evlenme hayali olanlar falan dilek tutmaya başlıyor... Ardından hayırsever vatandaşlar o mezar sanılan taşları türbeye çeviriyor...
Gazetede bu habri resmiyle görünce gerçekten şaşırmıştım.

İşte Şule diye bir kadın kalkıp başına yabancı bir film yıldızının kullandıgı aksesuarı taktı ve ondan beri hırıstıyan rahibelerin giyim tarzı Allah' ın emri oluverdi...

Allah akıl vermiş ama kullanma tasarrufunu da kullarına bırakmış!

yaw ne konuşuyorsun sen aç kuran oku onda yazmıyor mu türban

öyle şeyler söylüyorsunuz ki şaşırıyorum

son cümlen ise süper bir yorum

sen görmek istiyorsan birşey vardır görmek istemiyorsan yoktur...

ne güzel dünya be...

_asutay_
07-04-09, 14:40

EVET kanka aynen öyle kanka sana katılmamak elde degil:okay:

unbelieving-76
07-04-09, 15:06
sizler niye anlamak istemiyorsunuz ?
kamu alanında dilediğiniz gibi giyinemezsiniz
bende sandıktaydım bikiniylemi gitseydim yani?
ya da sandık başkanları kravatsız şort tişörtlemi gitseydi?
işinize gelmiyor saçma yasak diyorsunuz.

counter9
07-04-09, 15:24
sizler niye anlamak istemiyorsunuz ?
kamu alanında dilediğiniz gibi giyinemezsiniz
bende sandıktaydım bikiniylemi gitseydim yani?
ya da sandık başkanları kravatsız şort tişörtlemi gitseydi?
işinize gelmiyor saçma yasak diyorsunuz.

yine anlamıyacaklar boşver :okay:

UltraRed
07-04-09, 15:36

ne güzel dünya be...

Kuran' hangi yılda inmiş, türban ne zaman moda olmuş? Herhalde 1970' li yıllarda Sıkmabaş Şule' nin moda yaptığı türban doğal olarak Kuran' da yer almasa gerek!

unbelieving-76
07-04-09, 18:06
ultrared
boşver uğraşma bunlarla
laf anlatamazsın
anlayamazlarrrrrrrrrrr
onlar şartlanmış illede türban diye
sanki kendileri takıyor kafalarına
erkekler nie tartışıyo arkadaş bu konuları
yok mu türbanlı biri anlatsın bakalım.
ama kuranda yok türban onu herkes biliyo ama varmışcasına yorumlamak işlerine geliyor.

erk_scream
07-04-09, 18:52

ne güzel dünya be...

yazmıyor kardeşim aaa.. uyduruyosunuz bi yerlerinizden! kuranı anneannemde dedemde yuttular bi kere neyine konuşuyosunuz ! delircem artık ya hala inat ediyosunuz tamam dinimiz islam .ama türban yook.. !!(kanıtlayamıyosunuzda zaten o da ayrı bi konu)

[КÂßUS]
07-04-09, 19:01
nedir bu türbanla alıp weremediğiniz türbalılarda kardeşimiz açık olanlarda herkez özgürdür:x:x

Çaykaralı
07-04-09, 19:04
Bu inanç meselesi değil mi dileyen dilediğine inanır herkesin buna saygı göstermesi lazım...Ama bu inanca saygı göstermeyip başörtüyü hor görmek başörtülüleri engellemek yanlıştır...

Burada önemli olan farz olup olmadığından çok özgürlüğün engellenmesidir...

yurdusen
07-04-09, 20:45
Kimse kimseye inanc dersi vermesin,nede olsa her koyun kendi bacagIndan asIlr.reccepin yaptIklarIndan yola cIkarsak....

Erdenay
07-04-09, 20:57
yazmıyor kardeşim aaa.. uyduruyosunuz bi yerlerinizden! kuranı anneannemde dedemde yuttular bi kere neyine konuşuyosunuz ! delircem artık ya hala inat ediyosunuz tamam dinimiz islam .ama türban yook.. !!(kanıtlayamıyosunuzda zaten o da ayrı bi konu)

demek türban yok ha öyle mi al sana türban yok:
Örtünmeyle ilgili ilk ayet, iniş sırasına göre 97. sırada olan Ahzap Suresi 59. ayettir :

“Ey peygamber, hanımlarına, kızlarına ve inananların kadınlarına örtülerini üzerlerine salmalarını söyle. Bu, onların (erdemli kadınlar olarak) tanınıp hakarete uğramamaları için daha elverişlidir. ALLAH Bağışlayandır, Rahimdir.”

Örtünme ayetlerinin ikincisi, Nur Suresi 31. ayettir :

“İnanan kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar, iffetlerini korusunlar ve açıkta olması gereken yerleri hariç, alımlı yerlerini göstermesinler. Örtülerini göğüslerinin üzerine kapasınlar. Vücutlarının alımlı yerlerini kimseye göstermesinler; ancak kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, diğer kadınlar, cinsel iktidara sahip olmayan erkek hizmetkarlar ve işçiler ve kadınların cinsel yönlerini henüz anlamayan çocuklar hariç. Gizledikleri alımlı bölgelerini sergilemek/bildirmek için ayaklarını yere vurmasınlar. Ey inananlar, topluca ALLAH‘a yöneliniz ki başarılı olasınız.”

Örtünmeyle ilgili son ayet Nur Suresi 60. ayettir :

“Evlenme beklentisi olmayan yaşlı kadınların, alımlı yerlerini açıp saçmamak koşuluyla dış elbiselerini bırakmalarında bir sakınca yoktur. İffetli davranmaları kendileri için daha iyidir. ALLAH İşitendir, Bilendir.”

bunlarda anlamadığın yer yok herhalde tabiki allah direk türban yada başörtüsü demiyor zinet yerlerinizi örtün diyor.o yerlerin neresi olduğunu öğrenmek istiyorsan aç da büyük islam ilmihali ni oku

eskiden çarşafa karşıydınız şimdi başörtüsüne

yakında mini etek giymeyenleri vatan haini ilan edersiniz:Peureux06

adam olana istiklal şairi m.akif ersoyun mısraları yeter.

bir daha da türban konusunda konuşmam

bilgi edinmek isteyen gitsin ilmihal okusun

erk_scream
07-04-09, 21:08
yaşlı olunca geçerli bunlar aneannem baş örtülü ki bazen kapatıyo saçı kısa ..yaşlılıkta doğal..ama normal yaşlarda öle bi şey söz konusu değil bi kere valla anneannem namazını da kılıyo dininede sahip çıkıyo ve chpli sana mı inancam !
ayrıca başörtüsü var türban yok!

o başörtüsüde ileriki yaşlar için geçerlidir.. !

http://ahmetdamarli.blogcu.com/kur-an-da-turbanla-ilgili-ayet-yok_28981391.html

bu siteye bak!

кαpαğαη
07-04-09, 22:25
Lütfen flood yapmayalım:okay:

UltraRed
07-04-09, 22:49
“Ey peygamber, hanımlarına, kızlarına ve inananların kadınlarına örtülerini üzerlerine salmalarını söyle. Bu, onların (erdemli kadınlar olarak) tanınıp hakarete uğramamaları için daha elverişlidir. ALLAH Bağışlayandır, Rahimdir.”

Ahzab suresınde zaten ne turban ne de başörtüsünden söz edilmez. Yukarıda da açıkça görülüyor. Yani bu süre örtünmekle ilgilidir. Başın örtünmesi ile ilgili değil!

Nur suresi 31. ayet ise birçok mealde farklıdır. Başörtüsünden söz edilen mealler olduğu gibi başörtüsünün adının bile anılmadığı mealler de vardır. Bazılarını bureaya koymuştum.

Ama nerden bakaranız bakın, 'türban' diye bir şek geçmez. Çünkü türban 1970' li yıllardan önce yoktu ve dolayısıyla da Kuran' da olması söz konusu bile değildir.

Hadi velev ki yukarıdaki meal doğru olan meal olsun...

Nerde yazıyor kulaklarınızı ve saçlarınızı kapatın diye?

asetin_cerkess
08-04-09, 00:20
http://forum.kanka.net/showthread.php?p=4645656

http://forum.kanka.net/showthread.php?p=4683255#post4683255

UltraRed
08-04-09, 00:49
http://forum.kanka.net/showthread.php?p=4645656

http://forum.kanka.net/showthread.php?p=4683255#post4683255

Başka zamanlarda olan tartışmaların linkini vermenin ne anlamı var? Bu konu dün de defalarca tartışılmıştır, bugün de tartışılıyor ve yarında tartışılacaktır. Hem de defalarca...

Bu itibarla eski linklere dağılmak burda toparlayalım... Ama burda da toparlasak yakın bir gelecekte aynı konu yeniden açılacaktır... O zamanda bu topiki mi link verelim?

Bence madem bu konu şu an burda sürüyor eski linkleri vermek yerine burda devam etmek daha doğru...

unbelieving-76
08-04-09, 09:13
demek türban yok ha öyle mi al sana türban yok:
Örtünmeyle ilgili ilk ayet, iniş sırasına göre 97. sırada olan Ahzap Suresi 59. ayettir :

Örtünme ayetlerinin ikincisi, Nur Suresi 31. ayettir :

“İnanan kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar, iffetlerini korusunlar ve açıkta olması gereken yerleri hariç, alımlı yerlerini göstermesinler. Örtülerini göğüslerinin üzerine kapasınlar. Vücutlarının alımlı yerlerini kimseye göstermesinler; ancak kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, diğer kadınlar, cinsel iktidara sahip olmayan erkek hizmetkarlar ve işçiler ve kadınların cinsel yönlerini henüz anlamayan çocuklar hariç. Gizledikleri alımlı bölgelerini sergilemek/bildirmek için ayaklarını yere vurmasınlar. Ey inananlar, topluca ALLAH‘a yöneliniz ki başarılı olasınız.”

Örtünmeyle ilgili son ayet Nur Suresi 60. ayettir :

“Evlenme beklentisi olmayan yaşlı kadınların, alımlı yerlerini açıp saçmamak koşuluyla dış elbiselerini bırakmalarında bir sakınca yoktur. İffetli davranmaları kendileri için daha iyidir. ALLAH İşitendir, Bilendir.”

bunlarda anlamadığın yer yok herhalde tabiki allah direk türban yada başörtüsü demiyor zinet yerlerinizi örtün diyor.o yerlerin neresi olduğunu öğrenmek istiyorsan aç da büyük islam ilmihali ni oku

eskiden çarşafa karşıydınız şimdi başörtüsüne

yakında mini etek giymeyenleri vatan haini ilan edersiniz:Peureux06

adam olana istiklal şairi m.akif ersoyun mısraları yeter.

bir daha da türban konusunda konuşmam

bilgi edinmek isteyen gitsin ilmihal okusun

şimdi ayetler bazında olaya bakarsak şöyle bir açıklama getirebiliriz
cahilliye dönemi denen dönemde insanlar giysilerini tamamen çıkartarak çırılçıplak ibadet ederdi
bunun sebebi işledikleri günahları giysiliyken işlemiş olduklarından giysi çıkınca günahda çıkar mantığıydı.
tamam biz örtünme yok demiyoruz
ama orda kastedilen örtünme mahrem yerler,ziynetler deniyor ki ziynet aslında islam profları tarafından göğüs olarak yorumlanır.
birde ayette deniyor ki ayaklarını yere vurmasınlar
ayak yere vurulunca kadın vücudunda sallanan ve kendini belli eden yer neresidir?göğüs kısmıdır.
demekki neymişşşşşşşş
göğüslerinizi cinsel organlarınızı örtün demekmiş
kafa örtün türbün takın diye bişi geçmiyor.
zaten herşeyi bilen allahınız isteseydi direkt olarak kafanızı örtün derdi.
yoksa niye saç var?
hepimiz kel doğmalıydık bu türbanın geçerli olması için.

erk_scream
08-04-09, 16:34
evet yani o zaman kadınlar kel olmalıydı saçları olmamalıydı...ayrıca bir insanın kadın veya erkek olsun saçından tahrik olmak kadar abes bir şey yok saç normal bir şey..şu vardır dediğim gibi insan yaşlanır yaşı kemale erer o zaman zaten daha çok namaza niyaza doğru ''baş örtüsü'' geçerli zaten kuranda türban diye bir şey geçmiyor ikisi apayrı! türban diye uydurmayın artık çok sinirleniyorum!

UltraRed
08-04-09, 17:25
evet yani o zaman kadınlar kel olmalıydı saçları olmamalıydı...ayrıca bir insanın kadın veya erkek olsun saçından tahrik olmak kadar abes bir şey yok saç normal bir şey..şu vardır dediğim gibi insan yaşlanır yaşı kemale erer o zaman zaten daha çok namaza niyaza doğru ''baş örtüsü'' geçerli zaten kuranda türban diye bir şey geçmiyor ikisi apayrı! türban diye uydurmayın artık çok sinirleniyorum!

Ve velev ki(!) saç mahrem olsun... Mahrem olduğu için de sarmalanıp gizlensin...
Eğer saç mahremse bunun doğal sonucu erkeklerin de başörtüsü veya türban kullanmaları olmalıydı. Eğer kimi erkekler kadın saçı görünce tahrik oluyorsa sanırım kadınların da erkek saçı görünce tahrik olma durumu vardır. O zaman erkekler de türbana girsinler.

Acaba medeni dünyada dini ne olursa olsun; hatta dinsiz olsun, saçtan tahrik olan insan var mıdır diye düşünür dururum. Demek ki varmış! O zaman erkekler de başlarını örtecek ve kadınların tahrik olmasına müsaade etmeyecek.

Aslında bunlar kadınları eve hapsetme ve esaret altında yaşatma hesaplarının tezahürleri de; neyse...

unbelieving-76
08-04-09, 18:58
Ve velev ki(!) saç mahrem olsun... Mahrem olduğu için de sarmalanıp gizlensin...
Eğer saç mahremse bunun doğal sonucu erkeklerin de başörtüsü veya türban kullanmaları olmalıydı. Eğer kimi erkekler kadın saçı görünce tahrik oluyorsa sanırım kadınların da erkek saçı görünce tahrik olma durumu vardır. O zaman erkekler de türbana girsinler.

Acaba medeni dünyada dini ne olursa olsun; hatta dinsiz olsun, saçtan tahrik olan insan var mıdır diye düşünür dururum. Demek ki varmış! O zaman erkekler de başlarını örtecek ve kadınların tahrik olmasına müsaade etmeyecek.

Aslında bunlar kadınları eve hapsetme ve esaret altında yaşatma hesaplarının tezahürleri de; neyse...
sevgili Ultrared
burdamı başka bi forumdamı tam hatırlayamadım ama birisi demişki kadın mahremdir
yani o tiplere kalsa kadınları komple sarıp sarmalayıp hiçbi yerinin görünmesine izin vermeyecek
türbanda ondan farzmışmış.:hahah:

UltraRed
08-04-09, 19:30
sevgili Ultrared
burdamı başka bi forumdamı tam hatırlayamadım ama birisi demişki kadın mahremdir
yani o tiplere kalsa kadınları komple sarıp sarmalayıp hiçbi yerinin görünmesine izin vermeyecek
türbanda ondan farzmışmış.:hahah:

E zaten bunların bazıları kadınların evden çıkmasına bile karşı. Hatta bir bayanın elleri ve yüzü çeneden üstü hariç geri kalan her yeri mahremdir diye iddia edenleri de var. Ki kadını küliiyen mahrem ilan edenleri de mutlaka vardır.
Bazen bazı dini olduğunu iddia eden sitelere bakıyorum. Bir kadın onların istediği gibi yaşayacağına hiç azap çekmeden ölsün daha iyi.

Geçen yaz 25 yaşlarında bir erkek gördüm. Beyaz gömlekli, siyah pantolonlu gayet şık bir erkek. Arkasından bir bayan(mı?) yürüyordu. Yemin ediyorum bırakalım ayakkabılarını, gözlerini bile kara çarşafın üzerine taktığı kapkata gözlüklerle kapatmış. Yani kapkara bir paket ve içinde ne olduğu bile belli değil. Çok kara çarşaflı gördüm ama böylesini hiç görmemiştim. Hani burka derler ya. Onda bile azıcık göz uçları görünür veya deliklidir gözler de görünmez. Bu bir de kapkara gözlüklü... Hani derler ya ''bakışlarınızı kaçırın'' Bu ise resmen ilgi odağıydı. Ve o adam utanmadan, sıkılmadan o kadıncağızı o haliyle sokağa çıkarıp arkasında gezdirip, milleti dönüp dönup zavallı kadına baktırıyordu. Kim bilir neler hissadiyordu kadıncağız.

Ama o adama sorsan ''yahu kardeşim bu kadını niye böyle sokağa çıkarıyorsun?'' diye...
Cevap Açık: Allah' ın emri. Dinimiz böyle emrediyor!''

erk_scream
08-04-09, 21:03
Oldu olucak karılarını çarşaftan önce birde siyah filli boyayla boyasınlar burun ve göz gözüküyor malum kadın mahrem ten rengi bile gözükmemesi lazım yoksa gören erkekler coştu! hatta en kısa yol dan eşlerinizi öldürün daha iyi tövbe tövbe!

unbelieving-76
08-04-09, 21:47
Oldu olucak karılarını çarşaftan önce birde siyah filli boyayla boyasınlar burun ve göz gözüküyor malum kadın mahrem ten rengi bile gözükmemesi lazım yoksa gören erkekler coştu! hatta en kısa yol dan eşlerinizi öldürün daha iyi tövbe tövbe!

ilahi çok alemsin!:hahah:
akşam akşam güldürdün beni kozmosta seni güldürsün.

unbelieving-76
08-04-09, 21:49
E zaten bunların bazıları kadınların evden çıkmasına bile karşı. Hatta bir bayanın elleri ve yüzü çeneden üstü hariç geri kalan her yeri mahremdir diye iddia edenleri de var. Ki kadını küliiyen mahrem ilan edenleri de mutlaka vardır.
Bazen bazı dini olduğunu iddia eden sitelere bakıyorum. Bir kadın onların istediği gibi yaşayacağına hiç azap çekmeden ölsün daha iyi.

Geçen yaz 25 yaşlarında bir erkek gördüm. Beyaz gömlekli, siyah pantolonlu gayet şık bir erkek. Arkasından bir bayan(mı?) yürüyordu. Yemin ediyorum bırakalım ayakkabılarını, gözlerini bile kara çarşafın üzerine taktığı kapkata gözlüklerle kapatmış. Yani kapkara bir paket ve içinde ne olduğu bile belli değil. Çok kara çarşaflı gördüm ama böylesini hiç görmemiştim. Hani burka derler ya. Onda bile azıcık göz uçları görünür veya deliklidir gözler de görünmez. Bu bir de kapkara gözlüklü... Hani derler ya ''bakışlarınızı kaçırın'' Bu ise resmen ilgi odağıydı. Ve o adam utanmadan, sıkılmadan o kadıncağızı o haliyle sokağa çıkarıp arkasında gezdirip, milleti dönüp dönup zavallı kadına baktırıyordu. Kim bilir neler hissadiyordu kadıncağız.

Ama o adama sorsan ''yahu kardeşim bu kadını niye böyle sokağa çıkarıyorsun?'' diye...
Cevap Açık: Allah' ın emri. Dinimiz böyle emrediyor!''

var öyleleri ultrared
malesef var.
benim anlamadığım bu erkekler bi kadının saçından elinin dokunuşundan nasıl tahrik olabileceklerini düşünüyorda böyle kapattırıyorlar?
böyle tahrik olacak erkekler zaten külliyen sapıktır.

UltraRed
08-04-09, 21:54
var öyleleri ultrared
malesef var.
benim anlamadığım bu erkekler bi kadının saçından elinin dokunuşundan nasıl tahrik olabileceklerini düşünüyorda böyle kapattırıyorlar?
böyle tahrik olacak erkekler zaten külliyen sapıktır.

Evet!

Zaten herkesi de kendileri gibi sandıkları için kadınları eve kapatır dışarı bile zor bırakırlar ya...

unbelieving-76
08-04-09, 21:57
Evet!

Zaten herkesi de kendileri gibi sandıkları için kadınları eve kapatır dışarı bile zor bırakırlar ya...

çok haklısın
insan kendisi nasılsa karşısındakinide öyle sanır
dolayısıyla bunların içi kötü olup herhangi bişiden tahrik olabildiklerinden
herkesi o kefeye koyuyorlar.

UltraRed
08-04-09, 22:05
Ya kanka, bunların heykellerden veya bilboardlardaki reklamlardan tahrik olanı bile var.:42:

bloop
09-04-09, 07:20
Siz dalga geçmeye devam edin arkadaşlar Bizim işimiz daha da kolaylaşıyor :hahah::hahah::hahah:

Yav şu fani dünyada başka işiniz yok ki zaten.

İşiniz kolaylaşsa ne olur, bu seferde can sıkıntısından tırnaklarınızı yersiniz.

unbelieving-76
09-04-09, 08:57
Ya kanka, bunların heykellerden veya bilboardlardaki reklamlardan tahrik olanı bile var.:42:
sahi ya
adanadaki belediye başkanının ilt icraatıda meydandaki heykeli kaldırmak olmuştu:ka11:
melih efendide demişti tükürürüm böyle sanata:mad:
demek hakikaten içleri kötü bunların yaw:D

Climanjaro
09-04-09, 13:03
bu konu hala tartışılıyor mu yaa.
atı alan üsküdarı geçti bile.

unbelieving-76
09-04-09, 14:29
malesef hala tartışılıyor
umarım tartışılmayacak zamanlarda gelir bi gün:(

asetin_cerkess
09-04-09, 17:24
Yav şu fani dünyada başka işiniz yok ki zaten.

İşiniz kolaylaşsa ne olur, bu seferde can sıkıntısından tırnaklarınızı yersiniz.

Gündüz geceye muhtaç.
Bizede siz lazımsınız !!!

erk_scream
09-04-09, 18:21
evet işin karanlık yani gece kısmı sizlersiniz !

ÌZAM
09-04-09, 23:43
bir gün türbana uzanan eller gerçekten kırılacak Allah hepsinin cezasını verecek

UltraRed
10-04-09, 00:08
bir gün türbana uzanan eller gerçekten kırılacak Allah hepsinin cezasını verecek

Dinimizde türban diye bir şey olsaydı sana katılırdım. Olmayan bir şey için de Allah kimsenin ellerini kırmaz, merak etme!

Erdenay
10-04-09, 00:16
sahi ya
adanadaki belediye başkanının ilt icraatıda meydandaki heykeli kaldırmak olmuştu:ka11:
melih efendide demişti tükürürüm böyle sanata:mad:
demek hakikaten içleri kötü bunların yaw:D

kankam yanlışın var akpli diye diyorsan eğer;o belediye başkanı mhpli:okay:

türban konusunda ben serbest bırakılmasından yanayım

ama bırakılmayacağına göre konuşmanın da bir faydası yok:smile:

unbelieving-76
10-04-09, 00:18
sağol lincoln
belediye başkanının mhpli olduğunu biliyorum
kişinin kim olduğu hangi partiden dinden ideolojiden yana olduğu önemli değildir
yanlış davranışları her zaman eleştiririm ben.

erk_scream
10-04-09, 23:19

Allah esas türban diye bir şeyi kuruntu yapanların cezasını vericek!

asetin_cerkess
10-04-09, 23:36

Ya Geç olmadan akılları başlarına gelir.
yadaaaa..... :crap::crap::crap::crap::crap:

erk_scream
10-04-09, 23:45
Allah bize beyin vermiş mantıklı düşünelim normal doğru olana diye! ve onun sözlerinden dışarıya çıkmam! ve onun sözlerine mantıksız ek şeyler katmam ona karşı çıkamam haşa!