PDA

View Full Version : Bruce Lee Nasıl Öldü?ReSeaRcHeR
17-12-05, 19:50
http://www.istanbulpostasi.com/base/images/data/brucelee.JPG

Bruce Lee, asıl adıyla Lee Jun Fan, 27 Kasım 1940'ta San Francisco'da doğdu. (Bu da onu Yay burcu yapar, ama Çin takvimine göre o yıl Ejder Yılı'ydı) Aktör olan babası Lee Hoi Chuen, 'Kanton Opera Kumpanyası'yla Amerika turnesine hamile eşini de götürdüğü için Bruce Lee Amerika'da doğdu ama aile Hong Kong'luydu. Nitekim 1941 başlarında Hong Kong'a döndüler.

ÇOCUKLUKLA BAŞLAYAN OYUNCULUK

http://www5.worldisround.com/photos/0/137/154.jpg

Çocukluğundan başlayarak Bruce Lee pek çok filmde rol aldı ama bunların hemen hepsi de sadece Uzak Doğu'da gösterime giren filmler oldu. İlk gençlik yıllarında sokak çetelerine de bulaşıp kavgalara karışan dostumuz yirmi üç yaşında "Dayak yemekten bıktım artık" diyerek Kung Fu öğrenmeye başladı.

1954'te çaça dersleri de alıp 1958'de Hong Kong'ta Çaça Dans yarışmasını kazandı.

1958 tarihinde 'Öksüz' adlı bir filmde önemli bir rolü vardı. Bu filmin bir diğer özelliği Bruce Lee'nin dövüş yapmadığı TEK FİLM olmasıdır.

Gene 1958'de Hong Kong boks şampiyonasına katıldı ve üç yıldır şampiyon olan Gary Elms'i yendi. (Bildiğimiz boks, Kickboxing değil yani).

1959'da Amerika'ya geldi. Geçinmek için yaptığı bir sürü acayip işin yanında Uzak Doğu dövüş dersleri de vermeye başladı. Bu süreçte bazı Uzak Doğulular tarafından "Bizim gizli sırlarımızı Batılılara öğretiyor" diye eleştirildiği söylenir.

1961'de Washington Üniversitesi Felsefe Bölümü'ne girdi ve üniversiteyi bitirerek lisans diplomasını almayı başardı.

http://www.angelfire.com/pq/siberia/images/BruceYoung.jpgHong Kong ve Amerika arasında geçen hayatında kavgalar, skandallar eksik olmadı. Film yapmak ve dövüş dersleri vermekten başka, Amerika'da televizyon dizilerinde oynadı, talk-show'lara çıktı. Jeet Kune Do adlı dövüş ve felsefe sistemini gelişirdi.

http://www.blackbeltmag.com/images/Bruce%20Lee%20Lead%20photo1.jpg http://img.epinions.com/images/opti/0b/c0/205984-movie.jpg-movie-resized200.jpgESRARENGİZ ÖLÜM
33 yaşındayken garip bir şekilde öldü. Ölümü üzerine pek çok hikaye anlatılır.

Bilinen şu ki: 20 Temmuz 1973 akşamı eşiyle dışarı çıkmak üzerelerken Bruce Lee kendisini yorgun hissettiğini söylemiş ve eşinin verdiği uyku ilacını alarak 'biraz dinlenmek üzere' yatağa uzanmış. Bir daha uyandırılamamış. Eşi durumu farkedip ambulans çağırdığında Bruce Lee hala yaşıyordu. Hastaneye ulaştırıldıktan kısa bir süre sonra 'beyin ödemi' nedeniyle öldüğü açıklandı.

http://www.bruceleedivinewind.com/pix/death1.jpghttp://www.morticom.com/celebritydeathbrucelee1.jpg

Fiziksel durumu çok iyi olarak bilinen Bruce Lee'nin 33 yaşında birden ölüvermesi hayranlarını kuşkulara yöneltti. Ölümünün 'doğal sebeplerden kaynaklanmadığı' iddia edildi.

Kimisi bunu 'evinde Feng Shui'nin yanlış uygulanması neticesinde kötü ruhların marifeti' olarak yorumlarken, kimisi eşinin ona verdiği uyku ilacını ölüm sebebi olarak gördü.

Bazı iddialara göre ise, 'dövüş sırlarını Batılılara vermesi nedeniyle' Çin mafyası tarafından öldürülmüştü.

Öldüğü sırada Enter the Dragon filmi henüz tamamlanmıştı ve gösterime girmesine bir kaç gün kalmıştı.'Ölüm Oyunu' filmi ise o sırada henüz tamamlanmamıştı. O film sonradan dublör kullanılarak ve Bruce Lee'nin senaryo üzerindeki son fikirleri hayata geçirilmeden bitirildi.

http://www.pbs.org/independentlens/shaolinulysses/images/enter_dragon.jpgOĞLU DA ESRARENGİZ BİR ŞEKİLDE ÖLDÜ
Bruce Lee'nin oğlu Brandon Lee de 3 Nisan 1993'te 'The Crow' filminin çekimleri sırasında kaza kurşunuyla öldüğünde yalnızca 28 yaşındaydı. Gel de 'karanlık ve mistik' bazı güçlerin işin içinde olabileceğini düşünme!

http://www.poster.net/crow-the/crow-the-brandon-lee-3700067.jpg http://www.movienation.de/images/artikel/crowmania_de/brandon-lee.jpgBaba Bruce Lee ve oğlu Brandon, Seattle'da Lake View mezarlığında yanyana yatıyorlar. Biz geride kalanlar ise çocukluk anıları, sinema, felsefe, hayat ve ölüm hakkında konuşmaya devam ediyoruz işte.

http://dkorunic.net/albums/album03/Bruce01.sized.jpg


Evet kankalar benim hep merak ettiğim bir konu Bruce Lee'nin ölümü sizce nasıl öldü, siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum

speedcity
17-12-05, 22:22
Bunlar ölümünden sonra türetilen efsanelerer.
Eline sağlık kanka.

Kung Fu Kralı, memleketi Çin’den ABD’ye ilk geldiğinde tanıştığı ilk ünlülerden biri, vurdulu kırdılı filmlerin çirkin adamı Charles Bronson'muş. Charles Abi’nin ilk tanıştığı anda kanı ısınmış Bruce Lee'ye. Kanatlarının altına almış, kurda+kuşa yedirmemiş Bruce’u. Başı derde girince koşarak gelir, meseleyi bi şekilde halledermiş. Bruce da delikanlı çocuk taabi, inanılmaz bi minnet duygusuyla seviyomuş Amerikalı abisini. Geldikten sonra kazandığı şan-şöhret-para-pul hikaye, öl dese ölürmüş onun için.
Derken günlerden bi gün, kulağına olmadık bi'şey gelmiş Bruce'un. Gûya Charles Bronson bi toplulukta, "Ulan şu Çinliyi elinden tutup adam ettik, şimdi herifin g.tü kalktı" demişmiş. Yıkılmış Kung Fucu bu lafı duyduğunda. "Budam, Budam" diye diye ağlamış, yemeden içmeden kesilmiş. Öyle anlatıldığı gibi cinayetten filan değil, mum gibi erim erim eriyip, kahrından ölmüş.

Şan+şöhret var ya, kalkmış Çin Mahallesi'nde lokanta açmaya kalkmış Bruce. Mafyanın işine gelmemiş taabi. Uygun bi dille uyarmışlar ama nafile geri adım atmamış bizimki. Bunun demirden bi robotu varmış. Hergün idman yaparmış demir adamla. Öyle yapa yapa her tarafı demir gibi olmuş. Kurşun, bıçak-mıçak... I-ııhh... Hiç biri para etmiyomuş. Mafya da bunu bildiğinden sarışın bi kadınla tuzak kurmuş Bruce'a. Anca zehirleyerek öldürebilmişler. Ama varın siz tahmin edin koca Kung Fucu'yu yere yıkmak için kullanılan zehirin miktarını. Vallaha yemin olsun, New York'un yarısına yetermiş diyorlar.

Benzer bi efsaneye göre ise Bruce her tarafını çelik gibi kasabiliyomuş. Çeliğe metal işler mi? Herrr tarafını kasabiliyomuş ama ensesi hariç! Mafya bur'dan bitirmiş işini. Neden öldürüldüğü de muğlak aslında.

Amcaoğlumun anlattığına göre Çin hükümeti öldürtmüş Bruce Lee'yi. Çünkü gavat, karetenin sırlarını Amarikalılara vermiş. Ama teyzeoğlum karşı çıkıyo buna. Onun gibi Çin milliyetçisi daha gelmemişmiş bu dünyaya. “Filmlerinde dikkat et” diyo teyzemin oğlu, "Dövdüğü büttüüün adamlar Capondur, bi tane bile Çinli dövdüğünü göremezsin. Böyle de milliyetçidir yağni!”

onun hakkında bi kaç efsane daha

Film çekimleri sırasında mafya rolünü oynayan adam rol gereği Bruce babanın ensesine silah kabzasıyla vuracakmış. Ama ayı oğlu ayı biraz sert vurmuş ve Bruce baba sizlere ömür. Biliyonuz oğlu da Crow'un çekimleri esnasında tabancalardan birine yanlışlıkla gerçek kurşun konulması yüzünden gitti. Tabii bazıları, "Babasının hasretine dayanamadı, kendisi bilerek koydu gerçek kurşunları" diyo.

Bu efsanenin Samsun'daki varyantına göre Bruce Lee (niyedir kimse bilmez) havada 12 takla denemesi yaparken mafya tarafından 1500 okla vurularak öldürülmüş.

Bruce Lee dünyada onuncu dandaki tek karateciydi. Film çevirmediği zamanlarda, bu gücünü haksızlığa karşı mafya ile mücadele kullanıyordu. Bu yüzden mafya tarafından çapraz ateş açılarak öldürüldü. Eğer mermiler tek taraftan gelseydi; Bruce Lee mermilerden daha hızlı olduğu için elleriyle mermileri durdururdu. Ama kalleşler çapraz ateşe tuttular.

Gönül ister ki Bruce abi 100 kurşunla (hatta 100'üncü altın) ölmüş olsun. Ama ben, efsane Kung Fucunun, bir film setinde, baş ağrısı için aldığı hapın allerji yapması sonucunda öldü diye biliyorum.

inşallah kemikleri sızlamıyordur

efsaneler'den alıntı

Kanka Bot
17-12-05, 22:39
Eline sağlık kanka gerçekten ilginç bir konu yakalamışsın


Benim duyduğum yada okuduğum kadarıyla

1- Bruce Lee o dönemin ünlü mafya babalarından birinin korumalarına dövüş tekniklerini öğretmeyi kabul etmemesi yüzünden öldürüldü..

2 - Eşini aldattığını o zamanlar bilmeyen yoktu kıskanç karısının zehirlemesiyle öldü..

3- Çin mafyasına karşı gelmesi ve haraç vermemsi yüzünden

4- Tabii bu banada inandırıcı gelmedi ama Bruce lee o dönemlerde çok sevilen bir sanatçı olduğu için istediği her yere rahatlıkla girip çıkabilmekte herkese istediği kadar yaklaşabilmektedir yakın olduğu mafya grubunun düşmanlarından birini öldürmeyi kabul etmediği ve bunu ona söylediği için

Ve daha onlarcası vardı ama hatırladığım bunlar...


Brandon Lee nin ölümünü bende film çekimleri sırasında kaza sonucu olarak biliyorum sadece silahla değil sette dikkatsizlik yüzünden meydana gelen bir patlamada olarak

1984
17-12-05, 22:45
efsane çok, benim de duyduğuma göre başına sette ışık düşmüş.(düşürüldüğünü)
Allah rahmet eylesin