PDA

View Full Version : Cennet ve cehennem nerede?

oguzszaszy
11-11-08, 12:37
Evet arkadaşlar,

Sonunda dalga geçmeden konu açmaya karar verdim. İnsan gibi soruyorum!

Cennet ve cehennem uzayın tam olarak neresinde?
Tam koordinat verilmesi şart değil, yıldız haritasında tarif etmeniz yeterli!

Kolay gelsin,
Sevgiler, saygılar, hörmetler...

Not: Lütfen konu dışı yazılar yazmadan, konuyu kişiselleştirmeden cevap veriniz. Bilmeyenler bilgilensin.

ateshjan
11-11-08, 12:43
Evet arkadaşlar,

Kolay gelsin,

Not: Lütfen konu dışı yazılar yazmadan, konuyu kişiselleştirmeden cevap veriniz. Bilmeyenler bilgilensin.
inanalara göre yanıtlıyorum cennet ve cehennem dünya gözüyle görülmeyecek bir yerde yani allah katındadır ölenlerin sevap ve günahları dahilinde gidecekleri yerlerdir...

ThinkingMan
11-11-08, 12:44
inanalara göre yanıtlıyorum cennet ve cehennem dünya gözüyle görülmeyecek bir yerde yani allah katındadır ölenlerin sevap ve günahları dahilinde gidecekleri yerlerdir...

inanmasada ateshjan açıklamış şimdi cevabını aldın daha yorum yazmıcam.

oguzszaszy
11-11-08, 12:47
Anladım allah katı nerede peki acaba? Yani allah katı olarak bahsedilen yer neredetam olarak? Lütfen üstüme gelinmesin. Öğrenmek istiyorum diyorum.

ateshjan
11-11-08, 12:47
ayrıca kanka böyle konuları diger dinler bölümüne açmak daha dogru olmaz mı?biliyorum islamiyetle ilgili bir konu ama aykırı şeyler islamiyete ve diger bütün dinlere saygı göstermemiz lazım o yüzden bence diger dinler adı altında açmalısın yanılıyor muyum?

oguzszaszy
11-11-08, 12:49
Sevgili ateshjan (http://forum.kanka.net/member.php?u=305900),

Görmüş olduğunuz gibi saygı çerçevesinde soruyorum. Bakın hiç alayetme, hakaret yok artık. Bundan sonra böyle! Cennet cehennem allah bunlar müslümanlıkla adı anılan şeyler olduğundan buraya açtım. Sakıncası nedir? Bilgilenmk isteyenler bilgilensin.

Tekrar soruyorum,

Lütfen yanıtlayınız.allah katı nerede?

mutsuzum54
11-11-08, 12:49
insan gibi soruyomuş...mantıklı düşünen arkadaş buyur düşün sen ruhunu görebiliyomusun??

görüyorum derseen buralarda bi yerlerdedir yok göremiyorum derseeen arama sağda solda.öldüğün zaman yol gösterecekler o zaman görürsün...

oguzszaszy
11-11-08, 12:53
Sevgili mutsuzum54, (http://forum.kanka.net/member.php?u=45959)

Gel bir defacık kavga etmeden tartışalım. Lütfen...

Ben ruhumu göremiyorum. Zaten ruh diyebirşeyin varığına inanmıyorum çünkü kesin bilgi yok ortada. O yüzden sorduğun '' Ruhunu görebiliyor musun? '' sorun herkes için farklı anlam ifade etmektedir.

Ben etten kemikten varolduğumuzu, öldükten sonra da toprağa karışacağımızı biliyorum. Bütün organlarımız, bedenimiz herşeyimiz yok olacak! Dolayısıyla ruhunu görüyor musun sorun için ben de sana uzaydaki karadeliği görüyor musun? Neden var diyorsun? diye sorarım ki aynı seninki gibi anlamsız olur.

Sevgiler...

NOT: Senden de ricam allah katının nerede olduğunu söylemendir.

MeCHuL
11-11-08, 12:57
Arkadaş Benimde sana bir sorum olacak Seb uyuynca Nasıl Rüya görebiliyorsun onu söle bana????Veya nerde Rüya görüyorsun Rüyanın biçimi nasıl niye Rüya görüyorsun....

oguzszaszy
11-11-08, 13:00
Rüya bir fenomendir,

Biyolojinin beynimize oynadığı bir oyun!

Hiçbir bilim dalı rüyayı açıklayamamıştır!

ThinkingMan
11-11-08, 13:01
Çok komik adamsın ya:D

MeCHuL
11-11-08, 13:03
Çok komik adamsın ya:D
kardeşim tam üzerine bastın Soruma verdiği cevabı gördünmü:kiki::kiki::kiki:

oguzszaszy
11-11-08, 13:04
İşte yapmayın şunu,

Başlamayın yine! Buna gerek yok!

Oksijeni de ( hava ) göremiyoruz. Ancak hissediyoruz. Buna nasıl yanıt vereceksiniz? Ruh konusuna gelince ne görüyoruz, ne duyuyoruz, ne hissediyoruz!

Öldükten sonra ortaya çıkacak birşeyse varoluş amacının hayatımızda ne önemi var?

mutsuzum54
11-11-08, 13:11
İşte yapmayın şunu,

Oksijeni de ( hava ) göremiyoruz. Ancak hissediyoruz. Buna nasıl yanıt vereceksiniz? Ruh konusuna gelince ne görüyoruz, ne duyuyoruz, ne hissediyoruz!

Öldükten sonra ortaya çıkacak birşeyse varoluş amacının hayatımızda ne önemi var?

kendin çal kendin oyna kardeşş.varoluş amacın zamana tapmaksa buyur devam et sen.bizimkisi çok farklı.hissetmek duyu organları için geçerlidir.rüyayla bir tuttuğun örneğe bak.bayaa mantıklı bişeyy demişsinn

kardeş beni çok boş şeylerle uğraştırıyosun.yaa mantık mantık diyosun Allah katı nerde diyosun.sana ne anlatayım neyini anlayatım ben.bir anlayabilsen çözülecek iş istersen yine inanma benim için sen hiçbişeysin Allah içinde öylesin.bunu inan yeter..

topraktan geldik toprağa döneceğiz. bunu iyi anlamışsın.HİCR 26....42 . Ayet
Andolsun ki biz insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık.

MÜMİNUN 12. Ayet
And olsun biz insanı, çamurdan, bir sülâleden (süzülüp çıkarılmış çamurdan) yarattık. (23/12)

bunlar kuranda yazan şeylerdir.bak kaçamamışsın bi yerinden sana da dokunmuş.

ruh diye bişeyin olduğuna inanmıyosun.pekii enerji madde diyip duruyosunuz.insan bedeninin bir enerjisi olmasa nasıl elini kolunu hareket ettireceksin??enerjin bittiği zaman canın çıkıyo.işte o enerji ruhtur kardeş.sen ruhu göremezsin enerjiyi göremezsin.nasıl bişey olduğunu bile bilmezsin.ama insan böyle çalışır.mantıklısın madem araştır.böyle boş şeylerle uğraşma.öğrenmek istediğin için sormadığını ikimizde çok iyi biliyoruz.kimseyi kandırmayaçalışma sakın..

cennet ve cehennem hayatı ahiretten sonra yanii o büyük hesap gününden sonra başlayacaktır.şimdi öldüğümüz zaman kabir azabı yaşayacağız.melekler gelecekler ve sorgulamaya başlayacaklar.eğer geçerseeen o küçük kuyu sana ufak bir cennet olacak yok geçemezsen o zaman işte kabir azabı tam bir azap olacak.bir saniyesi bile yıllar sürecek.

açıklamalarım senin düşünçelerini tekrar çürüttü sen görsende görmesende.ruhu göremeyeceğin gibi cennet ve cehennemi göremezsin.amaa vakit geçiyo hızla.zamanı gelince hepimiz görecez...

sanırım bu konuya ayrıntılı şekilde yine çürütecek şekilde cevabımızı vermiş bulunmaktayız.

Allahın rahmeti ve bereketi üzerine olsunn...

ThinkingMan
11-11-08, 13:19
Cennet ve cehenneme kıyamet gününden sonra girilecek.

oguzszaszy
11-11-08, 13:26
kendin çal kendin oyna kardeşş.varoluş amacın zamana tapmaksa buyur devam et sen.bizimkisi çok farklı.hissetmek duyu organları için geçerlidir.rüyayla bir tuttuğun örneğe bak.bayaa mantıklı bişeyy demişsinn

kardeş beni çok boş şeylerle uğraştırıyosun.yaa mantık mantık diyosun Allah katı nerde diyosun.sana ne anlatayım neyini anlayatım ben.bir anlayabilsen çözülecek iş istersen yine inanma benim için sen hiçbişeysin Allah içinde öylesin.bunu inan yeter..

MÜMİNUN 12. Ayet
And olsun biz insanı, çamurdan, bir sülâleden (süzülüp çıkarılmış çamurdan) yarattık. (23/12)

ruh diye bişeyin olduğuna inanmıyosun.pekii enerji madde diyip duruyosunuz.insan bedeninin bir enerjisi olmasa nasıl elini kolunu hareket ettireceksin?enerjin bittiği zaman canın çıkıyo.işte o enerji ruhtur kardeş.sen ruhu göremezsin enerjiyi göremezsin.nasıl bişey olduğunu bile bilmezsin.ama insan böyle çalışır.mantıklısın madem araştır.böyle boş şeylerle uğraşma.öğrenmek istediğin için sormadığını ikimizde çok iyi biliyoruz.kimseyi kandırmayaçalışma sakın..

cennet ve cehennem hayatı ahiretten sonra yanii o büyük hesap gününden sonra başlayacaktır.şimdi öldüğümüz zaman kabir azabı yaşayacağız.melekler gelecekler ve sorgulamaya başlayacaklar.eğer geçerseeen o küçük kuyu sana ufak bir cennet olacak yok geçemezsen o zaman işte kabir azabı tam bir azap olacak.bir saniyesi bile yıllar sürecek.

açıklamalarım senin düşünçelerini tekrar çürüttü sen görsende görmesende.ruhu göremeyeceğin gibi cennet ve cehennemi göremezsin.amaa vakit geçiyo hızla.zamanı gelince hepimiz görecez...

sanırım bu konuya ayrıntılı şekilde yine çürütecek şekilde cevabımızı vermiş bulunmaktayız.

Sevgili mutsuzum54,

Hiçbir açıklaman benimdüşüncelerimi çürütmedi şimdiye kadar. KEndini avutmak için sürekli bu cümleye başvurma rica ediyorum. Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapmamalısın. Aynısını sana inatla yazmıyorum bak 150 ye yakın mesajdır. Kendince haklı olduğunu düşünüyorsun. Bak şimdi ben de senin çamurdan geldim, çamura döneceğim tezini nasılçürütüyorum.

Adem' le havva vardı insan olarak başta size göre değil mi? Doğurdukları ilk çocuk şuanda gezegenimizde bizimle aynı havayı soluyan sonırkolan siyah ırk mıydı?

Siyah ırk nasıl oluştu? Yok hani insan evrimleşmemiştir dersiniz ya ondan soruyorum. Bir de vücudumuzun %90' ı su biliyorsun. Biz çamurdan gelmiş olsak, çamur olması gerekmez mi?

Ayrıca son olarak da vücudumuzu nasıl hareket ettirdiğimizi sormuşsun. Biraz anatomi okumanı rica ediyorum. yaşamımızı sağlayan şey hücrelerimizdir. Onlar ölünce, zamanları dolunca biz de ölürüz. Beynimizi çalıştıran şey hücrelerimizdir. Kollarımızı, bacağımızı ve aklımızı çalıştıran da hücreler sayesinde beynimiz, kan damarlarımız, kalbimizdir.

Eğer insanı hareket ettiren, düşünmesini sağlayan şey sadece ruh olsa, o zaman bütün bunlara ne gerek vardır bir düşün! Bütün o kaslara, damalara, beyine, akciğere, karaciğere vs...

Anlayacağın sürekli bir yine çürüttüm muhabbetidir açıp duruyorsun ancak cidden birşeyin çürüdüğü yok. Ki ben birşey iddia etmedim. Konumuz '' Cennet cehennem nerede!? '' Ruh ya da insan bedeni değilki.

Ufaktan alttan vurmaya devam etmene rağmen, herşeye rağmen sonunda adam gibi tartıştığın için teşekkür ederim. Umarım bu teşekkürlerimin eninde sonunda ufacık bir değeri olur da yine '' Off kardeş bana edebiyat patlatma,off arkadaşım sıkıştın mı nasıl da ılımlı oluyorsun! '' gibi cümlelerle geri dönmezsin.

Kolay gelsin,
Sevgiler.

ateshjan
11-11-08, 13:26
İşte yapmayın şunu,

oksijeni görebildigimiz yer sudur oksijeni suda kabarcıklar halinde görebiliriz

Devlet-i Aliye
11-11-08, 13:29
oğuz kanka madem öğrenmek istiosun açıklayalım.ölmüş bir canlıyı düşün.hareket edemio,nefes alamıo.bitmiş yani tamamen.peki onu ölmeden önce ayakta tutan neydi? yaşamasını sağlayan neydi? enerji deme kainatta enerji bol.buna cevap verebilrmisin? ruha inanmıon da.aklını da görmüoruz bu seni akılsız mı yapıor?

oguzszaszy
11-11-08, 13:31
oksijeni görebildigimiz yer sudur oksijeni suda kabarcıklar halinde görebiliriz

Evet sonuçta varlığı kanıtlanmış bir element. Ateş, su, hava ve toprak. Ancak ruh varlığı ispatlanmamış bir fenomendir. Havayı elinizi sağa sola oynattığınızda bile hissedip alar ve orada birşey olduğuna inanırsınız! Ancak ruh denen şeyiçin hiçbir kanıt yok.

MeCHuL
11-11-08, 13:33

MÜMİNUN 12. Ayet

ruh diye bişeyin olduğuna inanmıyosun.pekii enerji madde diyip duruyosunuz.insan bedeninin bir enerjisi olmasa nasıl elini kolunu hareket ettireceksin??enerjin bittiği zaman canın çıkıyo.işte o enerji ruhtur kardeş.sen ruhu göremezsin enerjiyi göremezsin.nasıl bişey olduğunu bile bilmezsin.ama insan böyle çalışır.mantıklısın madem araştır.böyle boş şeylerle uğraşma.öğrenmek istediğin için sormadığını ikimizde çok iyi biliyoruz.kimseyi kandırmayaçalışma sakın..

ek olarak:
Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalpleri vardır bununla kavrayıp-anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır.(Araf/179)

oguzszaszy
11-11-08, 13:34
oğuz kanka madem öğrenmek istiosun açıklayalım.ölmüş bir canlıyı düşün.hareket edemio,nefes alamıo.bitmiş yani tamamen.peki onu ölmeden önce ayakta tutan neydi? yaşamasını sağlayan neydi? enerji deme kainatta enerji bol.buna cevap verebilrmisin? ruha inanmıon da.aklını da görmüoruz bu seni akılsız mı yapıor?

Sevgili Seangirl,

Aklımızı görmüyoruz ancak zekayı ve yapabildiklerini bildiğimizden ( interneti yaratan da aklımız ) akıl denen şeyin varlığı ispatlı. Ölmüş bir canlı ölmeden hemen önce yine hücreleri sayesinde hareket etmekte. Yavaş yavaş hücreler öldükçe kan dolaşımı yavaşlayark bilinç kaybının gerçekleşmesine sebebiyet veriyor. En sonunda da beyne kan gitmediği için kalp de duruyor solunum da herşeyde. Ancak eninde sonunda hücrelerin bizi yaşattığını biliyoruz. Yani o da kanıtlı. Zeka' da kanıtlı, hücreler de. Ha sen hücreye ruh diyorsan başka! Ben hücreye hücre diyorum.

Ancak ruh kanıtlı değil. Bir fenomen.

ThinkingMan
11-11-08, 13:38
Bu sorunun cevabını bize veren kaynak Kuran'dır. Allah Kuran'da insanı önce bedenen yarattığını, sonra da ona "ruhundan üfürdüğünü" şöyle bildirmiştir:

Hani Rabbin meleklere demişti: "Ben, kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan bir beşer yaratacağım. Ona bir biçim verdiğimde ve ona ruhumdan üfürdüğümde hemen ona secde ederek (yere) kapanın." (Hicr Suresi, 28 - 29)

Sonra onu 'düzeltip bir biçime soktu' ve ona ruhundan üfledi. Sizin için de kulak, gözler ve gönüller var etti. Ne az şükrediyorsunuz? (Secde Suresi, 9)

Yukarıdaki ayetlerden de anlaşılacağı üzere, ruhun kaynağında Allah'ın Kendi ruhu vardır. Allah'ın insana vermiş olduğu ruh sayesinde insan, kendi varlığının şuurunda olan ve "ben, benim" diyen bir varlık olabilmiştir. İnsan, bu ruh ile düşünen, konuşan, sevinen, kararlar alan, medeniyetler kuran, ülkeler yöneten bir varlıktır. Akıl ve vicdan sahibi her insan, hayatı boyunca yaşadığı her olayı beyninin içindeki ekranda izleyen varlığın, ruhu olduğunu hemen anlayacaktır,Ruhun varlığı, Yaratılışın kanıtıdır.:okay: Hepsini okumassan siyah yeri oku.

Devlet-i Aliye
11-11-08, 13:40
o hücrelerin de bir canı var.beden öldüğü halde hala birtakım fonksiyonlarını yerine getiriolar.ama onların da görevi bitiyor,beden soğuyor.yani bunu görmemek içn kör olmk lazım ki sen de kör deilsin anlaman lazım..bilim bile kanıtladı ruhu daha nolsun..

ateshjan
11-11-08, 13:40

yaşamasını saglayan enerji ama ruhu sona erdigi için enerji alımı kesildiginden ölmüştür bnce ruh vardır diyer arkadaş yanlış düşünüyor

oguzszaszy
11-11-08, 13:42
Hepsini okudum bu sefer,

Gerçekten dalga geçmeyeceğim artık. Söz verdim bir kere. Yalnız rica ediyorum siz de benimle dalga geçmeyin anlaşalım güzel güzel tartışalım.

Siz ruh dersiniz, bense vücudumuzu hareker ettiren ve bilimsel anlamda kanıtlanmış birşey olan yaşamın kaynağı hücredir derim. DNA' dır derim. Ha sadece arada nüans farkı olur islami anlatımla. Sizler DNA' ya ruh dersiniz, bense DNA derim. Ancak biri kanıtlanmış, diğeri kanıtlanmamış birşey. Sadece bir inanç ürünü. Biri mikroskopla görülebilen bir gerçeklik.

ThinkingMan
11-11-08, 13:43
Hepsini okudum bu sefer,

Gerçekten dalga geçmeyeceğim artık. Söz verdim bir kere. Yalnız rica ediyorum siz de benimle dalga geçmeyin anlaşalım güzel güzel tartışalım.

Siz ruh dersiniz, bense vücudumuzu hareker ettiren ve bilimsel anlamda kanıtlanmış birşey olan yaşamın kaynağı hücredir derim. DNA' dır derim. Ha sadece arada nüans farkı olur islami anlatımla. Sizler DNA' ya ruh dersiniz, bense DNA derim. Ancak biri kanıtlanmış, diğeri kanıtlanmamış birşey. Sadece bir inanç ürünü. Biri mikroskopla görülebilen bir gerçeklik.

Tebrikler okudun sonunda :bravo:

oguzszaszy
11-11-08, 13:44
yaşamasını saglayan enerji ama ruhu sona erdigi için enerji alımı kesildiginden ölmüştür bnce ruh vardır diyer arkadaş yanlış düşünüyor

İşte sevgili ateshjan,

Sen ktaptan bakıp DNA' ya hücre' ye ruh dersin kitapta DNA ya da hücre yazmıyor diye. Ben direk kanıtlanmış ve mikroskopla görülebilen DNA ve hücre derim.

Aramızda bir fark yok. İkisi de aynı kapıya çıkıyor. Yaşamı yeşertmeye yani.

oguzszaszy
11-11-08, 13:45
Tebrikler okudun sonunda :bravo:

Ha şöyle ya!

Gelin güzel güzel tartışalım birbirimizi yeri geldiğinde takdir edelim. Ben öcü değilimki arkadaşlar!

mutsuzum54
11-11-08, 13:46
Sevgili mutsuzum54,

Hiçbir açıklaman benimdüşüncelerimi çürütmedi şimdiye kadar. KEndini avutmak için sürekli bu cümleye başvurma rica ediyorum. Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapmamalısın. Aynısını sana inatla yazmıyorum bak 150 ye yakın mesajdır. Kendince haklı olduğunu düşünüyorsun. Bak şimdi ben de senin çamurdan geldim, çamura döneceğim tezini nasılçürütüyorum.

Adem' le havva vardı insan olarak başta size göre değil mi? Doğurdukları ilk çocuk şuanda gezegenimizde bizimle aynı havayı soluyan sonırkolan siyah ırk mıydı?

Siyah ırk nasıl oluştu? Yok hani insan evrimleşmemiştir dersiniz ya ondan soruyorum. Bir de vücudumuzun %90' ı su biliyorsun. Biz çamurdan gelmiş olsak, çamur olması gerekmez mi?

Ayrıca son olarak da vücudumuzu nasıl hareket ettirdiğimizi sormuşsun. Biraz anatomi okumanı rica ediyorum. yaşamımızı sağlayan şey hücrelerimizdir. Onlar ölünce, zamanları dolunca biz de ölürüz. Beynimizi çalıştıran şey hücrelerimizdir. Kollarımızı, bacağımızı ve aklımızı çalıştıran da hücreler sayesinde beynimiz, kan damarlarımız, kalbimizdir.

Eğer insanı hareket ettiren, düşünmesini sağlayan şey sadece ruh olsa, o zaman bütün bunlara ne gerek vardır bir düşün! Bütün o kaslara, damalara, beyine, akciğere, karaciğere vs...

Anlayacağın sürekli bir yine çürüttüm muhabbetidir açıp duruyorsun ancak cidden birşeyin çürüdüğü yok. Ki ben birşey iddia etmedim. Konumuz '' Cennet cehennem nerede!? '' Ruh ya da insan bedeni değilki.

Ufaktan alttan vurmaya devam etmene rağmen, herşeye rağmen sonunda adam gibi tartıştığın için teşekkür ederim. Umarım bu teşekkürlerimin eninde sonunda ufacık bir değeri olur da yine '' Off kardeş bana edebiyat patlatma,off arkadaşım sıkıştın mı nasıl da ılımlı oluyorsun! '' gibi cümlelerle geri dönmezsin.

Kolay gelsin,
Sevgiler.

senin dediklerinle senin yaptıklarının birolmadığının farkındayız kardeş.boş boş uğraşma sakın.neler yazmış kendine yapımasını istemediğini başkasına yapmamalıymışım.kimin sözü acaba o.bilmedin inanmadığın şeyleri yazmaya başladın sen.şu an da kaç gündür sen aynısını yapıyosun.

evet Allah çamurdan yaratmıştır insanı.sana hemen bir ayet

Kur'an, Es-Safaat 11: "Hakikat Biz onları cıvık bir çamurdan yarattık."
Kur'an, Mü'minün 12-16: "And olsun ki Biz insanı süzme çamurdan yarattık."

bunlar böyledir kardeş.sn yırtınsandaa böylee.siyah ırk demişsin alaakası olmayanbi yer atlamışsın.bana diyosun sen biraz araştır o mantığınla beyninle bulursun zaten.

hücre bilmem ne demişsin.onlar enerji olmadan nasıl çalışacaklar kardeşş.yani sana göre et ve kemik hareket ediyo.düz bir mantık bile değil.nelere dayanıp bunu söylediğin merak konusu.belki zaman yapıyodur onu öyle.

bütün bunları sağlayan ruh olsa vücuda ne gerek var diyosun.senin önceki konularında varoluş amacımızı açıkladık.aynı şeyleri pişirip pişirip yine karşıma koyuyosun.sana yine açıklayamam.hafızanı yokla biraz.ondan sonra kızıyosun hakaret ediyosun diyosun.benim her mesajımda kuranda başka başka alıntılar yapıyorum sana cevap yazıyoruz.sen aynı şeyleri çevirip çevirip önümüze koyuyosun.bırak bunları elle tutulur bi kanıtın bile yok havadan sallıyosun.sor zamana sana belki cevap verir bi kanıt filan yollar bakarsın.

çürüttüğümüzü görüyor kardeş seni kaale almıyorum burda olmamın amacı farklı.tıpkı senin gibi.farklı şeyler için savaşıyoruz.bu böyle devamm .

konumuz cennetmiş cehennemmiş.kardeş oraya ruhlar gider.senin toprak olacak bedenin değiiil.konumuzda ne alakası var diyosun düşünmeden mantıksız konuşmana bir örnek dahaa.daha neyi anlatayım sana.

bu konunun içi de böylece boş olduğu anlaşılmıştır.

allah ın rahmeti ve bereketi üzerine olsun..

ARKADAŞLAR KONU KAPANMIŞTIR YAZMAYALIM.CEVABINI VERDİK

MeCHuL
11-11-08, 13:47
İşte sevgili ateshjan,

Sen ktaptan bakıp DNA' ya hücre' ye ruh dersin kitapta DNA ya da hücre yazmıyor diye. Ben direk kanıtlanmış ve mikroskopla görülebilen DNA ve hücre derim.

Aramızda bir fark yok. İkisi de aynı kapıya çıkıyor. Yaşamı yeşertmeye yani.
İyide o Müslüman Değilki Ateshjanlada baya tartıştık ama oda senin gibi hala diretiyordu yalan yok senin gibi bizim Dinle alay etmiyordu... Onun için onu kitabı yokmuş Enerjisi varmış onun için ona pek sormana gerek yok:kiki::kiki:
ve Son olarak:
Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalpleri vardır bununla kavrayıp-anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır.(Araf/179 ayet)

ThinkingMan
Ha şöyle ya!

Gelin güzel güzel tartışalım birbirimizi yeri geldiğinde takdir edelim. Ben öcü değilimki arkadaşlar!

Önceki konulardaki sorularınada koyduk ama onlarıda okusaydın iyi olurdu.:okay:

ateshjan
İNSAN RUHUNUN VARLIĞINA İLİŞKİN KANITLAR

İlk Kanıt;
“… Din bilimciler söylüyorlar; Her ne kadar insan güç ve dış duyular bakımından hayvanlarla ortaksa da, onda hayvanların yoksun bulunduğu olağandışı bir güç bulunmaktadır. Bilim, sanat, icatlar, ticaret ve gerçeklerin keşfi bu ruh gücünün sonuçlarıdır. Bu, her şeyi çevreleyen, gerçekleri kavrayan, varlığın tüm gizli sırlarını keşfeden ve bu bilgiyle onları kontrol eden bir güçtür. Üstelik dış görünüm bakımından var olmayan şeyleri de algılar. Yani akla ilişkin, hissedilmeyen ve görünmezliği nedeniyle dış varlığı olmayan gerçekler… Böylece o, insanın akli gerçekleri olan düşünce, ruh, nitelik, karakter, sevgi ve kederi kavrar. Bunun ötesinde, şu var olan bilimler, sanatlar, kanunlar ve insanın sonsuz keşifleri bir zamanlar görünmez, esrarengiz ve gizli sırlardı. Sadece her şeyi çevreleyen insan gücüdür ki, bunları keşfetti ve görünmeyen alandan görünür alana çıkarttı. Eğer insanda diğer hayvanlardan başka bir güç bulunmasaydı, hayvanların gerçekleri kavramada ve keşiflerde insandan daha fazla başarı göstermesi gerekirdi. Şu halde insanda hayvanların yoksun bulunduğu bir Tanrı bağışı vardır.” (5)

İkinci Kanıt;
“… İnsan bilinen şeylerden bilinmeyen şeyleri kanıtlar ve bilinmeyen gerçekleri keşfeder. Örneğin; insan ufkun eğimini görür ve bundan dünyanın yuvarlaklığını anlar. Bunu anlamak hayvan için olanaksızdır. Aynı şekilde o (hayvan), güneşin merkez olduğunu ve dünyanın onun çevresinde döndüğünü algılayamaz. Hayvan duyularının esiridir ve bunlara bağımlıdır. Hayvan duyularının üzerinde olan ve kontrol edemediği hiçbir şeyi asla anlayamaz, üstelik dış duyularının insandan üstün olmasına rağmen... Şimdi insanda, onu hayvandan farklı kılan bir keşif gücünün bulunduğu doğrulanmış ve kanıtlanmış oldu. Ve bu güç insan ruhudur.” (6)

Üçüncü kanıt;
“… Tüm şeyler insan eline boyun eğmek durumundadır. Tüm diğer yaratıklar doğanın tutsağı ve hiç biri onun gereklerinden ayrılamazken, insan doğaya karşı koyabilir. Doğa bedenleri yerin merkezine doğru çeker. İnsan mekanik araçlarla ondan uzaklaşır ve göğe yükselir. Doğa insanın denizleri aşmasını önler. İnsan gemi inşa eder ve büyük okyanuslarda dolaşır, seyahat eder. Tüm bunlar doğaya aykırıdır. O halde insanın bu küçük bedenindeki tüm bu şeyleri çevreleyen güç nedir? İnsanın şeylere egemen olduğu bu hükmedici güç nedir?” (7)

Dördüncü Kanıt;
“… İnsan doğada olmayan irade ve anlayış güçlerine sahiptir. Doğa şartlandırılmış, insan ise hürdür. Doğa anlayıştan yoksundur, insan ise anlar. Doğa geçmiş olaylardan habersizdir, fakat insan onları bilir. Doğa geleceği tahmin edemez, insan sezgi gücü ile geleceği görür. Doğanın kendi bilinci yoktur, insan her şeyi bilir.

Bir kimse insanın sadece doğa dünyasının bir parçası olarak bu özelliklere sahip olduğunu, bunların sadece doğa dünyasının görünümleri olduğunu ve bundan dolayı doğanın bu özelliklerin aslı olup onlardan yoksun olmadığını düşünürse, ona şu yanıtı verir ve söyleriz; Parça bütüne bağımlıdır. Bütünün yoksun olduğu bir olgunluğa parça sahip olamaz.” (8)

Beşinci Kanıt;
İnsan sık sık kendi kendine danışır. Bencil isteklere, kırgınlığa ve öfkeye düşmemek için kendi kendine öğüt verir ve sakınır. Açıktır ki, bu danışılan, bedenin uzuv ve organlarından ayrıdır.

Kişiye yol gösteren, fiziki tehlikelerden ve ruhsal tuzaklardan koruyan ve mükemmel bir danışman ve hünerli bir yönetmen gibi hareket eden algılayıcı, akıllı ve zeki varlık, insan ruhudur. İnsanın gerçeği tamamen farklıdır ve bedenin tüm uzuv ve organlarından bütünüyle bağımsızdır.

Altıncı Kanıt;
İnsan bazen güç problemlerin çözümünü rüyasında keşfeder ki, uyanıkken bunu hayalinde canlandırması bile kapasitesinin üzerinde gibi görünür. Üstelik uyku esnasında beden tamamen dinlenmekte ve tüm güç ve duyular etkisiz ve çalışmaz durumdadır.

Eğer bedenden ayrı bir ruhani gerçeğin varlığı olmasaydı, bazı anlaşılması güç sırların bir kimsenin rüyasındaki keşfi olanaksız olurdu.

Yedinci Kanıt;
Ünlü Alman cerrah Dr. Karl Schleich (9) “Ruhun Mucizesi” (The Miracle of the Spirit) isimli kitabında, bazı materyalist bilim adamlarının beynin odak noktası olduğu ve sevgi, his, düşünce ve irade gibi şeylerin nedeninin (bu odak noktası) olduğuna ilişkin tartışmalarını kapsamlı deney ve kanıtlarla çürütmektedir. Nitekim bir cerrah beynin bazı bölümlerinin yerini değiştirir ve bu akıl özü maddesinden büyükçe bir parça çıkarır. Ancak hastanın kişilik, kimlik ve gerçeği değişmeden kalır. Bu ünlü cerrah, sık sık beyin parçalarını değiştirmiş ve hastanın tamamen sağlıklı kalmış olduğunu kanıtlamıştır.

Sekizinci Kanıt;
Bir nesnenin şekli onun kendisine bağımlıdır. Hiçbir nesne ilk aslı değiştirilmedikçe farklı bir şekil alamaz. Örneğin, bir madde aynı anda hem üçgen hem kare olamaz. Bir kimse kare yapmak için üçgenin dış çizgilerini değiştirmek zorundadır. Bu, maddenin bir özelliğidir. İnsan ruhu ise ek bir öğrenim uğraşı yaptığında daha zengin bir kapasite ve algı edinmektedir. O aynı anda farklı şekiller elde etme yeteneğine sahiptir. Örneğin, insanın bilgi hafızasında tüm geometrik şekiller aynı anda bulunur. Bir kimse bunlara her zaman başvurabilir ve bu sırada ruh değişmez ve etkilenmez. Bu nedenle biz ruhun fiziksel bir nesne olmadığı ve bedenden bağımsız olduğu sonucuna varırız.

Dokuzuncu Kanıt;
Bazı insanlar, uyku sırasında her türlü işi gözleri kapalı olarak yaparlar. Örneğin yazı yazarlar veya merdivende ve dar yollarda en ufak bir sapma ve duraklama olmaksızın yürürler. Bu durum teknik olarak uyurgezerlik olarak bilinir. Bu nedenle insanın içerisinde ruhani bir güç olmalı ki böyle olağandışı bir olayı göstersin. Ruhani güç sayesindedir ki, insan gözsüz görmekte, kulaksız işitmekte, yetenekleri çalışmaz olduğu halde güç problemleri çözmekte, dönemeçli ve güvenli olmayan dar yollarda yürümekte, herhangi bir fiziksel bağ veya etki olmadığı halde dış çevreyi kontrol etmektte, sinir sisteminin duyarlılığını durdurarak bedende değişik fiziksel ve kimyasal değişiklikler üretmektedir.

Bu olağandışı davranış için herhangi bir açıklama bulamayız. Bilim adamları tüm bu olayları keşfetmede yetersiz kaldıklarını açıkça bildirmişlerdir.

Materyalist düşünceli bilim adamları hipnotizmayı aşağıdaki şekilde tanımladılar; “Hipnotizma bir telkin etkisi olup, hipnotize eden kişi hipnotize edileni etkilemektedir. Hipnotik bir uyku sonucu hipnotize edilen kendi beynini ve irade gücünü yönlendirici olarak kullanmaksızın hipnotize edenin emirlerini uygulamaktadır.”

Maddi olmayan bir ruh gözünün varlığı olmadan, bu şekildeki etkiler nasıl meydana gelebilir?

Kişinin fiziksel olmayan bir gerçeğe sahip olması gerekir ki, işte biz bunu ruh veya manevi kişilik olarak kabul ediyoruz. Böyle hayret verici ve şaşırtıcı olayı ortaya koyan işte bu gerçektir.

Bu bölümün sonucu bakımından okuyucu aşağıdaki konulara dikkat etmelidir;

Bu madde dünyasında daha alt aşamadaki varlık daha üstteki yaratıkları anlayamamaktadır. Örneğin, madenler dünyası bitki dünyasını anlayamaz. Bitki ise hayvanlar dünyasından habersizdir. Ve hayvan insanın sosyal durumuna akıl erdiremez. İşte bu durum insan toplumunda da aynıdır. Şöyle ki, daha alt yetenek ve kapasitedeki insanlar daha olgun kimselerin bilgi ve üstün niteliklerine akıl erdiremezler.

Şimdi, eğer biz kendi fiziksel ve ruhsal sınırlarımız yüzünden Tanrı dünyalarını, insan gerçeğini ve tüm ruhani değerleri anlayamıyorsak, düşüncelerimizde olumsuz bir tavır ortaya koymamalıyız.

Tam tersine, gücümüzü bir noktada toplayarak, sabır göstererek, dua ve tefekkürle ve Tanrı Mazharlarının sözleri üzerine derinliğine düşünmekle ruhani gerçekleri anlamaya ve keşfetmeye gayret etmeliyiz. Gerçekten birçok kimse sabır göstermek ve bencil isteklerine set çekmek suretiyle çok yüksek ruhani zirvelere ulaşmışlar, erdem ve asalet alanında örnek olmuşlardır.

Devlet-i Aliye
11-11-08, 13:51
Hepsini okudum bu sefer,

DNA nın yapısını biliorsan,ona ruh demek istemediğimizi anlarsın.DNA ya bizi biz yapan özellikleri kodlayan bir varlık var.Sen anlamak istemiorsun ruh kavramını bence..

mutsuzum54
11-11-08, 13:51
teşekkür ederimm ateshjan...şuna anlatın biriniz ben de kelime kalmadı boşa konuşuyo

ateshjan
11-11-08, 13:54
ben hala allaha inanmıyorum ama bak sen şu yazıyı oku belki inanmaya başlarsın diger açtıgın konuyla birebir ilişkili

Adamın biri her zaman yaptığı gibi saç ve sakal tıraşı olmak için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete başladılar.

Değişik konular üzerinde konuştular. Birden ALLAH (C.C) ile ilgili konu açıldı...

Berber: " Bak adamım, ben senin söylediğin gibi Allah'ın varlığına inanmıyorum."
Adam: " Peki neden böyle diyorsun?"
Berber: " Bunu açıklamak çok kolay. Bunu görmek için dışarıya çıkmalısın. Lütfen bana söyler misin, eğer ALLAH(C.C) var olsaydı, bu kadar çok sorunlu, sıkıntılı, hasta insan olur muydu, terk edilmiş çocuklar olur muydu? ALLAH(C.C) olsaydı, kimse acı çektirmez, birbirini üzmezdi.
olsaydı, bunların olmasına izin vereceğini sanmıyorum..."
Adam bir an durdu ve düşündü, ama gereksiz bir tartışmaya girmek istemediği için cevap vermedi.
Berber işini bitirdikten sonra adam dışarıya çıktı. Tam o anda caddede uzun saçlı ve sakallı bir adam gördü. Adam bu kadar dağınık göründüğüne göre belli ki tıraş olmayalı uzun süre geçmişti.
Adam berberin dükkanına geri döndü.: " Biliyor musun ne var, bence berber diye bir şey yok"
Berber: " Bu nasıl olabilir ki? Ben buradayım ve bir berberim."
Adam: " Hayır, yok. çünkü olsaydı, caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı adamlar olmazdı."
Berber: " Himmm... Berber diye bir şey var ama o insanlar bana gelmiyorsa, ben ne yapabilirim ki?"
Adam: " Kesinlikle doğru! Püf noktası bu! Allah var, ve insanlar ona gitmiyorsa, bu gitmeyenlerin tercihi.

İşte dünyada bu kadar çok acı ve keder olmasının nedeni !"

belki yanlış yoldayım eger dogru yol buysa sen dogru yolu bulursun belki kanka ama lütfen oku

intifada
11-11-08, 13:57
Ateist arkadaş Allaha inanmamakla eline ne geçicek veya inandımı senden neler eksilcek

mutsuzum54
11-11-08, 14:01
ben hala allaha inanmıyorum ama bak sen şu yazıyı oku belki inanmaya başlarsın diger açtıgın konuyla birebir ilişkili

Adamın biri her zaman yaptığı gibi saç ve sakal tıraşı olmak için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete başladılar.

Değişik konular üzerinde konuştular. Birden ALLAH (C.C) ile ilgili konu açıldı...

Berber: " Bak adamım, ben senin söylediğin gibi Allah'ın varlığına inanmıyorum."
Berber: " Bunu açıklamak çok kolay. Bunu görmek için dışarıya çıkmalısın. Lütfen bana söyler misin, eğer ALLAH(C.C) var olsaydı, bu kadar çok sorunlu, sıkıntılı, hasta insan olur muydu, terk edilmiş çocuklar olur muydu? ALLAH(C.C) olsaydı, kimse acı çektirmez, birbirini üzmezdi.
Adam bir an durdu ve düşündü, ama gereksiz bir tartışmaya girmek istemediği için cevap vermedi.
Berber işini bitirdikten sonra adam dışarıya çıktı. Tam o anda caddede uzun saçlı ve sakallı bir adam gördü. Adam bu kadar dağınık göründüğüne göre belli ki tıraş olmayalı uzun süre geçmişti.
Adam berberin dükkanına geri döndü.: " Biliyor musun ne var, bence berber diye bir şey yok"
Adam: " Hayır, yok. çünkü olsaydı, caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı adamlar olmazdı."
Berber: " Himmm... Berber diye bir şey var ama o insanlar bana gelmiyorsa, ben ne yapabilirim ki?"
Adam: " Kesinlikle doğru! Püf noktası bu! Allah var, ve insanlar ona gitmiyorsa, bu gitmeyenlerin tercihi.

belki yanlış yoldayım eger dogru yol buysa sen dogru yolu bulursun belki kanka ama lütfen oku

kanka 10 numara gerçekten.inanmıyorum diyosun ama...bizim demek istediğimiz bu işte:bravo::bravo:

oguzszaszy
Ateist arkadaş Allaha inanmamakla eline ne geçicek veya inandımı senden neler eksilcek

Sevgili dostum ateit arkadaşla beni kastediyorsan ben ateist değilim. Sanırım okumamışsın mesajlarımı daha önce. Ben zamanın başının ya da sonunun bilmiyorsak bilmiyoruz dememiz gerektiğini, kesin biliyormuşuz kanıtlanmış gibi evet var demememiz gerektiğine inanıyorum.

Yani zamana inanıyorum. İnançsız değilim. Ateist hiçbirşeye inanmayandır.

NOT: Sevgili ZpTn,

Yazdıklarını yapıştırdıklarını okudum bu arada, emin olabilirsin. :)

MeCHuL
Hayır ALLAHA inanmıyorlar nasıl bir düşünce yaf bu Bir sınıfın bile başkanı varken neden Dünyanın ve Kainatın Başkanı olması bu yollada bir Düşünmek gerekir ve Allahın olduğunun Kanıtıdır... En kısa yol....Hiçbirşey başıboş değildir....

ThinkingMan
11-11-08, 14:03
Sevgili dostum ateit arkadaşla beni kastediyorsan ben ateist değilim. Sanırım okumamışsın mesajlarımı daha önce. Ben zamanın başının ya da sonunun bilmiyorsak bilmiyoruz dememiz gerektiğini, kesin biliyormuşuz kanıtlanmış gibi evet var demememiz gerektiğine inanıyorum.

Yani zamana inanıyorum. İnançsız değilim. Ateist hiçbirşeye inanmayandır.

NOT: Sevgili ZpTn,

Yazdıklarını yapıştırdıklarını okudum bu arada, emin olabilirsin. :)

Yapıştırma olabilir ama benim düşüncelerim sana daha güzel dilden anlatmak için araştırıyorum.

oguzszaszy
11-11-08, 14:05
Hayır ALLAHA inanmıyorlar nasıl bir düşünce yaf bu Bir sınıfın bile başkanı varken neden Dünyanı ve Kainatın Başkanı olması bu yollada bir Düşünmek gerekir ve Allahın olduğunun Kanıtıdır... En kısa yol....Hiçbirşey başıboş değildir....

'' Sınıfın başkanını kim yarattı? '' diye sorduğumuzda insan diyebiliyoruz.
'' Ancak kainatı yaradan allahı kim yarattı? '' sorusuna cevap veremediğimizen bu allahın varlığının olmadığına en büyük kanıt. Ki allah bu kadar kanıt olsaydı herkes kabul ederdi. Bu da olmayışına ve herşeyin muallakta kalışına 2. kanıt.

ThinkingMan
11-11-08, 14:06
Peki sen ölümden sonra başka canlıda doğuyoruz gibi bişey demiştin peki ilk insan hayvan vs nasıl meydana geldi.

MeCHuL

harbi benide şaşırttın (+rep ) Tam demek istediğimizi Güzel bir dille anlatmışsın:bravo::bravo:

mutsuzum54
arkadaşlar kapatalım adam cevabını aldı haalaa laf arıyo...yazmayın şuna başka konularında görüşelimm

oguzszaszy
11-11-08, 14:08
Yapıştırma olabilir ama benim düşüncelerim sana daha güzel dilden anlatmak için araştırıyorum.

Sağolasın anlıyorum ben seni,

Sadece saygı sevgi çerçevesinde tartışalım bazı şeyleri. Ortada kesinliği asla kanıtlanmamış bir olay var. Bakın ben benim dediğim kanıtlanmış demiyorum. Ancak siz sizin dediğinizkanıtlanmış diyorsunuz başlangıçta ne olup bittiğini bilmeden!

Yani birşeye kesin yargıda bulunuyorsunuz daha başını sonunu bilmeden. İşte bu çok yanlış demeye getiriyorum. Bu kadar takmayın kafanıza arkadaşlar. Bugün var yarın yokuz. Bu tartışma binlerce yıldır sürmüşse ortada kanıt olmadığından sürmüş.

Binlerce yıl daha sürecek olması da gerçekten işin içinde eksik binlerce parça olduğunu gösteriyor. Yeterki tartışalım.

'' DEFOL, KÖPEK, KAFİR, GAVUR, GERİZEKALI, MAL, SALAK, APTAL '' larla nereye varırız bir düşünün!

MeCHuL
11-11-08, 14:10
arkadaşlar kapatalım adam cevabını aldı haalaa laf arıyo...yazmayın şuna başka konularında görüşelimm
evet bencede kapatalaım bu arada bu konuda baya hit yaptı he baksana millet buraya toplandı:okay:

oguzszaszy
11-11-08, 14:12
Peki sen ölümden sonra başka canlıda doğuyoruz gibi bişey demiştin peki ilk insan hayvan vs nasıl meydana geldi.

İlk insanın neden meydana geldiği bilinmiyor. Bunca bilmsel gerçekliği bir köşeye atıp iki satır yazı yazan ve 1 milyonlıuk insanlık tarihinin son birkaç bin yılında indiği öne sürülen bir kitaba inanmak, gerçekten dünya tarihinin beş para etmez birşey olduğunu savunmaktır.

Neandertal' den şimdiye olan gelişimimizi bir köşeye atmak ne kadar doğru?

Ben de kısaca başlangıcı bilmiyorsak kısaca '' Bilmiyoruz! '' dememiz gerektiine inanıyorum. Başı sonu bilir gibi gerçekten allahın mı, hz muhammedin mi yazdığına emin olamadığımız bir kitabın dediklerine karak '' EVET VAR! '' demek geçmişimizi çöpe atmaktır!

Allah bize kendisinin bir ve tek olduğunu öğretmek için neden 1 milyon yıl bekletmiş bizi diye sorarım size! Neden?

Aramızdaki tek fark ben bilmiyoruz diyorum sizse VAR diyorsunuz kanıtlanmamış bir gerçekliğe.

NOT: Yaşam uzayda oradan oraya atlıyor. Tıpkı bizim Mars' a gidişimiz gibi. Ay' a gidişimiz gibi. Orada koloniler kurma hedefimiz gibi. Geçmişimizde de başka yerlerden gelen yaşamlar dünyamızda barındılar ve burada tohumlarını ektiler. Bunlar insan oldu, hayvan oldu, bitki oldu. İster organizmalar ister akıllı bir yaşam olsun heps yaşam sonuçta!

Bu teorinin aksini ispatlamak isteyene önce NASA' nın neden Ay ve Mars' da koloni kurmak istediğini sorarım! Tarih ve yaşam tekerrür ediyor.

mutsuzum54
11-11-08, 14:13
evet bencede kapatalaım bu arada bu konuda baya hit yaptı he baksana millet buraya toplandı:okay:

:D:D zamana tapan bir adam neyine takalım kii.ateshjan bile inanmıyorum ben diyo ama konuşmaları adam gibi.kıvırmıyo yanii :D

neyse bu arada imzaan süpper olmuşş :D:D

ThinkingMan
11-11-08, 14:14
Peki son bi soru merak ettim sen dünyanın nasıl meydana geldiğini düşünüyosun.

Parmak izi demek, bir insanın kimliği demektir. Bugün her malın üzerinde bir barkod vardır. Bu barkoda bakarak malın kim tarafından, ne zaman imal edildiğini ve fiyatını öğrenebiliriz. Aynen bunun gibi her insanın parmak uçlarında bulunan izler, altı milyar insanla arasındaki farklılığı ortaya koyar. Yani her insanın şu bir santimetre kare içerisindeki parmak ucunda, onun kimliği ve özelliği vardır. Biliyorsunuz parmak izi, bugün kriminolojide suçluların tespitinde kullanılmaktadır. Bu iz o kadar kesindir ki, ilk insandan bugüne ne kadar insan gelişmişse hiçbirisinin parmak izi diğerine benzemez.

ve mutsuzum kardeşimin konusunda yazdığı gibi parmak ucunun ayrıntısına kadar yaratılmış insanın şans eserimi yaratıldığını düşünüyorsun.?

MeCHuL
11-11-08, 14:16
:D:D zamana tapan bir adam neyine takalım kii.ateshjan bile inanmıyorum ben diyo ama konuşmaları adam gibi.kıvırmıyo yanii :D

neyse bu arada imzaan süpper olmuşş :D:D
bende aynı kanıdayımmm...:okay::okay:
Ve ayrıca imzam icinde o senin Teveccüğün:kiki::kiki:

oguzszaszy
11-11-08, 14:18
Peki son bi soru merak ettim sen dünyanın nasıl meydana geldiğini düşünüyosun.

ve mutsuzum kardeşimin konusunda yazdığı gibi parmak ucunun ayrıntısına kadar yaratılmış insanın şans eserimi yaratıldığını düşünüyosun.?

Bir önceki mesajımda açıkladım. Doğal felaketler diyelim. Küresel ısınma bizi MARS ve AY' da koloni kurmaya itiyor. Irkımızındevamlılığını sağlamak adına.

Buradn şu sonucu çıkarabiliriz.

BİZLER DOĞAL FELAKETLE YOK OLMUŞ BİR GEZEGENİN SAHİPLERİ OLAN UZAYLILARIN (ORGANİZMALAR ) GENETİK TORUNLARIYIZ!

Tıpkı bizim mars ve ayda yapmak istediğimizi zamanında gezegenimizde gezegenleri yok olma aşamasındaki MARS' lı atalarımız ypmış olabilir.

Bunda tesadüf yok. Zorunluluk diyelim.

ThinkingMan
11-11-08, 14:20
Bir önceki mesajımda açıkladım. Doğal felaketler diyelim. Küresel ısınma bizi MARS ve AY' da koloni kurmaya itiyor. Irkımızındevamlılığını sağlamak adına.

Buradn şu sonucu çıkarabiliriz.

BİZLER DOĞAL FELAKETLE YOK OLMUŞ BİR GEZEGENİN SAHİPLERİ OLAN UZAYLILARIN (ORGANİZMALAR ) GENETİK TORUNLARIYIZ!

Tıpkı bizim mars ve ayda yapmak istediğimizi zamanında gezegenimizde gezegenleri yok olma aşamasındaki MARS' lı atalarımız ypmış olabilir.

Bunda tesadüf yok. Zorunluluk diyelim.

Hay Allah'ım yarabbim:D

mutsuzum54
11-11-08, 14:21
İlk insanın neden meydana geldiği bilinmiyor. Bunca bilmsel gerçekliği bir köşeye atıp iki satır yazı yazan ve 1 milyonlıuk insanlık tarihinin son birkaç bin yılında indiği öne sürülen bir kitaba inanmak, gerçekten dünya tarihinin beş para etmez birşey olduğunu savunmaktır.

Neandertal' den şimdiye olan gelişimimizi bir köşeye atmak ne kadar doğru?

Ben de kısaca başlangıcı bilmiyorsak kısaca '' Bilmiyoruz! '' dememiz gerektiine inanıyorum. Başı sonu bilir gibi gerçekten allahın mı, hz muhammedin mi yazdığına emin olamadığımız bir kitabın dediklerine karak '' EVET VAR! '' demek geçmişimizi çöpe atmaktır!

Allah bize kendisinin bir ve tek olduğunu öğretmek için neden 1 milyon yıl bekletmiş bizi diye sorarım size! Neden?

Aramızdaki tek fark ben bilmiyoruz diyorum sizse VAR diyorsunuz kanıtlanmamış bir gerçekliğe.

ya kardeş sana haalaa açıklama mı yapacazz biz.ondan sonra hakaret ediyosun diyosun.dalga geçiyosun resmen ya da bayaa bi zorun var beyninle seninn.YARADILIŞ AMACI nı iyiiicee okuu.neden hz.adem yaratılmış.ondan öncesini bilen var mıı??onu biliyoruz diyen kiimm.hangimizin ağzından böyle bişey çıkmıış.neresinden anlıyosun lafları belli değil.başlangıç için deneyler yapılıyo cern de belki duymuşsundur.dünyada hani arıza filan yaptı geçen.çarpıştırma testiyle dünyanın gezegenlerin nasıl oluştuğunun firkini elde etmek için.inş.anımsadın.bunu da açıklattırmaya çalışma sakın sen araştır.hz. ademden öncesini kimse bilmiyor.hz adem İLK PEYGAMBER DİR.

BAŞI BİLEN YOK KARDEŞŞ AMA SONU BİLİYORUZ.NEREYE GİDECEĞİMİZİ BİLİYORUZ.AÇTIĞIM DİĞER KONULARDA KURAN I KİMİN YAZDIĞI AÇIK ŞEKİLDE YAZILMIŞ.SENİN OKUMA VE ANLAMA KAPASİTEN ÇOK DAR OLDUĞUDN BİRTAZ ZORLUK ÇEKERSİN YANINA BİRKAÇ KİŞİYİ AL ÖYLE OKUTTUR.BELKİ BİR İKİ KELİMESİNİ ÖĞÜRENİRSİN.KANITLANMAMIŞ GERÇEKLİK DİYOSUN BİLMİYORUZ DİYOSUN.NE KADAR ZEKİSİN SEN BEE.YOK DİYOSUN NEYE DAYANARAK.MANTIĞIMA DEME GÜLMEKTEN YIĞILIP KALACAMM ŞİMDİİ

sana bir soruu
bunu cevapla ADAM gibii öyle bir tartışalım.

KURAN DA YAZILMIŞ ÇELİŞKİLİ BİR AYET ÇIKART BURAYA.MADEM YALAN MADEM YANLIŞ DİYOSUNN.O ZAMAN BİZİM KİTABIMIZLA YAP BUNU.BUL DA ÇIKART.ÇIKARTIRSAAAN KONUŞURUZ YOK BULAMADIM DERSEEEN O ZAMAN BURALARDAN KAYBOOL MİLLETİN CANINI SIKMA

ateshjan
11-11-08, 14:21
oguzszaszy arkadaşım yazdıgım berberle ilgili örnegi okudun mu okuduysan anlamaman için bir neden yok bak sana şöyle bir şey daha açıklıcam allah ın var olma ihtimali %50ye %50 tamam mı?eger allah yoksa inananlar inandıkları için hiç bir ceza çekmeyecekler sadece kendilerini kısıtlayıp ibadet etmeleriyle kalıcaklar sen ise şu kısıtlı dünyada yapabilecegin herşeyi yapıcaksın çünkü sana göre günah yok ama ya varsa allah sen inanılmaz bir cezaya çarptırılcaksın hiç diş agrısı çektin o agrıyı yaşadın mı o çektigin acı kabir azabının binde biri kadar bile degil daha dişin agrıdıgında oldugun yerde kıvranıyorsun peki ya cehenneme gidersen ne yapacaksın nasıl dayanacaksın???ama ya inananıpta cennete gidenleri bir düşünsene onlarki budünyadan kendini soyutlayıp bu dünyada yaptıgı sevaplarla orayı hakedenler olacaklardır ve aklının alamayacagı kadar güzellik vardır allaha inanmayan birinden yani benden bile bunları duyabiliyorsan var olmadıgından o kadar emin olma bence sence hala yok mu???

oguzszaszy
11-11-08, 14:24
Hay Allah'ım yarabbim:D

Bunda şaşacak birşey yokki :)

KAnıt uzay araştırmalarımızda saklı zaten...

ThinkingMan
11-11-08, 14:26
oguzszaszy arkadaşım yazdıgım berberle ilgili örnegi okudun mu okuduysan anlamaman için bir neden yok bak sana şöyle bir şey daha açıklıcam allah ın var olma ihtimali %50ye %50 tamam mı?eger allah yoksa inananlar inandıkları için hiç bir ceza çekmeyecekler sadece kendilerini kısıtlayıp ibadet etmeleriyle kalıcaklar sen ise şu kısıtlı dünyada yapabilecegin herşeyi yapıcaksın çünkü sana göre günah yok ama ya varsa allah sen inanılmaz bir cezaya çarptırılcaksın hiç diş agrısı çektin o agrıyı yaşadın mı o çektigin acı kabir azabının binde biri kadar bile degil daha dişin agrıdıgında oldugun yerde kıvranıyorsun peki ya cehenneme gidersen ne yapacaksın nasıl dayanacaksın???ama ya inananıpta cennete gidenleri bir düşünsene onlarki budünyadan kendini suyutlayıp bu dünyada yaptıgı sevaplarla orayı hakedenler olacaklardır ve aklının alamayacagı kadar güzellik vardır allaha inanmayan birinden yani benden bile bunları duyabiliyorsan var olmadıgından o kadar emin olma bence sence hala yok mu???

Güzel yazmışsın,Hadi yok desek(haşa) biz yaptığımız ibadetlerimizle hiç bişey kaybetmeyecez ama varsaki var sen çok şey kaybedecen oguzszaszy

mutsuzum54
11-11-08, 14:27
oguzszaszy arkadaşım yazdıgım berberle ilgili örnegi okudun mu okuduysan anlamaman için bir neden yok bak sana şöyle bir şey daha açıklıcam allah ın var olma ihtimali %50ye %50 tamam mı?eger allah yoksa inananlar inandıkları için hiç bir ceza çekmeyecekler sadece kendilerini kısıtlayıp ibadet etmeleriyle kalıcaklar sen ise şu kısıtlı dünyada yapabilecegin herşeyi yapıcaksın çünkü sana göre günah yok ama ya varsa allah sen inanılmaz bir cezaya çarptırılcaksın hiç diş agrısı çektin o agrıyı yaşadın mı o çektigin acı kabir azabının binde biri kadar bile degil daha dişin agrıdıgında oldugun yerde kıvranıyorsun peki ya cehenneme gidersen ne yapacaksın nasıl dayanacaksın???ama ya inananıpta cennete gidenleri bir düşünsene onlarki budünyadan kendini soyutlayıp bu dünyada yaptıgı sevaplarla orayı hakedenler olacaklardır ve aklının alamayacagı kadar güzellik vardır allaha inanmayan birinden yani benden bile bunları duyabiliyorsan var olmadıgından o kadar emin olma bence sence hala yok mu???

valla ben şunu önceki konusunda anlattım bana 10 tane kelime açıklattı.okuma kapasitesi oldğunu anlama kapasitesi olduğunu sanmıyorum.boşa uğraşıyoruz..

bu arada dikkat ediyorum işine geleni cevaplıyo işine glmeyenin cevabını veremiyo.sorduk soruyu haaalaa bekliyoruz bakalım ne çıkaracakk

MeCHuL
11-11-08, 14:28
Kankam harbi süper konuşuyorsun madem bunları biliyorsun neden Müslümanlığı secmiyorsunki tebrikler valla:bravo::bravo:

oguzszaszy
11-11-08, 14:31
ya kardeş sana haalaa açıklama mı yapacazz biz.ondan sonra hakaret ediyosun diyosun.dalga geçiyosun resmen ya da bayaa bi zorun var beyninle seninn.YARADILIŞ AMACI nı iyiiicee okuu.neden hz.adem yaratılmış.ondan öncesini bilen var mıı??onu biliyoruz diyen kiimm.hangimizin ağzından böyle bişey çıkmıış.neresinden anlıyosun lafları belli değil.başlangıç için deneyler yapılıyo cern de belki duymuşsundur.dünyada hani arıza filan yaptı geçen.çarpıştırma testiyle dünyanın gezegenlerin nasıl oluştuğunun firkini elde etmek için.inş.anımsadın.bunu da açıklattırmaya çalışma sakın sen araştır.hz. ademden öncesini kimse bilmiyor.hz adem İLK PEYGAMBER DİR.

BAŞI BİLEN YOK KARDEŞŞ AMA SONU BİLİYORUZ.NEREYE GİDECEĞİMİZİ BİLİYORUZ.AÇTIĞIM DİĞER KONULARDA KURAN I KİMİN YAZDIĞI AÇIK ŞEKİLDE YAZILMIŞ.SENİN OKUMA VE ANLAMA KAPASİTEN ÇOK DAR OLDUĞUDN BİRTAZ ZORLUK ÇEKERSİN YANINA BİRKAÇ KİŞİYİ AL ÖYLE OKUTTUR.BELKİ BİR İKİ KELİMESİNİ ÖĞÜRENİRSİN.KANITLANMAMIŞ GERÇEKLİK DİYOSUN BİLMİYORUZ DİYOSUN.NE KADAR ZEKİSİN SEN BEE.YOK DİYOSUN NEYE DAYANARAK.MANTIĞIMA DEME GÜLMEKTEN YIĞILIP KALACAMM ŞİMDİİ

sana bir soruu
bunu cevapla ADAM gibii öyle bir tartışalım.

KURAN DA YAZILMIŞ ÇELİŞKİLİ BİR AYET ÇIKART BURAYA.MADEM YALAN MADEM YANLIŞ DİYOSUNN.O ZAMAN BİZİM KİTABIMIZLA YAP BUNU.BUL DA ÇIKART.ÇIKARTIRSAAAN KONUŞURUZ YOK BULAMADIM DERSEEEN O ZAMAN BURALARDAN KAYBOOL MİLLETİN CANINI SIKMA

Saygılı olmaya davet ettikçe hala hakaretlerine devam eden birinin bundan böyle sadece hakaretlrini yüzüne vuracağım alıntı yaptığım mesajlarında!

Bayaa bi zorun var beyninle seninn,

Neresinden anlıyosun lafları belli değil,

SENİN OKUMA VE ANLAMA KAPASİTEN ÇOK DAR, YANINA BİRKAÇ KİŞİYİ AL ÖYLE OKUTTUR.BELKİ BİR İKİ KELİMESİNİ ÖĞÜRENİRSİN.

NE KADAR ZEKİSİN SEN BEE.

BURALARDAN KAYBOOL MİLLETİN CANINI SIKMA

MODERATÖRLER GÖRÜN!

ThinkingMan
11-11-08, 14:32
Saygılı olmaya davet ettikçe hala hakaretlerine devam eden birinin bundan böyle sadece hakaretlrini yüzüne vuracağım alıntı yaptığım mesajlarında!

Bayaa bi zorun var beyninle seninn,

Neresinden anlıyosun lafları belli değil,

SENİN OKUMA VE ANLAMA KAPASİTEN ÇOK DAR, YANINA BİRKAÇ KİŞİYİ AL ÖYLE OKUTTUR.BELKİ BİR İKİ KELİMESİNİ ÖĞÜRENİRSİN.

NE KADAR ZEKİSİN SEN BEE.

BURALARDAN KAYBOOL MİLLETİN CANINI SIKMA

MODERATÖRLER GÖRÜN!

Okudunmu İYİ OKU

ateshjan
11-11-08, 14:34
Kankam harbi süper konuşuyorsun madem bunları biliyorsun neden Müslümanlığı secmiyorsunki tebrikler valla:bravo::bravo:
her çocuk müslüman ve suçsuz dogar ama annem beni bıraktı daha çok küçükken hemde hiç bir suçum olmadan kimliginde ise müslüman yazıyordu annemin utanmadan çok düşündüm bi nevi onun dinine savaş açmış gibiydim araştırmaya başladım oda müslümandı ve evladını terketmişti madem müslümanlar böyle neden müslüman olayım diye düşündüm ergenlik yıllarımda araştırmam sırasında olmadık yerde olmadık insanlar çıktı karşıma söyledikleri mantıklı gelmişti inandım bi nevi kendimi ararken kaybettim işte bu yüzden müslüman degilim

oguzszaszy
11-11-08, 14:36
Dostum okudum tabi,

İnanan kazanacak diye bir garanti yok ki bana neyi soruyorsun!?

Dünya ticaret merkezine uçakla dalan müslümandı! Ne yani inanıyor diye cennete mi gidecek?

PKK müslüman! Cennete mi gidecekler?

Usame bin ladin müslüman! Dua edip duruyor! Bombaları patlatıp duruyor! Cennete mi gidecek?

Ben vergimi veriyorum,
İnsanları seviyorum,
Hayvanları seviyorum,
Ülkeme çalışarak katkıda bulunuyorum,
Yardım severim,
İçki sigara alkolüm kötü alışklanlığım yok!
Açları doyuruyorum.

Benim yerim de cehennem mi sırf inanmıyorum diye!

ALLAHIN ADALETİ BU KADAR MI DA BUNU OKU DİYORSUNUZ!

ThinkingMan
11-11-08, 14:36
her çocuk müslüman ve suçsuz dogar ama annem beni bıraktı daha çok küçükken hemde hiç bir suçum olmadan kimliginde ise müslüman yazıyordu annemin utanmadan çok düşündüm bi nevi onun dinine savaş açmış gibiydim araştırmaya başladım oda müslümandı ve evladını terketmişti madem müslümanlar böyle neden müslüman olayım diye düşündüm ergenlik yıllarımda araştırmam sırasında olmadık yerde olmadık insanlar çıktı karşıma söyledikleri mantıklı gelmişti inandım bi nevi kendimi ararken kaybettim işte bu yüzden müslüman degilim

Kardeş hiç bişey için geç değil sen iyi düşün

Arkadaşım senin anlamak istemediğin şey bu işte o müslümanlarla bizi bir tutman yanlış.

Yerin cehennem mi bilemem onu Allah bilir.
Ama istediğin kadar iyi ol Allah inancın yok bi kere.

ateshjan
11-11-08, 14:40
Dostum okudum tabi,

Dünya ticaret merkezine uçakla dalan müslümandı! Ne yani inanıyor diye cennete mi gidecek?

Usame bin ladin müslüman! Dua edip duruyor! Bombaları patlatıp duruyor! Cennete mi gidecek?

Ben vergimi veriyorum,
İnsanları seviyorum,
Hayvanları seviyorum,
Yardım severim,
Açları doyuruyorum.

sen şuanda bir şöförsün görevini gayet iyi yapıyorsun çok güzel bir şöförsün ama arabayı yolda degil tren yolunda sürüyorsun snnki bu hesap kankacıgım iyilikseversin güzel davranışların var bu davranışlarla cennete gidebilecek kapasitedesin ama Allah yolunda degilsin tek sorun burda inkar ediyorsun o yüzden Allah ın adaletiyle alakası yok senin yaptıgın hatada var sorun gel sende arabayı tren yolunda sürmekten vazgeç umarım anlatabilmişimdir!!!

MeCHuL
11-11-08, 14:41
Kardeşim Hiçbirşey için gec değil iyi düşün.... Yanlışın neresinden dönersen kardır kendini yakma 50 60 senelik fani hayatı ebedi hayata değiştirme Cok iyi düşün Gel bizim dine kim ne etmişse kendine etmiştir Her koyun kendi bacağından asılacaktır kendini yakma iyi düşün....Allah senide bizim aramızda olanlardan eylesin yarbbim... amin.....:okay::okay:

Y@R@M@SsS
11-11-08, 14:41
Yorumlarınıza dikkat edin SEVİYELİ tartışmalar yapın..

mutsuzum54
11-11-08, 14:42

geç değil be kanka.üzüldüm yaşadıklarına gerçekten.ama bunu neden müslümanlıkla bağdaştırdın anlamadım?ben başıma kötü bir şey geldiği zaman Allaha sığınırım.başka kimsem yoktur ve zamanı gelince ona döneceğim içindir.sende öyle yap bence.bak ne kadar güzel şeyler anlatıyosun bunları araştırmışsın.dediğine göre olmasa bile ibadet etmekten zarar gelmiyeceğini biliyorum diyosun.daha ne ki.ne zor geliyo ki sana??yanlış kişiler aklını çelebilir her insanın.şeytan ın ve andaşlarının aradığı gibi kimliğini arayan birisiymişsin ve kandırmışlar seni.şimdi herşeyi görüyosun mantığın aklın herşeyin yerinde.sadece Allah ın varlığına ve birliğine inan.ondan başka sığınacak kimsemiz yoktur.araştırmalarına bende destek verebilirim.doğru yolu bulmanda yardım edebilirim.eğer yanlış uymayan bişey görürsen inanmamakta serbestsin tabii.illa inanacaksın diye bişey yok kendi tercihindir.ama doğru bilgilerle doğru kişilerle araştır.

kaç gündür görüyosunuz zamana tapan biri konu açıyo cevabını ayrıntılı bir şekilde veriyoruz.kuran böyle kişilerin çıkacağını yazmış ve ona göre ayetler yazmış.cevaplarımızda sende saçma mantıksız bir durum var mı??var dersen sana bişey demyecem istediğin gibi devam edersin...

oguzszaszy
11-11-08, 14:42
Kardeş hiç bişey için geç değil sen iyi düşün

Arkadaşım senin anlamak istemediğin şey bu işte o müslümanlarla bizi bir tutman yanlış.

Dostum senin de anlamadığın şey bu işte!

Her türlü kötülüğü yapan inançsızlarla benim gibi müslüman gibi yaşayan ama inanmayanları aynı kefeye koyup o soruyu sorman ya biz haklıysak diye!

ThinkingMan
11-11-08, 14:43
sen şuanda bir şöförsün görevini gayet iyi yapıyorsun çok güzel bir şöförsün ama arabayı yolda degil tren yolunda sürüyorsun snnki bu hesap kankacıgım iyilikseversin güzel davranışların var bu davranışlarla cennete gidebilecek kapasitedesin ama Allah yolunda degilsin tek sorun burda inkar ediyorsun o yüzden Allah ın adaletiyle alakası yok senin yaptıgın hatada var sorun gel sende arabayı tren yolunda sürmekten vazgeç umarım anlatabilmişimdir!!!

ateshjan çok güzel anlatıyor bak Allah yolunda değilsin inkar ediyosun sen.

oguzszaszy
11-11-08, 14:44

Dostum bu kadar tren yoluna meraklıysan sen buyur sür. Biz halimizden memnunuz. Yalnız şu bilinsin. Her türlü iyiliği yapıp insan gibi yaşayan bir insan sırf allaha inanmıyor diye cehennemi boylayacaksa batsın bu dünya bitsin bu rüya!

http://img179.imageshack.us/img179/8002/batsinbudnyari1.jpg

ThinkingMan
11-11-08, 14:45
Sen herşeyi işine geldiği gibi anlıyorsun bundan sonra yorum yazmam bu konuna

ateshjan
11-11-08, 14:46
Dostum senin de anlamadığın şey bu işte!

Her türlü kötülüğü yapan inançsızlarla benim gibi müslüman gibi yaşayan ama inanmayanları aynı kefeye koyup o soruyu sorman ya biz haklıysak diye!

arkadaşım kankacıgım bak oku anlayacaksın ne demek istedigimi

ateshjan
11-11-08, 14:48
Dostum bu kadar tren yoluna meraklıysan sen buyur sür. Biz halimizden memnunuz. Yalnız şu bilinsin. Her türlü iyiliği yapıp insan gibi yaşayan bir insan sırf allaha inanmıyor diye cehennemi boylayacaksa batsın bu dünya bitsin bu rüya!

arkadaşım sana bir örnek daha verecegim hangi takımlısın söyler misin?

mutsuzum54
11-11-08, 14:50
Dostum okudum tabi,

Ben vergimi veriyorum,
İnsanları seviyorum,
Hayvanları seviyorum,
Yardım severim,
Açları doyuruyorum.

senin aklın erer mi sanıyosun Allah ın adaletine Allah ın gücüne de konuşuyosun.o uçakla dalan amerikalıların ta kendisiydi.bush un büyük ortadoğu politikasının başlaması için gereken bir kıvılcımdı amerika bunu yaptı

pkk müslüman diyosun??neye dayanarak.başındaki köpeklere amerikanın verdiği destek olmasa para vermese km durur o dağlarda sanıyosun.o pkk nın içinde hep müslüman mı var sanıyosun.bilmediğin konuları konuşma sakın.o dağlara neden çıktıklarını sanıyosun.din çatışması mı yoksa zevk meselesi mi diyeceksin.iyice araştır..

bin ladin müslüman evet.çıkıpta onu burda koruyacak halim yok.talibanı çıkaran kimlerdi zamanında AMERİKALILARDI .şimdi kendilerinden büyük olmaya başlayınca ezmek istediler yapamadılar.bu sefer o eziyo.bu amerikaya haktır bunlar.Allah ın adaleti böyle bişeydir kardeşş.yaptıklarının karşılığını illa ki görürsün.er geç görürsünn.amerika ırak a boş saçma bir nedenden girdi.ne olduuu ne çıktıı.hangi gerekçeleri sundu hangileri çıktıı.gelmiş burda yine bilmediğin konularda atıp kesiyosun.saddam orayı idare etmeyi bilmiyodu amerika geldi al kaide yi besleyen amerika geldi işgal etti saddam ı öldürdü.şimdi orada köpkler gibi ölmeye bitmeye mahkum oldular.etme bulma dünyasıdır.Allahın adaletini senin gibiler alayamaz ve ELEŞTİREMEZ

oguzszaszy
11-11-08, 14:52

arkadaşım kankacıgım bak oku anlayacaksın ne demek istedigimi

Sevgili ateshjan,

Önceki sayfada mesajına cevabımı verdim zaten. Benim tek merak ettiğim şey allah bu kadar merhametsizse bu dine neden inanılacağı. Olay sadece inanıp nanmamakla sonuca ulaşacaksa her türlü pisliği yapıp ölüm anında salavat getirelim cennete gidelim bu kadar kolay yani.

O yüzden aynı senin gibi inkar ediyorum allahı. Benim de sebeplerimi cümle alem biliyor artık. Seninki yaşadığın olay, benimkiyse mantığımın dikine gitmem!

Tek anlamadığım bu kadar savunduğun bir inanç da neden hala müslüman olmuyorsun!? Anlamadığım tek şey bu! O zaman sen de benim gibi arada kalan ve tren yolunda giden bir soförsün.

oguzszaszy
11-11-08, 14:53
arkadaşım sana bir örnek daha verecegim hangi takımlısın söyler misin?

Sevgili ateshjan,

Bunlar örneklemelerle olacak şeyler değilki. Konuyu neden kişiselleştirmeye devam ediyorsun. Konumuz cenet cehennem nerede! Senin attığın mesajların konuyla alakası yok. Bana odaklanmış kalmışsın.

ateshjan
11-11-08, 14:56
neyse ben sana örnegimi vereyim sen bir takımın maçlarını izliyorsun takip ediyorsun ama maçlarına gitmiyorsun destek vermiyorsun ve bir gün o takımın başkanı bir galibiyet sonucu bir ziyafet verecek sence ziyafete seni mi çagıracak yoksa maça gelip takımı destekleyenleri mi lütfen mantıklı düşün sen allah ın yapma dedigi şeyleri yapmıyorsun tamam (yani maçı izliyorsun)ama sana ibadet yap bana kulluk et diyor ama sen yapmıyorsun(stada gelip desteklemiyorsun)ve seni bu yüzden cennetine almıyor(seni başkan yemege çagırmıyor) bence bunun için Allah ı degil kendini suçlayıp kendinde bir eksik aramalısın yanılıyor muyum???

oguzszaszy
11-11-08, 14:58
neyse ben sana örnegimi vereyim sen bir takımın maçlarını izliyorsun takip ediyorsun ama maçlarına gitmiyorsun destek vermiyorsun ve bir gün o takımın başkanı bir galibiyet sonucu bir ziyafet verecek sence ziyafete seni mi çagıracak yoksa maça gelip takımı destekleyenleri mi lütfen mantıklı düşün sen allah ın yapma dedigi şeyleri yapmıyorsun tamam (yani maçı izliyorsun)ama sana ibadet yap bana kulluk et diyor ama sen yapmıyorsun(stada gelip desteklemiyorsun)ve seni bu yüzden cennetine almıyor(seni başkan yemege çagırmıyor) bence bunun için Allah ı degil kendini suçlayıp kendinde bir eksik aramalısın yanılıyor muyum???

Hala örnek veriyorsun bana gereksiz bunlar.

konu benim inancım değilki, cennet cehennem nerede!

ateshjan
11-11-08, 15:00
Hala örnek veriyorsun bana gereksiz bunlar.

konu benim inancım değilki, cennet cehennem nerede!
bence verdigim örnekler gayet mantıklı oldugu için sana ters geliyor ve örtbas etmek için konuyla alakalı olmadıgını söylüyorsun neden verdigim örneklere cevap vermiyorsun???

aly2400
18-11-08, 22:08
Evet arkadaşlar,

Kolay gelsin,

Senin bu saçma sataşmalarına cvp yazmıcamda merak ediyorum demişsin artk dalga geçmiyorum insan gibi soruyorum.. diğer konularda ne gibi açtın merak ettim

mutsuzum54
19-11-08, 00:15
kardeeş o gittiii uçtuuu :D inandığı taptığı zamanın tozlu sayfalarında yerini aldııı :D