PDA

View Full Version : Atatürk'ün Açıklanmayan Vasiyeti! Burda!1984
25-11-05, 13:31
Atatürk, ölümünden 50 yıl sonra açıklanmak üzere bir vasiyet bırakmıştı. Kenan Evren, 1988'de Atatürk'ün vasiyetini açmış, ancak "açıklanmasını sakıncalı görüp" tekrar kitlemişti. Atatürk, sözlü olarak Fevzi Çakmak'ın Cumhurbaşkanı olmasını ve dış politikada da Türk-Sovyet dostluğunu vasiyet etmişti.

MEHMET PERİNÇEK

Bu 10 Kasım'da Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün üzerinden 66 yıl geçmiş olacak. Büyük önder, ölümünden 50 yıl sonra açıklanmak üzere bir vasiyet bırakmıştı. Vasiyet, Genelkurmay Harp Tarihi Dairesi'nde saklanmıştı. 1988'de dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Atatürk'ün vasiyetini açmış, ancak "açıklanmasını sakıncalı görüp" gizli tutulmak üzere Genelkurmay Harp Dairesi'ne geri göndermişti.

KÜÇÜK AMERİKA İÇİN SAKINCALI

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunun vasiyeti, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı tarafından "sakıncalı" bulunmuştu. Gerçekten de Atatürk'ün devrimleri ve fikirleri Türkiye'yi Küçük Amerika yapmak isteyenler için sakıncalı olabilirdi. Bu yüzden yıllarca Atatürk'ün fikirleri çarpıtıldı, sansürlendi.
Ancak Atatürk'ün devlet yöneticilerine ve yakın arkadaşlarına birkaç defa ifade ettiği sözlü vasiyeti çeşitli kaynaklara yansıdı. Atatürk, sözlü vasiyetinde, kendisinin Cumhurbaşkanı adayını açıklmış, Türkiye'nin dış politikasının izleyeceği hattı belirtmişti.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NA FEVZİ ÇAKMAK'I ÖNERDİ

Kaynaklara göre Atatürk, kendisinden sonra Cumhurbaşkanı olarak Mareşal Fevzi Çakmak'ın seçilmesini istemişti. Bu öneri, Mustafa Kemal tarafından ilk olarak doğrudan Çakmak'a da yapıldı. Hatta Genelkurmay Başkanı Çakmak'ın milletvekili olarak Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için erken seçim bile tasarlandı, anayasanın değiştirilmesi bile düşünüldü. İddialara göre Atatürk, ölürken Fevzi Çakmak'ın Cumhurbaşkanı olacağına emindi. Ancak daha sonradan Celal Bayar'ın İnönü'yü desteklemesiyle durum değişti ve İnönü Cumhurbaşkanı oldu.

TÜRK-SOVYET DOSTLUĞUNU VASİYET ETTİ

Atatürk, Türkiye'nin dış politikası konusundaki vasiyetini ise yakın silah arkadaşlarına belirtmişti. İsmet İnönü, Atatürk'ün Türk-Sovyet dostluğunu vasiyet ettiğini belirtir. Diğer taraftan Atatürk, Kılıç Ali'ye ölmeden kısa bir süre önce "Dış politikamızın temeli Sovyet dostluğudur. Sovyet dostluğuna zarar vermemek şartıyla İngiltere ile bir anlaşmanın faydası olur" demiştir.
Tevfik Rüştü Aras ise, Atatürk'ün son sözlerinden birinin Sovyetler'le ilişkilerin 1925 Antlaşması çerçevesinde yürütülmesi olduğunu söyler. Türkiye ve SSCB'nin Batılı emperyalist ülkeler tarafından tecrit edildiği ve Musul Sorunu'nun Türkiye aleyhine çözümlendiği dönemde, iki ülke, 17 Aralık 1925 tarihinde Dostluk ve Tarafsızlık Antlaşması imzalamıştır. Dönemin Dışişleri Bakını Tevfik Rüştü Aras ve Dışişleri Halk Komiseri Çiçerin'in imzaladığı bu antlaşma, belirli protokoller de eklenerek ve birkaç defa uzatılarak 1945 senesine kadar geçerliliğini korumuştur.

"SOVYETLER'E KARŞI BİR SALDIRI POLİTİKASI GÜTMEYECEKSİNİZ!"

Zekeriya Sertel de Celal Bayar ve Tevfik Rüştü Aras'ı kaynak göstererek, Atatürk'ün ölüm yatağında arkadaşlarına şu vasiyette bulunduğunu aktarır:
"Sovyetler Birliği'ne karşı asla bir saldırı politikası gütmeyeceksiniz. Doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak Sovyetler'e yöneltilmiş herhangi bir antlaşmaya girmeyecek ve böyle bir antlaşmaya imza koymayacaksınız."
Atatürk, son günlerinde bu konuyla ilgili önemli bir görüşmeyi de Ali Fuat Cebesoy'la yapar. Atatürk, Cebesoy'a dış politikayla ilgili şu öğütleri verir:
"Fuat Paşa, pek yakında dünya vaziyeti mütareke senelerinden daha çok ciddi olacak ve karışacaktır. İkinci büyük bir harb karşısında kalacağız. Dünyada hakim olan milletleri idare edenlerin arasında maatteessüf birinci derecede devlet adamı çıkmıyor. (Hitler'le Mussolini'yi kastederek) Avrupa'da birkaç maceraperest Almanya ve İtalya'nın başında cebren bulunuyorlar. Karşı karşıya geldikleri zayıf devlet adamlarının aczinden cüret alıyorlar. Bunlar bugün dünyayı kana boyamaktan çekinmeyeceklerdir. Eski dostumuz Rus Sovyet Hükümeti, acizlerle maceraperestlerin yanlış hareketlerinden istifade etmesini bilecektir. Bunun neticesinde dünyanın vaziyeti ve muvazenesi kamilen değişecektir. İşte bu devre esnasında doğru hareket etmesini bilmeyip en küçük bir hata yapmamız halinde başımıza mütareke senelerinden daha çok felaketler gelmesi mümkündür."

ATATÜRK, TÜRK MİLLETİNDEN GİZLENEMEZ!

Mustafa Kemal Atatürk'ü 66. ölüm yıldönümünde en iyi onun hedeflerini ve öğütlerini bilerek anabiliriz. Ama bundan da önemlisi, ülkemizin karşı karşıya olduğu tehditleri ancak Kemalist Devrim rotasına tekrar girip onu tamamlayarak bertaraf edebileceğimiz bugünlerde, Atatürk'ün yazılı vasiyetinin açıklanması çok daha gereklidir. Atatürk, artık daha fazla Türk milletinden gizlenmemelidir ve gizlenemez!

Kaynak: http://www.aydinlik.com.tr/2004.11.07/kapakkonusu.html

t_amon
26-11-05, 19:05
tşkkr

ayban
02-06-06, 02:30
1938+50=1988 atatürkün sağlığında genel kurmay başkanı olan fevzi çakmak paşa
acaba 1988de kaç yaşında olur hiç düşündünüzmü,GAZİ kesinlikle böyle bi vasiyet yazmış olamaz eğer böyle isteği olsaydı zaten ölmeden önce deklare ederdi niye 50sene süre tahdidi koysunayrıca vasiyetname bundan ibaretse kenan evren bunu açıklamaktan neden çekinsin zira o tarihte fevzi çakmak çoktan rahmetli olmuştu...

mcengiz1982
02-06-06, 04:00
1938+50=1988 atatürkün sağlığında genel kurmay başkanı olan fevzi çakmak paşa
acaba 1988de kaç yaşında olur hiç düşündünüzmü,GAZİ kesinlikle böyle bi vasiyet yazmış olamaz eğer böyle isteği olsaydı zaten ölmeden önce deklare ederdi niye 50sene süre tahdidi koysunayrıca vasiyetname bundan ibaretse kenan evren bunu açıklamaktan neden çekinsin zira o tarihte fevzi çakmak çoktan rahmetli olmuştu...
senin bahsettiklerin zaten sözlü vasiyetleri konu baslıgındaki vasiyet ise hala acıklanmadı!!

INNERVISION
02-06-06, 22:02
kankam elllerine emeğine sağlık,zamanla gizlenen tarih ortaya çıkacaktır ama herdoğru her yerde söylenmediği için daha çok şey gizli kalacak......

şekip21
03-06-06, 01:29
Neyimiş aceba bu açıkalanacak olan şey merak ettim ne garip ülkeyiz anlamadım gitti görünüşte hepimiz Atatürkçüyüz ama onun vasiyetini açıklayamıyoruz açıklasana kardeşim ülkenin düzeni için açıkalanamaz diye çıkıyon işin içinden bırakta ona biz karar verelim ..

Açıklasalarda bişey olmaz bizim gibi vurdum duymaz kaygısız bi millete ne olacak futbol ve dizileri izlemek ve tartışmak duruken işimiz gücümüz yokta bi de Atatürk ne vasiyet etmiş onunmu kaygısını çekeceğiz !!!!!!!!...

Legolas
19-06-06, 14:34
sağol

wodoo_healer
28-06-06, 00:51
Paylaşımın İçin Sağol...

adventure8
28-06-06, 03:04
Paylaşımın için sağolasın kankam.
Evet ATATÜRK'ü bizden gizlemeye kimsenin hakkı yok.!

erol_008
28-06-06, 03:11
paylaşım için saolun

crayz-boy-1
28-06-06, 08:46
Atatürkçüyüm diyen aydınlarda bu vasiyetten haberdardır. Neden açıklanması için çaba sarfetmediler bir fikriniz varmı? Ben söyliyim. Çünkü ucu kesinlikle onlara dokunuyordu.

flash3
01-07-06, 13:59
paylaşım için tşkler

perikızı
01-07-06, 17:03
bence vasiyet olsun olmasın, açıklansın açıklanmasın
güzel atamın yapmamızı istediği, düşünceleri- yaptıkları
onunla ilgili herşeyi yeniden yeniden okuıyup,inceleyip,araştırırsak ve özellikle düşüncelerini benimseyip uygulamaya başlasak işte o zaman vasiyeti gerçekleşmiş.
işte o zaman gerçekten herşeyi ile bir Türkiye oluruz :)