PDA

View Full Version : En çok toprak, CHP ve DSP iktidarlarında satılmış

packard bell
20-05-07, 18:03
Yabancıya toprak satışında şok gerçek
20/05/2007

Türkiye gündemini bir dönem meşgul eden ve meydanlarda partiler için seçim malzemesi yapılan, yabancıya toprak satışı ile ilgili konuda ilginç veriler ortaya çıktı.

En çok toprak, CHP ve DSP iktidarlarında satılmış
DSP'nin kurucu genel başkanı Rahşan Ecevit, önceki gün seçim ittifakı için bir araya gelen CHP ve DSP'ye ilginç bir çağrı yaptı. Rahşan Hanım, bu partilerin iktidara geldiğinde yabancılara toprak satışını durdurmasını istedi.

Ancak tapu bilgileri farklı bir tablo ortaya koyuyor. CHP, iktidarları döneminde sattığı 70 bin dönümlük alanla 'en çok toprak satan parti' unvanına sahip. DSP de 57. hükümet döneminde iktidarın büyük ortağı olarak 9 bin dönümlük araziyi yabancılara satmış. CHP ve DSP'deki Bülent Ecevit başbakanlığı dönemlerinde satılan toprağın miktarı 38 bin dönüm.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 2006 sonu verilerine göre, Cumhuriyet döneminde 181 milyon metrekare genişliğindeki toplam 65 bin gayrimenkul yabancılara satıldı. En çok satış, 70 milyon metrekare alanla suçlayan CHP'nin iktidarları döneminde gerçekleşti. Bugüne kadar yabancılara hangi yıl ne kadar satış yapıldığına ilişkin veriler incelendiğinde, CHP'nin tek parti döneminde 41 milyon metrekare, Bülent Ecevit başbakanlığında iktidar olduğu çok partili dönemlerde 29 milyon metrekare taşınmaz malı yabancı uyruklu şahıs veya şirketlere sattığı görülüyor.

DSP-MHP ve ANAP'tan oluşan 57. hükümet döneminde satılan topraklarla birlikte, Bülent Ecevit'in başbakanlık yaptığı dönemlerde toplam 38 bin dönüm arazi yabancıların eline geçti.

Zaman

nurialkan
20-05-07, 18:12
ben bunu zamanında soyledım ama kımse ınanmadı, yanı bılmeden bu hukumete elestırı yapma sacmalıgına dusuyor bazı arkadaslar, dsp mhp anap ıktıdarındada doguda az toprak satılmadı, hepsının malıye bakanlıgında kaydı var bunlar acıklandı, o yuzden bos konusmaya gerek yok.

force_force
20-05-07, 18:18
ben bunu zamanında soyledım ama kımse ınanmadı, yanı bılmeden bu hukumete elestırı yapma sacmalıgına dusuyor bazı arkadaslar, dsp mhp anap ıktıdarındada doguda az toprak satılmadı, hepsının malıye bakanlıgında kaydı var bunlar acıklandı, o yuzden bos konusmaya gerek yok.

haklısın boş konuşmaya gerek yok :evillol: :evillol: :evillol: :evillol: :evillol:

maarulaw
20-05-07, 18:23
haklısın boş konuşmaya gerek yok :evillol: :evillol: :evillol: :evillol: :evillol:

Önce yazıyı oku.SOnra konuş.:okay:

force_force
20-05-07, 18:24
Önce yazıyı oku.SOnra konuş.:okay:

sanamı soracam konuşacağım zaman kör

maarulaw
20-05-07, 18:25

Bİr konuda düşüncelerini söylemek için o konu hakkında bilgi sahibi olman lazım.

force_force
20-05-07, 18:27
Bİr konuda düşüncelerini söylemek için o konu hakkında bilgi sahibi olman lazım.

onudamı senden öğrenecem biz kendi düşüncelerimi yazarız sen git feto ne diyor onu yap keyfine bak bizim kafanın içi boş değil seni dolduran var sanırım

packard bell
20-05-07, 18:28

KANKA GERÇEKLERDEN KORKTUĞU İÇİN HEP O KORKULARIYLA YAŞAMAYA ALIŞMIŞ.BOŞVER.SEVİYESİNE İNME SEN

nurialkan
20-05-07, 18:29

kanka ugrasma kendılerını bılmezler baskalarına laf atarlar. amac baska kanka, bosver sen.

satisfacti10
20-05-07, 20:27
toprak satma yarışına girdiniz yani..!
tamam onu anladım da benden tavsiye; kendinizi fazla kaptırmayın.. mazallah açık arttırmada bulursunuz kendinizi birden..

brave06
20-05-07, 20:40
madem bunlar bilinen gerçekler akape 4yıl başta durdu niye kaldırmadı...

force_force
20-05-07, 20:44
toprak satma yarışına girdiniz yani..!
tamam onu anladım da benden tavsiye; kendinizi fazla kaptırmayın.. mazallah açık arttırmada bulursunuz kendinizi birden..

yakında olacağı oydu zaten engellemeseydik kanka hangi hükümet çok satmış biz iki katı satmamız lazım diye and içmişer

!CArtEL!
20-05-07, 20:45
onudamı senden öğrenecem biz kendi düşüncelerimi yazarız sen git feto ne diyor onu yap keyfine bak bizim kafanın içi boş değil seni dolduran var sanırım

Yaa resmen bağırıyorsun ben cahiliiim diyee ..
Bu kadar olur yanii .. Madem biliyorsun , O zattan öğrenmeyeceksin , neden hala bildiğin şarkıyı okuyorsun ?
Körsün resmen kör , tek bildiğin var o da kendi düşüncen .. Ego söz konusu yada ?

xxxgirl
20-05-07, 20:49
dün kendileri yaparlar bugün yapanı karalarlar niye??iktidar kavgası ...

Türkiyede sol varmış gibi bide birleşmiyolarmı gülme krizine sokuyolar insanı:hahah:
0+0 elde var sıfır...:beee:

Sir Auron
20-05-07, 20:52
dün kendileri yaparlar bugün yapanı karalarlar niye??iktidar kavgası ...

Türkiyede sol varmış gibi bide birleşmiyolarmı gülme krizine sokuyolar insanı:hahah:
0+0 elde var sıfır...:beee:

Ve sanki Atatürkü sadece kendileri seviyor gibi gösteriyorlar..

force_force
20-05-07, 20:54
Yaa resmen bağırıyorsun ben cahiliiim diyee ..
Bu kadar olur yanii .. Madem biliyorsun , O zattan öğrenmeyeceksin , neden hala bildiğin şarkıyı okuyorsun ?
Körsün resmen kör , tek bildiğin var o da kendi düşüncen .. Ego söz konusu yada ?

:hahah: :hahah: :hahah: :hahah: :hahah: gülerim ikinize ;);)

xxxgirl
20-05-07, 20:58
Ve sanki Atatürkü sadece kendileri seviyor gibi gösteriyorlar..

bunlarınki hakkaten cahillik kanka bide provakatörlük başka bişe diil....
insan gibi konuşup tartışamazsın anlamazlar...dolayısıyla kendileri çalıp kendileri oynarlar...;)

Sir Auron
20-05-07, 21:01
bunlarınki hakkaten cahillik kanka bide provakatörlük başka bişe diil....
insan gibi konuşup tartışamazsın anlamazlar...dolayısıyla kendileri çalıp kendileri oynarlar...;)

Ben bu konuda şuna üzülüyorum.Bu kişiler hiç bir durumu göz önünde bulundurmadan her cepheye saldırıyorlar ve müspet insanları bile şeriatçılıklara suçluyorlar;bu insanlar da doğal olarak tepki geliştiriyorlar.

xxxgirl
20-05-07, 21:08
Ben bu konuda şuna üzülüyorum.Bu kişiler hiç bir durumu göz önünde bulundurmadan her cepheye saldırıyorlar ve müspet insanları bile şeriatçılıklara suçluyorlar;bu insanlar da doğal olarak tepki geliştiriyorlar.

aynen katılıyorum kanka malesef...bu ülkenin cepheleşmeye çok ihtiyacı varmış gibi bide bunlarla uğraşıyoruz...
körü körüne bazı şeyeri savunup çok büyük kitleleri arada kaçırıyolar...partilere uyarlarsak bu kafa yapısından kurtulamazlar kendilerini geliştiremezlerse asla iktidar filan olamadıkları gibi boşu boşuna ülkeyi oyalayıp ülkeye zarar vermekten başka bişe yapamazlar....
bunlar şeriatçılardan daha tehlikeli bence onlar bi avuç tehlike arzetmiyolar ama bunlar ülkeyi sürekli daha geriye götürüyolar...asıl gerici bunlar ya sinirlendim yine:smile:

semihd
20-05-07, 21:26
satarlar bunlar senide satar benide bgunlar boş konuşan partiler

efendimis
20-05-07, 21:36
Her defasında ülke satılıyor Akparti Ülkeyi parsel parsel satıyor diye çığırtkanlık yapan şak şak çılar sizeri şimdi göreyim ?
Kulaktan dolma Bilgilerle çamur atmak ve karalamak pahasına yapmadığınız kalmadı!

Buyurun işte kimin Toprak Sattığı ortada!
Yok ama siz şimdi bunada bir kulp bulursunuz...
Toprakları parsel parsel satanlar şimdi topraklarımız satılıyor diye Oy avcılığına çıkmışlar...

Sir Auron
20-05-07, 21:37
satarlar bunlar senide satar benide bgunlar boş konuşan partiler

Harika!! :bravo:

_asutay_
20-05-07, 21:40
Her defasında ülke satılıyor Akparti Ülkeyi parsel parsel satıyor diye çığırtkanlık yapan şak şak çılar sizeri şimdi göreyim ?
Kulaktan dolma Bilgilerle çamur atmak ve karalamak pahasına yapmadığınız kalmadı!

Toprakları parsel parsel satanlar şimdi topraklarımız satılıyor diye Oy avcılığına çıkmışlar...

kanka bunlar her zaman belgesiz ve bilgisiz yapmadık karalama bırakmazlar ama millet işin varkında artık bu takdikleride tutmuyo kanka yine tek başına iddidar akp boş ver sen onları

Sir Auron
20-05-07, 21:47
kanka bunlar her zaman belgesiz ve bilgisiz yapmadık karalama bırakmazlar ama millet işin varkında artık bu takdikleride tutmuyo kanka yine tek başına iddidar akp boş ver sen onları

Eğer AKp tek başına iktidar olursa iyi olmaz çünkü AKP icraat yaparken CHP ve türevleri laikliği korumak adına gene kriz yaratır.Çünkü yasal olarak yapabilecekleri bir şey kalmaz

22Agustos
21-05-07, 00:57
- 1934–2003 dönemi
Karşılıklı olmak ve kanuni sınırlamalara uyulmak kaydıyla sadece yabancı gerçek kişilere taşınmaz satın alma ve miras yoluyla edinme hakkı tanınmıştı.

Kısıtlamalar:

1- Yabancı gerçek kişilerin ülkemizde edinebileceği alan 30 hektar ile sınırlandırılmış ve bu miktarı geçen alanları edinebilmeleri hükümet iznine bağlı kılınmıştı.

2- Köylerde, askeri yasak bölge ve güvenlik bölgeleri ile stratejik alanlarda yabancı gerçek kişilerin taşınmaz edinimi mümkün bulunmamaktaydı.

— 2003–2005 dönemi (AKEPE DÖNEMİ)

4- 442 sayılı Köy Kanunu’nun 87’nci maddesi yürürlükten kaldırılmış ve köy sınırları içerisinde de taşınmaz edinimi mümkün hale gelmiştir.
Böylelikle toprak satışındaki sınırlama kalkmıştır.Artık gözümüzün önünde açık artırmayla İstanbulu'un göbeğinde marifetmiş gibi toprak satılıyor.
— 2006 ve sonrası dönem

6- Yabancı uyruklu gerçek kişiler ile yabancı ülkelerde kendi ülkelerinin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketlerinin; kamu yararı ve ülke güvenliği bakımından, taşınmaz ve sınırlı aynî hak edinemeyecekleri alanları ve yabancı uyruklu gerçek kişilerin il bazında edinebilecekleri taşınmazların illere ve il yüzölçümüne göre binde beşi geçmemek üzere oranını tespit etmeye Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştır.
Binde beşini geçmemek üzere diyor ama bir de açık kapı bırakarak Bakanlar kurulu yetkili kılınmıştır diyor.
Alın size belge
http://www.tkgm.gov.tr/turkce/dosyalar/diger/Yabancıların%20Taşınmaz%20Edinimi.doc

TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ internet sayfasından.
Zaman gazetesi yazıyor diye herşey doğru sanmayın, buyurun size kaynaklarıda gösteriyorum. Çıkarılan kanunları inceleyin.

StR@nGeR
21-05-07, 01:22
karalamaymış bu mu karalama akp yaptı mı yapmadımı onu söyleyin siz

zaman da yazdıysa kesin yalandır zaten

arap58
21-05-07, 10:48

BURASI YEŞİL CAM VEYA POP STAR DEĞİL ARTİST OLMA HAYALLERİNİN İKİNCİ SINIF KAREKTER OYUNCUSU KANKA GİT SHOWUNU BAŞKA YERDE YAP HERKESİN FİKRİNE SAYGI GÖSTERECEKSİN...:nono: :nono: :mad:

supersolak_10
21-05-07, 18:04
iŞte bu çok güzel oldu SOL olarak adlandırdığımız partiler (ki ben bunların sol olduğuna inanmıyorum) görsün bakalım.....

ernesto8989
21-05-07, 18:23
ama şu gerçeği göz önünde bulundurmak gerek AKP sadece 4 yıl iktidarda kaldı CHP ise TC nin kuruluşundan beri var.yani bu şok gerçek falan değil.bazı arkadaşlar gerçekten boş konuşuyolarmış...

force_force
21-05-07, 18:47
BURASI YEŞİL CAM VEYA POP STAR DEĞİL ARTİST OLMA HAYALLERİNİN İKİNCİ SINIF KAREKTER OYUNCUSU KANKA GİT SHOWUNU BAŞKA YERDE YAP HERKESİN FİKRİNE SAYGI GÖSTERECEKSİN...:nono: :nono: :mad:

birincisi kankan değilim ikincisi sende boş konuşuyorsun sıkışınca sağa sola çamur atmak için seviyesizleşiyorsunuz :nono: :nono: :nono:

packard bell
21-05-07, 18:50

TAM DEDİĞİN GİBİ KANKA.ÇOK HAKLISIN:okay: :bravo:

force_force
21-05-07, 19:12
parsel parsel sattıkları için sizde kompile satmayı düşünenleri desteklediğiniz size teşekkür etmek isterdim ama boşsunuz ve vatan satma yarışına girmişsiniz

arap58
22-05-07, 00:08
birincisi kankan değilim ikincisi sende boş konuşuyorsun sıkışınca sağa sola çamur atmak için seviyesizleşiyorsunuz :nono: :nono: :nono:

senmi sıkıştırıyosun ha ha bu komik kanka degilsin zaten ama ne mal oldugunda ortada agzını payını vermek boş konuşmaksa anlama özürlüsün galiba:kiki: bari sen boş konuşupta konuyu dagıtma aslanım....:mad:

supooo
22-05-07, 00:17
zaman zaman
böyle haberlerde olacaktır tabiki

supooo
22-05-07, 00:38
ayrıca 2003 yılında bu yasa çıkmamışmıydı yani yabancıya toprak satışı bak görüyormusun meclise dahi giremeyen dsp nin gücünü akp tek başına iktidarken adamlar toprak sattırmış :):)