PDA

View Full Version : türkiye'nin ünlü masonları

blackkont
21-04-07, 14:48
İşte ünlü masonlar
Yeni Şafak 12 Mayıs 2001

Türkiye'de masonluk da, kimlerin mason olduğu da hep tartışılan bir konu oldu."Türkiye'nin Büyük Masonları" adlı kitabında Süleyman Yeşilyurt, ülkemizdeki ünlü masonları, localarla olan bağlantılarıyla birlikte anlatıyor
Türkiye'de masonluk ve daha önemlisi kimlerin mason olduğu yönünde yapılan tartışmalar hiç de yeni değil. Ne tartışma-lar bitecek gibi ne de ortaya yeni isimlerin atılması. Hatırlanacağı gibi son olarak Kemal Derviş'in de mason olduğu yönünde ortaya atılan iddia, günlerce gündemimizi meşgul etmişti.
Süleyman Yeşilyurt, 'Türkiye'nin Büyük Masonları' adıyla yayınladığı kitabında ülkemizin ünlü masonlarını, bunların localarla olan bağlantılarını belgeleriyle birlikte açıklıyor.
Nadir Nadi'den Reşat Nuri Güntekin'e, Ayhan Işık'dan Çetin Altan'a, Zeki Alasya'dan Halide Edip Adıvar'a, Süleyman Demirel'den Ziya Gökalp'e kadar pek çok sanatçı, yazar, gazeteci ve siyasinin mason olduğunu öğrenmekle birlikte, geçtiğimiz aylarda Sebataycılar hakkındaki eseriyle kamuoyunda geniş yankılar uyandıran Mehmet Şevket Eygi'nin ismini açıklamaktan çekindiği bakanımızın da Dış İşleri Bakanı İsmail Cem olduğunu öğreniyoruz.
Kitapta, ünlü masonlarımızın masonluğa giriş hikayesinin yanı sıra Türkiye'de masonluğun kurulması, Bolşevik ihtilalinde Yahudilerin oynadığı roller, Masonların kullandığı söz ve terimler gibi ilgi çekici konulara değiniliyor.
Peçeli mason: Halide Edip
Yeşilyurt'un yazdıklarına göre, Kurtuluş Savaşı yıllarında Sultanahmet Meydanı'nda yüzbinlere hitaben yaptığı ünlü konuşmasıyla tarihe geçen Halide Edip Adıvar, Mehmet Edip adlı Yahudi dönmesi bir babanın kızı olarak dünyaya geldi. Halide Edip'in masonlarla ilişkisi ise hayatı boyunca devam etti.
Halide Edip'in, Jöntürk akımının öncüleri arasında yer alan doktor kocası Adnan Adıvar, döneminin önde gelen masonları arasında bulunuyordu. Cumhuriyetin kurulmasından sonra Atatürk'le araları açılan Halide Edip, Atatürk'ün kapattığı mason localarını 1948 yılında yeniden açan İnönü'nün yardımıyla İngiliz Edebiyatı profesörlüğüne kadar yükseldi. 1950 yılında 68 yaşındayken İzmirli Yahudi dönmesi Kapaniler'in ısrarı sonucu İzmir milletvekili olarak TBMM'ye milletvekili olarak girdi.
Milliyetçi mason: Gökalp
Türk milliyetçiliğinin temellerini atan sosyolog Ziya Gökalp, masonlarla ilişkisi açısından en şaşırtıcı isimlerden birisi. Babasını erken yaşta kaybeden Gökalp, girdiği gençlik buhranı sonunda intihara kalkışır. Bunu engelleyen Abdulah Cevdet Bey, onu masonlarla tanıştıran kişidir. Kendisi de mason olan Abdullah Cevdet Bey'in dışında Diyarbakır İdadisi'nde okuduğu yıllarda 'taabiye' hocası olan Rum asıllı mason doktor Yorgaki Efendi de onun hayatını derinden etkiler.
Gökalp'in düşüncelerinin şekillenmesinde Fransız Sosyoloji okulu'nun kurucusu olan Fransız Yahudisi Emile Dukhaim'in büyük etkisi de olur. Fransa'da öğrenim gördüğü yıllarda hocası Durkhaim'den çok etkilenen Gökalp, Osmanlı Mebusan Meclisi'nde milletvekilliği yaptığı dönemde İttihatçıların önde gelen masonlarıyla yakın temaslarda bulunur. Muhafakazar bir aileden gelen Ziya Gökalp, eşi Vecihe Hanım'la evlendikten sonra İstanbul'dan ayrılarak azınlıkların ve gayr-i müslümlerin yoğunlukta olduğu Büyakada'daki büyük bir köşke taşınır ve masonlarla ilişkileri iyice pekişir.
Çalıkuşu da masonmuş!
Çalıkuşu, Yaprak Dökümü, Acımak gibi unutulmaz eserlere imzasını atan ünlü edebiyatçı Reşat Nuri Güntekin'in masonlarla ilişkisi Darülfünun Edebiyat Fakültesi'ni bitirdikten sonra başlar. Büyükada'daki Yahudilerle arkadaşlık yapmaya başlayan Güntekin, 10 Haziran 1921 yılında mason locasına üye olabilmek için başvuruda bulunur. 23 Aralık 1921 yılında da kabül edilir.
Reşat Nuri'nin eserlerindeki kaba, yobaz, cahil hoca tiplemelerinin onun masonluğuyla alakası var mıdır bilinmez ama, çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez yazarlarından biri olan Reşat Nuri'nin masonluğu, bir çok hayranının hayal kırıklığına neden olacak.
Masonlar... Mason locaları...

Kitapta, meşhur edebiyatçılar dışında Türk basınının önemli gazetecilerin de masonlarla olan ilişkisi ortaya çıkarılıyor. Ahmet Emin Yalman, Çetin Altan, Nadir Nadi mason localarıyla bağlantısı olan ünlü mason ve sebataist gazeteciler arasında yer alıyor. Eserde, Selim Edes, Jak Kamhi, Ayhan Işık, Zeki Alasya, İsmail Cem İpekçi, Süleyman Demirel gibi sebataist ve mason olan ünlü politikacı, sanatçı ve iş adamlarının Türkiye'de mason localarının kuruluş süreci de anlatılıyor. Buna göre masonluğun Türkiye'de kuruluş yılı 1861. Türk masonluğunun dünya masonları karşısında resmi bir hüviyet kazandığı yıl ise 1909.

beni unutma
21-04-07, 15:17
bu isimlerin masonluklari surpriz degil.. bunlar zaten yillardir biliniyor,konusuluyor mason localari ataturkun hedeflerinden biriydi ve kapatildi ...ama bugun onlardan daha ataturkcusu yok.
sozdemi,ozdemi?

hacer355
21-04-07, 16:56
bu isimlerin masonluklari surpriz degil.. bunlar zaten yillardir biliniyor,konusuluyor mason localari ataturkun hedeflerinden biriydi ve kapatildi ...ama bugun onlardan daha ataturkcusu yok.
sozdemi,ozdemi?

ülkeyi hep yönetmişler ,şimdi makamları elden gidiyor diye can havliyle saldırıyorlar

кαpαğαη
21-04-07, 16:58
ülkeyi hep yönetmişler ,şimdi makamları elden gidiyor diye can havliyle saldırıyorlar

İrticacı olmalarından iyidir!!!

LinKin parK..!
21-04-07, 17:04
İrticacı olmalarından iyidir!!!

bence de

bozkurt1453
21-04-07, 17:05
en büyük mason necmettın-recep-apdullah....

delikanli_82
21-04-07, 17:07
en büyük mason necmettın-recep-apdullah....

sallamak heralde bedava..

кαpαğαη
21-04-07, 17:08

valla para alındığını duymadım:kiki:

bozkurt1453
21-04-07, 17:13

ancak bır gercek maso:ragaci n bunlar sıyonısttır deyıpte iktıdara geldıkten sonra o sıyonıstlerın dızının dıbınden ayrılmaz-ancak bır buyuk masan kanlı bıçaklı oldugu duşmanına(barzanı ıtı) kardesım der-ancak bır buyuk mason turk askerının kafasına gecırılen cuvalın hesabını sormaz....eeeeeeeeeee masonları yazmak ıçın beyın gerek...anlayana....:ragaci

KaRMaKaRıŞıK
21-04-07, 17:19
bu gazetenin yazılarını getirenden iyi mason mu olur

türesin
21-04-07, 17:37
Derin İhtilal " küresel entrikanın içyüzü " H.A Gwynne'nin kitabını ...

Greg Taylor'un " DAN BROWN - Süleymanın anahtarı ve şifreleri " kitabını herkesin okuması tavsiye edilir.:okay:

Her iki kitap siyonizm ve masonluğun iç yüzünü çok güzel anlatıyor.:smile:

İkinci kitap ; ABD'nin mason locasıyle nasıl kurulup bütün Başkanlarının Mason locasından seçildiğini belgeleriyle izah ediyor.

Feullaf Gülen'in ve yandaşlarının neden ABD'de ikamet ettiği özellikle sorgulanmalı , ABD başkanıyle samimi ve dostça oturup el sıkışan, Bşk'nın emir eri gibi ülke yönetenlerinde gerçek maksatları iyi bilinmeliidir.

Körle oturup yatan , şaşı kalkar.:ragaci :ragaci :ragaci

fasıla
21-04-07, 17:37
masonlar yeni şafağı sevmezler çünkü anları deşifre eden bir gazetedir. adını görmeye bile tehammülleri yoktur. ''şafak'' kelimesinden korkarlar, aydınlığın başlangıcıdır çünkü.

KaRMaKaRıŞıK
21-04-07, 17:47
masonlar yeni şafağı sevmezler çünkü anları deşifre eden bir gazetedir. adını görmeye bile tehammülleri yoktur. ''şafak'' kelimesinden korkarlar, aydınlığın başlangıcıdır çünkü.

siz ve sizin gibiler asıl şafak gibi milli değerleri olan cümleleri kullanıp milletin duygularından bişeyler kapma derdindesiniz. ama aslında bunlardan o kadar da uzaksınız ki.

türesin
21-04-07, 17:47
Bu arada Suudi Kral ve Krallarının,Kuveyt, Ürdün ve Mısır'ın da Mason localarına ne kadar büyük hizmetleri olduğunu da unutmayınız.

Hatırlatmakta yarar görürüm.:ragaci :ragaci :ragaci

blackkont
21-04-07, 18:11
mecbur601 ben burdaki insanların ufkunun geniş olduğunu düşündüğüm için bu haberi koydum ve de gazetenin isminin önemli olmadığını düşünüyorum. biraz hazım sorunu var bu ülkede hiçbirşeyi hazmedemiyoruz. dikkat etiniz ise ben bu habere yorum yapmadım sadece haberi verdim. evet orda açıklanan kişilerin bende mason olduğunu düşünüyorum ama günümüzde ortaya atılan sanal laik ve dinci tartışmasının ülkeye zarar vermekten başka hiç bir işe yaramadığını düşünüyorum. irticacı olmasından iyidir diyen arkadaşlar kötünün iyisini isteyen arkadaşlar galiba ama neden tam iyiyi istemiyoruz. daha kaliteli yorumlar yapılması dileğiyle ve yorum yapan herkese teşekkürler.

blackkont
21-04-07, 18:16
bu ülkedeki mason sayısı tahmin edilemeyecek kadar çok büyük şehirlerde mason locaları kurulmuş ve şehrin önde gelenleri buna mensup dinciside laiki de yani özür dileyerek kendime böyleyim diyenler ayrım yapmaya konuyu başka yere çekmeye gerek yok. haberde geçen kişilerin mason olduğu. birilerin bu ülkede seçime girmeden önce abd ye gidip hicazet aldığı gerçeğini değiştirmiyor.

KaRMaKaRıŞıK
21-04-07, 18:18
bu ülkedeki mason sayısı tahmin edilemeyecek kadar çok büyük şehirlerde mason locaları kurulmuş ve şehrin önde gelenleri buna mensup dinciside laiki de yani özür dileyerek kendime böyleyim diyenler ayrım yapmaya konuyu başka yere çekmeye gerek yok. haberde geçen kişilerin mason olduğu. birilerin bu ülkede seçime girmeden önce abd ye gidip hicazet aldığı gerçeğini değiştirmiyor.

yeni şafak gazetesi tam anlamıyla CUMHURİYET karşıtı onun yazılarını getirmek bence onların ekmeğine yağ-bal sürmektir.
belkide amacın budur...

blackkont
21-04-07, 18:22
belkide senden daha geniş düşünüyorum belkide artık herşeyin altında bir bit yeneği aramanın mantığı yok. ve ayrıca bu haber hangi gazetede yayınlansaydı getirirdim yeni şafak ismi orda haberin kaynağı gösterilsin diye kondu.

KaRMaKaRıŞıK
21-04-07, 18:26
belkide senden daha geniş düşünüyorum belkide artık herşeyin altında bir bit yeneği aramanın mantığı yok. ve ayrıca bu haber hangi gazetede yayınlansaydı getirirdim yeni şafak ismi orda haberin kaynağı gösterilsin diye kondu.

12 Mayıs 2001 bu tarihteki yalan yanlış bir yazıyı getirmenin sebebi onların ekmeğine yağ sürmenin ta kendisidir.
TÜRK MİLLETİ nin sizin gibilere ihtiyacı yoktur.

blackkont
21-04-07, 18:31
arkadaşım sen iyi okusana bir kitap tanıtılıyor adam araştırma yapmış yazmış senin niye bu kadar zoruna gidiyor onu hiç anlamıyorum. vede emin ol senden daha laik im yalnız burası arabistan gibi olmuş bağıran en çok sesi çıkan haklı çıkıyo nedense. küçük düşünenler küçük ayrıntılara takılıp kalırlar. düşünen beyinlere

KaRMaKaRıŞıK
21-04-07, 19:09
arkadaşım sen iyi okusana bir kitap tanıtılıyor adam araştırma yapmış yazmış senin niye bu kadar zoruna gidiyor onu hiç anlamıyorum. vede emin ol senden daha laik im yalnız burası arabistan gibi olmuş bağıran en çok sesi çıkan haklı çıkıyo nedense. küçük düşünenler küçük ayrıntılara takılıp kalırlar. düşünen beyinlere

Küçük ayrıntılara takılan insanlar, büyük düşüncelere en büyük adımı atanlardır.

perfekt_löwe
21-04-07, 21:11
sozdemi,ozdemi?

Hem de aleni sekilde masonlar cirit atip kabul görüyorlar:dayak6du:

KAYTAGI
21-04-07, 21:18
mason localarını kapatan ATATÜRK e günümüzde en büyük saldırı masonlardan gelmektedir..........

StR@nGeR
21-04-07, 23:05
bu adamlara gerçekten hayran olduğum bir tek yön var birbirlerine olan bağlılık ve dayanışmaları keşke biz de onlar kadar olabilsek.

mason locaları çok sistemli çalışan kurumlardır. önce gözlerine bir ülke kestirirler sonra da mali güçleri sayesinde o ülkede örgütlenmeye başlarlar. şatafatlı ve üyelik gerektiren kulüpler açarlar. en iyi üniversiteleri gezip gelecek vaat eden insanlara kimsenin yarışamayacağı tekliflerle gider ülkenin gelecekteki yönetim kademelerini zaptederler tabi bu arada ülkenin mevcut işadamlarını ve sanayicilerini de reddedemeyecekleri tekliflerle içlerine almaktan geri durmazlar.

blackkont
22-04-07, 11:17
StR@nGeR sana katılıyorum dediklerin çok doğru