PDA

View Full Version : Organ Bağışlamak Günah mı?

sinancik
04-02-07, 06:31
Organ Bağışlamak Günah mı?

"Organ bağışlamanın günah olup olmadığı" ve "Bağışlanan organların takıldığı kişilerin kötü bir insan olarak yaşamlarını sürdürmeleri halinde vericinin bu günahlardan sorumlu olup olmayacağı" da organ nakli merkezlerine sık sorulan sorular arasında yer alıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bayraktar'ın bu sorulara verdiği cevap şöyle:

"İslam dini organ bağışına olumlu bakmaktadır. Maide suresinde, 'Kim (bir insanı) diriltirse bütün insanları diriltmiş gibi olur' denilmektedir. Bundan hareketle organ bağışlayarak bir kişinin hayatını kurtaranın sevap işlediğini söyleyebiliriz. Ayrıca günahları organlar değil, insanlar işler. Günahtan organ bağışlayan değil, bunu işleyen sorumludur."

sinancik
04-02-07, 06:34
Degerli Arkadaslar, bu koydugum yazi alintidir!
Ama bana soracak olursaniz bu cevap bana yetmiyor, acaba bu konuyla ilgili tam olarak bilen varmi?
Organ bagislamak sevapmi , günahmi??
Bunu ben kesin olarak bilmek istiyorum!
Cünkü icimde gercekten Organ bagislamak niyetim var!

KAYTAGI
04-02-07, 16:40
bir insanın hayatını kurtarmak seni fazla düşündürmemelidir.sonunda seninle birlikte toprak olacak olan organlarının bir can kurtardığını düşünebiliyor musun?bazıları ALLAH ın bize verdiği organların hesabını soracağını iddia ediyor. sapla saman birbirine karıştırılmış diye düşünüyorum.çünjü ALLAH ın bize verdiği vücudu içki uyuşturucu gibi şeylerle bozarsak bu elbette günahtır.gözleri görmeyen birine bir gözünü verdiğinde o nun dünyasında nelerin değiştiğini hesap ettin mi hiç??empati kurup düşünmek zor değil.biri sana gözünün birini verince dünyanda neler değiştiğini tahmin etmek zor olmasa gerek.peki bu büyük iyiliğin ALEMLERİN RABBİ tarafından karşılıksız bırakılacağını iddia etmek o nun rahmetine hakaret sayılmaz mı?

NaviGasyoN
04-02-07, 17:33
organ bagisi caizdir ama onu kime verdiginiz önemli vatana millete dinine bagli insanlar olmali bence

KAYTAGI
04-02-07, 17:53
organ bagisi caizdir ama onu kime verdiginiz önemli vatana millete dinine bagli insanlar olmali bence peki bana??*senden gözünün birini istesem verir misin?

orchide
04-02-07, 20:29
ben veririm zaten bagisladim ama aileme de tek sart koydurdum kesinlikle fakir ve ihtiyac sahibi olmali

Doktor_
04-02-07, 20:43
Çok faydalı bir konu olmuş... Bayraktar hoca da yorumlarına güvenilmesi gereken birisi...

Bence kime verildiği veya kimin verdiği değil işlenen sevap ve hayat kurtarmak önemli... Herkes günahlarının bedelini kendisi öder..

perfekt_löwe
04-02-07, 21:59
Alimler organ nakline cevaz vermislerdir ama cok ayrintiya yanlis anlasilmamak icin girmemektedirler cünkü söylenecek sözler kimilerinin hosuna gitmeyip isi sulandirirlar ama cok arzu eden sana göre bana göre havasindan cikip iyi kaynaklara yönelirlerse sorumluluk gerektirdigi icin sorumlu olacagi icin kisinin veya yakinlarinin organ verdikleri kisiyi iyi müslümanlardan secmeleri zarurettir ama isteyen de kosulsuz versin ya da herkes kendi fitratina uygun olani secsin peki ben öldükten sonra kim sececek derseniz geride iyi dostlariniz varsa merak etmeyin hepimiz islam dininin her sartina uymak mecburiyetindeyiz istemesekte bu is böyle.Mesela bir alkol melenetini icmek haram denirken ona sebep olan getiren götüren araci olan da lanetlenmistir organlarimizi bagislarken iste bu sebepleri de hatirlayabilirsiniz.

NaviGasyoN
04-02-07, 22:17
peki bana??*senden gözünün birini istesem verir misin?

Ahiret hayatina göctü isem senin de ihtiyacin varsa neden olmasin ehli kible tekfir edilmez ben senin müslüman olduguna inaniyorum süphem yok ben senin bazi inatlasmalarina itiraz ediyorum sadece o huyun da düzelir insAllah gözüme iyi bak ama:okay:

highranger
04-02-07, 22:25
perkekt_löwe ün mesajı açıklayıcı olmuş.bende aynı fikirdeyim,bu konu çok hassas bi konu.ne, ne pahasına olursa olsun caizdir diyebiliriz ne de hiç bişekilde organ bağışı caiz değildir diyebiliriz.